Schade vermoedelijk een milliard sièop srmm.' Puistjes Speciale commissie zal afsluiting der zeearmen onderzoeken D.D.D. Agenda voor Haarlem Dr, Drees in Tweede Kamer: Alarmsysteem wordt verbeterd Jan heeft weer een hond De Tweede Kamer dankt het buitenland Voor Joselientje Broekman en Maarse wonnen in Stockholm Dan spijt het U, wanneer U geen Aspirin (alléén echt met het Bayerkruis!) in huis hebt. Koningin bezocht opnieuw getroffen gemeenten Kerkelijk Nieuws H. M. J. Blomjous overleden Voetbal Chelsea in de vijfde ronde van bekercompetitie Interland tegen Frankrijk nog niet van de baan Nederlandse paar eindigt op de zesde plaats Sport in 't kort Schaatsenrijden IJshockey Ruime overwinning van Nederland op België: negenvier Basketballprogramma DONDERDAG 12 FEBRUARI 1953 In de Tweede Kamer hebben gisteren de minister-president en de minister van Ver keer en Waterstaat geantwoord op de op merkingen, die Dinsdag naar aanleiding van de nota over de watersnood zijn ge maakt. Tot de communisten zei dr. Drees: „Ik had de iliusie, dat er eenheid was. Ik had gedacht, dat zuiver menselijke gevoelens de overhand zouden hebben. Het is helaas niet het geval geweest. Van de E.V.C. ont ving ik een telegram met eisen. Op het ogenblik, dat Amerikaanse soldaten hon derden mensen redden, werd een Ameri kaanse generaal door de heer De Groot uit gescholden. De communisten hebben ge tracht propaganda te slaan uit de droevige gebeurtenis." De minister-president zette vervolgens uiteen wat er op de eerste dag gebeurd is. Onmiddellijk na de eerste radioberichten hebben verschillende ministers hem ge vraagd of geen ministerraad moest worden gehouden. Dr. Drees meende dat niet te moeten doen omdat dit uren zou vergen. Hij had de zekerheid dat het gehele militaire apparaat in werking zou komen en toen is hij 's middags naar verschillende plaatsen in het noodgebied gegaan. Hetzelfde deden de ministers Algera, Staf en Beel. Op de departementen waren de diensthoofden present. Op Zondag is niet alles bezet als op een werkdag, maar de vertraging is niet zo groot geweest. Reeds de eerste dag zijn er veel verkenningsvluchten gemaakt. Het is betreurenswaardig, dat Schouwen en Duiveland de eerste dag niet voldoende aan dacht heeft gehad. Dr. Drees zette vervol gens uiteen wat de marine aanstonds heeft gedaan. Voor wat de toekomst betreft zei dr. Drees, dat de Bescherming Burgerbevol king van veel belang kan zijn. Was de or ganisatie voltooid geweest, dan zou het effect veel groter zijn geweest. De schade is nog niet te ramen. Men weet niet wat h^t dichten der dijken zal kosten en hoe lang het zal duren. Onder alle voorbehoud zei dr. Drees, dat de scha de ongeveer een milliard zal bedragen. Het ligt in de bedoeling alle uitgaven te boeken op de buitengewone dienst. In elk geval zal een beroep worden gedaan op de tegen waarderekening. Het Rampenfonds Het Rampenfonds is een particuliere in stelling, waarin vertegenwoordigers der regering zitting hebben, waardoor nauw overleg met de regering gewaarborgd is. Het is onmogelijk thans reeds definitief aan te geven wat het fonds moet doen. De regering is de mening toegedaan, dat men hier staat voor een gemeenschapstaak. Dat is niet noodzakelijk een overheidstaak. Het is niet precies af te bakenen hoe de ver houding tot het Rampenfonds zal zijn. Re kening moet ook worden gehouden met de hulp, die uit het buitenland komt. De rege ring kan niets afwentelen op het fonds, dat zelf kan beslissen. De overheid moet altijd vaste regelen volgen, een particulier fonds kan meer rekening houden met speciale gevallen. Ten aanzien van de schadevergoeding heeft de regering gesproken over een rege ling in de geest van de oorlogsschaderege ling. Daarover moet echter nog nader over legd worden. Er kan namelijk veel