Wat zullen de Russen presteren, is de alles ^Spiegel Lastige wedstrijden voor Haarlem en VSV tegen Enschedé en DOS beheersende vraag in Helsinki I c» der Sporten Sport op Zondag Goede kansen voor de korfbaltwaalftallen uit Haarlem De opstellingen Courses voor het Rampenfonds Om de wereldtitel schaatsenrijden De loting Na veel spanning won HHC van HGA: 22-19 ZATERDAG 14 FEBRUARI 1953 8 KORFBAL Voetbal De Voogd spil in de Zwaluwenploeg Zwitserse bijdrage voor Rampenfondsen Zestien landen nemen deel aan Fifa jeugdtournooi Interlandwedstrijden van Zaterdagmiddagelftal Sport in 't kort Biljarten Metz en Van de Pol leiden in tournooi bandstoten Om het kampioenschap tweede klasse 38/2 Cricket West Indië won tweede testmatch tegen India Zondag geen hockey Korfbal Zondag geen wedstrijden in Haarlemse Bond Om de wereldtitel kunstrijden dames Fortuin genegeerd Nieuwe wegen Dat DE NIEUWE LEDEN van de Tech nische Commissie van de Koninklijke Nederlandse Voetbal Bond inderdaad nieuwe wegen zijn ingeslagen bij de voor bereidingen voor de samenstelling van het Nederlands elftal, is deze week bij het be kend maken van de lijst van candidaten pas goed duidelijk geworden. Men heeft te ken nén gegeven te willen breken met spelers, die eigenlijk nog alleen in aanmerking kwamen voor een keuze-elftal omdat ze een roemruchte periode achter de rug had den, terwijl ze op het tijdstip van verkie zing al weer naar een veel lager peil waren teruggezakt. Zo zijn Bennaars, Lugthart noch Van Roessel uitgenodigd aan de trai ning deel te nemen. Eigenaardig, omdat juist dit drietal het binnentrio vormde in de voorhoede van het nationaal elftal dat in Huil tegen de Engelse amateurs speelde. Bill Tilden Dinsdag jongstleden is wiiiiam t. Tilden, waarvan de kenners zeiden dat hij de beste tennisser ter wereld was. zestig jaar geworden. Voor ons een ge legenheid om het een en ander te vertellen over deze Amerikaan, die er in slaagde niet minder dan vijfendertig jaar lang de aandacht van het tennisminnende publiek uit de gehele 'wereld op zich gericht te houden. Kampioenstitels Wilskracht De basketballcompetitie Mislukte poging van HOC om van laatste plaats te komen Interparlementaire ski-wedstrijd ONDANKS het feit dat het er met het verloop van het voetbalprogramma niet zo gunstig uitziet, is er voor Zondag tóch een inhaalprogramma vastgesteld. Slechts drie eerste klassers en twee tweede klassers uit Kennemerland komen Zondag in het veld om een competitie-wedstrijd op de andere clubs uit de afdeling in te halen. Ongetwijfeld zal de KNVB binnenkort met een afdoende regeling moeten komen voor het verloren programma. Dit om te voorkomen dat de gehele zomer door voetbal gespeeld wordt. Hoe die regeling zal luiden? Niet eenvoudig om dat te voorspellen. Een eerste vereiste zal echter naar onze mening zijn om te spelen wat er gespeeld kan worden. Jammer genoeg lijkt het daar morgen nog geenszins naar. De drie eersteklassers uit het district, die Zondag in het veld komen zijn RCH, Haar lem en VSV. De Racing staat een gemakke lijke wedstrijd te wachten in Sneek tegen de club van die naam. Toch blijft het na een rustperiode altijd oppassen. Wat niet weg neemt dat wij de koploper uit de eerste klasse A toch wel een ruime overwinning voorspellen. Voor Haarlem doen wij dat zeker niet. De roodbroeken komen tegenover Enschedé, dat nooit een geemakkelijke tegenstander is. Hier achten wij een gelijkspel het meest waarschijnlijke resultaat. En VSV zal op eigen terrein tegen DOS moeten bewijzen dat het herstel niet van tijdelijke aard is, doch dat het ook werkelijk op de goede weg wil blijven voortgaan. Ook in deze