Wandeltocht van NWB voor Rampen fonds in Beverwijks omgeving Agenda voor Beverwijk Verzorgingstehuis voor bejaarden gaat Velsen f620.000 kosten Forellen en snoeken worden „kunstmatig" gekweekt Witte Kruis opende „bijkantoor" in Eendrachtstraat Visserij-varia Heemskerk Rijk vergoedt er f 160.000 van Castricum Expositie trok veel kijklustigen Prijzencommissie doet vruchtbaar werk Tavido uit Beverwijk speelde voor Varia WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 7 Vierde lustrum huisvrouwenvereniging deed hulpplan rijzen Beverwijkse Lawn tennis club besprak de zomer- plannen Klaverjassers offerden Het Instituut weer bijeen Hoogoven-Harmonie naar Haarlem Studiedag Humanistisch Verbond in Beverwijk Nieuwe woningen en winkels aan Lange Nieuwstraat Maranatha-samenkomst Bevloeiïng weer in discussie Gemeenteraad bijeen op 24 Februari Mooi gebaar van ouden van dagen Ledenvergadering A.R.-kiesvereniging Koning Willem III had er de hand al in Personeel en patiënten van Duinenbosch schenken ruim 5.000 Kleuterzorg ook in „Noord" Grote belangstelling voor kermissen Alle rijshout voor het dijkenherstel gevorderd De afdeling Noordholland van de Neder landse Wandelsport Bond zal Zaterdag en Zondag 21 en 22 Februari in Beverwijk een wandeltocht houden, waarvan de baten ten goede komen aan het Nationaal Ram penfonds en waarvoor wordt gerekend op een massaal deelnemen van wandelsport- beoefenaars die juist dan helpen zullen om de bijdrage aan hen, die door de waters noodramp zo zwaar zijn getroffen, zo groot mogelijk te maken. Het K.S.A.-gebouw in de Peperstraat is geheel belangeloos afgestaan voor de kleed gelegenheid; ook de start zal bij dit gebouw zijn. De te lopen afstand bedraagt onge veer 10 km. Zaterdagmiddag wordt ge start tussen twee en drie uur en Zondag morgen tussen elf en half één. Uiteraard is aan deze tocht geen herinne ringsmédaille verbonden, maar om tege moet te komen aan veler wens toch een herinnering te bezitten, wordt bij binnen komst de uitgereikte startkaart voorzien van een speciaal watersnood-stempel. De kaart blijft eigendom. Het inschrijfgeld bedraagt minimaal f 0.50, maar mag na tuurlijk worden verhoogd, daar het vol ledig wordt afgedragen aan het Rampen fonds. Deelnemen aan deze wandeltocht kan een drievoudige voldoening schenken omdat ten eerste wordt bijgedragen in de Dinsdagmiddag heeft de Bever- wijkse afdeling der Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen op waar dige wijze haar twintigjarig bestaan gevierd in het Statenhuis aan de Vel- serweg. In haar openingswoord rele veerde de presidente,, mevr. A. Moens- v. d. Veen in het kort de geschiedenis der afdeling; zij wees er op, dat er jaren zijn geweest dat de afdeling Be verwijk ruim driehonderd leden telde. Het verheugde haar niettemin, dat, hoewel de afdeling nog maar een be scheiden ledenregister kan tonen, vele oud-leden nu aanwezig waren om het vierde lustrum mee te vieren. Met piëteit is enige momenten verwijld bij de grote ramp, die ons land getroffen heeft en bet plan werd geopperd om nieuwe baby-uitzetten te maken. Het bestuur zal dit idee onder ogen zien en de plannen varder uitwerken. Huldiging presidente Mevr. Moens-v. d. Veen is van de op richting af voorzitster geweest. Met waar derende woorden werd zij toegesproken en als aandenken werd haar een Delfts blauw wandbord aangeboden. Aan een aantal damesleden werd een speldje uitgereikt voor het twintigjarig lidmaatschap. Mevr. Aline Markus heeft de aanwezige dames geboeid met een aantal fijnzinnige voordrachten. Ruim zeventig gulden de baten van deze middag werden aan het Nationaal Rampenfonds afgedragen. Bloemen en telegrammen vertolkten de gevoelens van zusterafdelingen en oud leden. Nu het tennisseizoen zowaar weer voor de deur staat heeft de B. L. T. C. in een leden vergadering