Moskou verbreekt diplomatieke betrekkingen met Israel Voorzichtigheid remt toch Amerikaanse blokkade-haast Weerbericht Haarlems Dagblad E D NA BOM IN LEGATIE Russen gewagen van stelselmatige haatcampagne tegen Sovjet-Unie Pact van Joegoslaven, Grieken en Turken Duits jurist acht uitlevering gewettigd Mislukte noodlanding van Thunderjet Naguib stuurt Duitsers naar huis Eisenhower weigert gratie aan Rosenbergs Ook waterschade op Java en Celebes De tail wij zigingen van de Kieswet Het woord is aan.., WÈIÈÈÊm Voor Nationale Rampenfonds Vijf jaar concessie voor de NACO Piloot kwam om het leven „Verraad van de vrijheid is erger dan moord" Sneeuwstorm in Engeland Economische blokkade op lange afstand geprefereerd boven afsluiting door marine Bandjirs houden aan Evangelisatie ten kóste van Rampenfonds? Aanvraag „Stormvogels" afgewezen Amerikaans schip in brand 67e JAARGANG No 183 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT ITIE 297e JAARGANG No 31 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Giioiekenin 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman LONDEN (Reuter) Het officiële Sov jet-Russische nieuwsbureau Tass, heeft gemeld, dat de Sovjet-Unie de betrekkin gen met Israël heeft verbroken. De Sovjet-Russische minister van Bui tenlandse Zaken, Wysjinski, heeft de Israëlische gezant in Moskou, Samuel Eliahsiv, mededeling gedaan van het be sluit van de Sovjet-Unie, haar gezantschap in Tel Aviv te sluiten. Wysjinski verzocht de Israëlische legatie Moskou onverwijld te verlaten. De diplomatieke betrekkingen zijn afge broken, drie dagen nadat zich in de Sovjet- Russische legatie te Tel Aviv een ontplof fing heeft voorgedaan, waardoor een deel van het gebouw ernstig beschadigd werd en drie personen verwondingen opliepen, onder wie de echtgenote van de Russische gezant, Pavel Jersjof. De Israëlische re gering veroordeelde de aanslag en be loofde schadevergoeding. Er werden vele arrestaties verricht. Onder de arrestanten bevinden zich leden van anti-communisti sche organisaties. In de door Tass uitgezonden officiële verklaring wordt gezegd, dat op 9 Februai'i „negen misdadigers, kennelijk met mede weten van de Israëlische politie, een bom ontploffing in de Sovjet-Russische legatie in Israel tot stand brachten". Hoewel de president van Israel en het Israëlische mi nisterie van Buitenlandse Zaken op 10 Februari de Russische legatie schriftelijk hun leedwezen over het gebeurde betuig den en hun verontschuldigingen aanboden, „worden deze verklaringen en verontschul digingen van de Israëlische regering ge logenstraft door talloze bewijzen van recht streekse deelneming van vertegenwoordi gers van de Israëlische regering aan de haatcampagne tegen de regering van de Sovjet-Unie en het aanzetten tot vijandige handelingen tegen de Sovjet-Unie", aldus de Russische verklaring. Volgens de Russische verklaring wordt het provocerende karakter van de aanslag niet alleen aangetoond door de inhoud van artikelen in de Israëlische pers, doch ook door redevoeringen in het Israëlische par lement van leden van de regering en ver tegenwoordigers der heersende partijen. Relletjes In de straten van Tel Aviv zijn commu nistische demonstranten slaags geraakt met voorbijgangers. Er zijn talrijke gewonden. De poiitie moest gebruik maken van gum mistokken, om de vechtenden te scheiden. De demonstratie was op touw gezet door de „vereniging van vrienden der Sovjet- Unie". Het doel er van was te protesteren tegen de bomontploffing in het gebouw der Sovjet-ambassade te Tel Aviv. Communistische