Scandinavië handhaaft grote traditie van hulpvaardigheid Rampenfonds: nu f 34 millioen Amerikaans roken is roken Bloemendaals schoolorkest speelde NCRV-j eugdconcert In West-Brabant herstelt zich het normale leven Wie de 5000e Wereldnieuws J WEK DE GAL IN UW LEVER OP Noren, Zweden en Denen wedijveren in hun acties der edelmoedigheid De radio geeft Vrijdag VIIIIIIIIIIIIU ■BH wiiiiisiim Voor de jeugddoor de jeugd Willemstad is nog geïsoleerd PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Toch ió het zo r Verzending van zeepost EVG-conferentie in Parijs Prins Bernhard zal voor B.B.G. spreken Hangende zoetwaterbei DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 GENèVE (Reuter). Rode Kruis-ver- enigingen over de gehele wereld hebben tot dusverre ten naaste bü 10 millioen dol lar aan geld bijeengebracht voor hulp aan de slachtoffers van de overstromingen in Nederland, Engeland en België, zo heeft de liga van Rode Kruis-verenigingen te Genè- ve Woensdag meegedeeld. In dit bedrag zijn zowel de bijdragen begrepen, die door de nationale Rode Kruis-organisaties zijn geleverd, als ook het geld, dat van regeringen ontvangen is. Bovendien zijn goederen ter waarde van meer dan een millioen dollar ingezameld. De mogelijkheid bestaat dat de hulpactie in Zweden voor de Nederlandse overstro mingsslachtoffers onder één gecombineer de organisatie zal worden verleend, die onder leiding zou komen te staan van de voormalige Zweedse gezant te Den Haag, John Lagerberg. Het doel van deze organisatie zou zijn hulp op lange termijn te verlenen en op te treden als verbindingsorgaan met Neder landse organisaties. Het Zweedse Rode Kruis en de Zweedse omroepmaatschappij hebben tezamen reeds ruim vijf en een half millioen kronen bij eengebracht. Ook Woensdag bleven de bij dragen binnenstromen. Volgens „Arbeiderbladet", het orgaan van de Noorse regeringspartij, overweegt het Noorse ministerie voor stedelijke aan gelegenheden 100 geprefabriceerde wonin gen naar de door de watersnood getroffen gebieden in Nederland te zenden. Het ge schenk heeft volgens het blad een waarde van twee millioen gulden. De architect Hedlund, een vertegenwoordiger van het Noorse ministerie van woningbouw is heden in ons land aangekomen om van de autoriteiten hier te vernemen, welke huizentypen men wenst. De definitieve be slissing valt na zijn terugkeer in Noor wegen. De hoeveelheid goederen, die in Frank rijk voor de Nederlandse getroffenen tot dusverre is ingezameld, wordt geschat op 2.000 ton. De Jordan-bank te Parijs heeft reeds meer dan 700.000 gulden ontvangen. Het Amerikaanse „Joint Distribution Com mittee" te Parijs schonk 5000 gulden. Een Franse fabriek van montagewoningen stel de de Nederlandse regering een van deze woningen beschikbaar. Woensdagavond vertrok een vrachtauto met zeven ton goe deren, die door medewerkers van het Fran se persbureau A.F.P. en anderen beschik baar zijn gesteld, naar Den Haag. Het jon genskoor „Les petits chanteurs de St. Lau rent de Paris", dat verscheidene malen in Nederland is opgetreden, zal Maandag in de St, Laurentkerk een concert geven on der auspiciën van de Nederlandse Katho lieke missie. Een woordvoerder van de Nederlandse ambassade te Parijs heeft de „Air France" hulde betuigd voor de vele hulp, die deze luchtvaartmaatschappij bij het vervoer van de in Frankrijk ingezamel de goederen heeft verleend. Divex-se giften De prins van Monaco heeft de Neder landse consul te Monte Carlo een chèque van 2 millioen francs (20.000 gulden) overhandigd. ADVERTENTIE 1 U *ult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter ga! in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw ▼oedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjea. (Wijzigingen nog mogelijk) HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10 20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel. 11.20 Radiofeuille ton. 11.40 Bas en piano. 12 00 Musette-orkest 12.30 Land- en tuinboqwmr iedelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Lichte muziek 13.50 Platen. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht. 15.10 So praan en piano. 