Schade voetbalvelden in Zeeland en Brabant valt nog mee fouketi ti HOXVff m w uw m iirra Huis vol mysterie -Clowntje Rick De Voogd nu ook bij de candidaten voor het Nederlands elftal mm Felle Amerikaanse nota aan Polen 4 Waarom ik ROXY rook? ruik maar eens Qeen wonder dat iedereen zegt: FEUILLETON door Jane England Voetbal Bas Paauwe gaat Maurits verlaten A utomobilisme Gatsonides op Porsche in Rallye van Sestrière Biljarten Nog een Europees record 71/2 voor Luetgehetmann Dammen HDC won met ruim verschil van St. Bavo Damuitslagen Wandelsport Ook de jeugd gaat wandelen voor het Rampenfonds Sport in 't kort Schaa tsenrijden De Russische ploeg voor Helsinki Amerikaan Jenkins wereldkampioen kunst rijden Rapport over Melbourne is in de maak Motorsport Watersnoodrit Voor de kinderen „Processen symptomen van hysterische vrees" Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Russen wensen geen Oostenrijks vredesverdrag Een jaar geëist tegen dronken chauifeur WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 In een Dinsdagavond gehouden verga- i dering heeft het bestuur van het district Zuid 1 van de K.N.V.B. zich beraden over de situatie die in West-Brabant en Zee land door de overstromingen is ontstaan. Gebleken is dat de schade aan de sport velden minder ernstig is dan gevreesd werd. Zierikzee en Burgh zijn natuurlijk voor de huidige competitie uitgeschakeld. Ver der heeft het terrein van E.M.M. in Vlis- singen nogal geleden van vrachtauto's, terwijl het veld van Goes dienst doet als landingsterrein voor hefschroefvliegtuigen. Maar voor het overige is de situatie niet zo en de heer Imanse, lid van het districts- bestuur en voorzitter van de afdeling Zeeland deelt dit standpunt volkomen dat aan de instelling van een nood-compe titie gedacht behoeft te worden. De heer Imanse ziet de toekomst optimistisch in en meent dat de competitie binnen niet al te lange tijd en met uitzodering van Zierik zee en Burgh normaal zal kunnen wor den hervat. Overgangsmaatregelen Intussen zijn wel enkele overgangs maatregelen noodzakelijk. Zo zullen Zondag aanstaande in het grootste ge deelte van de noodgebieden geen wed strijden worden gespeeld. Voorts is be sloten het programma voor de vierde klasse G van Zuid 1 (gebied rond Halsteren en Steenbergen) voor vier weken geheel op te schorten. Een moeilijkheid is voorts dat de ver binding tussen Zeeland en West-Brabant ADVERTENTIE 45) „O, meneer Neill", zei ze, „Williams heeft zo juist een boodschap van meneer Bagnet gebracht, dat hij zijn enkel van nacht lelijk verstuikt heeft, en of u onmid dellijk kunt komen, aangezien drie koeien naar de boerderij van Gillis gebracht moeten worden". „Dank je, Mary", zei Neill. „Zag Wil liams maar, dat ik dadelijk naar meneer Bagnet toe zal gaan". Toen Mary het vertrek verlaten had, keek Constance Neill met een doordrin gende blik aan. „Ik vraag me af, waar en op welk ogenblik Philip zijn enkel ver stuikt heeft", merkte ze spottend op. „Allemensen", zei Neill, die voor het eerst, sinds ze hem had leren kennen, zijn geduld scheen te verliezen, „schei uit met detective-spelen! Je bent gewoon belache lijk! Ik kan je dit zeggen, Con: Philip was van 11 uur gisteravond tot ongeveer 1 uur b\j mij in het huisje in het bos. Na één uur is hij naar huis gegaan. Ik kan hier een eed op doen, als je absoluut op zo iets melodramatisch zoudt staan!" „Fiona is zeker al naar hem toe om hem thans alleen via Antwerpen mogelijk is. In dit verband is besloten dat de clubs gedurende vier weken regionaal zullen spelen, dus Zeeuwse tegen Zeeuwse en West-Brabantse tegen