Portugese n.v. verliest proces tegen Groninger scheepswerf Stuk historie van Amsterdams visserij AUTOVERHUUR IJmuidenaar zag Parijse beurzen en kasten opengaan Kennemer Lantaarn REVUE VAN DE ZUIDZIJ TAXI NODIG? Autorijschool 5000 „De Kotter" en de „'s Gravenhage", de „Pluto" en de „Holland VU" Nieuwe straatnamen in oud IJmuiden Betere verwarming in de oude Moerbergschool Marnixschool wordt uitgebreid Rijksbijdrage voor Bosbeek VOETBAL OP ZONDAG Spanning verwacht bij VSV-DOS Burgerlijke stand Velsen OLD CLOTHES NEW Bel 5050 FRANKRIJK OFFERT Alles en iedereen in touw voor de getroffen vrienden Een kwart eeuw bij „Westerveld" ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 Onze Trawlerkade veertig jaar geleden: Amsterdamse trawlers waren normale gasten. De scheepswerf van de wed. C. Boele Zonen te Slikkerveer voerde een halve eeuw geleden enkele opdrachten uit voor de bouw van stoomtrawlers. Het IJmuider trawlerbedrijf was in opkomst. In 1903 waren er zeven rederijen: de Mij. Mercurius met 3 schepen, de Nederlandse Stoomvisserij met 2, de Mij. Doggersbank met 2, de Mij. Kennemerland, Mij. Oceaan en Mij. De Kotter met elk 2 trawlers en de Mij. Beheer had er al 6. Deze rederijen vormden bij elkaar een vlootje van 19 stoom trawlers, terwijl bovendien in Amsterdam 6 schepen ingeschreven stonden, eigendóm van de N.V. Stoomtrawler-visserij „IJmuiden" onder directie van de heer C. P. J. Vuerhard, die er in datzelfde jaar een nieuw schip bijkreeg, afkomstig van de werf van Boele, genaamd Holland VII (AM 60). Het schip was een tijdgenoot van de Celestine Juliette, Elsa, Jhr. Carle Herman van den Brandeler, bekende namen, die allang geschiedenis zijn geworden. Toch verschilde de Holland VII wat grootte be treft met de drie zoeven genoemde sche pen. Waren die drie elk ruirn 200 ton groot, de Holland VII had een veel grotere in houd, namelijk 258 ton bij een lengte van 41.17 m, breedte 7.04 m en een holte van 3.14 m. De triple expansie machine werd geleverd door de Arnhemse Stoomsleep helling Mij. en ontwikkelde 325 ipk. Zoals bij andere in ons land gebouwde trawlers in die tijd had de Holland VII een lang voordek en was ook met een voorroer uit gerust, zodat het schip ook voor de drijf netvisserij dienstbaar was. Eénscheepsrederijen De Amsterdamse trawlermaatschappij onderging later een reorganisatie. Het wer den een aantal afzonderlijke maatschap pijtjes van één schip, Holland I tot en met VII en de directie ging over in handen van de heer S. A. Bakker. De N.V. Zeevisserij Mij. Holland VII kwam apart te staan onder directie van de heer F. P. Vermeulen. De foto, waarop de Holland VII juist de trawlerkade verlaat, is ruim 40 jaar geleden gemaakt. Erachter ligt de ,,'s-Gra- venhage" op punt van vertrek en verder liggen nog twee trawlers van de Mij. Be heer voor de kant. De Trawlerkade zag ér op die hoogte niet zo uit als tegen woordig. De schepen lagen namelijk nog aan de remming. Het grote gebouw op de achtergrond was van de Mij. tot Beheer van Steamtrawlers en andere Vissersvaar tuigen, rechts het pand van de Mij. De Kotter waarin tegenwoordig De Vem is gevestigd en daarnaast het kantoor en de ijsfabriek van de Mij. Doggersbank. Eind Het jaar 1913 betekende het einde van de Amsterdamse trawlers. De schepen kon den evenwel het bedrijf voortzetten bij de Mij. Praxis in IJmuiden. Zo werd de Hol land VII verdoopt in Plutos IJM 184, ADVERTENTIE BEL SOOO ADVERTENTIE Gediplomeerd Instructeur KENNEMERLAAN 136 IJMUIDEN Met het oog op de binnenkort uit te voeren bouwplannen in