Een ontwerpje voor diverse doeleinden Weet U wel Doorzettingsvermogen en offers vereist voor een zwaar vak Doopsgezinden in Inanwatan De Amsterdamse Beurs vindt zichzelf terug 10 Plastic - hulpjes voor de keuken ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 OPLEIDING VAN MANNEQUINS Wandeling langs winkelramen KERKELIJK LEVEN HAARVERVEN Effecten- en Geldmarkt V Wereldgebeddag voor vrouwen Voor het Rampenfonds oor dc'V rouw Het is alsof wij een wereldje apart betreden wanneer Wij de drempel overschrijden van het Glamour Department van het „Institute for Beauty Culture" aan de Weteringschans te Amsterdam, waar vrouwen tot mannequin worden opgeleid. Het is een wereld, waar de vrouw van alle leeftijden ongezouten de waarheid wordt gezegd de bittere waarheid dikwijls over haar houding, haar uiterlijk, haar verschijning, om kort te gaan: over al wat „der vrouwen" is en waar hetgeen wellicht het merkwaardigste is de bittere waarheid dankbaar wordt aanvaart Wanneer wij dan dit specifiek domein der vrouw, waar alle facetten van het „vrouw-zijn" even onbarmhartig als critisch worden beschouwd, eenmaal zijn binnengegaan, dan komen wij aldra tot de conclusie, dat het lesgeven in lopen een van de moeilijkste en ondank baarste karweitjes is. Het soepel, verend, elegant lopen schijnt voor de Neder landse vrouw welhaast onmogelijk te zijn. „Slechts twee van de drieënvijftig meisjes, die hier komen, zijn over het algemeen geschikt om opgeleid te wor den voor de grote shows", verklaarde de directrice van het Eerste Nederlandse Instituut voor mannequin-opleiding, Gerda Siemer, ons. „En dit is in de eerste plaats te wijten aan de slechte houding van de Neder landse vrouw. Neen, een knap uiterlijk is heus niet het voornaamste voor een goed mannequin. Houding en gevoel voor élégance zijn veel belangrijker. Zonder deze hoedanigheden wordt men werkelijk nimmer een der groten onder de mannequins. In eerste instantie is hiertoe natuur lijk wel enige aanleg vereist, maar men staat toch versteld wat er dikwijls met geduld, tact. en goede leiding nog bereikt kan worden." Bij deze woorden glijden onze blikken naar een manneouin in spe, die op dat ogenblik kennelijk haar uiterste krach ten inspant om haar mede-leerlingen en haar lerares een zo goed mogelijke in druk van haar loopkunst te geven. „Kin rechtop, een beetje viefer, wat losser, niet zo sloom", de critiek is niet van de lucht, maar die wordt met een lachje ontvangen en het resultaat ervan blijft dan ook niet uit! Bij onze vraag hoe Gerda Siemer er ooit toe gekomen is om in Nederland een opleidingsschool voor de mannequin op te richten, gaan haar gedachten enige jaren terug tot op het moment, waarop de fotograaf Paul Huf Jr. haar eens vroeg of zij nu eens niet kon zorgen voor een cursus, waar meisjes konden worden opgeleid tot foto-modellen, waar in Nederland een nijpend tekort aan was. „Na verloop van tijd nam dit idee vastere vormen aan en na jaren is er tenslotte dit' instituut uit gegroeid. Zelf heb ik mijn opleiding voor schoon heidsspecialiste gehad in Engeland, waar ze met al dergelijke soorten van onder wijs veel verder waren dan hier. En Parijs is de bakermat van de manne quinopleiding, Waar in de salons, waar de haute couture wordt „geboren" als het ware het beroep van mannequin vanzelf ontstaat. Mannequin en ont werpster zijn daar één." Dat de opleiding voor mannequin niet als een overbodige luxe kan worden be schouwd, werden wij bovendien gewaar: behalve de meisjes, die de opleiding vol gen om er daarna hun vók van te ma ken, zijn er verschillenden, die het lou ter doen ter verkrijging van een betere houding en een juister inzicht van hun vrouwelijke waarde. „Dit laatste komen zij echter pas tot de ontdekking wan neer zij eenmaal de cursus zijn begon nen" en ter verduidelijking van deze bewering vervolgt Gerda Siemer: „er wordt hier niet alleen genadeloze critiek geleverd, maar door de hele manier van onderwijs leren de meisjes zich van zichzelf bewust worden, hetgeen vooral in de zogenaamde „make-up les" heel duidelijk tot uiting