Rode Duivels veel te sterk voor Zwaluwen Zwitsaletten Bezwijkende polderdijk op nippertje gedicht het Waroiwe koest Huis vol mysterie Rampenfonds: f49.5 millioen .Clowntje Rick Belgen na de rust (0-0) pas goed op schot: 5-0 TjiTT idUi Goede morgen.... KOORTSIG, RILLERIG Ferrari daagt uit, Mercedes blijft thuis Benauwde uren in Dirksland Herstelwerk op de eilanden vordert Met krijt op een schoolbord Buitenlandse militairen terug naar hun bases UfcXsXsUJ WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 4 vgiflCZgSHHHH FEUILLETON door Jane England 51> Brundage stelt ultimatum Judo Clubkampioenschap van judovereniging Haarlem A utomobilisme Watersnoodrit (op papier) Sport in 't kort Voor de kinderen DUW-aandeel in herstelwerk geëindigd 1 - -'• k Mb. - ■SB Op het spekgladde veld van La Gantoise In Gent hebben de elf Nederlandse Zwaluwen gistermiddag geen optimisme kunnen bren gen bij de Nederlandse voetballiefhebbers. Met een vijfnul nederlaag. zwaar maar verdiend, verlieten zij tenslotte het veld. Na een fris en vlot gespeelde eerste helft, die met blanke stand eindigde, volgde drie kwartier van pover voetbal van Nederlandse zijde, waarin voor niemand, ook niet voor de nieuwe Technische Commissie van de K.N.V.B. enig lichtpunt viel te bespeuren. Wanneer deze wedstrijd als een demonstratie heeft moeten gelden van het aanwezige reservemateriaal voor het Nederlands elftal, dan kan men niet anders zeggen dan dat de voorraad arm is aan kwaliteit. Voor de rust was het elftal als geheel ook al verre vrii indrukwekkend, maar toen waren er toch enkele spelers die door goed spel de aandacht op zich vestigden. De Utrechtse linksbuiten Luyten, was bijvoorbeeld uit stekend gestart en reeds na enkele minuten noest de spectaculair spelende Belgische doelmni Seghers al zijn kwaliteiten aan wenden bij een plotseling en hard schot van de rappe DOS-man. Luyten vormde met zijn clubgenoot Van der Bogert de linkervleugel en al spelen beiden in DOS nooit naast el kaar, de verstandhouding was uitstekend. Maar de Belgische verdedigers, de backs Struyf en Van Brandt, en in laatste instantie doelman Seghers, hadden er van meet af aan goed het oog in en zo bleef het bij enkele schoten. Intussen hadden ook de Belgische aanvallers niet stil gezeten. Er ontspon zich een vlotte aantrekkelijke strijd, waarin de Nederlandse voorhoede meestal in de aanval was, ondanks enig overwicht van de Belgische middenlinie, Betere balcontróle De over het algemeen iets kleinere Rode Duivels beschikten over betere controle van het lichaam, hetgeen op het zware veld een grote wendbaarheid en een betere balbeheer- sing mogelijk maakte. Klaassens, de Ven- lose linkshalf, werkte zeer hard om het ver loren gaande terrein te herwinnen, maar onder deze omstandigheden was zijn reactie te traag en zijn tempo te laag om succes te hebben. De gebroeders Wim en Cor van der Gijp, respectievelijk rechtsbinnen en midvoor, kregen èn door de geringe steun van de mid denlinie èn door de hechte Belgische ver dediging slechts weinig kansen van hun schotvaardigheid blijk te geven. Midvoor Cor bleek daarbij tevens nog veel als spel verdeler te moeten leren. Na een kwartier spelen nam de Belgische voorhoede het offensief langzaam maar zeker over. Met vlotte combinaties werd de hecht heid van de Nederlandse defensie op de proef gesteld, maar het was om het even, want zowel rechtsbuiten Smolders als zijn linker collega Rixhon had weinig moeite met de Nederlandse backs Steenbergen en Claus. Vooral de aanvoerder van SVV was gemak kelijk te passeren en de meeste Belgische aanvallen werden dan ook over de linker vleugel geleid, waar bovendien kanthalf V;> Voorst (Vitesse) hoe ijverig ook, niet bij machte bleek de roodhemden tegen te houden. Te zware taak Spil Hendriks, die de Haarlemmer De Voogd