de omgeving van de Oranjestraat te IJmuiden is het ge wenst, aan de beide straten, ontworpen ten Westen en ten Oosten van de ge noemde straat, en aan het slraatgedeelte in het verlengde van de Breesaapstraat een naam te geven. B. en W. van Velsen stellen de raad voor aan de straten de namen te verbinden van twee personen, die nauw waren betrokken bij de aanleg van het Noordzeekanaal; Jager, de eerste secretaris van de Kanaal Maatschappij, en Boelen, één van de com missarissen van deze maatschappij, die de eerste spade voor de doorgraving in de grond heeft gestoken. Aan het in het verlengde van de Bree saapstraat gelegen straatgedeelte kan de zelfde naam als de genoemde worden ge geven. De centrale verwarming in het school gebouw aan de Kerkstraat te IJmuiden, waarin de Moerbergschool en de Moer- bergkleuterschool zijn gehuisvest, geeft geregeld aanleiding tot klachten, daar de leslokalen niet voldoende op temperatuur kunnen worden gebracht. De verwarmings- installatie is wel oud, maar verkeert nog in behoorlijke staat, zodat verbetering ver antwoord is. De kosten van het volledig in orde bren gen en reviseren van de installatie wor den geraamd op f 7000. B. en W. van Velsen stellen de raad voor het college voor het gemelde doel een crediet tot het geraamde bedrag beschik baar te stellen. onder welke naam het jaren achtereen aan de visserij deelnam, zonder schokkende gebeurtenissen. Alleen vond er op 16 Maart 1923 een aanvaring plaats met de Engelse trawler Ann Lewis GY 802. Beide schepen waren aan het vissen. De Engelsman ver anderde van koers die aan boord van de Plutos verkeerd begrepen werd en een aanvaring kon niet meer voorkomen wor den. De schade was echter boven de water lijn in de huid aan stuurboordzijde ter hoogte van de bunker en werd voorlopig hersteld, waarna de Plutos behouden in IJmuiden is binnengelopen. Dit ongeluk liep voor de trawler goed af en men ging ongestoord verder al gingen de resultaten geleidelijk achteruit. In het begin van de dertiger jaren bleek er helemaal geen em plooi meer voor dit soort trawlers te zijn De „Plutos" werd aan de Trawlerkade ge meerd en heeft daar enige jaren liggen rusten en roesten. Bij de grote uittocht van IJmuidense trawlers naar de sloper, in 1936, voegde zich ook de drie en dertig jaren oude „Plutos". ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden). De Vereniging voor Lager- en Me?r Uitgebreid Lager Schoolonderwijs op Ge reformeerde Grondslag te IJmuiden heeft de gemeente medewerking verzocht voor de uitbreiding van de onder haar bestuur staande Marnixschool te IJmuiden met één leslokaal. Deze uitbreiding is noodzakelijk, door de toeneming van het aantal leerlingen. Per 1 September zal een zesde leerkracht aan de school verbonden moeten worden en zou een leslokaal beschikbaar moeten zijn. Gelijktijdig met de uitbreiding der school zou de electrische verlichting in de school worden verbeterd. De aanvrage voldoet aan de wettelijke eisen, zodat B. en W. aan de raad voor stellen, de gevraagde medewerking te ver lenen. Bij Koninklijk Besluit van 23 December 1952 is op verzoek van B. en W. aan de gemeente Velsen, te rekenen van 1 Januari 1951 af, voor de tijd van 5 jaren een jaar lijkse bijdrage van f 2250 verleend in de kosten van aankoop en instandhouding van het landgoed „Bosbeek". Voor de komende Zondag is voor de voetballers een inhaalprogramma vast gesteld. Laten we hopen dat er inder daad „ingehaald" kan worden, want de achterstand begint langzamerhand be denkelijk te worden. De kans, dat het