KRO-studio bevolkt met redders, die nu schenkers werden Havenberichten Agenda voor Velsen Cultuurniveau door techniek aanzienlijk verlaagd De jeugd verschaft de athletiek een stevige basis Visserij -varia Bom met duiten"van Atie den Heijer Bemanning „Klipfontein" in patria Nog tien dagen wol nodig Afscheid na 45 jaren T. Postma kanspaard voor Kennemer damstrijd Nieuwe krachtsport vereniging 6 Visserij deed de beurzen open Geld uit de visserij Ir. Ch. J. J. Stamm'ler als spreker voor het Humanistisch Verbond g Toch evacue s in Velsen bij Van Gelder Zonen Jaarvergadering van de KNAU (district Noordholland) op de toekomst gericht IEV verzorgde ontspan ningsavond voor de ouden van dagen Harm Haan kamoioen van „Damko" Voort our n ooi CGV „Hercules" er in opgenomen Beverwijkse post overwon de radio Renners van „Kennemer- land" in onderlinge strijd MAANDAG 16 FEBRUARI 1953 Drie televisiecamera's hebben Zaterdag avond met welgevallen neergekeken op de branding van sneeuwwitte Schevening- se kappen in de grote concertzaal van de Hilversumse KRO-studio daar was het vissersvolk van Scheveningen en uit andere plaatsen present om de radio-actie der vijf omroepverenigingen .Beurzen open, dij ken dicht' als eerste en wellicht meest „rechthebbende"-groep der Nederlandse bevolking bij te wonen. Achteloze regen Aartsbedelaar Johan Bodegraven heeft deze avond achteloos een regen van chèques en spaarbankboekjes in de verzamelkist laten neerdwarrelen en als niet geringe bijdrage daarin van de zijde der visserij kon hij het getal van rond 170.000 laten horen, dat voor het Rampenfonds vergaard werd op rederij kantoor, organisaties, bij de handel en op straat. Het is een avond van grote gulheid ge worden, daar onder het verblindende licht van hele batterijen schijnwerpers, die de Scheveningse vissers in hun ernstig zwart laken de druppels op het voorhoofd be zorgden, want dank zij de giften van al lerlei andere kanten kon de eindstand op dit moment van „Beurzen open, dijken dicht" tot 803.503,77 oplopen. Radio en telévisie samen De vissers zijn aan de Hilversumse Em- malaan getuige geweest van een Nederlands experiment: voor het eerst namen radio en televisie samen een programma op en al was het resultaat in de huiskamer niet bepaald daverend, mede doordat de tele visiebeeldzender en één der camera's nuk ken vertoonde, op zichzelf blijkt dit sa mengaan, heel goed mogelijk te zijn, als het publiek in de studiozaal er wat hitte en een paar duizend kabels over de vloer voor over heeft. Atie den Heijer uit Scheveningen, een jonge blom uit een oud geslacht, heeft deze avond de ingezameldê gelden namens de visserij mogen overhandigen:een oud model Scheveningse bom werd de „bom met dui ten" en een versje begeleidde de aanbie ding van het royaal geschenk. Er waren overigens nog meer „groten" uit de visserij naar Hilversum gekomen om de beurs en het hart te openen: de schippers Van der Harst en Pronk vertel den wat in de microfoon over het reddings werk in de Zeeuwse wateren, de heer Brand van Urk deed daar zijn droeve ervaringen bij en vertelde en passant, dat het kleine voormalige Zuiderzee-eiland voor 18.450 in het rampenfonds zorgde! De verzengende warmte achter de mi crofoon maakte voor hem veel goed van de barre kou in de rampweek en hij be doelde dat waarlijk niet alleen letterlijk. Tienduizenden en nog eens tienduizenden stroomden binnen; spaarbankboekjes en kindergiften, het PWN in Noordholland en een