15.30 Amusementsmuziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel en zang. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Achter de horizon, hoorspel. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Het volle pond, causerie. 19.30 Vreugde en verdriet, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.15 Voor dracht met muziek. 20.30 Benelux, causerie. 20.40 Aanpassing, causerie. 21.00 Fragment uit II Trovatore, opera (gr.pl.) 22.0022.15 Buitenlands weekoverzicht. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Instrumentaal septet. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 9.45 Schoolradio. 10.00 Concert. 10.45 Klein vrouwenkoor. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Kamerorkest en solist. 12.00 Angelus. 12.03 Politiekapel. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Strijk orkest. 14.30 Dansmuziek. 15.00 Schoolradio. 15.30 Sopraan en tenor. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Dlaten. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Militaire reportage. 18.10 Instrumentaal octet. 18.30 Lichte muziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De ge wone man. 20.30 Promenade-orkest en klein koor. 21.00 Knots en Bondig, causerie. 21.15 Strijkkwartet. 21.50 De strijd tegen brand, klankbeeld. 22.05 Gevarieerde muziek. 22.25 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.45 Ik geloof In ene, heilige, katholieke kerk. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.1521.45 Journaal; Scheppende handen; Weerbericht; Ga je even mee naar de kel der; Dagsluiting. "HUSSEL, 324 M. 1145 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 'aamse liederen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel i zang. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 tterair-Muzikaal programma. 16.40 Platen. 00 Nieuws. 17.10 Viool en piano. 17.45 'aten. 18.10 Causerie. 18.20 Platen. 18.30 'oor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 100 Vioolrecital. 20.15 Symphonie-orkest en oliste. 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.10 Kro- tiek van de Staten-Generaal der Oudstrij- iers. '22.15 -Internationale Radio-Universiteit, 22.45 Studentenliederen. 22.5523.60 Nieuws. De hulpactie van het Noorse Rode Kruis heeft reeds ruim 1,5 millioen gulden op gebracht. Aan goederen is voor een waar de van 380.000 gulden ingezameld. Het Oostenrijkse verbond van industrië len heeft een bedrag van 80.000 gulden be schikbaar gesteld voor een actie om goede ren naar Nedex-land te zenden, voor hulp aan de getroffenen of voor de wederop bouw. De vereniging van bloedgevers in Oostenrijk heeft besloten, haar leden op te roepen, bloed voor Nederland af te staan. Enkele vertegenwoordigers van de bond van Italiaanse bakkerspatrooxxs hebben gisteren aan de Nederlandse gezant in Rome een bedrag overhandigd van een millioen lire. Het geld is bestemd voor de bakkers in de geteisterde gebieden. De gezamenlijke West-Duitse speelgoed fabrikanten hebben besloten voor de hulp verlening aan de slachtoffers der over stromingsramp in Nederland een bedrag van 10.000 Duitse marken af te staan. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Naar Indo nesië: m.s. „Willem Ruys" (2 Maart); naar Nieuw Guinea m.s. „Amstelbron" (5 Maart); naar de Ned. Antillen; m.s. „Wil lemstad" (17 Febr.); naar Suriname: s.s. „Cottica" (18 Febr.); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Stirling Castle" (14 Febr.); naar Canada: s.s. „Groote Beer" (18 Febr.); naar Australië en Nw. Zeeland: s.s. „Himalaya" (19 Febr.); naar Zuid-Amerika (niet Brazilië) s.s. „Andes" (28 Febr.); naar Brazilië: s.s. „Alioth" (24 Febr.). PARIJS (Reuter). Te Parijs zijn be sprekingen begonnen over het E.V.G.-ver drag, die werden bijgewoond door ver tegenwoordigers van Frankrijk; West- Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg. Herva Alphand, vertegen woordiger van Frankrijk, bij wie de lei ding der beraadslagingen berust, heeft de afgevaardigden der vijf andere Europese staten de tekst ter hand gesteld van vier amendementen op of bijvoegsels van het oorspronkelijke verdrag, waarin Frankrijk bepaalde wijzigingen voorstelt. De voorgestelde wijzigingen, laten het hoven-nationale karakter van het E.V.G.