Grootscheepse Duitse hulpactie bij wederopbouw rampgebied Amerikaans Congres tevreden met „verre" blokkade van China Veel Zierikzeeërs kunnen zich niet in evacuatie schikken j Weerbericht Dulles legt uit Noodlanding in Golf van Mexico Nieuwe aardbeving in Perzië's rampgebied Formosa-Chinezen naar Korea? Dieseltrein botste tegen locomotief Britse divisies op het vasteland Het woord is aan... Voor Nationale Rampenfonds Stichting oud-politieke delinquenten onwettig Politie tracht hen te overtuigen en zal hen zo nodig dwingen Springvloed bleef beneden peil Zeventien doden Vijf millioen mark aan bouwmateriaal en technische hulpmiddelen naar Nederland Treinbestuurder die ernstig gewond werd, overleden Labour nerveus: surprise van Churchill? J. S. van Til overleden Frankrijk vraagt: Kantonrechter beslist: 67e JAARGANG No 186 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No 33 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S6. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TERUGGEKEERD van zijn tournée door West-Europa heeft de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, zijn landgenoten in een radio-rede een overzicht gegeven van de indrukken, die hij en zijn metgezel Harold Stassen heb ben opgedaan. Als betoog in grote lijnen is het zeker duidelijk geweest. Hij heeft de Amerikanen uitgelegd dat West-Europa be staat uit volken die in de kern eenheid vor men maar politiek verdeeld zijn gebleven. Dit heeft tot herhaalde oorlogen geleid, waarin Amerika is betrokken. Zij hebben de West-Europese naties zozeer verzwakt, dat deze afzonderlijk thans geen enkele sterke weerstand aan de Rode Legers zou den kunnen bieden. De ondertekening, door zes regeringen van het vasteland, van het verdrag voor Europese Defensie Gemeen schap heeft de Amerikaanse regering dan ook ten hoogste verblijd. Maar het uitstel van de ratificatie, waardoor het alleen in werking kan treden, heeft haar ontsteld. Op dit punt gekomen heeft Dulles gezegd: „Want de plannen voor onze eigen beveili ging rusten op de veronderstelling dat de Noord-Atlantische Verdrags Organisatie (de N.A.V.O.), waartoe Duitsland niet behoort, bekrachtigd zal worden door de Europese Defensie Gemeenschap (E.D.G.) die zich op Duitse militaire kracht zal kunnen ver laten." Hier hebt ge een kernpunt. Hier scheen hij te gaan zeggen: als de Europese landen het niet met elkaar eens kunnen worden, moeten wij Amerikanen de Duitse bewapening direct steunen. Maar hij zei het niet. Hij zei dat de politieke verdeeld heid van West-Europa Amerika ontstelt en in gevaar brengt. Hij lichtte dat toe: „Euro pa is de wieg van onze beschaving en zijn industriële macht zou ons zwaar kunnen schaden als die in handen van onze vijan den kwam. De opbouw van een nieuw, ster ker vereend Europa behoort tot het Ame rikaanse beleid dat tot uiting kwam in de Marshall-hulp en in de militaire bijstand. Wij hebben geen poging gedaan om Europa een Amerikaans schema op te dringen; wij hebben alleen getracht, de plannen van de Europese staatslieden zelf te steunen. Maar al ons streven om Europa te beveiligen zal vergeefs blijven, als het verdeeld blijft in met elkaar wedijverende naties." Ge kunt hieruit afleiden dat ook de tegen woordige Amerikaanse regering inziet, dat zij niet met de Duitsers afzonderlijk tot militaire samenwerking kan komen. Euro pese politieke eenheid is absoluut nodig, heeft Dulles erkend. Sprekend over zijn bezoeken aan zeven Europese hoofdsteden heeft hij daarna verklaard, dat hij en Stas sen overal door de regeringen en door „de meeste mensen" vriendschappelijk ontvangen zijn. Maar zij ontdekten