Polder bij Nu mansdorp wordt drooggemalen Duitsers vragen speciale zitting Raad van Europa over de ramp Zeg maar.goeie reis Voor Rampenfonds f31 millioen Buitenland helpt Nederland Pompboot van de PGEM kan belangrijke diensten bewijzen Fotokaart van het overstroomde gebied Ingezamelde goederen gestolen Vreemde landen worden niet moe nieuwe millioenen in te zamelen Kort verhaal door Wynca Loos Nederlandse Antillen brachten twee millioen bijeen WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 5 Rotterdam biedt 10.000 evacué's onderdak Nog veertig vermisten in Halsteren Wielerwedstrijd voor het Rampenfonds Nationale loterij met schilderijen als prijzen Anderhalve ton in totaal van de Hoogovens voor NRF „De Ramp" krijgt oplage van een half millioen In Numansdorp is het electrische ge maal weer in bedrijf gesteld, evenals het Dieselgemaal te Schuring. Deze beide ge malen werken thans op volle kracht om de Numanspolder zo snel mogelijk droog te krijgen. Vrijdag zijn de installaties ge droogd en hersteld. Het electrische gemaal maalt ongeveer 300 kubieke meter water per minuut uit de polder en het Dieselge maal 150 a 200. De gaten in de dijken zijn nog slechts voorlopig gedicht. Behalve op het vrij ge bleven gedeelte verblijven nog ongeveer duizend personen in het geïnundeerde ge bied bij Numansdorp. De Provinciale Gelderse Electriciteits- maatschappij heeft haar pompboot „Nep- tunus" naar het overstroomde gebied ge zonden. Deze boot, met een capaciteit van 30 millioen liter water per uur dient om bij lage waterstand van de Waal de P.G.E.M.-centrale te Nijmegen van water te voorzien. De „Neptunus" is tijdelijk overgedragen aan de Rijkswaterstaat, die er in de buurt van Dordrecht een polder mee heeft bemalen. Men heeft besloten de boot, die vier Dieselmotoren en vier cen- trifugaalpompen heeft, voor het droog- malen van grote polders te bestemmen. Op deze wijze kan de pompboot de grootste op dit gebied in het land nog belang rijke diensten bewijzen. Het rampgebied in cijfers Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft een publicatie het licht doen zien met cijfers over het rampgebied in Zuid-West Nederland. Hierin zijn gegevens vermeld over direct getroffen gebieden of gemeen ten, waarvan de cijfers uiteraard slechts bij benadering zijn verkregen. Van het totale rampgebied Zuid-West- Nederland, groot 358.097 ha, werd direct getroffen 251.223 ha. of 70,2 pet. Het gehele rampgebied is 11,1 peet. en de direct ge troffen gemeenten 7,8 pet. van de totale oppervlakte land in Nederland. Van de bevolking in het rampgebied (waartoe behoren Zeeuwsch Vlaanderen, Walcheren, Zuid- en Noord-Beveland, Schouwen-Duiveland, Tholen, St. Philips- land, Goeree-Overflakkee, Voorne-Putten, Rozenburg, Hoeksche Waard, IJsselmonde, Eiland van Dordrecht, Noord-West-Bra bant, Alblasserwaard en Krimpener- waard), dat 750,741 inwoners telt, zijn 580,814 personen woonachtig in het direct getroffen gebied, dat is 77,4 pet. Het aan tal woningen bedroeg in het rampgebied op Januari 1953 188,502, waarvan er 143,567 of 76,2 pet. in het direct getroffen gebied staan. Voorts worden totalen vermeld van be drijven, oogstopbrengsten, landbouw machines en van het vee met tussen haak jes het cijfer in de direct getroffen gebie den en het percentage van het gehele ramDgebied. Land- en tuinbouwbedrijven 29,636 (20,469 of 69.l°/o)totale oppervlakte cul tuurgrond 297,373 ha. (206.407 of 69.4%), waaronder bouwland 185,811 ha. (127.294 of 68,5%), grasland 90870 ha (63.590 of 