- verdrag ongewijzigd. Van officiële zijde wordt te Parijs ver klaard, dat de ingediende Franse amende menten uitsluitend beogen bepaalde tekst gedeelten te verhelderen. ADVERTENTIE Van „luchtjes" gesproken.. natuurlijk is poes maar één van de honderden oorzaken van zo'n echt vervelend huisluchtje. Ook etensgeuren en tabakslucht verdwijnen radicaal door Air-Wick met het wonderbaarlijke natuurproduct chlorophyl. air-wick mens^1^ EEN FlJN£ NEUS 352 Tot gisteravond was er bü het Nationaal Rampenfonds in totaal ruim 34 millioen gulden binnengekomen. De dag daarvóór was de stand ruim f 31 millioen. Op de giro van de Provinciale Griffie in Limburg werd tot en met gisteren gestort een bedrag van f 815.800.Hierin zijn niet begrepen de bijdragen van de mijnen en de opbrengsten der collecten van het Rode Kruis en van de kerkcollecten. De Nederlandse Jeugdgemeenschap deelt mee, dat de gezamenlijke Nederlandse jeugdorganisaties en instellingen van het jeugdwerk uit eigen middelen, ondanks het feit, dat zij zelf met grote financiële moei lijkheden te kampen hebben, een bedrag van f 35.000 voor het Rampenfonds heb ben bijeengebracht. Woensdagmiddag om vijf uur had de be volking van Gouda voor het Nationale Rampenfonds f 150.853.21 bijeengebracht. Hierin is begrepen een bedrag van f 45.479.25, dat Zondag gegeven werd tij dens de diensten in de Protestantse en Ka tholieke kerken van Gouda. De Waalwijkse Bond van Schoenfabri kanten heeft besloten f 50.000.beschik baar te stellen voor het Nationaal Ram penfonds. De in de gemeente Oud-Beijerland ten bate van het Nationaal Rampenfonds ge houden collecte heeft f 60.000 opgebracht. Dit komt neer op een bijdrage van f 8.50 per hoofd van de bevolking. De opbrengst van de collecte in de ge meente Dwingelo (Drente) bedraagt f 23.392. Dat is per hoofd f 6,85 of per ge zin f 31.35. De collecte te Arnhem heeft tot dusver f 855.375 opgebracht. Nadat Zondag ruim f 4.000 in de kerken is gecollecteerd, offerde Benthuizen met zijn 1300 inwoners in totaal reeds f 16.914.76, dat is f 13.01 per inwoner, of f 52.50 per gezin. De gemeente Delfzijl (11.000 inwoners) heeft ten behoeve van het Rampenfonds een voorlopig bedrag van f 68.000 opge bracht. Het gezamenlijk personeel van de firma De Gruyter te 's-Hertogenbosch heeft voor het Rampenfonds f 25.000 opgebracht. De directie heeft hieraan f 50.000 toegevoegd. De geldinzameling voor het Rampenfonds te Kampen heeft het bedrag van 100.000 ADVERTENTIE Dertig scholieren van het Kexxnemer en het Montessori-lyceum hebben gistermid dag in Hilversum een trots moment be leefd. Want daar in een echte studio die van de NCRV heeft het schoolorkest, dat zij gezamenlijk vormden, geconcerteerd in dé serie „Jeugdconcerten", concerten vóór de jeugd dóór de jeugd. En het was een echt radioconcert daar temidden van die micro foons op hoge steigers, druk in de weer zijn de technici, warboel van leidingen, rode en groene lichtjes. Een concert met solisten, concertmeesters (twee vanwege de gelijke verdeling onder de scholen) en een audi torium. En nu mocht het dan zijn, dat con certmeesters en solisten en auditorium ge kleed gingen in schooljurken, pull-overs en andere attributen van hen die nog aan de zonnige zijde van twintig jaren zijn, de vreugde en de onbevangenheid waarmee gemusiceerd werd, was er niet minder om. Zodat Fred Luyken, de Haarlemse mu ziekleraar, die het geheel leidde, met recht een van plezier stralend gezicht kon zetten. Het idee van de zangeres Akke de Vries, die deze rubriek van de NCRV leidt, om de jeugdconcerten door jeugdorkesten te laten "uitvoeren, is werkelijk uitstekend. Natuur lijk gaat het niet in de eerste plaats om de perfecte uitvoering, maar om het plezier van samen musiceren. Een plezier dat aan- stekelig werkt en dat de jeugd het idee geeft: „Dat kunnen wij ook." En om het zélf doen, zo zei Fred Luyken ons, gaat het, nèt als in de sport. Dat zélf doen, dat zoveel levensvreugde kan