sneller en.eenvoudiger gewerkt worden dan bij de oorlogsschade, speciaal wat de kleine ge vallen betreft. Wat de gemeenteraadsverkiezingen aan gaat zei dr. Drees, dat de regering voor nemens is voorstellen te doen om de ver kiezingen uit te stellen in die gemeenten in de rampgebieden, waar ze niet gehouden kunnen worden. Tenslotte verklaarde de minister-presi dent, dat hij bij latere bezoeken aan de rampgebieden grote saamhorigheid en toe wijding heeft geconstateerd. Ons land kan zijn taak aan, zei hij, omdat de ramp een volk heeft getroffen, dat gezond en krach tig is. Afsluiting der zeearmen De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, heeft vervolgens medege deeld dat het vraagstuk van de afdamming van de zeearmen vele malen moeilijker is dan dat der afsluiting van de Zuiderzee. De regering kan thans niet meedelen, of het tot deze afdamming zal komen. In Novem ber 1952 is aan een commissie opdracht tot bestudering van dit vraagstuk gegeven. Aan prof. ir. J. Th. Thysse, de directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, die onlangs voor het geven van gast-colle- ges naar de Verenigde Staten is vertrok ken, is verzocht naar Nederland terug te keren, om aan het voorbereidende werk deel te nemen. Het rapport zal openbaar worden gemaakt. De minister gaf aan de hand van de weer- rapporten een uitvoerig overzicht van de zware storm. Zaterdagavond om 5 uur 15 werd de waarschuwing voor storm verzon den en om 5 uur 45 volgde een waarschu wing, dat het verwachte hoge water het normale peil zou overschrijden. Vloedgolf Zondagmorgen om 4.30 uur was er een buitengewoon hoge vloed, die gelijk viel met de zwaarste windstoten. Wanneer, zo zeide de minister, deskundigen in tijdschrif ten komen verklaren, dat zij wel geweten hebben dat de dijken te laag zijn, dan wekt het op zijn minst bevreemding, dat zij dat op dit ogenblik wereldkundig hebben ge maakt en dat zij niet op het departement van Waterstaat van hun inzicht hebben doen blijken. Er is geen volstrekte beheersing van het water door dijken mogelijk, zei de minis ter. Het is de wetenschap niet onbekend, dat de bestaande dijken voor een storm als ADVERTENTIE deze, die hogere waterstanden bracht dan ooit geregistreerd zijn, niet berekend wa ren. Reeds in 1939 kreeg een commissie op dracht de situatie bij de beneden-rivieren te. bestuderen en in haar voorlopig rapport van 1940 concludeerde zij tot een verhoging van de dijken. Over de alarmering deelde mr. Algera nog mede, dat een deel van de bevolking, die achter twee diiken woonde, niet is gewaarschuwd. Het waarschuwingssysteem zal worden uitgebreid. De minister herhaalde hetgeen in de nota is medegedeeld dat de kosten voor hel her stel van de hoofd- en buitenwaterkeringen voor rekening van het rijk komen. Het rijk neemt de uitvoering ter hand, met. de be voegdheid voor de minister van Waterstaat tot delegeren aan lagere publiekrechtelijke lichamen. Van die bevoegdheid, aldus de minister, zal ik op ruime schaal gebruik maken. De regering acht het echter nodig dat er een centrale verantwoordingsplicht komt. Het komende springtij Minister Algera heeft ook aandacht ge schonken aan het springtij van 16 Februari. Daarover is nogal wat ongerustheid ont staan met het oog op de toestand van de dijken. Wij kunnen niet in de toekomst zien, aldus de bewindsman, maar wanneer er geen bijzondere invloeden van de wind optreden, zal het water, naar verwacht wordt, niet veel hoger worden dan de nor male hoogwaterstanden. Alle voorzieningen zijn echter getroffen om op alles voorbe reid te zijn. Bij de replieken verklaarde de heer Gortzak (Comm.) dat als zijn partij genoten achter de regeringstafel zitten, de dijken niet meer zullen doorbreken. Hij zei dat ook het Wereldvakverbond, waarbij de Sovjet-Unie is