West-Brabantse clubs. Men verwacht dat na afloop van deze termijn de verbinding weer intact zal zijn, waarna het districtsbestuur wederom bijeen zal komen om de toestand onder ogen te zien en de dan nodig blijkende voorzieningen te treffen. Bas Paauwe, die zes jaar als trainer in dienst geweest is van de voetbalvereniging Maurits heeft zijn ontslagaanvrage inge diend bij het bestuur van deze club. Hij zal Maurits nog tot aan het eind van het lopen de seizoen blijven trainen daar hij zich tot taak heeft gesteld zijn club die momenteel in degradatiegevaar verkeert voor zijn afscheid in veiligheid te brengen. Maurits heeft intussen reeds een aanbod ontvangen van een Oostenrijker, Veg ge naamd, die trainer is van de Wiener S.C. Het bestuur zal zich hierover beraden. Voor de training van het Nederlands voet balelftal zijn de volgende drieëntwintig spelers uitgenodigd (in alfabetische volg orde): Alberts (Vitesse), Biesbrouck (RCH), Van de Bogert (DOS), Boskamp (Ajax), Clavan (ADO), Claus (Helmondia), Van Ede (Sparta), Van der Gjjp (Emma), Hendriks (Vitesse), Klaassens (VVV), Van der Kuil (VSV), Kuypers (Volewiickers), Landman (Sparta), Lenstra (Heerenveen), Louer (Noad), Louwers (Eindhoven), Luiten (DOS), Van Raalte (Blauw Wit), Van Schijndel (SW), Tebak (Eindhoven), Ter louw (Sparta), De Voogd (Haarlem) en Wiertz (DWS). De keuzecommissie verklaart uitdrukke lijk, dat de mogelijkheid blijft bestaan dat alsnog spelers worden uitgekozen om de training (of trainingsbijeenkomsten) te vol gen als de KC daartoe aanleiding vindt. Ook is het mogelijk dat spelers, die plotseling een uitstekende vorm blijken te bezitten en niet uitgenodigd waren, in het Nederlands elftal worden gekozen. De voorbereiding voor de wedstrijd tegen Zwitserland geschiedt onder meer door het spelen van trainingswedstrij den en daarom is het aantal uitgenodigde spelers groter dan voorheen het geval was. Maus Gatsonides, winnaar van de Rallye van Monte Carlo 1953, heeft met een Porsche ingeschreevn voor de Rallye van Sestrière die van 26 Februari tot 2 Maart gehouden wordt. Ook de Italiaanse coureur Nino Farina heeft te elfder ure ingeschreven. Hij zal naar verwacht wordt met een Ferrari of een Lancia Aurelia deelnemen. Bij de na-contróle is gebleken dat de Duitse biljarter Luetgehetmann het door hem gewonnen tournooi om het Europese kam pioenschap cadre 71/2 gespeeld heeft met een algemeen gemiddelde van 24.24. Dit betekent een nieuw Europees record. Het oude stond met 22.82 op naam van Piet van de Pol en werd gemaakt in Febrauri 1952 tijdens het Europees kampioenschap in Mulhause. Voor de hoofdklasse competitie speelde de Haarlemse Damclub I tegen de R.K. Dam club „St Bavo" (Heemstede). Voor de Heemstedenaren betekende deze laatste wed strijd voor deze competitie ook tevens de laatste kans om aan de onderste plaats te ontkomen. Zij troffen echter de Haarlemse Damclub in bijzonder goede vorm. De eind uitslag werd dan ook een flinke overwinning voor de Haarlemmers. De gedétailleerde uitslag van deze wed strijd luidt: Haarl. Darnel. I—R.K. Darnel. „St. Bavo" I 1. J. B. Sluiter Jr.—W. van Leuffen 1—1 2. H. T Luif—L. F. van Steenbergen 02 3. J. H. Meure—H. C. Willemse2—0 4. J. W. van Dartelen—J. C. Draijer.. 2—0 5. Nico Blom—G. W. Zonneveld2—0 6. J. P. van Eijk—J. J. Warmerdam.. 