kledingfabriek in Amsterdam alles hielp mee om de dijk te dichten. En al raakte de vaart er zo helemaal uit, dat de technici er wanhopig van werden en al wisten de elkaar aflossende omroepers op het laatst geen raad meer met al dat geld (zodat er wel eens wat al te nonchalant mee werd omgesprongen), aan het doel van deze avond is ten volle beantwoord. Gehuld in zomercostuums en getooid met vlotte regenhoeden of nog in het pak, waar mee zij het zinkende schip verlieten, is Zaterdagmiddag omstreeks half drie de be manning van de op 8 Januari ten Oosten Van Afrika gezonken Klipfontein aan boord van de Zuiderkruis in het vaderland terug gekeerd. Zij werden in IJmuiden verwelkomd door ouders, die het tijdstip van aankomst nog juist via de radio hadden vernomen en de directie van de N.V. Verenigde Nederland se Scheepvaartmaatschappijen in Den Haag. De kapitein van de Klipfontein, de heer H. J. Oosterhuis uit Heemstede, die als eerste reeds op 18 Januari per vliegtuig in Neder land terugkeerde, stond ook in dit kleine groepje. De mannen van de Klipfontein hadden in het korte tijdsbestek dat de Zuiderkruis, tegelijk met de Baarn, in de Noordersluis lag, niet veel te vertellen. Over de ramp met hun schip werd bijna niet gesproken. Via de scheepsomroep werd al gauw „ver zamelen" gepraaid, aangezien kapitein Oosterhuis deze groep mannen zou verwel komen. Zondag 15 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Frieda van Mont Rosa. Maria S van Sauda. Stahlberg van Oxelo- sund. Amstelstroom van Londen. .Telö van Halden. Torskog van Antwerpen. Falcon v. Londen. Amstelkroon van Belfast. Uranus van Port Everglates. Ton S van Swansea. Jans van Londen. Argos van Cephalonia. Waal van Lissabon. Duiveland van New castle. Grebbestroom van Swansea. Berkel- stroom van Hull. Frisian Coast van New castle. Pacific van Le Havre. Vertrokken zijn: Holderness naar Goole. Oranjefontein naar Southampton. Oldambt naar Caen. Medee naar Gdynia. Frigga naar Narvik. Rijnstroom naar Londen. Durward naar Leith. Aventura naar Hamburg. „Friso" droeg bij voor het Rampenfonds Het personeel van koelhuis „Frigo" heeft 1480 bijeengebracht als bijdrage in het Nationaal Rampenfonds. MAANDAG 16 FEBRUARI 'tsbibliotheek, uitlening van 19.30 uur: Heidestraat. ualia, 20 uur: „Levend ingemetseld". Rex, 20 uur: „Parasieten der wereld stad". DINSDAG 17 FEBRUARI Varia, toneeluitvoering door TAVIDO, 20 uur, Rex-theater. Thalia, 20 uur: „Levend ingemetseld". 0OOOOOOCOOCOOOCXXXXXXXX)OOOOO<X>OOOCOOOCOOOOOCOOOOOOOCOCOO( 5 In totaal zijn nu de volgende bedragen uit de Nederlandse visserij gekomen voor het rampenfonds: Katwijk '65.230 Ierseke- 46.506 Bedrijfschap - 50.000 Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij - 10.000 Urk - 18.450 Velsen-IJ muiden - 350.000 8 (inclusief de industrieën) Terwijl de propaganda voor de Neder landse vis in Amerika er zelfs nog wel bij voer ook, want er is tegelijkertijd een film opgenomen van dat bont gewemel van klederdrachten vooraan in de zaal, die naar de Verenigde Staten zal worden gezonden. In de cantine heeft het groot publiek een „bakkie gedaan" om daarna met een lange stoet autobussen naar Scheveningen terug te worden gebracht. De actie voor wol en wollen sokken gaat in Velsen nog tien dagen door. Tot en met 26 Februari kunnen „wol len gaven" gedeponeerd worden bij de bekende adressen van mevrouw H. A. Kwint-Wiersum, Driehuizerkerkweg 18, mevrouw S. de Vries-Spee, Wil- helminakade 