Strandexploitanten benieuwd naar rijksafwikkeling rampenschade Havenberichten Boven Castricums duinen verschijnt deze zomer een „Hütter 17" Agenda voor Velsen Visserij-varia Huis vol mysterie „Gasactie" geheel vrijwillig ABC op eigen benen in Velsen Noord Sierlijke Brit van duizend pk. van pijn Zweefvliegplannen van de Zaankanters Heemskerk Beverwijk DINSDAG 17 FEBRUARI 1953 4 Vier paviljoens verdwenen Voorlopig pieren en koffie uit de verhuiswagen OLD CLOTHES NEW Filmprogramma omlijstte de jaarstukken Brandweer van de papier fabriek in actie Wereld-gebedsdag voor vrouwen IJmuiden krijgt tafeltennis club (Voorde kinderen Leden van het Instituut naar de Flora en naar België Bridgen voor Kampenfonds Koninginnedag gaat alvast plannen maken Ledenvergadering „Volksonderwijs" Minder animo voor vasten avondbal dan vorig jaar FEUII.I.F.TON door Jane England "T>IJ DE ZUIDPIER zijn weer pieren te koop. Op een bord van karlon staat ge- -*-» schreven „Heden koffie, thee en soep". De twee strandexpolitanten die ten ge rieve van de talrijke vissers ook in de winter hun zaken geopend hielden, zijn na de stormnacht, waarin de paviljoens en huisjes door het water van het strand werden geveegd, niet bij de pakken gaan neerzitten. Al op de Zaterdag na de ramp trok de heer J. Hamerman, exploitant van het paviljoen „De Strekdam" rechts van de pier, met een verhuis-aanhangwagen langs het pad naar het strand. De klep werd verwij derd en een venster en smalle deur kwamen er voor in de plaats. De heer H. P. Verswijveren, die zijn consumptietent links van de pier had staan bleef echter niet achter en is gistermorgen begonnen met de bouw van een nieuw barakje, waarin de vissers over enige dagen stellig ook weer „een lekker bakkie kunnen doen". Maar niet alleen de heren Verswijveren en Kamerman kregen een gevoelige finan ciële klap te incasseren, want ook de strandpaviljoens van de heren Gouda en P. Menger, die uitsluitend 's zomers wa ren geopend, werden aan spaanders ge ranseld en met vijftien meter duin door de grote dief van die nacht weggevoerd. De schade in Velsen zonk, vergeleken bij de ontzettende ramp in Zuid-Nederland, in het niet, maar toch betekende zij voor enkele gezinnen een strop, die zij wellicht in jaren niet te boven kunnen komen. Een bedrijf dat door hen jaar na jaar was op gebouwd en uitgebreid werd in enkele uren onder hun ogen verbrijzeld. De eige naars hebben die nacht weerloos gestaan aan de afgrond, waarin hun werk zou ver dwijnen. En de zee voerde vier tenten op 1.80 meter boven het vloedpeil weg, voor een gezamenlijke waarde van f 100.000. Ontstellend was de aanblik op de Zon dagmorgen van 1 Februari. Tientallen meters ver in het duin lagen planken en stoelen, maar van het overgrote deel was niets meer te vinden. Vooral voor de fa milie Gouda, die op het strand overwin terde, betekende deze plaag een geduchte slag. Zij verloor haar huis en bedrijf. Aangezien slechts een gedeelte van de schade door de verzekering werd gedekt rees al gauw de vraag wie deze schade zöu vergoeden. Wegens de te grote lasten is een verzekering voor stormschade van het gehele bedrijf veelal niet op 1e brengen. In de voorlopige rijksregeling voor niet door de verzekering gedekte rampenschade werden de vergoedingen aan getroffen Ver keer de mening worde weggenomen De Wethouder van Gas en Water, de heer H. de Boer, verzoekt ons mee te wil len delen: De inzamelig „Gasactie" ten bate van het Rampenfonds behoeft enige toelich ting. Ondanks het feit dat de circulaire van het comité uit de burgerij duidelijk stelt, dat deze inzameling uitsluitend op basis van vrijwilligheid plaatsvindt, schij nen óf door de