hele programma Zondag a.s. afgewerkt wordt, lijkt ons echter niet groot, zulks in verband met de toestand, waarin veel velden zullen verkeren. Van de beide eersteklassers is Stormvogels vrij, maar voor VSV is de thuiswedstrijd tegen DOS vastgesteld. Hoewel de 16 punten uit 13 wedstrijden nog niet direct er op wijzen, dat de Utrechtenaren uitzonderlijk sterk zijn, moet toch erkend worden, dat zij er wel eens slechter voorgestaan hebben. En daar VSV in de laatste wedstrijd tegen Ajax getoond heeft óók wat in de mars te hebben, is de veronderstelling gewettigd, dat de komende VSVDOS-ontmoeting wel eens van een goed gehalte zou kunnen zijn. We vermoeden, dat de punten gedeeld zullen worden. In de 2de klasse In de tweede klas is ZFCDe Kennemers de ontmoeting van de dag. In deze kamp toch zal beslist worden of De Kennemers voorlopig de bovenste plaats zal blijven be zetten, of dat de Zaankanters de kop zullen nemen. Zonder vrees voor tegenspraak dur ven we beweren, dat het in deze wedstrijd aan spanning niet zal ontbreken en dat de partijen elkaar niet veel zullen toegeven. CSV krijgt SDW op bezoek. We vermoe den. dat de punten in Castricum zullen blijven. Terrasvogels krijgt tegen Water graafsmeer ongetwijfeld een zware wedstrijd, want deze Amsterdamse club schijnt zin in de bovenste plaats te hebben. Beverwijk zal, wanneer het de hekkensluiters uit zijn af deling APGS niet onderschat, wel aan het langste eind trekken. Spanning bjj ZaandijkDEM Wat ZFCKennemers is voor de 2de klas A, is ZaandijkDEM voor de 3de klas C. Ook hier zullen de Zaanse en Beverwijkse clubs elkaar de punten fel betwisten. Bij VelsenAlways Forward zal het even min aan spanning ontbreken, want beide clubs ontlopen elkaar niet veel in kracht. Kinheim—Purmersteyn moet de Noorde lijke Velsenaren twee winstpunten kunnen opleveren. In Alkmaar kon Vitesse op de Boys wel eens één punt veroveren. ADO moet Zondag tegen DSS op zijn tel len passen. De Heemskerkers kunnen win nen, maar mogen de tegenpartij toch niet onderschatten. VVB zal het tegen DJK wel redden, temeer daar de wedstrijd op „Wa tervliet" gespeeld wordt. GEBOREN: G. M. Koks—Veldhoven, d-, Wijn. Daniëlslaan 3, Santpoort. G. J. van der Kroon—Westerbeek, d-, IJmuiderstraatweg 184, IJmuiden. A. de Haas—Van der Stelt, z., De Ruijterstraat 55, IJmuiden-O. C. M. Bra- ber—Böhm, d., Tuindersstraat 95, IJmuiden- Oost. R. Groot—De Boer, z., Roerstraat 61, IJmuiden. M. A. J. Braams—Esseling, d. Snel- liusstraat 8, IJmuiden. K. L. Oudt Timplan, d., Van Spijkstraat 20, IJmuiden-O. M. A. MooijPaulissen, z., Scheldestraat 106, IJmui den. A. J. M. PostSmakman, d., Haven kade 9, IJmuiden. A. M. van der Putten— Buur, d„ V'esterwijkstraat 6, Velsen-N. ONDERTROUWD: M. Raspoort, Tromp straat 89, IJmuiden-O. en L. van der Vossen, Trompstraat .89, IJmuiden-O-: toek. adres: Trompstraat 89, IJmuiden-O. C. J. de Haan, Hagelingerweg 92 Santpoort en F. H. Molen kamp, Ovcrbildtweg 39, Santpoort. A. D. Hoos Evertsenstraat 29, IJmuiden-O. en H. A. van de Graaff, Kalverstraat 1, IJmuiden-O. A. Blok. Enschedestraat 23, IJmuiden-O. en D. Heilig, Bloemstraat 8, IJmuiden. J. van Duijvenbode, Kon. Marïnelaan 2, Voorscho ten en J. Dekker, Burg. Rambonnetlaan 9, IJmuiden. A. de Weers, De Ruijterstraat 124, IJmuiden-O. en D. Verbaan, Tetterodestraat 91 Haarlem. K. D. Zeilmaker, Homburg- straat 74 rd„ IJmuiden en G. Zeeuw, Plan- ciusstraat 37, IJmuiden-O. GEHUWD. J. Quakkelaar en M. M. C. F. Broek. Th. J. van Hoesel en M. A. Kroone, Pieter Kiesstraat 31 z,w. Haarlem. H. de Bie en