Bij kolen- en staalgemeenschap wordt bijzonder hard gewerkt PUROL Afsluiting der zeegaten zou kustlijn 1000 km. korter maken STOFZUIGERS Wereldnieuws PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Goed-betaalde ambtenaren ontbreekt tijd om geld aan pretjes te spenderen De radio geeft Donderdag Een beveiliging en een besparing h ió het zo WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 H. J. MAERTENS N.V. Amerikaanse industrieën in Nederland Tuindersknecht tot drie jaar veroordeeld Telefoonverbinding met het noodgebied r ®...P - BROUWERSH HERRINGEN N^-TTEWM. WNUMANSDOflP O ..._I»ZONNEM.-L&W-, ®NVlTONGE®Sï~^™MA«DOflP Hulp van Bostons orkest Subsidieregeling voor schilderwerk verlengd Hogere reservering bij de K.N.S.M. Twee mijnwerkers verongelukt Goud en deviezen op recordhoogte Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS Een Nederlandse emigran tensociëteit in New York Raad van 's Gravendeel weer bijeen Henry Ford Jr, voor vrije wereldhandel Vermoeidheid VJ (Van onze correspondent in Brussel) Over het van kracht worden der een heidsmarkt voor kolen en staal, waarvan de regelingen door de „hoge autoriteit" worden bepaald, is men over het algemeen nog in het vage. De man in de straat denkt, dat de eenheidsmarkt een eenvoudige zaak is: de douanegrenzen vallen weg, kolen en staal circuleren vrij over een grondgebied, dat gaat van Groningen tot Marseille en van Oostende over Hamburg naar Napels. Zo eenvoudig is het echter zeker niet. De hoge autoriteit moet namelijk rekening houden met de vele belemmeringen, die de regeringen in de jongste eeuw hebben op gestapeld en die zo maar niet met één pennestreek kunnen worden ongedaan ge maakt. Bijkans alle regeringen zijn te Luxemburg voor de dag gekomen met een lijstje wensen en aanbevelingen. Frankrijk wenste niet, dat zijn zeer goedkope schroot plotseling door de Belgen en Duitsers, wier schrootprijzen 100 procent hoger liggen, zou worden opgeslokt. Nederland wenst, dat zijn binnenlands compensatiesysteem, waardoor de kolen tegen dezelfde prijs in Den Haag als in Groningen worden besteld, voorlopig wordt behouden. Ook België, dat er in de eerste jaren helemaal buiten kan blijven met zijn kolen, en Duitsland hadden wensen. Italië, dat zeer dure ijzer af val in Pakistan en dure kolen in Amerika koopt, bleek bij het loslaten van alle discrimine rende maatregelen het meeste belang te hebben. Bemoedigend is het intussen, dat alle regeringen erkend hebben, dat het be houd van enkele beschermende maatregelen slechts een voorlopig karakter dient te hebben. Harde werkers Er zijn reeds stemmen opgegaan om het werk van de hoge autoriteit te critiseren. In verband daarmede waren wij in de ge legenheid om met enkele ambtenaren van de gemeenschap een ongedwongen gesprek te voeren. Het was namelijk naar onze mening van het grootste belang eens de polsslag te voelen van die hoge autoriteit en te ervaren hoe die 280 man werken, en of zij er in zullen slagen een werkelijke eenheidsmarkt ten voordele van 150 mil- lioen verbruikers te realiseren. Wat wij hoorden vervulde ons met enig ontzag. Is het u, lezer, al ooit gebeurd het verhaal te horen van ambtenaren, die maandenlang, iedere dag van negen uur des ochtends tot één of twee uur in de nacht werken en, als gevolg daarvan gebroken, voor veertien dagen met vacantie moeten worden gezon den? De barmensen van Luxemburg heb ben niets aan de jongelui van de „hoge autoriteit", helemaal niets. In de eerste weken van Augustus kwam men nog eens kijken naar de attractie-nummertjes van „Charlie", de elegante bar op de Avenue de la Liberté, maar toen Jean Monnet, de „patron", de motor op volle toeren zette, was het pretje uit. Thans werken de amb tenaren, alsof er nooit in Europa zoiets als een achturenwet is vastgesteld. De werk methodes zijn zo ongeveer het tegenover gestelde van de traditionele stofferige paperassen-vreterij van vele ministeries in Brussel en Den Haag. Nooit heeft één natio nale regering in zo'n korte tijd zoveel experts en specialisten uit het bedrijfsleven en de universiteiten geraadpleegd als de diensten van de hoge autoriteit. Men ziet niet op de kosten om die experts wekenlang in Luxemburg onder te brengen en met hen te confereren. Want deze methode is uit eindelijk veel goedkoper dan het oprichten van eigen studiediensten. Hoge salarissen Zij, die de hoge salarissen van de Euro pese ambtenaren benijden, zullen ook die nen te erkennen dat deze, relatief weinig in getal, een enorme taak met succes heb ben aangepakt. Het salaris van een hoge ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Koor en orgel. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 10.35 Moet je horen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Lucia di Lammer- moor, opera. 11.50 De vrouw in gezin, maat schappij en staat, causerie. 12.00 Zang en piano. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbe richt. 12.33 Platen. 12.50 Uit het bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Paul Vlaanderen, hoorspel. 14.40 Alt en piano. 15.00 Voor zieken. 16.00 Platen. 16.15 Van Pepita's en Mantilla's 16.30 Piano duo. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire cau serie. 17.40 Platen. 17.45 Nieuw Guinea's Australische buurman. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.25 Amusementsmuziek. 18.55 Repor tage of platen. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Rondetafel- parlement. 20.00 Nieuws. 20.05 Radio Phil- harmonisch orkest. 21.05 Mannenkoor. 21.15 De Kleine Prins. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30 Platen. 23.40—24.00 Zang en orgel. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. 10.00 Platen. 10.3 Morgendienst. 11.00 Voor zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch concert. (12.3012.33 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Residentie Orkest. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Radio Philharmonisch sextet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 18.00 Viool en piano. 18.25 Platen. 18.35 Op de stelling. 17.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvra gen. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Platen. 21.50 Jezus Christus en de wereld religies, 22.10 Platen. 22.15 Sopraan en piano. 22.35 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Alt en piano. 13.20 Pianorecital. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.15 Platen. 15.00 Platen. 16.15 Idem. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla- "en. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Finse 'olksliederen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws en persoverzicht. 19.30 Causerie. '9.40 Politieke Tribune. 19.50 Platen. 20.20 Verzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC, 224 en 49 M. 22.00—22.30 Nieuws. Engelse literatuur geschiedenis. ambtenaar in het gerechtshof, of van de diensten der hoge autoriteit in het alge meen, is 75 procent van het salaris van een lid der hoge autoriteit en komt dus op circa 500.000 Belgische francs of meer dan 38.000 gulden per jaar. Het leven is te Luxemburg iets goedkoper dan te Brussel, de huren voor goede burgerhuizen schom melen tussen de 3000 en 10.000 frs. per maand. Maar zoals gezegd is het leven <er hard. Het type van de ambtenaar, die kwartieren lang naar de klok kijkt om op klokslag vijf weg te hollen, is in Luxem burg volkomen onbekend. En dat, veel meer dan al de mooie verklaringen van de excellenties, geeft ons vertrouwen in de gemeenschap die onvermijdelijke moeilijke periodes zal doormaken, maar toch op een wel zeer merkwaardige dynamische wijze is gestart. Volgens een mededeling v?jn de corres pondent te New York van „De Nederland se Industrie", het orgaan van het verbond van Nederlandse werkgevers, blijven Ame rikaanse concerns belangstellen in de vesti ging van dochterondernemingen in Neder land. In 1952 zijn meer Amerikaanse dochter ondernemingen in Nederland gevestigd dan in de drie voorafgaande jaren tezamen. Van 1949 tot en met 1951 waren het er acht, in het afgelopen