de komende competitie bespro ken. De heer C. Dingier Jr. noemde het vorig jaar zeer bevredigend; het ledental was tot ruim tweehonderd opgelopen. Als trainer voor de Zaterdagmiddagen zal de heer Van Schie worden aangesteld. Voorts werd be sloten om met vier ploegen aan de compe titie deel te nemen en zo mogelijk met twee ploegen voor de Woensdagmiddag-jeugd- competitie in te schrijven. Het Duinwijk- tournooi zal eind Juni begin Juli worden gehouden. In het bestuur werden tenslotte de heren C. v. d. Capelle en A. Fris herkozen, waarnaast voor de heer A. Mak de heer N. Mulder werd gekozen. Verder werd het uit gebreid met de heren A. Rijkeboer en P. Visser. In de technische commissie werden benoemd mej. J. v. d. Duin en de heren C. v. d. Capelle, P. Langendijk, A. Rijkeboer en C. Vogelzang. Voor de leden der Beverwijkse klaverjas- club „Onder Ons" werd aan de vooravond van de vasten een feestavond georganiseerd. Hieraan werkte mede Co v. d. Wal met liedjes en conférence. Adriaan Dekker, accor deon en de twaalf-jarige Corrie Rietkerk, eveneens met zijn harmonica en zang. Voorzitter H. Bruinenberg bracht in her innering dat deze feestavond al een keer uitgesteld is wegens de ramp en met een ogenblik stilte herdacht men de slachtoffers. De baten die de verloting opbracht waren bestemd voor het N. R. F., ongeveer 55.—. De winnaars der afvalcompetitie mochten hun prijs in ontvangst nemen. Het waren: 1 H. Bruinenberg 4539S pnt. 2. C. v. d. Berg 43036 pnt. 3. J. Kooy 41246 pnt. 4. R. Hammar 32776 pnt. Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling, afdeling Beverwijk, heeft de heer Jaap van Dijk bereid gevonden om Dins dagavond 24 Febuari in dansschool Heemskerk aan de Zeestraat te spreken over het in aller belangstelling staande onderwerp: „Duinen, duinvorming en duin afslag". Deze lezing zal met lichtbeelden worden toegelicht. JAARVERGADERING HUURWAARBORG VERENIGING De Beverwijkse Huurwaarborg vereni ging houdt op Zaterdagmiddag 28 Fe bruari haar jaarvergadering in de boven zaal van het K.S.A.-geoouw. WOENSDAG 18 FEBRUARI Stationsplein: Rijdende tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana". Luxor, 7 en 9.15 uur; „Opmars der vrou wen". Kennemer Theater, en 9.15 uur: „Ge heime opdracht". DONDERDAG 19 FEBRUARI Stationsplein: Rijdende tentoonstelling „Van Juliana tot Juliana". Luxor Theater, 8 uur: Vara-tournooi- avond. leniging van de nood; men zichzelf daar naast een sportief genoegen doet en boven dien het massaal optreden naar buiten anderen aanspoort tot extra-inspanning om het Rampenfonds zo sterk mogelijk te maken. Vooraf kan men zich laten Inschrijven bjj de heren H. Scholts, Acacialaan 82 en P. J. Schweitzer, Heemskerkerweg 115, beiden te Beverwijk en bij de heer H. C. Smit, Zeeweg 314, Driehuis-Velsen. Ter gelegenheid van een door de Chr. muziekvereniging „Arti et Religioni" te Haarlem te houden festival in Mei heeft de Hoogoven-Harmonie de uitnodiging ontvangen tot het geven van een concert. V erdraagzaa m h eid" De jaarlijkse studiedag van het gewest Noordholland van het Humanistisch Ver bond zal op Zondag 1 Maart in het Staten huis aan de Velserweg te Beverwijk wor den gehouden. Na de inleidende discussies in kleine groepen zal spreken mr. A. Stem pels, lid van het hoofdbestuur. Het onder werp voor deze dag is „Verdraagzaam heid". In het kader van de verdere bebouwing van de Lange Nieuwstraat hebben B en W. de architect J. Schipper Jr. te Zaandam opdracht verleend een plan te ontwerpen voor de bouw van ongeveer 77 étage- woningen en 2 winkelruimten aan de Noordzijde van de genoemde straat, tussen de Vechtstraat en de Merwedestraat. De grond- en bouwkosten worden geraamd op ongeveer één millioen éénhonderd duizend gulden. B. en W. van Velsen stellen de raad voor, hen te machtigen: 1. het genoemde plan te doen