vervólg, deed in het centrum van de verdediging aanvankelijk verdienstelijk werk, maar langzamerhand werd zijn taak door het falen van Steenbergen te zwaar. Tenslotte was er nog doelman Vrijhof, die zich in deze wedstrijd, op een enkele misgreep na, uitstekend weerde. ADVERTENTIE Die krampachtige hoest laat U geen rust. Spaar Uw longen, neem de slijmoplossende AKKERS 's werelds beste hoestsiroop „Schei uit met dergelijke theorieen zei Philip. „De zaak spitst zich kennelijk toe en er kan wel eens iets onaangenaams gebeuren. Je hebt me zelf het idee aan de hand gedaan, dat Cons inmenging allerlei dingen in beweging zou kunnen brengen, die beter met rust gelaten hadden kunnen worden. Ik heb een zeer onbehaaglijk ge voel momenteel'. „En toch wil je de loop der dingen niet trachten tegen te houden?" vroeg Neill. „Mijn beste Neill", antwoordde Philip, „wat het ook zijn mag dat hier thans gaan de is, te stoppen valt er thans niets meer. Ik ben het eens met jouw zienswijze, dat er in een poel geroerd is en allerlei troe bele dingen naar boven zijn gekomen. Maar aangezien dat nu eenmaal het geval is en daaraan niets meer te veranderen valt, is het onze taak op de bres te staan en op alles voorbereid te zijn. Ik wil niet, dat je tante Chloë iets overkomt en even min mijn dwaze, kleine Con. Ik ben dol op dat meisje, Neill". „Bovendien is 't nu eenmaal een vast staand feit", voegde lui er aan toe, „dat y Veel goed voetbal was er voor de rust niet vertoond, maar de wedstrijd was door de vaart attractief geweest. Na rust was ook dit element uit het spel verdwenen. Althans bij de Nederlanders. Enkele spelers bleken uit gespeeld te zijn, de anderen gingen steeds onzekerder spelen. Het vaak goede combi natiespel van voor rust zag men niet meer. Doelpunten In de eerste minuut na de hervatting scoor de Willems, de midvoor der Rode Duivels, Het moment waarop de Nederlandse doel man Vrijhof door Smolders wordt gepas seerd. Dit was het tweede doelpunt voor de Rode Duivels. Van links naar rechts: Klaassens, Hendriks, doelman Vrijhof, Smolders en (geheel rechts) Van Voorst. na een overrompelende aanval. De Zwaluwen werden daarna volkomen overspeeld. Na zes minuten werd het tweenul door rechts buiten Smolders en weer tien minuten later scoorde Willems opnieuw. Met een diagonaal schot de bal rolde onder de vallende Vrij hof door bracht Smolders de stand op viernul en toen de gehele Nederlandse ver dediging enkele minuten voor het einde ver ontwaardigd doch volkomen ten onrechte bleef staan om voor buitenspel te appelleren, kon Willems er zonder moeite vijfnul van maken. OCOOCOCOOCXDOOCOCOOCOOOCOOOOOCXlOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOC'^ De inzet van six pence (ongeveer 25 cent) in twee verschillende voetbal-1 pools en het juist invullen van een aan- j tal uitslagen heeft van de veertigjarige J Londense verzekeringsbediende Jack Coulton een gefortuneerd man gemaakt. Kort na het ontwaken kreeg hij Dins dagochtend de schok van zijn leven te verwerken toen hij in de brievenbus de mededeling vond, dat hij in de ene pool 75.000 pond en in de andere 34.171 pond had gewonnen. Coulton kreeg daarmee dus een bedrag van ongeveer 1.162.671 gulden in de schoot geworpen. Coulton was overigens niet de enige voor wie deze dag een bijzonder geluk kige betekende. In Southampton sleep- te iemand, die onbekend wenst te blij- ven, 75.000 pond sterling in de wacht, ook al dank zij het goed raden van een aantal voetbalresultaten. Coulton had de gevraagde uitslagen van acht ver schillende ontmoetingen correct inge- vuld. „Mijn systeem is simpel", zo zei hij. „Toen ik drie jaar geleden met dit j£ gokken begon selecteerde ik de ver- jj schillende clubs reeds en daarop heb ik steeds door gewerkt". ,XXXXXXXDCOCOOOOOOCOOCCKXXXX»OOOOOOOOOOOOOOC>OOOOOOOC)OOOOC