brengen en dat tevens misschien jonge instrumentalisten kan voortbrengen, waaraan de Nederlandse orkesten zo'n behoefte hebben, nu de con servatoria overstroomd worden met piano leerlingen. Nu, aan het plezier in dat zélf doen, ont brak het dit Haarlemse schoolorkest dat per bus in de studio was gearriveerd niet. Een tikje nerveus en daardoor een tikje rumoerig waren de leden misschien wel. Maar per slot waren er instrumentalisten bij, die nog geen jaar spelen, de trompettist zelfs pas drie maanden. Voor dezulken had dirigent Luyken echter eenvoudige partijen uitgeschreven, zodat ook zij niet al t'e on gerust hoefden te zijn tegenover de verder gevorderde cracks, die al met de allure van leden van het Concertgebouworkest hun plaatsen op het podium zochten. En terwijl er geducht gestemd werd, probeerde soliste Margreet van Walraven de grote Steinway, die ze een „machtige vleugel" vond. En de trompettist nam even gauw een loopje a la Harry James, hetgeen Fred Luyken overi gens helemaal geen boze blik ontlokte. Want hij had ons al eerder gezegd, op jazz niets tegen tè hebfcën. Integendeel, hij gun de die gaafne zijri plaats en meende, dat men de levérislustigejeügd toch-vooral niet in het harnas moest drijven door er op af te geven. Een uitermate verstandige hou ding, want allerlei jonge musici, die anders alleen in het school-dansorkest gespeeld zouden hebben, deden in ruil daarvoor nu ijverig hun best op de serenade van Sas Bunge, de dans van Boudewijn Leeuwen berg en het pianoconcert van Karl Ditter van Dittersdorf, die het programma om vatten. Eigen compositie Die serenade van Sas Bunge was speciaal voor dit schoolorkest geschreven, evenals de dans van Boudewijn Leeuwenberg. Deze laatste, een 17-jarige lyceïst is namelijk de fluitist van het orkest en tevens een leer ling van Jan Mul. Van deze door de muziek gepassioneerde jongeling zal men mogelijk nog wel eens meer horen. Wat de hoofd schotel, dat piano-concert van de 18de eeuwse componist Ditter von Dittersdorf, aangaat, dit bracht een novum op het con certpodium, namelijk dat de drie delen door drie verschillende solisten werden vertolkt, het Allegro door Margreet van Walraven, het larghetto door Jetty Cly desdale en het Rondo door Ina Beenhakker, Maar zo gaat het nu eenmaal bij dit orkest, het is de bedoeling dat iedereen mee doét. Wel, iedereen repeteerde nog eens vlij tig. Fred Luyken legde met tact en geduld nog eens de vinger op een paar zwakke plekken en de geluidstechnicus luisterde met grote ernst naar enige aanwijzingen van componist Leeuwenberg, die drommels goed wist, hoe hij het hebben wilde. En daarna kwam het grote moment waarop de uitzending begon. Voor het zichtbare en enthousiaste auditorium in de zaal en voor het veel grotere onzichtbare auditorium aan de luidsprekers. Sas Bunge's plezante lichtvoetige Sere nade kwam er heelhuids en vriendelijk uit, Boudewijn Leeuwenbergs modern-exoti sche dans, misschien het moeilijkste stuk van het répertoire, lukte vlot en bij het piano-concert, het gróte stuk, was iedereen er helemaal in. Het orkest streek en bliesr dat het een lieve lust was en de solistén waren in topvorm. Of er in het program ma, dat eindigde met een mars van Koos van der Griend niet eens naast geslagen, gestreken of geblazen werd? Natuurlijk wel. Maar dat deed aan de. pret en het élan waarmee gemusiceerd wérd geen duit af. En daar ging het maar om. Volgend concert Woensdag over een week komt er weer een Haarlems ensemble voor de microfoon. Leerlingen van de Montessorischool aan de Middenlaan met de orkestklas van de Haarlemse muziekschool van Nico Hoog er- werf verzorgen dan onder leiding van Jan Hoeben het j eugdconcert. bereikt. In dit bedrag is niet begrepen de waarde van het door de Kamper boeren toegezegde rundvee, die op 140.000 kan v/orden geschat. Zowel bij de fabriek van Werkspoor te Amsterdam als te Utrecht, wordt door het gehele personeel gedurende 14 dagen over gewerkt ten bate van het Nationaal Ram penfonds. Door alle werknemers, van hoog tot laag, wordt óp deze wijze 17 uur overwerk ver richt. De directie en het