aangesloten, een inzameling onder al zijn leden heeft aangekondigd. Er is al een half millioen francs aanwezig. Hij diende een motie in waarin voor de gedu peerden een vergoeding van rijkswege voor gederfde inkomsten wordt gevraagd, daar bij een jaarinkomen van maximaal 10.009 nemende, en voorts een schadevergoeding van rijkswege tot een maximum van 100.000. Deze motie werd met 68 tegen 5 stemmen verworpen. Een motie-Romme, waarin de Kamer dank uitspreekt voor de buiten landse hulp werd zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. De 92-jarige Stellen- dammer Jan Coen- raads (Zondag wordt hij 93) die in de eer ste dagen na de ramp geëvacueerd werd naar Noordwijk en daar zeer verzwakt in een noodziekenhuis moest, worden opge nomen, heeft een nieuwe Pluto gekre gen. Zijn eigen hond, om welke hij dagen lang in ijldromen ge treurd heeft, bleek tijdens de storm ver dronken te zijn en toen dit door de radio bekend gemaakt werd, kwamen uit alle de len des lands aanbie dingen binnen om de oude baas aan een andere hond te hel pen. Hier maakt hij kennis met de uitver koren opvolger van Pluto I. In de Tweede Kamer is gisteren een door de heer Romme ingediende motie zonder hoofdelijke stemming aangenomen, waarin de Kamer dank uitspreekt voor de van het buitenland ondervonden blijken van mede leven in de nationale ramp. De motie luidt: De Kamer, kennis genomen hebbende van de uiteenzettingen van de regering betref fende de watersnood 1953, bewogen door de stroom van naastenlief de en saamhorigheid, waarvan niet alleen het Nederlandse volk zelf treffende getui genis geeft, maar welke ook van over de grenzen als een openbaring van volken gemeenschap tot ons is gekomen, vertolkt aan alle bevriende regeringen en volken de dank van Nederland voor de sterkende steun, welke het zich ten nutte van de wereld waardig hoopt te betonen. ADVERTENTIE In helicoptère naar At. Annaland Gistermiddag is een helicoptère met Koningin Juliana als passagiere geland in het zwaar getroffen dorp St. Annaland, waar de vorstin zich op de hoogte kwam stellen van de schade, die door de ramp van 1 Februari veroorzaakt werd. In een hulppost van het Rode Kruis besprak Hare Majesteit de situatie met de burgemeester, die de gebeurtenissen van de rampnacht schetste. Deskundigen van de Rijkswater staat gaven een uiteenzetting van de situatie van het ogenblik, voor zover het de dijken van de Sint Annalandse water kering betrof. Vervolgens onderhield Hare Majesteit zich nog enige tijd met Franse afgevaar digden, die door de burgemeester van Man tes, naar het getroffen gebied waren ge stuurd de helpende hand te bieden. Daarna vertrok de Koningin per auto naar Sint Maartensdijk. Eerder op de dag had zij reeds een bezoek gebracht aan Schouwen-Duiveland. Na een bezoek aan het R.K. ziekenhuis te Zierikzee, waar de Koningin sprak met de moeder-overste, begaf zij zich naar de trouwzaal van het stadhuis, waar men haar voorstelde aan kolonel Van Waning, com mandant van de maritieme strijdkrachten op Schouwen. Deze roemde het werk van de Ierseker en Urker vissers, speciaal van schipper Schot, die 400 a 500 mensen gered heeft. De Koningin heeft vervolgens Zie rikzee bezichtigd en zich op straat met ver scheidene omstanders onderhouden. Van Zierikzee uit is zij ij£r helicoptère naar Brouwershaven vertrokken. Daarna heeft zij St. Annaland, Sint Maartensdijk, Scher- penisse en Sint Philipsland bezocht. Ned. Herv. kerk Beroepen te Harlingen (toez.) F. Bloem hof te Spannum; te Kuinre (toez.) M. C. Don, cand. te Amsterdam. Aangenomen naar Mijdrecht (toez.), F. N. M. Nijssen, vicaris te Delft. Benoemd tot vicaris te Erichem, G. Grif fioen, cand. te Apeldoorn. Aangenotnen naar Wesepe P. M. van Waarde te Kuinre. Te Tilburg is in de ouderdom van 75 jaar overleden de heer