wijze waarop deze inza meling gebeurt óf door andere oorzaken verschillende burgers de mening te heb ben, dat hier enige verplichting tot af staan hunner gelden aanwezig zou zijn. Met nadruk stel ik vast, dat het hier uitsluitend een actie van de burgerij be treft, die u in de gelegenheid stelt alsnog zelf door u te bepalen, of u en zo ja tot welk bedrag iets aan het Rampenfonds wilt bijdragen. Van enigerlei verplichting is dus geen sprake, en deze actie gaat ook niet van de plaatselijke overheid uit. Wel steunt zij gaarne deze actie om de burgers naar draagkracht in de gelegenheid te stellen te offeren. Avond van het „Instituut" verschoven De avond van het Velsense Instituut voor Arbeidersontwikkeling, die op 18 Februari met medewerking van een marionetten theater zou worden gegeven, is een maand verschoven: hij is nu vastgesteld voor 18 Maart, ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed eigenaren van hotels en strandtenten aan vankelijk niet genoemd. Na overleg tussen de HORECA en de regering bleek het wenselijk de strandexploitanten bijeen te roepen in hotel Brinkmann te Haarlem, waar de moeilijkheden van een ieder en de schade toegebracht aan elk bedrijf, werden samengevat en toegelicht in een verslag dat aan de regering zal worden toegezonden. Nu is het wachten op de defi nitieve rijksregeling. De Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, afdeling Velsen-Noord, die na de afsplit afdeling Velsen Noord, die na de afsplit sing van de afdeling IJmuiden voor de eer ste maal een zelfstandige jaarvergadering hield, kwam daartoe Maandagavond bijeen in het nieuwe gemeentelijke ontspannings lokaal aan de Van Diepenstraat. De N.S.-film, „Een reis door Nederland met een diesel-electrische trein", die een uitstekend beeld geeft van wat ons land aan eigen bevolking en toeristen heeft te bieden, ging aan de jaarvergadering vooraf. Daarna vertelde de heer J. Ph. Juckers de jaarvergadering iets mee over de splitsing van de vroegere afdeling IJmuiden/Bever- wijk, die, nadat eerst Beverwijk zelfstan digheid kreeg, is voortgezet met de vor ming van afzonderlijke afdelingen IJmui- den-Santpoort en Velsen-Noord. De heer H. Rozendal van de afdeling I.Jmuiden kreeg alle lof voor zijn bijzondere werk zaamheid voor de afdeling. Het jaarverslag van de heer G. Goossens gaf een summier overzicht van hetgeen in 1952 is gebeurd. Alle bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. Het bestuur wordt gevormd door de heren J. Ph. Juckers, voorzitter; G. Goossens, secretaris; S. Knorren, penning meester en A. Goed en A. Martens. In de financiële commissie werd de heer H. Koe man benoemd. Het filmprogramma met de Amerikaanse film „Met deze handen" als hoofdschotel kreeg een inleiding van de heer A. de Rui ter, districtsbestuurder. Hij trok een ver gelijking tussen de in beeld gebrachte geschiedenis over de textielarbeiders en de Amerikaanse vakbeweging met die van de moderne vakbeweging in ons land na 1903. Een prachtige kleurenfilm van de Cana- deze zalmtrek, de altijd weer bezielende muziekfilm van Arturo Toscanini en een film over de opsporing van ijsbergen be sloten dit gedeelte van de ABC-jaarbijeen- komst. Maandagavond even voor twaalf uur werd met loeiende sirene de fabrieks- brandweer van Van Gelder's papierfabriek in actie geroepen voor een begin van brand onder de in aanbouw zijnde nieuwe hoge- drukketel. Een partij slakkenwol, die wordt gebruikt als isolatiemateriaal voor de diverse leidingen, was gaan broeien en in brand geraakt. Het gevaar voor uitbreiding werd in de kiem gesmoord en binnen enkele minuten was men met een slang op de waterleiding het vuur