college van com- fnissarissen hebben besloten, dat het op deze wijze voor de slachtoffers „verdiende" bedrag, door de vennootschap met een ge lijk bedrag zal worden aangevuld. De bij drage die door werkgevers en werknemers van Werkspoor N.V. aan het Nationaal Rampenfonds wordt afgestaan, zal aldus de 400.000 overschrijden. De Raad van Arbeid te Maastricht ont ving heden een brief van een wedqwe uit Talheim in Duitsland, met het verzoek om het bedrag van haar weduwenrente over één maand door de Rijksverzekeringsbank te laten inhouden ten behoeve van de slachtoffers van de watersnoodramp in Nederland. Deze weduwe schreef diep ge troffen te zijn door de natuurramp in Ne derland. Door jarenlang verblijf in ons land voelde zij zich innig verbonden met het Nederlandse volk. Alhoewel zij voor haar levensonderhoud aangewezen is op de haar toegekende rente, wil zij toch mee helpen om de nood der slachtoffers te lenigen. De N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken en haar dochtermaatschappijen in Neder land hebben besloten een totaal bedrag van 500.000 in geld en goederen uit te trekken, om aan de nood tegemoet te komen. Hier van is reeds een bedrag van 350.000 aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. Intussen heeft ook het personeel van Philips, behalve het loon van twee uur overwerk, een aanzienlijk bedrag ter be schikking gesteld van het Nationaal Ram penfonds. Woensdag li Februari bedroeg het totaal bedrag aan geld, dat de werknemers van Philips tén behoeve van de getroffenen van hun loon of salaris laten afhouden, reeds meer dan 285.000. In dit totaal is dan nog niet begrepen het bedrag, dat bijeen zal worden gebracht door twee uur over te werken. Na een week van grote inspanning her stelt zich in de getroffen gebieden in West- Brabant het normale leven. Op de wegen aan de rand van het ge teisterde gebied zijn de ploegen van vrij willige werkers en de colonnes zandauto's nagenoeg verdwenen. In Oudenbosch wer den naar schatting 200.000 zandzakken gereedgemaakt en met vrachtwagens naar het waterfront vervoerd. In Zevenbergen waar een afdeling van de ter hulp gesnelde Italiaanse brandweer is gestationneerd en in Langeweg zijn de inwoners terugge keerd. De terugkeer werd om psychologi sche redenen noodzakelijk geacht.. De gemeente Willemstad is over land nog -steeds niet bereikbaar. Aan het herstel van de dijken in deze streek werken naast Ne derlanders ook Fransen, Amerikanen en Italianen. De Italiaanse brandweerlieden, die met modern materiaal zijn uitgerust, werden gedétacheerd bij de Nederlandse Heide Maatschappij. Met de hulp van de Amerikanen is de verkeersverbinding Zevenbergse HoekMoerdijk nagenoeg hersteld. De Nederlandse Spoorwegen stel len alles in het werk om de lijn over de Moerdijk zo spoedig mogelijk in dienst te stellen. De gemeente Nieuw Vossemeer is slechts met een boot te bereiken. Er zijn daar nog geen dijken gedicht. Dezer dagen zal de Brabantse Waterstaat een begin maken met het dichten van de Nieuw Vossemeerse dijk en de Moorsedijk. Hulp wordt verleend door Nederlandse en Franse militairen. Met alle plaatsen in Zeeland en West- Brabant waar mensen wonen is de tele foonverbinding hersteld. De schade aan het telegraaf- en telefoonnet loopt volgens de deskundigen in de millioenen. Soms is de verbinding nog provisorisch via een mobi lofoon of via noodkabels. Ook is het aantal aansluitingen beperkt tot die welke voor de hulpverlening en de herstelwerkzaamheden van belang zijn. De schade aan de kabels is over het algemeen niet door het water veroorzaakt, maar door dijkbreuken. ADVERTENTIE De B.B.C. zal morgen een toespraak van Prins Bernhard uitzenden. De prins spreekt daarin over de nationale ramp in ons land en richt zich tot de door de overstromings ramp in Engeland getroffenen. Ook voor het „American Forces Network" in Duits land is. een toespraak van de Prins opge nomen. 