Waarom de 5000e Wereldnieuws PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Overspoeld garagebedrijf op Overflakkee 1 V IPf'lKV P ■II Nederland treedt op voor Israel in Moskou DEBRALINE Oe radio geeft Woensdag Die Raeckse en CIOS wonnen van PSVH en Brandweer In 1 dag retour och ló hst zo J 2 SS PUISTJES... ontsieren Uw HU/on Ontwerpverdrag tussen Oost-Duitsland en Egypte Storm in Italië Schiëtpartij in Kenya Executie der Rosenbergs Vurig debat COLD WAVE A. W. Schaefer ter aarde besteld Kerkelijk Nieuws VOLLEYBALLCOMPETITIE Biljarten H. Oomen kampioen eerste klasse klein biljart libre NOG beraamt nadere hulpacties voor NRF Damuitslagen Sport in 't kort Wielrennen Ronde van Nederland één dag korter Paardensport Wedstrijden van NHRV Boksen Vier sterfgevallen tijdens bokswedstrijd in Detroit Voetbal Het Deens voetbalelftal voor zeven Maart Luxemburgse Voetbalbond steunt Rampenfonds De Engelse bekercompetitie Hoe dorst ontstaat DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 i* Nu het water in de getroffen gebieden zakt wordt het pas goed duidelijk welk een ravage is aangericht. Foto: een garage bedrijf bij Overflakkee. JERUZALEM, (Reuter) De premier van Israël, David Ben Goerion, heeft in het parlement nogr eens met nadruk ont kend, dat de aanslag op de Russische le gatie te Tel Aviv met medeweten van de politie zou zijn gepleegd, zoals de Russen verklaard hebben. De Russische gezant had een voorstel tot politiebescherming in de tuin van de legatie afgewezen. Minister van Buitenlandse Zaken Sjaret zeide, dat Israël bij de UNO de „kwestie van de Sovjet-Russische lastercampagne tegen het Zionisme en de staat Israël", aanhangig zou maken. Na de verklaring van Ben Goerion werd een debat gehouden. Tijdens het debat was via de telefoon een anonieme waarschuwing ontvangen, dat er een bom in het parlementsgebouw was neergelegd. De voorzitter besloot het debat voort te zetten. Onmiddellijk na de ver gadering werd een onderzoek ingesteld. Er werd niets gevonden. In verband met het afbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen Israël en de Sovjet-Unie heeft de Nederlandse re gering zich op verzoek van de regering van Israël bereid verklaard om de belangen van de staat Israël in, de Sovjet-Unie te behartigen. „De Arabische staten moeten pogen voordeel te trekken uit het verbreken der Russisch-Israëlische betrekkingen, zonder zich echter op een bepaalde politiek vast te leggen", verklaarde de secretaris-gene raal der Arabische Liga, Abdoel Khalek Hassoena, gisteren te Caïro. Hij voegde hieraan toe: „Wij moeten alle gebeurtenissen waakzaam volgen en daar bij niet uit het oog verliezen, dat de Sov jet-Unie een der eerste staten was, die de nieuwe staat Israël, ondanks de waar schuwingen der Arabische landen, steun verleende". ADVERTENTIE gelaat, juist als U er aantrekkelijk wilt uitzien. Ze verdwijnen dikwijls in 24 uur door de ontsmetten de en snel genezende \Cnonders (heldere vloeistof) I Lde»e, '1£PL HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 9.40 Orgel. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Gevarieerde mu ziek. 13.45 Lichte muziek. 14.00 De weg om hoog. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de jeugd. 15.50 Piano. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor zieken. 17.15 Platen. 17.50 Cocospalmen en cocosnoten in Indonesië. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 Kunst, niet te betalen. 19.20 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Gevarieerde muziek. 20.45 Statenlozen. 21.30 Les Troyens a Carthage, opera. 22.15 Eb, vloed en springtij. 22.30 Ge varieerde mwziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Espe ranto. 