meester. Voor Velsen in de Ichtuskcrk Op Vrijdag 20 Februari worden, zoals dit reeds vele jaren geschiedt, wederom millioenen vrouwen en meisjes in alle werelddelen, landen, steden en dorpen op geroepen om in gemeenschappelijk gebed de grote noden van deze wereld op te dra gen aan God. In Velsen zal deze Wereld-Gebedsdag, die volgens wisselend rooster ieder jaar in één der verschillende deelnemende kerken wordt gehouden, dit jaar plaats hebben in de Ichtuskerk, Gereformeerde Kerk aan de Snelliusstraat te IJmuiden en wel 's avonds om 8 uur. De liturgie wordt ditmaal verzorgd door een vertegenwoordigster van de Christe lijke Gereformeerde Kerk en door een vertegenwoordigster van de Oud-Katho lieke Kerk. Het is bekend, dat elk iaar het aantal deelneemsters aan deze „World Day of Prayer" over de gehele wereld en ook hier ter plaatse zich uitbreidt. Als onderdeel van „Kennemerstaten" zal in IJmuiden een tafeltennisclub worden op gericht, die voorlopig een afdeling zal vor men van „Hotac", de club die reeds jaren in Beverwijk speelt. Daartoe zal vanavond halfacht in het Sociaal Cultureel Centrum een openings- en demonstratie-avond worden gehouden, waarop onder andere een bestuur gekozen zal worden. Na de demonstratie-wedstrijd J. WeeninkF. de Loor zal er tot 11 uur gelegenheid zijn om zelf te spelen. Maandag 16 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Pacific van Le Havre. Iris van Gothenburg. Ens van Hamburg. Triton van Bethen. Sagaland van Oslo. Ram- sater van Uddevalla. Friedjof Nansen van Liverpool. Ardetta van Liverpool. Lin ge- stroom van Liverpool. Falthibius van Dja karta. Vida van Tygnemouth. Vertrokken zijn: Herman naar Flensburg. Maria S naar Rotterdam. Carl naar Kopen hagen. Ton S naar Antwerpen. Ulmbrüder V naar Kopenhagen. Toos naar Antwerepn. Ramsater naar Goole. ADVERTENTIE door rheumatlek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt'U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drog. 0.95, 2.40, 8.88. '-s Een van de grootste trawlers van de Britse vissersvloot is de „Boston Fury", een schip van 773 ton, dat eigendom is van The Boston Deep Sea Fishing and Ice Company. De trawler, waarvan J. R. Hobbs de schipper is, Werd als eerste vissersschip enige dagen geleden geadopteerddoor een school, the Roomfield Secondary School, Todmorden, Lanes. De Boston Fury, die staat geregistreerd als de Grimsby 153, werd gebouwd in 1950, heeft een lengte over alles van 62.86 m., tussen de loodlijnen 58.05 m., breedte 9.80 m„, holte 4.75 m. en een diepgang van 5.11 meter. De lengte van de bak is 9.14 m. Het schip is uitgerust met een 1000 pk. triple expansie machine en heeft radiotelefonie, echolood en radar aan boord. De bemanning werd onlangs onderscheiden wegens het redden van zeven en twintig opvarenden van het stoomschip Fred Boreland, die in October 1950 bij Noord-N oorwegen schipbreuk leed. Koningsplein 10 TH 4886 Dinsdag 17 Februari Varia, toneeluitvoering door Tavido, 20 u„ Rex Theater. Thaiia, 20 uur: „Levend ingemetseld". Oranjevereniging Driehuis, 20 uur, Koffie kamer Weslerveld, filmavond. Woensdag 18 Februari Thalia, 29 uur: „Levend ingemetseld". Eindelijk waren alle peren geplukt; de bomen waren leeg en de manden vol. „Ziezo, dat is prachtig gegaan'.", zei Pilon vrolijk. „Ik ben erg blij, dat jullie me zo fijn geholpen hebt, jongens. En nu ga ik gauw een kopje thee zetten; dat heb je wel verdiend!" Eerst sjouwden ze de volle manden nog naar huis. En toen gingen ze bij het snorrende kacheltje uitrusten, terwijl Pilon in het keukentje water opzette. „Ik vond het leuk werk", zei Bunkie. En dat vonden de anderen ook. Het was prettig, dat ze voor Pilon