„Velser Gemeenschap" komt cultureel leven in de gemeente overkoepelen Vrijdag begint het voorspel van de grote dam-krachtmeting Velsen schenkt het rampgebied een drijvend dijkwerkershótel Vertegenwoordiging van alle geestelijke stromingen Agenda voor Velsen Tafeltennisballen springen door het Cultureel Gebouw f Havenberichten Kennemer antaarn „Gemeenschapszin"- een nobel doel Meer dan 25.000 Gasguldens opgehaald Kennemerland stuurt H. Laros naar het Nederlands kampioenschap Over tien dagen is een aak onderweg 5 DOK en Hercules gaan worstelen en gewichtheffen „Gebed en genezing" P. DE GROOT OPTICIEN Meer lood, conserven en poetslappen in IJmuiden Tweede ronde dieren-EHBO Feestelijk onthaal voor Plaatwellerij-jubilaris OLD CLOTHES NEW THALIA „Kindersmokkel" in beeld in Thalia Theater P.v.d.A.-Vrouwenbond maakte kennis met de Voedingsraad WOENSDAG 18 FEBRUARI 1953 Naar reeds gisteren in het kort is gemeld, wordt op Donderdag 12 Maart de „Velser Gemeenschap" opgericht. Lange tijd geleden is men met de voorberei dingen begonnen en thans is de zaak zover, dat doel en middelen, om tot dit doel te komen, zijn vastgelegd in de statuten en de stichting dus weldra van wal zal kunnen steken. Behalve de reeds in een vorig bericht genoemde organisaties, zal ook de „Stichting voor Sociaal Cultureel Werk Velsen" samen gaan werken met de nieuwe gemeenschap en, om verwarring te voorkomen, zal de naam van genoemde stichting worden gewijzigd. Oprichters van deze Velser Gemeenschap zijn wethouder II. de Boer en de heren P. L. Berbee, G. Boersma, H. Brits, W. Bunte, J. W. Reynders, ds. J. A. Tiemens, H. Voorzanger en, ambtshalve, G. W. F. de Man. In de eerste plaats wordt deze gemeen schap gesticht, zo staat in de statuten te lezen, om de burgerzin van de bevolking in de gemeente Velsen te versterken. Ver volgens om de bereidheid tot samenwerken van de verschillende bevolkingsgroepen in het algemeen en meer speciaal op sociaal en cultureel gebied, zowel lichamelijk als geestelijk, te bevorderen. Dit alles zal in de ruimste zin worden betracht zonder dat de eigen aard van de aangesloten verenigingen hierdoor wordt aangetast. Ieder actie of uiting waartegen een be langrijk deel van de bevolking onover komelijke principiële bezwaren zou kun nen hebben, wordt vermeden. Het oordeel hierover berust bij diegene, die als ver tegenwoordiger van dat deel van de be volking zitting heeft in het algemeen be stuur. De activiteiten van de verenigingen af zonderlijk zullen warden gesteund en bo vendien organiseert de gemeenschap, soms in samenwerking met andere organisaties, maar ook wel zelfstandig bijeenkomsten op sociaal-cultureel terrein. Centraal agendaburean Ken van de hoofdpunten is wel het stich ten van het inmiddels al werkende asenda- burèau. Hierdoor wordt voorkomen dat de verenigingen elkaar belemmeren in hun activiteiten en de culturele agenda zal regelmatig en tijdig gepubliceerd worden, iets wat eveneens al enige tiid met succes en kinderziekten wekelijks gebeurt. De gemeenschap zal zich tevens bezig houden met het „zalenprobleem" en men hoopt te bevorderen dat er voldoende ruim te voor het werk in alle delen van Velsen wordt gevonden. Het contact tussen overheid en bevol king, onder andere door middel van het uitbrengen van adviezen, op verzoek zowel als op eigen initiatief behoort mede tot de werkzaamheden van de Gemeenschap. Algemeen bestuur Het algemeen bestuur van de Velser Ge meenschap zal bes*aan uit minstens vijf en hoogstens zeven leden, die ieder afzonder lijk een bepaalde geestelijke stroming in de gemeente vertegenwoordigt. Eén lid wordt door het sectiebestuur aangewezen, één door de wijkcommissies, één door de Velser Sportstichting, één door de Stichting De