Zevenhonderd paren sokken alvast van Velsen naar 's Gravendeel Agenda voor Velsen Havenberichten Hartverwarmende gift van Zweedse ertsboot in IJmuiden gelost r Kennemer Lantaarn Edmonton zond blijk van medeleven Santpoort zingt voor het goede doel Ook de Arend en de Hoop terug uit Zeeland Jubilaris M. Jungbacker Koninklijk onderscheiden 6 Breien is nu dankbaar werk aan het thuisfront THALIA GEEN PLAATS VOOR JENNY met de nationale ramp Uitwisseling V eisenAmersfoort Sportief zette onderlinge voort strijd Vrijdag massaal concert in „Zomerlust" Symbolische filmavond in „Thalia" „In Veilige Haven" zet zich ook in voor de nood „Advendo" zorgde voor 191,50 „Palvu" komt met „Gaslicht" Meestertitel dammen weer in het geding „Suomi"-athleten bij de beste 25 Schepelingen offerden voor Rampenfonds OLD CLOTHES NEW Uw kleding binnen één dag gereed Na trouwe dienst De heer P. J. Wiegman met pensioen I „Van Juliana tot I Juliana" Turners van „IJmuiden" wachten een maand WOENSDAG 11 FEBRUARI 1953 Als de rappe Velsense breisters, die sinds Zondag wollen sokken aan de lopende band fabriceren, de luchtsprong van burgemeester C. v. Heesen van 's Gravendeel hadden kunnen zien, zouden ze allemaal een breimachine kopen. Want deze burge meester zag met die zending van 700 paar warme sokken voor zijn dijkwerkers, zijn cadaverbergers en zijn kikvorsmanncn een klein deel van een grote wens vervuld: warmte voor de ploeteraars, die de ganse dag in het ijskoude water staan en daarna nog eens even een bad in lysol of creoline moeten nemen om niet gevaarlijk ziek te worden. In Velsen wisten ze dat ook wel zo onge veer, maar de politieman, die gisteren met zevenhonderd paren via Dordrecht het noodgebied introk, kan vertellen, dat de behoefte vele en vele malen groter is dan wij allemaal kunnen bevroeden. Deze „operatie-sok" is onvoorbereid uit gevoerd en heeft misschien daarom wel zo'n eerste succes gehad. Men wist, dat er warme kleding en vooral voetbekleding nodig was voor de werkers, die de dij ken dichten en dus is er gauw een auto volgeladen met de eerste producten der Velsense breisters, die dan maar ergens in het noodgebied moesten worden uitge reikt. 's Gravendeel werd tenslotte het einddoel van een ommelandse reis van een politieman, die de vreemdste maar wel licht ook de dankbaarste missie van zijn toch heus niet emotie-arme loopbaan ging vervullen. Nauwelijks waren de twee maal zeven honderd op de zolder van een half-onder- gelopen school gesorteerd en door de schoolmeester, die een puik bevoorradings opperhoofd is geworden, in ontvangst ge nomen, of de klanten kwamen al met versteende voeten uit de laarzen en de rubberpakken. „Ha, sokken!" is een juichkreet geweest, die helaas niet door kon klinken tot Vel sen, maar in staat geweest zou zijn, ook de achterblijfsters aan het breien te zetten. Er wordt daar hard, heel hard gewerkt in 's Gravendeel. De paar droge plekken van de gemeente en de dijkhoofden kri oelen van de zwoegers zeker vijfhon derd man is bezig met het dichten van de ADVERTENTIE (het theater met de beste filmsl DONDERDAG a.s., 8 uur in slechts één speciale voorstelling JANETTE SCOTT LEO GENN in het ontroerende filmwerk Wat betekent het voor een kind wan neer de ouders uit elkaar gaan Deze aangrijpende film geeft U het antwoord Toegang 18 jaar. De secretaris van het comité in Velsen, dat ieder jaar de sportuitwisselin-g Velsen- Edmonton verzorgt, ontving een schrijven van het Edrnonton-comité, waarin woorden van deelneming worden geuit betreffende de nationale ramp die Nederland trof. „Ik en met mij al de leden van het co mité waren diep bewogen toen we hoor den van de vreselijke verwoesting en het verlies van