Avery Brundage, voorzitter van het inter nationaal Olympisch Comité, heeft Australië twaalf dagen de tijd gegeven om het bewijs te leveren in staat te zijn de Olympische Speien in 1956 te kunnen organiseren, aldus de „Melbourne Sun". Voorts zou Brundage er volgens het blad nog aan hebben toegevoegd, „indien ik geen zekerheid krijg zal ik de andere candidaten een rondschrijven zenden, opdat zij zich ge reed kunnen houden om de Spelen te organiseren". De Judovereniging „Haarlem" hield in haar eigen dojo in Overveen haar jaarlijkse wedstrijden om het kampioenschap van haar club. Daar op 22 Maart in de grote zaal van het Concertgebouw in Haarlem de Neder landse clubkampioenschappen 1953 worden gehouden, meende het bestuur van de Judo vereniging „Haarlem" juist te handelen om haar eigen clubkampioenschap in intieme kring te houden. Het gepresteerde Judo stond op een be hoorlijk peil en vooral bij de hogere banden waren de wedstrijden zeer interessant. De heer P. de Vos, voorzitter van de Judo vereniging „Haarlem" opende de middag, waarna hij de technische leiding gaf aan de heer J. Nauwelaerts de Agé, 3e dan, en technisch directeur van de Judovereniging „Haariem". De eindresultaten waren als volgt: kam pioen 5e kyu (gele band) H. v. Oosten, 4e kyu (orange) J. Barneveld, 3e kyu (groen) T. Pauka, 2e kyu (blauw) H. Bijkerk, le kyu (bruin) H. Hogeveen, le dan (zwarte band) J. Bakker. Algemeen clubkampioen 1953 H. Hogeveen, die in het bezit kwam van de wisselbeker, die het vorig jaar in het be zit was van J. Feyt. De prijsuitreiking vond plaats door de voorzitter in eigen clublokaal van de Judo vereniging. Ten bate van het Nationaal Rampenfonds wordt een Watersnood-rit 1953 gehouden, waarvan de organisatie berust bij de regio nale automobielsport clubs RAC-Zuid, RAC-West, RAC-Noord, RAC-Oost en alle daarbij aangesloten districten en plaatse lijke clubs. Deze „rit", waarin de KNAC heeft toe gestemd, is uitgezet door de sportcommissie van de vier RAC's en wordt verreden in de huiskamer. Een auto komt er dus ditmaal niet aan te pas. Wel wordt verwacht, dat iedere automobilist(e) in ons land zal meedoen. De massastart vindt plaats op Maandag 16 Maart. Aan alle inschrijvers wordt op die dag een deelnemersbewijs verzonden, alsmede een reglement, routebeschrijving en een kaart. Door tien gulden te storten op giro 2695 van de Rotterdamsche bank te Arnhem met vermelding „Watersnoodrit", kan men deelnemen. Voor deze rit is een speciale plaquette geslagen, die tenminste aan alle goede op lossers zal worden toegezonden. ADVERTENTIE verjaag dat lome griepgevoel met: STUTTGART (ANP). Toen de Merce des-Benz fabrieken enkele weken geleden beeknd maakten, dat zij in 1953 niet aan races zouden deelnemen werd als een van de redenen voor dit besluit het grote over wicht genoemd, waarvan Mercedes in het afgelopen jaar blijk had gegeven. Dit laatste is voor Ferrari en de coureurs Ascari, Villoresi en Farina aanleiding ge weest de Duitse fabriek en haar coureurs openlijk uit te dagen voor een of twee wed strijden, te houden op een parcours dat Mercedes zelf zou mogen uitkiezen. Met betrekking tot deze uitdaging heeft Alfred Neubauer, de leider van de race afdeling van Mercedes verklaard, dat Mer cedes een jaar lang Ferrari bekampt heeft en in 4 van de 5 duels de zege heeft behaald. „Is het dan niet onlogisch", vroeg Neubauer, „nu plotseling op de proppen te komen met een zesde wedstrijd om uit te maken wat de beste wagen is?" Hij zeide voorts, dat Mer cedes-Benz een andere taak had dan duels uit te vechten. „Wij hebben een systeem en een bedrijfspolitiek", verklaarde hij. „Dat zijn wij verplicht aan onze fabriek met haar 35.000 man personeel. Ferrari, die 300 arbei ders heeft, kan hier natuurlijk anders over denken dan wij." In geen geval zal Mercedes