uitvoeren; 2. om, in overeenstemming met de bepalingen van de Woningwet, de daarvoor nodige financiële steun van het Rijk aan te vragen en te aanvaarden. Vrijdagavond 26 Februari zal de héér H. Wilts uit Aneldoorn zijn vierde lezing hou den, over het belangrijke onderwerp: „Altijd met de Heer, na Jezus' komst". Deze samen komst vindt weer plaats in het lokaal Ger. Doustraat 32 bij de Pieter Vermeulenschool. De R K. Land- en Tuinbouwstudieclub „Heemskerk Vooruit" houdt op Donderdag 19 Februari in café „De Oranjeboom" haar jaarvergadering. De heer J. C. Muyen, hoofd-assistent van de Rijkstuinbouw consulent in Kennemerland zal een causerie houden over het belangrijke onderwerp „bevloeiïng". Het gebouwencomplex, dat architect J. Schipper jr. hopelijk nog dit jaar zal zetten tussen Rijnstraat, Schelde straat, Waalstraat en Vechtstraat te IJmuiden-Oost is op dezè maquette duidelijk zichtbaar: het hoogste gebouw is het verzorgingshuis en de kleine huizen rond de tuin zijn de „blokjes van twee", terwijl de beide twee- verdiepingsgebouwen eveneens duidelijk te herkennen zijn. Gevolg gevende aan hun toezegging, ge daan tijdens de behandeling van de begro ting 1953, doen B. en W. de raad nu toe komen de gegevens om te komen tot de bouw van een tehuis voor bejaarden in Velsen. Op 31 December 1945 waren in Velsen aanwezig 19 woningen voor ouden van dagen. Op 31 December 1951 was dit aantal 63 (bij 3159 personen van 65 jaar of ouder) en op 31 Januari 1953 was dit aantal 67, terwijl nog 8 woningen in aanbouw waren. Verreweg het grootste deel van Velsens bejaarden is dus gehuisvest in normale woningen, al of niet samenwonend en al of niet bij familie inwonend. Daaruit blijkt, dat voor een belangrijke groep van de bevolking geen doeltreffende huisves ting in de gemeente aanwezig is en dit is dan ook de reden waarom B. en W. hebben gemeend te moeten voorstellen over te gaan tot de bouw van een complex voor bejaarden. Het complex zal bestaan uit een centraal tehuis, waarin 12 éénpersoonskamers, 25 twee persoonskamers) totaal dus 62 per sonen; 14 pension-woningen voor 28 per sonen en 16 woningen voor 32 personen. Het bevat voorts onder meer: een recreatie zaal, tevens eetzaal, een ziekenafdeling Op de agenda voor de openbare vergade ring van de gemeenteraad van Velsen op Dinsdag 24 Februari 1953 staat vermeld; Wijziging van de Algemene Politieverorde ning; verdeling van de gemeente voor de verkiezing van de leden van de Gemeente raad in twee kieskringen; aanvaarding van een bijdrage van het Rijk voor het land goed „Bosbeek"; verzoek van de plaatse lijke bloemisten-hoveniers inzake aanleg en onderhoud van gemeenschappelijke voor- en achtertuinen en uitschrijving van een prijsvraag voor plantsoenaanleg; aan koop van grond met opstallen te Santpoort; vaststelling van straatnamen te iJmuiden; bouw van een tehuis voor bejaarden; bouw van 77 woningen en 2 winkels te IJmuiden- Oost; wijziging van de verordening: a. op het beheer van het gemeentelijk gasbedrijf en de gemeentelijke waterleiding, b. op het beheer van de bedrijven openbare werken en reinigings- en ontsmettingsdienst, c. op de gemeentelijke dienst voor sociale zaken, d. houdende opdracht tot benoeming van somhiige gemeenteambtenaren; verlenen van medewerking voor uitbreiding van de Marnixschool te IJmuiden; verzoek van het bestuur van de Don Bosco Stichting te Velsen om medewerking tot het stichten van een schoolgebouw voor de door deze stichting beheerde R.K. School voor buiten gewoon lager onderwijs; crediet voor ver betering van de centrale verwarming in het schoolgebouw aan de Kerkstraat te IJmuiden; wijziging van de Verordening regelende de toekenning van studiebeurzen in de gemeente Velsen; wijziging van de Verordening tot regeling van de jaarwed den van hst vakonderwijzend personeel aan de