mensenlevens van uw mede burgers en -burgeressen, veroorzaakt door de waterramp in uw land". De secretaris van het Edmond-cornité spreekt verder de hoop uit dat niemand van de Velsense vrienden in persoon door de ramp werd getroffen. deze zomer voor kinderen op komst Er worden in Velsen voorbereidingen getroffen om deze zomer te komen tot uit wisseling van kinderen uit Velsen met die van Amersfoort. Deze eventuele vacamtie-uitwisseling ge schiedt onder auspiciën van de Velsense Jeugd Centrale en de Amersfoortse Ge meenschap. Internationale uitwisseling wordt mede overwogen. De plannen zijn echter nog in een pril stadium. Wat ter gelegener tijd voor de kinderen in de ge troffen gebieden zal worden gedaan, is nog niet te zeggen. Als over enige tijd de zaak wat overzichtelijker wordt, zal contact worden opgenomen met andere gemeenten, zodat in groot verband deze nu nog denk beeldige actie een vlot verloop waarborgt. Voor de onderlinge corripetitie van de IJmuidense damclub „Sportief" worden de wedstrijden weer voortgezet. Het werd deze keer een spannende avond; enkele nieuwe gezichten waren aanwezig om eens kennis te maken met deze sport. In de vooravond werd door de voorzitter theorie gegeven, in de hoop dat de jongere spelers wat meer ervaring op zouden doen. Later ging men over tot het spelen van de onderlinge wed strijden. In groep A won J. Jonker van W. Post en W. Hoefakker speelde remise met H. Andrea; de partij J. de BoerJ. Wesselius werd afgebroken. In groep B won H. Veldman van J. de Ruiter en H. Holt van M. Menger. G. Mooi had het deze avond gemakkelijk en won van J. Vastenhouw. J. Molenman verloor van J. Muntz en K. Lichtendahl van H. Oud; dit was een aardige strijd met vele verrassingen. P. Westerwal won van R. Slager; de par tij tussen H. Dijkhuizen en J. Bos werd af gebroken in betere stelling voor laatst genoemde. Woensdag 11 Februari Thalia, 20 uur: „Uitstel van de dood". Rex, 20 uur: „Limelight". Donderdag 12 Februari Tlialia, 20 uur: Speciale voorstelling van „Geen plaats voor Jenny". Rex, 20 uur „Limelight". vele gaten en het water is maar net boven het vriespunt. Vijf andere ploegen zijn met niets anders bezig dan met cadavers vissen. In het water is de kou. En als het werk dan eindelijk tegen de nacht gaat aflopen, komt de ontsmetting en daarna het drogen van honderd man in een kamertje rond een brullende pot kachel. Op zo'n moment vertegenwoordigt een paar droge sokken een onafzienbare rijkdom. Wie dus de pennen kan hanteren, of ergens nog een bruikbaar paar sokken in voorraad heeft: naar de bekende adressen er mee. Flinke maten als het kan! Hier zijn die adressen nog eens: me vrouw H. A. Kwint-Wiersum, Driehuizer- kerkweg 18, tel. 5253; J. de Vries-Spee, Wilhelminakade 78, tel. 4954; H. C. Nieuwenhuyzen, Wilhelminakade 38 a en mej. E. Vijlbrief, Lijsterlaan 1, tel. 4917. De Santpoortse koren „Vox Humana", Hervormd Kapelkoor, „Da Pacem", Ken- nemer Vrouwenkoor, de Stem des Volks en het Gereformeerd Evangelisatiekoor hebben de handen ineen geslagen om samen ten bate van het Rampenfonds een concert te geven. Vrijdagavond wordt deze manifestatie gegeven in de zaal van Zomerlust; de op brengst komt geheel ten goede aan de le niging van de nood in het getroffen ge bied. Dinsdag 10 Februari kwamen de haven van IJ muiden binnen: Monte Solube van Melilla. Hercules van Huelva. Berkelstroom van Huil. Ara van Oxelosund. Castor van Bremen. IJstroom van Grangemouth. Caltex Sidney van Swansea. Melampus van Port Said. Prinsegracht van Stettin. Flevo van La Palice. Hathor van Bremen. Hertha van Hull. Cottica van Paramaribo. Hospitaal kerkschip van Zeeland. Vertrokken zijn: Belhaven naar Bremen. Saint Paul