70%), tuinland 23035 ha (16,825 of 73,l°/o)- Geoogste hoeveelheden in tonnen: tarwe 113,340 (79,067 of 69,8°/"), gerst 103,547 (64.115 of 61,9%), vlas 103,226 (70.369 of Het fototeohmisch- en cartografisch be drijf vain de K.L.M. heeft het rampgebied op luchtfoto's vastgelegd. Dit is geschied ten behoeve van de rijkswaterstaat ten einde op korte termijn een overzicht te hebben van het aantal dijkdoorbraken. De stereoscopische beelden geven hierin een nauwkeurig inzicht. Zij maken het moge lijk te berekenen hoeveel kubieke meter grond nodig is voor de herstelwerkzaam heden. Alle randdijken zijn van het KLM-foto- vliegtuig uit gefotografeerd. De aan elkaar gevoegde foto's geven een overzicht van het gehele gebied. De sneeuw heeft de herkenning van het landschap vergemakkelijkt. Aangezien de foto's soms ook het onder water liggende land laten zien kon men nu .onmiddellijk constateren welke gedeelten boven het water uitsteken. De luchtfoto's geven ook aanwijzingen over zwakke punten in de dijken. Deze punten zijn op de grond moeilijk te constateren. Totaal zijn bijna duizend foto's gemaakt. In Den Haag zijn drie personen aange houden, die zich vergrepen hadden aan goederen die voor de slachtoffers van de overstromingsramp waren ingezameld. Een 36-jarige hoofdcommies bij een der ministeries in Den Haag, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag in de Houtrust- hallen geholpen had bij het sorteren van goederen, had een paar handschoenen in zijn zak gestoken. Collega's, die dit gezien hadden, hebben het aan de politie mede gedeeld. De hoofdcommies heeft bekend. Voorts is gearresteerd een 26-jarige bouwvakarbeider uit Den Haag, die met een Rode Kruiscolonne naar het ramp gebied was gegaan. Hij had zich op eigen gelegenheid naar Zierikzee begeven, waar hij, voorzien van een Rode Kruistas, zich als dokter voordeed. De schipper van een schokker, die hem naar Dordrecht bracht, vertrouwde hem echter niet en waar schuwde de politie. Het bleek dat de bouw vakarbeider zich een rubber pak, een com pleet stel ondergoed en een paar dekens had toegeëigend. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Ook is een 19-jarige expeditieknecht uit Den Haag gearresteerd. Hij heeft bekend dat hij uit een school, waar hij hielp bij het sorteren van ingezamelde kleding, twee costumes, een winterjas en een „battle- dress" heeft meegenomen. Later bood hij op straat iemand, die met een zwaar pak liep, aan dit pak voor hem weg te brengen. Hij bracht het echter naar zijn huis. Ver volgens kocht hij Rode Kruis-emblemen, die hij op de gestolen „battle-dress" beves tigde. Zo uitgerust begaf hij zich naar het rampgebied, waar hij verscheidene mensen gered schijnt te hebben. Toen hij naar huis ging wachtte de politie hem op, aangezien het was opgevallen, dat hij twee keer op één dag met een groot pak was thuis gekomen. 68,2°/«, consumptieaardappelen 747,182 (587,735 of 78,7%), en suikerbieten 1,487,509 (1,083,036 of 72,8%). Veestapel in 1952: runderen 228,401 stuks (155,427 of 68,1%) varkens 116,303 (76,074 of 65,4%) landbouwpaarden 31,636 (20,833 of 65,9%), schapen 22,302 (15.101 of 67,7%) en kippen 683,605 (419,598 of 61,4%), landbouwwerktuigen: motortrek kers 5851 (4141 of 70,8%), maai- en dors machines 543 (356 of 65,6%), dorsmachi nes 1988 (1436 of 72,2%), karren en wa gens 36,015 (24,630 of 68,4%). Herplaatsing van geëvacueerden in eigen milieu Naar schatting zijn thans meer dan tien duizend evacué's in Rotterdam onderge bracht, afkomstig uit 90 verschillende