gemeentelijke lagere scholen te Velsen; benoeming van een onderwijzer aan de Jan Campertschool te Driehuis. (max. 2x3 personen) en uiteraard de nodige dienstruimten. Het geheel, dus zowel het tehuis als alle woningen, zal van centrale verwarming worden voorzien, mede uit een oogpunt van wering van brandgevaar. De netto stichtingskosten (dus de bouw kosten, onder aftrek van de bijdrage van het Rijk ad 160.000,worden, exclusief de grondkosten, geraamd op ruim 620.000. B. en W. menen, dat door de stichting van dit tehuis op een verantwoorde wijze een begin van een oplossing kan worden gevonden voor het zeker in deze gemeente wel zeer nijpende vraagstuk van de huis vesting van bejaarden. Het bestuur van de afdeling Velsen- Noord van de Algemene Bond voor Ouden van Dagen heeft zich met animo aan de taak gezet ook iets bij te dragen aan het Nationaal Rampenfonds. Ondanks deze niet eenvoudige taak om van de leden voor het mooie doel een bij drage te vragen, slaagde het bestuur er in een bedrag van 50 bijeen te brengen. De Anti-Revolutionnaire kiesvereniging „Nederland en Oranje" belegt op Vrijdag 20 Februari a.s. een ledenvergadering in een der lokalen van de Da Costaschool. De agenda vermeldt o.a. een bespreking van de samenwerking tussen A.R. en C.H.U. bij de komende gemeenteraadsverkiezingen. Het is haast niet bekend, dat Koning Willem lil de „promotor" is geweest van de vis week in ons land en dat het aan zijn toedoen is te danken, dat een eeuw gele den van overheidswege aandacht en zorg werd geschonken aan het zoeken naar middelen en methoden, waqrdoor het „vis- vermogen" van onze binnenwateren zou kunnen worden opgevoerd. Dit, om enige compensatie te vinden tegen de bedreiging, die de visbezettingen in die wateren te wachten stond door de industrialisatie en de daarmee gepaard gaande waterverontrei niging onze ergste erfvijand naar de heer A. J. L. Looijen, visserij-ambtenaar der heidemaatschappij, ons vertelde aan de hand van zijn beschouwing over dit merkwaardige eeuwfeest. Omtrent de mogelijkheden van het kwe ken van vis, langs kunstmatige en langs natuurlijke weg, heeft Koning Willem III zich laten voorlichten door een commissie. Iets nieuws was het kweken van vis ook honderd jaar geleden niet (reeds de Ro meinen deden er aan en voor hen de Chi nezen), echter wel de methode om levende eieren en homvocht af te nemen van ge slachtsrijpe vis en uit die bij elkaar ge voegde producten vislarven te kweken Deze methode lukte Ludwig Jacobi, een Duits officier en grondbezitter. Voor Koning Willem II was dit reden om te laten nagaan, of deze vorm van vis- kweek ook voor Nederland van betekenis kon zijn. Het verslag van de commissie was voor hem aanleiding enkele proefin stallaties op te zetten, één op Het Loo en een op het huis Ten Bosch. De ontwikke lingsgang kon de vorst hier zelf contro leren. Het bleek toen al gauw, dat enkel zalmachtige vissen zich goed volgens deze methode lieten kweken. Twee instellingen zijn er nu nog, die zich bezig houden met het kweken van vis, en wel de Visserij-inspectie van de dienst der visserijen van het ministerie en de Heidemaatschappij. De visserij-inspec tie tracht door het kunstmatig kweken van snoek de stand van deze roofvis in de Ne derlandse wateren op peil te houden. De Heidemaatschappij kweekt langs kunstma tige weg verschillende zalmachtige vissen. Hiertoe zijn zes viskweekbedrijven twee voor karper en vier voor zalmachtigen en drie broedhuizen op de „Cannenburgh" te Vaassen, in Gulpen een forellenkweek- bedrijf (de grootste in het land), Apel doorn en Arnhem, waar op het jandgoed ..Angerenstein" ook een forellenkweekbe- driif is. Capaciteit 24 bakken, 30.000 fo- reileneieren per bak. In een beek zijn kunstmatige stuwbekkens aangebracht, waarin water snel toe- en afstroomt als in het natuurlijk