78, mej. E. Vijlbrief, Lijs terlaan 1 en mej. H. C, Nieuwen- huyzen, Wilhelminakade 38a. De barre koude en de felle Noord-Oos- ter die over de geteisterde gebieden snerpt, maken dat wollen kleding voor degenen die werken aan dijken en huizen geen overbodige weelde is. Er zijn duizenden werkers in het noodgebied en al vermeld den wij de verzending van enige honder den paren sokken en wollen wanten, er is meer, veel meer nodig. Van het geld, dat de verkoop van de loten voor de bij de firma Van Dorp in de Kennemerlaan ten toongestelde schilderijen opbracht, hebben de dames reeds nieuwe wol gekocht en anderen, nijvere breisters uit de gemeente, laten onophoudelijk de breipennen tikken, om in de kortst mogelijke tijd de nodige kleding klaar te hebben. Wie helpt deze dames aan meer werk? Ook in deze moet een topprestatie worden geleverd. GESLAAGD Bij de gehouden examens voor het diplo ma machineschrijven slaagde mej. A. C. van Heyst. Zij ontving haar opleiding van het instituut Eggermont te Beverwijk. Dat het niveau van de cultuur, een zeker geestelijk klimaat waarvan nog enkele dragers zijn te vinden, door de eeuwen heen aanmerkelijk is verlaagd door de techniek heeft ir. Ch. J. J. Stamm'ler Zon dagmorgen in de bovenzaal van Rex aan getoond en toegelicht voor de leden van de gemeenschap Velsen van het Humanis tisch Verbond. Het is mogelijk om de crisis, waarin de wereld zich thans bevindt, snel ler door te maken, naarmate men zich bovenal bewust is van de werkelijkheid. Men zal moeten trachten evenwicht te vinden tussen het gericht zijn op het aardse en het geestelijk leven, aangezien anders een ommekeer ontstaat, waarbij men lang zaam zou terugkeren naar het beginsta dium. Dit is evenwel onmogelijk, daar de ontwikkeling tijdens de bewustwording niet is uit te wissen. Als uitgangspunt koos ir. Stamm'ler de klassieke definitie van techniek: „Overal is er sprake van techniek, waar gebruik wordt gemaakt van de hulpmiddelen ter bevrediging van behoeften". In de ontwik keling van de techniek van mens en dier is een aanzienlijk verschil waar te nemen. De dierentechniek is statisch en bleef dus in duizenden jaren gelijk. Bij de mens was aanvankelijk slechts sprake van een lang zamer ontwikkeling van de techniek, maar over de laatste dertig jaar gaat ze verbijs terend snel. In dit verband zou de mens te vergelijken zijn met de diersoort, waar van de behoefte niet constant is. Uitein delijk is de mens over de wereld gaan nadenken, waardoor een levensbeschou wing ontstond, die voor een ieder verschil lend is en wordt gekenmerkt door het ideaal, de denkbeelden van de wereld en de relaties van die persoon met de omrin gende wereld. De levensbeschouwing geeft grond tot allerlei behoefte en heeft een eigen waarheid. Van de twee „soorten" levensbeschouwingen eist de wereldse een bewijs door de zintuigen en heeft de van de aarde afgekeerde een geestelijke onaf hankelijkheid en zekerheid, die derhalve remmend werkt op de ontwikkeling van de techniek. Wijzigingen Ook uit de techniek blijkt dat de levens beschouwing van de Westerse mens niet altijd aards gericht is geweest. Het aantal wetenschappelijke uitvindingen per eeuw bedroeg in de achtste eeuw vijf (monniken voerden de boventoon!) en in de vorige eeuw ruim vijfentachtig honderd. Heel langzaam is dus een andere levensbeschou wing opgekomen, die de invloed van de kerken op de leden heeft doen verminde ren. „Het humanisme blijft nu de enige weg, die voor de mensheid