wedstrijd tegen de Utrechtenaren achten wij een ge lijkspel het meest voor de hand liggende resultaat. Tweedeklassers In de tweede klasse komt De Kennemers morgen uit tegen de grote concurrent ZFC. Wordt deze wedstrijd door de rood-zwarten gewonnen dan hebben zij drie punten voor sprong op de Zaankanters. En die voorsprong zou in het verloop van de verdere competitie wel eens van doorslaggevende invloed kun nen zijn. Of de Beverwijkers echter met twee punten terug zullen komen is echter een grote vraag. Ook hier is een punten verdeling weer waarschijnlijk. Schoten speelt Zondag de belangrijke wed strijd tegen de staartclub OSV. Het terrein voordeel kan hier ten gunste van de Scho tenaren beslissen. Gebeurt dat niet dan zijn zij vooreerst buiten degradatiegevaar. HFC speelt Zondag voorts op eigen terrein vriend schappelijk tegen een aloude tegenstander, VUC uit Den Haag. De eerste- en tweedeklassers uit het i district Haarlem komen Zondag met de j volgende opstellingen (te lezen van rechts j naar links) in het veld: HAARLEM: Doel: Willemse: achter: j Odenthal en Kuys; midden: Boeree, De Voogd en Barends; voor: Roozen, Van Osch, Jacob, Meyer en Groene veld. R.C.H.: Doel: Wille; achter: Willemink en Van Rheenen; midden: Lasschuit, j De Vos en Van den Brink; voor: Kos- I ter. De Wette, Gallis, Biesbrouck en j Couwenhoven. V.S.V.: Doel: Van der Wint; achter: Schoon en Kunst; midden: Tielrooy, Hazeveld en Stijger; voor: De Bie, Ver- swijveren, Bouwens, v. d. Kuil en De j Graaf. DE KENNEMERS: Doel: Wilkes; achter: Lejeune en Van Luyn; midden: Pegge- man, Schaper en Van der Plas; voor: Janssen, J. van der Sluis, H. van der Sluis, Bouvré en Michel. SCHOTEN: Doel: Kessens; achter: Joppe j en Meyer; midden: Hogendijk, Veen, Meenhorst; voor: Nanne, Tjeertes, Van Oosten, Tanis en Keulemans. H.F.C.: Doel: Heyting; achter: Houtkoper j en Kammeijer; midden: Van der Mae- sen, Moliin en Groot; voor Ha. Win ter, De Nijs, Moolenaar, Corbeth en He. Winter. Voor de korfbalcompetitie hebben de twaalftallen van Oosterkwartier morgen geen moeilijke wedstrijden. Het eerste twaalftal krijgt bezoek van het zwakke Oosterpark en zal ongetwijfeld winnen. Ook Roda 2 zal Oosterkwartier 2 niet veront rusten: deze wedstrijd wordt reeds in de ochtenduren gespeeld. In de derde klasse ontvangt Aurora het zwakke KVH uit Den Helder en zal ook wel op beide winstpunten beslag kunnen leggen. Sport Vereent, dat in Amsterdam om twaalf De Zwaluwenploeg, die op 17 Februari in Gent tegen de Rode Duivels speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Vrijhof (Bleijerheide); achter: Steenbergen (SW) en Claus Jr. (Helmon- dia); midden: Van Voorst (Vitesse), De Voogd (Haarlem) en Klaassens (VVV)voor: Louwers (Eidhoven), Van de Bogert (DOS), Cor van der Gijp (Emma) en Luyten (DOS). De opstelling van de voorhoede staat nog niet vast. Het is mogelijk dat W. van der Gijp (Emma) in Gent rechtsbinnen speelt, in welk geval Van de Bogert naar de links- binnenplaats zou verhuizen. Speelt W. van der Gijp niet dan wordt Stephan (Heracles) linksbinnen. Reserves zijn Dufourne (Sparta), H. Her berts (Vitesse), Dutrieux (HBS) en W. van der Gijp (Emma) of Stephan (Heracles). Brusselers (PSV), Clavan (ADO) en De Jong (Willem II) moesten verstek laten gaan voor deze wedstrijd. Naar de KNVB meedeelt heeft de Zwit serse Voetbal en Athletiek Bond een bedrag van 10.000 Zwitserse francs (8800 gulden) overgemaakt aan het Zwitser-^ Rode Kruis ten bate van de slachtoffers der overstro mingen in Nederland, Engeland en België. De courses, die Zondagmiddag in het Hil- versumse Sportpark worden gehouden, zul len geheel in het teken