23.20 Orgel. 23.45—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Het kind van Europa. 12.00 Pianoduo. 12.30 Weerbericht. 12.33 Klassieke muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Thuisfront. 13.20 Platen. 14.45 Voor meisjes. 15.00 Kamerconcert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire cause rie. 18.00 Viool, clavecimbel en cello. 18.30 Christelijk Verenigingsleven. 18.45 Geeste lijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbe spreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant, 20.20 Kamerkoor, bariton en orgel. 21.00 Lijdens overdenking. 21.30 Pianorecital. 22.00 Platen. 22.30 Evangelisch commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen. 16.00 Omroeporkest. 16.50 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Muzikaal-litterair programma. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.10 Platen. 21.30 Omroeporkest. 22.00 Nieuws. 22.15 Muzikaal-litterair pro gramma. 22.55—23.00 Nieuws. BBC, 224 en 49 M. 22.0022.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. BONN. (AFP.). Volgens kringen te Bonn, die in verbinding staan met Oost- Duitsland, is vernomen, dat Egypte en Oost-Duitsland op zeven Januari een ge heim militair ontwerpverdrag zouden heb ben vastgesteld. Bij deze ontwerpovereenkomst zou zijn bepaald, dat Oost-Duitsland wapenen aan Egypte zal leveren en een militaire missie naar Caïro zal zenden. De wapenleveran ties zouden 30.000 karabijnen en 300 stuk ken tankafweergeschut omvatten. De training van het Egyptische leger zou geschieden door een afvaardiging van tach tig Oost-Duitse officieren, die een oplei ding in het Russische leger hebben gehad. Uit dezelfde bron werd vernomen, dat het ontwerpverdrag in hoofdzaak een mi litair karakter zou dragen, maar dat er ook economische en diplomatieke kwesties bij zouden wenden geregeld. ROME (A.F.P.) De in het Noorden van de Adriatische Zee opgestoken storm heeft het water zodanig opgejaagd, dat de rivier de Po in het deltagebied gestegen is waardoor plaatselijk overstromingen van niet-bewoonde gebieden ontstonden. Ket onmiddellijk ingrijpen bij zwakke plekken in de dijken heeft erger kunnen voor komen. Verscheidene vissersvaartuigen zijn door de storm op de kust geworpen. NAIROBI (Reuter). De politie heeft in het gebied van Fort Hall (Kenya) het vuur geopend op een groep gewapende Kikoe- joes, die geen gehoor gaven aan een bevel te blijven staan. Twaalf Kikoejoes wer den dodelijk getroffen. De politie maakte te Nairobi bekend, dat in 24 uur tijds door leden van de Mau- Mau tien inheemsen op gewelddadige wijze zijn vermoord. NEW YORK. (Reuter). De Amerikaanse federale rechter Kaufman heeft Maandag bepaald dat het vonnis van het echtpaar Rosenberg, dat op beschuldiging van het verraden van atoomgeheimen aan de Sov jet-Unie ter dood veroordeeld is, voltrok ken zal worden in de week van 9 Maart. Volgens de secretaris van Kaïufman zal het vonnis vermoedelijk 12 Maart om 11 uur 's avonds plaatselijke tijd warden vol trokken. OCOOCOCOOOOOCOCOOCOCÖOOOOOOOOOOOOCOOCOOOCCCOOOOOOCOOOOOCt RIO DE JANEIRO (United Press). j In de gemeentraad van het stadje Brewo de Madre (Brazilië) kwam het tot een verhit debat over de sluiting van een bruggetje dat binnen de stadsgrenzen ligt. Acht van de negen aanwezige ge meenteraadsleden trokken revolvers. Bael Rodrigues, het enige lid dat geen revolver trok, werd dodelijk getroffen door een schot van raadslid Salustiano Carias. Abilio Telmo liep een schot wond op, maar men is er niet zeker van wie op hem gevuurd heeft. Carias zegt, dat hij uit zelfverdediging heeft gevuurd, omdat Rodrigues hem met een hand bij zijn haar greep en hem met zijn andere vuist begon te stompen. K^OOOCCCOOOOCOCOOOOCOCOCOCCCOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO ADVERTENTIE Ja. maar van MOLENDIJK'S KAPSALONS Santpoorterplein 1 - Tclef. 