M. F. Th. G. Wolterman, Noorderdorp straat 7, Velsen. H. W. Jércnimus en M. A. Thiel. B. C. Dekker en J. van Woensel, Tas manstraat 12, IJmuiden. H. W. W. Beskers en A. J. van de Ketterij. J. H. Kropff en E. C. Koelewijn, Pegasusstraat 97 I, Haarlem. H. J. G. Baas en J- C. Udo. A. B. C. de Wilde en C. J. van Welie. OVERLEDEN: B. A. Dammers, 72 j., echt genoot van A. C. Swart, Zeeweg 256, Drie- hu'r.. A. Huizinga, 19 j„ d. v. H. Huizinga en A. Kleinman. Graaf Adolfstraat 80 B, Gro ningen. J. F. Feije, 56 j.. Terburgstraat 22, Santpoort. H. Vermaat, 58 j., echtg. van J. Pauw, Zcndersstraat 44, IJmuiden-O. R. D. Koens, 1 d., z. v. A. J. Koens en W. Pols, Wenckebachstraat 44, Velsen-N. ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 - Tel, 4886 Christelijk Historischen vergaderden In het Hervormd Verenigingsgebouw te IJmuiden-Oost vond een ledenvergadering plaats van de plaatselijke Christelijk Historische kiesvereniging. In zijn ope ningswoord heette de voorzitter, de heer C. de Jong, in het bijzonder de heer A. ten Broeke welkom, die na langdurige ziekte weer aanwezig kon zijn. De secretaris, de heer C. den Heyer, die bij de onlangs gehouden jaarvergadering eveneens wegens ziekte absent was, bracht vervolgens zijn jaarverslag uit. Hierna werden enkele punten bespro ken, de algemene vergadering der Unie, die binnenkort in Amsterdam zal worden gehouden, besproken, waarna van gedach ten werd gewisseld over de komende ge meenteraadsverkiezingen. De vergadering werd door de heer J. C. Aschoff met dank gebed besloten. Sinjewel steunde met geld en een pers Het personeel van drukkerij Sinjewel is niet achter gebleven bij de hulpverlening aan de watersnood slachtoffers. Er is f 500 bijeen gebracht en de directie heeft een complete drukpers afgestaan, die al in werking is in De Klundert. ADVERTENTIE IJSSELSTR. 49 IJMUIDEN In Oud-Alblas, Bles- kensgraaf en Mole naarsgraaf keren reeds geëvacueerden terug naar hun haardste den, maar dat wil daarom nog niet zeg gen dat het leven zijn normale gang gaat. Niet alleen wonen deze dorpelingen nog verre van comforta bel, ook de openbare diensten en bedrijven hebben met grote moelijkheden te kam pen. Hier ziet men een van huis tot huis wadende postbode. Zijn plichtsbetrach ting maakt, dat zijn geteisterde streekge noten hun isolement wat minder voelen. „Overstroming in Holiand, dijken doorgebroken, polders onder water, tientallen slachtoffers". Dit waren de eerste berichten, die wij in Parijs hoorden over het begin van de nationale ramp, die ons Vaderland in een week tijd tot één der zwaarst ge troffen gebieden van de wereld maakte. De berichten via pers en radio maakten een diepe indruk. Nauwelijks hersteld van de geleden oorlogsschade, treft deze enorme zware slag, waarbij honderaen mensen het leven zouden moeten laten. Spoedig rees de vraag: wat kunnen wij als Nederlanders in het buitenland voor ons getroffen land doen? Via de Nederlandse Ambassade werd Maandagmorgen al een actie op touw ge zet, die snel beloofde de stoutste verwach tingen te zullen overtreffen. Enige duizen den circulaires werden nog die dag naar de in Frankrijk woonachtige Nederlanders verzonden met een oproep voor offers in geld en giften in natura. De Franse pers en riadio droegen hier spoedig 't nodige toe bij. De oproepen werden begrepen e» al spoedig bleek het vrachtkantoor van de K.L.M. te klein te zijn voor de enorme hoeveelheden kleding, schoeisel, bedde- goed enz. De van origine Nederlandse Bangue Jordan te Parijs opende een spe ciaal loket voor