terugko men op het eerder genomen besluit om zich in 1953 slechts toe te leggen op de bouw en de ontwikkeling van een nieuwe racewagen met het oog op de in 1954 van kracht wor dende nieuwe wedstrijdformule. Gisteravond heeft Dirksland opnieuw benauwde ogenblikken doorgemaakt toen bleek dat de polderdijk op doorbreken stond. In de polder Diederik staat name lijk een sluis, een zogenaamde duiker, die de Duitsers tijdens de bezetting gebruik ten voor de inundatie. Om het water uit de polder te spuien in de haven van Dirks land, gebruikte men thans deze erfenis van de Duitsers. Dit had evenwel tot ge volg, dat naast de sluis de dijk verzakte en een gat ontstond. Hierdoor dreigde ge vaar voor onderlopen van de polder cn het dorp Melissant. Er werd alarm geslagen en in allerijl werden tientallen vracht wagens naar de bedreigde plaats gediri geerd. Duizenden zakken zand werden in het gat geworpen om de kracht van het water te bedwingen. Men is er op het Deze geslaagde tekening, door de Helderse onderwijzer C. F. van Neerijnen met krijt op het schoolbord gezet en daarna gefotografeerd, is in grote oplaag gedrukt en wordt door de schooljeugd in Kennemerland ten bate van het Rampenfonds verkocht. BERGMANN EN DU BUY DEMONSTRE REN. In een vrijwel uitverkocht „feest gebouw" in Aalten speelden de Engelsman Richard Bergmann en onze landgenoot Cor du Buy een demonstratiepartij tafeltennis over 5 sets. Bergmann, die in de komende dagen nog in verschillende andere plaatsen in Nederland demonstraties zal geven, won met 3—2, (21—16, 19—21, 17—21, 21—14, 21—17). CARTER VERLIEST VAN SAVOIE. In een bokspartij over tien ronden heeft de Amerikaan Jimmy Carter, wereldkampioen lichtgewicht, op punten verloren van de Canadese kampioen Armand Savoie. Maar ze hadden nog een verrassing voor tante Liezebertha. Rick en Bunkie brachten een mandje binnen, dat volgepakt zat met de mooiste peren en appels. „Die heeft Pilon meegegeven voor ui", zeiden ze. „O, wat 'n prachtige vruchten!", zei tante Liezebertha. Het zag er ook heerlijk uit. Zulke mooie, rode wangetjes hadden de rijpe appelen, en de peren waren goudgeel en zagen er sappig uit. En het rook zo lekker. „We zullen ze gauW uit het mandje pakken en op schalen leggen", zei tante Lieze bertha. Dat deden ze; voorzichtig werden alle vruchten op schaaltjes gelegd en in de kast gezet. Een gedeelte zette ze op het buffet. „Wat ziet dat er smakelijk uit, hè?", vond ze. Dal vond oom Tripje ook, toen hij thuis kwam en de schaal zag staan. Hij nam er een mooie appel af en rook eraan. De jongens vertelden vol trots, dat ze dit hadden meegekregen, omdat ze geholpen hadden met plukken. Flink zo!" vond oom Tripje. „Dan zullen ze des te lekkerder smaken, denk je niet?" Dat vonden ze ook. Na het eten kregen ze allemaal een fijne peer of appel, waar ze trek in hadden. En dat smaakte best, hoor! Duizenden militairen uit vijf landen, die Nederland na de overstromingsramp te hulp zijn gesneld, zijn gisteren naar hun bases teruggekeerd. Slechts enkele gespe cialiseerde eenheden zullen nog blijven. Volgens de Amerikaanse ambassade keer den gisteren 18 a 1900 Amerikaanse mili tairen naar Duitsland terug. Slechts twaalf man blijven achter met "een ófficier. Zij zijn uitgerust met tien waterzuiveringsinstalla ties en vijftien „ducks".. Al het Engelse lucht.machtpersoneel is eveneens gisteren teruggekeerd en de En gelse troepen vertrekken vandaag weer naar Duitsland. Zeven vah de negen heli copters van de Britse marine gaan van ochtend terug, evenals het Britse Rijnflot tielje. Zij laten slechts twee helicopters, vijf ducks met veertien man, vijf zuive ringstanks met bemanning en twintig mi litairen in Hoek van Holland achter. Ook de Canadezen van de 27ste infanteriebri gade in Duitsland, die op Goeree-Overflak- kee cadavers