H. M. J. Blomjous, oud-lid van de Eerste Kamer en directeur van de wollenstoffenfabriek J. A. Blom jous n.v. te Tilburg. Hij werd in 1920 lid van de Eerste Ka mer voor de R.K. Staatspartij. Hij heeft dit Kamerlidmaatschap bekleed tot 20 Juli 1946. Vele jaren was hij lid van het cura torium der R.K. leergangen en der Katho lieke Economische Hogeschool. Later is hij van beide onderwijsinstellingen president curator geweest. In 1919 heeft hij Neder land vertegenwoordigd op de Internatio nale Arbeidsconferentie in Washington. ADVERTENTIE Zuiver en ontsmet uw huid met de helder vloeibare D.D.D. De jeuk bedaart, de ziektekiemen worden gedood en de huid geneest. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Voor de ware shagroker is Sterling Shag het ideale merk! Door het speciale Niemeijer's Positief-Mild Procédé zijn geur en smaak van Sterling Shag zoveel lekkerder dan van gewone shag. Overtuig U zelf. Rook eens een week Sterling en vergelijk! Dan wordt ook Uw devies: Op het Arsenal-terrein is de voor de derde maal gespeelde bekerwedstrijd tussen Chelsea en West Bromwich Albion geëin digd in een viernul zege voor Chelsea. Chelsea speelt Zaterdag op eigen terrein in de vijfde ronde tegen Birmingham City. Zoals gemeld hoeft de Franse voetbal federatie zich dezer dagen tot de KNVB ge wend met het voorstel om in Parijs een landenwedstrijd FrankrijkNederland te spelen ten bate van de slachtoffers van de watersnood. De voorgestelde datum 12 Maart was evenwel voor de KNVB onaan vaardbaar met het oog op de reeds vast gestelde wedstrijden tegen Denemarken op 7 Maart en tegen Zwitserland op 22 Maart. Daarmee is de landenwedstrijd tegen Frankrijk echter niet van de baan. De beide bonden houden contact met elkaar en in de eerstvolgende bestuursvergadering van de KNVB zal de kwestie nader onder het oog worden gezien. Wereldkampioenschap ijsdansen In Davos is een begin gemaakt met het wereldkampioenschap ijsdansen. Voor het verplichte rijden moesten vier dansen wor den uitgevoerd. Opmerkelijk was het dansen van de Nederlandse kampioenen Lydia Boon Aad van Dam. die zich bij de verplichte dansen na enkele Amerikaanse en Engelse paren als zesde plaatsten. De stand na het verplichte rijden luidde: 1. Jean WestwoodLawrence Demmy (Gr. Br. 11.4 pnt.; 2. Joan DewhirstJohn Slater (G. B.) 110.0/10: 3. Carol Ann PetersDa niels Ryann (V. S.) 104.4/16: 4. Virginia HoynsDonald .Tacoby .(V. S.) 101.0/22: 5. Nesta DaviesPaul Thomas (Gr. Br.) 102.6./22; 6. Lydia BoonAad van Dam (Ned.) 96.9/29; 7. Carmcl BodelEdward Bodel (V. S.) 88.9/41; 8. Albertina BrownNigel Brown (Zwits.) 83.0/45: 9. echtpaar Odink (Ned.) 83.7/45; 10. Helga BinderEdwin Furich (Oostenrijk) 81.8/475. ZUID-AMERIKAANSE UITNODIGING VOOR KAREL VAN DER MEER. De Haagse voetbalscheidsrechter Karei van der Meer heeft een uitnodiging ontvangen om aan het eind van deze maand naar Lima, de hoofdstad van Peru, te komen om als ar biter te fungeren in het tournooi om het kampioenschap van Zuid-Amerika. Aange zien het tournooi ongeveer vier weken zal duren, fs het nog niet zeker of onze land genoot de invitatie zal kunnen accepteren. DONDERDAG 12 FEBRUARI Stadsschouwburg: „Androcles en de leeuw" (Haagse Comedie), 8.15 uur. Zuider kapel: „Spreker prof. dr. M. J. de Vrijer, 8 uur. Parklaan 21: Spreker K. Rozendal over „Waarom dan nog rampen?", 8 uur. Minerva: Demonstratie van Philips-artikelen, 8 uur Concertgebouw: Nederlandse Vredesraad, vredesforum, 8 uur. Rembrandt: „Opmars der vrouwen", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palaee: „Export in blond". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De schrik van de tweede com pagnie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Win chester '73", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vreemde lading", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Het zal je gebeuren", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 13 FEBRUARI Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Lange Veerstraat 16: Stichting Psycho-syn- these, 8 uur. Brinkmann: Beweging van Europese Federalisten, spreker mr. A. Stem pels, 8 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Zijt gij ooit in uw leven klein geweest, zo klein als de kleu ter die aan mijn hand mee- huppelt en duizend dwaze vragen doet? Wel, dan zijt ge ook indertijd een filosoof ge weest, die het leven probeerde los te peuteren uit zijn ver bindingen om te zien wat er binnen in zat. Als grote en volwassen mensen houden wij van filosofie niet zozeer. Het is een bezigheid die tot on zekerheid en problemen leidt. Het is als het sukkelen met een legpuzzlè, waar wat stuk ken van zoek zijn geraakt. Ge komt er niet verder mee en ge wordt er niet beter van, dat hebben wij gaandeweg in ons leven als drukwerk zo dui delijk leren zien. Maar die kleuter, Joselientje is haar naam, heeft daar geen weet van. Ge kunt haar hon derd malen vertellen dat zij niet zoveel peinzen moet over dingen die niet te begrijpen of te weten zijn, ge kunt haar wat wijsmaken om haar vra gen te ontgaan, of ge kunt haar uitlachen om haar dom me vragerij, het is allemaal geen medicijn voor haar kwaaltje. Zij kijkt om zich heen en vraagt; de simpelste en de ingewikkeldste dingen zijn nieuw en wonderlijk voor haar vers verstand, dat leeg maar hongerig voor een vol gepropte wereld staat, als een magere koe voor een wel gevulde ruif. Zij vraagt in één adem naar dingen die hemel en aarde ra ken. Dingen waar ge van in een spottende lach schiet en dingen waar ge meteen weer stil van wordt. Hoe de slager de vellen zo prachtig strak om zijn worsten krijgt en wie de sneetjes in de koffiebonen maakt waar de sterren overdag blijven en waar de dode mensen naar toe gaan. Moet ik haar zeggen dat de mensen alles weten, behalve wat zij het liefst weten zouden? Of zal ik haar vertellen dat zij moet proberen niet aan de dood te denken, zoals een struisvogel het gevaar niet be kijken wil? Dat is het wat ons scheidt van de kinderen en de filosofen. Zij houden zich frank en nieuwsgierig bezig met de grootste der menselijke vra gen. Wij lopen er in een boog omheen, en doen alsof er geen vragen zijn. Meiske, zeg ik, ge komt pas kijken en leven wat zoudt ge kopzorgen gaan hebben over het eind? Zie dat ge het leven eerst bekijkt aan alle kanten, dan hebt ge vooreerst geen tijd over. Want zoveel kanten het leven heeft, zo weinig heeft er de dood. De dood heeft maar een kant, dat is een kant waar niemand van ons nog overheen heeft kun nen gluren. Als ge groter zijt geworden, zult ge begrijpen wat de dood moet zijn. Zij is daar niet tevreden mee. Groter geworden, zegt zij, en wat dan nog? Gij zijt groter geworden en ik hoor dat ge er evenveel van weet als ik. Maar ge vraagt er niemand naar, gelijk ik. Ik vraag er niemand naar? Zij moest eens weten wat grote mensen vragen zonder dat het naar buiten te horen is. Maar kom, genoeg geleuterd over dwaze dingen. Kijk eens om u heen, dan zult ge zien dat de lente op de loer ligt om uit haar bedstee te springen. De lente. Het is alsóf de dode bomen trillen van spanning om hun bloesem binnen te houden. Zij staan star en grijs boven een modderige aarde, maar ge moest eens Weten hoe zij leven aan de binnenkant van hun grauwe vej. De winter was' de dood, de lente is het leven. Dat zult ge binnen een paar weken ge waar worden, als ge het groen en het wit ziet uitbersten aan takken en stammen. Hou dat in de gaten, dat is beter dan denken over de dood. En toch denk ik over de dood, zegt zij eigenwijs met haar wipneus omhoog. Want hoe kan een bloem doodgaan en opnieuw