19706 - Haarlem (te bereiken met buslijn 3 en 4). Op de begraafplaats Westerveld is Maandagmiddag het stoffelijk overschot van de heer A. W. Schaefer, in leven di recteur van hotel „De Leeuwerik" ter aarde besteld. In de aula heeft de heer Van der Wal getuigd van zijn grote waardering voor de heer Schaefer, die voor hem was de vriend van zijn leven. De heer A. M. Meyer sprak als bonds president van de Horecaf. De heer Schae fer was een harde werker en een vechter, een zelfstandig ondernemer, die bij alles wat hij deed het belang van anderen in het oog hield. De heer D. J. A. Geluk, voorzitter van Haarlems Bloei, zei dat een waardig bur ger van Haarlem was heengegaan. Namens het gemeentebestuur sprak de heer Geluk zijn erkentelijkheid uit voor al wat de heer Schaefer in het belang van de stad had verricht. De heer D. F. Wegenhuys, secretaris van de afdeling Haarlem van dé Horecaf voer de uit naam van de bedrijfsgenoten het woord. Ds. G. J. Waardenburg herinnerde aan de broosheid van het mensenbestaan. De bron, die steun geeft, is de Bijbel en het kruis van Christus vormt de verbinding tussen mens en God. Spreker noemde de heer Schaefer een levend lidmaat van de kerk, wiens be langstelling steeds uitging naar anderen. Onder orgelspel van Bachs koraal „Wenn ich einmal soil scheiden" werd de kist naar het met talloze kransen en bloemstukken omringde graf gedragen: Aan de groeve heeft ds. Waardenburg het „Onze Vader" gebeden en de heer Van der Wal dankte de aanwezigen voor de blijken van deelneming. Ned. Herv. kerk Benoemd tot vicaris te IJsselmonde P. D. de Bruyn, cand. te Rotterdam-Z.; tot vicaris te Rotterdam (Vreeswijk) J. L. Ma- ris, cand. te Rotterdam-Z. Beroepen te Rotterdam-Charlois S. G. J. Goverts te Katwijk aan de Rijn. Bedankt voor Ameide en Tienhoven L. Trouwborst te Monster. Geref. kerken Beroepen te Lollum J. van der Zanden, cand. te Groningen. Aangenomen naar Veenendaal (vac. W. C. v. d. Brink) J. Overduin te Amsterdam. Beroepen te Veenendaal (vac. W. C. v. d. Brink, J. Overduin te Amsterdam. Aangenomen naar Nijkerk (vac. G. Mor- sink) W. Griffioen te Kralingscheveer. De classis Leiden heeft geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. Wessel, cand. te Leiden. Chr. Geref. kerken Tweetal te Leiden D. Biesma te Amster dam-C. en C. v. d. Weele te Harderwijk. Bedankt voor Arnhem J. H. Visser te Enschedé. Baptisten gemeenten Beroepen te Hengelo (O.) W. Veenstra te Musselkanaal. Gisteravond bleken in de Haarlemse vol- leyballcompetitie de dames van Velox sterker dan die van PSVH en met 1715, 157 en 1614 brachten zij drie games op haar reke ning. De beide ploegen van VCK uit Velsen lieten verstek gaan zodat de dames van Die Raeckse en de heren van HVS ieder regle mentair 2 punten cadeau kregen. CIOS, met De Vries weer iri de gelederen, had weinig moeite met het teleurstellende Brandweer. De tussenstanden lieten geen twijfel over wie de sterkste was: 154, 156 en 155. De Raeckse bleef door een overwinning op PSVH in de running. Na de eerste game bood PSVH nog maar weinig tegenstand zodat Die Raeckse een vrij gemakkelijke overwinning kon behalen 915, 158, 15—9 en 15—2. In de tweede klasse B kon PWN de lei- dinig behouden dank zij een overwinning op CIOS 3. Woensdag 11 Maart is nu de eerstkomende speelavond. Uitslagen De uitslagen van Maandagavond luidden:_ Dames, 1ste klasse: VCK—Die Raeckse' 0—4; Velox—PSVH 3—0. Dames, 2de klasse: VCR 2Ramplaan 31. Dames, 3de klasse A: BGV 2PSVH 3 0—4; HBC 2—VCR 3 1—3. Dames, 3de klasse B: SpaarnestadLeoni- das 2 3—1. Heren, 1ste klasse: PSVHDie Raeckse 13; BrandweerCIOS 03; VCKHVS 0—4. Heren, 2de klasse A: Brandweer 2PSCB 04; Rap.