komt." Neen, niet domweg een lijn zet ten met die lippenstift, want dan zie je er uit als een meisje, waarvan er der tien in een dozijn gaan, maar nauwkeu rig nagaan waar de mond vraagt om een kleine verbetering", kan het nog tref fender dan deze woorden, die wij juist opvangen bij het betreden van de ka mer, waar aan een groepje meisjes les wordt gegeven in make-up? Het klinkt zowel als een aansluiting als een be krachtiging van de theorie, die Gerda Siemer ons zojuist vertelde. En het zijn deze persoonlijke aanwijzingen, die een dergelijke opleiding de moeite waard maken: men leert dan zowel zichzelf als de ander zien in zijn eigen waarde. De opleiding voor mannequin is ove rigens lang niet eenvoudig en gemak kelijk. De meesten volgen de lessen in hun vrije avonduren na een volledige dagtaak en wanneer we dan het lesroos ter bekijken, waar naast bewegingsleer, gelaatskennis, expressie-leer, anatomie, huidverzorging, make-up, haarverzor- ging en gewichtsleer staan vermeld, dan moeten we toch wel erkennen, dat deze cursus, welke in drie maanden wordt gegeven, heel wat doorzettingsvermogen en opofferingen vraagt. „Wat de mogelijkheden zijn van een gediplomeerde mannequin? Och, wan neer u weet, dat er in Nederland onge veer 800 confectionnairs zijn, die allen regelmatig mannequins en pasdames nodig hebben, dan kunt u zich ook wel voorstellen, dat er maar weinig meisjes zijn, die zich niet in het beroep kunnen handhaven. Het zijn overigens niet al leen de slanke figuren, die voor man nequin in aanmerking komen. Ik ken bijvoorbeeld een vrij gezette dame(maat 44), die het erg druk heeft met show lopen. Om de zakenmensen geregeld van nieuwe gediplomeerde mannequins op de hoogte te houden, wordt na iedere opleiding een zogenaamde show-beurs gehouden, waar de belangstellende con fectionnairs samen komen om de pres taties van de afgestudeerde mannequins te keuren en het is altijd weer een vei lig en rustig gevoel, wanneer al mijn leerlingen een goede plaats in de maat schappij hebben weten te verwerven." Deze laatste woorden zijn ook kenmer kend voor de vrouw, die ze uitspreekt, want zij bewijzen de liefde, waarmee zij haar discipelen met behulp van enkele gespecialiseerde leraressen, leidt en tot doelbewuste en charmante vrouwen vormt. J. S. Wanneer men overdag nooit thuis en ook 's avonds dikwijls uit is, gebeurt het nogal eens dat kennissen proberen u tijdens de maaltijd telefonisch te be reiken. Hoffelijk is het niet, maar wel begrijpelijk. Het vervelende is dat zo'n telefoontje altijd pleegt te gaan juist als wij de eerste hap zullen nemen. Aan de andere kant van de lijn staat iemand die, van louter vreugde ons eindelijk thuis te hebben getroffen, een schijnbaar eeuwigdurend gesprek met ons wil voeren. Als wij eindelijk weer achter ons bordje zitten is de groente koud, de jus gestold en zijn de aard appelen zwart. Bij een dergelijke nood toestand is een plastic tafelcomfoor op zijn plaats. Het tafelkomfoor wordt verwarmd met twee waxine lichtjes, het is langwerpig en heeft evenals een waxinetheelichtje een los metalen plaatje waarop het bord of een schaal tje kan worden geplaatst. Zorgen wij nu dat bij het tafelcomfoor altijd een doosje lucifers klaar ligt, dan kan des noods de hele kenmssen-wereld ons zonder hindernis tijdens de maaltijd opbellen. Zodra de telefoon rinkelt wip pen we vlug de metalen plaat op, ste ken de lichtjes aan, zetten ons bord op het tafelcomfoor en kunnen dan luis teren zo lang en geduldig als nodig is. Behalve plastic mouwen en mouw tjes, kapmantels, douchemutsen en an dersoortige plastic-beschermers zijn er plastic hulpmiddelen om open schalen te bedekken ter bescherming tegen vuiltjes en stofjes. Déze hoes lijkt op een wijde zak met elastiek aan de open kant. Deze kant schuiven we over de onbedekte schaal heen. Van een derge lijke plasticmuts voorzien kunnen wij voortaan onbezorgd voor vliegjes en vuiltjes de restjes in een open schaal tje bewaren. Nadat wij met moedig voorbijzien van alle gevaar voor onze vingers ge tracht hebben met een oud mes het metalen deksel af te