Aannemers met groot materieel nemen werk aan de dijken over I Weerbericht KRO, NCRV en VARA reageren op verklaringen van AVRO-voorzitter Collecte op Curasao Bezorgdheid Boudewijns over Koning gezondheid Militaire bijstand ten einde Men hoopt Schouwense polders deze herfst droog te hebben Prof. ir. J. Th. Thijsse uit Amerika terug Thans f 47,5 millioen voor het Rampenfonds Prinses Marijke wordt morgen zes jaar mm I Deense artilleristen in hongerstaking Eden over Britse buitenlandse politiek Het woord is aan... Schadevergoeding voor getroffenen in N~Holland Einde van de vorstperiode velser Haailems Dagblad editie Voorstander van het afsluiten der zeegaten Paraat S.E.R. wenst arbeidsverbod voor 14-jarige meisjes Vliegende Hollander Ons land had op 1 Januari 10.434.883 inwoners Prins Bernhard bezocht getroffen gebieden Uit protest tegen de lange diensttijd Bestuurder van auto na botsing spoorloos Métro-staking in Parijs Voor Nationale Rampenfonds Verzending van zeepost <37e JAARGANG No 187 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 297e JAARGANG No ê4 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4'' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Vandaag: is het werk aan de dijken, waarbij binnen- en buitenlandse leger onderdelen zich zo verdienstelijk hebben gemaakt, overgegaan in handen van par ticuliere aannemingsmaatschappijen. Een gedeelte van de troepen wordt nog in ge reedheid gehouden om in bijzondere ge vallen hulp te verlenen, of is incidenteel nog aan de dijken aan het werk. Een plot selinge overgang is dit allerminst, want de laatste week heeft geleidelijk het civiele apparaat reeds officieus aspecten van de opbouw overgenomen. Enerzijds is men er van doordrongen, dat in de eerste rampzalige dagen de mili tairen het meest efficiënt konden optreden, en het voortreffelijk hebben gedaan, an derzijds beseft men, dat het hoog tijd is, dat er nu orde komt in de provisorische werkzaamheden en dat draglines en be kistingen betere hulpmiddelen zijn dan de zandzakken van het eerste uur. Op St. Philipsland zijn aannemingsmaat schappijen thans bezig de vier grote gaten in de dijk te dichten en de beschadigingen aan de dijk te herstellen. Hoe lang het duurt voor de gaten dicht zijn is nog moei lijk te zeggen: in het gunstigste geval rekenen de aannemers er op, dat de kist dammen er binnen twee weken op hoog waterhoogte inzitten. Een week daarna kunnen de polders drooggemalen zijn. Daarna komt de afwerking aan de beurt, die maanden zal vergen. Het basisplan voor het herstel van de zeeweringen en. polderdijken van Schou- wen-Duiveland ls thans gereed. Men hoopt tegen de herfst van dit jaar alie polders van het eiland droog te hebben. Een groot probleem vormt de polder Schouwen, die ruim 9000 ha groot is. In de Zuidelijke zeedijk bij de Burgsluis zitten drie flinke gaten, bij de Schelphoek een gat van on geveer 250 meter. In dit laatstgenoemde gat, dat een diepte heeft van ongeveer 30 meter, staat een enorme stroming, die van en naar de bijzonder grote Schouwpolder loopt. Het dichten van dit gat. zal naar deskundig oordeel, veel moeilijker zijn dan het dichten van de Walcherense dijk bij West Kapelle in 1945. Reeds is een enorme baggermolen bezig Oostelijk van Zierikzee een werkhaven te graven. Van die basis uit kan het werk met volle kracht beginnen. Graafmachines en ander materiaal stromen op het ogenblik naar het eiland, waar het werk onder regie van de directie der Zuiderzeewerken met man en macht wordt aangepakt. Na het herstel van de zeedijken wacht nog het werk, dat verscheidene binnen dijken zullen opleveren. Zierikzee's evacuatie Ondanks het feit dat de evacuafie van Zierikzee gisteren zijn beslag gekregen heeft en de laatste 50Ö „officiële" evacué's Prof. ir. J. Th. Thijsse, directeur van het Waterloopkundig Laboratorium te Delft, is uit Amerika in ons land teruggekeerd. De regering had hem dringend verzocht zijn gastcolleges