zesde en zevende dag, Zaterdag en Maandag, voor de inzameling van „gasgul dens, de restitutie uit de overwinst van het Velsense gasbedrijf aan de gebruikers, heb ben voor het Rampenfonds respectievelijk 4.705,55 en 3.093,99 opgeleverd. In totaal is nu opgehaald 25.559,19. Ten bate van Rampenfonds De Krachtsportverenigingen DOK uit Beverwijk en Hercules uit IJmuiden zullen elkaar Zaterdag in „Flora" aan de Zeeweg te IJmuiden-Oost ontmoeten in enkele wedstrijden worstelen en gewichtheffen. De opbrengst zal worden gestort in het Rampenfonds. Op de mat zullen onder meer verschijnen de DOK-leden Keirsgieter, tweede bij de Nederlandse Kampioenschap pen gewichtheffen zwaar middengewicht en Arendhals, Nederlands kampioen wor stelen middengewicht. Er is bal na. Zondag zullen de leden van Hercules, Kossen, middengewicht, en Van Dorp, vedergewicht, deelnemen aan de Kam pioenschappen van Nederland te Den Haag. Voorts heeft Hercules plannen voor een wedstrijd tegen een Duitse ploeg, vermoe delijk uit Düsseldorf. I ADVERTENTIE RILLEN ETER EN I L L IJ K E R L IJ E T IJ voor Sociaal en Cultureel Werk, één door het college van burgemees'er en wethou ders. Daarenboven nog twee personen wie door het algemeen bestuur wordt verzocht zitting te nemen. Op eigen verzoek kan een lid worden ontslagen, maar ook wanneer een der leden het werk op enigerlei wijze schaadt of in de weg staat. Naast het algemeen bestuur komt een dagelijks bestuur en deze beide kunnen worden bijgestaan door commissies. Wie zich aansluiten Bij de Stichting kunnen zich aansluiten alle verenigingen, stichtingen en groepe ringen die in Velsen op dit gebied werk zaam zijn, maar ook plaatselijke afdelingen van landelijke organisaties. Verder komen er secties en wijkcommis sies en iedere aangesloten vereniging heeft in de sectievergadering recht op één zetel. Lezing voor de NCVB Het zal maar weinig voorkomen, dat een lezingavond als die, welke Maandag in het Hervormd Wijkgebouw aan de Dijckmans- straat door de afdelingen Velsen-Noord, Beverwijk en IJmuiden-West en -Oost van de Nederlandse Christen Vrouwenbond is gehouden, zoveel belangstellenden trok als nu het geval was. Als gast en spreekster trad de bondspre sidente mevr. dr. M. H. Albronda-v. d. Nagel on om te spreken over „Gebed en genezing". Dit was, volgens mevr. Albronda, weer actueel geworden, wat voor ieder gelovige een grote mate van belangrijkheid inhoudt. De moderne mens kan ziek zijn niet altijd meer aanvaarden, doch een werkelijk gelo vig mens gaat uit van het bekende Bijbel woord „die Hij liefheeft, kastijdt Hij". De geneeskunst is evenwel op een zeer hoog peil gekomen, waarbij men behalve de ziekte-aard het onderzoek bepaalt. Bij dit alles weet de gelovige arts lichame lijke afwijkingen ook te zien in het raam van godsdienstig leven, zo merkte zij op. Van grote betekenis kunnen gebed en geloof zijn bij het genezingsproces, wat mevr. Albronda ontleende aan vele Biibel- 'eks+en. Bij een eventuele nieuwe door braak van het geloof meende de spreekster, dat er nog wonderen zouden kunnen gebeu ren: Christus genas uit Gods kracht en daarom moet de gelovige zich in het gebed storten om genezing voor de zieke, zonder de geneeskunde te kort te doen. Maar vóór alles dient de Christen overtuigd te blij ven van de wetenschap, dat Gods wegen onnaspeurlijk zijn. Dit weekend zal het jaarlijks damtournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland te Utrecht beginnen. Voor het district Kennemerland en de damclub IJmuiden zal als enige vertegenwoordiger de IJmuidenaar H. Laros meespelen. In totaal zullen 14 deelnemers in dit tournooi uitkomen, waaronder zes spelers, die niet aan de voorwedstrijden hebben deelgenomen, te weten: R. C. Keiler (Amsterdam), W. Roozenburg (Rotterdam), H. Laros (IJmuiden), ir. Van Dijk Wageningen), A. Bizot (Zwaag) en W. Huisman (Leiden). Voor het district Noordholland zullen uit komen de Noordhollandse kampioen v. d. Sluis (Amsterdam) en P. Beers (Noord- Scharwoude). De Zuidhollandse kampioen v. Mourik (Nieuwland) en de oud-kam pioen van Nederland (nu tweede in het kampioenschap van Zuidholland) J. M. Bom plus de Noord-Brabantse kampioen J. H. Craane uit 's Hertogenbosch, de Friese kampioen P. Bergsma (Wartena), de Gelderse kampioen A. H. van Aalten uit Huis- sen en de kampioen van Overijsel J. Baas uit Enschede completeren de keurploeg. Kennemerlaan 30 Telefoon 1127 Woensdag 18 Februari. Thalia, 20 uur: „Levend ingemetseld". Donderdag 19 Februari. Culturele Arbeiders Sportbond: Jaarlijkse uitvoering, 19.30 uur, Patronaatsgebouw. Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling „Kin- dersmokkel". Alg. Ned. Metaalbedrijfsbond, 20 uur, Rex Theater: „Ballet der lage landen". Er wordt elk weekend op Vrijdag, Zater dag en Zondar gespeeld en het aanvangsuur is respectievelijk bepaald op 7 uur 's avonds, 4 uur in de middag en 's morgens om 10 uur. Alle partijen worden gespeeld in Utrecht in de recreatie-zaal van de drukkerij Boek hoven aan het Begijnhof 7. De ronde van Zaterdag 7 Maart en de laatste ronde on 4 April worden in hótel-restaurant „Thalia" aan het Stationsplein in Utrecht gespeeld. De eerste zes aankomenden van dit tour nooi zijn voor het volgende jaar vrij gesteld om aan voorwedstrijden deel te nemen. De kampioen van Nederland krijgt het recht om de overige nationale landskampioe nen in een voorwedstrijd voor het wereld kampioenschap te ontmoeten. De winnaar van deze landenwedstrijd krijgt dan weer het recht Piet Roozenburg in een titelgevecht om het wereldkampioenschap uit te dagen. Over de kansen van de DCIJ'er Laros bestaat een gegrond optimisme. Wel zijn de resultaten van Laros het laatste half jaar niet zo daverend, maar in de tournooien om de nationale damtitel speelt de IJmuidenaar doorgaans zijn beste partijen. Zijn grootste rivaal zal Keiler worden, doch als de IJmuidenaar zijn ware kracht in de eerste partijen vindt dan is hij een kanspaard. Keiler blijft echter de eerste en met v. Dijk en Laros als grootste concurren ten, starten er dus drie meesters van for maat. Onder de nieuwelingen treffen wij aan de oud-kampioen van Nederland J. M. Bom, die al voor de oorlog in de nationale tournooien uitkwam. De Noordhollandse kampioen v. d. Sluis doet eveneens zijn entrée in het nationale kamp, doch zijn op treden in het juist beëindigde DAMAS- tournooi te IJmuiden is ons niet mee gevallen. Eerder geloven wij, dat de leer ling van P. Roozenburg (de Zuidhollandse kampioen H. van Mourik) een rol kan spe len in de strijd om de bovenste plaatsen. Bergsma is erg wisselvallig. Beers, Baas, Craane, W. Roozenburg, Bizot en v Aalten kunnen op het eerste gezicht Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat bij besluit van 10 Februari 1953 vergunning is verleend aan de volgende personen: F. Vrijhof en Zonen te IJmuiden, tot het oprichten van een bergplaats en opslagter reinen voor oud ijzer, koper, lood en andere metalen op een terrein aan de Industrie straat in IJmuiden; de Nederlandse Conservenfabriek „Neco" N.V. te IJmuiden, tot het wijzigen en uit breiden van de visconservenfabriek in de percelen Middenjravenstraat nos. 31 en 33 en 3e Havenstraat no. 2 in IJmuiden; en de firma Lagendijk te IJmuiden, tot het wijzigen en uitbreiden van de fabriek voor het vervaardigen van poetslappen in het perceel Loggerstraat nr. 6 in IJmuiden. Dinsdag 17 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Apollo van Rotterdam. North Down van Rotterdam. Atlas van