ge meenten. Het merendeel hoort thuis in 's-Gravendeel, namelijk 1386, dan volgt Middelharnis met 1228, Sommelsdijk met 680, Nieuwe Tonge met 416 en Stavenisse met 189. Reeds heeft de ambtenaar van de burgerlijke stand een huwelijk tussen twee geëvacueerden voltrokken, afkomstig uit Steenbergen en Oude Tonge. Utrecht gaat stoppen In de loop van deze week zullen nog een paar duizend vluchtelingen door het provinciale evacuatie-centrum Utrecht worden ontvangen en doorgezonden. Daar na zouden de werkzaamheden van dit cen trum kunnen worden stopgezet. Tot op heden zijn hier een 6000 vluchtelingen ge registreerd, waarvan er ongeveer 500 in de stad en de rest in de provincie zijn on dergebracht. Op het ogenblik is de aan komst van nieuwe evacué's, wellicht door de slechte weersomstandigheden, vrij ge ring. In eigen sfeer Als onderdeel van het rijksevacuatiecen trum voor Noord-Brabant is een commis sie ingesteld ter behartiging van de kerke lijke belangen der evacué's. Deze commissie wordt gevormd door vertegenwoordigers van de Hervormde, Gereformeerde en Ka tholieke gezindten. Men wil proberen, de geëvacueerden zoveel mogelijk onder te brengen in gezinnen van gelijke religieuze overtuiging en van hun eigen maatschap pelijk milieu. Bovendien zullen enkele gemeenten, die relatief een te groot aantal evacué's heb ben opgenomen, worden ontlast om de ver houdingen recht te trekken. Ten aanzien van terugkeer naar de eigen gemeenten beslist de burgemeester van de betreffende gemeente. Voordat een dergelijke beslissing wordt genomen, wordt advies ingewonnen bij de inspecteur van de Volksgezondheid, bij de Veterinaire Inspectie en bij de Wa terstaat. Evacué's in paleis het Loo Dinsdag zijn de eerste evacué's uit het rampgebied gearriveerd in een vleugel van het Koninklijk paleis Het Loo, die door Koningin Juliana daartoe beschikbaar is gesteld. In de vooravond arriveerde de eerste groep vluchtelingen uit Zierikzee, die voorlopig onder het koninklijk dak een gastvrij tehuis zullen vinden. Vandaag wordt een tweede groep verwacht, bestaan de uit bejaarde lieden uit een Zierikzeès tehuis voor ouden van dagen. Volgens opgave van het gemeentehuis te Halsteren zijn op het ogenblik in deze ge meente 68 slachtoffers van de watersnood geteld, waarvan er 28 zijn geborgen. Er worden er nog 49 vermist. Zoals wij reeds meldden organiseert de HSV „De Kampioen" op Zondag 22 Februari een wielerwedstrijd tegen de Amsterdamse Wielerclub Olympia voor nieuwelingen en amateurs op het parcours in Haarlem-Noord, Eksterstraat en Vondel weg over een afstand van respectievelijk 40 en 60 kilometer. De opbrengst van deze wedstrijd wordt afge dragen aan het Nationaal Rampenfonds. Diverse bekende renners nemen deel, o.a. Arend van 't Hof, Piet van Roon, Adrie Voorting en van Amsterdamse zijde o.a. de wereldkampioen achtervolging Piet van Heusden. Tal van schilders, beeldhouwers, grafici en beoefenaars van de gebonden kunsten, verenigd in de Nederlandse Federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars en de Algemene Katholieke Kunstenaarsvereni ging, hebben een groot aantal kunstwerken afgestaan ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds. Deze werken zullen, behou dens goedkeuring van de minister van Justitie, als prijzen dienen van een grote nationale loterij. Wegens het grote aantal is het niet mo gelijk alle kunstwerken te exposeren, maar een deel zal worden tentoongesteld in het Stedelijk Museum te Amsterdam van 12 tot 25 Februari, elke werkdag van 10 tot 