aan de universiteit van Michi gan te onderbreken. Prof. Thijsse is een groot voorstander van het in studie nemen van het afsluiten der zeegaten in Zeeland. Deze afsluiting, zo zei hij, is sinds kort technisch mogelijk. De uitvoering zal ech ter veel moeilijker en kostbaarder zijn, dan destijds de afsluiting der Zuiderzee. Men moet vooral ook letten op de economische consequenties. De oestercultuur in Ierseke zou ten dode zijn opgeschreven. Prof. Thensse was van mening dat, wanneer men er de middelen voor over heeft, een afslui ting binnen twaalf tot vijftien jaar gereed zou kunnen zijn. vertrokken zijn, verblijft er nog altijd een aantal inwoners, dat buiten de evacuatie maatregelen is gevallen of er zich aan ont trokken heeft. Het eerste is een logisch ge volg van het feit, dat er mensen achter blijven, die node gemist kunnen worden, de werkers, hetzij administratief, hetzij met de schop. Dit getal beloopt ongeveer 3000. Maar daarnaast zijn er nog altijd burgers of burgeressen van Zierikzee, die geen gehoor hebben gegeven aan de drin gende beroepen, die men op hen heeft ge daan en die niet vatbaar'zijn gebleken voor de zeer redelijke argumenten, die de auto riteiten voor evacuatie naar voren hebben gebracht. VSn de 3000 uitverkorenen zijn er ook velen, die een tijdelijke vergunning hebben, die elk ogenblik wèer kan worden ingetrokken. Er is dus weer een nieuwe „zifting" te wachten. „Onmisbaar" De waarnemende burgemeester van de gemeente Rilland-Bath heeft medegedeeld, dat het herstel van de beschadiging en doorgebroken dijken alleen met hulp van militairen kan geschieden. Indien deze worden teruggetrokken, komt er volgens hem stagnatie in de herstelwerken en zal er een groot verlies aan grond en materiaal DOOOOOOO OCOOCOOOOCOOOC<X>OCOOOOCOOOOOOOC)OOClOOOOOC OOOOOOOCj De chef van de generale staf heeft de volgende dagorder uitgegeven: ,,Nu de militaire bijstand in de waters- nood in algemene zin is geëindigd, stel ik met voldoening vast, dat de Konink lijke Landmacht paraat is gebleken. Allen, zowel beroeps-, reserve- als dienstplichtige militairen hebben zich met hun gehele persoon ingezet, zonder aarzeling, dikwijls in koude, storm en regen, met onverpoosde ijver, zonder acht te geven op vermoeidheid en veelal met moed gevaren trotserend, tot red ding van mens en dier en tot het dich- i ten of versterken van dijken. Zij hebben hun plicht gedaan zoals van een goed soldaat in het bijzonder in tijd van nood wordt verwacht". worden geleden. Voor de dichting van het belangrijkste en gevaarlijkste gat moet materiaal getransporteerd worden, hetgeen door de slechte toestand van de dijken niet met voertuigen kan geschieden. Het is alleen met een flinke mankracht mogelijk om de zandzakken op hun plaatsen te brengen. Deze werd tot nu toe geleverd door energieke militairen, wier vertrek thans ten zeerste wordt betreurd.. De heren P. A. M. Speet, directeur van de K.R.O., mr. A. B. Roosjen, voorzitter van de N.C.R.V., en mr. J. A. W. Burger, voorzitter van de V.A.R.A. hebben gerea geerd op verklaringen, die de voorzitter van de A.V.R.O., de heer G. de Clercq heeft afgelegd in de gewestelijke vergadering van de A.V.R.O. te Arnhem. Zij verklaren na mens JC.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. dat de omroepberichten over beide zenders op Zondag 1 Februari en het grootste deel van Maandag 2 Februari verwarrend waren, omdat over beide zenders niet dezelfde be richten werden gegeven. Bovendien wa ren er berichten waarvoor de omroepver enigingen geen verantwoordelijkheid mochten dragen. Daarom werd in de loop van Maandag 2 Februari door N.C.R.V. en V.A.R.A., die toen in de aether waren, be sloten tot het coördineren van de bericht geving over beide zenders. Over het uit spreken van deze berichten werd contact gezocht met de Regeringsvoorlichtings dienst. De K.R.O., die Dinsdag in de aether kwam, was onmiddellijk bereid de getrof fen regeling voort te zetten en stelde zich daartoe in verbinding met de desbetref fende A.V.R.O.