jaar bedroeg het to taal tien. Zeven er van waren belangrijke bedrijven. Op dit ogenblik zijn nog een dertig a veertig gevallen in behandeling. Daar zijn grote projecten bij voor de vesti ging in Nederland van industrieën, die voor ons land nieuw zijn, onder meer een fabriek van offsetpersen. Deze zal uiter aard hoofdzakelijk voor de buitenlandse markt werken. Ook niet-industriële onder, nemingen, bij voorbeeld aankoopbureaux, beschouwen Nederland als geschikte basis voor het centraliseren van hun activiteit. Men heeft ook belangstelling voor het feit, dat Nederlandse ondernemingen in staat zijn om diensten voor Amerikaanse onder nemingen in het buitenland te verrichten. Wegens poging tot doodslag op zijn buurvrouw Het gerechtshof te Amsterdam heeft de 38-jarige tuindersknecht K. P. uit Aals meer wegens poging tot doodslag op zijn buurvrouw veroordeeld tot drie jaar ge vangenisstraf. De procureur-generaal had bevestiging van het vonnis van de Haar lemse rechtbank twee jaar geëist. In Juni van het vorig jaar was de tuinders knecht de slaapkamer van zijn beneden buren binnengedrongen. Met een brood mes had hij zijn buurvrouw in de borst gestoken. Voor de rechtbank had hij ver klaard, kwaad te zijn geweest omdat zijn benedenburen hem niet volgens hun be lofte op een autorit hadden meegenomen, maar in zijn plaats kennissen hadden ge ïnviteerd. Voor het hof zei de tuinders knecht in tegenstelling met zijn verkla ring voor de rechtbank dat hij niet de opzet heeft gehad zijn buurvrouw te doden. ADVERTENTIE Ruwe huid Ruwe handen Ruwe lippen De P.T.T. heeft een nauw keurige opgave verstrekt van het telefoonverkeer in en met het rampgebied. Deze kaart is bijgewerkt tot Maandagmiddag 16 Fe bruari vier uur. In de eerste dagen na de ramp waren deze gegevens van uur tot uur aan wijzigingen onder hevig. Het herstel van de beschadigde telefoonlijnen is in volle gang. OUDERKERK rfPEN f SOUDRIAAN lUG^^tNVL^E STREEFKERK EKKERKERK -s NV*/. LEKKER LAND LBL.DAM A HECRJANS- OUD ALBLASg) G.NIEUW- ISLIEDPECHT KERK I\ middelhari =A IITnoc SEROOS NOORDWELLE ^"""kerkwerve.O bruiniss ■STT. O DIRKSLANO ISL^. ooltJse [OUDE PLAAT WILLEMSTAD JONGE. 1J3E®nieü&ERKOPsi IS3134 V. PELT NORMAAL VERKEER Zo g**d a/s normaal Tan del* in dienst O Onbereikbaar alléén NOOD VERKEER Noodverbindmgen m Mobilofoon verbinding Niet vermelde plaatsen zijn normaal bereikbaar De plannen tot afsluiting van de zee gaten, die door de overstromingsrampen in het middelpunt van de belangstelling zijn gekomen, zullen binnenkort in studie komen bij een door minister Algera in te stellen commissie, die tot taak krijgt de mogelijkheid tot het afdammen van het Haringvliet, de Grevelingen en de Oosterschelde te onderzoeken. Een deskundige van de Rijkswaterstaat zei hieromtrent in een onderhoud met het A.N.P., dat Nederlandse waterbouwkun digen al sinds eeuwen de kustlijn zoveel mogelijk hebben verkort en daardoor de zee steeds meer terugdrongen. Dat blijkt wel uit de vele plaatsnamen die eindigen op „dam", zoals Rotterdam en Amsterdam, waar dammen werden gelegd om te voor komen, dat het vloedwater via de Rotte en de Amstel het land kon binnendringen. Indien inderdaad alle gaten, behalve de waterwegen naar Rotterdam en Antwer pen, zouden worden afgesloten, zou de kustlijn van ruim 1500 kilometer tot on geveer 500 kilometer' worden terugge bracht. De voordelen, die dit met zich mee zou brengen zijn buitengewoon groot. In de eerste plaats zou de kans op een ramp, zoals die ons land op 1 Februari heeft getroffen, aanmerkelijk kleiner wor den. Bovendien wordt het bedrag, dat jaarlijks wordt uitgegeven aan het onder houd van de zeedijken en oeverwallen be langrijk lager. Een derde voordeel is, dat men voor het terugdringen van het zoute water op deze wijze uiteindelijk een afdoend middel zou hebben om de verzilting, die jaarlijks millioenen gulden schade veroorzaakt, te bestrijden. De bovenrivieren Bij een eventuele sluiting van de kust bestaat volgens de genoemde plannen geen gevaar voor overstromingen