open ligt", aldus ir. Stamm'ler, „omdat het in vrijheid streeft naar de bewustwording van de werkelijk heid". Specialisatie Wijzende op de vooruitgang in de tech niek merkte spreker op dat deze terug werkt op de geestelijke ontwikkeling van de mens. Waren vroeger de ontwerper en uitvoerder in een persoon verenigd, die zich gelukkig en bevredigd voelde, thans komen zij steeds verder van elkaar ver wijderd te staan. De uitvoerder, een con creet ingesteld persoon, werkt volgens bepaalde regels en hoeft zich bijna niet ADVERTENTIE OLD CLOTHES NEW Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 - Tel. 4886 meer uit te leven in het werk. Het gevolg hiervan is de rem op het zelfstandig den ken, waardoor de mens gevoelig wordt voor leuzen. Deze mensen worden eenzij dig critisch en geloven klakkeloos de spe cialist. Wanneer men zich te veel gaat specialiseren ontstaat het gevaar dat de cultuur er op achter uit zal gaan omdat men zich te veel verliest in de bestudex-ing van één onderwerp; zoals een bekend Frans schx-ijver heeft gezegd: „II sait tout, mais il ne sait que cela". (Hij weet alles, maar niet andei-s dan dat). tCOCOOOOOOCOOOOOOCXXXXXDOOOOOOOOOOOOOOOOOOOGOOOOOOOOCOOCJOO Sedert enige dagen vindt een aantal i g evacué's in Velsen een liefderijk onder- komen. Al zijn het dan geen mannen, vrouvjen of kinderen, zij genieten van „goed voer en een warme stal". Me vrouw Van Tuyll van Serooskerken is een groot dierenvriendin en van haar vriendelijk aanbod om het asyl in de Ridderstraat in Haarlem te ontlasten van dieren uit het noodgebied, is een j dankbaar gebruik gemaakt. Op het ogenblik heeft Waterlandacht i katten, vijf postduiven en twee konij- nen te gast. Een deel van deze logés komt. uit St. t>hilipsland, de andere zijn nog ongeregistreerdHet ligt in de bedoeling van de gastvrouwe over enige 8 tijd voor de dieren een goed tehuis te 8 8 zoeken. 8 ooooocoocoooooooooooooooooooooooooooooooooooooocoooooooo Wanneer men een vierling heeft, zoals mevrouw Pinkham in West Buxton (V.S.) wordt men vindingrijk. Het probleem van het tijdrovende flesjes-geven werd op deze ingenieuze wijze opgelost. Zaterdagmiddag heeft de heer J. A. Stap per, bankwerker-monteur van de mecha nische werkplaats van Van Gelder Zonen's papierfabriek, na 45 dienstjaren wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd afscheid genomen. Dat dit 's mid dags gebeurde vond zijn oorzaak in het feit, dat de scheidende bankwerker ook zijn tweede extra halve dag voor de noodge- bieden wilde vol maken, om aldus nog het zijne bij te dragen voor de slachtoffers van de watersnoodramp. Het was ondanks hèt late Zaterdagmid daguur druk bij dit afscheid in de M.W., waar de heer Joh. Hommes, werkbaas, aller gevoelens bij dit vertrek vertolkte. Hij noemde de scheidende een man uit één stuk die in alle opzichten een goede werker was met grote kameraadschappelijke deugden. Na te hebben gewezen op het feit, dat de heer Stapper in de voorbije jaren geen ge makkelijke werkkring had en de houtstof- fabriek, waar de vochtige warmte de laat ste jaren een nadelige invloed heeft gehad op zijn gezondheid. Alle waardering kreeg hij voorts als volijverig lid van de harmonie „De Eendracht". Als voorzitter van deze vereniging hoopte de heer Hommes dat. de scheidende bankwerker in de muziekbe oefening nog lang afleiding zou mogen vin den. De chef van de houtstoffabiuek, de heer P. N. Höweler, dankte de heer Stapper namens de H. F. voor de grote hoeveelheid werk voor dit fabrieksdeel verzet en voor de opgewektheid in de omgang. Tenslotte vertolkte de heer A. Mol na mens het gehele M.W.