van Le Havre. Bounty van Rot terdam. Abel Tasman van Delfzijl. Jans van Londen. Bittern van Rotterdam. Hercules van Bremen. Berkelstroom van Huil. „De dijk is dicht" voor het Rampenfonds De Nederlandse film „De dijk is dicht" vormde gisteravond de hoofdschotel van een filmprogramma ten bate van het Ram penfonds, geoffreerd door de directie van het Thalia-theater, die helaas niet de weer klank vond, die zij ongetwijfeld van haar initiatief verwachten mocht: de zaal was lang niet vol. Niettemin heeft dit cinematografisch knappe werk, dat qua scenario niet hele maal uit de grondverf is gekomen maar wat de positieve strekking er van betreft juist in deze moeilijke dagen het overden ken meer dan waard is, het aandachtig publiek wellicht meer weten te boeien dan toen zij voor het eerst in roulatie kwam. Ge kent het verhaal: Walcheren wordt gebom bardeerd en de jonge Zeeuwse vrouw van een Rotterdammer komt om in een molen, die volloopt met het binnengudsende zee water. Bert kan zijn Els niet vergeten en raakt totaal van slag, maar de opbouw van Walcheren en de levensmoed van het volk rondom hem nemen hem tenslotte mee in de stuwkracht naar een nieuwe toekomst: de dijk is dicht en het verleden wordt met al zijn tragiek begraven. Dat de Nederlandse filmstudio dit onderwerp niet zonder melodramatiek ge stalte heeft gegeven en daarbij de grenzen van het sentimentele meermalen over schreed, is het land van Bleke Bet en Oranje Hein niet helemaal euvel te duiden, dat deze film aan de andere kant echter filmisch een knap stuk werk is geworden, valt volmondig te loven. Maar er was deze avond meer er was de samenklank van verleden en heden, waardoor deze voorstelling boven de maat staven der critiek uitkwam. Want weer heeft de nood de Zeeuwen in zijn greep het journaal vooraf heeft dat te kort, maar toch duidelijk genoeg laten zien en deze film echter hield voor de nieuwe situatie de belofte in, dat ook deze rampspoed overwonnen zal worden als de ogen drooggeweend zijn op Schouwen, Goeree en Tholen en de doden hun laatste rustplaats hebben gevonden in de zilte aarde van Neêrlands tuin. Dat heeft de toeschouwer goed gedaan en daarom won deze film aan waarde. Mogen, de collectebussen, die gisteravond al gauw verstopt waren van het papier geld, nog vele malen gevuld worden opdat wij gelukkigen ten dele aflossen wat anderen verloren. J. F. Zaterdag 14 Februari wordt een ouder avond gehouden van de IJmuidense speel tuinvereniging „In Veilige Haven" in het Patronaatsgebouw. Voor de pauze kunnen de bezoekers kennis maken met de mond- accordéonclub van I.V.H. Na de pauze wordt door de Velser accordéonvereniging en de B. C. Boys uit Beverwijk het pro gramma verder verzorgd. Het batig saldo van deze avond is uiteraard geheel voor het rampenfonds bestemd. Ieder jaar worden er honderden personen gedood door lawines, die soms zulk een geweld kunnen ontketenen, dat zij hele dorpjes van berghellingen wegvagen. Sinds lang heeft Zwitserland de strijd aangebonden tegen de Witte Dood". Het dorpje Wassen in Zwitserland is het eerste, dat een zgn. lawine-barakheeft geplaatst, een soort hulpverblijf, gemaakt van staal, dat 30 personen kan herbergen. Bedden en een keuken zijn aanwezig. De totale opbrengst van de liefdadig heidsvoorstelling, die de toneelvereniging „Advendo" gaf van „Het nestje van de antiquair" heeft voor het Rampenfonds 191,50 opgeleverd, ondanks de geringe belangstelling voor deze overigens ge slaagde avond. Op Woensdag 25 en Donderdag 26 Februari komt de IJmuidense arbeiders toneelvereni ging P.A.L.V.U. in het Rex theater met de thriller in drie bedrijven „Gaslicht", het bekende Londense verhaal uit het eind van de vorige