Ko penhagen. Curasao van Workington. Margol van Rotterdam. Mariekerk van Antwerpen. Mellionia van Gothenburg. Elene Matthies van Dordrecht. Vertrokken zijn: Castor naar Bremen. Westland naar Montevideo. Gunhild Torn naar Esbjerg. Afiena naar Esbjerg. Pacific naar Le Havre. Triton naar Antwerpen. Brouwersgracht naar Avonmouth, Duive- land naar Newcastle. Waal naar Hamburg. Falcon naar Lonoen. Berkelstroom naar Huil. Grebbestroom naar Londen. Jans naar Londen. voor de eerste zes plaatsen wel uitgeschakeld worden. Het programma voor Vrijdag luidt: A. H. van AaltenH. M. van Mourik; ir. van DijkW. Huisman en W. Roozenburg W. F. v. d. Sluis, Zaterdag 21 Februari wordt gespeeld: A. H. van Aalt.enP. Beers; J. Baasir. van Dijk; R. C. KellerW. Huisman: J. H. Blom H. N. van Mourik; V/. RoozenburgH. La- rdos en J. H. CraaneW. F. v. d. Sluis. Zondag 22 Februari is het schema: H, LarosP. Beers; R. C. KellerT. Baas; J. H. CraaneP. Bergsma en A. BizotJ. H. Bom. ^pOOCXJOOOOCOCXSCOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCy^ Twaalf wat onwennige Velsenaren voor het merendeel leden der schone sekse zijn gisteravond aan de tweede cursus van de dierenbescherming begon nen, die hun de grondbeginselen der „eerste hulp" zal bijbrengen. In het Hervormd Jeugdhuis stond de Haarlem se dierenarts J. Jongkind eerst met het schoolbord en de theorie, later met de praktijk van een (dode) hond voor zijn klasje, en vooral dat laatste deel was wel erg interessant, maar ook een beetje griezelig vonden een paar vrouwelijke cursisten. In zeven lessen zal de heer Jongkind evenals verleden jaar zijn groepje zover proberen te brengen, dat zij ingeval van nood, weten, wat ze wel en vooral wat ze niet moeten doen. Een der bestuursleden opende en herinnerde terecht aan het vele goede werk, dat Dierenbescherming in het rampgebied presteerde. Gouden legpenning voor de heer M. L. van Breugel De heer M. L. van Breugel, autogenisch lasser bij de N.V. „De Plaatwellerij", die Dinsdag zijn veertigjarig jubileum bij dit bedrijf vierde, is in het ruime, versierde ontspanningslokaal van de zijde van direc tie en personeel een feestelijk onthaal ten deel gevallen. Nadat de jubilaris, vergezeld van echt genote en familie, door de personeelschef, de heer H. Kraayeveld. in de feestzaal was binnengeleid en verwelkomd, stak ir. E. F. Peltzer, directeur, als plaatsvervangend vertegenwoordiger van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel, de loftrompet over hem. Namens de Maatschappij bood hij als bewijzen van erkentelijkheid en waardering het vererend getuigschrift en de bijbehorende gouden legpenning aan, waarna ir. Peltzer als huldeblijk van de directie een enveloppe overhandigde. De bedrijfsleider, de heer G. de Haan, sprak hem eveneens hartelijk toe. 9 Het kernlid de heer L. Otte, die nog een leerling van de jubilaris is geweest, schet ste hem als een bekwaam werker en har telijk kameraad. In zijn felicitatie legde de heer C. Luttik,voorzitter van de personeels vereniging, de nadruk on de grote waarde ring voor de jubilaris, die veel hertrouwen geniet onder het personeel. Een bloemstuk vergezelde de gelukwens. Uiteraard ontbrak ook de dichter ditkeer. de heer C. Boot, niet op het feestappèl. Een enveloppe na mens het personeel vergezelde deze geluk wens. Als collega-monteur sprak de heer J. Herrendorf. Ook hij roemde de kameraad schap, welke de jubilaris aan ieder schonk en hij vertrouwde er op, dat van de heer Van Breugel in de komende jaren nog veel goeds mocht worden ondervonden. De jubilaris dankte ten slotte allen, die hem in de voorbije tijd als vrienden tege moet waren getreden en hem nu een on vergetelijke dag hadden bezorgd. Ouderavond van de Watervliet-school De vorige