2—0 7. G. HekelaarJ. Stevens 20 8. P. J. van Dartelen—N. M. Oud20 9. H. Siebeling—H. van Rooden0—2 10. D. SchrijnemaekersN. Zomer 11 Totaal14—6 op de hoogte te stellen over vannacht", zei Constance bitter. „Goed, als jullie geen van allen mee wilt werken, doe het dan niet. Ik kom er alleen ook wel ach- ter". „We kunnen je niet helpen, als je ons niet vertrouwt", zei Neill enkel. Ze zweeg. Er kwamen tranen in haar ogen en ze vertrouwde haar stem niet. Ze voelde zich doodongelukkig en alleen. Sinds haar kinderjaren had ze zich niet meer zo gevoeld.... Neill stond op en legde een hand op haar schouder. „Waarom volhard je toch in die dwaze houding ten opzichte van iemand, van wie je bezig bent te gaan houden?" vroeg hij. „Jullie zijn beiden net gek, zowel Philip als jij". „Ikverliefd op Philip?" stamelde ze.'„Wat bezielt je?" „Jullie gedraagt je beiden als idioten herhaalde Neill. „Als de liefde mensen zo maakt, dat ze er op tut zijn, elkaar aldoor pijn te doen, hoop ik nooit met de liefde kennis te maken". „Ik geloof niet, dat jij ooit verliefd zult worden", zei Constance, „je bent boven menselijk". „Misschien zit daar iets in", gaf hij toe, volkomen onpersoonlijk, alsof haar opmer king niets met hem te maken had. „Ik heb het altijd een vreselijk idee gevonden, dat je voor je geluk zo afhankelijk van iemand anders kunt, wordenMaar nu iets an ders, Con, ik zou vanavond dineren bij die vriendelijke oude dame, die kennis van Voor de hoofdklasse competitie van de KNDB werden de volgende damwedstrijden gespeeld (w.o. tevens opgenomen de resul taten van afgebroken partijen): „IJmuiden" Haarlemse Damclub 911; „St. Bavo Wormerveer/Wormer 911; DCGODV 713; „Gezellig Samenzijn"Oosterkwar tier 128: ODVHaarlemse Damclub 126; Jozeph Blankenaar„IJmuiden" 164; Oosterkwartier—Weesper Damclub 119; Gezellig SamenzijnODV 155; Gezellig Samenzijn Haarlemse Damclub 164; Haar lemse DamclubJozeph Blankenaar 515; „IJmuiden"—DCG 119; Wormerveer/Wor merCDA 911; ZaandamSt. Bavo 119; CDAZaandam 1010; Weesper Damclub „IJmuiden" 99; Jozeph BlankenaarGezel lig Samenzijn 812; ODVWorverveer/ Wormer 137; ZaandamHaarlemse Dam club 1010; DCGOosterkwartier 911. Eerste klasse. Haarlemse Damclub II Beverwijkse Damclub I 119; KNC ISta biel I 11—9; VKD I—DOS I 10—8; Halfweg IBeverwijkse Damcdub I 108; Ooster kwartier II—KNC I 9—11; KNC I—VKD I II9; Halfweg IBeverwijkse Damclub I 10—10. Tweede klasse: Beverwijkse Damclub II Sportief 19—11; KNC II—Hoofddorp I 10—8; Beverwijkse Damclub IIIVKD II 911; Sportief I„IJmuiden" II 812; Hoofddorp I„IJmuiden" II 119; Cruquius IBever wijkse Damclub III 146: KNC II„IJmui den" II 11—9; VKD II—Hoofddorp I 13—7; KNC II—Hoofddorp I 12—8; Beverwijkse Damclub IIIHaarlemse Damclub III 812; Sportief ICruquius I 911; Cruquius I VKD II 12—8. Dankzij de welwillende medewerking van de inspectie van het onderwijs zullen alle onderwijsinstellingen voor lager-, middel en hoger onderwijs per circulaire op de hoog te gebracht worden van de wandeltocht die Zaterdag en Zondag aanstaande in Haarlem wordt georganiseerd ten bate van het Ram penfonds. Verwacht mag worden dat zeer vele scholen in klasverband aan deze wan deltocht, die wordt georganiseerd door de Nederlandse Wandelsport Bond, zullen deel nemen. Elke deelnemer ontvangt na afloop op zijn startkaart een speciaal Watersnood- stempel en de leden van de NWB krijgen uit stempel in hun wandelboekje. Gestart wordt op Zaterdag van twee tot drie uur en op Zondag van elf uur tot half één vanaf restaurant „Dreefzicht". Kinderen vanaf 10 jaar kunnen ook aan deze wandel tocht deelnemen waarvan de afstand tien kilometer bedraagt. Inschrijvingen kunnen geschieden bii de krantenhal „de Patriot" op het Verwulft. RCP WINT INTERNATIONAAL TAFEL- TENNISTOURNOOI. In het in Auvelais (België) gehouden internationale tafeltennis- tournooi heeft Sparta (Amsterdam) in de halve