eeuw, dat maar door een paar amateurgezelschappen is aangedurfd. In samenwerking met de V.A.R.A. organi seert P.A.L.V.U. voorts een avond op 10 Maart in het Rex theater ten bate van het nieuwe Hospitaalkerkschip „De Hoop". Dan wordt ten tonele gebracht „Van een ander ras". De Noordhollandse dambond stelt het jaarlijkse damcongres voor, het tournooi om de meestertitel weer in ere te herstellen. Een tweede voorstel van de provinciale bond is, de promotie- en degradatiewedstrij den af te schaffen. Een bestuursvoorstel over een jaarlijks landelijk tournooi voor dames *-wdt verder nog behandeld. De Internationale dambond heeft de Neder landse meester Herm. de Jongh voorgedra gen als grootmeester, hetgeen door het dam congres van Nederland moet worden be krachtigd. De dammers komen op 14 Mei a.s. in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te Utrecht bijeen. De athletiekvereniging „Suomi" blijkt ten aanzien van de vorig jaar gehaalde presta ties door haar leden een kleine winst te heb ben gemaakt. Toen behoorden elf leden tot de beste 25; voor 1952 komt dertien maal de naam van een Suomi-athleet (e) op de lijst van de beste 25 onder de KNAU-leden voor. Dit zijn van de dames: D. AdelaarHurk- mans, discuswerpen, 33,80 m.. no. 13; meisjes A: E. Geytenbeek, 80 m. hardlopen, 10,5 sec., no. 15, 29; heren: J. F. Smit, 800 m., 1 min. 59.4 sec., no. 20; J. F. Smit 1500 m., 4 min. 9,4 sec., no. 25; T. v. d. Werff, 110 m. horden, 16.4 sec., no. 14, 16: T. v. d. Werff, hoogsprin gen, 1,75 m„ no. 10, 20; D. v. Zutphen, hoog springen, 1.75 m„ no. 10, 20; G. Postma, speerwerpen, 55 m„ no. 13; A. Koet, pols stokhoogspringen, 3,20 m., no. 17, 20; Chr. Postma, discuswerpen, 46.69 m., no. 2; P. Koeten, discuswerpen, 38,04 m„ no. 21; Chr. Postma, kogelstoten, 13,23 m„ no. 9; Jongens A: G. Schmitz, speerwerpen, 49,07 m„ no. 4. Op de lijst van de KNAU. die de beste 25 prestaties van de laatste ruim twintig jaren aangeeft, komen ook nog een aantal Suomi- athleten voor, onder wié de oud-Neder lands kampioen discuswerpen G. Postma Sr., die zijn prestatie met 41,40 m. al in 1930 leverde, thans als no. 23 is geklasseerd en nog steeds een volijverig trainer is van „Suomi"-athleten. De mooiste Suomi-prestatie is nog altijd de discusworp van 46,69 m: in 1952 door Chr, Postma gemaakt met klassificatie-nummer 2. Dezelfde athleet noteert no. 20 voor de 13,23 m. kogelstoten in 1952. T. v. d. Werff behaal de in 1950 met 15,7 sec. voor de 110 m. hordenloop de 15de plaats op deze ranglijst; U. van Wijngaarden no. 20 met 8 min. 59,2 sec. op 3000 m. en G. Postma Jr. no. 24 met 55,965 m. op speerwerpen. In de kapiteinshut van de 3500 ton grote Zweedse ertsboot „ARA" heeft zich gis teren een plechtigheid afgespeeld, die teke nend is voor de eensgezinde hulp van het buitenland voor dit getroffen Nederland: een gift van 500 dekens Werd daar over gedragen aan het Nederlandse Rode Kruis en dankbaar in ontvangst genomen door de voorzitter der afdeling Velsen, de heer J. P. Weijburg en de waarnemend com mandante mevrouw dr. Harmse. De kapitein van de hulpvaardige Zweed, die zoals we reeds meldden, de voorgaande nacht al in de buitenhaven van de Hoog ovens meerde, verwelkomde zijn gasten in het enige Nederlands, dat hij kende en hartelijk: „Hoe gaat het met u". De heer W. M. Schwellengrebel, vice-consul van Zweden en met de heer Weendnk de ver enigde scheepsagenturen Halverhout en Zwart Zurmühlen vertegenwoordigend, heeft vervolgens in het Engels de zending overgenomen en ervoor bedankt, om de welkome textiel daarna op zijn beurt weer over te dragen aan het Rode Kruis. Com missaris Weijburg bedankte vervolgens schip en tussenpersoon en tenslotte heeft