wurmen van de nieuwe pot met marmalade - hetgeen nooit lukt - en daarna eindelijk met be hulp van een geldstuk hierin zijn ge slaagd, kunnen we meteen het gebuk- kelde deksel wel weggooien. Want er zijn tegenwoordig plastic „klapdeksels" verkrijgbaar, die op iedere glazen jam pot of conserveerglas kunnen worden ge schroefd. Dit deksel sluit goed af, staat netjes en wordt verkocht tesamen met een plastic jamlepel in dezelfde kleur. Een plastic-apparaatie dat in prijs beneden de gulden blijft is een sinaas appel- en citroenpersje. Het is een klein rond ding van vingerlengte. De onder kant loopt uit in een punt. Deze wordt diep in de vrucht geduwd. Aan de bo venkant van het persje is een soort druppelvanger gemaakt. Knijpt men in de vrucht dan loopt het sap in de drup pelvanger. Zo kan geen drupje vocht verloren gaan. Voor de kooksters die gewend zijn een „pannelikker" te gebruiken, wil ik even de aandacht vestigen op een plas tic-pannelikker. Niet alleen de schrap per maar ook de steel is een buigzaam plastic. Hij maakt een stevige en on- versliitbare indruk en ziet er frisser uit dan die van rubber. Toversponsje In een winkel voor huishoudelijke artikelen waar ik deze week even moest zijn zag ik liggen een zogenaamd tover sponsje. Het is een klein vierkant blok- Een. japon van zware zijden matelasse, ontwerp Lachasse, met een lange stola, die van onder de revers langs de schou ders loopt en op de rug eindigt. De stola is gevoerd met zwarte taftzij. Een ont werp voor het Kroningsseizoen van Groot-Briltannië. je en voelt hard als puimsteen. Met koud water nat gemaakt blijft het hard, met warm wordt het zacht als een spons. Het heeft honderden reinigings mogelijkheden. Niet alleen de handen kunnen wor den ontdaan van verf, inkt- of nicotine- vlekken, ook glas, aarde werk en émail- Ie worden er mee schoon gemaakt. Dra gen wij schoe nen met spek- of crèpezolen waarvan de opslaande randen vuil geworden zijn, na een bewerking met het toversponsje zijn ze weer helder licht. En tenslotte kan men nog het eelt van de voetzolen hiermee doen verdwijnen. Iedere huisvrouw heeft in haar keu ken een grove rasp voor komkommer en biet en meestal nog een fijne voor het raspen van kaas Misschien waart ge van plan dezer dagen er nog één bij te kopen voor bet raspen van cocos- noot? Dan raad ik u aan een „all round rasp" te nemen. Deze is een ronde roestvrije metalen plaat met vier of vijf soorten raspen. Hij past op iedere pan, heeft een stevig handvat en aan de tegenovergestelde kant een steuntje. Het schoonmaken gebeurt eenvoudig onder de warme of koude waterstraal. Hij kan worden gebruikt voor: appel, radijs, biet, worteltjes, kool, kaas, kom kommer, ui, cocosnoot, chocolade, en zovoort. ANNEKE fci. m aan de achterkant vastplakken en daar na pas uitknippen. De losse delen met een rijgsteek opnaaien. Het zakje, dat het kaboutertje draagt, wordt aan de onderkant niet dichtgenaaid, alleen maar omgeslagen zodat het puntje om hoog kan worden geklapt, waardoor de daaronder geborduurde paddestoeltjes zichtbaar worden. De bloempjes en vlindertjes in platteel- en festonsteek uitvoeren. Haren en baard van het dunne touw vastnaaien. Het patroon van dit kaboutertje, dat hier voor zakgarnering op een kinder nachtponnetje is gebruikt, kan uiter aard ook voor diverse andere garnerin gen worden gebruikt, zoals bijvoorbeeld voor een babywandkleed. De benodigdheden voor dit originele ontwerp zijn: bonte, kleurechte stof- restjes in bij elkaar passende kleuren, bontgekleurd stikgaren en naturelkleu- rig dun touw. De werkwijze is als volgt: Het figuur tje van de afbeelding overtrekken op doorzichtig tekenpapier en dit op de zak spelden. Vervolgens alle losse delen zoals armen, benen, schoenen enzo voorts) op de daarvoor bestemde stof spelden. Wanneer de stof rafelt, eerst de vormen op vloeipapier overtrekken en deze op de betreffende stukjes stof .het dagelijks borstelen van het haar noodzakelijk is wanneer u de hoofdhuid en het haar gezond en schoon wilt houden? gymnastiek en goede lichaamsbe weging geen tijdverspilling is, doch