-personeel de gevoe lens van dankbaarheid voor de hartelijke kameraadschap en de prettige samenwer king, woorden, die gepaard gingen met de aanbieding van een enveloppe. De heer Stapper was in zijn dankbetui ging aan allen vol lof over de aangename tijd en de omgang met superieuren en col lega's. In de Zondagmiddag in het Statenhuis gehouden jaarvergadering van de Koninklijke Nederlandse Athletiek Unie, district Noordholiand, is wel duidelijk tot uiting geko men, hoezeer de jeugdathletiek bijdraagt tot de bloei en de perspectieven van de tal rijke verenigingen in het district om nog maar niet te spreken van de stimulans voor de hele Unie, welke steeds meer aandacht aan de jeugd gaal besteden. Dit blijkt al uit de vermeerdering van het ledental met bijna honderd, hoofdzakelijk uit de jeugd voortgekomen. Slechte enkele verenigingen hadden ver stek laten gaan toen de heer J. F. van Driel, districts-voorzitter, de aanwezigen verwel komde, onder wie de secretaris van de Nationale Technische Commissie, de heer J. H. Moerman, om vervolgens speciaal de nieuw toegetreden verenigingen te begroe ten. Ten aanzien van het Olympisch jaar 1952 merkte de voorzitter op, dat dit voor de KNAU moeilijk is geweest, maar dat het ten aanzien van het normale wedstrijd wezen geen hinderpalen heeft opgeleverd. Van zekere zijde in Amsterdam was ge probeerd de jeugdwedstrijden te blokkeren, maar achteraf is dit toch terecht gekomen. Verheugend noemde de voorzitter het ont staan van de Amsterdamse Athletiek Raad, hoewel hij enigszins huiverig stond tegen over dit nieuwe instituut naar aanleiding van een aantal districts-(technische)-com missieleden. Ten aanzien van de jeugd leiderscursus werd opgemerkt, dat de B- cursus voor clubcoaches spoedig gaat be ginnen. Over de gevolgen van de watersnood, waarvoor al vele offers zijn gebracht, deel- René Mayer, Frankrijks eerste minister, is in Engeland. Hij werd bij zijn aankomst op het vliegveld Northolt begroet door de Britse minister van Defensie, Earl Alexander (rechts). de de heer Van Driel mede, dat in de sport kringen, gecoördineerd in het Nationaal Olympisch Comité, verdere stappen wor den ondernomen om eendrachtig bij te dragen aan het Rampenfonds en gedu peerde sportverenigingen te helpen. In de notulëncommissie werden benoemd de heren H. J. Klaver (Suomi). T. Schuyt (DEM) en Kooiman (Haarlem). Met een enkele aanmerking werd het uitgebreide districtsjaarverslag van de heer J. J. Winkel, secretaris, goedgekeurd. Het kasverslag van de heer W. A. van Leeuwaarden sloot in ontvangsten en uit gaven tot een bedrag van 2689,79 met. een vooi-delig saldo van 230,55. Het jaarverslag van de Districts Tech nische Commissie, uitgebracht door de heer L. D. de Snayer, secretaris (Den Hel der), kon niet geheel voldoen aan mevrouw W. ClaassenHundt (Sagitta), die zich ten aanzien van een meisjeswedstrijd ver ongelijkt voelde en aan de heer Moerman De secretaris loste het geschil op. Hij merkte op, dat ook dit jaar weer meisjes wedstrijden worden georganiseerd door Gita (Haarlem), De Volewijckers (Amster dam) en Suomi (Velsen). Naar aanleiding hiervan zullen de jeugdwedstrijden de bij zondere attentie hebben van het districts- en Uniebestuur. De vei-kiezingen brachten geen moeilijk heden. In het districtsbestuur werden bij enkele candidaatstelling