Engeland en Egypte bereiken overeenstemming over Soedan Israel brengt Russisch anti semietisme in de UNO Tsjang Kai Sjek heeft plan voor invasie van vasteland W eerbericht Na de ramp Gunstig voorteken voor verdere onderhandelingen in Midden-Oosten Haarlems Dagblad „Post Boy" veilig in Noorwegen Drie Franse ministers confereren in Londen Kolenprijzen in April omhoog? Ook satellieten beginnen een anti-Joodse koude oorlog Twee doodvonnissen in proces-Oradour Britse noodkreet: Stuur zandzakken Het woord is aan... De Koningin op Texel Hij meent geen toestemming van UNO nodig te hebben A. Viruly benoemd tot commodore Dwangarbeid en gevangenis voor 13 Elzassers Voor Nationale Rampenfonds Aardbeving in Perzië Schooljeugd helpt weer mee 67e JAARGANG No 184 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 13 FEBRUARI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURAPfT EDITIE 297e JAARGANG No 32 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4T< cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.SÖ. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NA DE WATERSNOOD is critiek losge komen van mensen, die wel geweten had den dat de dijken te laag waren. Minister Algera heeft Woensdag in de Tweede Kamer opgemerkt, dat als deskundigen dit in tijd schriften komen verklaren het op zijn minst bevreemding wekt, dat zij dat op dit ogen blik kenbaar hebben gemaakt en dat zij niet eerder op het departement van Water staat van hun inzicht hebben doen blijken. Een scherp maar, moet men wel zeggen, gerechtvaardigd antwoord. Minister-presi dent Drees heeft zich in dergelijke zin uit gelaten door de verzekering te geven dat er geen ogenblik is geweest, waarop des kundigen verklaarden dat zij de dijken te zwak achtten en de regering herstel gewei gerd heeft. En als men nu, de opmerkingen der regering beschouwend, die van de mi nister van Waterstaat in het bijzonder be ziet, treft wel het meest zijn eenvoudig woord, dat geen volstrekte beheersing van het water door dijken mogelijk is. Dat wil zeggen dat, ook als men zich voor het nu begonnen herstel en bij de komende nieuwe maatregelen zou gaan baseren op de bij deze buitengewoon hoge springvloed-mel- zware-storm opgedane ervaringen, men nog geen volkomen waarborg voor de toekomst zou hebben. Het ligt misschien meer voor de hand om na zulk een verschrikkelijke gebeurtenis critiek te gaan uitoefenen dan tot de erkenning te komen, die minister Algera heeft geuit: er is geen volstrekte beheersing van het water door dijken mo gelijk. Maar het laatste is ongetwijfeld, met alle inspanning die men zich geven zal om herhaling in de toekomst te ver hoeden, verstandiger. Natuurkrachten kun nen tot de uitbarsting komen van zulk een geweld, als men in eeuwen niet heeft ge kend en dan is de mens daar niet op voor bereid, zoals bij rampen in andere landen ook zo vaak is gebleken. Het blijft, tegen over die macht, tenslotte altijd nog maar mensenwerk. Misschien zijn wij, in een tijd waarin de prestaties der techniek tot zo grote en elkaar snel opeenvolgende re sultaten zijn gebracht, wel allen geneigd geraakt tot een zekere overschatting van het menselijk kunnen. Waarbij wij ver geten hebben dat wij in een land leven, dat voor een groot deel beneden het zeepeil ligt en daarom op critieke momenten al treden die dan maar zelden in niet veilig is tegenover de woedende kracht van door storm opgezweept water. Buitenlan ders, Nederland bezoekend, hebben zich daar vaak over verwonderd. Er zijn er vaak geweest die zelfs vrees hebben getoond, als zij in een vredige, stille zomermaand op het verschil tussen het peil