-functionaris. Deze achtte het voortzetten van de regeling buiten kijf, maar moest zijn aanvankelijke toestemming later op gezag van de heer De Clercq in trekken. Op Dinsdag 3 Februari besloten de ver tegenwoordigers van de reportage-afdelin gen van K.R.O., N.C.R.V. en V.A.R.A. tot volledige samenwerking op reportagege- bied, hoewel zij vernomen hadden dat de A.V.R.O. daaraan niet wenste deel te nemen. Ten overvloede heeft de program- ma-commissaris van de Nederlandse Radio Unie de heer De Clercq opgebeld om hem te vragen of het juist was dat de A.V.R.O. aan deze samenwerking niet wilde mee doen. Dit werd door de heer De Clercq bevestigd. Op Dinsdag 3 Februari heeft de heer Lug- tenburg namens de A.V.R.O. in een ver gadering van de Televisie Coördinatie commissie meegedeeld, dat de heer De Clercq wenste dat het cabaret-programma op Vrijdagavond 6 Februari normaal zou doorgaan. Onmiddellijk na deze vergade ring heeft de secretaris van de Nederlandse Televisiestichting de heer De Clercq op gebeld en zijn verwondering over dit voor nemen uitgesproken. Toen tijdens dit ge sprek bleek dat de heer De Clercq vasthield aan zijn voornemen, heeft de secretaris van de Televisiestichting nog dezelfde avond in overleg met de andere leden van het dagelijks bestuur een spoedvergadering van dit bestuur uitgeschreven op Woens dagmorgen. Pas in deze spoedvergadering heeft de heer De Clercq meegedeeld van zijn voornemen af te zien. De vraag of de regeringscommissaris al of niet zendtijd van de A.V.R.O. heeft ge vorderd, is weinig interessant, daar het immers duidelijk is, dat de heer De Clercq de op Maandag tot stand gekomen coördi nerende regeling inzake de berichtgeving niet wilde voortzetten, maar de toestand wilde herstellen, waarbij over beide zen ders niet dezelfde berichten zouden wor den uitgesproken. Dat de regering dit niet wenste te aanvaarden, is begrijpelijk. Dat de heer De Clercq zijn eigen houding tracht goed te praten door het werk van anderen in discrediet te brengen is minder begrij pelijk, zo verklaren de heren Speet, Roos- jen en Burger tenslotte. Maandagavond was een bedrag van 47,5 millioen gulden bij het Rampenfonds binnengekomen. De Koningin Wilhelminafonds-lucifers worden thans in de handel gebracht ten bate van het Rampenfonds. Reeds zijn nu 8 millioen doosjes van deze lucifers verkocht. De bij de havenarbeidsreserve te Rotter dam geregistreerde losse havenarbeiders hebben 21.000 ten behoeve van het Ram penfonds bijeengebracht. De Scheepvaart vereniging Zuid heeft deze bijdrage met eenzelfde bedrag verhoogd, zodat 42.000 aan het Rampenfonds is overgemaakt. De inzameling in Nijmegen is gestegen tot 450.000. Men hoopt binnenkort het half millioen te bereiken. In de Nederlandse Antillen heeft men thans 2l/2 millioen bijeengebracht; in Suriname 300.000. Op 1 Mei 1952 heeft de toenmalige minis ter van Sociale Zaken aan de Sociaal- Economische Raad advies gevraagd over het voorontwerp van wet tot nadere wijzi ging van de Arbeidswet 1919 (arbeidsver bod voor 14-j'arige meisjes). De Sociaal-Economische Raad spreekt zich thans in zijn advies unaniem voor een dergelijk verbod uit. Hij is van oordeel, dat de omstandigheden, waaronder in het alge meen in de ondernemingen wordt gewerkt, veelal een storende invloed dreigen uit te oefenen op de natuurlijke ontwikkeling van het 14-jarige meisje. De raad ontveinst zich niet, dat een der gelijk arbeidsverbod sommige takken van de Nederlandse industrie voor niet geringe moeilijkheden plaatst. Hij is daarom van oordeel, dat ruimte dient te worden gelaten voor een verant woorde toepassing van uitzonderingsmoge lijkheden. Morgen viert prinses Marijke haar zesde verjaardag. Een door Paul Huf vervaardigde foto van het prinsesje. jÉIÉStaö Een beeld van de manier waarop in Willemstad (Curagao) de collecte voor het Rampenfonds werd