de heer C. Weenink, als agent van de erts- ADVERTENT1E Koningsplein 10 - Tel. 4886 Uit het overstroomde gebied, waar nog slechts enkele vissersvaartuigen een scha kel vormen in de radioketen, die lang zamerhand geheel door schepen van de Koninklijke Marine wordt overgenomen, zijn gisteravond weer twee schepen terug gekeerd. Steunend en puffend schoof om streeks zes uur het hospitaalkerkschip „De Hoop", met de nieuwe schipper W. Rog in de stuurhut, op weg naar Amsterdam, de sluis in. Zo goed en zo kwaad als het ging heeft dit scheepje, sukkelend op een 100 pk Kromhout diesel sinds vorige week Dins dag kranig meegewerkt aan het grote werk bij de Oosterschelde. De KW 7 „Arend" van rederij Meerburg liep later op de avond binnen, na gedane arbeid als drij vend radiostation op de rede van Zierikzee. In de gouden gloria Tussen al het leed, een zon nestraal uit Heemskerk, waar vandaag twee oud-Wijk aan Zeeërs vijftig jaren over de huwelijkszee koersen en des wege een bescheiden feestdag vieren. Het zijn bruigom Snij ders Vroegop en zijne gade, die een halve eeuw terug elkaar hou en trouw beloof den op de kleine secretarie van Wijk aan Zee en Duin. De jaren zijn gegaan met vreugde en verdriet en nu telt hij al weer 83 winters en zij 73 lentes. Dat gaat zo. Vandaag is het feest in Heemskerk on danks de nog maar moeilijk uit de gedachten te bannen rampspoeden over ons volk. Maar juist daarom: van onze kant van harte proficiat! Op de valreep En nu ik bezig ben met die kleine herinneringen aan bange, maar soms ook glo rieuze dagen, moet de oude, zeer oude man ook genoemd worden. Hij begaf zich vorige week Maandag voetje voor voetje naar het Velsense ge meentehuis en vroeg belet bij de gemeentesecretaris, die op dat moment ergens boven een roodgloeiende telefoon bezig was. Maar hij moest de ge meentesecretaris toch. even spreken. De gemeentesecretaris was druk, razend druk bezet. Hij moest de secretaris tóch echt even. Kom dan maar even boven, zei de secretaris. En de zeer oude man heeft de pet -in de hand genomen, zachtjes aan geklopt en meneer de secre taris een briefje van honderd in de handen gefrommeld. Morgen ging hij Velsen verla ten en morgen was het im mers collecte? Nou, of meneer dan maar in de bus dat briefje wou stoppen, dan wist hij ze ker, dat het goed kwam, zie Karweitjes Ja, en dan moet ook nog even verteld worden van onze Hansje, leerling der eerste klasse van de Jan Campert- school. Zeven lentes en drie en een halve turf. Hij torste een zware enveloppe mee naar juf en die sloeg achter over, toen er met wat geld een briefje uitrolde: „Hansje heeft met karweitjes f 3,10 verdiend voor het rampen fonds". Hansje was altijd zo'n be deesd manneke geweest, wist juf heel duidelijk, maar dat zelfde Hansje was nu een kleine held geworden. Elk boodschapje moest betaald worden, zei hij. Drie-gulden tien-cent. Offer In deze dagen van ontroeren de offervaardigheid komen er telkens w?"' staaltjes bin nen, die d;. mens blij doen zijn, dat hij Nederlander is. Ge kent ze allemaal uit uw omgeving, de blijken van op perste hulpvaardigheid in de grote nood en we zouden ze graag allemaal op een rijtje willen zetten, om dit volk te vertellen, dat het ten onrech te heeft getwijfeld aan eigen kracht en wel eens te veel schold op eigen laksheid. Maar helaas of liever ge lukkig zou de krant te klein zijn, om het te vertellen. En aan de andere kant is dit allemaal zo naamloos en zo spontaan geweest, dat het niet juist zou zijn, de vinger er langs te laten gaan en trots op te steken, als er weer een spaarpot geleegd werd en weer een stukje van een so ber loon in de collectebussen verdween. Toch willen we alle leerlin gen van alle