komen te staan voor de hulpverlening aan de getroffen gebieden. Niet alleen het batig saldo van deze dag, doch de 4 pet. uit de totalisator-omzet zal aan het Nationaal Rampenfonds worden afgedragen. Vele eigenaren hebben de even tueel te winnen prijzen reeds beschikbaar gesteld en daar de Stichting Nederlandse Totalisator reeds 10.000.heeft geofferd, wordt verwacht, dat ruim 20.000.aan het Rampenfonds geschonken zal kunnen wor den. Het programma opent met de Avond-prijs, voor paarden, die in de afgelopen maanden nog geen eerste prijs konden winnen. Het is allerminst een minderwaardige collectie dra vers. Het tegendeel is eerder het geval. Aan de snelle, maar wat wispelturige Oviedo A wordt het meester vertrouwen gegeven, ge volgd door Octavianus K en Nonnie M. In Oosting's Oogappel wordt de outsider gesig naleerd. In de serie-draverij treft Pieter D deze keer de juiste afstand. Aan de kop van het veld zal de vos zijn behoorlijke aanvangs- snelheid zo uitbuiten, dat hij Peterhof en Odylie Spencer naar de plaatsen kan ver wijzen. Qui Saint, die zich telkenmale op het nip pertje de overwinning zag ontgaan, krijgt Zondag opnieuw een prachtige gelegenheid zijn eerste course te winnen. Zijn grootste rivalen Quita Hanover, Quick Gregor V en Qui Gagne A moeten niet minder dan 60, 40 en 80 M. voorgift geven. Deze taak wordt voor dit 3-tal te zwaar geacht. In de tweede afdeling krijgt Quickline het wel moeilijk tegen Quita Scott en Paul Spen cer, doch niet zo, dat wij haar te verwachten overwinning in twijfel trekken. De amateurrijders kunnen hun beste beentje weer voorzetten in de Electriciteitsprijs. De sterke Norton Williams zal over de 2300 m. lange afstand de flyer King Spencer wel kunnen bedwingen. Morning Star is echter een gevaarlijke outsider. In het slotnummer is het eveneens de sterkste, die met de beste papieren staat. In dit geval is het Oscar Major, die Ooievaar S en Larrikin zijn wil zal kunnen opleggen. Oriënt Express G mag echter als mogelijke ftntciHpr niet uit 't oog worden verloren. JOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOCOOOCOOOOOOC uur op de Park tegen Holver speelt, heeft het wel wat moeilijk, doch moet toch mins tens een gelijk spel kunnen halen. Haarlem heeft het ook niet zo lastig. Het stug spelend Zaandam-Zuid zal na fel verzet toch wel in de Haarlemmers de meerderen moe ten erkennen. Voor het Fifa-jeugdtournooi, dat van 31 Maart tot 6 April (twee rustdagen) gehouden zal worden, is het aantal deelnemende lan den gestegen tot zestien. Het zijn België, Nederland, Frankrijk, Oostenrijk, N. Ierland, Ierse Vrijstaat, Luxemburg, Turkije, Enge land, Spanje, Saarland, Hongarije, Zwitser land, Joegoslavië, West Duitsland en Ar gentinië. De wedstrijden van de eerste ronde zullen waarschijnlijk voor een deel buiten Brussel worden gespeeld, o.m. in Verviers, Luik en Mons. De finale heeft plaats in het Heysel- stadion. Voor het Zaterdag-voetbalelftal zijn de vol gende landenwedstrijden vastgesteld: 25 April 1953: Leiden: NederlandBelgië. 30 Mei 1953: Parijs: FrankrijkNederland. BELGIë TEGEN NEDERLAND. Op 21 Februari zal in Luik de returnijshockeywed- strijd BelgiëNederland worden gespeeld. In de biljartacademie „Du Corbeau" is Vrijdagmiddag het biljarttournooi begonnen om het hoofdklasse kampioenschap van Nederland bandstoten, waaraan deelgenomen wordt door Van de Pol (Rotterdam), Eichels- heim (Rotterdam), Sweering (Amsterdam) en Metz (Den Haag). De uitslagen luiden: Sweering 133 58 14 2.29 Van de Pol 150 58 20 2.58 Metz 150 41 30 3.65 Eichelsheim 133 41 14 3.24 Sweering 150 40 27 3.75 Eichelsheim 110 40 16 2.75 Van de Pol 150 52 15 2.88 