26. Panda's opzet gelukte prachtig. Hij en Pat konden de dans der neerdreunende vaten nog juist ontspringen, maar de heide spionnen kregen de volle lading op zich, zodat zij even later met hoofdpijn op de grond lagen. „Ha!", riep Pat, terwijl hij triomfantelijk een revolver op hen richtte, „nu liggen jullie plannens in duigens, hè?! Steken jullie maar eens gauw de handens op!" Maar thans kwam de kapitein, die op het lawaai was toegesneld, tussenbeide. „Hagel en bliksem!", donderde hij, '„mijn lading door elkaar gooien en passagiers bedreigen! Wat heeft dat te betekenen?" Die twee zijn spionnens", legde Pat uit, zij wilden mijn geheime brief roven en „Zwijg! Zwijg!", bulderde de kapi tein, „ik wil dat dwaze verhaal over ge heime documenten en spionnen niet nog eens aanhoren!" Maar kaptein", bracht Panda benepen in het midden, „het is heus waar, deze keer. Het ZIJN spionnen en. De kapitein werd paars. „Uit mijn ogen!", schreeuwde hij, „vort jullie! En als jullie nog éénkeer iemand met jullie spionnen- spelletje lastig vallen, worden jullie op gesloten!!" Schandaal. De autoriteiten die een onder zoek instellen naar het baby-poeder schandaal in West-Frankrijk hebben bekend gemaakt, dat tengevolge van het gebruiken van een vergiftig poeder vorig jaar 152 zuigelingen om het le ven zijn gekomen, 752 zuigelingen heb ben wonden opgelopen. Het poeder, dat te Bordeaux werd vervaardigd en in grote hoeveelheden in West-Frankrijk werd verkocht, bleek een hoog aree- nicum-gehalte te bevatten. De schei kundige, die aan het hoofd stond van de betrokken fabriek, zal wegens dood slag terecht moeten staan. Kroning. De kosten van de werkzaamhe den die de Britse regering verricht voor de kroning van Koningin Elizabeth op 2 Juni, zullen tegen het einde van Maart bijna vier millioen gulden be dragen. Het overgrote deel hiervan is bestemd voor het in gereedheid bren gen van de Westminster Abbey waar de Koningin gekroond zal worden, en het oprichten van tribunes langs de route die de stoet zal volgen. Spionnage. De republikeinse voorzitter van de commissie van het Huis van Afge vaardigden voor on-Amerikaanse ge dragingen, Frank Velde, heeft gezegd, dat Russische spionnen in de Ameri kaanse universiteiten zijn binnenge drongen en de Russen hebben geholpen bij het ontdekken van het geheim van de atoombom. Velde verklaarde, dat toen hij van Truman hoorde, dat de Russen de atoombom hadden, hij er zich van bewust werd dat Rusland het probleem nooit zou hebben opgelost be halve door het binnendringen van spionnen in verschillende laboratoria en hoge scholen van de Verenigde Sta ten. Afsnijden. De directie van de Berlijnse spoorwegen die onder Russische con trole staan, heeft een aanvang ge maakt met het nemen van maatrege len, die haar in staat zullen stellen -het net van de stedelijke electrische spoor lijnen in de Russische sector af te snij den van dat in de Westelijke sectoren. Oproep. De Franse communistische partij en het onder haar leiding staande alge mene vakverbond (CGT) hebben de Franse arbeiders opgeroepen, Donder dag het werk neer te leggen als protest tegen het verbieden van een bijeen komst ter herdenking van de relletjes van Februari 1934, toen de communis ten, naar hun zeggen, een fascistisch complot om de macht te grijpen wisten te verijdelen. Politieke waarnemers zijn van mening dat slechts in geringe mate aan de stakingsoproep gehoor zal wor den gegeven. Hoog water. Terwijl nieuwe sneeuwstor men het verkeer in de Ardennen be moeilijken, stijgt het peil van de Bel gische rivieren snel tengevolge van he vige regens in West-België en de hier mee gepaard gaande dooi. De scheep vaart op de Sambre ligt stil.- In het gebied tussen Bergen en Charleroi is het peil twee meter gestegen, waar door talrijke landerijen zijn ondergelo pen. Het ministerie van Financiën heelt de kamer van afgevaardigden meege deeld, dat de kosten voor het herstel van de dijken en kaden, die bij' de jongste overstromingen zijn vernield, officieel op een milliard Belgische francs worden geschat. De schade, die particulieren hebben geleden, wordt eveneens op een milliard geraamd. Vervanging. De Franse minister van han del, Paul Ribeyre, is benoemd tot mi nister van gezondheid, als opvolger van André Boutemy, die Maandag aftrad. Staatssecretaris van Landbouw, Guy