finales met vijfdrie van Zorra (Ant werpen) verloren. Nedlloyd was al eerder uitgeschakeld. In de eindstrijd won de Parijse Racing met vijf—nul van Zorro. PORTSMOUTH—WEST HAM UNITED IN ANTWERPEN. Op Zaterdag 14 Februari zal in Antwerpen een voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen de Engelse eerste klasser Portsmouth en West Ham United, een tweedeklasser. De opbrengst komt ten goede aan de Rampenfondsen in België, Engeland en Nedei-land. RECEPTIE NWB. De Nederlandse Wan delsport Bond zal ter gelegenheid van zijn 1214 jarig bestaan op Zaterdag 21 Februari des middags een receptie houden in hotel „Noord-Brabant" in Utrecht. HHIJC WINT VAN IJSVOGELS. Op de Hoky in Den Haag werd ten bate van het Nationaal Rampenfonds een ijshockeywed- strijd gespeeld tussen HHIJC (Den Haag) en de Ijsvogels (Amsterdam). De Hagenaars wonnen met zevenvier (31, 0—2, 41). Zes Russische schaatsenrijders zijn thans onderweg naar de Finse hoofdstad waar op Zaterdag 14 en Zondag 15 Februari de wed strijden om het wereldkampioenschap hard rijden op de schaats zullen worden gehou den. Het zijn: Sergeyev, de specialist op de 500 meter, Boris Shilkov, kampioen van Rusland 1953, Valentine Tsjajkin, wereld recordhouder op de 1500 meter, Oleg Gont- charenko, Russisch recordhouder op de 10.000 meter, Vladimir Prochine en Dimitri Sakoenko. Dames-ploeg Voor het wereldkampioenschap hardrijden voor dames, dat 21 en 22 Februari in Lille- hammer in Noorwegen wordt gehouden, zal de Russische ploeg uit negen rijdsters bestaan, t.w. Rimma Zjoekova, Alida Sjego- leeva, Lidia Selikova, Maria Anikanova, Olga Akiferova. Zinaide Vorovieva, Sofia Kondakova, Lidia Danilova en Irina Sjoe- lajova. Zij zullen, vergezeld van vijf trai ners, over enkele dagen naar Noorwegen vertrekken. De titel van wereldkampioen kunstrijden werd gisteren in Davos behaald door de Amerikaan Hayes Alan Jenkins. Op de tweede plaats volgde zijn landgenoot James Grogan. De Italiaan Carlo Fassi, die in Dort mund het Europees kampioenschap won, werd derde. De einduitslag luidde: 1. en wereldkampioen Jenkins (V. S.); 2. Grogan (V. S.); 3. Fassi (It.); 4. Robertson (V. S.); 5. Giletti (Fr.). Wilfred Kent Hughes, voorzitter van het Organisatie Comité, en Arthur Coles, voor zitter van het Controle Comité, deelden in Melbourne mede dat in de loop van deze week een rapport gezonden zal worden aan de kanselier van het IOC, Otto Mayer, met bijzonderheden over de organisatie van de Spelen in 1956, alsmede over de jongste be sluiten die in Melbourne genomen zijn. Zij voegden hieraan toe dat een bedrag van 1.250.000 Australische ponden (ruim 10 mil- lioen gulden) voor de organisatie beschik baar zou zijn. Kent Hughes meende dat het Noordelijk halfrond voor de variatie ook eens een kans aan het Zuidelijk halfrond moest geven. „Sinds de aanvang van de moderne Spelen hebben wij altijd naar het Noorden moeten reizen", verklaarde hij. De door de M.C. Haarlem aangekondigde watersnoodrit, die op 8 Februari werd uit gesteld, is nu vastgesteld op Zondag 15 Februari. De start is om half twee bij café-restau rant „Die Raeckse" aan de Raaks in Haarlem. De bruto-opbrengst zal aan het Nationaal Rampenfonds worden afgedragen. ADVERTENTIE In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen- 1 Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid of gezwollenheid v de snelwerkende M I V X l nyngn 's werelds beste hoestsiroop Maar er was nog meer dan het kasteel alleen. Op de bouwplaat stonden ook poppetjes: ridders met schild en zwaard, schildknapen, soldaten en boeren. Die konden ze ook uitknippen