forellenmilieu Voor de natuurlijke kweekmethode be schikt de Heidemaatschappij over vijver- Het personeel van het provinciaal zie kenhuis ,:Duinenbosch" te Castricum heeft zich ten aanzien van het Rampenfonds van zijn beste zijde laten zien. Bij de in zameling op 2 Februari stortten zij mèt de patiënten van de inrichting, een bedrag van circa 350,in het fonds. Een nieuwe inzameling onder het personeel heeft tot gevolg gehad, dat met de al ingezamelde som, Dinsdag een bedrag van 5.310,75 was bereikt. Zulks kon gebeuren doordat men enerzijds een half percent vah het jaarsalaris afstond, anderzijds een gewone gift voor het mooie doel over had. Circa 800 schoolkinderen en nog tal van oudere inwoners van Castricum bezochten in de loop van Dinsdag de in de Henry Schuitstraat gestationneerde tentoonstel ling „Van Juliana tot Juliana", Het was burgemeester C. F. Smeets, die 's morgens om 9 uur de expositie met een enkel woord voor geopend verklaarde. In het inwendige van twee grote auto's heeft men tal van voorwerpen toebehorende aan en eigendom van de leden van het Koninklijk Huis ten toongesteld. Tot de diverse waardevolle curiositeiten behoren onder meer tal van sieraden, horloges en kledingstukken, on der andere de eenvoudige japon die Ko ningin Juliana bij haar inhuldiging droeg. Is de expositie vandaag (Woensdag) en morgen op het Stationsplein in Beverwijk te zien, daarna hebben de IJmuidenaren op het Plein '40'45 vier dagen de tijd deze belangwekkende tentoonstelling met een bezoek te vereren. Daar de baten ge heel ten goede komen aan het Rampen fonds, late niemand deze unieke gelegen heid voorbijgaan. Omdat het IJmuidense kleuter-consul tatiebureau het zo verschrikkelijk druk had, heeft het Velsense Witte Kruis eerst de Santpoortenaren een „dépen dance" gegeven en sinds gisteren kun nen ook de moeders uit Velsen-Noord met hun prille spruiten vlak bij huis terecht in de Maria Corneliakleuter- school aan de Eendrachtstraat zijn gis termiddag tussen de miniatuur-meu beltjes de eerste klantjes van deze kennelijk gewaardeerde instelling in geschreven. Hóe gewaardeerd hebben de zusters Z. Kuiper en C. Nap kunnen merken, toen ze de handen vol kregen aan administratie en de assistentie van dr. J. J. Hoogenboom, de Beverwijkse kinderarts, die het jonge con sultatiebureau medisch leidt. Freddie van drie was de eerste klant, die zich pruilend aan de oren en ogen van de dokter onderwierp; hij is gevolgd door een lange rij van één tot zesjarige burgers en burgeressen van Velsen-Noord. „Het is heel belangrijk, dat de kleuters wel besteed zijn. tussen de zuigelingenzorg en de schoolcon- tïóle onder toezicht blijven," vertelde dr. Hoogenboom tussen de bedrijven door, ,,en dat de ouders dat steeds meer gaan inzien, blijkt wel uit het feit, dat het Witte Kruis het in de Kennemerlaan niet meer kon bol werken." Inmiddels komen de moeders met hun kostbaarheden de behandelkamer binnen. Klachten? „Nee,meestal niet bepaald, maar u moet Truusje toch maar eens nakijken." Truusje heeft de tranen nog in de ogen, want vijf minuten geleden slipte ze uit de bocht op de gladde vloer van de wachtzaal, waar een kostelijk rondje gehold kan wor den rond de stellage met de kleedvakken. Het verdriet is gauw over, want die dokter valt best mee. Twee Dinsdagen in de maand doet het Witte Kruis zijn goede werk nu ook hier, in de ietwat grauwe wijk achter de papier fabriek, waar echter een verzamelpunt zal ontstaan van de heel-jonge hope des vader lands, aan wie zulke aandachtige zorgen zo complexen te Vaassen en Arnhem,.waar in De Zijp tevens een overslagbedrijf is met een 20-tal vijvers en aquarium. Te Val- kenswaard evenals het kweekbedrijf te Gulpen daterend uit de eerste wereldoor logen te Bergeijk, de jongste „loot" van na de bevrijding, wordt uitsluitend gepro duceerd voor