Velsense scholen, die prompt hun offertje aan droegen, eren in die ene school, de Marnixschool en de bijbehorende kleuterschool, die alle potjes en beursjes om keerden en er f 144 uithaal den. Waaronder hele, kostbare guldens, gekregen voor een mooi rapport. Dank! Het geld- je is doorgestuurd naar het Rampenfonds. Vuile was De propere vrouwen, die Maandags in de omgeving van het Poptaplantsoen en de Van Leeuwenstraat boven de wastobbe staan, kunnen zo echt zorgelijk naar de lucht kijken. Als de wind Noord of West waait, weten ze, dat ze om niet de mouwen hebben opgestroopt, want dan strooit de schoorsteen van de „melk fabriek" een roetconfetti over luiers en lakens, ondergoed en overhemden. Het is er nog De man van de dame, dia veertien dagen geleden in het gat voor de winkels aan de Kennemerlaan en niet langs de Lange Nieuwstraat struikelde, viel en zich hevig bezeerde, doet mij bedrukt weten, dat dit kalf vergeefs bijna verdronken is: het gat is er nog. Apropos, zegt hij, waar blijft nu de verlichting in de rimboe aan het eind van de Lange Nieuwstraat? Wat te hard Als er straks in de Tromp straat een anti-vrachtauto's- comité het leven ziet, dat met hooivorken en ploertendoders de passerende trucks met trai lers te lijf gaat, is zulks de schuld van de veel te hard rijdende vrachtautobestuur ders, die daar met roekeloos- brommende motoren doorheen jachten, niet lettend op het angstig-wegspattende publiek, dat kreunend het vege lijf be tast in de veilige zijstraten. Ach, vrachtwagenkoetsieren, hebt meelij. En komt liever twee minuten later met uw vis bij de winkelier, want die Trompstraters vinden het le ven nog zo mooi. LAMPENIER boot zijn waardering uitgesproken voor deze geste; de kapitein Lunnerbey heeft daarop eveneens in het Engels de sponta niteit omschreven, waarmee zijn land heeft geholpen. Even gauw collecte Als extra verrassing overhandigde de gezagvoerder voorts van het Rode Kruis in Oxelosund een pakket met vijftig de kens, een pak kleren en driehonderd gul den, het laatste gauw even bijeengebracht door de 26 man van de ARA. Een paar mensen van de Velsense Rode Kruiscolonne hebben als volleerde boot werkers de kostbare last in een auto ge laden, die de gift voorlopig naar het hoofd bureau van politie opslagplaats voor zoveel in deze dagen heeft vervoerd. Gistermorgen is in het raadhuis de heer M. Jungbacker met zijn familieleden ont vangen, tezamen met het lid van de directie van IJmuiden Stores, de heer M. A. van Oosterhout. Hij kreeg uit handen van de burgemeester van Velsen mr. M. M. Kwint de bronzen médaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Het was vijftig jaar geleden dat de heer Jungbacker in dienst trad bij IJmuiden Stores. De burgemeester wenste de jubilaris ge luk met zijn vijftigjarige werkzaamheid bij een en dezelfde baas en stelde hem ten voorbeeld aan de vele jongeren, die talrijke ambachten trachten uit te oefenen bij even vele werkgevers. Voorts prees hij de IJmui den Stores wegens het innige contact dat men heeft met de werknemers. 's Middags kwam een uitgebreider gezel schap van familie, vrienden en collega's bijeen in het gebouw aan de Trawlerkade, waar rondom in de receptiezaal kleurige vlaggen waren opgehangen. De heer Jung backer werd toegesproken door de directie de heer en mevrouw Wuthrich en de heer M. A. Oosterhout, die achtereenvolgens overhandigden een altijd welkome enve loppe, de gouden médaille van Nijverheid en Handel en het diploma van Nijverheid en Handel voor vijftig jaar trouwe dienst. Ook vele personeelsleden en vrienden spra ken met veel waardering over de jubilaris en deden de stapel van geschenken groeien met enkele boekwerken, bloemstukken