die manden vol fruit hadden geplukt. Pilon kwam even later met de thee, en koekjes er bij. Dat smaakte ook best. Maar de tijd schoot op en Pilon waarschuwde, dat ze vóór het donker weer thuis moesten zijn. Toen de thee gedronken was gingen ze dus weer naar de bus; Pilon bracht hen tot de halte en zwaaide hen achterna, toen ze wegreden. „Bedankt, hoor, en tot ziens!", riep hij nog eens. En toen reden ze naar Speelgoedstad terug. Het begon al te schemeren, toen ze in de stad kwamen, want het werd om deze tijd al vroeg donker. „Hier zijn de stoere perenplukkers!", riep Rick, toen ze de kamer binnen kwamen. „We hebben hard gewerkt!" De leden van de Eerste Zaanse Zweef vlieg Club (EZZC) die haar activiteiten in het Bakkumse duin ontplooit, hebben de laatste drie maanden niet stil gezeten. Al lereerst heeft men onder leiding van in structeur P. Rooy -en nieuwe dubbele lier geconstrueerd, welke met een 150 p.k. Ca- dillacmotor de taak van de te zwakke en verouderde Chrysler-lier zal overnemen. De nieuwe krachtbron wordt dit voorjaar in gebruik genomen. Hij zal een snelheid kunnen ontwikkelen van 10 tot 85 kilome ter, en beeft op de kabels een trekvermo- gen van een halve ton. Met deze aanwinst zal men in staat zijn een twee-persoons zweefvliegtuig op te trekken. Het les vliegtuig „Arendsjong" waar mede een der leden in Augustus 1952 een noodlanding maakte waardoor het flinke schade bekwam, is van A tot Z gereviseerd en weer helemaal luchtwaardig. Twee Amsterdamse leden met veel vrije tijd besloten om samen een nieuw vlieg tuig voor de vereniging te gaan bouwen. Medio Juli hoopt men dit ultra liohte en kleine toestelletje, te kunnen invliegen. De bestaren uit Alkmaar, Heiloo en Castricurn van het Instituut voor Arbei dersontwikkeling zijn bijeen geweest om tezamen de plannen te bespreken voor het komende zomerseizoen. De ligging van de afdelingen en de samenstelling van de be volking der gemeenten, maakt het moge lijk gezamenlijk verschillende tochten in de naaste omgeving, maar ook van grotere omvang te maken. Zondag 19 April gaan de drie afdelingen naar de grote bloembol- lententoonstelling „Flora" te Heemstede. Van 23 tot 26 Mei (Pinksteren) hebben de besturen een reis naar België in petto. Er wordt in Godinne een plaa's in het Zuiden van België overnacht. Uit deze plaats staan de leden enkele flinke wan deltochten te wachten. Op de terugreis brengt men een bezoek aan Namen, Brus sel en Antwerpen. Wat de afdeling Castricum betreft, voor Zaterdag 21 Februari heeft zij een mu ziekavond in hotel Borst te Bakkum ge organiseerd. De bekende pianist Piet Pij- nenborgh houdt er een inleiding over de ontwikkeling van het lied en de jeugd- herbsrgvader van Koningsbosoh, Leo Rommerts, zal, begeleid door Piet Pijnen- borgh, enkele liederen ten gehore bren gen. Het resterende gedeelte van de avond wordt gevuld door een kwartet, bestaan de uit de heren: De Wolf, viool; Carel Brester, tweede viool; Wil de Groot, cello; en G. Gardien, fluit. De Castricumse me vrouw J. Wijbenga-Hofmann zal enige viool-soli ten beste geven. De baten van deze avond kcimen ook al geheel ten goede aan het Rampenfonds. Zaterdag 14 Maart wordt er in Castri cum door de Castricumse bridgeclub „Bri- cas" een openbare bridgedrive georgani seerd. Er worden afdelingen van verschil lende sterkte geformeerd, waarbij ook op beginners gerekend is. Ieder die dus iets van bridgen afweet, wordt op die datum in Castricum verwacht, temeer, daar de baten zullen worden afgedragen aan het Ram penfonds. Voor dit speciale doel is het in- leggeld op f 2 per persoon gesteld. De drive zal om half acht een aanvang ne men. De secretaris van de