gestimuleerd. De West droeg grote sommen bij toi leniging van de nood in het rampgebied. BRUSSEL. (Reuter). De Belgische premier Van Houtte, die Zondag een be zoek aan Koning Boudewijn aan de Ri viera heeft gebracht, heeft gisteravond laat het kabinet in buitengewone verga dering bijeengeroepen. De vergadering werd gehouden in de ambtswoning van de premier. Premier Van Houtte heeft later tegen over verslaggevers verklaard: „De twee hoofdproblemen van het land zijn op het ogenblik: Koning Boudewijns slechter ge worden gezondheidstoestand en de nood zakelijkheid van spoedige hulp aan de slachtoffers van de watersnood". De premier zeide, dat de Koning bij voortduring een te hoge temperatuur heeft. Toen de Koning acht dagen geleden van de R.ivièra terugkwam en de overstroom de gebieden in de omgeving van Antwer pen bezocht voelde hij zich ziek en koort sig, aldus de eerste minister. De volgends dag was hij volkomen uitgeput, maar, zo zeide premier Van Houtte, de Koning ver klaarde in staat te zijn tot het afleggen van een nieuw bezoek aan de zeekust, om dat de dokter hem wel een opwekkend middel zou geven. Eerste minister Van Houtte zeide de Koning te hebben medege deeld, dat iets dergelijks uitgesloten was. Premier van Houtte verklaarde verder, dat de Koning geen longaandoening heelt. Wel moet zi.m zwakke gezondheid steeds worden gecontroleerd en men onderzoekt voortdurend zijn bloed. OCOOCOOOOOOCOOCOOOOOOC<X)OOOOOOCOOOOC)OOOCOOOCOOOOOC)COOCXDO ALNWICK (United Press). Land rotten hebben de zeelui in het Engelse plaatsje Alnwick uitgelachen, toen zij vertelden dat zij een soort nieuwe „vlie gende Hollander" gezien hadden, een zeilschip, waarvan de ribben blootlagen en dat hen in de mist gepasseerd zou zijn. Toch kregen de ze'elui gelijk. Want bis teren vonden zij op het vogeleilandje Brownman een oud Noors zeilschip, de Spika. De Spika is in 1915 gezonken en later op een ander eiland aan de grond gezet. De hoge zee heeft het wrak. van zijn plaats gebracht en naar Brownman doen drijven. I ÓOCXXXXX)OOOOOOOOCXÏOCOOOOOOOOCK>DOCOC)OOOOCOOCXXXXX>OOOOOOOC Uit een opgave van het Centraal Bureau voor c.e Statistiek blijkt dat het aantal in woners van ons land op 1 Januari 1953 10.434.883 bedroeg. In 1952 werden 87.383 huwelijken geslo ten tegen 90.225 in 1951. Het aantal le vend geborenen bedroeg in 1952 232.521 tegen 228.631 in 1951 en het aantal over ledenen 76.020 tegen 77.194 in 1951. Voor herstel van zijn gezondheid is het noodzakelijk, zo zei premier Van Houtte, dat De Koning aan de Rivièra blijft, mis schien voor verscheidene weken. De eerste-minister achtte het mogelijk, dat hij de Koning ginds weer een bezoek zal moeten brengen. Premier Van Houte deelde mede, dat de regering besloten heeft gedurende een jaar de inkomstenbelasting, met ongeveer vijf procent te verhogen voor herstel van de overstromingsschade. Prins Bernhard heeft Maandag weer be zoeken gebracht aan plaatsen in het ge troffen gebied. Per vliegtuig begaf de Prins zich naar het vliegveld Woensdrecht, van waar hij per helicoptère. naar Zeeuwsch- Vlaanderen ging. Hier bezocht hij Kloos- terzancle, Ossenisse, Terneuzen en Hoofd plaat. Vervolgens stak de Prins over naar Zuid-Beveland, waar hij in Ierseke landde. Tenslotte bracht hij nog een bezoek aan Zonnemaire op Schouwen. KOPENHAGEN (Reuter). Tweehon derd soldaten van de Deense artillerie te Aarhus in Jutland zijn Maandag in honger staking gegaan uit protest tegen verlenging van de diensttijd. De betrokken eenheid is de enige in Aarhus, die het half jaar extra zou moeten dienen. De andere artilleristen zwaaien in Mei af na een jaar gediend te hebben. In een kamp in het Zuiden van Jutland verlieten honderd soldaten de kazerne. De bevelvoerende officier slaagde erin 65 van hen te bewegen terug te keren, de 35 ande ren begaven zich naar het station van Aabenrae, waar bevel werd gegeven naai de kazernes terug te gaan. Een man die weigerde, werd