sprekers hadden in het centrum der stad voorbijgangers van vrachtauto's af toegesproken. Toen een van hen, de secretaris-generaal der „vereniging van vrienden der Sovjet-Unie", dr. Mosje Sneh, uitriep: „Er bestaat geen anti-Semie- tisme in de Sovjet-Unie!", riepen toehoor ders: „weg met jou" en „leugenaar". Voor de wanordelijkheden begonnen, wa ren voorbijgangers reeds begonnen met het roepen van „weg met de verraders" tegen de communistische betogers. Op een ge geven ogenblik dwong het publiek de lei ders der communistische demonstratie van de vrachtauto's te klimmen, waarna ge vechten volgden. Uiteindelijk wisten de communistische betogers het gebouw, waarin het Russische gezantschap is ondergebracht, te bereiken. Zij werden door de gezant, Jersjof, ont vangen en zij verzekerden hem, dat de vriendschap tussen Israel en de Sovjet- BELGRADO (A.F.P.) De diplomatieke medewerker van het semi-officiële Joego slavische persbureau „Joegopress" is van mening, dat nog voor het einde van deze maand een Grieks-Turks-Joegoslavisch verdedigingsverdrag zal worden gesloten. De ondertekening zou te Ankara geschieden. De ontsnapten van Breda BONN (Van de A.N.P.-correspondcnt) De Nederlandse verklaring, waarin de wederkerigheid van uitleveringsvcrplich- tingen wordt gegarandeerd, moet als een voldoende basis voor de uitlevering van de in Duitsland gearresteerde Bredase vluch telingen worden beschouwd. Tot deze con clusie komt professor Bilsinger van de universiteit van Freiburg in een deskundig advies, dat hij op verzoek van het Ober- landesgericht in Düsseldorf heeft gegeven. De Duitse wetgeving bepaalt, dat bij af wezigheid van een uitleveringsverdrag in concrete gevallen een accoord inzake een uitlevering kan worden getroffen, mits daarbij wederkerigheid wordt gegaran deerd. Het gerecht had over de betekenis van deze bepaling een deskundig advies gevraagd. De gearresteerde SS-man Faber zal, alvorens de Duitse regering tot uitleve ring kan overgaan, voor het gerecht in Düsseldorf moeten verschijnen, dat over zijn verzoek tot het verlenen van asyl als politiek vluchteling zal moeten beslissen. De andere gearresteerde, Bikker, zal voor liet gerecht in Hamm verschijnen. De data van de behandeling staan evenwei nog niét vast. Unie „zal blijven groeien, totdat Israel deel zal uitmaken van een vrije en gelukkige wereld". Toen de demonstranten het ge bouw verlieten, werden zij door de menigte met kreten als „verraders" begroet. Hongarije „Rot-weiss-rot", het Weense, onder Amerikaans toezicht uitzendende radio station, meldt dat de Hongaarse gezanten te Washington en Parijs, beiden Joden, zijn teruggeroepen. Toen zij in Boedapest aan kwamen, werden zij onverwijld in arrest gesteld. Gemeld was al, dat de Joodse professor Laszlo Benedek, deskundige op het gebied van zenuwziekten en een intiem vriend van president Rakosi, gearresteerd is. Uit dezelfde bron wordt medegedeeld, dat zijn arrestatie mogelijk verband houdt met het arresteren van Joodse Kremlin- artsen, daar professor Benedek vooraan staande Sovjet-Russische persoonlijkheden, waaronder maarschalk Worosjilof, heeft behandeld. Van neutrale diplomatieke zijde wordt vernomen, dat 1500 Joodse communisten in December uit de te Boedapest gevestigde Joodse gemeenschap zijn getreden. De Hongaarse communistische autoriteiten hebben thans echter bepaald, dat leden der Joodse gemeenschap deze niet meer kunnen verlaten, „opdat de Zionistische agenten in de Hongaarse communistische partij hun verleden niet meer zullen kunnen ver bergen". Naarstig wordt cr