22 uur. De burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d'Ailly, heeft zich bereid ver klaard de tentoonstelling te openen. Het totaalbedrag, dat de Hoogovens- personeelsleden voor het Rampenfonds hebben bijeengebracht, is na afsluiting der collecte 52.229,Eerder had de directie al 50.000,geschonken, maar na het prachtige resultaat van de inzameling on der het personeel besloot de directie de 52.229,uit eigen kas te verdubbelen, zodat er in totaal nu door de Hoogovens en neven bedrijven 154.458,voor het Rampenfonds is gegeven. De vraag naar het album, dat de Vereni ging ter behartiging van de belangen des boekhandels binnenkort onder de titel „De Ramp" zal doen verschijnen, overtreft der mate alle verwachtingen, dat nu reeds vast staat dat er meer dan 300.000 exemplaren van zullen worden verkocht. Gedacht wordt zelfs aan een oplage van een half millioen exemplaren. Als men bedenkt dat een oplage van 50.000, waartoe de Vereniging zich aanvan kelijk wilde „beperken", voor ons land reeds een uitzondering is, kan men zich enig denkbeeld vormen van de problemen die het op de markt brengen van een tien maal zo grote oplage telt. Zo zullen, om een voorbeeld te noemen, zeker meer dan acht van de grootste drukkersbedrijven elk een enorme order moeten uitvoeren. Het is onder deze omstandigheden zo werd ons vanmorgen meegedeeld dan ook een onmogelijkheid, de bij de uitgave betrok kenen alle buitensporig hoge onkosten zelf geheel te doen dragen. Van de aanvanke lijk voorgenomen oplage doet men dat ech ter onverkort. Van de wellicht meer dan 400.000 exem plaren, waarmee het oorspronkelijk ge dachte aantal wordt overtroffen, zullen de betrokkenen zo zijn zij overeengekomen thans slechts de kostprijs in mindering van de opbrengst brengen. Vast staat, dat de uit de opbrengst van „De Ramp" beschik baar komende bijdrage voor het Nationaal Rampenfonds, dank zij de grote offervaar digheid van papierhandel, uitgevers, druk kers, fotografen, boekhandelaren en de honderdduizenden intekenaren, ver zal uit gaan boven de oorspronkelijke raming. Van de intekenaars wordt verwacht: be taling bij de bestelling en enig geduld. Bij Alblasserdam is men bezig met het graven van een diepe put, waarin men een pomp zal plaatsen, die het water uit de Alblasserwaard zal zuigen. BONN (Reuter). In parlementaire kringen te Bonn is Dinsdag vernomen, dat West-Duitse parlementsleden binnenkort formeel zullen voorstellen een bijzondere bijeenkomst van de Algemene Vergadering van de Raad van Europa bijeen te roepen om te spreken over de overstromingsramp en de toestand van de Oost-Duitse vluch telingen. Het voorstel wordt uitgewerkt door dr. Schafer, vice-voorzitter van de vrije de mocratische partij, en Altmeier, een so ciaal-democraat. Het voorstel zal worden ingediend bij de vaste commissie van de Raad van Europa te Straatsburg. De secretaris-generaal van het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, prof. Hallstein, heeft de Nederlandse am bassadeur te Bonn, de heer A. Th. Lam ping, meegedeeld, dat de bondsrepubliek bereid is, voor zolang als nodig is, de vol gende goederen aan Nederland te lenen: 100 Dieselpompen, 100 kilometer rails, 40 Diesellocomotieven, 3000 kipkarren, 570 vrachtauto's, 50 vrachtauto's die gebruikt kunnen worden als werkplaatsen of onder komens voor arbeiders, 50 bulldozers, 100 kipauto's, 5000 kruiwagens, 100 draglines en een grote hoeveelheid damwand. Ook het aantal particuliere giften in alle delen van West-Duitsland blijft nog steeds