en een polshorloge met inscriptie. Tot besluit vond de heer Jungbacker de juiste bewoor dingen om van zijn oprechte dank te ge tuigen. Een oude en vertrouwde figuur in Velsen- Noord, die daar zelden verder dan de Cor- verslaan is gekomen, omdat in deze straat in de R.K. jongensschool St. Joseph zijn dagelijkse taak ligt, zal na ruim 32 jaren Vrijdag afscheid nemen. Het is de heer P. J. Wiegman, sinds de ingebruikneming van de St. Josephschool, onderwijzer, die Vrijdag zijn vertrouwde fietsroute van de „hoge berg" aan de IJmuiderstraatweg naar „Noord" gaat sta ken om wegens zijn pensionnering, die eigenlijk al in November van het vorige jaar moest geschieden, een streep te zetten onder zijn veeljarige dienst aan de jeugd. De oude, nog gedeeltelijk bestaande Rijks normaalschool aan de Stationsweg heeft de heer Wiegman nog gekend als leerling, waarna hij enige jaren in Naaldwijk als onderwijzer stond. In 1920 kwam hij naar zijn geboorteplaats terug toen de St.Joseph school de eerste leerlingen ontving. Hier heeft de heer Wiegman zich met grote geestdrift aan zijn taak gewijd en de jeugd enige generaties lang de onmisbare kennis van de lagere school bijgebracht. Daarom zal dit afscheid zeker de belang stelling van velen hebben, die ongetwijfeld Vrijdagmorgen om 9 uur ook de H. Mis in de St. Joseph-parochiekerk ter gelegenheid van dit afscheid zullen bezoeken. Daarna wordt door de scheidende onder wijzer een afscheidsbijeenkomst in de gym nastiekzaal van de R.K. meisjesschool ge houden voor ieder, die hem daar van half twaalf tot twaalf uur de hand wil komen drukken. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen Dinsdagmorgen aangekomen het Noorse i.s. „Bomma", dat van de Noorse haven Drammen een lading van 300 ton cellulose aanvoerde, bestemd voor zusterfabrieken. rïDOCCOOOCOOOOOCOOCXDOOCODCOOGCCODOCXDOOCXDOOCOOOOOCOOOOOOqC^ Reizende tentoonstelling ten bate van Rampenfonds De rijdende tentoonstelling „Van Juliana j (van Stolberg) tot Juliana" die, evenals I de tournée per schip van de Gouden Koets in 1949, al veel belangstelling trok, zal in de twee grote autobussen van de Nederlandse Spoorwegen van Vrijdag 20 tot en met Maandag 23 Fe bruari op Plein 1940-1945 te IJmuiden- Oost te bezichtigen zijn. De opbrengst van de expositie, waartoe het Anjerdagcomité Velsen de organi satie op zich nam, wordt door de grote j ramp, die ons land heeft getroffen be schikbaar gesteld aan het Nationaal Rampenfonds. Deze belangwekkende tentoonstelling van voorwerpen uit het Koninklijk Huisarchief zal zijn geopend j van 9-18 en van 19-22 uur, Zondags van 14-17 uur.. Ongetwijfeld zullen vele leerlingen van scholen in klasseverband tijdens een van de vier dagen een be zoek brengen aan de Oranje-tentoon- j stelling. 8 XX5COCOCOCOOOOOCOOOOOCOOOOOOOOOCCCGOOOOCCOOOOOOOCOCOOOOOC In verband met de ramp, die ons land heeft getroffen, heeft de Chr. Gymnastiek vereniging „IJmuiden" gemeend de jaar lijkse uitvoering met een maand te moeten uitstellen en thans te doen plaats hebben op 24, 25 en 26 Maart in het Patronaats gebouw. Korte liefde. Het geringe aanbod van plat- en fijnvis aan de Dinsdagmarkt, af komstig van een paar loggers en een kotter was gauw verkocht. De handel toonde alle belangstelling en nam tegen dezelfde hoge prijzen af als de voorgaande dag. De lap tongen vonden een baas voor 2.60 tot 2.80 per kg en de tongen deden 1.70. Ook de kleine scholletjes waren gauw op voor 40 tot 38 voor de tweeën en 35 tot 32 voor de drietjes. Reeds tegen 8 uur konden de spuitgasten aanrukken, om de paar bevuilde vlakken in de hal schoon te maken. Twee beste reizen. De KW 85, die aanvankelijk Maandag was binnengekomen om pas Woensdag