—MHSV 1—3. Heren, 2de klasse B: CIOS 3PWN 13. Heren, 3de klasse A: VCR 3PWN 31; RamplaanHBC 2 3—1. Heren, 3de klasse B: GiosHBC 3 30; Die Raeckse 3Leonidas 1—3; Rap. 4 Santpoort 03; Rampl. 2Die Raeckse 2 1—3. De eindstand in het le klasse kampioen- in café-restaurant „Suisse", in Haarlem, is als volgt: 1379 6.93 12 2. K. Scholten 1327 5.97 12 3. P. v. d. Berg 1266 5.19 8 1249 '4.66 7 5.52 6 6. J. Barnhorn 1369 5.22 5 7. M. Heiligenberg 1262 5.68 4 8. W. Nassau 996 5.05 2 H. Oomen is dus kampioen en heeft zich geplaatst voor deelname aan het kampioen schap van het Gewest „Het Noord Westen", dat in Heemstede in April gespeeld wordt. Het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité heeft in een bespreking met de voorzitters der bij het N.O.C. aangesloten organisaties nagegaan wat gezamenlijk aan verdere hulpactie van de Nederlandse sport zou kunnen wor den gedaan voor de slachtoffers van de watersnood, naast hetgeen zowel het N.O.C. als ook de individuele bonden en hun verenigingen hebben - verricht en nog van plan zijn te doen. Op voorstel van de aanwezige voorzitters zal binnen enkele weken een buitengewone algemene vergadering van het N.O.C. wor den gehouden, waarin omtrent hetzelfde vraagstuk definitieve beslissingen zullen worden genomen. De vergadering toonde zich zeer erkente lijk voor de sympathiebetuigingen en aan biedingen tot hulpverlening uit het buiten land gekregen. Voor het persoonlijk kampioenschap van Kennemerland werden de volgende dampar- tijen gespeeld: Hoofdklasse: A. SmitJ. Kroon 11; A. Smit—H. C. Willemse 0—2; C. Sprenkeling A. de Zeeuw 11. Reserve hoofdklasse: L. HouwelingenH. J. Oudhof 02; Fr. Lubbe—C. Fraaij 20; J. ter HaakH. v. Gastel 20; H. le Noble G. Hekelaar 11; W. SchelfhoutJ. Post 11; P. RuiterC. Reinders 20. Tweede klasse: J. TuinP. Bakker 02; W. Sweijen—J. Waal 02; H. Schaap—C. Schade O2; H. SchaapJ. Muusse 2—0; C. StaalC. Juffermans 2—0; P. RietveldR. Stet 02; B. LoumanD. v. As 02; S. GroentjesW. J. v. Hattum 02. TURPIN WINT VAN MILLER. In een gevecht over 10 ronden heeft de Britse mid dengewicht Randolph Turpin in Leicester een puntenzege behaald op de Zuid Afri kaan Duggie Miller. Vier jaar geleden had Turpin in Londen Miller eveneens op punten verslagen. ADVERTENTIE UW MATRASSHEN bijgevuld of vernieuwd MAAKLOON 1 pers. 12.50, 2 pers. 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 Tel. 11485 Haarlem 30. Er heerste een gedrukte stemming in de hut, waarin Pat O'Nozel en Panda wa ren opgesloten. Panda zat terneergeslagen op een bank, terwijl de grote detective rusteloos, met driftige stappen op en neer beende. „De schande!", gromde hij, „op gesloten als een dief.ik, de beroemde dievenvanger!" „Schei nu eindelijk eens uit met dat op en neer geloop!", verzocht Panda korzelig, „het helpt je toch niets of je je al kwaad maakt!" „Natuurlijk maak ik me kwaad!", riep Pat, „hier wordt gespeeld met landsbelangens! De Minister van Geheime Zakens moest eens weten, dat zijn geheime agentens zo behandeld werden! Wij, aan wie hij zijn geheimste documentens heeft toevertrouwd!" Panda haalde de schouders op. Niemand wil nu eenmaal geloven, dat wij werkelijk waar devolle geheime documenten bij ons heb ben", zei hij somber. Nauwelijks had hij dit gezegd, of er klonk een dreunende slag; de deur barstte in tweeën en viel in brok stukken in de hut. „De spionnens!", hijgde Pat, tiaar de duistere