groeien. Alleen in Stuttgart werd 100.000 mark bijeen gebracht. In Bonn moest een plaatselijke krant een tweede Help Hol land-rekening openen, omdat de binnen komende gaven niet snel genoeg op één rekening konden worden verwerkt. In Zweden is tot nu toe aan geld en goe- KLEINE kinderen beleven grote-mensen- ramnen in een onbegrijpelijke paniek stemming. Ze hangen aan de radio en zui gen nieuws in zich op, waarvan ze de woor den maar half verstaan en de andere helft niet begrijpen. „Mam, wat zijn droppings?" „Mam, wat is eigenlijk een slageen slag offer?" „Hoeveel is eigenlijk zeshonderd, Mam?" „Mam, Karin zegt."..en dan volgt een verhaal van Brigitte's schoolvriendin eerste klas. „Mam, Jan-Willem zegt.en dan blijkt dat het laatste nieuws al rond is gegaan onder Peters kleuterklas-kornuiten. Het doet me telkens wéér pijn te erva ren hoe, buiten mijn toedoen en medeweten om, de gruwelijkste finesses doordringen tot in de kinderkamer en daar worden uit gesponnen tot datgene, wat ik altijd verre heb trachten te houden: sensatie. Ik heb Peter een groots opgezet verkeers ongeluk zien construeren met te hulp snel lende ziekenauto's en geïmproviseerde brancards. Het is min of meer een schok voor een moeder, die zorgvuldig tinnen sol daten, oorlogstuig en naar bloedige avon turen riekende Indianen mijdt, haar zes jarige zoon in een dergelijke chaos te zien optreden als eerste-hulp verlenende dokter. Een kereltje, dat Bambi „zo zielig" vindt, dat z'n oren sluit bij de griezeligheden van de wolf van Roodkapje, wiens lip bibbert bij het hardvochtige optreden van Asse poesters stiefmoeder en die diep en eerlijk verontwaardigd is bij het zien van een strik, of het horen van een schot in de duinen. Maar wiens hart bij het spel uitgaat naar koppelriemen en revolverholsters, naar stoere cowboy-broeken en wilde Indianen veren. Naar de radio-nieuwsberichten, waar omheen nog steeds de sfeer van spanning hangt van een Kapitein-Carllsen-verwach- ting. „Mam, ze hebben rubberboten uitge gooid." „Mam, er zijn vliegtuigen onderweg." „Voor wie zijn al die kleren, Mam?" „Voor de mensen", zeg ik hard en na drukkelijk, „die alles verloren hebben, hun huis, hun eten, hun geld en hun kleren, alles." „En de kinderen?" vraagt Brigitte, bezig met het morgentoilet van haar poppen. „Zijn die ook alles kwijt?" Mijn hart knijpt dicht als ik denk aan al die kinderen. „Ook", zeg ik kort. „De hele speelgoedkast zómaar wegge dreven in het water?" vraagt Peter onge lovig. „Nee, dat kan niet, nee, dat kan niet, Mam." Hij heeft alle ongelooflijkheden van deze grote-mensen-ramp aanvaard, maar de realiteit van een kleine-kinderen- drama als een totaal lege speelgoedkast kan hij niet vatten. NU de werkelijkheid van de ellende bij dit ontstellende bericht een beetje tot hem komt doordringen, begint hij te mop peren. Altijd wanneer hij, om welke reden dan ook, vecht tegen opkomende tranen, begint hij te mopperen. Ergens op de ach tergrond moet altijd iets of iemand zijn, die hij de schuld kan geven en zijn ergernis, verdriet of boosheid op kan koelen. Bij Kapitein Carllsen waren dat tenminste nog de sleepboten geweest; met deze natuur ramp weet hij geen raad. „Waaróm," schreeuwt hij opstandig, waaróm heeft die man van de weerberich ten het nou ook net te hard laten stormen? Daar had toch niemand iets aan?" Het is de eeuwenoude vraag, die door millioenen wanhopige mensen door alle tijden heen opstandig is uitgeschreeuwd: „Waaróm?" En waarop een antwoord niet mogelijk is. „Nou Els," zegt Brigitte