van land en water attent werden gemaakt. Ik heb herin neringen aan Engelse, Franse en ook Ame- rikaanse bezoekers, die in Volendam en op de Hondsbossche zeewering, maar ook wel op de Cruquiusbrug gezegd hebben, dat zij het heel interessant vonden maar nu toch maar liever wilden verder gaan. Er is de herinnering bij aan iemand, die te Volen dam zei dat hij zich toch behagelijker voel de in Amsterdam en grote ogen opzette bij de ontdekking, dat de hoofdstad naar zijn wens ook te laag gelegen was. Het kostte hem moeite de geruststellende verzekering te aanvaarden,dat in zo'n milde Juli-maand niet het geringste gevaar kon dreigen. Dat leek curieus en wij hebben ons wel ver baasd om mensen die ons vergeleken met de dorpelingen, die blijven wonen op de hellingen van zelden in werking komende vulkanen hetgeen ons immers ook zo zonderling lijkt en die vroegen waarom wij toch op de bodem van de zee waren gaan wonen. Maar wat zij zeiden was eigenlijk niet zo vreemd, en dat is nu weer eens tot ons besef gebracht, zoals dat ook geschiedde door de watersnood van 1916. En wie, vijftien jaar daarna, bezoeken heeft gebracht aan de Afsluitdijk-in-aan- bouw herinnert zich de enorme kracht van de stroom door de diepe geulen, die eerst na herhaalde pogingen overwonnen kon worden. Herinnert zich ook de gesprekken met ingenieurs, waarin zij vertelden hoe zeer berekeningen faalden en de krachten der natuur hen telkens weer voor nieuwe verrassingen en raadselen hadden gesteld. De regering heeft aan de Kamer en tege lijk aan het volk doen weten, dat het vraag stuk van de afdamming van de zeearmen „vele malen moeilijker" is dan dat der af sluiting van de Zuiderzee. Er kan nog niet medegedeeld worden of het tot deze af damming zal komen: in November '52 is aan een commissie opdracht tot bestude ring van het vraagstuk gegeven. Het is in elk geval een plan, welks verwezenlijking lange jaren zou kosten. Wij hebben er al genoeg van gehoord om te begrijpen, dat het voorshands nog rijk aan onzekerheden is en bovendien geweldige uitgaven zou vergen. Het Kamerdebat zal zeker het besef in ons land versterken, dat de zee een machtige tegenstander blijft, die nimmer volkomen te bedwingen is en dat men niet met critiek achteraf een ramp kan ver klaren waaromtrent is vastgesteld, dat nog nimmer tevoren het water zo hoog is op gestuwd en vergelijking met een vloedgolf gerechtvaardigd is. R. P. Gezagvoerder A. Viruly is tot commodore op de Noord-Atlantische routes van de K.L.M. benoemd. Deze rang geeft het recht tot het aragen van een gouden ster boven de galons. De titel van algemeen chef vlieger, welke de heer Viruly sinds het einde van de oorlog voerde, is door deze benoeming vervallen. Commodore Viruly, die meer dan 25 jaar de stuurknuppel hanteert, is een van de bekendste K.L.M.-vliegers. Sedert April 1927, toen hij zijn brevet verwierf, heeft hij meer dan 17.000 vlieguren op zijn naam gebracht, waarbij hij bijna 5 millioen kilo meter aflegde. Tijdens de laatste wereld oorlog wist de heer Viruly naar Zweden uit te wijken en vandaar naar Engeland. Aan vankelijk werd hij vlieger op de bekende „Life Line" van de K.L.M., die met onbe wapende toestellen een nachtdienst tussen Bristol, Lissabon en Gibraltar onderhield. Later kwam hij bij het „Air Transport Command" en maakte hij talrijke vluchten over de Atlantische Oceaan. Qrote bekendheid verwierf Viruly als auteur van luchtvaartboeken. Zeventien heeft hij er op zijn naam staan. LONDEN (Reuter). De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat met Egypte een overeenkomst is gesloten over de toekomst van de Soedan. Zij