hebben opgeruimd, zijn naar hun basis teruggekeerd. De twee bataljons Franse genietroepen hebben eveneens hun werk beëindigd en ook de 475 Belgen uit Leopoldburg zijn vertrokken. Van de eerste dag na de overstromings ramp hebben DUW-arbeiders in de ge teisterde gebieden geholpen bij het nood- herstel. Juist omdat zij gewend zijn grond werk te verrichten konden zij in ploegen onder directe leiding veel herstellen. Daar de DUW tot taak heeft de bestrij ding van de werkloosheid en definitief herstel van de door de ramp geteisterde gebieden noodzakelijk en urgent werk is, zijn de activiteiten van de DUW op dit ge bied nu een meer normale toestand is ingetreden op 14 Februari geëindigd. Thans zijn dan ook geen DUW-arbeiders meer bij het werk in de geteisterde gebie den ingeschakeld, uitgezonderd op Texel, waar zij op verzoek van de betrokken rijks- en provinciale instanties aan het werk blijven. ogenblik nog mee bezig, maar volgens des kundigen is het gevaar geweken. De gaten komen dicht In een onderhoud met een verslaggever van het A.N.P. heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland jhr. mr. A. F. C. de Casembroot verteld dat verscheidene ga ten in de binnendijken thans door de wa terschappen zelf in samenwerking met de Provinciale Waterstaat zijn hersteld. De werkzaamheden beperken zich in hoofd zaak tot het dichten der gaten die bij laag water bloot vielen en tot het versterken van de zwakke punten in de binnendijken. In verscheidene ondergelopen polders heeft men reeds het leegpompen ter hand kunnen nemen. De Provinciale Waterstaat is in staat met eigen middelen in Zeeuwsch-Vlaanderen, Zuid-Beveland, Walcheren en Tholen het water zelf weg te krijgen, maar anders ligt de toestand ten aanzien van de gaten in de zware zee dijken, zoals die bij Kruiningen, Rilland Bath en op Schouwen Duiveland. Daarbij is de hulp van de Rijkswaterstaat onont beerlijk omdat er zeer groot materiaal bij te pas moet komen. Van binnen uitgehold Merkwaardig is dat juist dijken waar van men aannam dat zij niet het minste gevaar liepen, zijn bezweken. Deze dijken waren zeker niet te laag, doch zij werden van de binnenzijde uitgehold door de kracht van het overslaande water. Er bestaat nog gebrek aan pompen voor het droogmalen van de polders, doch ver wacht mag worden dat hierin spoedig zal worden voorzien. De Rijkswaterstaat hoopt het dichten van de gaten in de grote zeedijken tege lijk ter hand te kunnen nemen. Alleen op Schouwen bevinden zich reeds 20 gaten in de zeeweringen. Bij de „Schelphoek" is het gat 200 meter breed en op het ogenblik 25 meter diep. Het gat bij Strijenham heeft men ver leden week kunnen dichten. Hierdoor zal het grootste deel van Tholen thans leegge- malen kunnen worden. Op Walcheren valt de toestand erg mee en hier zullen de polders spoedig droog zijn. Kruiningen op Zuid-Beveland zal moeilijkheden opleveren omdat hier in de zeedijk drie grote stroomgaten zitten. Na watersnood dreigt waternood Bij Kruiningen en Krabbendijke zijn, naar wij vernemen, bij de buizen der wa terleiding door de werking en de druk van het binnengevloeide zeewater uitschurin gen en onderspoelingen ontstaan, die zeer ernstig worden beoordeeld. Deze zullen de watervoorziening van Zuid-Beveland en een gedeelte van Walcheren onmogelijk maken als de buizen breken of ernstig gaan lekken. In allerijl is men begonnen met het treffen van maatregelen, te weten het aanbrengen van bekistingen, steenstor tingen of jukken om de buizen te steunen. Het Nationaal Rampenfonds had tot gis teravond een bedrag van 49.5 millioen gul den aan giften ontvangen voor de slacht offers van de watersnood. Het bestuur van het Rampenfonds heeft gisteren onder voorzitterschap van Prins Bernhard vergaderd met de Commissaris sen der Koningin in de provincies