Bricas de heer J. A. Ivangean, Torenstraat 32 zal gaarne inschrijvingen ook van buiten Castri cum ontvangen. Het is een Hütter 17 waarvoor bij de Rijksluchtvaartdienst een zeer grote be langstelling bestaat. Bij proeven bleek de Hütter 17 al zeer wendbaar voor een bocht heeft hij slechts 30 meter nodig en dit toestel schijnt tevens uitermate sterk van constructie te zijn. Het is een ideaal toestel voor het vliegen op duin- thermiek. Met de directie van het PWN te Bloe- mendaal zijn nog onderhandelingen gaande over het zweefvliegterrein De Brabantse Landbouw te Castricum, van welk terrein men voorgaande jaren, door de welwillen de medewerking van dat PWN, gebruik mocht maken. Dit terrein heeft het PWN echter nodig voor het nieuwe watervoor zieningsplan. Nochtans koesterd men in EZZC-kringen gegronde hoop ook het ko mende seizoen door te kunnen gaan met de zweefvliegopleiding hier. De groenteveiling van Maandag De resultaten van de groenteveiling van Maandag in Castricum, zijn als volgt: spruiten A 48-65, spruiten B 39-47, spruit- koppen 26-30, witlof I 40-43, witlof II 17-23, boerekool 25-27 'A, groenekool 1814. JAARVERGADERING K. A. B. De afdeling Heemskerk van de Katho lieke Arbeiders Bond houdt op Donderdag 19 Februari haar jaarvergadering in de zaal van de heer J. Nijman. „Wat heb je aan die bond?" In de gezellenzaal van de K.S.A. hield de Katholieke Arbeidersjeugd gisteravond een bijeenkomst, waarvoor als spreker was uit genodigd de heer Gerard Hofman, lid van het hoofdbestuur der K.A.J. Nadat voor zitter A. Beentjes enige bijzonderheden mededeelde over de komende Lourdes-reis, was het woord aan de spreker van deze avond die de vraag behandelde „Wat heb je aan die bond?" Hij zette uiteen, dat de jeugd meer doelbewuste* moet staan in deze maatschappij. Dit kan volgens hem worden bereikt door contact te zoeken met de bond, welk streven bij de jongeren nog wel eens zoek is. Vrijdag 20 Februari zal de Vereniging „Koninginnedag" in Parkzicht aan de Zee straat een ledenvergadering houden, waar op de plannen voor de eerstvolgende Oranje-feestviering besproken zullen wor den. Scheidsrechters sjoelden Maandagavond heeft in café Wilkes aan de Nieuwstraat de scheidsrechtersvereni- ging van de K.N.V.B., afdeling Haarlem een contactavond gehouden. Hiervoor was de belangstelling buitengewoon groot; de arbiters uit de gehele streek waren met hun dames aanwezig. De heer G. W. H. de Korte heeft de aan wezigen vooraf hartelijk welkom geheten en dank gebracht aan de vele schenkers der prijzen. Mevr. Bras en de heer J. v. d. Wissel die de organisatie van deze avond hadden kregen hiervoor een aardige at tentie. Er is gesjoeld, op de vlotbrug gespeeld en men klaverjaste, alles om prachtprijzen. MARKTBERICHT Waspeen 1229; spruiten 3865; prei 4073; knollen 1837; rabarber 2647; Wit lof 2745; boerenkool 2645; groene kool 823; rode kool 714; gele kool 612; uien 1242; breekpeen 610. r Brandprijzcn. Het was of Maandag de schelvis en andere rondvissoorten ca deau werden gegeven, zo vlot gingen ze van de hand. Cadeau was het echter lang niet. De schelvis deed niet minder dan 90 en de braad wist het tot ruim 55 te brengen. Ook de vraag naar wijting bleef ondanks de aanvoer van 1000 kisten goed, waardoor gemiddelde noteringen konden worden ge maakt van ruim 30 per kist. Ook de log- geraanvoerders hadden niet te klagen over de prijzen. De grote schol noteerde 30, de middelsoorten ruim 70 en zelfs de drietjes kwamen niet beneden de 30 per kist. Tong 1 en 2 varieerde in prijzen van 1.70 tot 1.40 en was daarmee de goedkoopste soort, daar de overige sorteringen om en nabij de 3 per kilo konden bedingen. En