op de min of meer bazige toon, die ze altijd gebruikt tegenover haar poppen, „jij krijgt je warme manteltje aan, want het wordt een koude dag vandaag. En Aatje, zul je erom denken, dat je je feestjurk aanhebt als je Elsje helpt met haar spinazie? En doe de wollen cape maar om, dan kun je er tegen, want kinderen, jullie gaan een grote, verre reis maken." Ze staat op en legt zonder enig verder commentaar de beide poppen op de stapel kleren. „Brigitte!" roep ik verrukt, „wat is dat lief, wat is dat heel erg lief van je." Ze staat er wat verlegen bij en Peter, die niet te kort wil komen nu het goede voor beeld is gegeven, legt zonder veel pijn een auto, een tractor en een vliegtuigje op tafel. Dromerig zegt hij: „Als ik me nu héél klein kon toveren, zo klein als Kriebiebeltje, dan ging ik erin zitten. Dan zou ik alles zien, de vliegtuigen, de rubberboten..,." „Aan kijkers hebben ze daar geen be hoefte," snijd ik af. „Ze moeten hèlpers hebben en mensen, die aanpakken. Maak voort, Peter, anders kom je nog te laat op school." „Later," zegt hij, terwijl ik zijn jekker dichtknoop, „later wordt ik soldaat, ieder mens wordt soldaat, zegt Jan-Willem, en dan jeem ik" (hij zegt nog altijd jeem in- plaats van neem) „en dan jeem ik een héle gróte schep. „Word voorlopig maar padvinder," weer ik zijn heldhaftigheden af. Maar Brigitte, die de autoped uit de garage heeft gehaald, steekt nog gauw haar hoofd om de achter deur: „Vergeet je niet, Mam, om te zeggen vóór ze weggaan...." Ze heeft niet veel tijd meer, het is al tien voor negen. „Nou ja, zeg maar.... Goeie reis. Vergeet je 't heus niet, Mam? Kom maar vóórop, Peter, dan zal ik steppen." I^N nu sta ik bij de poppen op de stapel Li een beetje sentimenteel te doen. Ik heb ze leren zien door de ogen van Brigit te. Daarom weet ik, dat Aatje nogal klie derig is en slordig op haar kleren. En te veel babbelt op school. En de reden, dat Elsje's gezicht zo wit is, is niet het feit, dat ze ingesmeerd is geweest met Vaporub toen zij verkouden was en daarna afgeboend met Vim, o nee, het komt omdat ze een boze stiefmoeder heeft, die er niet op let, dat ze haar bord spinazie leeg eet, met welke taak nu de weliswaar babbelzieke, doch zeer zorgzame Aatje is belast. Wat moet er terechtkomen van de scheur in Elsje's been als de leukoplastpleister er af is geweekt en niemand acht slaat op het zaagsel, dat ze verliest? En zal Aatje het deze keer kunnen hel pen als haar feestjurk besmeurd en ver fomfaaid is wanneer ze op de plaats van bestemming aankomt? Wat zal er over het geheel terechtkomen van deze twee ver dwaalde poppenkinderen, ver van huis in een onbeschermde wereld van koude en ellende? Goeie reis.Misschien is er ergens aan de horizon van alle leed een kind, dat blij zich ontfermt over deze beide wezen. Mis schien is ergens in de chaos onderweg wel iemand, die begrijpt wat het doel is van deze wanhopig eenzame tocht: een groet te brengen van een kind, voor wie dit verre leed te ontzettend is om er ook maar iets van te kunnen begrijpen en aanvoelen, maar die, ongevraagd, datgene schonk wat haar zeer na aan het hart ligt. Zo gróót, zo weifelloos spontaan, kan in zijn daden alleen een kind maar zijn. Het geeft, direct en woordloos, wat het het liefst is. En telt de uitslag niet. „Vergeet het niet te zeggen, Mam, zeg maar.... Goeie reis." deren voor een waarde van ongeveer 10 millioen kronen (ongeveer 7.325.000 gld.) ingezameld. De hulpactie van de Zweedse radio bracht Dinsdag 550.000 gulden op. Het Rode Kruis ontving 