en opzetten, en zo had het kasteel ook bewoners. Toen alles dan klaar was, stonden ze er tevreden naar te kijken. „Mooi, hè, oom Tripje?", zeiden ze trots. „Ja, dat hebben jullie keurig gedaan", vond oom Tripje. „En nu weet ik nog iets aardigs!" Wat dat ïvel kon zijn? Wel, oom Tripje haalde een electrisch lampje voor de dag. „Kijk", zei hij. Dat maken we nu vast aan de binnenkant van het kasteel, en jullie knipt nog de ramen uit een plakt er rood, doorzichtig papier achter. Als de lamp dan brandt-, zul je eens zien, hoe aardig dat staat. „Ja!!!", juichten de jongens. En terwijl oom Tripje de draad van de lamp in orde maakte, knipten zij de ramen netjes uit. Daarna werd er rood papier achter geplakt; dat was heus nog geen gemak kelijk werkje, maar ze deden er hun best op en het ging goed. Toen maakte oom Tripje de lamp aan de binnenkant. z m t', m lil i V; :V' i j JïX Bij Bristen, een dorpje niet ver van Amsteg in midden Zwitserland kwam een lawine neer die stallen en huizen vernielde, de weg bedekte met hout en sneeuw, maar geen slachtoffers maakte. WASHINGTON (Reuter) „Wij hebben met ernstige twijfel aan de welgemeend heid dezer beschuldigingen en met gevoe lens van diepe afkeer kennis genomen van uw beweringen, dat de Verenigde Staten op aggressieve wijze in Polen zouden spionneren en dat Amerikaanse agenten er naar zouden streven de huidige Poolse regering omver te werpen," zo verklaart het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken in een Maandag op het Pool se ministerie van Buitenlandse Zaken te Warschau overhandigde nota. „Uw beschuldigingen zijn een onderdeel van een in de afgelopen maanden met steeds groter heftigheid gevoerde cam pagne ener regering, die wordt beheerst door één, dictatoriaal regerende politieke partij," vervolgt de Amerikaanse nota. „De communisten in uw en andere landen heb ben beschuldigingen geuit jegens Chris tenen en Joden. De beschuldigden be hoorden tot alle geledingen der maatschap pij en zij omvatten de laatste tijd ook vroeger ten volle vertrouwde en hoogge plaatste communistische functionarissen, die thans van de meest uiteenlopende mis- driiven worden beschuldigd. De vrije wereld ziet in dergelijke be schuldigingen karakteristieke uitwassen van mannen, die hysterisch bevreesd zijn voor een verlies der totale bestuursmacht, die hen tot in de grond heeft bedorven. Voor zover echter dit huiveringwekkende proces van bijna dagelijkse beschuldigin gen van de meest uiteenlopende personen daadwerkelijk een weerspiegeling vormt van de eerlijke worsteling van inwoners der communistische staten, die vrij wensen te zijn, vrij om te denken en hun zieleheil r:a te streven, zoals zij dat goed achten, kan het regering en volk der Verenigde Staten niet onverschillig laten." Naar de Hongaarse legatie te Parijs Maandag bekendmaakte, heeft de Hon gaarse regering een Amerikaanse nota, waarin de teruggave van een vliegtuig, dat in November 1951 in Hongarije, na be schoten te zijn, een noodlanding moest maken, werd gevraagd, van de hand ge wezen. In de Amerikaanse nota was ge zegd, dat de Verenigde Staten ook genoe gen zouden nemen met een vergoeding van 98.779 dollar, de geschatte waarde van het toestel. ADVERTENTIE Haarlem Washington meent: WASHINGTON (A.F.P.) „De Sovjet- Unie gevoelt niets voor het tot stand ko men van een vredesverdrag met Oosten rijk, daar zij dan gedwongen zou zijn haar bezetting van een gedeelte van dit land op te geven", verklaarde een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken Dinsdag te Washington. „Op de jongste bijeenkomst te Londen der plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandse Zaken der „Grote Vier" heb ben de Westelijke vertegenwoordigers hun uiterse best gedaan in de een of an dere vorm overeenstemming te bereiken met de Sovjet-Russische afgevaardigde, doch vergeefs", vervolgde hij. „Speciaal de afgevaardigde van Frankrijk, die als voor zitter optrad, heeft zich hiervoor inge spannen, doch al zijn pogen bleef vruchte loos, onverschillig of er nu sprake was van een volledig Oostenrijks vredesverdrag, of van een opstelling hiervan in verkorte vorm. De Westelijke plaatsvervangers zijn toen tot de slotsom gekomen, dat het niet de minste zin had de besprekingen met Gro- myko voort te zetten. De onderhandelin gen zijn thans opgeschort. De Westelijke vertegenwoordigers hebben bij hun rege ringen verslag uitgebracht." Doorgereden zonder zich om slachtoffer te bekommeren De officier van justitie bij de rechtbank te Roermond heeft een jaar gevangenis straf geëist en vijf jaar ontzegging van de bevoegdheid een motorrijtuig te besturen tegen de 25-jarige filmoperateur K. uit Den Haag, die op 18 December in beschon ken toestand op de rijksweg te Weert de huisvrouw L. heeft doodgereden. De vrouw was met een kinderwagen met twee kinderen op weg naar huis toen zij werd aangereden. De beide kinderen wer den ernstig verminkt in het ziekenhuis opgenomen. De dader reed, zonder zich om zijn slachtoffers te bekommeren, door naar Spekholzerheide, waar hij die avond een filmvertoning moest geven. Daarna is hij naar een hotel in Heerlen gereden, waar de politie hem die nacht arresteerde. Ter zitting bekende verdachte schuldig te zijn aan het gebeurde. De verdediger vroeg, mede vanwege het gunstige reclasseringsrapport, een gedeel telijk voorwaardelijk straf. Uitspraak over 14 dagen. jou, maar als je het liever wilt, blijf ik thuis". „O, maak je over mij niet bezorgd", ant woordde ze. „Ga rustig bij Sara eten en luister naar haar verhalen over mij. Ze vindt me ook een halve idioot, dat zul je wel merken". „Werkelijk?" zei Neill, terwijl er een glimlach op zijn gezicht kwam. „Ze schijnt dus iemand met een gezond oordeel te zijn". „Wat is dat toch grappig van je, Con", zei Neill met irriterende sloomheid. „Je wordt woedend als je om iemand blijkt te geven en je tracht het voorwerp van je affectie te vernederen en te doen alsof er geen gevoelens van aanhankelijkheid bij je mogen zijn". Hij slenterde langzaam in de richting van de deur en even had ze moeite zich er van te weerhouden hem iets na te gooien. Bij de deur draaide hij zich om „Je zoudt er een goed werk mee doen, als je de arme Philip op ging zoeken", zei hij lachend, „dan zou hij je meteen zelf kun nen verteilen, wat hij de afgelopen nacht gedaan heeit en waar hij zijn enkel ver stuikte". Zijn gezicht zag er jongensachtig uit toen hij met een lachende groet verdween. De dag duurde eindeloos lang. In ieder normaal huishouden waren er honderder kleine dingen te doen, maar in mevrouw Finchams huis was er eenvoudig niets te regelen, omdat er nooit iets voorviel. Er kwamen nooit gasten voor de lunch, of de thee of het avondeten. In de keukenafde ling leefden Anna en Mary hun eigen leven, en in het grote-huis werden diverse kamers niet gebruikt. Deze waren afgesloten en niemand kwam er ooit. Het had geen zin een grote schoonmaak te organiseren, omdat er geen personeel voor was en nie mand het nodig vond, dat er gestoft en ge boend werd. In de grote ontvangstkamer en in diverse andere kamers was het meu bilair aan het vergaan. Constance had soms het lugubere gevoel, dat deze kamers en meubels