ook enige vrees, dat de Verenigde Staten niet geëigend zijn om de vrije wereld het leider schap te geven dat zij nodig heeft.Wel werd erkend dat zij de materiële macht hebben, maar betwijfeld werd of zij voldoende wijs heid bezitten om er het juiste gebruik van te maken. Dulles meende dat in de gesprek ken, die hij en Stassen met West-Europese ministers hadden, deze vrees verdween een aardige uiting van zelfbewustzijn „maar het publiek en de oppositiepartijen beroepen zich op incidenten en op uitspra ken in Amerika die zij als roekeloos be schouwen." Dit laatste gaf hem aanleiding tot de waarschuwing, dat Amerikanen moeten be seffen dat zij een geweldige verantwoorde lijkheid dragen: een misstap, welke dan ook, zou rampzalig kunnen zijn, niet alleen voor de Verenigde Staten, maar ook voor hun vrienden. Er zullen ongetwijfeld velen aan deze zijde van de Oceaan zijn, die deze passage in Foster Dulles' radio-rede met voldoening zullen lezen, al houdt zij niet meer dan een waarschuwing in en al kan zij geen waarborg geven. Als deze gedach ten de Amerikaanse regering vervullen is dat reeds van groot belang. Zeker draagt zij een geweldige verantwoordelijkheid. Dulles voegde aan zijn woorden toe dat besluiteloosheid, zwakheid en weifeling de verschijnselen zijn, die in de meeste gevallen tot oorlog hebben geleid. De be perking „in de meeste gevallen" lijkt hier wel noodzakelijk en toont meteen de aan vechtbaarheid van de uitspraak. Zijn waarschuwing dat de Verenigde Staten hun houding jegens Europa zouden moeten herzien als geen vordering zou worden gemaakt in het bereiken van Europese eenheid in het algemeen en van het Europese leger in het bijzonder, her haalde Dulles niet. Hij bepaalde zich tot zijn herinnering aan de hoop, die de Ver enigde Staten vervuld had bij het verschaf fen van een hulpverlening aan Europa die hun dertigduizend millioen dollars had gé- kost. Tenslotte zei hij, dat in Europa wel de wil bestaat om vorderingen te maken en dat er een goede kans is dat de Europese Defensie Gemeenschap tot stand zal komen. Als overzicht van de Amerikaanse over wegingen ten aanzien van West Europa is dit alles helder en daarom heb ik het, met enige commentaren, hier op de voet ge volgd. R. P. NEW ORLEANS (Reuter). Een kotter van de Amerikaanse kustwacht heeft het wrak van een Amerikaans vliegtuig, dat met 46 personen aan boord op weg van Tampa in Florida naar New Orleans ver mist werd, waargenomen op 100 km ten Z.O. van Mobile in Alabama. Vliegtuigen zagen düie reddingsvlotten drijven, waarop zich enkele mensen bevonden. In de Golf van Mexico, waar het toestel is neergekomen, woedde een zware storm. Metershoge golven bemoeilijken het op sporingswerk. Een kotter en een hélicop- tère hebben zeventien lijken geborgen. Wat de waargenomen reddingsvlotten be treft: één vliegtuig heeft op een der vlot ten zes overlevenden gezien, maar een an der vliegtuig heeft dezelfde vlotten waar genomen en niets van overlevenden ge merkt. De kustwacht heeft verscheidene schepen op onderzoek uitgezonden. Ook een 40-tal vliegtuigen neemt aan de opsporing deel. Het verongelukte vliegtuig is een DC-6 van de „National Airlines". Het had 41 passagiers en een bemanning van vijf kop pen aan boord. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mee, dat in Den Haag het afgelopen weekeinde besprekingen zijn gevoerd tus sen een Duitse missie en ambtenaren van de Nederlandse departementen van Bui tenlandse Zaken, Verkeer en Waterstaat en Economische Zaken over de hulpverle ning' van de West-Duitse bondsregering bij de wederopbouw van de door de waters nood getroffen Nederlandse gebieden. De West-Duitse bondsregering zal voor een waarde van enige millioenen Duitse mar ken materiaal en werktuigen ter beschik king stellen. Het initiatief van deze groot scheepse hulpverlening is uitgegaan van de ministers van Economische Zaken en Buitenlandse Zaken van West-Duitsland en het werd gesteund door een eenstemmige goedkeuring van het West-Duitse Bonds- kabinet. De Nederlandse regering is zeer erkentelijk voor deze spontane, humani taire actie van de zijde van de West-Duitse bondsregering. Uit het door beide partijen ondertekende protocol blijkt het volgende: De Duitse regering stelt bouwmaterialen en technische hulpmiddelen, voornamelijk voertuigen, machines voor het bouwbedrijf, gereedschappen en dergelijke kosteloos ter beschikking van de Nederlandse regering. Met de uitvoering van de hulpverlening is aan Duitse zijde het ministerie van Econo mische Zaken belast, in overeenstemming met het Duitse ministerie van Buitenland se Zaken. Het Duitse ministerie van Economische Zaken zal de hulpactie uitvoeren volgens de wensen van de Nederlandse regering en in het bijzonder zorgen voor het bijeen brengen van de gewenste materialen, voor het vervoer naar Nederland en voor de aflevering op een door de Nederlandse regering aan te wijzen plaats. Genoemd ministerie zal, bij een nog aan te wijzen grensovergang, aan Duitse zijde een uit- klaringskantoor inrichten voor de mate rialen, die niet per spoor of schip vervoerd worden. Samenwerking met de Duitse douane- en grenspolitie-autoriteiten wordt TEHERAN (A.F.P./Reuter). In het gebied van Mohalam, een streek nabij Toe- roet in Perzië, dat dezer dagen door een hevige aardschok werd geteisterd, heeft zich Zaterdag ook een aardbeving voorge daan. Het is nog niet bekend of ook hier slachtoffers zijn gevallen. Inmiddels is uit Teheran een trein met dekens, brood, meel en geneesmiddelen ver trokken naar het gebied van Toeroet. Rode Kruis-organisaties uit Zwitserland en de V.S. hebben reeds hulp aangeboden. Met radio uitgeruste reddingsploegen hebben gemeld, dat In Toeroet geen muur meer overeind staat. Volgens radio-Teheran zijn hier 950 personen om het leven gekomen. Het getroffen gebied ligt in Noord-Perzië bij de Kaspische Zee. In het gebied van Izieh, 160 kilometer ten Zuid-Westen van Ispahan, hebben zich Vrijdag ernstige ongeregeldheden voorge daan tussen afdelingen van het Perz.ische leger en een groep, die behoort tot de machtige Bakhtari-stam. Een kolonel, een luitenant en 40 soldaten moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Het incident was een gevolg van het ver zet van de nomaden tegen de actie der re gering om alle stammen in dit gebied te ontwapenen. De Perzische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Falemi, deelde te Teheran mee, dat troepen uit Ahwaz, nabij Abadan, on derweg zijn om in het betrokken gebied de orde te herstellen. Er is een arrestatiebevel uitgevaardigd tegen Abolghassem Bakh- tari, een vooraanstaand grootgrondbezitter en hoofd van de Bakhtari-stam. gegarandeerd. Aan Nederlandse zijde zal een inklaringskantoor worden ingericht. Het West-Duitse ministerie van Econo mische Zaken zal er voor zorgen dat de materialen, reeds voor het transport naar Nederland, verzekerd zijn. Onderhoud en reparatie zullen vallen onder de compe tentie van de centrale ambtelijke instan tie. Bij reparaties van grote omvang kan een beroep op Duitse hulp worden gedaan. Duits bedieningspersoneel wordt ter be schikking gesteld voor voertuigen en vaar tuigen, diesellocomotieven, baggermolens en walsen met rupsbanden. Het loon van deze vaklieden zal het Duitse ministerie