gewerkt aan liet dichten van de enorme bres die storm en zeegang in de hoofddijk van Bergen op Zoom naar Tholen geslagen hebben. Een overzicht van de bedrijvigheid. Omstreeks 12.15 uur Woensdagmiddag is een Thunderjet-straaljager van de vliegbasis Volkel bij het vliegveld Gü- tersloh, gelegen ten Noorden van Pader- born in Duitsland, verongelukt, waarbij de 23-jarige sergeant-vlieger H. Th. H. J. Sanders uit Nijmegen het leven verloor. De vljeger kreeg tijdens een oefening op geringe hoogte met motorstoring te kam pen en probeerde een noodlanding te ma ken. Deze noodlanding echter had een ongunstig verloop. Toen men de Thunderjet bereikte bleek de vlieger reeds te zijn overleden. CAIRO, (AFP) De onderhandelingen tussen de West-Duitse delegatie en de lan den van de Arabische Liga zijn opgeschort. De delegatie zal op het ogenblik geen bezoek brengen aan de hoofdsteden van de Arabische landen, zoals eerst in het voornemen lag. Zij heeft totnogtoe alleen onderhandeld met de Egyptische delegatie en keert thans direct naar Bonn terug om bondskanselier Adenauer verslag uit te brengen. De West-Duitsers hopen de Ara bische hoofdsteden later te bezoeken. Zoals bekend, trachten de West-Duit sers de bezwaren der Arabische landen tegen de schadevergoedingsovereenkomst met Israël weg te nemen door handelsbe trekkingen met deze landen. In regeringskringen te Bonn toont men zich verbolgen over het feit, dat de Egyp tische regering parallel met de onderhan delingen met de West-Duitse economische delegatie handelsbesprekingen voert met een Oost-Duitse economische afvaardiging. Premier Naguibs eis tot het ongedaan maken van de schadevergoedingsover eenkomst met Israël en zijn verwijt, dat de West-Duitse aanbiedingen onvoldoende zijn, hebben in Bonn een zeer ongunstige indruk gewekt. De West-Duitse regering bereidt een antwoord aan Naguib voor. Te Bonn verklaarde men met nadruk, dat West-Duitsland bij do onderhandelingen te Cairo een veel omvattend economisch aanbod heeff gedaan, dat geheel en al als gelijkwaardig aan het verdrag met Israël beschouwd kan worden. WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft geweigerd gratie te ver lenen aan Ethel en Julius Rosenberg, die op beschuldiging van het verraden van atoomgeheimen zijn ter dood veroordeeld. In een door het Witte Huis uitgegeven verklaring zegt de President: „De aard van de misdaad, waaraan de Rosenbergs schul dig zijn bevonden, is veel ernstiger dan het doden van een medeburger. Het gaat hier om het moedwillig verraden van een gehele natie, hetgeen zeer goed de dood van vele, vele duizenden onschuldige bur gers ten gevolge zou kunnen hebben. Door hun daad hebben deze twee personen in feite de zaak van de vrijheid verraden, waarvoor op dit ogenblik vrije mensen strijden en sterven." President Eisenhower zegt verder, dat een zorgvuldige bestudering van de zaak hem de overtuiging heeft gegeven, dat aan de Rosenbergs „volledig recht is ge schied". „Er zijn noch nieuwe bewijzen, noch verzachtende omstandigheden aan het licht gekomen, die een wijziging van het vonnis zouden rechtvaardigen". De zaak van de Rosenbergs heeft maan denlang in de Verenigde Staten en Europa in het middelpunt van de belangstelling gestaan. In Maart 1951 werd het echtpaar wegens atoomspionnage voor de Sovjet- Unie ter dood veroordeeld. Alle beroepen, ook dat bij het hooggerechtshof, werden af gewezen. Aanvankelijk was de terechtstel ling vastgesteld voor de week, die 12 Ja nuari begon. Het verzoek om gratie was de laatste kans van de Rosenbergs om wijziging