kele regels kabeljauw, die bijzónder bij de exporteurs in trek waren, noteerden 130 tot 150 per 10 stuks! Bergen prima. De hoogste besomming kwam Maandag van de Bergen, die met een korte achtdaagse reis een eindresultaat wist te behalen van niet minder dan f 30.000. De twee Marezaten-boten Johan nes Polderman en Maria van Hattum, die beide een 14-daagse reis achter de rug had den, brachten het tot respectievelijk ƒ25.000 en 15.009. De hoogste van de loggers werd de KW 76, die als vanouds weer de toon aangaf met 9800. Meer op komst. Om de grote aanvoe ren van morgen te ontlopen kwam de Abra ham reeds vandaag binnen. De aanvoer bedroeg ruim 1000 k.: 210 Noordharing, 230 makreel, 480 dichte en gestripte wijting, 160 zwarte koolvis, 70 schelvis en piepers, 20 radio en 10 stokkebit. De KW 107, die al Maandag binnen lag, liet verstek gaan tot vandaag en probeerde voor de 60 manden totale aanvoer een nog iets hogere besom ming te bereiken. Vrij ruim. Voor de Woensdagmarkt vorden verwacht de Vikingbank met 40 k. schelvis en piepers, 180 zwarte koolvis 230 gestripte wijting, 300 dichte wijting, 250 makreel, 50 haring, 40 radio en 10 diversen, te Antje wiens vangstopgave Maandag nog niet bekend was en de Flamingo die even eens nog geen vangstopgave doorgaf. Marktberichten. Noteringen: heilbot 3.10-2.20, gr. tong 2.70-2.35, grm. tong 2.50- 2.20, kim. tong 2.45-2.30, kl. tong I 2.50- 2.15, kl. tong II 2.26-1.94, tarbot I 3.30-2.50, alles per kilo; tarbot IV 72, schartong 58- 37, gr. schol 35-24, grm. schol 52-44, kim. tong 72-66, kl. tong I 60-53, kl. tong II 45- 28, Schar 38-23, bot 36-20, verse haring 26.50-18, makreel 29.50-18, gr. schelvis 84- 83, grm. schelvis 74-65, kim. schelvis 83-61, kl. schelvis I 77-62, kl. schelvis II 60.50- 20.59, wijting 36-18, gr. gul 77-62, mid. gul 60-53, kl. gul 45-41, kl. leng 46, ham 120- 112, poontjes, 26-24, kl. koolvis zw. 35-31, kl. koolvis wit 50-45, alles per 50 kilo; gr. kabeljauw 256-156, gr. koolvis zw. 77-68, gr. koolvis wit 120-114, gr. leng 112-100, alles per 125 kilo. Aanvoer: 270 kisten tong en tarbot, 6 heilbot, 10 tongschar en schar tong, 910 schol, 37 schar, 27 bot, 307 haring, 671 makreel, 131 schelvis, 1200 wijting, 104 kabeljauw en gul, 28 leng, 3 ham, 6 poon, 215 koolvis, 55 diversen; totaal 3980 kisten. Volop blei. Zaterdag werd door 38 vaartuigen aan de visafslag te Urk aange voerd 1177 pond snoekbaars, prijs 0.78— 0.84, 252 pond rode baars 1.051.16, 1913 pond blei 0.10 en 12 pond karper 0.28, alles per pond. ADVERTENTIE De afdeling Beverwijk van Volksonder wijs belegt op Vrijdag 20 Februari in de zaal „Dors" haar jaarlijkse algemene ledenvergadering. Naast de verslagen zul len enige bijzonderheden over de feest avond en de scholenbouw worden verteld. Hoewel K.D.O. het jaarlijkse vasten avondbal onder haar organisatie ditmaal om begrijpelijke redenen achterwege heeft gelaten, was de directie van het Kenne- mer Theater van mening dat dit traditio nele festijn toch niet van de baan gescho ven mocht worden; reden waarom Maan dagavond verschillende jongelui, getooid met wat onwennige feestneuzen en papie ren hoedjes, de bloemetjes nog eens even buiten hebben gezet. Het was opmerkelijk, dat het aantal vastenavondvierders heel wat geringer was, dan voorgaande jaren en het merendeel van het publiek viel onder de leeftijd van vijfentwintig lentes. Toch heerste er onder de balleiding van G. Bonnema een gezellige sfeer en met raspa, foxtrot en een spelletje was de avond zo voorbij. 