gearresteerd. De oorzaak van de verschillende dienst tijd van de eenheden van het leger is een gevolg van het gebrek aan kazerneruimte. De diensttijd is verlengd van twaalf maan den tot achttien maanden. Met de beschik bare kazerneruimte kan slechts de helft van de troepen achttien maanden onder de wapenen worden gehouden. Ook te Haderslev in Zuid-Jutland werd door soldaten geprotesteerd tegen uitbrei ding van de dienstplicht van twaalf tot achttien maanden. Er hebben zich opnieuw protestacties van Deense militairen voorgedaan. Op het eiland Bornholm hebben driehonderd sol daten hedenochtend geweigerd te werken. Zij beraadslagen thans met het hoofd dei- troepen op het eiland, kolonel Trampe. LONDEN, (Reuter) De Britse minis ter van Euiicnir»ndse Zaken, Eden, heeft in het Lagerhuis in antwoord op vragen ver klaard, dat Engeland op de jongste bespre king met Franse ministers» een „zeer uit gebreide technische samenwerking" met de Europese verdedigingsgemeenschap heeft voorgesteld. Engeland had niet ver klaard dat het bereid was tot de E.V.G. toe te treden. „Ik geloof niet, dat de Fransen dat van ons verwachten", aldus Eden. De minister zei verder, dat de Ameri kaanse regering zeer goed bekend is met het standpunt van de Britse regering, dat zij het recht heeft van te voren te worden geraadpleegd over een belangrijk Ameri kaans besluit inzake de oorlogspolitiek. De Amerikaanse regering had Engeland geen voorstellen gedaan over een blokkade van China. Eden zei, dat Engeland niet instemt met eenzijdige opzegging van vrijwillig aan gegane internationale overeenkomsten. De V.S. wèl Na afloop van een bespreking op het Witte Huis tussen president Eisenhower, minister van Buitenlandse Zaken Dulles en congresleiders heeft senator Taft, de leider van de republikeinse fractie in de Senaat, meegedeeld dat het congres „bin nen een redelijke tijd" een resolutie zal aannemen, waarin de geheime clausules van Jalta worden opgezegd. De resolutie zal niet betrekking hebben op een speciale clausule, doch óp alle over eenkomsten, die op enige wijze inhouden, dat de V.S. accoord gaan met ..het. onder drukken van mensen in een Sovjet-satel lietstaat of andere landen", aldus Taft. Gisteravond om tien minuten over half twaalf had een aanrijding plaats tussen twee personenauto's, namelijk een Morris en een Citroën op de Cruquiusweg in Heemstede. De Morris kwam uit de rich- ling Haarlemmermeer en de Citroën uit de tegenovergestelde richting. De laatstge noemde wagen begon plotseling te slinge ren en botste tegen de Morris. De bestuur der van de Citroën heeft men zien uitstap pen. Hij is echter sedertdien spoorloos. Ge tuigen wordt verzocht zich in verbinding te stellen met de Heemsteedse politie, Raadhuisstraat in Heemstede. PARIJS (Reuter). Employés van de Parijs ondergrondse en van de busdiensten zijn hedenochtend vroeg plotseling in sta king gegaan, om aan hun eisen tot loons verhoging kracht bij te zetten. Tienduizen den Parijzenaars moesten naar hun werk lopen. De meeste diensten op de Parijse voorsteden moesten geheel worden ge staakt. Ondergroodse en busdiensten on derhielden een nooddienst, waarbij slechts de voornaamste halten werden aangedaan. Victor Charbonnel: Het karakter is een kracht die wij onszelf schenken; het is het hoge en moeilijke werk der vrij heid. 13e verantwoording 17 Febr. '53 St. Warczynski Wien 11.50; F. H. S. 24.50; Bijeengebracht d. h. personeel der fabr. te Haarlem en Hoorn N.V. Nederland en aangevuld door de Directie 2100.J. B. 10.Spaarpot van L- J. J- W. S. 2.01; A. Ruiter Edmonton Canada 110.Perso neel Sportfondsenbad 125.— Bridgeclub Entre nous f 10.—; Wandelsportver. Bloemen- daal-Noord Kassaldo 78.98; Petertjes spaar pot 1.05: Anneliesje's spaarpot 2.02; van Kinderen R. Z. Sch. (Remonstrantse Zondags school 12.50; O. L. Moerbergschool IJm. Leerlingen 136.30; M. X. 10.—; Mevr. Wet. V. 2.50; Dames B. C. Primo 25.— Bridge club Franklin 15.