Metz 98 52 12 1.88 Metz 150 40 26 3.75 Sweering 103 40 12 2.57 Eichelsheim 150 68 17 2.20 Van de Pol 145 68 19 2.13 De stand na de eerste dag luidt: 1. Metz 4 pnt., alg. gem. 2.99; 2. v. d. Pol 4 pnt., alg. gem. 2.50; 3. Sweering 2 pnt., alg. gem. 2.79; 4. Eichelsheim 2 pnt., alg. gem. 2.63. In Apeldoorn werd het biljarttournooi om het Nederlands kampioenschap tweede klasse 38/2 voortgezet: De' uitslagen luidden: Koppel (Leeuwarden) 300 33 33 9.09 Van Veen (Tiel)284 33 43 8.60 Agema (Haarlem) 240 24 60 10. Lunenburg (Haarlem) 300 24 27 12.50 Van der Horst (Epe)300 20 62 15.— Weckseler (Kerkrade) 205 20 30 10.25 Agema 97 12 51 8.08 Koppel 300 12 104 25. Van Veen 300 21 91 14.28 Van Bracht 118 21 15 5.61 Weckseler 227 25 57 9.08 Lunenburg 300 25 46 12. Van der Lem (Amsterdam) is door ziekte verhinderd verder aan het tournooi deel te nemen. West-Indië heeft de tweede testmatch tegen India met 142 runs gewonnen. De sco res waren: West-Indië 296 en 228, India 253 en 129. Alle wedstrijden, voor Zaterdag 14 en Zon dag 15 Februari vastgesteld door de Ko ninklijke Nederlandse Hockey Bond, zijn in verband met de slechte toestand, waarin de velden zich bevinden afgelast. Alle korfbalwedstrijden, voor Zondag vast- gesteid in het programma van de Haarlemse Korfbal Bond, zijn afgelast in verband met de slechte toestand der terreinen. In Davos werd gisteren een begin gemaakt met het wereldkampioenschap kunstrijden dames. Na vier verplichte figuren heeft de Amerikaanse Tenley Albright de leiding met 468,5 punten, gevolgd door de Duitse Gundi Busch (458,5 pnt.), Valda Osborne (Engeland), de Europese kampioene (456,1 pnt.) en Suzanne Morrow (Canada) 450,7 punten. Onze landgenote Lydia Stoppelman bezet de negende plaats met 357,7 pnt. In totaal namen 20 kunstrijdsters deel. IN onze editie van Maandag zal in de kop boven het verslag van de schaatswedstrijden om het wefeldkampioenschap de naam voorkomen van één van de zevenentwintig rijders die vandaag en morgen zullen meedingen naar de hoogste titel. Het zal de naam zijn van de wereldkampioen de naam van de man die op de grote ijsbaan in het Olympisch stadion van Helsinki in het algemeen klassement over de vier afstanden al zijn concurrenten de baas is. Wie dat zal zijn? Twee weken geleden - bij de Europese kampioenschappen in Oslo gaven wij Kees Broekman een gerede kans op de titel en de kansen van Van der Voort en Huiskes achtten wij toen niet veel minder. Maar nuja nu valt er over de kansen van de Nederlanders op de wereldtitel opeens niets te zeggen. Ondanks de fraaie successen in Oslo. Daar is maar een verklaring voor: de Russen doen mee. De Russen van wie men als zij op een andere baan rijden dan die in Alma Ata zo weinig afweet. Na afloop van de landenwedstrijd tus sen Zweden en Nederland vertelde Kees Broekman aan een verslaggever dat de ge hele ploeg verheugd was over het bericht dat de Russische schaatsenrijders naar de wereldkampioenschappen in Helsinki kwamen. Huiskes, Van der Voort en ik, zo zei Broekman, zullen tezamen ons best doen om niet alleen Sverre Haugli en Fin Hodt bij de Noren, Sigge Ericsson en Carl Erik Asplund bij de Zweden, Franz Offen- berger bij de Oostenrijkers, Koukko Salo- maa en Toivo Salonen bij de Finnen te overwinnen, maar wij zullen ook proberen een einde te maken aan het sprookje dat de Russische rijders onoverwinnelijk zijn. Klassementswedstrijd De Russen moeten nu van het ideale Alma Ata naar het doodgewone Helsinki komen, waar wij allen zoveel mogelijk in dezelfde omstandigheden zullen rijden. Wü weten, zo verklaarde Broekman verder, dat de Russen zeer sterk zijn, vooral hun spe cialisten