van hun vonnis te verkrijgen. Tegen de tenuitvoerlegging van het doodvonnis is in vele landen, ook van communistische zijde, een uitgebreide cam pagne gevoerd. De terechtstellingsdatum is bepaald op zestien Februari. Gemeld wordt, dat de Rosenbergs het nieuws kalm en zonder commentaar heb ben aangehoord. Hun verdediger verklaar de ,dat hij het oppergerechtshof om uitstel van de executie en herziening van het proces zou verzoeken. Het oppergerechts hof heeft totnogtoe geweigerd tussenbeide te komen. LONDEN (Reuter) Tengevolge van een sneeuwstorm uit het Noord-Oosten zijn in Noord-Engeland en Wales verscheidene dorpen afgesneden. De storm woedt nu reeds drie dagen. Honderden auto's, onder een laag sneeuw bedolven, zijn door de bestuurders achtergelaten. Ten minste veertig hoofdwegen en 200 andere wegen zijn geheel geblokkeerd door de sneeuw, die op sommige plaatsen drie meter hoog ligt. De storm wordt ook in het Zuiden van Engeland verwacht. WATERSNOODCONCERT IN MINNEAPOLIS. Nog deze maand zal het symphonie- orkest van Minneapolis in de Verenigde Staten onder leiding van zijn dirigent An- tal Dorati in de plaats van zijn vestiging een bijzonder concert geven, waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de ge teisterde Nederlandse gebieden. WASHINGTON (Reuter). Van gezag hebbende zijde is Woensdag te Washington vernomen, dat Eisenhower's raadgevers op militair en politiek gebied pogen bepaalde stromingen in het Congres, die aansturen op een onmiddellijk ingaande blokkade van communistisch China door de Amerikaanse vloot, tot bedaren te brengen. Wel wordt hier en daar verwacht, dat de Verenigde Staten er krachtiger dan voorheen bij de andere niet-communistische landen op aan zuiien dringen communistisch China econo misch scherper te blokkeren. Zo wordt vernomen, dat generaal Omar Bradley, voorzitter der Amerikaanse com missie voor stafchefs, zich Dinsdag in de besloten zitting der commissie voor buiten landse zaken van de Amerikaanse Senaat heeft uitgesproken tégen een volledige Amerikaanse marineblokkade, daar dit het gevaar van een wereldoorlog met zich zou brengen. Bekend is. dat Bradley wèl voorstander is van een door de verbondenen uit te oefe nen economische blokkade op lange afstand en wel op grond van de mening dat hier door hetzelfde zou worden bereikt, doch zonder het risico, dat een marineblokkade met zich zou brengen. Het verluidt, dat ook de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, de senatoren in particuliere ge sprekken heeft gewaarschuwd tegen over ijlde beslissingen bij de behandeling van de vraag „blokkade of niet?". Vóór een blokkade zijn de aanhangers van Mac- Arthurs „bombardeer- en blokkeer"-poli- tielc, die tevens van mening zijn dat het zwaartepunt van het Amerikaanse optre den in Azië moet. worden gelegd. In bepaalde diplomatieke kringen te Washington is men van mening, dat de regering-Eisenhower zeer voorzichtig te werk zal gaan en dat zij naar minder ge waagde methoden om het oorlogspoten tieel van communistisch China aan te tas ten, zal zoeken. De UNO heeft haar leden-staten in 1951 aanbevolen de uitvoer van alle goederen naar het Chinese vasteland, die in de oor logsindustrie kunnen worden verwerkt, stop te zetten. Sindsdien is in het Ameri kaanse Congres herhaaldelijk de klacht geuit, dat Groot-Brittannië en andere Ame rikaanse bondgenoten dergelijke goederen naar communistisch China zijn blijven verschepen. De Britse ambassade te Wash ington herhaalde Woensdag, dat Groot- Brittannië geen voor 'oorlogsdoeleinden van belang