van Economische Zaken voor zijn rekening nemen. Eventuele in Nederlandse munt te betalen, bij het loon komende kosten zul len door de Nederlandse regering worden betaald. De Nederlandse centrale ambtelijke in stantie zal zorgen dat de materialen, die alle aan ons land worden uitgeleend, na afloop van de hulpactie naar Duitsland terug worden gebracht. Ook basalt Over de besprekingen in Den Haag in zake de Duitse hulpverlening vernemen wij van de zijde van het ministerie van Buitenlandse Zaken nader, dat bij de ver dere besprekingen over het Zaterdagavond opgemaakt protocol werd bepaald, dat West-Duitsland grote basaltleveringen van stortsteen en zuilen zal uitvoeren. De steen wordt gratis geleverd. Ook zal er rijshout worden geschonken. West-Duitse steenzet ters zullen worden beschikbaar gesteld voor de dijkenbouw. Allen hun verblijf kosten komen voor rekening van Neder land. Geschonken worden voorts autobus sen voor het vervoer van arbeiders. West- Duitsland zal verder aan Nederland leve ren: pompen met motoren, 60 cm-spoor- rails met kipwagens, draglines, woon wagens en vrachtauto's. De omvang van al deze hulp is door de West-Duitse bondsregering voorlopig be- paard op vijf millioen mark. SEOEL (A.F.P.) Ondanks tegenspraak van eerdere geruchten wordt te Seoel vol gehouden dat binnenkort een nationalis- üsch-Chinesc missie in Korea te verwach ten is, die met de Zuid-Koreaanse autori teiten overleg zou plegen over de moge lijkheid van een aanval door Tsjang Kai Tsjeks troepen op het Chinese vasteland. Uit Washington meldt Reuter: Het Ame rikaanse Congres wenst vergrote druk op communistisch China. Het schijnt echter dat men thans minder naar een marine-, dan wel naar een economische blokkade van het Chinese vasteland streeft. Met een Zaterdag is even voor het station Gouda een Dieseltrein tegen een rangeerlocomo tief gebotst. De voorzijde van de Diesel trein werd ingedrukt. De bestuurder, de heer G. J. Griffioen uit Utrecht, werd zo ernstig gewond, dat hij later in het Van Ittersonziekenhuis te Gouda is overleden. Eén passagier liep niet ernstige kwetsuren op. De personentrein was om 11.23 uur uit Alphen aan de Rijn vertrokken en moest om 11.45 uur in Gouda aankomen. De bot sing geschiedde even voor het binnen komen in Gouda bij de Gouwebrug. De locomotief drong enige meters in de Diesel trein. Het voorste gedeelte van de Diesel trein bestond uit tweede klas-comparti menten. Van de weinige passagiers werd alleen de 56-jarige heer Th. H. de Jong uit Gouda, employé van Van Gend en Loos te Boskoop gewond. Hij kreeg sneden in het gezicht en een onwrichte kaak en klaagde over pijn in borst en rug. Doordat de Dieseltrein met één draaistel ontspoorde, is de baan beschadigd. Ir. F. Q. den Hollander, president-direc teur van de Nederlandse Spoorwegen, en het parket uit Rotterdam hebben 's mid dags een onderzoek naar de oorzaak van de botsing ingesteld. Zondagmorgen kon het spoorwegverkeer op het baanvak GoudaAlphen aan den Rijn worden hervat. „econorm'sche blokkade" wordt een over eenkomst tussen alle regeringen der ver bondenen bedoeld, waarbij vrijwillig een verbod wordt ingevoerd op de uitvoer van alle goederen naar communistisch China. De indruk is dat de leiders der Verenig de Staten op diplomatiek en militair ge bied de Congresleden er van hebben weten te overtuigen, dat beter kan worden afge zien van een marineblokkade omdat hier voor de medewerking der Amerikaanse bondgenoten nodig is en speciaal die van Groot-Brittannië niet zal kunnen worden verkregen. Bovendien zou er ernstig ge vaar ontstaan voor een volslagen oorlog met communistisch