276.000. Deze twee organisaties hebben tot dusverre te zamen 3.650.000 gulden ingezameld. De Finse bevolking, en zeker die van Helsinki, heeft met grote spontaniteit en offervaardigheid zich ingezet ter leniging van de nood in Nederland. De actie werd begonnen met een inzameling van geld en goed door de Fins-Nederlandse vereniging en voortgezet door een inzameling gedu rende deze week van het Finse Rode Kruis. De resultaten van deze laatste inzameling zijn op het ogenblik nog niet bekend. Wat de actie betreft van de Fins-Neder landse vereniging kan gemeld worden, dat in natura naar Nederland zijn verzonden per vliegtuig 1000 dekens, 7 colli slaap zakken en 8 grote collies lakens. Reeds verscheept zijn of worden 130 grote kis ten beddegoed, ondergoed, schoenen en bovenkleding. Daarnaast wordt als schenking van de Finse regering morgen per schip naar Ne derland gezonden een hoeveelheid gezaagd hout, rond hout en barakken, ter waarde van 800.000 gulden. Voorts zullen per vliegtuig naar Nederland komen 800 paar nieuwe rubberlaarzen en per boot 3000 paar nieuwe kinderschoenen, 25 ton ser viesgoed, 40.000 sponzen, voor ruim 80.000 gulden bouwmateriaal en nog enkele par tijen hout voor barakkenbouw en enkele grote pre-fabricated barakken. Het eindresultaat van de geldinzameling is nog niet bekend, maar dat deze een aanzienlijk bedrag belooft is zeker. Een particulier schonk 2 millioen Finmarken. De door de Oostenrijkse regering geor ganiseerde inzameling voor Nederland heeft tot dusverre 75,000 gulden opge bracht. Het Oostenrijkse vakverbond, evenals de stad Wenen, bracht al 135,000 gulden bijeen. De Weense Kamer van Koophandel schonk 20.000 gulden. Spanje Bij de Nederlandse legatie te Madrid en het kantoor van de K.L.M. aldaar stromen nog steeds geschenken, in geld en in na tura, binnen voor de slachtoffers van de watersnood in Nederland. Reeds is meer dan 3 ton goederen door de K.L.M. naar Amsterdam overgebracht. Aan geld is bij na 400.000 peseta (ongeveer 40.000 gul den) ontvangen. Ook uit Barcelona is een aanzienlijke hoeveelheid goederen, zoals kleding en dekens, verzonden. De Franse Katholieke hulporganisatie heeft Dinsdag een bedrag van ongeveer 120.000 gulden aan het Nederlandse epis copaat overgemaakt voor hulp aan de ge troffenen. Een vrachtauto met 250 kleding- pakketten, verzameld door de Parijse han delsschool, is naar Nederland onderweg. De leerlingen van genoemde school brach ten in totaal een millioen francs (10.000 gulden) bijeen, alsmede goederen voor een waarde van meer dan 100.000 gulden. Uit Metz is nog een compagnie Franse ge nietroepen met 44 kipauto's en 36 vletten naar Nederland vertrokken. Het was de derde afdeling genietroepen, die door Frankrijk is gezonden. Het Zwitserse Rode Kruis heeft reeds meer dan 1 millioen Zwitserse francs (bij na 900,000 gulden bijeengebracht voor de slachtoffers. De liga van Rode-Kruisver enigingen heeft verzocht regenkleding, bergschoenen en wollen kousen en sokken naar Nederland te zenden. Dezer dagen zullen 1.000 paar schoenen, 1.000 regen jassen, 2000 paar sokken en 2000 paar kou sen worden gestuurd. De algemene bestuursraad van het Franse departement Bas-Rhin heeft 10.000 gulden voor de Nederlandse getroffenen beschikbaar gesteld. De steden Straatsburg, Colmar en Haguenau stelden resp. 10.000, 5.000 en 2.000 gulden beschikbaar voor de getroffenen in Nederland, Engeland en België. (A.F.P.) De collecte in Noorwegen ten bate van de Nederlandse slachtoffers heeft tot dus verre 1.120.000 