de giften in geld. Voor dit bijzondere geval was de bank tot 7 uur in plaats van tot 4 uur geopend en het perso neel werkte belangeloos over. Transportfirma's en particulieren boden hun diensten aan voor gratis vervoer n?ar hei vliegveld Le Bourget en ook daar bleek men weldra te weinig ruimte te hebben, zodat andere opslagplaatsen gezocht moesten worden. De K.L.M.Air France, Sabena, S.A.S. en de Argentijnse Lucht vaartmaatschappij zorgden ae eerste dagen voor onmiddellijke doorzending naar Hol land. De toevoer nam echter zulk een om vang aan, dat de Franse spoorwegen moesten bijspringen. Een dankbaar ge bruik werd eveneens gemaakt van de aanbiedingen voor direct vervoer per vrachtwagen naar Holland. Leger des Heils hielp Behalve aan de velen, die ons in de af gelopen dagen hulp verleend hebben, zijn wij enorm veel dank verschuldigd aan het Leger des Heils, dat op alle plaatsen waar hulp nodig was, bijsprong. De R.A.T.P (métro en bus) zou zelf een inzameling gaan houden en stelde enige stations voor ontvangst der goederen ter bechikking. Ook daar leek de geweldige stroom geen einde te kunnen nemen, ondanks de op roep via radio en pers om het geven van kleding tot nader order te staken. Met grote stadsbussen werden de goederen tot laat in de avond naar de diverse depóts vervoerd. Niet alleen bij de R.A.T.P. wer den inzamelingen gehouden, maar even- Historie Dp een stuk papier van dertig bij vierenvijftig cm, aan beide kanten beschreven, dat Woens dag op mijn bureau dwarrelde, heeft een van IJmuidens oud ste inwoners getoond een her inneringsvermogen te bezitten, dat lang niet mis is. Hij zond een brokje historie van het Noordzeekanaal van vóór 1900. En dat alles deed hij net het oog op het vele ge schrijf over de Velser ponten. ECom, kom.... „In deze tijd", nerkt hij op, „kom je tenmin ste nog aan de overzijde, maar in 1890 was dat niet het geval. En dan babbelt onze historicus gezellig een eind terug in dé vorige eeuw. Veem nu eens dat zeeschip de Vesta, die stoomde in de mist, van IJmuiden op weg naar Amsterdam, pardoes in op de Velservoetbrug. Stevige balken knapten af en de twee brug wachters moesten met een bootje aan wal worden ge bracht. Met een vlet werden de Velsenaren en Wijkers overge haald. Later plaatste men zelfs een lier en via een staaldraad is er toen iets dat op een pont ging lijken, naar de overkant ge trokken. Voor kar of paard en wagen was het pontje evenwel niet thuis. Het vrachtje moest er af en een relatie aan gene zijde moest dan maar zo vrien delijk zijn het vervoer verder ter hand te nemen. Waar nu de oude school staat is toen een oprit gegraven én daar kon men de „pont" op en af rijden. Weet u nog? Maar er waren nog andere plaaggeesten in die tijd. Van November tot Februari vroor het, dat het kraakte en bij de Wijkerpijp liepen een stoom schip van de Maatschappij Ne derland en de Dramme vast en die twee stuwden het open ge houden vaargeultje van de pont vol schotsen. Daar was geen hakken tegen. Onze ver teller is toen in de buurt ge weest en hij herinnert zich: „De Dramme was gepasseerd en tegen vier uur stond aan de kant van Wijkeroog een bak kerskar met een hit er voor en die waagde het over de ijskorst Velsen te bereiken". Nog 'an toe, vrienden, dat was nog eens een tijd! O ja, het po litiekorps bestond in die dagen in onze beste stad uit drie man. Bedankt, historicus, het was zeer interessant. Tante Boogaard Het loopt helemaal niet flo rissant piet de toekomstver wachtingen van de Boogaards en aanverwante families, die met