be hoort bij de lichaamsverzorging? uw lippenstift langer houdt wan neer u de lippen eerst met een poeder laagje bedekt en daarna de lippenstift aanbrengt? het economischer is om bij de aan koop van toiletartikelen steeds de grote tubes en flacons te kiezen inplaats van de kleinere? vlekken uit een donkere wollen rok te verwijderen zijn door de rok goed uit te persen? parfum bij koude sneller vervliegt dan bij warmte? het drinken van water op de nuch tere maag de spijsvertering bevordert? ....donkere wenkbrauwen aan uw ogen een zachtere uitdrukking geven? Lichte wenkbrauwen mogen dan ook gerust iets bijgewerkt worden. ....het drinken van een glas warme melk voor het naar bed gaan een goede nachtrust bevordert? Schreven wij vorige week in deze ru briek over het zendingswerk van „Oegst- geest", ditmaal willen we een en ander mededelen over de arbeid der Doopsgezin de zending. Hieruit blijkt, dat ook deze groep zich bewust blijft van de taak, die men nog steeds heeft op dit terrein. Het was vroeger in Indië niet zo, dat iedere kerk de gelegenheid had om maar met het zendingswerk te beginnen, waar men dat zelf wilde. Integendeel, de vaste regel was, dat per streek of gebied slechts één soort christelijk geloof in zending of missie werd toegelaten. Ook de Doopsgezinde zending waren in deze organisatie terreinen aangewezen. Deze omvatten een gebied op Sumatra en een terrein in de toenmalige residentie Semarang, bestaande uit de regentschap pen Koedoes, Japara en Pati, wat zeggen wil het terrein ten noorden van Semarang, rondom de berg Muria. Volledigheidshalve zij hierbij vermeldt, dat het bedoelde ge bied op Sumatra later aan een andere cor poratie moest worden overgedaan. Gewoonlijk kwamen de zendingsarbei ders der Doopsgezinden uit de Russische Mennonietenkolonies of uit Zwitserland. Voor een deel zorgde het buitenland voor gelden voor de opleiding der zendelingen, terwijl ook hun arbeid hieruit gedeeltelijk werd bekostigd. De opleiding geschiedde zowel in het buitenlands als aan de Amsterdamse Kweekschool van de Doopsgezinden. Na de bevrijding was er geen sprake van, dat het verbroken contact met de oude zendingsvelden onmiddellijk weer kon worden opgenomen. Eerst na verloop van enkele jaren geschiedde dit. Een belangrijk besluit werd in 1949 op de conferentie van Pati genomen toen de, inmiddels zelfstandig geworden Javaanse Doopsgezinde Gemeenten besloten niet op te gaan in de, in hoofdzaak uit Ned. Her vormden en Gereformeerden, ontstane Al gemene Javaanse Kerk. Men besloot om in federatief verband met de Algemene Kerk zelfstandig, in Doopsgezinde geest, te blijven arbeiden. Buiten de afgebakende kring van zen dingsvrienden was in het verleden wel licht het meest bekend de melaatsen kolonie Donoredjo aan de buitenste punt van Java's Noordkust. Ook nu wordt nog door de Doopsgezinde zending deelgenomen aan het werk op Java. Dit gebeurt bijv. door mee te doen aan de opleiding van Indonesische krach ten aan de (middelbare) Theologische school te Poti, waar ds. Kuit.se als docent werkt. Verder arbeidt ds. Matthijsen in de Muriakerk als docent en als algemeen adviseur der Synode. Reeds enige tijd werd door de Neder landse Doopsgezinde Vereniging tot Evan gelieverbreiding de bearbeiding van een nieuw terrein overwogen toen van „Oegst- geest" een voorstel kwam om in de Vogel kop op Nieuw Guinea een terrein te gaan bewerken. Het betrof het, een 50.000 tal inwoners tellende Inanwatan, dat een op pervlakte heeft van ongeveer 16.000 km. Dit voorstel werd aanvaard, zodat in deze omgeving, waar aan de kust reeds enkele Christelijke gemeenten, die ontstaan waren uit de vroegere arbeid van de Utrechtse Zendings Vereniging, die daar sinds 1855 werkte, het werk werd begonnen. Er werd overeengekomen, dat in Inanwatan, die eigen-geaardheid van de Doopsgezinde vorm van Christendom bewaard zou blij ven. Dit zal slechts kunnen veranderen wanneer eventueel zelfstandig wordende kerken later anders zullen beslissen. Concreet betekent dit, dat van hen, die de Doopsgezinde beginselen belijden, niet gevraagd mag