voorziet in zelfbestuur voor de Soedanezen, gevolgd door zelfbe schikkingsrecht. Binnen drie jaar kunnen de Soedanezen kiezen tussen onafhankelijkheid of een ver bintenis met Egypte. In de overgangsperio de zal de Soedan, die acht millioen inwo ners telt, zichzelf besturen, maar de leiding van Buitenlandse Zaken en Defensie zal in die tijd bij een gouverneur-generaal berus ten. Het land is gedurende 53 jaar door En geland en Egypte gezamenlijk bestuurd. De overeenkomst is gisteren na lang durige onderhandelingen getekend door generaal Naguib en de Britse ambassadeur in Egypte, Sir Ralph Stevenson. De overeenkomst heeft de vorm van een reeks amendementen op de bestaande door de Soedanese wetgevende vergadering goedgekeurde begroting. De voornaamste punten behelzen: Het spoedig houden van verkiezingen voor een wetgevende vergadering voor de gehele Soedan, mogelijk volgende maand. Het onontwikkelde Zuiden zal 25 procent van het ledental leveren. De instelling van drie gemengde commis sies, die met de gouverneur-generaal zullen samenwerken. Deze zijn een commissie, die toezicht zal houden op het uitoefenen van de volmachten van de gouverneur-generaal (deze commissie zal bestaan uit een Brits, een Egyptisch, een Pakistaans lid en twee Soedanese leden de benoeming der leden staat onder toezicht van het parlement), een verkiezingscommissie van zeven, be staande uit een Brits, een Amerikaans, een Indisch, een Egyptisch lid en drie leden, die door de gouverneur-generaal worden benoemd met goedkeuring van de eerste commissie, en voorts een commissie be staande uit een Egyptenaar, een Brit en drie Soedanezen, die toezicht zullen houden op de „Soedanisering" van het land, vol gens welke de Britten en Egyptenaren ge leidelijk het bestuur zullen overdragen. De Britse en Egyptische troepen zullen geëvacueerd worden onmiddellijk na het uitspreken van de wens daartoe door de Soedanese wetgevende vergadering. De evacuatie moet dan in drie maanden vol tooid zijn. De overgangsperiode zal ingeluid worden met de verkiezing van een uit twee kamers bestaande volksvertegenwoordiging. De gouverneur-generaal mag onder be paalde omstandigheden de noodtoestand af kondigen (bij een dreigende financiële in eenstorting bijvoorbeeld). Hij heeft hier voor echter de goedkeuring van de eerste commissie nodig. Mocht deze commissie het niet met hem eens zijn, dan dienen de re geringen van Engeland en Egypte tezamen de maatregel goed te keuren. Minister Eden zeide, dat de overeenkomst een „redelijke regeling" inhoudt. De Soe danese kwestie had de Egyptisch-Britse verhouding vertroebeld. Eden zeide te ho pen, dat de overeenkomst een gelukkig voorteken zou zijn. Eden zei nog, dat, indien de Soedan on afhankelijkheid verkoos, het land het recht zou hebben om tot het Britse gemenebest toe te treden. Algemene vreugde Na de ondertekening te Caïro omhelsden Stevenson en Naguib elkaar en klopten el kaar op de rug. Naguib zeide, dat Egypte thans zou beginnen aan het vraagstuk der evacuatie van de kanaalzone door de Britse troepen te werken. Ambassadeur Stevenson antwoordde met een glimlach: „Groot-Brit- tannië is bereid deze zaak aan te vatten". Naguib zeide te hopen Engeland, Ame rika „en alle andere bevriende landen" te kunnen bezoeken „als de zaken in Egypte geregeld zijn". Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaanse regering in een officiële ver klaring zegt „buitengewoon verheugd" te zijn over de overeenkomst. Zij wordt van groot belang geacht, daar zij de regeling inhoudt van een oud conflict. Op het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken is men van mening, dat het thans waarschijnlijk gemakkelijker zal zijn de onderhandelingen over het instellen van een verenigd opperbevel voor het Mid den-Oosten, voort te zetten. De VEM-trawler „Post Boy" is veilig in de haven van Högesund (Noorwegen) bin nengelopen, nadat het schip eerst Stavan- ger heeft aangedaan, om een lekkage te laten verhelpen. De IJmuidense trawler is gistermiddag, nadat hij in Stavanger de lekkende nagel, die water naar het visruim doorliet, niet kon laten repareren, omdat geen dokruimte beschikbaar was, doorgestoomd naar de haven van Högesund, waar hij in de loop van dezelfde dag is gearriveerd. Vanmor gen zou het schip daar dokken. Economische problemen de moeilijkste LONDEN, (Reuter) Georges Bidault, Frans minister van Buitenlandse Zaken, en Robert Buron, minister van Econo mische Zaken, zijn gisterochtend in Londen aangekomen voor besprekingen met Britse politici, die twee dagen zullen duren. De Franse premier, René Mayer, arri veerde in de loop van de middag in Lon den. Van gezaghebbende zijde te Londen is verklaard, dat Engeland elk Frans voor stel zal steunen, dat beoogt de looptijd van het Noord-Atlantisch verdrag te verlengen van 20 tot 50 jaar teneinde deze in over eenstemming te brengen met de duur van het Europese legervcrdrag. Frankrijk wenst deze verlenging, omdat het vreest dat West-Duitsland tenslotte de sterkste militaire mogendheid in West-Europa zal worden. Op 10 Februari is de gemeenschappelijke markt voor kolen, ijzererts en schroot in werking getreden. In de Nederlandse kolenprijzen zal tot 1 April geen verandering komen. Men mag echter aannemen, dat de prijzen daarna zullen stijgen. WASHINGTON (Reuter). Een lid van de Israëlische delegatie bij de UNO heeft Donderdag tegenover Reuter verklaard dat Israel in de 24 dezer aanvangende zitting der Algemene Vergadering van de UNO het gehele vraagstuk van het anti-semietisme in de landen van het Sovjetblok ter sprake zal brengen. Hij zeide dat de Israëlische delegatie reeds eerder was opgedragen dit onderwerp „bij een geschikte gelegenheid" ter sprake te brengen. Deze gelegenheid had zich evenwel niet voorgedaan gedurende de in December afgesloten zitting der Algemene Vergadering. Het Israëlische delegatielid zeide dat de aandacht der UNO zal worden gevestigd op de processen te Praag, de Rus sische beschuldigingen jegens de negen (merendeels Joodse) Moskouse geneesheren en andere, in Oost-Europese staten voor gevallen uitingen van anti-semietisme. De Israëlische autoriteiten hebben de verzending van citrusvruchten naar Rus land de enige export van Israel naar dat land r— stopgezet. Te Haifa was een Israë lisch schip bezig 30.009 kisten aan boord te nemen. Volgens het lopende contract moet Israel nog 225.000 kisten leveren. Het Russische ministerie van Handel had het contract telegrafisch geannuleerd. De correspondent van de „Daily Tele graph" te Haifa meldt dat zes Arabieren zijn gearresteerd, die ervan worden ver dacht betrokken te zijn bij de aanslag op het Russische gezantschap te Tel Aviv. Men verwacht dat nog meer Arabieren gearres teerd zullen worden. In diplomatieke kringen te Wenen ver wacht men, dat Tsjechoslowakije en Polen alsmede de andere landen van het Sovjet blok binnenkort de diplomatieke betrekkin gen met Israel zullen verbreken. Waarnemers te Washington zijn van me ning, dat de Sovjet-Unie slechts naar een aanleiding gezocht heeft en dat de „koude oorlog" in hevigheid zal toenemen. In Pa rijs meent men, dat een en ander gevolgd zal worden door een „versterking der anti- semietische campagne in Oost-Europese landen". Hieraan, zo