een eigen leven leidden, dat bijna op z'n einde liep. Ze kon zich voorstel len, boe het stof hoe langer hoe dikker op meubels en tapijten zou komen te liggen en hoe opeens een deurknop af zou val len, of een kussen uiteen zou splijten. Het hele huis ademde een sfeer van langzaam afstervenSoms betrapte ze zich er op, dat ze luisterde of er geluiden kwamen uit de afgesloten kamers.... Vandaag onder ging ze deze sfeer sterker nog dan anders. Ze wilde het huis niet uitgaan en mevrouw Fincham niet alleen laten. Ze had het ge voel, dat, zolang zij ter plaatse aanwezig was, er niets zou gebeuren. Bovendien zou thans niemand bij de oude vrouw kunnen komen, zonder dat ze er van wist. Gedu rende de morgenuren hield ze zich bezig met het opruimen van de laden van een schrijftafel, die vol oude rekeningen en kwitanties zaten. Ze ordende alles syste matisch en vroeg tenslotte aan Mary stof doeken om de laden zelf grondig schoon te maken. Het moest jaren geleden zijn, dat dit gebeurd was. In de laatste lade, die ze opruimde en die boordevol vergeel de balboekjes zat met potloodjes aan ge kleurde koordjes, en gebroken waaiers en kanten zakdoekjes, vond ze opeens hele maal onderin een enorme, opvallende diamanten ring. De ring was ouderwets gezet en ze wist genoeg vara juwelen om onmiddellijk te beseffen, dat dit een waar devol stuk was. Ze bekeek de ring met een gevoel van benauwenis in haar keel en een draaierig gevoel in haar maag. Dus Mary had toch gelijk gehad! Er waren in derdaad in huis kostbare juwelen ver stopt. in laden en kasten. Had iemand het op deze juwelen voorzien? Het was natuurlijk mogelijk. Waarschijnlijk waren in deze laden meer juw.-'en verstopt ge weest en had mevrouw Fincham ze op een keer naar een andere plaats overge bracht, waarbij deze ring over 't hoofd werd gezien Ze hoorde iemand praten in de hal en stak snel de ring in de zak van haar jasje. Ze zou later wel overleggen, wat ze er mee doen moest. De deur ging open en Mary kondigde aan; „Meneer Phipps, juf frouw. Ik heb hem gezegd, dat mevrouw ziek is en niemand ontvangt, en toen vroeg hij naar u". Constance zat met een onschuldig ge zicht de balboekjes op stapeltjes te leg gen en keek op. Ze glimlachte beleefd te gen Peter Phipps. „Hoe gaat het?" vroeg ze. „Mary wil je misschien twee kopjes koffie voor ons m de hal brengen?" En tot Peter Phipps zei ze vriendelijk: „We zullen maar in de hal gaan zitten. Mevrouw Finchams zitkamer is niet be schikbaar en de andere kamers zitten on- der het stof van jaren". „O, dat is prachtig", antwoordde Phipps geanimeerd. „Het is erg aardig van u een kopje koffie met me te willen drinken". Constance maakte een afwerend gé- baar en stond op. „Het is eigenlijk een tragisch werkje, al die reliquieën op te ruimen, vindt u ook niet?" zei ze, terwijl ze het stof van haar vingers veegde. Phipps keek belangstellend naar de in houd van de lade. „Ik heb de indruk, dat hyt hele huis stampvol dergelijke rommel zit", merkte hij op. „Eigenlijk moest ie mand eens een behoorlijke opruiming houden en er dan een mooi vuur van sto ken!" „Ik geloof niet, dat mevrouw Fincham dat op prijs zou stellen", zei Constance koel. „Nee, dat denk ik ook niet", merkte hij op met een merkwaardige klank in zijn stem. „Er zouden allerlei verborgen din gen aan het licht kunnen komen. Je weet het nooit. „Zullen we hier vandaan gaan", stelde Constance voor, „en onze koffie in de hal drinken? Al die reliquieën maken me ge woon mistroostig. Maar wat is het doel van uw komst? Kan ik iets voor u doen? (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6