herkozen de heren J. F. van Driel, voorzitter en W. A. van Leeuwaarden, penningmeester. Eveneens bij enkele candidaatstelling werden in de Districts Technische Com missie herkozen de heren J. A. Smit. voor zitter en K. Schenk en C. Stapel, leden. De Districts Financiële Commissie zal bestaan uit de heren H. J. Klaver, L. L. Visser en J. Sluyter. De ingebrachte voorstellen behelsden voor Suomi de instelling van een KNAU- wedstrijdagenda en van Olympus, Alk maar, een restrictie ten behoeve van na- inschrijvingen. Na langdurige discussie over het Suomi-voorstel, ontraadde de heer Moerman wegens de praktische niet- uitvoerbaarheid de aanneming ervan. Wel iswaar verdedigde Suomi dit voorstel, maar het werd later ingetrokken. Het Alkmaarse voorstel onderging eenzelfde lot. Een motie van AAC (Amsterdam) om ten behoeve van een eenvoudiger overgang naar de De ouden van dagen van Velsen-Noord hebben Zaterdag in de welwillend door de directie van de papierfabriek afgestane zaal van „Concordia" een prettige ontspannings avond bijgewoond, dank zij de medewer king van de revueclub van'de R.K. Sport vereniging „T.E.V." en een aantal leden van het show-orkest „The Dio's". Waarschijnlijk als gevolg van de ijzige koude was de belangstelling van de ouden van dagen niet zo groot, maar niettemin was voorzitter J. L. Harsyeld toch nog ver heugd over de opkomst. Het I.E.V.-duo Bart en Barendje opende het programma met een inleiding op de revue, waarna Barendje met een lange conférence, niet gespeend van originaliteit, zijn grappen over het voetlicht bracht. „The Dio's" trokken de grootste belang stelling: een jeugdige jodelaarster, die over een „machtig" stemvolume beschikte en enige bekende liedjes ten beste gaf, had veel succes on een verrassing was het op treden van de „Bella's" met haar geïllumi neerde accordeons, die in de duistere zaal een aardig effect gaven. In de pauze werden de aanwezigen, dank zij vele gopde gaven van diverse kanten, rijkelijk onthaald en aan het eind kon voor zitter Harsveld dan ook met voldoening vaststellen, dat ae avond een prettig ver loop had. In de competitie onder de leden van de Jeugdpostdui ven vereniging „De Kopvlie- ger", die de winterse rustperiode nuttig hebben gemaakt met de beoefening van do damsport onder de naam „Damko", zijn Zaterdag de laatste wedstrijden gespeeld, waarbij na spannende strijd Harm Haan het clubkampioenschap behaalde. De partij tussen H. HaanH. Winkelaar moest de beslissing brengen, met J. Exalto en R. Haan als de zwaarste concurrenten: laatstgenoemde verloor echter terrein in de strijd tegen zijn broer. Achtereenvolgens kregen daarna J. Exalto en J. Bierman de leiding. De laatste verspeelde zijn kans door een remise tegen D. Visser, welke partij bij winst een beslissing had geforceerd. De eindstand werd: H- Haan 7 6 1 0 13 J. Bierman7 5 2 0 12 R. Haan 7 4 1 2 9 J- Exalto 7 4 0 3 8 H. Winkelaar 7 3 0 4 6 D. Visser7 2 1 4 5 F. v. d. Pieterman 7 115 3 A. Tuinstra 7 D 0 7 0 „Damko" zal een nieuwe damcompctitie beginnen, waaraan nu ook de jeugddona- teurs kunnen deelnemen. Deze mogelijk heid om „de jeugd van de straat" te hou den is ingeslagen, want hierdoor heeft „Damko" een flink aantal jeugddonateurs gewonnen. Zes leden van DCIJ spelen in de hoofd klasse van "het Kennemer kampioenstournooi een spannend spelletje. Het gaat om de twee eerste plaatsen en deze twee komen met B. Dukel in de finale uit om het Kennemer- land damkampioenschap. Voor