de „Organisatie verbetering binnenvisserij". Hoewel de kweek voor dit seizoen nog op gang moet komen, valt in de broedbakken op „Angerenstein" al een kiemvlek in de eitjes te zien en zullen er, ondanks de kou buiten, over enkele weken zwermen visjes spartelen. Uit Denemar ken verwacht men binnenkort nog een zending van 100.000 schotzalmeieren die te Gulpen worden gekweekt en later in de rivieren zullen worden uitgezet. Dat een prijzencommissie in Castricum geen overbodig iets is, blijkt uit de vele werkzaamheden die de commissie reeds verricht heeft. Regelmatig maken inwoners van de gemeente ervan gebruik bij prijs- conflicten. Het werk van de commissie bestaat uit het geven van adviezen en zo nodig wordt bemiddelend opgetreden. Op een dezer dagen gehouden vergade ring heeft men besloten, zulks met toe stemming van de gemeentelijke autoritei ten, iedere eerste Maandag van de maand, ten raadhuize zitting te houden. Als secre taris trad de heer C. Peters af, doch hij zal deel van de commissie blijven uitmaken. Tot nieuwe secretaris werd de heer N. Schouten, Dorpsstraat 60A gekozen. Gebakkraam voor f 442! Voor de vernachting van de standplaat sen voor de CasMcumse en Bakkummer kermis bestond Dinsdagmorgen in hotel De Rustende Jager grote belangstelling. Er waren circa 125 inschrijvingen binnen gekomen, waarvan de heer E. van Reeken uit Medemblik de hoogste was met een gebakkraam zonder concurrentie na melijk 442,Uiteraard zullen B. en W. van Castricum over de toewijzing van de standplaatsen het laatste woord hebben. Een open vraag is nog waar de kermis in Castricum gehouden zal worden. Het „oude" kermisterrein aan de Overtoom is al grotendeels volgebouwd met nieuwe woningen. Mogelijk zal men daarom de zogenaamde Brink, in het nieuwe gedeelte van Castricum, als kermisterrein gaan ge bruiken. De kunstlievende leden va.n: Varia wer den Dinsdagavond in het Rex Theater wel op een biizonder gelukkige wijze schade loos gesteld voor de omstandigheid, dat de eigen werkende kring wegens enkele ziek tegevallen niet in staat is geweest een voorstelling voor te bereiden. Nu fungeer de de toneelclub Tavido uit Beverwijk als remplagante met haar grootste successtuk van de laatste jaren: „De nacht van de 16e Januari". Ongeveer een iaar geleden heb ik naar aanleiding van de opvoering tq Beverwijk reeds uitvoerig over deze. voorstelling ge schreven en omdat Tavido mij opnieuw in hoge mate heeft geboeid, zou deze récen- sie dus gevoeglijk een herhaling van de vorige kunnen zijn. Zoals bekend mag worden geacht, speelt dit stuk zich af in een Amerikaans gereclrishof, waar een uit het publiek gevormde jury moet beslissen over het lot van Karen Andre, beschul digd van moord op haar werkgever die, naar in de loon va>n het proces blijkt, tevens haar minnaar was. Door de getui genverklaringen worden de dramatische gebeurtenissen van de 16de Januari, de dag van de moord, gereconstrueerd. De auteur is er door een gevarieerde typering der be trokkenen voortreffelijk in geslaagd de aandacht van het publiek onverflauwd gaande te houden. De verschijning van een gangster, Larry Regan, verschaft het pro ces een geheel onverwachte wending, waarvan de uiteindelijke vrijspraak van Karen Andre het gevolg is. Daarmee is het stuk direct uit, hoewel voor de toeschou wer de vraag open bliift wie Björn Faulk ner dan wel mag hebben vermoord en on getwijfeld zouden velen daarna gaarne John Graham Whitfield eens in de be klaagdenbank willen zien verschijnen. Ook bij deze opvoering bleek met hoe veel intelligentie A Holtslag deze thriller heeft geregisseerd. Er zat sfeer in de recht zaal, de getuigen namen niet alleen ge noegen met hun aandeel in de handeling voor het hekje, maar leefden ook daarna geheel in de strijd tussen aanklager en ver dediger mee. Daarbij was ook het spel van