zijnde goederen naar commu nistisch China zendt. Van bepaalde diplomatieke zijde is er te Washington op gewezen dat een Ameri kaanse marineblokkade in feite tegen de scheepvaart der verbondenen zou zijn ge richt, daar communistisch China vrijwel geen koopvaardijvloot bezit. Door een Amerikaanse marineblokkade zouden ook Russische schepen worden getroffen, die thans in de havens Dairen en Port Arthur voor communistisch China bestemde goe deren losse». Men meent, dat- generaal Bradley, hier in vermoedelijk gesteund door de Ameri kaanse stafchefs, voor de commissie voor buitenlandse aangelegenheden van de Amerikaanse senaat heeft uiteengezet, dat aanhouden van Russische schepen door Amerikaanse oorlogsbodems als een „oor logsdaad" zou kunnen worden uitgelegd. Autoriteiten te Washington wijzen er ook nog op dat, indien Groot-Brittannië zich tegen een blokkade van het Chinese vasteland zou verzetten, het voor de Ver enigde Staten nauwelijks mogelijk zou zijn Britse schepen te beletten hun normale vaart op Hongkong en Zuid-Chinese havens voort te zetten. Schip aangevallen Het 3.539 ton metende Britse schip In- charran heeft geseind, dat het in de Straat van Formosa door een onbekend schip is achtervolgd en aangevallen. De Incharran was volgens de opgegeven positie in de buurt van de baai van Wentsjow, onge veer 175 mijl ten Zuiden van Sjanghai en 130 mijl ten Noorden van Taipeh, de hoofdstad van Formosa. De 7717 ton metende Finse tankboot Wiina, die met een lading vliegtuigbrand stof uit Roemenië op weg is naar commu nistisch China, heeft het anker laten val len op de rede van Singapore. De kapitein deelde verslaggevers mede, dat hij twee dagen geleden een telegram van zijn maat schappij had ontvangen, waarin hem werd opgedragen naar Singapore te varen en daar buiten de territoriale wateren nadere orders af te wachten. DJAKARTA (Aneta). Bandjirs heb ben reeds in verscheidene delen van Indone sië verwoestingen aangericht. Buiten Atjeh zijn echter tot op heden geen slachtoffers van de overstromingen gemeld. Vijfduizend personen in Solo (Middcn- Java) werden door de watertoevloed van de uit haar oevers getreden kali Pepe ge dwongen naar hoger gelegen stadswijken te evacueren. Het Rode Kruis heeft voor de verdrevenen gaarkeukens ingericht en medicamenten onder hen verspreid. De correspondent van Aneta in Solo meldt, dat Maandag ook groet gebieden in de regentschappen Sragen en Suko- hardjo door overstromingen van de rivier Bengawan Solo onder water stonden. Er is nog geen overzicht van de schade te verkrijgen. De correspondent van Aneta in Makas- meldt, dat Maandag ook grote gebieden de bewoners van de desa Tompobalang naar veiliger oorden dwong. In Makassar werden 20 huizen vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het treinverkeer in de omgeving van Semarang (Midden-Java) werd op ver schillende plaatsen gestremd door een wa tervloed, tengevolge van de aanhoudende regens. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet. De Memorie van Toelichting van de mi nister van Binnenlandse Zaken zegt daar over onder meer, dat bii de toepassing van de nieuwe Kieswet ter gelegenheid van de in 1952 gehouden verkiezingen enkele onvolkomenheden en onduidelijkheden in deze wet aan de dag traden, die op korte termijn om verbeteringen vragen, in het bijzonder in verband met de in dit jaar te houden gemeenteraadsverkiezingen. Het betreft hier een aantal los van elkaar staande wijzigingen. Het is bijvoorbeeld de laatste decennia enige malen voorgekomen, dat een candi- daat 'tevergeefs