in het binnenland, doordat bij hoge waterstanden in de bovenrivieren het water niet snel genoeg zou kunnen worden afgevoerd. „Integendeel," zei de deskundige, „ook in dit opzicht zouden voordelen worden ge boekt. De IJsel bijvoorbeeld is ook van de zee afgesloten en door de sluizen in de Afsluitdijk en het Noordzeekanaal is het mogelijk de waterstand op het IJselmeer te regelen. Zo zullen ook de waterstanden op onze benedenrivieren en in de (dan afgesloten) zeegaten kunnen worden geregeld, terwijl men in de drogere seizoenen een voorraad zoet water kan vasthouden. Hiermede kan het water in de polders op peil - en tevens zoet - worden gehouden. Het overtollige water zal men door de sluizen in de aan te leggen dammen kunnen spuien". De woordvoeder van de Rijkswaterstaat uitte tenslotte de hoop, „dat men een mi nister van Verkeer en Waterstaat in de toekomst wat meer tijd gunt zich in te werken. Het is heel belangrijk dat er een goed ingewerkte minister aan het hoofd van dit departement staat. Zes ministers in zeven jaar is wel rijkelijk veel". ADVERTENTIE N.V. Koninklijke Pharmaceutische Fabrieken v/H Brocades - Stheeman Pharmacia Het symphonie-orkest van Boston (waar van Charles Munck dirigent is) heeft zich niet onbetuigd gelaten bij het verlenen van hulp aan de door de watersnood in Neder land getroffenen. Blijkens een brief aan het vroegere orkestlid Ch. van Wijnbergen te Oegstgeest is er onder de leiding van de musicus Jerry Lipson een inzameling ge houden. Reeds is een zending door de orkestleden afgestane kledingstukken met een Amerikaans vliegtuig naar Nederland onderweg. Op 28 Februari sluit de termijn voor de" oplevering van het schilderwerk, waarvoor door de Rijksdienst voor de Uitvoering van Werken subsidie is toegezegd krach tens de regeling voor subsidiëring vain schilderwerk in de wintermaanden. De termijn voor de oplevering van ge subsidieerd buitenwerk is verlengd tot 21 Maart wegens de zeer ongunstige weers omstandigheden gedurende deze winter. De resultaten van de Koninklijke Neder- landsche Stoomboot-Maatschappij zijn ge durende het grootste gedeelte van 1952 niet achtergebleven bii die van de tweede helft van 1951. In de laatste maanden we zen vele tekenen op een zekere achteruit gang, zo deelt de directie in haar jaarver slag mede. De directie meent, diat in ver sterkte mate verhoging van de in het be drijf te houden reserves noodzakelijk is. De vloot heeft nog steeds niet die omvang, die zij het meest gewenst acht en verschil lende oude eenheden dienen vervangen te worden. De verbetering vain de établisse menten zal eveneens grote bedragen ver gen. De. exploitatierekening beloopt f 15.695.298 (f 11.868.233). Afschrijving en reservering vergen f 11.763.405. Op effec ten wordt f 304.649 afgeschreven, voo.r tantièmes aan het personeel is f 2.875.000 (f2.830.000) beschikbaar en voor uitkering een bedrag van f2.512.890 (onv.). Er wordt wederom een dividend van 9 per cent voorgesteld. In de balans is de groe pering van de reserves gewijzigd. In de mijn Laura te Eygelshoven geraak te de 42-jarige hulphouwer J. A. Haan uit Nieuwenhagen bekneld tussen een muur en een rijdende locomotief. Tijdens het trans port naar het ziekenhuis overleed hij. Hij was gehuwd en vader van drie kinderen. In de staatsmijn Emma te Treebeek werd de 43-jarige houwer J. H. Steinbusch uit Nuth zwaar gewond aangetroffen. Hij overleed korte tijd later en laat een vrouw met zeven kinderen achter. Een onderzoek naar de toedracht van het hem overkomen ongeval is ingesteld. Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat de deviezenreserve met bijna f40 millioen is gestegen tot bijna f 1700 millioen. Goud en deviezen tezamen vormen een nieuw hoogtepunt: f3886 millioen tegen vorige week f 3847. De goudvoorraad is deze week onveranderd gebleven. De bankbiljettencirculatie geeft een klei ne daling te zien: f2967 millioen tegen vorige week f2982 millioen. ADVERTENTIE Haarlem In 1848: Ruim een eeuw geleden was landverhui zing uit "Nederland ook een onderwerp van de dag. In de ,,Opregte Haarlemsche Cou rant" van 6 Maart 1848 troffen wij het vol gende bericht: „Volgens een berigt uit Nieuw York van den 25sten Januarij is de vroeger aldaar bestaan hebbende zoogenaamde Neder- landsdhe emigranten-sociëteit op den llden dier maand ontbonden geworden, ten ge volge van omstandigheden, welke de meest achtenswaardige leden dier sociëteit had den doen besluiten om hun ontslag te nemen. Op den 13den Januarij daaraanvolgende heeft zich, onder medewerking van die leden, eene nieuwe sociëteit gevormd, on der den naam van The true Netherland Society, welker doel zijn zal, om, waar het noodig is, kosteloos aan Nederlandsche landverhuizers alle inlichting en raad te geven, terwijl geen der leden van deze sociëteit, onder welke benaming ook, di rect of indirect, voor gedane diensten eene belooning zal mogen vragen of ontvangen. Tot bestuurders van deze sociëteit zijn benoemd de heeren: president H. Planten; vice-president J. F. van Eden Hollerman; directeuren: J. C. Zimmerman, consul der Nederlanden, A. Leon, C. Buijs, J. de Fre- mery en A. H. Gildemeester; thesaurier: W. A. Smets; secretaris: B. 't Hooft. Het is geheel tegen de bedoeling van de oprigters dezer sociëteit, de landverhuizing uit de Nederlanden aan te raden of aan te moedigen. Zij raden een ieder aan, al vorens daartoe te besluiten, wel te over wegen. In America of de Vereenigde Staten zoo min als in eenig gedeelte der overige wereld worden de middelen tot een bestaan zonder groote inspanning gevonden. De oprigters hebben menige Nederlander, met tranen in de oogen, zich de ellende zien beklagen, waarin hij zich gestort had. Hun doel met de oprigting der sociëteit is: te beschermen en te regt te wijzen hem die bescherming en teregtwijzing verlangt, zonder zich op te dringen aan iemand. Men moet overigens deze sociëteit niet verwar ren met zekere andere sociëteit, welke den 12den Januarij onder den naam van Hol land protective Society, mede te Nieuw York is opgerigt en waarom van daar alle omzigtigheid is aanbevolen, ten einde zich een ieder voor schade wachte". In 's Gravendeel is gisteren voor het eerst sinds de ramp een raadsvergadering gehouden. De burgemeester, de heer C. van Heesen, hield een rede, waarin hij in het bijzonder de omgekomen ingezetenen her dacht. Hij deelde mede dat zes 's Graven delers in de gemeente Dubbeldam hun laatste rustplaats hebben gevonden. Er worden nog 32 inwoners vermist. De burgemeester, zei verder dat men niet dan met de grootste voorzichtigheid de ge- evacueerden zal toeslaan naar 's Graven deel terug te keren. Alle gevaar -*■ en hij doelde in het bijzonder op dat ten aanzien van de volksgezondheid is nog niet ge weken. De gemeenteraad nam in deze vergade ring besluiten ten aanzien van de woning bouw, Men. wil in de,korst mogelijke -tijd de vele onbewoonbaar geworden woningen vervangen, Men nam.o.ok het voorstel aan om de gasfabriek, die 'tot dusverre in par ticuliere handen was, over te nemen. ADVERTENTIE Dames- en Heren Monty-Coats Henry Ford jr. heeft er bij de Ameri kaanse regering op aangedrongen de vrije wereldhandel te bevorderen door ophef fing van alle tarieven, van het quotastel sel voor de invoer en van de „koop Ame rikaanse producten-wet", die de regerings aankopen van buitenlandse producten be perkt. Hij zei, dat de Amerikaanse zaken lieden voorstanders zijn van concurrentie en particulier initiatief en een hekel heb ben aan socialisme en geleide economie. „Laat ons ook in praktijk brengen wat wij zeggen. Laten wij onze vrienden een be hoorlijke kans op de Amerikaanse markt geven". Uitstel. Het opstellen van .een Grieks- Turks-Joegoslavische politieke overeen komst, dat heden te Athene zou begin nen, zal worden uitgesteld. Van de zijde van de Turkse ambassade is verklaard, dat het uitstel te wijten is aan het niet aankomen van Birki, onderstaatssecre taris van Buitenlandse Zaken, die Tur kije zou vertegenwoordigen. In Joego slavische diplomatieke kringen zeide men bezorgd te zijn over