Karen met haar advocaat fraai afgestemd. De enige opmerking, die men zich over deze knappe opvoering veroorloven mag, is dat er af en toe vrij onduidelijk gespro ken werd. Maar overigens niets dan lof voor de gasten uit Beverwijk, die in het Rex Theater een uitstekende indruk ach terlieten. Niet minder dan twintig namen telt de rolverdeling van dit groot bezette stuk, dat over het algemeen voortreffelijk werd vertolkt. Mevrouw N. Velthuijs was een hartstochtelijke Karen, met de steeds juiste gelaatsexpressie en een prachtige climax aan het slot van het tweede bedrijf. Ver der moeten genoemd worden een felle aan klager van. G. Weijers en een warm men selijke verdediger van R Velthuijs, beiden steeds op hun qui-vive en paraat van een zwakke plek in de bewijsvoering te profi teren, de autocratische bankier van A. de Jong en het komische karakterrolletje van mevrouw P. Brouwer-Boeree. En W. Gre- gouir en mevrouw C. Bonekamp zouden te kort worden gedaan, wanneer zij als ver tegenwoordigers van de Arperikaanse onderwereld onvermeid bleven. De niet genoemden kunnen er van, overtuigd zijn een nauwelijks minder belangrijk aandeel te hebben bijgedragen om hun vereniging in IJmuiden een alleszins verdiend succes te bezorgen. Tijdens de pauze, van deze voorstelling, welke onder' meer door de burgemeester van Velsen, mr. M. M. Kwint, werd bijge woond, collecteerden enige dames voor het Rampenfonds.. De opbrengst bedroeg ruim tweehonderd gulden. JAN VAN DAM BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawlers: Flamingo f19.900; Ant.je f 11.300; Vikingbank f 24.400; Norma f 30.000. Loggers: IJM 129 15050; VL 83 f8650; KW 107 f 3340 Kotters: IJM 3 f1920; KW 92 f1890; KW 24 f3130; W1 33 f4030. J Vasten houden .prijzen vast. De Dins- dagmarkt die normaliter slap is na een drukke Maandagmarkt, lietditmaal niets te wensen over. De handel, die eigenlijk Maandag nog best was rond vis er. bij had kunnen gebruiken, toonde een felle be langstelling, vooral daar de binnenlandse vraag wegens de Vastendagen van deze week nog aanmerkelijk toenam. -De grote schelvis hield stand op de f 90 en de braad blonk uit met f 55 en f 52,50.per kist. Wij ting, schol en tongen bleven eveneens la coniek op de koers van de voorgaande da gen staan, zodat de schepen die gisteren en vandaag aan de markt kwamen, konden rekenen op beste reizen, zelfs al waren de aanvoeren riet bijzonder hoog. Wat meer hoop om de Noord. Na al de narigheid van stormweer en slechte vangsten, ziet het er thans naar uit, dat de aanvoeren vooral tegen het einde van deze week van meer importantie zullen worden. De vangstberichten van de Noordtrawlers geven wat meer moed daar er berichten binnenkomen van trekken van 150 tot 200 manden. Daar dit vissersberichten zijn, kan er op nog iets meer worden gerekend, daar de schippers doorgaans wijselijk niet alles precies vertellen om de concurrentie in het onzekere te houden. Ook warden de „.boksjes" wat gevarieerder, zodat het niet alleen bij wijting zal blijven. Ma kreel en haring maken thans een belang rijk deel der vangst uit, zodat er weer werk aan de winkel ko-mt voor de ro kerijen en conservenindustrieën. Alleen de schelvis blijft schaars evenals de kabel jauw waarvoor wegens de exportbelang stelling ongetwijfeld wel dure prijzen zul len blijven gelden. De kustvissersberich- ten zijn nog zeer variërend en kunnen nog niet geheel bevredigend worden ge noemd, zodat er voorlopig op beperkte tong- en scholaanvoer moet worden ge rekend, ondanks het grote aantal vis sende schepen. Taak ten einde. De IJm. 11 „Pool ster", die tot de radio-contactvloot in het ramogëbied behoorde en nog geruime tijd na de terugkomst van de vissersvloot in de Zeeuwse wateren heeft geopereerd, kwam vanmiddag weer te IJmuiden bin nen. Ook andere schepen zoals de HD 25, de Emmie