China, vijandelijk op treden tegen Russische schepen en oorlog met de Sovjet-Unie zelf. De republikeinse afgevaardigde voor Ca- lifornië Patrick Hillings heeft aan een diner ter gelegenheid van „Lincoln Day" verklaard, dat de regering-Eisenhower spoedig een blokkade van de Chinese kust zal instellen en een campagne zal begin nen tot opstand en sabotage in de commu nistische landen. Deze campagne komt onder leiding van Harold Stassen, de direc teur van de M.S.A. Straalvliegtuigen voor Tsjang TAIPEI! (Reuter) Volgens kringen te Taipeh heeft de nationalistisch-Chinese luchtmacht een plan voltooid voor de ves tiging van een oefenbasis voor straalvlieg tuigen op Formosa. De basis zal onder ge zamenlijk toezicht van de nationalisten en de luchtmachtafdeling van de Amerikaanse militaire missie op Formosa staan. De nationalistische luchtmacht verwacht binnenkort een zending straalvliegtuigen uit de Verenigde Staten. (Van onze correspondent in Londen) In de Labourpartij heerst enige nervo siteit in verband met geruchten, dat Chur chill van plan is spoedig na de kronings feesten zijn tegenstanders te overrompelen met een nieuwe algemene verkiezing, in de hoop, dat de conservatieven dan hun meerderheid, die thans 15 zetels bedraagt, tot 65 of 70 zullen kunnen opvoeren. In de ouderdom van 51 laar is overleden de heer J. S. van Til, directeur van de Kalk zandsteenfabriek in de voormalige IJ-bun- ker aan de Haringhaven te IJmuiden. Toen deze fabriek enkele jaren geleden gesticht werd benoemde men de heer Van Til tot directeur. Drieëndertig jaar was hij werk zaam geweest bij Van Herwaardens Kalk zandsteenfabrieken voorheen Arnout te Hil- legom. Eerst was hij vertegenwoordiger en later onder-directeur van het bedrijf. De thans overledene was een zeer geziene figuur in aannemerskringen. Van de plaatselijke voetbalvereniging Hillinen was de heer Van Til een actief lid. Vroeger heeft hij in het eerste elftal gespeeld. Hij was een grote voorstander van een fusie tussen de beide plaatselijke voetbalclubs Hillegom en Hil linen, waartoe enkele jaren geleden be sloten is. De teraardebestelling is bepaald op Woens dag 18 Februari om twee uur op de alge mene begraafplaats te Hillegom. (Van onze correspondent in Londen) Thans is bekend geworden, dat de Fran se ministers tijdens hun besprekingen in Londen van de Engelse regering de garan tie hebben gevraagd, dat een bepaald aan tal Britse divisies op het vasteland zal worden gestationneerd zolang als de Euro pese defensie-gemeenschap dat wenst. Al leen op deze manier kan Frankrijk op het continent over strijdkrachten beschikken, die zullen opwegen tegen een Duitse nume rieke overheersing, tenminste zolang de strijd in Indo-China voortduurt. Engeland acht het Franse voorstel in strijd met de Britse traditie en is zeer hui verig om troepen op het vasteland te le geren zonder het recht te bezitten ze terug te trekken. Zelfs onder de NAVO is er geen ver plichting om een bepaalde troepenmacht op het continent te houden. Reuter heeft te Parijs vernomen, dat de Franse ministers tijdens de tweedaagse be sprekingen met hun Britse collega's heb ben voorgesteld, dat Groot-Brittannië zich in het ministerscomité, waarin het E.V.G.- verdrag voorziet, door een volledig bevoeg de afgevaardigde zal doen vertegenwoor digen en niet door een waarnemer, zoals tot nu toe het geval was. In Bonn wordt verklaard, dat de West- Duitse bondskansier, dr. Adenauer, de Franse nota over de aanvullende protocol len bij het E.V.G.