het uitstel. De Griekse minister van Buitenlandse Za ken, Stefanopoelos, zeide dat ondanks het uitstel het verdrag voor het einde van Februari geparafeerd zal kunnen worden. Optreden. De voormalige leider van het opgeheven Oost-Duitse voorlichtings bureau, Gerhard Eisler, is voor het eerst sedert de opheffing van het bureau in December 1952 als propagandist in het openbaar opgetreden. Eisler sprak in de overvolle theaterzaal van het huis van de Sovjet-kuituur te Oost-Berlijn over de politieke vluchtelingen. Uit dit op treden van Eisler blijkt, dat geruchten volgens welke Eisler naar het Westen gevlucht zou. zijn, niet juist waren. Man en vrouw. Het voorstel der Duitse regering om in een nieuwe huwelijks wetgeving afstand te doen van het be ginsel, dat de man de beslissende stem in alle familiezaken heeft, wordt in kèr- kelijke kringen in Duitsland levendig besproken. Nadat de Katholieke bis schoppen zich hadden uitgesproken tegen het voornemen om de vrouw in het huwelijk gelijke rechten toe "te ken nen, heeft de Evangelische kerk zich thans voorstandster van een gedeelde zeggenschap tussen man en vrouw ver klaard. Zij meent dat de echtgenoten verplicht moeten worden gezamenlijk beslissingen te nemen. Aan de ketting. De zevenduizend ton me tende Turkse tankboot „Raman", die sedert enige tijd wegens achterstallige reparatieschuld bij een werf te Bremen aan de ketting lag, heeft in de nacht* van Maandag op Dinsdag gepoogd er heime lijk vandoor te gaan. Met afgeschermde lichten en zonder loods koos de boot het ruime sop, maar de waterpolitie sliep niet en wist met een levensgevaarlijke manoeuvre het dertien knopen varende schip te enteren. De politiemannen stop ten de machines van de tankboot en ontnamen de kapitein het bevel. De boot, aan boord waarvan zich ook de eigenaar bevond, werd later naar Bre men teruggebracht. Staking. Leden van het personeel van de openbare vervoermiddelen te Parijs hebben Dinsdag verklaard, dat zij met hun korte, onverwachte stakingen door zullen gaan tot hun lonen zullen zijn verhoogd. Door deze stakingen zijn deae magnd bijna, elke dag duizenden-per sonen te laat op hun werk gekomen.- De staking vap Dinsdag betrof 49 buslijnen en een lijn van de ondergrondse spoor weg. De Parijzenaars weten van tevoren niet op welke lijnen zal worden gestaakt. Geheugen. 7e Saint-Tricat in Frankrijk was gisteren alles in órde,gebracht voor het huweljjk tussen de 26-jarige spo.or- man Michel Ledoux en zijn uitver korene. Burgemeester en pastoor stpn- den gereed, alsook de beiderzijdse familieleden en natuurlijk .de bruid. Maar de tijd verstreek zonder dat de bruidegom verscheen. Tenslotte trok de bruid in tranen zich terpg. De politie ging er op uit en vond tenslotte de brui degom, die in alle rust over een land weg fietste en zich niets van een plan tot trouwen te binnen bleek te kunnen brengen. Ledoux heeft namelijk een auto-ongeluk gehad en sedertdien lijdt hij aan geheugenstoornissen. Scheiding. Volgens Oost-Duits spoorweg personeel naderen de voorbereidingen van Oost-Berlijn om in in het spoor wegnet, dat zich uitstrekt over beide stadsdelen, een scheiding aan te bren gen langs de zönegrens, haar voltooiing. Oost-Berlijn zal voortaan alleen het verkeer in zijn eigen gebied verzorgen. Reizigers voor West-Berlijn zullen aan de zónegrens moeten uitstappen, waar zij gecontroleerd zullen worden door Oost-Duitse politie. De maatregel is blijkbaar bedoeld om voor Oost-Duitse vluchtelingen de laatste weg naar het Westen af te snijden. Het tramverkeer tussen de stadsdelen is vorige maand al gestaakt. 