Zeeland, Noord-Brabant, Zuidholland, Noordhoiland en Friesland, die het bestuur hebben voor gelicht over de toestand in hun provincies. Tijdschriften en dagbladen gevraagd Vele aanvragen komen uit het noodge- bied binnen bij het lectuurdepöt van het Rode Kruis om tijdschriften en dagbladen, waaraan tot nu toe steeds voldaan kon wor den. Nu is de voorraad vrijwel uitgeput en daarom verzoekt het Rode Kruis om toe zending van (liefst actuele) tijdschriften en dagbladen. Dit kan portvrij geschieden via de post en wel in pakjes,die niet zwaar der dan drie kilo zijn en geadresseerd moeten worden: „Rode Kruis Tijdschriften- dienst Den Haag". Onbruikbare kleren worden verkocht Van de door het Rode Kruis voor de rampslachtoffers ontvangen kleren is een bepaald percentage in dusdanige staat, dat het niet voor uitreiking in aanmerking komt. Deze artikelen worden verkocht en de opbrengst zal gestort worden in het Rampenfonds. ADVERTENTIE 'n Goede Tip voor deze tijd. Uw gift zt1 geen liefdadigheid. Neemt niet te licht Uw offerplicht. Voor 't volksdeel, dat zo zwaar nog lijdt W(j danken de Hr. B. A. P. te A'dara voor deze inzending. tante gierig is. Ze beknibbelt iedereen, be taalt de dienstboden nauwelijks en laat haar huis tot puin vervallen. Je kunt nu wel beweren, dat door goed van haar te denken, ze misschien ook goed zal worden, maar we hebben eenvoudig niet. de tijd om die theorie te bewijzenNeem dus rustig van mij aan, dat ze een gierige oude vrouw is, die niemand vrijwillig geld geeft, maar alleen iets afstaat, wanneer men haar er toe dwingt.... En als dit juist is, dan verkeert ze waarschijnlijk thans in een gevaarlijke positie". Neill stond op. „Hoe gevaarlijk?" vroeg hij opeens zakelijk. „Het is mijn ervaring, dat mensen als je tante tot een bepaald punt gebracht kunnen worden, maar dan weerstand gaan bieden", antwoordde Philip. „Ze gaan dan tegenstribbelen ende moeilijkheden beginnen". „Misschien kan ik vanavond beter niet bij juffrouw Goodwood gaan eten", merkte Neill bezorgd op. „Nee, dat moet je wel doen", zei Philip. „Ik ga vanavond bij je tante eten en blijf er logeren om de zaak in de gaten te hou den" „Om je de waarheid te zeggen, ben ik er nogal op gesteld om bij die juffrouw Goodwood te eten", zei Neill opgelucht. „Ik heb het gevoel, dat ik erg goed met haar zal kunnen praten. Ze lijkt me een eerste klas vrouw". „Ze behoort tot het ouderwetse degelijke mensensoort van. een vorige generatie, waarop de mode van heden gebiedt te schelden", merkte Philip op. „De móde...." zei Neill verachtelijk. „Kom, zullen we Fiona gaan oppikken om zich klaar te maken, dan nemen we jou tegelijkertijd mee. Ik heb de auto voor staan". HOOFDSTUK 15 Constance was in de hal, toen Philip aankwam. Ir. de zitkamer van mevrouw Fincham stond de beste sherry klaar en de oude vrouw had zich verkleed in een van haar wonderlijke geklede jurken met een overdadige garnering van kant en satijn. Ze scheen opgewonden te zijn. „Na het eten", had ze met iets van geheimzinnig heid tot Constance gezegd, „kun je uit gaan. Ga gerust weg, dan kan ik rustig met Philip praten". Constance had geknikt maar zich voorgenomen niét uit te gaan, doch stilletjes in huis te blijven. Sara zou bovendien kunnen opbellen en als me vrouw Fincham in een diepgaand gesprek met Philip gewikkeld was, zou ze onge stoord met Sara door de telefoon kunnen spreken. Nadat ze mevrouw Fincham in haar stoel had geïnstalleerd met een glas sher ry naast zich, had Constance zich geëxcu seerd en was naar de hal gegaan om Phi lip op te wachten. Ze hoorde de auto voorrijden en hem Neill en Fiona goedendag zeggen. De toe stand werd er niet prettiger op, gis Neill en Fiona het zouden volhouden de hele dag met thuis te komen. Dat zou voor haar betekenen, dat ze het huis zelfs niet voor een half uurtje zou kunnen