worden de bediening van de kinderdoop of onderwerping aan enige leertucht terwijl ook het opleggen van de drie formulieren van enigheid achterwege dient te blijven. Hoewel men hieruit zou kunnen aflei den, dat door deze voorwaarden beoogt wordt een Doopsgezinde Broederschap te stichten, is dit toch niet het geval. Men dient een en ander te bezien uit een stre ven naar een inpassing in het oecumenisch geheel. Op dit moment wordt in Inanwatan ge werkt door ds. Marcus als predikant en mevrouw Marcus als zendeling-arts. Het zal niet lang meer duren, of ook ds. Messie en zijn vrouw zullen naar het ge bied vertrekken. Momenteel wonen zij nog in Terhorne in Friesland. Uit dit alles blijkt wel, dat er in de Doopsgezinde kring daadwerkelijk belang stelling bestaat voor het werk der zending. Evenals in verschillende andere kerken is het ook hier nodig, dat getracht wordt de zendingsgezindheid steeds meer ingang te doen vinden. Om dit op de meest verant woorde wijze te doen geschieden is aan gewezen de voormalige voorzitter van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit, dr. W. F. Golterman, die nu werkzaam is als pre dikant-secretaris van de Doopsgezinde Vereniging tot Evangelisatie-verbreiding. ADVERTENTIE DAMES, De nieuwste en snelste methodes. A. MOLENDIJK DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 - Haarlem Tel. 19706 De Amsterdamse beurs heeft zich zelf teruggevonden. Dat wil zeggen dat ze ge ruime tijd niet meer zich zelf kon zijn door een abnormale beïnvloeding van externe factoren, die ook vroeger wel aanwezig waren, doch niet in zo sterke en overheer sende mate. Door de oorlog en zijn gevol gen werden zowel de internationale ver houdingen, als de staats- en volkshuishou dingen dermate ontwricht, dat alles wat daarop betrekking had, ook op en om de beurs op de voorgrond trad en de invloed van de gang van zaken bij de individuele bedrijven verzwakte en dikwijls geheel neutraliseerde. Grote tekorten op handels- en betalingsbalans, zomede op de staats begrotingen, een stijgend agio van de dol lar tegenover de gulden, nieuwe en ver hoogde belastingen, teruglopende tegoeden bij de spaarbanken, belemmerende bepa lingen voor de fondsenhandel, aanwezige en dreigende gevolgen van onbillijke rege lingen inzake het effecten-rechtsherstel, ziedaar een ganse reeks factoren, die lange tijd een dominerende en veelal verlammen de invloed op de effectenhandel hebben uitgeoefend. En daardoor kon de beurs zich zelf niet zijn, was er geen objectieve waardering van fondsen mogelijk en kreeg een min of meer fatalistische stemming de overhand. Hierin nu is met name in de loop van het vorig jaar verandering gekomen en bij de intrede van het nieuwe jaar heeft men daarvoor meer oog gekregen. De positie van Nederland in het raam van de E.B.U. en zelfs tegenover de V. S. is aanmerkelijk versterkt, handels- en be talingsbalans ontwikkelden zich in de ge wenste richting en de staatsfinanciën gaven een zodanig beeld te zien, dat met recht op vermindering van belastingdruk mocht worden gehoopt. Wel worden we thans met een ernstige werkloosheid geconfronteerd, de uitgaven, welke ter bestrijding daarvan worden en zullen worden gedaan, zijn, naar de mening van deskundigen niet van zodanige omvang dat voor een verstoring van het monetair evenwicht behoeft te worden gevreesd. Dit alles heeft op de beurs verademing ge bracht. En als een zware slagboom op de weg naar een ruimere ontplooiing van de effectenhandel is nu ook ten opzichte van de jarenlang slepende gehouden rechtsher- stel-affaire een oplossing gevonden, welke zeer zeker niet iedereen zal bevredigen, doch waarover het beter is niet meer na te kaarten, omdat zij het einde betekent van een kwellende onzekerheid voor tal van bona-fide effectenmakelaars en fondsen houders en daarom ook voor de beurs een opluchting betekent. Tenslotte was er, gelijk we eerder schre ven, voor de beurs blijkbaar alle reden om te verwachten dat de speculatiewinstbelas ting zal vervallen en de belening van ef fecten weer mogelijk zal worden gemaakt. Dit behoeft zeker