zegt men, liggen drie punten ten grondslag, namelijk aanwezig heid van anti-semietische gevoelens in bre de- lagen van de Oost-Europese bevolking, een poging om in het gevlij te komen bij de Arabische landen en tenslotte de vrees, dat de Joden zich als een cosmopolitische groep niet met de communistische gemeen schap zullen assimileren. Inmiddels heeft het Israëlische ministe rie van Buitenlandse Zaken de Russische verklaring van de hand gewezen, dat de bomaanslag op het Russische gezantschap te Tel Aviv de reden was voor het afbreken van de diplomatieke betrekkingen met-Is rael. Een woordvoerder van het ministerie noemde het besluit van Moskou „de climax van een voortdurende campagne van open lijke vijandigheid en kwaadaardige laster". „Een dergelijke campagne is de laatste paar maanden gevoerd tegen de Zionisti sche beweging, het Joodse volk en Israel met de bedoeling om de Joodse gemeen schap in de Sovjet-Unie te isoleren," aldus de woordvoerder. De eerste gezant van Israel in de Sovjet- Unie, mevrouw Golda Meyerson, zeide op een openbare bijeenkomst te Petah Tikvah (Israel): „Dit is een zwarte dag voor het Joodse volk en in het bijzonder voor de Joden in de Sovjet-Unie, voor wie de Israë lische legatie in Moskou een symbool van hun band met hun volk betekende". De Russische legatie te Tel Aviv wordt door troepen bewaakt. Aan de Israëlische autoriteiten is nog niet meegedeeld, wan neer de gezant, Jersjof, zal vertrekken. Het water zakt in Stavenisse, maar de inwoners kunnen alleen met roei bootjes hun huizen nog bereiken. (Reuter/A.F.P.) Het militaire tribunaal van Bordeaux heeft het doodvonnis uitge sproken over de Duitse sergeant-majoor Karl Lentz, wegens zijn aandeel in de massa-moord van Oradour-sur-GIane in Juni 1944, waarvan 642 inwoners van de plaats het slachtoffer zijn geworden. Vier Duitsers zijn tot dwangarbeid van 10 tot 12 jaar en één tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. Eén Duitser is vrijgesproken. Drieën veertig van de vijfentachtig beklaagden, die bij verstek terechtgestaan hebben, zijn ter dood veroordeeld. De Elzasser sergeant George Boos is ter dood veroordeeld. Alle andere dertien Elzassers, die terecht gestaan hebben, zijn tot dwangarbeid of gevangenisstraf veroordeeld Onder de bij verstek ter dood veroordeelden bevindt zich kapitein Otto Kahn, die het bevel voerde over de afdeling, die verantwoor delijk is voor de massa-moord. Negen Elzassers zijn tot dwangarbeid van 5 tot 8 jaar en 4 Elzassers tot gevangenis straf van 5 tot 8 jaar veroordeeld. De Elzasser Paul Graf, die 8 jaar gevangenis straf heeft gekregen, behoorde met Boos tot de beklaagde Elzassers, die indertijd vrij willig tot de SS zijn toegetreden. De overige twaalf hadden gedwongen dienst genomen. Vele leden van de SS-afdeling, die voor de massa-moord verantwoordelijk is, zijn later op de slagvelden van Normandië ge sneuveld. Men gelooft echter, dat er over levenden zijn die zich nog Verborgen hou den, onder andere kapitein Kahn. LONDEN (Reuter). Het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft acht West-Europese landen, namelijk Frankrijk, België, Italië, West-Duitsland, Zwitserland, Noorwegen, Denemarken en Portugal dringend gevraagd Groot-Brittannië in de komende 24 uur te helpen aan tien millioen zandzakken, ter versterking van de Engelse zeeweringen bij het komende springtij. Zes der gevraagde staten hebben gisteren bevestigend geantwoord op het Britse ver zoek en de levering van ruim 5.000.000 zak ken in de gevraagde tijd toegezegd. In Rome is het vervoer der zandzakken per vliegtuig naar Groot-Brittannië reeds