op de diverse afstanden, maar tenslotte is het wereldkampioenschap een klassementswedstrijd en wordt de rijder winnaar, die over de vier afstanden de beste prestatie levert. In deze laatste opmerking schuilt naar onze mening de kans van de Ne derlanders. Want de tijden die de Russen hebben gemaakt duiden er in derdaad op dat zij rijders in hun ploeg hebben die tot zeer veel en zeer veel goeds in staat zijn, maar zelden kwa men wij totale prestaties tegen die de aandacht opvroegen. Hoofdzakelijk kwam dat doordat de Russen nage noeg geen althans niét voor zovèr bekend rijders hebben voor de tien duizend meter. Een afstand, waarvoor juist de Nederlanders in het algemeen minder bevreesd behoeven te zijn. Daarbij komt nog een andere omstandig heid. De Russen die nu in Helsinki zijn hebben tot nu toe alleen gereden op het meest ideale ijs dat men zich maar kan denken. De tijden op de baan van Alma Ata gemaakt, toen de Zweden daar reden, spraken overduidelijke taal. Tijden slechter Men kan dus gerust aannemen- dat de tijden van de Russen in het stadion van Helsinki, waar het ijs ongetwijfeld van heel wat mindere kwaliteit is, heel wat slechter zullen zijn. Doch aan de andere kant mag men de ogen ook niet sluiten voor het feit dat'ook' Kees Broékman en. Huiskes hun wereldrecords verbeterden op de baan van Davos die als een van de snelste van Europa geldt en onder omstan digheden die misschien nog wel idéaler waren dan die waarin de Russen moesten rijden. Doch hoe dan ook, het blijft een vraag teken hoe de kansen vandaag en morgen in Finlands hoofdstad staan. Daarmede In het stadhuis in Helsinki is Vrij dagavond de loting verricht voor de wereldkampioenschappen in het hard rijden op de schaats. Op de 500 meter trokken Van der Voort, Broekman en Maarse tegen drie Zweden. Alleen Huiskes lootte in de voorlaatste serie tegen een vertegen woordiger van een ander land, de Rus Saharov. Van der Voort zal vanavond de wereldkampioenschappen openen in de eerste serie op de 500 meter tegen Sigge Ericsson en Kees Broekman krijgt Carl Eric Asplud tegenover zich, die, wonderlijk toeval, ook op de 5000 me ter tegen de Europese kampioen zal starten. Opmerkelijk was het voorts dat de Rus Tsj.aikin tegen de Zuid-Koreaan Sik Cho Yoon lootte en dat Finn Houdt, de Noorse sprinter, de all-round rijder Gontsjarenko tegenover zich zal vinden. Oil Dahlberg, de vierde man van Zweden rijdt alleen als laatste man. Hij was niet gelukkig, toen datzelfde lot hem beschoren bleek op de 5000 meter. De loting op de 5000 meter leverde weinig interessante duels op. Wellicht kan de strijd tussen Ivar Martinsen en Boris Shilkov de laatte is met Kees Broekman de favoriet voor de titel belangwekkend zijn, maar voor het overige hebben de sterke lange afstand rijders allen geloot tegen minder sterke concurrenten. De weersomstandigheden zijn uitste kend in Helsinki. Het kwik stond in de 8 middaguren van Vrijdag twaalf graden 8 onder nul. De 400 meter baan, gelegd g in het Olympisch stadion, verkeert in prima conditie. OCOOCOOOOOOCCOOOCOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOO<X>DCXXX>COOOO< willen wij geenszins zeggen dat de Neder landers bij voorbaat reeds vrij kansloos zijn -voor de wereldtitel. In tegendeel, Broekman, zowel als" Huiskes, Van der Voort en al is het in veel mindere mate ook Maarse hebben kansen. Kansen, die wij even hoog aanslaan als die van de Russen en van enkele van de rijders die ook meededen aan de Europese kampioenschappen. Even hoog, schreven wij, want juist daar mede willen wij aangeven dat de grote strijd voornamelijk zal worden gestre den tussen de Nederlanders en de