niet te betekenen dat het prolongatie-systeem, zoals het vroeger was, weer in zwang zal komen. Men herin nert zich vermoedelijk dat ver voor de oor log refeds effecten konden worden gekocht, wanneer 10%, later 20 Vo van de beurs waarde als dekking werd gestort. Men sloot op die effecten een z.g. prolongatie met een minimale dekking van genoemde percen tages, het verschil werd door anderen be taald. Door deze wel zeer grote faciliteit is aan de ene kant wel een groot bedrag van ADVERTENTIE Verkooplokaal NOTARISHUIS Dir. W. N. WOLTERINK Bllderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel (K25001 1192P INBOEDELVEILING 24/25 FEBR. 1955 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst u de beschikbare geldmiddelen aan de ont wikkeling van industrieel en commercieel initiatief dienstbaar gesteld, aan de andere kant werden in vele gevallen onverant woorde risico's aanvaard, welke voor me nigeen op zware verliezen zijn uitgelopen. Het is, dunkt ons, wel zeker, dat ook al zou de regering thans elke beperking ten aan zien van de belening van effecten laten vervallen, men op de beurs zeker niet tot een dekkingspercentage van minimaal 10 of 20 zou terugkeren. Ook in dit opzicht is de mentaliteit veranderd. Men kan zeg gen dat men een ervaring rijker is gewor den en zowel geldgevers als geldnemers voorzichtiger zijn geworden. De omzetten op de beurs zijn veel geringer dan vóór de oorlog, maar als men hierbij in aanmerking neemt dat nagenoeg alle affaires met con tant geld worden gedaan, blijkt toch wel dat er op dit punt een minder speculatieve gesteldheid bestaat. Maar het valt toch niet in te zien waarom men wel vaste goederen, automobielen, bedrijfsapparaten en huis houdelijke artikelen gedeeltelijk of geheel met geleend geld mag kopen en geen effec ten, die dergelijke activa vertegenwoordi gen. Verruiming van de beleningsfaciliteiten voor effecten zou niet alleen een groter deel van het vrij liggende en vrijkomende kapitaal voor de financiering va-n handel en industrie beschikbaar doen stellen, voor de fondsenhandel zou zij ongetwijfeld een nieuwe verlevendiging betekenen en tevens een einde maken aan min of meer slinkse methoden om de bestaande regelingen te ontgaan. Reeds het vooruitzicht op ruimer armslag voor kapitaal en beurs heeft met de ver minderde invloed van de hierboven ge noemde externe factoren er toe geleid dat de beurs zich zelf heeft teruggevonden, dat ze weer zich zelf kan zijn en weer durft te reageren op wat voor de waardering van fondsen van directe betekenis is. We hebben dit ook in de afgelopen week weer kunnen waarnemen. In de eerste plaats zijn de meer hoopvolle berichten en mededelingen inzake Indonesische bedrij ven op de koersen der betrokken fondsen van merkbare invloed geweest. Doch daar naast heeft men bepaalde aandelen als H.V.A. Nationale Handelsbank, Bandar Rubber, Heemaf, Heineken, Algemene Ex ploratie etc. niet onbelangrijk in koers zien stijgen naar aanleiding van nieuwe per spectieven, hogere dividenden en grotere producties. En dat de beurs zich door de financiële gevolgen van de nationale ramp niet van haar stuk heeft laten brengen, bewijst wel dat zij thans de toekomst met een grotere mate van zelfvertrouwen tegemoet gaat. Op 20 Februari wordt de Wereldgebed- dag voor vrouwen gehouden. Het onder werp is dit jaar „Wandelt als kinderen des lichts". Vrouwen uit Centraal-Afrika hebben de liturgie samengesteld. Vrijdag avond worden bijeenkomsten gehouden in het gebouw van de Nederlandse Protes tantenbond, Berkenstraat, in de Begijnhof kapel, ingang Begijnhof, in de Hervormde kerk aan de Ramplaan, in kapel Nieuw Vredenhof. in het gebouw van de Neder landse Protestantenbond aan de Posthuis straat te Heemstede en in de Hervormde kerk aan het Kerkplein te Bloemendaal. De samenwerkende organisaties van de kleinhandel in aardappelen, groenten en fruit en de fruitsectie van de Bond van Markt-, Straat- en Rivierhandelaren in Haarlem en omgeving hebben f4000 aao het Nationaal Rampenfonds afgedragen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 12