begonnen. België zegde de levering van een millioen zakken vóór Zaterdag toe. In Zwitserland zijn ongeveer 350.000 zakken bijeengebracht. Frankrijk zal Zaterdag 250.000 zandzakken uit Duinkerken ver schepen. Daar de Franse voorraad niet. groot genoeg was, om aan deze plotselinge vraag te voldoen, zullen de fabrieken, waar de zakken worden vervaardigd, in de nacht van Donder'dag op Vrijdag overwerken. Denemarken heeft de levering van 175.000 zakken toegezegd. Alle landen zullen de zandzakken gratis ter beschikking stellen. Comtesse Diane: Het hart zegt tiktak, niet tactiek. 10e Verantwoording. 13 Febr. '53 Haarlems Boekhuis Opbrengst Illustr. Overstr. Gebied 15.Mevr. B. W. 25. Pers. Koelhuis IJsvries IJm. 1060.17; Pers. Albert Heijn IJm. 47.40; Z. 20.Politie- school-dresseerclub O.B.K. IJmuiden 25. Vriend v. Holland E. H. Zwitserland 16.50; N. M. 2.50; Radiogroep v. h. Verbindings peloton 3.50; van R. V. 1.Wimmie 1.fam. Club Schoppenvrouw 20. R. v. A. 10.— C. W. 10.—; J. S. 10.—; Opbr. Collecte Toneelvoorst. Letterl. Ver. J. J. Cremer 400.—; B. N. 2—; P. N. 1.—; Mevr. v. D. 1.V. v. L. 5.—; Bridgeclub Spel en Vriendschap 150.Klaverjasver. S. A. C. 15.Wachtgeld wijk 25 2.10; Wachtgeld wijk 50 2.10; N. H. 10.G. v. d. V. 15.—; Frans Halsschool 87.40; van Mevr. v. H. (dollar) 3.78; Braziliaanse dame 10.—; Directie N.V. Haas' Azijnfa- brieken 3000.—; A. ten C. 1000.—; Over uren tocht naar noodgebied chauffeurs ge meente Bloemendaal: J. v. A., C. v. d. P., T. H., F. W., J. H., J. J., P. W. v. d. Z., L. J. w. en N. L. v. B. 212.97; Mevr. C. B. G—H. 10.— E. J. 20.—; N.V. Stoop's Bad 250.Huwelijk Babs en Just 37.50; Haarl. Stadsevangelisatie 58.75; C. Hulsebosch Zn. 100.—; N. N. 35.—. De hierboven vermelde bedragen zijn door ons reeds aan het Nationale Rampenfonds overgemaakt. Koningin Juliana heeft hedenmorgen het door de watersnood getroffen deel van het eiland Texel bezocht in gezelschap van de Commissaris van de Koningin in de provincie Noordholland, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, burgemeester C. de Koning van Texel en de hoofdingenieur van de directie Noordholland van de Rijks waterstaat, ir. J. H. van der Burgt. TEHERAN (A.F.P.) Bij Toeroet, een plaats in Perzië, heeft zich een aardbeving voorgedaan. Volgens de eerste berichten zouden er enige honderden doden zijn. Volgens de laatste uit Sjahroed binnen gekomen berichten zou de plaats Toeroet inderdaad volkomen verwoest zijn. Het aantal slachtoffers is volgens deze berich ten vier tot vijfhonderd. Toeroet ligt ruim driehonderd kilometer ten Oosten van Teheran en Sjahroed ruim honderd ten Noorden van Toeroet. Van morgen af zullen 300.000 leerlingen van 4.000 scholen in Nederland, juist als bij de actie voor de kinderpostzegels, met bestelformulieren langs de huizen komen, nu voor de verkoop van de watersnood zegel. Tot Woensdag kunnen de kinderen be stellingen opnemen, waarbij nog geen geld moet worden afgegeven. Een week later begint de aflevering. Deze duurt van 20 tot 27 Februari. Aan de kinderen dient pas geld te worden afge geven, wanneer zij de bestelde postzegels aan huis'komen brengen. SAN FRANCISCO (United Press). In een radio-interview heeft generalissimus Tsjang Kai Tsjek gezegd, dat zijn strijd krachten het communistische China kun nen binnenvallen wanneer zij dat willen zonder sanctie van de U.N.O. en zonder vrees voor Russische interventie. Toch ge looft hij niet, dat hij op het ogenblik vol doende op een dergelijke invasie voorbe reid is. De leider der Chinese nationalisten gaf antwoord op negen vragen die U.P. hem gesteld had na de mededeling van Eisen