-verdrag in haar huidige vorm onaanvaardbaar acnt. Sirius Niet wanneer men geen jeugdige dwaasheden meer doet is men oud, maar wanneer men ze niet meer vergeeft. Kranten ophalen en verkopen d. Ferry, Robby en Peter 3,20; Personeel fa. J. C. Cra mer Zoon 150,1 Snipperdag Perso neel Kunsth. en Lijstenfabriek H. J. G. Meerman Jr., verdubb. door Directie ƒ116,50; R. B. ChateauThierry 6,Nagekomen giften leerlingen le Chr. Lyceum ƒ43,M. Ch. W. 5,N. N. 25,van 3 sneeuw- ruimertjes ƒ1.60; C. J. S. V. ƒ50,van Bal- tus ƒ10,Droste's Dubbeltjespot 32,50; van Jaap 2,Klaverjasclub Haarlem- Noord 30,Mevr. Wed. v. O. 2,50; Na gekomen geld schoolinz. Centrale School I 4,25; W. v. d. M. Detroit (Michigan) 75, Personeel Centrale Werkplaats N.S. 1 uur loon (zie bericht elders) 1500,Snipper dag personeel fa. W. F. Claus 70.Bij drage Directie fa. W. F. Claus 100,Op brengst Speculaasverkoop 11/2 Vermaat's Bakkerijen ƒ4318,65; Bijdrage personeel Ver maat's Bakkerijen ƒ917,09; van bijna alle bij de H.K.B. aangesloten kegelclubs 2440.—. De hierboven vermelde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. De Haagse Kantonrechter heeft vonnis gewezen in de zaak, die door de Stichting Oud-Politieke Delinquenten aanhangig was gemaakt tegen de staat en minister-presi dent dr. W. Drees. De Kantonrechter heeft in zijn vonnis de Stichting Oud-Politieke Delinquenten gerangschikt onder artikel 1 van het besluit tot ontbinding van land- verraderlijke organisaties, destijds uitge vaardigd door de Nederlandse regering te Londen. Hieruit volgt dat deze stichting geen rechtspersoonlijkheid heeft en der halve niet wettig bestaat. In haar vordering tegen de staat en minister-president Drees is zij dus niet ontvankelijk. De stichting had deze zaak aanhangig gemaakt, omdat zij meende schade te heb ben geleden door de sluiting van het oor logskerkhof in de Peel op Zondag 9 No vember 1952. In zijn vonnis overwoog de Kantonrechter bovendien, dat dr. Drees niet voor de sluiting aansprakelijk kon worden gesteld, omdat deze sluiting door de minister van Oorlog op eigen verantwoor ding was geschied. De stichting werd ver oordeeld in de kosten van het geding. Bi) Gouda is een diesel-eleetrische trein - uit Waddinxveen op een stilstaande loco motief gereden. Er bleef van het kopttuk van dc trein niet veel heel. Behalve de 125 Zierikzeeërs, die Zondag morgen naar Dordrecht zjjn vertrokken, zijn die dag verder geen evacué's afgevoerd. Het gemeentebestuur heeft besloten dat zij, die geen verblijfsvergunning hebben ge kregen, tot vandaag gelegenheid zouden hebben hun vertrek voor te bereiden. Van daag moeten zjj Zierikz.ee hebben verlaten. In totaal zullen dan 187 gezinnen onge veer 750 personen moeten zjjn geëva cueerd. Zondag is tijdens kerkdiensten wederom gewezen op de noodzaak van evacuatie van hen, die niet in het arbeidsproces zijn ingeschakeld. Politie houdt in de straten mensen aan om naar verblijfsvergunning te vragen. Bij het ontbreken daarvan wordt geen dwang uitgeoefend. Voor deze men sen wordt uiteengezet, waarom evacuatie bittere noodzaak is. Ditzelfde gebeurt bi) controle in de huizen. Daarbij wordt er nog op gewezen, dat de versterkte gemeen tepolitie met het in Zierikzee gestation- r.cerde détachement van de rijkspolitie de achter te laten eigendommen zal bescher men, waardoor voor niet weinigen de laat ste weerstand om de stad te verlaten wordt weggenomen. Het gemeentebestuur heeft voorts een speciale regeling getrof fen voor de middenstanders. De nog in Zierikzee aanwezige winkeliers, die moe ten evacueren (ongeveer 25) krijgen 14 da gen tijd om hun voorraden in te pakken en desgewenst mee te nemen. Hun gezin nen moeten echter vandaag vertrekken. Zij, die Zaterdag en Zondag al zijn weg gegaan, mogen