toenemende interesse eerst - ook uit Kennemerland - en groeiende bezorgdheid later de ontwikkeling van „hun" erfeniskwestie in Ame rika volgen. Ik. die geen tante Boogaard bezit in Utah, heb inmiddels de gang van zaken met haast evenveel belang stelling uit de verte gevolgd, want ik gun alle Boogaarts Bogaerds, van den Boogaardts en hoe de aspirant-erfgena men - met - kloppende - harten meer mogen heten graag een millioen of twee uit het ver sterf van tante in Utah. Ge weet hoe het ging: Vele lieden hebben op suggestie van mevrouw Boogaart-Riet uit Ogden - ijverig lid van de congregatie der „Heiligen der laatste dagen" - een visje uit gegooid naar de dikke nala tenschap van haar reeds lang overleden grootvader Boo- gaart, die ergens in Indonesië geblokkeerd zou liggen in weelderige plantages. De politiechef van Ogden heeft echter nu allen, die ijverig in stambomen klom men en er gouden appels uit dachten te plukken, geschre ven dat die mevrouw Boo gaart-Riet een schalkse en vindingrijke dame is, die haar vliegertje opliet om op een makkelijke manier door heur begeerde genealogische gege vens los te krijgen over de naam Boogaart. Nou, dat is haar gelukt, cum laude. Mijn medewerker voor dit soort dingen heeft een brief gezien van tante uit Utah, gericht aan een „IJmuidense „erfge naam", waarin zij trots mee deelde lekker al 1600 Boo- gaart-opgaven rijk te zijn. „Ga zo door", schreef tante, „en de Roodzant's moet ik ook hebben", schreef ze blij. Nou weet u het tenminste: dat millioen blijft nog even uit. Zeg die auto maar af. Tante maakte maar een grapje. In de veertigjarige gloria Verheugt u, vrienden, met een oud-Breesaper, die op 17 Februari veertig jaren de werktuigen der industrie in IJmond hanteert: M. L van Breugel van de Plaatwellerij. Geboren op de boerderij „De Windhond" zaliger nagedach tenis getogen in een van de mooiste plekken van die eer tijds zo heerlijk in het lom mer schuilende lusthof - nee, nou niet sentimenteel worden, want dat is nu eenmaal voor goed voorbij - heeft de 20- jarige Breugel de eerste stap pen in de fabriek gezet. Het autogeen lassen kreeg zijn voorkeur en daar heeft deze harde werker het ver in gebracht, terwijl rondom hem een bedrijf zich ontwikkelde en nieuwe technische vaar digheden ontsproten aan de schrale grond van Velsen. Dinsdag is het feest op de Plaatwellerij en thuis bij de jubilaris, waarmee ik hem al vast in gedachten de hand druk. Tenslotte waren dit de mensen, die de fundering leg den voor onze industrialisatie en dat mag best eens duide- Een öud-IJmuidenaar, de heer A. A. Gorter, die al enige tijd in Parijs woon'., zond ons bijgaand verhaal over de spontaniteit van de Franse bevolking tijdens en na de watersnood in Neder land. Zijn eenvoudig relaas is eens te meer een symbool van de eendracht, die ontstond uit de nood der voorbije dagen. xxxxiocxxxxxxjoocodoooocococoocooooocooooooooooocoocxdcoocx: eens op fabrieken, scholen, banken en grote magazijnen in geheel Frankrijk werden honderden pakketten en grote sommen geld bijeengebracht. Nederlandse studenten, bijgestaan door vele buitenlan ders, werkten koortsachtig in het Neder landse Pavilion der Cité Universitaire aan het sorteren der goederen, hetgeen even eens door Padvinders, Rode Kruis en vele anderen in diverse depóts werd gedaan. Franse legerauto's met soldaten moesten worden ingezet om alles te vervoeren. Dankbaarheid in duizendvoud Ontroerd werden we door de woorden, die de mensen bij het afgeven hunner pak ketten zeiden. Vele hadden dankbare her inneringen