hower waarin hij het einde van de neu tralisatie van Formosa bekend maakte. Tsjang zeide, dat een grootscheepse in vasie van China niet kan wachten totdat de voorbereidingen van het nationalistische China geheel en al voltooid zijn. „Wij moe ten echter toegeven dat onze strijdkrach ten nog niet voldoende zijn uitgerust voor een grootscheepse invasie. Daarmede zal nog enige tijd heengaan. De generalissimus was van mening, dat de Chinese communisten, als de tijd daar is, niet in staat zullen blijken te zijn een oorlog op twee fronten uit te vechten. Tsjang wees er op, dat een invasie van het communistisch China Amerikaanse ondersteuning behoeft. Hij noemde daar bij in de eerste plaats steun van de lucht macht en de vloot en wapenleveranties. „Ik ben ervan overtuigd, dat onze strijd krachten volledige steun van de burgerbe volking van het vasteland zullen ontvan gen. Ik heb reden om te geloven dat, wan neer de invasieplannen eenmaal werke lijkheid worden, vele soldaten die thans onder communistisch bevel staan, zich aan onze zijde zullen scharen. Er moet echter op gewezen worden, dat dergelijke dingen zich pas zullen voordoen wanneer een grootscheeps invasieplan in een stadium van practische ontwikkeling is getreden", aldus Tsjang Kai Tsjek. Ten aanzien van de kwestie der Russi sche interventie zeide de generalissimus: „Sovjet-Rusland zal niet onmiddellijk in terveniëren. Naar mijn mening en in het licht van mijn uitgebreide ervaring in dit opzicht, is de Sovjet-Russische theorie en techniek van wereldrevolutie nimmer in een richting gegaan welke haar eigen po sitie in gevaar zou kunnen brengen. In Sovjetogen zou onmiddellijke interventie de minst wenselijke koers zijn". Meer steun? De Amerikaanse regering overweegt op het ogenblik een verzoek van de Chinese nationalisten om uitbreiding van de mili taire steun voor de eilanden Quemoy en Tai Tsjeng voor de Chinese kust. Quemoy ligt 200 mijl ten Zuid-Westen van Taipeh en dertig mijl van het door de communisten bezette Amoy; Tai Tsjeng is een groep eilanden 200 mijl ten Noord- Westen van Formosa en dertig mijl van de havenstad Wentsjeoe op het Chinese vasteland. Te Taipeh verklaarde men dat Tsjang Kai Tsjek beide gebieden wil gebruiken als bases voor storingsaanvallen op het Chinese vasteland. Volgens geruchten die te Taipeh de ronde doen zouden duizend Amerikaanse officieren naar Formosa worden gezonden om de militaire hulpcommissie onder lei ding van generaal Chase te versterken. Luitenant-generaal Hsoe Pei Ken, on derchef van de Chinees-nationalistische generale staf, zal op zeventien Februari met vier andere generaals naar de Ver enigde Staten vertrekken, aldus is uit of ficiële bron te Taipeh vernomen. Zij zullen een reis van drie weken ma ken en Amerikaanse militaire scholen en opleidingskampen bezoeken. Een van de generaals is de jongste zoon van Tsjang Kai Tsjek, Tsjian Ei Koe. £0000000000000000000000000000000000000000000000000000000 AANHOUDEND KOUD Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met voorna melijk in het Westen van het land kans op enige sneeuw. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Lichte vorst tot temperatuur om het vries punt. maar vannacht en morgenoch tend in het binnenland hier en daar matige vorst. 14 Februari Zon op 7.58 uur, onder 17.52 uur. Maan op 8.02 uur, onder 18.50 uur. (Nieuwe maan) Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 13 Februari Hoog water: 3.08 en 15.25 uur. Laag water: 11.04 en 23.29 uur. Zaterdag 14 Februari Hoog water: 3.57 en 16.09 uur. Laag water: 11.55 en uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1