enkele dagen terug komen. Mede dank zij deze soepeler maatregelen bestaat de hoop, dat de evacuatie van daag zonder grote moeilijkheden wat de aangewezen 187 gezinnen betreft, haar be slag zal krijgen. Bittere stemming Een ANP-verslaggever, die Zondag morgen de evacuatie van de 125 be woners bijwoonde, schreef dat de stemming onder de meesten hunner bitter is, omdat niet altijd begrepen wordt, waarom deze evacuatie ge schiedt. Zo moest bijvoorbeeld ook een grondwerker van de Heidemaatschap pij zijn arbeid bij het dijkherstel in de steek laten omdat hij geen verblijfs vergunning kreeg. De gemeente-administratie heeft reeds Zaterdag op volle toeren gewerkt, bij het registreren van de bevolking en het uit reiken van verblijfsvergunningen. Een aantal bewoners, dat na de registratie niet in het bezit was gesteld van een verblijfs vergunning en desondanks niet wilde eva cueren, is zonder tegenstand door de po litie in autobussen gedirigeerd. Gelaten volgden de mensen de aanwijzingen van de politiemensen en lieten have en goed achter om in veiligheid te worden gesteld. Dé politie controleerde de verlaten wijken op achterblijvers. Men zal niet aarzelen zo nodig krachtige maatregelen te treffen. Onhoudbare toestand Wij berichtten Zaterdag reeds, dat het voornaamste motief voor deze gedwongen evacuatie het gevaar voor grotere over stromingen was, als gevolg van de hache lijke toestand der Zuidelijke dijken. Ver der wordt het niet verantwoord geacht op een halve vierkante kilometer, het deel, dat bij hoog water droog blijft, ongeveer 4000 mensen te huisvesten op zulk een wijze, dat 40 a 50 mensen in een woning op elkaar zijn gepakt. Revacuatie Temidden van bedden, koptelefoons en manschappen van de legerverbindingsdienst is de raad der gemeente Ooltgensplaat in 'n spoedeisende zitting bijeen geweest, waar in werd besloten heden met de revacuatie van de mannelijke bevolking te beginnen. De gemeente Krabbendijke, gelegen in bet watersnoodgebied van Zuid-Beveland, heeft Zaterdagmiddag blijk gegeven van haar waardering voor de grote hulp, welke in het bijzonder de H-compagnie van het 332ste bataljon (Johan Willem Friso) van liet 33ste Regiment Infanterie, heeft ver leend. In een spoedvergadering heeft de gemeenteraad van Krabbendijke besloten een der straten in de gemeente te noemen naar het bataljon en de oude naam te vervangen door Johan Willem Frisostraat. Tijdens de springvloed van de afgelopen nacht zijn de waterstanden langs de kust en in de Zuidhollandse en Zeeuwse wateren ongeveer twee decimeter beneden het peil gebleven dat volgens de getijtafel van de Rijkswaterstaat werd verwacht. Men maakte zich dan ook niet ongerust over het springtij van hedenmiddag. Het windstille weer wettigde de verwachting dat ook hierbij de waterstanden lager dan normaal zouden zijn. ooooooooooooooooocx3oooocxxxx)ocxx)oocx>oocooooocxdogocx3ooooo< MINDER KOUD Verwachting, medegedeeld door het 8 K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om JO uur: Veel bewolking met hier en daar wat lichte sneeuw of motregen. Overwe gend matige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Over het algemeen lichte dooi. maar aanvankelijk in het Zuid- Oosten van het land nog lichte vorst. 17 Februari Zon op 7.52 uur, onder 17.57 uur Maan op 8.47 uur. onder 23 2(1 uur Hoog en laag water in 'Tnviiden Maandag 16 Feb uari Hoog water: 5 19 en 17.33 uur Laag water: 1.01 en 13.25 uur. Dinsdag 17 Februari 8 Hoog water: 6.01 'en 18.17 uur. 8 Laag water: 1.42 en 14.06 uur. <xxxlocxx)ocoo<xxx>c*^ogcocccococococcooooocoooocooococxxx) -

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1