Russen. Broekman favoriet En als we dan de Nederlandse ploeg be zien dan heeft natuurlijk Kees Broekman weer.meer kans dan de andere drie rijders. Broekman heeft gezegd een einde te ma ken aan het Russische sprookje. Die uit spraak duidt er op dat hij zijn tegenstan- TN DE LOOP VAN deze week heeft u l het kunnen lezen: de kunstrijdster Jeanette Altwegg is in Engeland ge kozen als de beste sportvrouw van het afgelopen jaar. Waarom? In Nederland weet men misschien alleen van haar dat zij bij de Olympische Winterspelen in Noorwegen de titel kunstrijden bij de dames in de wacht sleepte, maar in Engeland is er over haar meer te doen geweest. Weken lang hebben er daar in de kranten artikelen over haar gestaan. Artikelen vóór en artikelen tegen haar besluit om na haar successen bij de Winterspelen geen professional te wor den, nee zelfs geen amateur te blijven, maar geheel op te houden met schaatsen rijden en in plaats daarvan kinderver zorgster te worden bij een tehuis voor weeskinderen in Zwitserland. Jeanette stoorde zich en terecht in het geheel niet aan al die meningen en handhaafde haar besluit. Niemand begreep er iets van niemand kon zich indenken dat een meisje voor wie een fortuin als kunstrijdster lag te wachten zonder meer een slecht betaald baantje als kinder verzorgster aannam. INDERDAAD, zij had een fortuin kunnen verdienen. Reeds nadat zij het Britse kampioenschap kunstrijden had behaald, zochten de managers van ijsrevues haar op om haar te vragen een contract af te slui ten. En die verzoeken namen nog aanzien lijk in aantal toe toen zij in Oslo al haar concurrenten versloeg en in het bezit kwam van het Olympische goud. Maar Jeanette, die intussen enorm populair was bij het Engelse publiek, wei gerde. Ik rijd helemaal niet meer, deelde ze aan de managers mede. Schaatsenrijden was voor mij een tijdverdrijf. Weliswaar een zeer vermoeiend tijdverdrijf, maar toch zeker niets meer. In deze bewogen tijden is er nog wel iets anders te doen dan alleen schaatsenrijden. En ik vind het helemaal niet nodig om veel geld te gaan verdienen als professional. Haar bewonderaars stonden verstomd, Jeanette Altwegg met haar moeder maar konden later toen Jeanette uit het nieuws raakte haar standpunt begrijpen. Zo goed zelfs, dat zij haar onlangs kozen als de beste Engelse sportvrouw van 1952. Dit besluit wil overigens niet zeggen dat ze geen van allen in het Nederlands elftal zullen worden opgenomen. De leden van de K. C. hebben met nadruk verklaard, dat spelers, die vlak voor de interlandwedstrijd plotseling in buitengewone vorm zijn, wel degelijk gekozen kunnen worden. Dat het aantal geselecteerden aanzienlijk is vergroot is ook al van harte toe te jui chen Vooral nu in meer trainingswedstrij den dan vroeger een beter overzicht van de prestaties verkregen kan worden. Wat ech ter niet wegneemt dat de samenstelling van een hecht team zeker niet mee zal vallen. En niet in de eerste plaats omdat tussen de geselecteerden slechts één middenvoor is (Van der Gijp), tenzij men Clavan ook als aanvalsleider wil zien. Hoe dan ook, pro blemen zullen er bij de samenstelling onge twijfeld nog genoeg zijn. Ondanks dat was Tilden de man die door zijn wilskracht, zijn kennis van tac tiek en techniek en door zijn verschijning en wijze van spelen de meest spectaculaire en meest boeiende persoonlijkheid was die ooit op een tennisbaan verscheen geen geboren tennisser. Het volgende schreef Tilden over zich zelf. „In mijn schooljaren ik begon toen ik zes jaar was en als student speelde ik in alle mogelijke tour- nooien en won er geen. Ik heb ik weet niet hoevele competitiewedstrijden gespeeld, maar