aan de Nederlandse gastvrijheid tijdens en na de wereldoorlogen, andere waren nog vol over hun vacantie- en za kenreizen naar het vriendelijke Holland. Zuinig geklede mensen droegen hun steen tje bij in de vorm van een niet meer al te nieuwe jas of paar schoenen of wat on dergoed, grote en minder grote firma's brachten pakken nieuwe kleren en schoei sel. Het laatste werd niet méér op prijs gesteld, dan het kleine pakje goed van eei* arm, oud vrouwtje. Zondag was ik in de gelegenheid om met de directeur van het vrachtkantoor der K.L.M. een tocht te ma ken langs de opslagplaatsen, na afloop waarvan wij sprakeloos waren over het geen spontaan door de Franse bevolking ten behoeve van ons getroffen landje ge schonken is. Het geld blijft gelukkig even eens toestromen en bedraagt reeds enige tientallen millioen francs. Duizenden bie den Nederlandse kinderen gedurende enige maanden gastvrijheid aan, waaraan voor lopig nog geen gehoor gegeven kan wor den. En zo blijft Frankrijk doorgaan zijn solidariteit met het zeer bevriende en ge liefde Nederland te tonen. De N.V. Scheepswerf Foxhol te Foxhol sloot in 1946 met de Portugese N.V. „Ar- rasto" een contract voor de bouw van twee treilers, de „Pargo" en de „Goraz". Dé „Pargo" werd geleverd en aan de Portu gezen overgedragen, die kort daarna be weerden, dat het schip gebreken vertoon de. Zij staakten de betaling en weigerden het tweede schip te aanvaarden. Ook ver langden zij een zeer hoge schadevergoe ding. De Nederlandse werf maakte daar op een proces aanhangig tot ontbinding van het contract. De Portugezen stelden een tegenvorde- ring in, eveneens met het oogmerk tot een ontbinding van het contract te komen. Zij stelden zich op het standpunt, dat de werf in geen enkel opzicht aan haar verplich tingen had voldaan. De Groninger rechtbank heeft thans de vordering van de Portugezen afgewezen op grond van het feit, dat niet van wan prestatie van de zijde van de werf kan worden gesproken. Verder heeft de recht bank op vordering van de werf de ont binding van het contract uitgesproken en de Portugese vennootschap tot volledige schadevergoeding veroordeeld, omdat de Portugese maatschappij, ondanks somma tie, weigerde de verdere bouwtermijnen te betalen. Naar raming beloopt de schade ruim twee ton. Deze kwestie is destijds door een broer van een aandeelhouder van „Arrasto" in bet Portugese parlement ter sprake ge bracht waarbij hij generaliserend sprak over „de slechte prestaties van de Neder landse werven". De Nederlandse raadsman van „Arrasto" het toenmalige lid van de Eerste Kamer mr. J. Brongersma, stelde in Januari 1950 over het geschil vragen aan de ministers van Buitenlandse Zaken en van Economi sche Zaken, waarin hij deed uitkomen „dat er in Portugal grote ontstemming heerste over de wijze waarop de Nederlandse werven bouwcontracten voor schepen uit voerden". Een ernstig protest van de scheepsbouwers in het Noorden was de eerste reactie hierop en mr. Brongersma erkende later dat zijn klacht slechts één schip betrof, welke klacht bovendien door de betrokken werf ongegrond werd geoor deeld. De Portugezen hadden destijds de N.V. Foxhol opdracht gegeven twee gelijke trei lers te bouwen van een type, dat men in Nederland niet kende. Er zou worden ge bouwd volgens de wensen van de Portu gese opdrachtgever. In de bouwcontracten werd een bepaling opgenomen betreffende de meta-centerhoogte (de waarde, waarin de stabiliteit van het schip is uitgedrukt). Tijdens de bouw werden door de opdracht gevers grote veranderingen in de boven