verla ten Toen Philip de hal binnenkwam, be groette ze hem rustig en beleefd en liet zich niet door zijn spottend lachje van streek brengen. Er zou, na het avondeten, geen kans zijn hem alleen te spreken, vóórdat hij zijn gesprek met mevrouw Fincham had gehad. En ze moést hem zo spoedig mogelijk spreken! Terwijl hij zijn jas uitdeed, deelde ze hem mede: „Mevrouw Fincham wil na het eten alleen met je praten. Ze heeft het mij met de nodige nadruk gezegd, dat ik uit moest gaan. Hij trok zijn wenkbrauwen op. „M'n beste Con, wat dwaas!" zei hij. „Waar zou je heen moeten?" „Ja, inderdaad, dat vraag ik me ook af", zei Constance. „Hoe 't ook zij, dat is niet belangrijk, ik blijf wel in de buurt van het huis rondhangen. Maar wat ik zeggen wil de, is dat ik zelf ook absoluut met jou moét spreken, hetgeen dus wel niet eer der mogelijk zal zijn dan nadat mevrouw Fincham naar bed is gegaan". Ze had een spottend antwoord ver wacht, maar in plaats daarvan fronste hij even en antwoordde ernstig: „Lieve Con, ik ben geheel tot je beschikking. Ik ge loof dat je gelijk hebt. Het wordt tijd, dat jij en ik elkaar begrijpen". Hij keek haar aan en er was geen spot lach cm zijn mond, doch een vriendelijke blik in zijn blauwe ogen, die haar won derlijk goed deed. Waarom was hij juist op dit moment nu weer zo onweerstaanbaar aantrekkelijk, juist nu ze hem vreselijke dingen te vertellen hadZo onbewogen mogelijk zei ze: „Ja, ik ben 't met je eens. Het wordt inderdaad tijd". Hij trok opnieuw zijn wenkbrauwen op en er kwam een vaag lachje om zijn mond. „Het klinkt, alsof je me niet veel goeds te vertellen hebt, Kon", zei hij langzaam. Uit de zitkamer kwam een teken van mevrouw Finchams ongeduld: ze stompte met haar stok op de grond om te laten merken, dat ze Philip gehoord had, en dal ze hem onmiddellijk bij zich verwachtte „We kunnen beier naar haar toe gaan", zei Constance. „Anders zal ze denken, dat we hier al lerlei duistere plannen aan 't smeden zijn", merkte Philip op. „Ja, daar is ze dwaas en achterdochtig genoeg voor", gaf Constance toe. „Daar behoef je helemaal niet dwaas en achterdochtig voor te zijn", zei Philip. „Als jij er zó aantrekkelijk als vanavond uit ziet, kan een man haast niet anders dan een plannetje met je smeden...." „Ik zie er precies zo uit, als altijd en je hebt me vaak genoeg je afkeuring laten blijken", zei Constance afwijzend. „Dat is waar", gaf hij toe, „maar het is me nooit eerder opgevallen, hoe knap je eigenlijk bent". Hij stad zijn arm door de hare en voor dat ze gelegenheid had te protesteren, had hij haar al in de richting van de zitka mer geduwd. Ze trok haar arm niet terug. Het zou te kinderachtig zijn.... en boven dien gaf zijn arm haar een wonderlijk warm gevoel, waardoor ze opeens niet meer opzag tegen de avond, die voor haar lag. Mevrouw Fincham bleek zeer ontstemd te zijn. Er was een rode kleur op haar wangen en haar ogen schitterden boos. Ze keek Constance aan en viel uit: „Wat zijn dat voor manieren: rond te hangen als een dienstmeisje om een man op te vangen!" „Con", zei Philip rustig, „laat mij dit even behandelen. Ik ben in vijf minuten klaar, kun jij intussen elders even wat doen?" Con, Con, Con!" mompelde mevrouw Fincham. „Vooruit, schiet op, Con", drong Philip aan, voordat ze helemaal over haar toeren raakt". „Dut lijkt me nü al aardig het geval", zei Constance koel. En zich tot mevrouw Fincnam wendend, voegde ze er aan toe: „Het lijkt me beter dat ik u mijn ontslag aanbied, mevrouw Fincham. Ik zal morgen vertrekken". „Uiistekend, uitstekend", mompelde de oude vrouw, in Philips richting kijkend. „Kleine dwaas", zei Philip, terwijl hij Constance weer bij een arm nam en de ka mer uit leidde. In de hal voegde hij er zachtjes aan toe: (Wordt vervolgd

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6