Petit, wordt minister van HandeL Alle drie genoemde personen zijn gematigd- conservatief, zodat de wijzigingen geen veranderingen in de samenstelling van het coalitiekabinet van René Mayer brengen. Wet. De Zuid-Afrikaanse minister van Justitie, Swart, heeft Woensdag in de Volksraad verklaard, dat de regering speciale noodbevoegdheden nodig heeft, omdat het land bedreigd wordt door „de wet van het oerwoud". De mi nister zeide dit bij de behandeling in tweede lezing van het omstreden ont werp inzake de openbare veiligheid. Volgens de bewindsman is het wetsont werp bedoeld om tegen twee gevaren op te treden: de gevallen van geweld pleging, die zich reeds in bepaalde ge bieden hebben voorgedaan, en het drei gement van de voorzitter van het „Toortscommando", Kane-Berman, om „het land tot stilstand te brengen". Het „Toórtscommando", een organisatie van oudstrijders, heeft te kennen gegeven, dat het zich tegen de rassenwetten zal blijven verzetten. DAT in het Westen des lands het zoete water voor een groot deel uit de dui nen wordt betrokken, is algemeen bekend. We zijn aan het feit dat zich in de duinen een zoetwaterreservoir bevindt, zó gewend, dat we er niet bij plegen stil te staan hoe verwonderlijk het eigenlijk is dat het zoute water van d& zee niet dwars door de dui nen heen dringt en het water van het ach ter de duinenrij gelegen polderland verzilt. De grondwaterspiegel heeft immers de nei- er uiteindelijk ongeveer tot rust gekomen, zodat in het grondwater van de duinen zich een zoetwater-eiland bevindt dat op het zoute grondwater drijft. Het feit, dat hier van drijven wordt gesproken, zal u zeker niet verbazen, wanneer u weet dat zoetwater lichter is dan zeewater. Uiteraard is het voorgaande slechts een vereenvoudigde weergave van het ont staan van deze zoetwaterreservoirs in de duinen, want toen achter de duinenrij ook ging zich te richten naar de laagst liggende het grondwater zoet geworden was, de waterspiegels, zodat we een waterstroming zouden kunnen verwachten van de hoger ge legen zeespiegel naar de lager gelegen grondwaterspiegel van het polderland. Dat deze vefzilting van het achterland niet, of slechts in geringe mate geschiedt, komt door de zoetwaterbarrière die zich in de duinen bevindt. Voor het ontstaan van deze barrière zouden we ons gemakshalve moe ten indenken dat er alleen maar zoutwater bestond, zodat de spiegel van het zoute grondwater in de duinen op gelijke hoogte staat als de zeespiegel (waarbij we afzien van allerlei bijkomende factoren, zoals de capillairiteit van de grond e.d.)Zodra er echter regen valt, zakt dit zoete water in de duinen weg, daarbij de evenwichtstoe stand van het grondwater verbrekend. Het duinwater, dat door de weerstand van de zandmassa's wordt belet onmiddellijk te vervloeien, tracht dit verbroken evenwicht te herstellen eensdeels door zijwaarts af te vloeien, anderdeels echter door verder te dalen in het zoute water, waardoor het oorspronkelijk zoute grondwater terzijde wordt geschoven. Door regelmatige nieuwe neerslag is de inzinking van het zoete wa- grondwaterstand veranderde en later bovendien de pol ders werden drooggemalen, kon zeker niet meer aan een statische toestand worden ge dacht. Integendeel, de inhoud van het drijvendeduinwa tereiland is in een toestand van voortdurende beweging, waarbij steeds enige afvloeiing zowel naar zeezijde, als naar het water in de polder plaats vindt. Dit houdt reeds in, dat de begrenzing tussen zoet- en zoutwater niet scherp kan zijn, en in de praktijk treedt dan ook inderdaad een brakwater- zóne op, waarin het water geleidelijk, maar toch betrekkelijk snel van zoet in zout overgaat. Al bij al behoedt het drijvende zoet waterreservoir in de duinen het achterland voor verzilting en dient het tevens als re servoir voor de waterleidingen. Dit brengt ons als vanzelf op het pro bleem van de ontsmetting van het drink water, dat zo eenvoudig lijkt van achter de schrijftafel, doch zo moeilijk wanneer men de middelen daarvoor ontbeert. -• Daarover morgen. - ■- - H.PéTILLONi (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2