en de Abbie komen weer naar huis. Hallo Arie, hallo Kees, hallo Leen. Langzaam maar zeker keert ook de rust weer terug in het kuststaüon van Scheve- ningen radio, al neemt dit niet weg dat het station nog voldoende gesprekken krijgt te verwerken, die met de hulpver lening verband houden. Dinsdag echter kon door de vloot op normale wijze weer gebruik worden gemaakt van de 137 meter band, die tijdens de rampdagen als nood- golf was ingeschakeld. Als van oud>s was er weer druk gepraat op deze onderlinge werkgolf en het lee-k er op, of iedere schipper de zwijgplicht probeerde in te halen. Drukke Woensdag. Voor de afslag van vandaag kwamen de volgende meldingen binnnen: Flamingo: 190 kisten makreel, 35 schelvis en piepers, 315 gestripte wijting, 260 dichte wijting, 60 zwarte kolen, 60 blanke kolen en lengen, 80 haring en 10 stokkeb-it, de Vikingbank met 40 schelvis en piepers, 180 zwarte kolen, 230. gestripte en 300 dichte wijting, 250 makreel, 50 ha ring, 40 radio en 10 diversen; de Antje met 650 stuks iiskabeljauwen en.500 stijve; de Norma met 70 dichte wijting, 500 kool- vis, 75 schelvis, 10 diversen, 20 heek, 100 haring, 125 makreel, 30 rog en poon, 70 wijting, 35 kuit (koolvis) en de Shamrock met 50 manden kleine schol, 20 manden grote schol, 700 kilo tong en tarbot en 200 stuks dikkoppen. Verder kwamen nog een groot aantal kustvissers binnen die Maandag verstek hadden laten gaan we gens de late vertrekdata dezer schepen. De aanvoeren van deze schepen waren echter gering. Vooral de tongenaanvoer bleef ver beneden de verwachtingen. Besommingen. Sch. 107 f 3760, KW. 48 f4940, KW. 98 f 1970, IJm. 209 f 6730, IJm. 227 f900, IJm. 7 f2290, KW. 10 f2830, IJm.' 1 Herman f32.100. Prfjzen. Heilbot 3.30-2.50, gr. tong 2.45- 2.20, grm. tong 2.35-2.15, kim. tong 2.50- 2.35, kl. tong I 2.40-2.25 kl. tong II 2.20- 2.07, tarbot I 3.25-2.55, alles per kg.; sehartong 48, gr. sahol 36-28. grm. schol 61-46, kim. schol 80-59, kl. schol I 64-41, kl. schol II 50-22, schar 36-30, bot 21-16, v. haring 23-19, makreel 29,50-21, gr. schelvis 83, grm. schelvis 69-66, kim. schel vis 70-69, kl. schelvis I 70-66, kl. schelvis II 56-24, wijting 28-8.40, gr. gul 63, mid. gul 50-43, kl. gul 44-41 ham 118, kl. kool- vis zw. 31-28, kl. koolvis wit 49, alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 252-132 gr. koolvis zw. 74-62, gr. koolvis wit 110-96, gr. leng 96 alles per 125 kg. - Aanvoer: 90 kisten tong en tarbot, 5 k. heilbot, 3 k. tongschar en sehartong, 255 k. schol, 26 k. schar, 40 k. bot, 220 k. haring, 218 k. makreel, 104 k. schelvis, 785 k. wijting, 80 k. kabeljauw en gul, 9 k. leng, 1 k. ham, 124 k. koolvis, 20 k. diversen, totaal 1980 kisten. Al het in ons land aanwezige rijshout moet beschikbaar worden gehouden voor de herstelwerkzaamheden aan de water keringen. Teneinde te voorkomen, dat dit materiaal voor minder belangrijke doel einden wordt gebruikt, heeft het Bedrijf schap voor griend en riet in volledige over eenstemming met telers en handelaren bij algemene bekendmaking in het voedsel voorzieningsblad van 14 Februari, een ieder, die wilgenrijsmaterialen in voorraad heeft, de verplichting opgelegd deze ter beschikking te houden voor het bedrijf schap voor levering aan de dienst van de Rijkswaterstaat. Tevens zijn maximum prijzen vastgesteld. Het staatsbosbeheer zal 100.000 bossen rijshout via de handel leveren, waarvan 60.000 bossen uit Drente en 40.000 bossen uit Noord-Brabant. De dienst van de Rijkswaterstaat zal verder grote hoeveelheden stro, hoofdzakelijk rogge- en tarwebossen stro, nodig hebben voor het krammen van de beschadigde dijken. In verband hiermede heeft het hoofdbedrijfschap voor akkerbouwproduc ten de nog in omloop zijn de uitvoermach- tigingen voor stro ongeldig verklaard. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3