50) Ze hoorde hem grinniken. „Dat vind ik inderdaad", zei hij. „Maar waarschijnlijk wordt je alleen door schade en schande wijs". „Ik kan mevrouw Fincham dus zeggen, dat je voor het eten komt", onderbrak Constance hem snibbig. „Je kunt mevrouw Fincham ook zeggen, dat ik vannacht blijf logeren", zei hij tot haar grote verwondering. „Dat zal ze stellig heerlijk vinden", merkte Constance spottend op. „Helemaal niet, ze zal er woedend om zijn", antwoordde hij opeens ernstig, „maar toch zal ik 't doen". „Is het niet raar, dat je zou blijven logeren, wanneer zij er bezwaren tegen heeft....", begon Constance. Ze hield abrupt op. Paste dit niet precies in het ge heel? Bewees dit niet zijn abnormale in vloed op de oude vrouw? „Ja, is 't niet raar?", herhaalde hij luch tig. „Ik zie je straks wel". Mevrouw Fincham reageerde mat op de mededeling, dat Philip de nacht zou blij ven logeren. „Hij is dwaas", mompelde ze, „dwaas.... hij haalt zich soms van die ideeën in zijn hoofd. Maar hij is door en door goed. Luister niet naar verhalen, dat hij niet goed zou zijn. Ondanks alles is hij prima.... Prima, dat weet ik". „Dat is prettig", zei Constance vaag. Mevrouw Fincham keek haar scherp aan. „Je gelooft het niet? Je hebt Peter Phipps' verhalen gehoord, hé? Peter is onverzadigbaar en jaloers. Dat is hij! Ja loers op Philip, ja ja Dat kon natuurlijk waar zijn, dacht Con stance. Het was begrijpelijk, dat de kleine miezerige Phipps jaloers zou zijn op iemand van Philips allure, van wie hij aan nam, dat hij nóg handiger op mevrouw Fincham wist klap te lopenPhilip ging hierdoor echter nog niet vrij uit.... Linda had immers hetzelfde gezegd als Phipps en met nog veel meer nadruk „Ik zal hem vanavond vertellen, wat er van hem gezegd wordt", nam Constance zich voor. „En ik zal hem ook zeggen, dat, als hij nu dadelijk zijn koffers pakt en ver trekt, er niets zal gebeuren. Maar als hij dat niet wil doen, dan.dan komt Par kinson hierheen en zal alles haarfijn uit gezocht worden. „Ik heb medelijden met Peter Phipps", zei Constance langzaam. „Ik weet, dat het iets is, waarmee ik me niet moet bemoeien, maar zou 't werkelijk niet beter zijn, als U hc-m een of ander klein baantje gaf met een vast salaris, in plaats van hem zo nu en dan met geld te helpen?" Tot haar verwondering barstte mevrouw Fincham in lachen uit. „Hem een baantje geven!" riep ze uit. Stel je voor! Ja, dat is wat hij zelf ook voorstelde. Een aardig baantje met een goed salaris. Philip Bagnets baantje! Daar loert hij op.dat zou hij prettig vinden". „Heeft hij daarover met u gesproken?" vroeg Constance ongelovig. hij had het er eens met mij over", zei mevrouw Fincham. „Maar dat gebeurt nooit, nooit, nooit! Hij is niet goed, zoals Philip". Even zag Constance Philips magere, iet wat arrogante gezicht voor zich, met de fijne gebogen neus en de helder-blauwe koele ogen, en daarnaast zag ze het ietwat verdrietig-teleurgfcstelde gezichtje van Pe ter Phipps. Nee. Peter Phipps Zou nooit kans hebben naast de Bagnets van deze wereld.... nooit! En toch zou hij mis schien, als hij de kans kreeg, een behoor lijke en nauwgezette werkkracht zijn. Naugezetter misschien dan iemand met meer persoonlijkheid. „Weet hij iets van het werk op een boerderij?" vroeg Constance, meer om iets te zeggen dan omdat ze werkelijk nieuws gierig was. Mevrouw Fincham lachte niet meer en er kwam opeens een argwanende blik in haar ogen. „O ja, hij weet wel iets van boerderijen", antwoordde ze langzaam. „Hoewel hij liever race-paarden fokt. dat was vroeger de ellende ook al.,.." „Racepaarden?" herhaalde Constance verwonderd. Het was haar onmogelijk aan Peter. Phipps te denken in verband met zoiets positiefs en.snels. „Ja, racepaarden", herhaalde mevrouw Fincham. „En aan wedden deed hij ook. Peter Phipps weet daar alles van". Misschien