31. „Vooruit!", siste de kleine spion, „geef geheime documenten, of mijn matie geeft vuur!" „Vuurmompelde Panda, ter wijl hij naar een brandblus-apparaat keek, dat aan de wand hing, „dat is een idee!" Meteen rukte hij het apparaat van de wand en richtte de schuimende straal op de twee spionnen. Verblind door het schuim liet de grote zijn machine-pistool vallen. De kleine opende zijn mond om een ver wensing te uiten, maar meteen drong het soppig vocht zijn keel in, zodat hij niet verder kwam dan een boos geborrel. „Goed gedaan, bekorrah!"riep Pat O'Nozel, „ga door, Panda, blus de spionnens! Laat ze schuimen!" En Panda GING door. Het ge sis van het blusapparaat vermengde zich met de benauwde kreten van de woedende spionnen. Dit lawaai drong door tot de kapitein, die juist de ronde over zijn schip deed. Zo snel als zijn omvang dit toeliet, rende hij op het geluid af. „Ha!", bulderde hij, „er gebeurt iets in de hut van de twee gekken, die iedereen voor een spion aan zien! Ze zijn zeker weer bezig, maar nu zullen ze er van lusten!!" HET is nog niet zo heel lang geleden dat sommige onderzoekers meenden het verschijnsel van de na iedere krachts inspanning optredende moeheid op een voudige wijze te kunnen verklaren. Iemand was eens aan het experimenteren gegaan met de geamputeerde poot van een kikker, waarvan het uiteinde van een gewichtje werd voorzien. Door de spieren van de poot oorzaak van de vermoeidheid ééns en voor altijd op te Igssen. Nu moet gezegd worden, dat wanneer een financieel krach tige hogeschool van Uncle Sam ergens zijn zinnen op heeft gezet, men niet van halve maatregelen houdt en dat er dan niet op een kwartje wordt gekeken. Een opsom ming van de toestellen die in het Fatigue Laboratory werden opgesteld om ieder electrisch te prikkelen, trok de poot zich slachtoffer in de kortst mogelijke tijd tot samen, zodat het gewichtje werd omhoog geheven. Dit spelletje duurde zo lang tot de poot op geen enkele wijze meer reageerde, waarna het spier weefsel chemisch onderzocht werd. In het spierweefsel bleek zich een hoeveelheid melkzuur te hebben opgehoopt. Ook bij jonge athleten die zich voor het wetenschappelijk onderzoek beschikbaar stelden, werd na het verrichten van zware prestaties een hoper gehalte van melkzuur in het weefsel waargenomen, zodat het probleem van de optredende vermoeidheid in beginsel scheen opgelost. Moeheid en melkzuur vertoonden een innige samen hang en werden dus gemakshalve maar op één lijn gesteld. Wie moe was had melk zuur in zijn spieren en omgekeerd, wie melkzuur in zijn spierweefsel had, moest zich moe voelen. Het sloot allemaal als een bus. Nadere waarnemingen gooiden echter een aanzienlijke portie roet in het eten. Want dodelijk vermoeide landarbeiders, die vrijwel onafgebroken de hele zomer dag op het veld hadden gewerkt, bleken helemaal niet bijzonder veel melkzuur in hun spierweefsel te hebben. Dat was op z'n zachtst gezegd nogal zonderling, maar toonde in ieder geval duidelijk aan dat de melkzuur-theorie niet klopte, of althans onvolledig was. .Een bcpaajde universiteit in de Verenig de Staten liet dat niet op zich zitten en stelde een apart laboratorium in om de f volslagen uitputting te bren gen, kunnen wc u dus bespa ren, evenals de methoden van onderzoek dié door chemici, biologen en physiologen werd toegepast om achter de gehei men der menselijke arbeids prestaties te komen. Het was geweldig! Maar hierbij bleef het niet. De studie groep nam ook proeven in het buitenland, om te kunnen nagaan hoe het arbeidende menselijke lichaam zich aanpast aan de luchtverdunningen in het hooggebergte, aan moordende hitte in de hete rotsgroe ven en aan alle mogelijke andere barre omstandigheden. Een belangrijke sleutel werd gevonden in de zuurstof, die al naar gelang de training die het lichaam, heeft ondergaan, gemakkelijker voor het arbeids proces wordt afgestaan. Het bloed van een goed getrainde athleet bevat meer zuur stof dan dat van ongetrainde mensen en is ook in staat dit gemakkelijker te resorbe- ren, zodat prestaties kunnen worden ver richt die voor ieder ander onbereikbaar zijn. Waagt de ongetrainde zich tóch aan een poging, dan kan zijn organisme het vereiste kwantum zuurstof niet leveren, waardoor, behalve ademnood, ook moe heid ontstaat. Toch is met deze - vereenvoudigd weer gegeven theorie nog steeds de vermoeid heid niet verklaard. Dat zal morgen, .blijkens - - - - - H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2