—; Pinkstergemeente na gekomen gift 10.—;- Kleuterschool Jo de Ridder 44.50; Bezorgers Haarlems Dagblad O.H.C. 55.90; J. A. H. 10.—; Dancing H. K. B. 22.Biljartclub 't Hoekje 100. Henk en Annie 5.— Klaverjasavond Visclub V. Z. O. D. en Biljartclub Oosterkwartier f 32.50; Ned. Volleybal Bond afd. Haarlem 25.— Dr. A. F. J. P. en H. C. V. hun aan deel der recette Zondagochtendvoorst. Rem brandt Theater 71.28; Wed. P. A. de V.W. 10.—; Voetbalclub Rood Wit Kolkstraat 2.50; Dir. en pers. fa. Gilles A. Dal Zn. 400.Opbrengst nachtconcert en film Kon. Mannenkoor Caecilia 545.42. De hierboven vermelde bedragen zijn reeds heden door ons aan het Nationale Rampen fonds overgemaakt. Onder de Noordhollandse strand-exploi- tanten, die door de stormvloed zijn getrof fen, was dezer dagen grote ongerustheid ontstaan over berichten volgens welke hun schade niet door de op stapel staande Rijks regeling zou worden gedekt. Deze onge rustheid kan echter als ongegrond worden beschouwd. Een 25-tal exploitanten uit IJmuiden, Bloemendaal en Zandvoort hebben gister middag in restaurant Brinkmann een ver gadering gehouden en daar heeft de heer Pfeiffer, secretaris van de landelijke Be- drijfshoreca, een overzicht van de situatie gegeven. Hem was gebleken, dat inderdaad in Den Haag aanvankelijk de belangstelling vooral op de zwaar getroffen provincies Zeeland en Zuidholland was gericht, en dat de ver liezen die in Noordholland waren geleden, daarbij even op de achtergrond waren ge raakt. Deze hebben thans echter ook alle aandacht. De heer Pfeiffer zal bovendien namens de getroffen Horeca-bedrijven nog eens met nadruk vragen, dat ook deze-on der de schadevergoedingsregeling komen te vallen. Inmiddels heeft het gemeentebestuur van Zandvoort aan de strandpachter Hendriks honderd strandstoelen van het oude Zuider- bad, die nog in voorraad waren, geschon ken. De heer Hendriks was namelijk zeer zwaar getroffen, omdat hij alles verspeeld had. Hij kan nu tenminste weer een begin maken. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar In donesië: m.s. „Willem Ruys" (2 Maart); naar Nieuw Guinea: m.s. „Amstelbron". (5 Maart); naar de Ned. Antillen: s.s. „Boskoop" (2 Maart): na.ar Suriname: m.s. „Nestor" (4 Maart); naar de Unie van Zuid-Afrika en Z.W.-Afrika: m.s. „Pre toria Castle" (21 Februari); naar Canada: s.s. „Veendam" (26 Februari); naar Australië: s.s. „Orion" (21 Februari); naar Nieuw Zeeland: via Engeland (21 Febru ari): naar Zuid-Amerika (niet voor Bra zilië): s.s. „Andes" (28 Februari) en naar Brazilië: s.s. „Alioth" (24 Februari). Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste dagen heeft de luchtdrukdaling zich geleidelijk in zodanige richting gewijzigd, dat aan de toevoer van koude lucht uit het Oosten en Noord-Oosten naar West- Europa een einde is gekomen. In de afge lopen nacht kwam tijdens opklaringen bij het passeren van een rug van hoge lucht druk vooral in het Zuid-Oosten van het land nog vorst voor.. Westelijke winden voeren echter zachtere lucht van oceani sche oorsprong over de Britse eilanden en de Noordzee naar onze omgeving waardoor hedenmorgen om. 7 uur de. temperatuur langs de kust van Zuid- en Noordholland reeds tot 3 graden was gestegen. De zach tere lucht zal de vorst snel verder naar het Oosten terugdringen, zodat deze vorst periode als geëindigd kan worden be schouwd. ^OOCOCOOOCODCOOOCCOOOOCOOOOOOCOOOOCOCCOOOOOOO STIJGING VAN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met af en toe enige regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Verdere stijging van tempera tuur. Overwegend matige Westelijke wind. 18 Februari Zon op 7.50 uur. onder 17.59 uur. Maan op 9.04 uur. onder Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 17 Februari Hoog water: 6.01 en 18.17 uur. Laag water: 1.42 en 14.06 uur. Woensdag 18 Februari Hoog water: 6.45 en 19.02 uur Laag water: 2.23 en 14.48 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1