de 24e Fe bruari moet dit voortournooi zijn beëindigd en doordat dit weekeind Postma zeer fraai van J. v. Straten won, staan zijn kansen goed. Voor de tweede plaats is de strijd nog geheel open: zowel Swier, Vooys en v. Straten hebben hun lot geheel in eigen hand. De uitslagen tot nu toe luiden: P. Postma wint van Wim v. Wort, L. C. Vooys wint van K. de Jong; H. Swier verliest van J. v. Straten; Vooys verliest van Swier; De Jong verliest van v. Straten: Postma wint van J. v. Straten; Swier remise met Wim v. Wort. In de eerste klasse komt voor DCIJ (groep Haarlem) Jcllc Post uit. Deze week speelde hij met Hekelaar remise. Post leidt nu met 6 punten uit 4 partijen. Dinsdagavond wordt het tournooi (hoofd klasse) voortgeezt. Dan ontmoeten elkaar: PostmaVooys;. De Jong—Swier en v. Wort v. Straten. Onderlinge strijd Een belangrijke inhaalpartij uit de onder linge damconipetitie om de clubtitel van DCIJ werd deze week tussen A. W. Beu- kema en G. Postma gespeeld. Wegens het late uur werd de partij in een eiindspel van 5 stukken voor Beukema tegen 3 stukken voor G. Postma afgebroken. Niemand had een overwinning van Beukema op de leider G. Postma durven voorspellen! Met dc nederlaag van G. Postma is ook de strijd om de clubtitel weer geheel „open" komen te liggen. B-klasse het nummer 150 meter voor C- klasse-jongens van 14 tot 15 jaar in te lassen, vond gehoor bij de NTC.-secretaris; het zal dan ook in overweging worden ge nomen. Zonder opmerkingen werd de agenda voor de KNAU-jaarvergadering aanvaard. Loggers bleven Zondag over. Doordat de meeste loggers en kotters pas in het tweede weekgedeelte van de vorige week naar zee waren gegaan, bleven vele van hen Zondag over en lagen er Maandag in totaal slechts 8 stuks binnen met een 1200 manden. Alle kwamen voor een vroege los- beurt in aanmerking en brachten ongeveer 1000 kisten schol groot en klein formaat, 100 diversen en 5000 kg tongen. Van de trawlervloot losten vroeg de Johannes Pol derman, die aanvoerde: 35 kisten schelvis en piepers, 200 k. makreel, 180 k. gestripte wijting, 250 k. dichte wijting, 50 kabeljauw en gullen, 70 zwarte kolen, 50 Noordharing, 5 stokkebit en 60 stuks stijve kabeljauwen; de Maria van Hattum met 55 kisten kabel jauw en gul, 30 haring, 40 schelvis en pie pers, 75 makreel, 100 gestripte wijting, 50 dichte wijting, 40 radio, 15 stokkebit, 26 kleine kistjes haring en 100 stuks stijve kabeljauwen en de Bergen, die in tegen stelling tot de overige trawlers een zeer korte reis maakte voor 500 kisten wijting, 300 makreel, 200 haring en 30 schelvis. Voor de late beurt waren er nog drie log gers met een totale aanvoer van 150 man den plat- en fijnvis. Lange reizen. Als eerste binnenkomers van de trawlervloot kunnen na vandaag worden verwacht de volgende schepen: de Norma Maria en Vikingbank (vertrokken 3 Febr.), de Hei-man, Flamingo en Shamrock (vertrokken de 5e Februari) en de Sumatra en Eli Chénévière (vertrokken de 6e Febr.) Euvel verholpen. De trawler Post Boy, die voor reparatie een der Noorse havens moest binnenlopen, is de 14e weer naar de visgronden vei-trokken. Katwijker met raak schot. De hoogste besommer van de Zaterdag werd ditmaal de KW 37. Schipper Teun van de Plas, die een 10-daagse reis achter de rug had, no teerde een eindbedi-ag van ruim 11.570. De VI. 85 benaderde hem het meest met 10.300. Onderbezette markt. De noteringen van Zaterdag bleven onveranderd. De schol- en fijnvisaanvoeren bleven ver beneden