figuren starend, die in de opening waren verschenen. „Ons geloven, dat documenten geheim en waar devolsiste de kleine, „jij geeft ze, of ander'?....". Het machinepistool glinster de veelbetekenend in het lamplicht... Bü zyn poging om de nieuwe data voor de Ronde van Nederland 1953 (1823 Mei), waartegen de KNWU harerzijds geen be zwaar heeft gemaakt ook internationaal erkend te krijgen, heeft het Comité Ronde van Nederland middels zijn directeur contact gezocht met de Belgische Wieier Bond. Zulks in verband met de bezwaren die de BWB tegen de nieuwe data had geop perd, als gevolg van he( feit dat de Ronde van België pas daags tevoren (17 Mei) af loopt. De Belgische Wieier Bond was de mening toegedaan, dat de snelle opeen volging van de twee ronden, sommige Bel gische renners zou kunnen verleiden de strijd in de Ronde van België eerder te staken, of eerder te laten verslappen, wanneer ze onmiddelijk na hun aankomst weer in het zadel zouden moeten voor een nieuwe ronde. Als gevolg van onlangs in Brussel gehou den besprekingen, heeft het Comité Ronde van Nederland nu besloten de ronde 1953 een dag later te doen beginnen, zodat ze dus, behoudens goedkeuring door de UCI, van 19 tot 23 Mei zou worden gehouden en vijf dagen zou duren. De BWB heeft toegezegd in dat geval met twee sterke ploegen aan de Ronde van Nederland te zullen deel nemen. Met de voorwaarden voor de ren ners ging de BWB geheel accoord. De Noordhollandse Ruitervereniging heeft Zaterdagavond een dressuur- en spring- wedstrijd gehouden in de A.R.M. Manége. De jury bestond uit mevr. v. Reedev. d. Goes en de heer Hasselman te Amsterdam. De uitslagen van de dressuur waren: Dressuur B: 1. dr. Eijsvogel (Indian Prince); 2. Meijers (Raadsheer); 3. Pleijte (Harold). Dressuur L: 1. mevr. Hurg (Missive); 2. mevr. Groenevelt (Eddy); 3. dr. Viersma (Sportsman). Dressuur M: 1. Davidson (Bonfire); 2. Spangenberg (Heraut). Springen B: 1. Van Muiken (Franklin); 2. Meijers (Raadsheer); 3. mevr. Hurg (Missive.) Springen L: 1. dr. Eijsvogel (Franklin); 2. Vermeer (Echo); 3. dr. Viersma (Sports man). De N.H.R.V. organiseert 28 Februari een grote terreinrit in de omgeving van Haar lem, die zal worden voorgereden door de heer Grünewald. Het capgeld zal worden af gedragen aan het Rampenfonds. Uit het politierapport van Detroit biykt dat tydens de Woensdag jongstleden gehou den bokswedstryd om het wereldkampioen schap weltergewicht tussen Kid Gavilan en Chack Cavey vier toeschouwers aan een beroerte zyn overleden. Het is nog nimmer voorgekomen dat zich tijdens een sportgebeuren zoveel sterfgeval len hebben voorgedaan die aan een al te heftige opwinding te wijten waren. Voor de voetbalwedstrijd Nederland Denemarken, die Zaterdag 7 Maart in het Feijenoordstadion in Rotterdam ten bate van het Nationale Rampenfonds wordt ge speeld, is het Deense elftal als volgt samen gesteld: Doel: Joergen Johansen (KB). Achter: Erik Koeppen (KB) en Svend Nielsen (B 93). Midden: Erik Tcrkelsen (Esbjerg), Chr. Broeger (AB) en Joergen Olesen (AGF). Voor: Erik Nielsen (OB), Poul Erik Pe- dersen (Koege), Per Jensen (KB), Aage Rou Jensen (AGF) en Holger Seebach (AB). Reserves zijn: Willy Andreasen (1903) en Carl Holm (1903). Dit elftal is hetzelfde als dat enige maan den geleden met 31 van Noorwegen ver loor. Alleen rechtsbuiten Erik Nielsen is een debutant. Hij is twintig jaar. Van de KNVB vernemen wij dat van de Luxemburgse Voetbalbond bericht is ont vangen dat deze organisatie 25.000 Luxem burgse francs zal bijdragen aan het Natio nale Rampenfonds. De loting voor de kwartfinales van de Engelse bekercompetitie, te spelen op Za terdag 28 Februari, had het