heeft getracht de door hem ondertekende schriftelijke verklaring van bewilliging in de candidaatstelling in te trekken. Nu de behoefte aan een regeling terzake blijkt te bestaan, mede om het instellen van beroep en het daarmee gepaard gaan de tijdverlies le voorkomen, verdient het aanbeveling in een duidelijk voorschrift terzake op te nemen. Naar de mening van de minister dient hierin te worden be paald, dat intrekking van een op de dag der candidaatstelling bij hef hoofdstem bureau overgelegde schriftelijke verklaring van bewilliging niet mogelijk is. Haarlemse colporteur gearresteerd In Amsterdam-West is een 54-jarige colporteur uit Haarlem gearresteerd on der verdenking voor zijn evangelisatie- werkzaamheden het Rampenfonds te heb ben misbruikt. De verdachte colporteerde met een blad van 'n evangelisatievereniging. Tegen deze vereniging is enkele weken geleden door de Amsterdamse recherche gewaarschuwd, omdat op de verantwoording van de door de colporteurs ingezamelde gelden naar de mening der recherche niet voldoende con trole werd uitgeoefend. De gearresteerde colporteur uit Haar lem wer der op betrapt, dat hij de men sen vroeg of zij iets voor het Rampenfonds wilden geven. Deden ze dat, dan gaf hij hun daarvoor zonder dat zij dit vroegen een exemplaar van het blad. Het stimuleren van de verkoop door daarin het Rampenfonds te betrekken, hoewel vermoedelijk de gelden niet aan dit fonds werden afgedragen, heeft de re cherche aanleiding gegeven de man te arresteren. Hij is inmiddels voor de of ficier van Justitie geleid. DEENS SCHIP IN MOEILIJKHEDEN Het Deense schip „Anne Torm" heeft onmiddellijk sleepboothulp verzocht wegens machineschade. Het Deense schip ligt 60 mijl Noord- Noord-Westelijk van het lichtschip Ter schelling. Het Finse schip „Anja" is in de buurt van de „Anne Torm". De sleepboot „Hol land" hoopte omstreeks half tien heden ochtend het schip te bereiken. Het schijnt, dat de machineschade reeds gedeeltelijk is hersteld. De „Anne Torm" heeft name lijk geseind, dat het schip thans met een snelheid van 7 mijl vaart. Ebner-Eschenbach: De wijze is zelden slim. Evacué's uit een tehuis voor Ouden van Dagen te Zierikzee vonden gisteren een „koninklijk" onderkomen in paleis Het Loo. dat voor het herbergen van vluchtelingen uit de rampgebieden door Koningin Juliana gedeeltelijk beschikbaar werd gesteld. De aankomst van een der bussen, die de bejaarde lieden vervoerden, aan de rechtervleugel van het Paleis. Govi ƒ5,—; van een vriend uit België ƒ10.L. F. Brand in Londen ƒ27,50; Kin deren v. A. ƒ4,50; E. L. 5,A. Sch. 100.-; M F H. ƒ2,50; W. H. M. ƒ6,70; A. C. de B. ƒ6,30; G. H. ƒ5,50; R. L. ƒ6,25; Snipperdag 64 3,79; H. v. d. B. 35,—; Prins Bernhard- school 44,50; P. J. F. 10.N. P. V. ƒ5, Kaartpot Sch. 13,—; W. H. ƒ10,—; Yola en Fritsje 10,—; Ophalen oude kranten kin deren Timorstraat 14.Uit Schoolfonds van P. H. v. d. Leyschool 50,Dames kwartet ..Noi Otto" ƒ25,Mevr. B. ƒ10, J. K. ƒ2,50; Inst. ..Oranje Nassau" v. Chr. Opleidingsschool f 177,90; Mevr. H. A. H. de J. ƒ2,—; A. F. H. 7,50; F. L. V. ƒ10,—; Spaarpot A. B. ƒ7,50; N. N. ƒ35,Leer- lingetjes Oranje Kleuterschool ƒ63,06; D. L. ƒ50,—; Bridgeclub „Altijd Down" 20.—; B. P. 25,—; L. de H. ƒ10,—; H. H, ƒ2,50; Opbrengst 2 gouden ringen Mevr. N.