paste het tóch wel bij dit kleine ongelukkige mannetje, dacht Con stance bij nadere overweging. Ze had meer van dergelijke snelrijk-optimisten ontmoet, die dachten dat ze op een goede dag hun grote slag zouden slaan. „Ik denk dat hij dan wel wéér zal be ginnen, als hij de kans krijgt", merkte ze peinzend op „Hij is er nooit helemaal mee opgehou den", zei mevrouw Fincham, terwijl ze misprijzend keek. „En zal er ook nooit mee ophouden! Ik ga nu wat rusten. Ik wil na tafel met Philip spreken. Je moet jezelf maar tot etenstijd bezig houden". „Zoudt u 't erg vinden", vroeg Constan ce snel, „als ik een klein wandelingetje ging maken? Ik snak naar frisse lucht". „Nee, nee, nee", zei mevrouw Fincham heftig, „nee je moet hier blijven. Ik wens niet alleen gelaten te worden. Na tafel, als ik met Philip spreek, kun je gaan wande len". Toen Bagmet de telefoon had neergelegd, strompelde hij naar de zitkamer, waar Neill met een jonge spaniel aan het spelen was. „Dat was Con aan de telefoon", deelde hij laconiek mede. „Ze gedraagt zich als een dwaas", merk te Neill op. „Misschien wel", zei Philip. „Maar waar het probleem ons ook al maanden lang be zig houdt, is het niet verbazingwekkend, dat zij er door geïntrigeerd wordt. Spreek vanavond maar eens met die juffrouw Goodwood. Ik heb er zo'n idee van, dat zij méér weet dan jij of ik". „Ik houd er niet van om met buiten staanders over tante Chlóë te praten", zei Neill. „Ze begrijpen niets van haar en je kunt diverse dingen onmogelijk uitleggen. Het is vernederend. „Mogelijk", zei Philip. „Misschien kan ik zelf eens met die oude gaan praten. Ik ben niét zo fijngevoelig". „Ze lijkt me erg aardig", zei Neill. „Ze schijnt Fiona heel goed aangepakt te heb ben". „Wat héél belangrijk is!" merkte Philip met een lachje op. „Het werd inderdaad tijd, dat iemand zich het lot van dat meisje aantrok". Neill keek op. „Wat bedoel je?" vroeg hij enigszins scherp. „Ik zorg heus wel voor Fiona. Ik begrijp haar". „Dat weet ik", antwoordde Philip, „maar mijn goede, beste Neill, je zult het toch met me eens zijn, dat een jongeman van 21 jaar niet de geschikte persoon is om een wispelturig, moeilijk, jong meisje, dat er uiterlijk niet aantrekkelijk uitziet, op te voeden!" „Ik ga met haar trouwen, zodra ze 18 is", zei Neill, „en dan is alles opgelost", „Waarom wil je met haar trouwen?" vroeg Philip. „Uit nobele liefde of alleen maar om haar te bevrijden uit haar be staan hier?" „Wel, ik vind dat het voor de hand ligt", antwoordde Neill langzaam. „Ze staat hele maal alleen op de wereld en ik ben ten slotte erg op haar gesteld. We zouden rus tig hier blijven wonen en het zou een heleboel problemen oplossen". „Dat denk jij", zei Philip. „Hoe dan ook, dat is mijn plan", zei Neill, „en het is dus helemaal niét nodig, dat een vreemde zich haar lot aantrekt". „Weet je", merkte Philip peinzend op, „ik heb vaak gedacht, dat werkelijke een voud des geestes het dichtst genialiteit be nadert. Het enige verschil is, dat de een voudige van geest het leven aan kan, ter wijl het genie dat niet kan". Neill barstte in lachen uit. „Eén van je betere opmerkingen", zei hij vrolijk. Zonder overgang merkte Philip opeens ernstig op: ,'t Was natuurlijk Phipps gis teravond. Waar loert die vent toch op? Nee.geld is 't niet. Dat weten we. We weten alleen niet, waarom ze hem altijd geld toestopt. In het algemeen is ze niet goedgeefs". Neill fronste. „Laten we dat in het mid den laten", zei hij. „Ik persoonlijk wil er aan geloven, dat ze soms wel goedgeefs en mild kan zijn. Het lijkt me goed, zo te denken, dan wordt hét misschien werke lijkheid". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6