ik verloor vrijwel altijd. Er was daar was ik van overtuigd iets in mijn spel dat niet deugde. Toen ging ik meer slagen leren. Iedereen verklaarde mij toen voor een hopeloze zonderling, omdat ik veel te veel hooi op mijn vork nam. En dat was juist mijn enige aanmoediging. Dikwijls ook was ik het met mijn critici eens. Zeker zes of meer keer per jaar besloot ik na een smadelijke nederlaag met tennis op te houden. Om de volgende ochtend opnieuw te beginnen laag. Dat was in 1927 in Wirfibledon, waar hij in de halve finale wraak wilde nemen op Cochet tegen wie hij het jaar daarvoor had verloren. En Tilden nam wraak. Zo leek het althans. De Fransman kon vrijwel niets beginnen tegen de enorm harde service van de Amerikaan, die volgens de opmetingen van dr. Strawinsky een snel heid had van 240 kilometer per uur De eerste set won Tilden met 62 BILL TILDEN slaagde. In 1913 (hij was toen twintig) behaalde hij met miss Browne het kampioenschap van Amerika gemengd dubbelspel en behield die titel met dezelfde partner ook het daarop volgende jaar. Als enkelspeler bereikte Til den een veel grotere hoogte. Hier is zijn erelijst: Kampioen van Amerika van 1920 tot 1926 en in 1929 en in 1920, 1921 en 1930 in Wimbledon. Met Rickards, Norton en Hunter won hij voorts vijfmaal het Ameri kaanse kampioenschap heren-dubbelspel (1918, 1921, 1922, 1923 en 1927) en met Hunter won hij in 1927 tevens de eindstrijd in Wimbledon. Behalve met miss Browne werd Tilden in 1922 en 1923 met mrs. Mal- lory kampioen van Amerika gemengd dub belspel en met mej. Aussem in 1930 kam pioen van Frankrijk. Daarnaast speelde hij elfmaal voor Amerika in de challenge round van de Davis Cup. In 1930 ging hij over naar het professionalisme en richtte samen met O'Brien de N.V. „Tilden Ten nis Tours" op. De meest dramatische wedstrijd die Til den ooit speelde, eindigde met een neder- Bill Tilden. de tweede met 64en in de derde stond hij met 51 en 3015 voor! Wat kon hem nog gebeuren? Heel veel, want Bill verloor de volgen dezeventien slagen en verloor tenslotte ook de wedstrijd: 62, 64, 57, 46, 3—6. Niemand kon een verklaring vinden voor de plotselinge inzinking van Tilden, evenmin als voor het feit hoe de kleine Fransman die enorm harde service had weten te retourneren. OPv52-JARIGE LEEFTIJD behoorde Til den nog tot de tien beste profs van Amerika en speelde bijna evengoed als in zijn allerbeste tijd. Van Tilden zal ook al tijd verteld worden dat hij elke wedstrijd speelde voor wat hij waard was. Als ama teur èn als prof. En als hij won dan had hij dat voornamelijk te danken aan zijn ver bazingwekkende concentratie en zijn wils kracht. Zijn wedstrijden vooral als prof waren dan ook in afwijking met vele van zijn collega's in de eerste plaats sport en pas daarna het door het publiek gevraagde „gallery play". E. K. JAAP EDEN, tot drie maal toe wereld kampioen hardrijden op de schaats: in 1893 in Amsterdam, in 1895 in Hamar en in 1896 in Petersburg. Jaap Eden, die in 1894 alle schaatsliefhebbers in de wereld versteld deed staan toen hij de vijfduizend meter reed in de voor die dagen onbegrij pelijke tijd van 8.37.6. Een record, waar voor één van de snelste schaatsenrijders die er ooit geleefd heeft de Noor Oscar Mathisen twintig jaar oefende om er een seconde af te krijgen. Dit weekeinde is de kans voor Kees Broekman om in de schaatsporen van die grote Haarlemmer te komen. ders uit het Oosten niet onderschat en dat juist de betrekkelijke onbekendheid van de wijze van rijden van zijn concurrenten voor hem een aansporing is nog meer krachten in te spannen dan voorheen en zijn volledige concentratie te richten op