te markten, bedacht zich op het laatste moment en loste maar Dins dag toch. De prijzen vielen niet tegen, waardoor een eindresultaat kon worden ge boekt van om en nabij de 9800. De Wiron (IJM 210) noteerde 5700 voor een week- reis en kon hiermee dik tevreden zijn. Vleet levert niets op. De vleetvissers, die tot heden nog in het Kanaal vissen, heb ben daar niet veel succes kunnen boeken. Ook de afgelopen nacht was het mis. De hoogste vanger had 10 kantjes, doch de overigen haalden zelfs geen mandje op. Volgens de berichten zit de haring te hoog en verscheidene schippers maanden de rederijen aan, om deze visserij maar af te snijden. Weer zit tegen. Het was bij het sa menstellen van deze berichten Dinsdag avond nog niet precies te bekijken welke trawlers de Woensdagmarkt zouden kun nen halem Daar de meeste Maandagavond nog 250 mijl moesten afleggen en het weer slecht was, zodat met halve kracht moest worden gestoomd, konden omtrent de juiste uren van binnenkomsten geen definitieve gegevens worden verkregen. Op de thuis reis waren de Haarlem, Abraham, Mary, Tubantia en Bloemendaal. De vangst van deze schepen bedroeg: Haarlem: 200 k. zwarte kolen, 40 gul en kabeljauw, 250 ha ring, 200 makreel, 140 schelvis en piepers, 20 radio, 80 wijting gestript, 25 diversen en 35 stijve kabeljauwen; de Abraham met totaal 1400 kisten, waarvan 700 wij ting en 700 diverse rond vissoorten. De Tubantia en Mary gaven tot Dinsdag avond nog geen totale vangst door. Van de loggervloot werden verwacht de KW 37, 78 en 39, alsmede de Cornelia Maria Sch 135, wier opgave bedroeg 1500 kg tong, 150 manden grote en kleine scholsoorten en 35 stuks stijve kabeljauwen. De „Bloemendaal" had uitsluitend dik koppen. De opgave bedroeg 500 stuks stijve, 180 stuks ijskabeljauwen en 10 kisten di versen. Ook dit schip, dat gedurende de hevige storm van 1 Februari op zee was, is er niet zonder kleerscheuren afgekomen en liep belangrijke averij op aan brug, ruiten en schijnwerpers. Marktberichten. Noteringen: gr. tong 2.40-2.35, grm. tong 2.35-2.20, kim. tong 2.60-2.50, kl. tong I 2.45-2.40, kl. tong II 1.82-1.74, tarbot I 2.75-2.55, alles per kilo; tarbot IV 56, gr. schol 30-25, grm. schol 51- 48, kim. schol 69-65, kl. schol I 53-50, kl schol II 36-27.50, schar 28.50-27.50, wijting 31-23.50, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 156 per 125 kilo. Aanvoer: 61 kisten tong en tarbot, 180 schol, 5 schar, 24 wijting 2 kabeljauw en gul, totaal 272 kisten. Afvloeiing-. Binnenkort is de benoeming te verwachten van de leden, die zitting zullen hebben in de commissie voor ver snelde afvloeiing van IJselmeervergunnin- gen. Voor Urk is aangewezen de heer Jac. van Slooten. Animo voor C.N.V. Vooral onder de IJselmeervissers wordt steeds meer be langstelling getoond voor aansluiting bij het C.N.V. Een hoofdbestuurder van deze vereniging heeft tijdens een vergadering op Urk vele vragen beantwoord. A.B.C.-iaarvergadering met filmprogramma De afdeling Velsen-Noord van de Alge mene Bedrijfsgroepen Centrale houdt Maandag 16 Februari in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepen straat haar jaarvergadering,waaraan tevens is verbonden een propagandafilmvertoning. Behalve de behandeling van de gebrui kelijke jaarstukken is er een bestuursver kiezing. Het gehele bestuur treedt af, maar is direct herkiesbaar. Het tweede gedeelte van de bijeenkomst is gewijd aan de films „Met deze handen" en „Toscanini". Film ten bate van Rampenfonds Op Donderdagavond 12 Februari 1953 zal in het Marquette-theater de film „Pin ky" worden vertoond, waarvan de' op brengst is bestemd voor het Nationaal Rampenfonds.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8