weer leven. Want hoe kan de winter de dood zijn, als er een nieuw leven uit weerom komt? Daar hebt ge nu zo een vraag, waaraan ge merken kunt hoe goed het voor grote mensen is, dat er kinderen zijn om de simpele dingen van het be staan voor hen in de gaten te houden. En dat er filosofen zijn die naar de kinderen luisteren. Ik ken een mens, die dood is. Hij stierf met een lach, omdat hij vertrouwd geworden was met het naderend eind. Waar is hij gebleven? Hij heeft de jaren van zijn leven gesleten met door de seizoenen te wan delen, ieder jaar opnieuw, van de lente naar de zomer en van de zomer naar herfst en win ter. Maar vooral; Van de win ter naar een nieuwe lente. Misschien is hij gestorven met een lach, omdat hij de dood als zijn winter zag, waarachter een nieuwe lente op hem wachtte. Dat ge door de onnozele vra gerij van een kleuter daaraan terugdenken moet. Iets dat ge uw leven lang hebt kunnen lezen en horen, in alle waar achtig wijze boeken uit alle windstreken. Dat de dooa geen einde, maar een begin is, en dat de dood geen dood maar een herbegin moet zijn. Waarom zijt ge om deze waarheid heen gelopen toen de tranen van het verlies u verblindden? Waarom hebt ge er niet aan willen denken, toen ge er de kracht tegen uw wan hoop uit zoudt hebben kunnen putten? Het is met mensen als met de struisvogels, waar het om de vreugden van het leven gaat. Zij zoeken de vreugden waar zij niet te vinden zijn, en zij steken hun koppen in het zand als zij menen dat hun dwaasheid voor hen zal oprijzen in levende lijve. Het is moeilijk weer verstan dig en nuchter mens te wor den, als ge zo een lange wandeling met een kleuter hebt gemaakt. Haar simpele wijsheid zou u bij het puntje van uw hart kunnen grijpen en u kunnen doen lachen om alle ellende van het leven. De dood is een nieuw leven na de winter komt de lente. Daar zoudt ge alle tranen der wereld mee kunnen drogen, daar zoudt ge de rampspoeden en gevaren mee kunnen uit lachen in hun gezicht. Wat kan u deren in de winter, als een nieuwe lente zijn slippen draagt? Deze dwaas heid van een kleuter zou de grootste wijsheid van het leven moeten zijn, als zij niet zo dwaas was. Het is moeilijk, verstandig te zijn volgens het recept der groten, als de medicijn der kleinen zo plezierig smaakt. -r En terwijl ge met haar aan uw hand loopt langs de dode dreven, waar de dorre takken kraken onder uw voetstap en de geraamten der bladeren in de modder vertrapt liggen, vraagt zij opnieuw: Waar gaan de dode mensen naar toe? Dan staan wij beiden stil. Twee mensen, een grote en een kleine, met een en dezelfde vraag. En wat de kleine nog niet weten kan, zegt de grote uit de volheid van zijn hart, omdat hij diep daarin ver borgen de zekerheid van zijn ieugd heeft hervonden tussen de nietswaardige ballast der onwaarachtigheden. Hij zegt: Naar een nieuwe lente, kindlief. Want dat ver telt het leven zelve, als ge luisteren wilt. J. L. Gerard Maarse won Woensdagavond bij schaatswedstrijden in liet stadion in Stock holm de 500 meter. En Kees Broekman bleef dit seizoen nog steeds ongeslagen op de 5000 meter, zij het dat hij slechts 0,1 seconde sneller was dan Anton Huiskes die na de Europese kampioen reed. Het vroor onge veer drie graden en er stond een ongemak kelijke valwind in het stadion, dat slechts matig was bezet. Het sprak vanzelf, dat op deze 333L meter- baan de bochtenspecialist een voordeel had boven de technische rijder, die het meer van de lange rechte stukken zal moeten hebben. Te krap schema Broekman vertrok op een schema van 8 min. 24 sec. Deze tijd bleek al spoedig voor de gegeven omstandigheden te snel te zijn. En toen in de laatste vier ronden de wind wat feller werd, zakte zijn tempo nog met een tot twee seconder per 333 meter, zodat Broekman, die aan Sigge Ericsson na