gulden opgebracht, goede ren ter waarde van 300.000 gulden zijn in gezameld. Bij het Nationaal Rampenfonds was tot Dinsdagavond ruim 31 millioen gulden binnengekomen. De coöperatieve Centrale Raiffeisenbank en de bij haar aangesloten Boerenleenban ken hebben in hun gezamenlijke actie ten behoeve van het Nationaal Rampenfonds een bedrag van 300.000 bijeengebracht. Daarenboven is door de bij deze centrale aangesloten banken en plaatselijke en provinciale comité's nog een bedrag van 45.000 gestort. Het noodfonds van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers heeft een be drag van 300.000 overgemaakt 'aan het Rampenfonds. Deze storting staat los van de steun, welke de Nederlandse industrie langs andere wegen ter leniging van de nood in geld of nature ter beschikking stelt. Sinds vorige week Maandag neemt het personeel van Philips-Telecommunicatie N.S.F. te Hilversum deel aan een actie ten bate van het Rampenfonds, zowel door dagelijks één uur over te werken als door onderlinge inzamelingen. Dinsdag was men er de 100.000 gepasseerd. In de Nederlandse Antillen is tot nu twee millioen gulden voor de slachtoffers van de overstromingsramp bijeengebracht. Het personeel van de Provinciale Gel derse Electriciteitsmaatschappij heeft 23.353,42 bijeengebracht voor het Ram penfonds. Dit bedrag is aangevuld door de ambtenarenvereniging tot 29.000. De gift van het bedrijf bedraagt 25.000, zodat in totaal 54.000 kan worden afgedragen. Het personeel van een motorenfabriek te Arnhem heeft acht uur loon, totaal 5000, afgestaan aan het Nationaal Rampenfonds. De directie heeft er 25.000 van gemaakt. Een Franse zusterfabriek heeft het bedrag verhoogd tot 40.000. Bovendien heeft de industrie te Arnhem ten gebruik aan een gemeente in het noodgebied, waaraan Arn hem hulp zal verlenen, een tiental rijwielen met hulpmotor ter beschikking gesteld, alsmede nog 25 voor het Nederlandse Rode Kruis, dat daarover naar eigen goeddunken kan beschikken. Overheidspersoneel De besturen van de vijf centralen van overheidspersoneel, welke zitting hebben in de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg in Ambtenarenzaken be sloten het personeel op basis van vrijwil ligheid dringend aan te bevelen niet alleen over de maand Februari, maar ook over de maanden Maart en April 1 procent van het salaris ten behoeve van het Rampenfonds af te staan. Aan de regering en het centraal orgaan van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten is verzocht daaraan medewerking te verlenen, welke medewerking gaarne is toegezegd. Indien aan dit verzoek van de be sturen van de centralen wordt voldaan, dan zal door het personeel in dienst van de Nederlandse overheden een bedrag van ruim 2V2 millioen gulden voor de leniging van de nood van het salaris worden afgestaan. De besturen van de centralen (Algemeen Comité van Overheidspersoneel, Christe lijke Centrale van Overheidspersoneel, R.K. Centrale van Overheidspersoneel, Ambte- narencentrum en Centrale van Hogere Rijksambtenaren) hebben meegedeeld het bovendien op prijs te stellen, indien per soneel, dat wegens de ramp extra werk zaamheden verricht, de extra-betaling voor deze werkzaamheden geheel of ten dele eveneens in het Rampenfonds te storten. De Canadese radio geeft iedere avjnd van kwart over zeven tot kwart voor acht een speciaal aan Nederland gewijd program ma op 25.60 en 19.58 meter golflengte om Nederland op de hoogte te houden van da grote hulpacties, in Canada.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7