volgende resul taat: Aston Villa—Everton; Arsenal—Black pool of Southampton; Gateshead—Bolton Wanderers; Birmingham City—Tottenham Hotspur. Specialist. Het Witte Huis heeft de benoe ming bekendgemaakt van C. D. Jackson uit New York tot medewerker van pre sident Eisenhower „met speciale ver antwoordelijkheid bij de voering van de koude oorlog". Jackson was uitgever van het tijdschrift „Fortune" en voor dien directeur van het Time-Life publi- citeitsbedrijf. In de tweede wereldoorlog was hij plaatsvervangend hoofd voor de psychologische oorlogvoering bij het geallieerde hoofdkwartier in Noord- Afrika, onder generaal Eisenhower. La ter vervulde hij diezelfde functie aan het geallieerde hoofdkwartier in Europa. Springty. De hoogste waterstand, die aan de Britse Oostkust Maandag tijdens het hoogtepunt van het springtij bereikt werd, was een voet lager dan men had verwacht. De dijken, die men na de doorbraak en overstromingen van de eerste Februari had hersteld, hebben de druk van het water dan ook goed door staan. Op het zwaar geteisterde eiland Canvey in de monding van de Theems bleef het water ruim een meter onder de rand van de inderhaast gedichte zee wering. Gebied. Premier Nehroe heeft in een toe spraak tot de „raad der Indische staten" het instellen van een derde „wereld gebied" voorgesteld, dat voor de vrede zou moeten werken. Hij verwierp de voorstellen tot het instellen van een derde blok of macht. „Door deze be woordingen worden de volken afge schrikt", zei hij. Ook het door hem voorgestelde „derde gebied" zou zich niet met het Russische of Amerikaanse blok moeten verbinden. De staten, die een dergelijke verbintenis niet wensten, zouden er deel van moeten uitmaken. Verruiming. De Australische minister-pre sident heeft medegedeeld, dat Australië in het komende financiële jaar de in voerbeperkingen zal opheffen voor goe deren uit gebieden buiten Japan en bui ten het dollargebied voor een waarde van 400 millioen gulden. Deze invoer- verruiming tezamen met de reeds door gevoerde verruiming zullen een verho ging van de invoer met 25 pet betekenen sedert een jaar geleden tot beperking van de invoer werd overgegaan. Spionnage. Naar het Egyptische blad „Al Misri" meldt is de eigenaar van een der grootste hótels van Egypte op heterdaad betrapt bij het fotograferen van docu menten van een buitenlandse delegatie, die onlangs in Egypte was aangekomen. Bij een onderzoek in de brandkast zou de Egyptische contra-spionnagedienst veertig fotocopieën van documenten, be horend aan een buitenlandse delegatie die in hetzelfde hotel verbleef, hebben ontdekt, aldus het blad. Het onderzoek duurt voort. Ongegrond. Het blad „Abendpost" uit Frankfort heeft Maandagavond gemeld dat Naumann, een van de door de Brit ten gearresteerde nazi's, in de gevange nis te Werl getracht heeft zelfmoord te plegen. Van bevoegde Britse zijde is medegedeeld, dat dit bericht volkomen ongegrond is. Defensie. Het communistische nieuws agentschap „Nieuw China" heeft bekend gemaakt, dat China in dit jaar bijna een vierde deel, namelijk 22,38 procent, van zijn begroting van 41 milliard gulden voor defensie zal besteden. In het komende jaar zal, aldus „Nieuw China", een aanvang worden gemaakt met de industriële ontwikkeling van China op grote schaal. Ontkenning, Een Amerikaanse woord voerder te Berlijn heeft Maandag een bericht tegengesproken van het socia listische West-Berlijnse blad „Tele- graf", dat agenten van de Amerikaanse veiligheidsdienst in West-Berlijn naar Eisler, het voormalige hoofd van de Oost-Duitse voorlichting, zoeken. „Wij hebben geen reden om aan te nemen dat Eisler naar West-Berlijn is ge vlucht", aldus