de verwachtingen doordat nog vele loggers en kottei-s verstek hadden laten gaan. De ge vraagde zetschol-soorten noteerden gemak kelijk 50 per 50 kg., de schol 2 40 tot f 35 en de schol 3 35 tot 28 per kist. Ook de tong was goed gevraagd en noteer de weer 3 per kg. voor de lappen en 2.60 als middenprijs voor de andere soorten. Blei en snoekbaars. Vorige week Don derdag werd door 20 vaartuigen bij de vis- al'slag te Ui-k aangevoerd 1419 pond snoek baars, prijs 0,650,76, 196 pond rode baars 0,850,91 en 1047 pond blei 0,10, alles per pond. Vrijdag waren deze cijfers: 34 vaartuigen met 1449 pond snoekbaai-s 0,720,74, 203 pond rode baars 1 1,05, 1186 pond blei ƒ0,10 en 18 pond karper 0,29, alles per pond. Prijzen en aanvoer. Gr. tong 3.252.90; grm. tong 2,902.50; kim. tong 2.90 2.65; kl. tong I ƒ3—2.80; kl. tong II ƒ2.25 —2.19; tarbot I 3—2.70, alles per kg. Gr. schol ƒ3125; grm. schol f 5747; kim. schol 8073; kl. schol I ƒ6557; kl. schol II 4428; schar .1 43—40; bot 26—22; wijting 3832, alles per 50 kg. Gr. kabel jauw 240184 per 125 kg. Aanvoer: 104 kisten tong en tarbot, 448 schol, 9 schar, 9 bot, 39 wijting, 27 kabeljauw en gul, 14 diversen. In totaal 650 kisten. Donderdagavond werd in Beverwijk de oprichtingsvergadering gehouden van de Christelijke Sportvereniging „Hercules". Het blijkt, dat de Chr. Gymnastiekver eniging „Hercules" welke vereniging on langs haar 25-jarig jubileum vierde, in haar geheel als afdeling gymnastiek in de nieuwe vereniging is opgegaan. Zoals be kend waren er reeds afdelingen voetbal en korfbal opgericht. Het kernbestuur be staat uit de heren: J. H. Hendriks, voor zitter, C. de Geus, 2e voorzittei-, D. S. Bak ker, Zeestraat 132, secretaris en C. Koe- doot, penningmeester. Met medewerking van Jhr. Boreel en de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk heeft men de beschikking gekregen over het sporttex-rein nabij Tussenwijk bij de boer derij van de heer Joor. Hier lag reeds een voetbalveld doch dit is thans uitgebi-eid met een korfbalveld, terwijl er nog ruimte is voor een volleybalveld. Getracht zal worden in het seizoen 1953-1954 aan de competitie deel te ne men. Hiertoe zal een zo doelmatig moge lijk ti-ainingsschema worden uitgewerkt. Om het tafeltenniskampioenschap van Nederland van P.T.T. sportverenigingen speelde de P.T.T. Beverwijk Zaterdagmiddag een wedstrijd tegen Radio Lopik. De Bever- wijkers wisten deze wedstrijd met 64 te winnen. Dc gedetailleerde uitslagen zijn: Beverwijk Radio Lopik. R. J. DuutP. van Nunninkhoven 01; J. VessiesB. J. Echard 10; J. Lubbei-s W. M. van Rooy 10; R. J. DuutB. J. Echard 0—1: J. Vessies—P. van Nunnink hoven 01: J. LubbensB. J. Echard 10; R. .T. DuutW. M. van Rooy 10; J. Vessies W. M. van Rooy 10: J. LubbensP. van Nunninkhoven 01. Het dubbelspel werd een overwinning voor P.T.T. Beverwijk. De uitslagen van de eei-st.e onderlinge wedstrijden van dit jaar der B.R.C. „Ken- nemerland" waren: A-klasse 55 km.: 1 De Ruiter, 1 uur 36 min.; 2 J. Stet; 3 F. Stvoomer; 4 J. Groot5 P. Sieveking. Chr. de Nijs opgegeven. B-klasse, 55 km.: 1 C. Stx'oomer, 1 uur 40 min.; 2 T. Beentjes; 3 J. de Ruiter; 4 W. de Boer; 5 P. van Lieshout. Ebbinge, Van Zutphen en Suonet ga ven op. C-klasse, 33 km.: 1 N. Kluft, 1 uur 8 min. 35 sec.; 2 J. Tuinsti-a; 3 Th. Eelting; 4 C. de Jong; 5 L. Braar. Junioren, 22 km.: 1 L. Grapendaal; 2 C. Honing; 3 C. Nieten; 4 F. Bot; 5 J. Stet; 6 H. Komen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8