—F. 15,—; Snipperdag Pers. J. Amelung 76,53; Dameskoor Ligea 75,Beter laat dan nooit ƒ3,—; X. IJ. ƒ2,—; Klasse 1 C, le Christ. Lyceum H'lem 16,Pers. G. C. v. M. Zn. ƒ255,25; Overveense Zaagclub Geref. Ev. 50,—; Wiesje 1,—; Ouderav. Weth. Westerveldschool ƒ36,76; Verjaardag Peter 2,10: Spaarpotten Machteld en Fred die ƒ4.60; E. J. M. A'hout ƒ10,—; Straat vegertjes ƒ3,80; Canastaclub Haarlem ƒ25, Vergoeding voor geneeskundige hulp in het buitenland van de heer de L. ƒ53,92: Over werk en giften in geld personeel afd. Bid. en Velsen fa. D. Hogenbirk Zn., aangevuld door de Heren Hogenbirk tot 1250,Par fumerie TipTop ƒ250, Tweede Collecte De Grotere Wereld 108,27: Dir. en Personeel Gebr. Merens ƒ210.Bus Vleeshal ƒ217,78; Bus Couran tenhal Station ƒ34,74: Bus van Hemert 59,65: Bus Hooges ƒ25.37; Bussen Bouw man 165,—; Collecte Concert Bel Canto 5/2 ƒ200,Collecte Concert H.O.V. 3/2 860.58; Giften ontvangen Bureau U.V.V. 84,68. De hierboven vermelde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationale Rampenfonds overgemaakt. De Commissie Vergunningen Personen vervoer heeft voor vijf jaar vergunning verleend aan de N.V. Naco te Alkmaar voor het autobusvervoer in Noordholland ten Noorden van het Noordzeekanaal met door verbindingen naar Haarlem, met uitzonde ring van afzonderlijke vervoergebieden in de duinstreek bij Alkmaar, de Zaanstreek en een gedeelte van Waterland. Ook de locale verbindingen, zoals van de Gebroeders Van Oostrom in Beverwijk, vallen buiten deze beschikking. Deze vergunningverlening houdt tevens in de afwijzing van de aanvragen van de heer S. P. Schoone te Driehuis en de wed. Schoone-Meijer te Amsterdam (vroeger de N.V. De Stormvogels) voor de bediening van de tot 1942 door de Stormvogels be reden trajecten, evenals afwijzing van de aanvragen van de firma Gebr. Beentjes en De Bruyn te Heemskerk (Beverwijk-Alk maar). Overwogen wordt onder meer dat „De Stormvogels" reeds in 1943 hebben mee gedeeld met de Naco tot overeenstemming te zijn gekomen en ook een compensatie regeling hebben aanvaard, terwijl Beentjes en De Bruyn hun aanspraken reeds in 1941 aan de Stormvogels hadden overgedragen, die op hun beurt de concessies weer aan de Naco overdroegen. Ook Beentjes en De Bruyn hebben een billijke schadevergoeding gehad, meent de commissie. TOKIO (Reuter). Het 7953 ton metende Amerikaanse vrachtschip .President Pier ce", dat op weg was van San Francisco naar Yokohama, heeft gemeld, dat na ont ploffingen in drie ruimen brand was uit gebroken. In twee ruimen woedde het vuur nog. Het schip verzocht dringend om hulp. Vliegtuigen die waren opgestegen om het schip te zoeken, vonden het op een afstand van ongeveer tachtig mijlen van de Japanse kust. Het te hulp gekomen transportschip „George Clymer" van de Amerikaanse ma rine nam twee gewonde leden van de be manning en alle negen passagiers aan boord. Onder de passagiers bevonden zich zeven vrouwen, echtgenoten van Ameri kaanse militairen in Japan. Functionarissen van de Japanse kust wacht zeiden, dat, naar men vermoedt, het schip springstoffen aan boord heeft. Men grondde dit vermoeden op het feit, dat de „President Pierce" door de Amerikaanse regering is bevracht. De bemanning van het schip telt 46 koppen. ioooococockx>occooocoocooccocx>cxxxxx30ooocoooooooocoooocco> LICHTE VORST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige tot krachtige en langs de kust mogelijk nu en dan harde wind tussen Noord en Noord-Oost. Tempera tuur om het vriespunt tot lichte vorst. 13 Februari Zon op 8.00 uur, onder 17.50 uur. Maan op 7.43 uur, onder 17.16 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 12 Februari Hoog water: 2.11 en 14.33 uur. Laag water: 10.07 en 22.38 uur. Vrjjdag 13 Februari Hoog water: 3.08 en 15.25 uur. Laag water: 11.04 en 23.29 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1