bouw gevraagd, zodat reeds toen was te verwachten, dat de meta-centerhoogte niet gehaald zou worden. Door de wijzigingen v/erd het schip ruim 7 ton verzwaard. Bij aflevering van het eerste schip bleek dn meta-center niet te zijn gehaald. De werl bood aan, het schip in Nederland in orde te maken alvorens het definitief zou wor den afgeleverd. De Portugezen wensten het schip echter in Portugal te corrigeren. De werf ging hiermee accoord en het schip ging naar Lissabon. Toen beweerden de Portugezen dat het ondeugdelijk was en ook niet deugdelijk was te krijgen. Men staakte de betaling en weigerde het twee- wenste lijk gezegd worden. LAMPENIER de schip te aanvaarden. Verder men een zeer hoge schadevergoeding. Bovendien werd in Portugal actie ge voerd tegen de Nederlandse werven in het algemeen. Naar aanleiding daarvan heelt de Nederlandse regering destijds een com missie van deskundigen benoemd. Deze commisie stelde vast, dat inderdaad de meta-centerhoogte niet was bereikt, doch tevens wees zij op het feit, dat de opdracht gevers tijdens de bouw veranderingen heb ben aangebracht. Zaterdag 7 Maart herdenkt de heer H. J. Velde, hoofdopzichter van „Westerveld", het heugelijk feit dat hij 25 jaar in dienst is van de „Begraafplaats Westerveld" N.V. Op 7 Maart 1928 begon de heer Velde zijn werk bij de vennootschap als tuinbaas-lste knecht en op 1 Augustus 1930 werd hij be vorderd tot opzichter van de begraafplaats. Bij de pensionnering van wijlen de heer G. J. van der Linden, die op 1 November 1933 zijn functie van hoofdopzichter c*m gezondheidsredenen moest neerleggen, volgde de heer Velde hem op. De aanstaande jubilaris heeft in deze kwarteeuw een ernstige en uitgebreide stu die gemaakt van plantengroei en steeds heeft hij getracht bij nieuwe aanplantin gen op de begraafplaats, die soorten te kie zen, die een lange levensduur genieten in de opgerepte natuur van bos en duin, waarvan „Westerveld" ten slotte deel uit maakt. Vriendelijk en hulpvaardig als de heer Velde is jegens iedereen, is het niet te verwonderen dat deze innemende persoon lijkheid een grote schare vrienden rond zich heeft verzameld, die hem straks op de dag van het feest tussen 15 en 17 uur in de koffiekamer van „Westerveld" de hand zullen komen drukken. De arbeid op een begraafplaats is zeker geen „gewoon" beroep, het is de heer Velde echter steeds gelukt eigen blijmoedigheid te behouden en nochtans zich in ander er leed te kunnen verplaatsen. Zo is het de wens van de jubilaris dat dit feest, gezien, de ramp die anderen trof, sober zal wor den gehouden. Naast het werk op „Westerveld" gaat de interesse van de beer Velde uit naar ver enigingen die op sociaal terrein werken en behalve dat hij net secretariaat bekleedt van de afdeling Velsen van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor tuinbouw- en plantkunde, is hij een actief lid van de transportcoionne van het Nederlandse Rode Kruis in Velsen. Onderwijzersbenoeming Door het schoolbestuur van de R.-K. St. Joseph-jongensschool aan de Corverslaan is wegens vertrek van de heer P. J. Wieg man in diens plaats tot onderwijzer be noemd de heer F. L. van Lent uit Heem stede, die reeds eerder als hulpkracht aan de school was verbonden. Geslaagd Vrijdag is aan de Electro Technische School (E.T.S.) te Amsterdam geslaagd voor het examen electro-technicus de heer J. Scherpenhuizen. Als bijzonderheid kan hierbij worden vermeld, dat hij de totaal driejarige cur sus in twee jaar tijd heeft doorlopen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3