de woordvoerder. Verlies. De secretaris-generaal van de Britse communistische partij, Harry Pollitt, heeft in een rapport medege deeld, dat het ledental van de partij is verminderd tot 35.671, vergeleken met 45.000 in 1950 en meer dan 60.000 in 1943. Schoten. Volgens te New York ontvangen radioberichten heeft een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht te To kio Maandag verklaard, dat Russi sche vliegtuigen de eerste schoten los ten bij het incident met Amerikaanse straaljagers boven Noord-Japan. Aan vankelijk was gemeld, dat de Ameri kanen het vuur hadden geopend. ADVERTENTIE WE hebben gezien dat het gevoel van dorst optreedt wanneer vochtverlies in het lichaam niet bijtijds wordt aange vuld, zodat verminderde speekselafschei ding ontstaat, hetgeen een droge mond en keel veroorzaakt. Maar aan de andere kant weet een ieder ook uit eigen ervaring dat na een bijzonder langdurige inspanning of na een zeer grote verhitting van het lichaam een dorst kan optreden die niet meer te verdrijven schijnt, ook al drin ken we onmatige hoeveelheden water. Ook dit is verklaarbaar. Want door abnormaal water- verlies, zoals dat kan voorko men bij reizigers in een woes tijnklimaat, of bij arbeiders die in een hete atmosfeer werken mijnwerkers, stokers, glas blazers, hoogovenarbeiders, enz. wordt niet alleen de zoutconcen- tratie in het lichaam verstoord, doch wordt bovendien de hoeveelheid zout in het li chaam verminderd. Bij het transpireren wordt n.l. tevens een hoeveelheid lichaams- zouten uitgescheiden en dit kan door wa ter alléén niet worden goed gemaakt. Nu zouden we als volgt kunnen redene ren: „dorst ontstaat door onttrekking van water aan het lichaam, waardoor de li chaamsvochten verhoudingsgewijs te veel zout gaan bevatten, maar als aan de andere kant ook een zekere hoeveelheid zout uit het lichaam verdwijnt, moeten die te zoute sappen als we het zo mogen uitdrukken toch ook spoediger hun normale samen stelling weer krijgen, zodat bij abnormaal waterverlies de dorst des te spoediger moet verdwijnen. En we zien juist het tegen overgestelde!" Er zit veel waars in deze gedachtengang, maar we moeten hierbij niet uit het oog (Nadruk vérboden) verliezen dat water alléén in de lichaams cellen niet wordt vastgehouden. Daar voor is zout nodig. En wanneer er dus tevens een zekere hoeveelheid zout uit het lichaam verdwenen is, betekent dit dat het gulzig ingedronken water niet behoorlijk over de lichaamscellen wordt verdeeld. We drin ken dus wel, maar door het ontbreken van het nodige zout wordt de waterhuishou ding in ons lichaam niet op peil gebracht. Het drinken van gevjeldige hoeveelheden v water is dus vergeefse moeite. De remedie hiertegen is al even eenvoudig als doeltref fend: het lichaam krijgt in der gelijke gevallen van abnormaal waterverlies ook zout toege voerd, hetzij door een weinigje daarvan in het drinkwater te doen, hetzij in de vorm van bouillon, welke tractatie in de cantines van vele bedrijven aan de daarvoor in aanmer king komende werkers wordt verstrekt. Het is gebleken dat door deze zouttoevoeging het aantal gevallen van oververmoeidheid of van onwel zijn (door de hitte bevangen) aanzienlijk kan worden teruggebracht, niet alleen bij arbeiders maar ook bij sportlie den die zich overmatig moeten inspannen. Als bijzonderheid moet hieraan worden toegevoegd dat zij, die aan hitte en over matige inspanning gewend zijn, aanzienlijk minder behoefte aan water of zout hebben dan de nieuwelingen in het vak. Dit brengt ons op het mysterièuze pro bleem van de vermoeidheid en de gewen ning. Daarover morgen. H. FéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2