diens overwinning op de 3000 meter in Avesta thans een lesje gaf, binnenkwam in de tijd van 8 min. 34.5 sec. Offenberger had met Henk Schuier als tegenstander in de eerste rit geopend met 8 min. 37,7 sec., terwijl de man uit Barneveld op 8 min. 43,8 sec. was gekomen. Een voortreffelijke tijd, die tevens een per soonlijk record van Schuier betekende. In de laatste rit kwam Huiskes tegen Van 't Oever uit. Hij bleef een halve tot een volle seconde boven de overeenkomstige tijden van Broekman. In de laatste ronde moest de beslissing vallen en de chronometers wezen toen uit dat Huiskes juist 0,1 sec. meer voor zich had laten afdrukken dan Broekman. Uitslagen De uitslagen luiden: 500 meter: 1. Gerard Maarse (Ned.) 44.2 sec.; 2. en 3. Jonsson en Ström (7,weden) 44.4: 4. Larsson (Zweden) 44.9: 5. Wim van der Voort (Nod.) 45: 6. Lindberg (Zweden) 45,3; 7. en 8. Samuelsson (Zweden) en Kees Broekman (Ned.) 45,5; 9. Anton Huiskes (Ned.) 46.1: 10. Egbert van 't Oever (Ned.) (nieuw pers. record). 5000 meter: 1. Kees Broekman (Ned.) 8 min. 34.5 sec.; 2. Anton Huiskes (Ned.) 8 min. 34,6 sec.; 3. Franz Offenberger (Oosten rijk) 8 min. 37.7 sec.; 4. Sigge Ericsson (Zwe den) 8 min. 39 sec.: 5. Carl Erik Asplund (Zweden) 8 min. 39,5 sec.; 6. Henk Schuier (Ned.) 8 min. 43,8 sec. (nieuw pers. record); 7. Van der Voort (Ned.) 8 min. 46.4 sec.; 8. Egbert van 't Oever (Ned.) 8 min. 51,7 sec.; 9. Gunnar Hallkvist (Zweden) 8 7riin. 56.2 sec.; 10. Olie Dahlberg (Zweden) 8 min. 58,5 sec.: 11. Arthur Mannsbarth (Oostenrijk) 9 min. 1,7 sec.; 12. Gerard Maarse (Ned.) 9 min. 2.6 sec. Nederland heeft de üshockeywedstrjjd tegen België gisteravond op de Hokjj in Den Haag gespeeld met negenvier ge wonnen. In deze ontmoeting moesten de Nederlanders tonen wat zij waard zijn zon der versterking van Canadezen. En al be gonnen zij zwak, toch hebben zij in de twee de en laatste periode bewezen, dat zy tot goede prestaties in staat zijn. Al kort na het begin openden onze land genoten de score. Even later werd de Bel gische doelman De Bruyn door een hoog schot aan het hoofd gewond en de ontmoe ting werd reglementair voor tien minuten gestaakt. Niet ontmoedigd begonnen de Belgen in de tweede periode een fel offensief en bin nen enkele minuten werd Van Os drie maal gepasseerd. Deze doelpunten waren niet te wijten aan de Nederlandse goalie, maar aan de slechte verdediging. Men benam Van Os in die phase van het spel te veel het zicht, waarvan de Belgen dankbaar gebruik maakten. Tempo verhoogd De aanval van de oranjeploeg kwam daar na in actie, het tempo werd verhoogd en het was een lust voor het oog zoals de spe lers (oen combineerden. Een fraai doelpunt van Smit werd de eerste van een hele reeks. Eerst voegde genoemde speler nog een punt bij de score, en ook daarna kreeg de Belgische goalie het zwaar te verduren, want al troffen niet alle schoten doel, toch werd hij nog drie maal in deze periode door de enthousiast spelende Nederlanders gepas seerd. Even voor de bel kwamen de Belgen opzetten, en Leclerck verkleinde de achter stand. In de laatste periode scoorde Klein uit een solorush en even later volgde Feenstra zijn voorbeeld door het achtste doelpunt aan de reeks toe te voegen. De Nederlanders braken daarna nog een maal door de verdediging heen. De doelpunten werden gemaakt door Loek, Smit (3 x), Overakker, Fisher, Klein, Feen stra en Snoek. Het basketballprogramma voor heden avond luidt: Dames: IHJ 2IHJ; AntilopenRapiditas; PSVH 2—HHC 3; SCH 2—Schoten. Heren: HHC 3—SCH 2; Antilopen 2—Har lem T.; Oosterkwartier—IHJ; SCH 2—IHJ 2. Op Vrijdag 13 Februari worden gespeeld: Dames: PSVH—HGA; SCH 3—Antilopen 3; Antilopen 2HGA 2. Heren: HOC 3—Antilopen 3; OK 4—Scho ten 2; SCH—HOC; HHC—HGA; HGA 2— Rapiditas.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5