tijden die hij in Oslo niet behoefde te rijden. Nu Andersen van de baan is, is de strijd om de wereldtitel eigenlijk dè kans van Kees Broekman. Of hij die kans grijpen zal? Het zal na alles wat wij schreven duidelijk zijn dat wij niet verder komen dan onze opmerking aan het begin van deze voorbeschouwing: het hangt allemaal af van de prestaties van de Russen, van wie men als zij buiten hun eigen land rijden nog zo weinig afweet.. De belangrijke wedstrijd in de Haarlemse basketballcompetitie tussen HHCHGA is na spannende strijd door HHC gewonnen. HGA stond met nog drie minuten te spelen één punt voor en leek hiermede iri veilige haven te komen. Van twee fraaie kansen wist HHC echter gebruik te maken en gaf daarna de winst niet meer uit handen. De wedstrijd zelf gaf niet veel fraais te zien. Ontstellend was het aantal gemiste kansen aan beide zijden wat de lage score (2219) grotendeels verklaart. Deze nederlaag van HGA maakt het Oosterkwartier weer wat makkelijker, door dat de naaste concurrenten thans vier ver- liespunten meer hebben. Oosterkwartier zelf versloeg IHJ met liefst 7226. Voor de rust wist IHJ nog wat tegenstand op te brengen, doch werd na de rust volkomen onder de voet gelopen. Spanning Een spannende strijd gaf ook SCHHOC te zien, waar laatstgenoemde vereniging een poging deed om door een overwinning de laatste plaats te verlaten. De aanvankelijke voorsprong wist het echter niet te behouden en met de rust was de stand 1615 voor SCH. De tweede helft bracht beide ploegen beurtelings een voorsprong. Bij 2721 voor SCH liep HOC nog in tot 27—25. In de laat ste seconden kreeg HOC nog de kans om gelijk te maken door strafworpen, doch daarvan werd geen gebruikt gemaakt. Hekkesluiters Bij de dames slaagden de hekkesluiters PSVH en Rapiditas er weer niet in hun positie te verbeteren. HGA en Antilopen wonnen deze ontmoetingen gemakkelijk. HGA is hiermede in puntenaantal gelijk ge komen met HOC, maar met drie meer ge speelde wedstrijden blijven de kansen op een kampioenschap zeer gering. Daar het Krelagehuis de komende drie weken voor andere doeleinden gebruikt wordt, staat de basketballcompetitie in deze periode stil. Uitslagen De uitslagen van 12 en 13 Februari luidden: Dames: IJH 2—IHJ 2—14; Antilopen—Ra piditas 29—12; PSVH 2—HHC 3 12—11' SCH 2—Schoten 17—5; PSVH—HGA 14—28; An tilopen 2—HGA 2 8—15. Heren: HHC 3—SCH 2 17—28; Oosterkw. —IHJ 72—26; SCH 3—IHJ 2 18—29; HOC 3— Antilopen 3 29—24; OK 4—Schoten 2 19—13; SCH—HOC 27—25; HHC—HGA 22—19; HGA 2Rapiditas 2327. VAN de leden van het Noorse, Zweed se en Finse parlement hebben er velen, wier gemiddelde leeftijd 53 jaar bedroeg, bij strenge vorst deelgenomen aan een skiloop in de heuvels bij Oslo j over afstanden die voor de mannen tien en voor de vrouwen vijf kilometer bedroegen. Allen, honderdzestig mannen en twaalf vrouwen, arriveerden in meer of minder goede conditie aan de finish. Het gold hier een wedstrijd tussen No ren, Zweden en Finnen waarbij het er om ging welk van de drie parlementen verhoudingsgewijs zou kunnen bogen op de meeste leden die in staat zouden zijn het skilopen tot een goed einde te brengen. De gemaakte tijden speelden geen rol. Toen de resultaten bekend werden ge maakt bleek dat het Noorse parlement met een percentage van 42 de overwin ning had behaald. De Finnen kwamen tot 271/2 procent en de Zweden slechts tot 12 procent. De nestor van de Noorse deelnemers, een 69-jarige, werd na afloop van dè tocht door twee van zijn politieke te genstanders in triomf rondgedragen. OOOOOOOCOCCOOC)COCOOOOOOOOO "ÖOOCXXXXXSOOOOOOCJOOOOOOCrtOOOoit

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8