week wegens omstandigheden uitgestelde ouderavond van de openbare lagere Watervliet-school, is Dinsdagavond gehouden en na een kort openingswoord van voorzitter L. Smit bracht de secreta resse, mevr. T. Oldenburg haar jaarverslag uit. De heer W. van Ginkel, penningmeester, kon volstaan met een summier kasverslag, dat met een batig saldo sloot. De aftreden de leden van de oudercommissie, mevr. Wegman-Retel en de beer J. Suyk werden bij acclamatie herkozen. Het hoofd der schooi, de heer P. Bosma, herinnerde aan het verzoek van de school hoofden in Velsen-Noord om een vaste oversteekplaats onder politietoezicht aan de Wij kerstraat weg te krijgen. Deze is er nu al lang en voldoet .uitstekend, doch hij wees op de moeilijkheid, dat niet alle ouders meewerken. Met betrekking tot het schoolfonds vroeg de heer Bosua dit te steunen, opdat hieruit films kunnen worden aangeschaft. Ook een piano voor zang- en gymnastiekonderricht staat op het verlanglijstje. De heer Bosua stelde vervolgens voor de schooltijden te wijzigen en wel van 's morgens 9 tot 12 uur en 's middags van half twee tot half vier. Hiertegen waren geen bezwaren. Over het werk van dé leerlingen hield de hefer Bosua een inleiding, waarbij hij opmerkte de veel besproken onderwijsvernieuwing meer te willen zien als een „onderwijsverfrissing". ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 Tel 4886 DIE IJmuidense tafelten nissers zijn niet voor 'n kleintje vervaard want bin nen enkele uren wisten zij gisteravond een nieuwe vereniging uit de grond te stampen. En dan nog wel een vereniging, die er mag zijn, want dat ijlings geko zen bestuur kon na een zit ting van slechts enige mi nuten een lijst tonen, die al zes en dertig namen en adressen aangaf. Jong en oud IJmuiden ble ken bij de aanvang van de vergadering al dadelijk en thousiast voor de plannen die de imuatietnemers, de heren A. J. Schotman en W. Keemel, hier en daar hadden uitgestrooid. En het is er warm toegegaan gis teravond. In het genoeglijke dan. In het lokaal kwam men stoelen te kort en bij zetten was onmogelijk aan gezien de twee eerste aan winsten van de vereniging, twee potige en nieuwe Du Buy speeltafels, in volle omvang stonden te pronken. Wellicht zou men vermoe den, dat uitsluitend perso neel van de Hoogovens stond te popelen om in clubverband een balletje te slaan. Dit is evenwel niet het geval. Tafeltennissers uit alle hoeken of van wel ke richting dan ook kunnen zich bij de prille IJmuiden se vereniging aansluiten. De club is nog geen naam toegedacht. Aanvankelijk was men van plan voorlopig een afdeling van de Beverwijkse (Ken- nemerstaten) club Hotac ten Zuiden van het Noord zeekanaal te vormen. Na vele overwegingen heeft men die plannen laten va ren en besloten tot oprich ting van een zelfstandige club, die een Spart onder deel zou vormen van Ken- nemerstaten. 1. Nu waren de werkwijze en het streven van die staten voor vele adspirant tafel- tennisleden gisteravond nog in nevelen gehuld. Deswege was de heer Van Rooy men kent hem beter als Flip naar IJmuiden ge dirigeerd om in een vlot en fris praatje omtrent die zaak iets te vertellen. Met de heer J. Weenink van Hotac, die als adviseur op trad, mocht hij zijn plaats daarna afstaan aan de vier juist gekozen bestuurders, die de taken als volgt ver deelden: A. J. Schotman, voorzitter; W. H. v. d. Brink, secretaris; W. Kee mel en B. Garritsen, com missaris-wedstrijdleider. Binnenkort zal er een dame aan worden toegevoegd als penningmeesteresse. Wat die penningen betreft: der tien dubbeltjes en een stui ver per maand, afgehaald aan huis. Op deze avond kon men ook nog iets opsteken. De Hotac- leden J. Weenink en F. de Loor, oude rotten in het spel, deden de gymnastiek- schoentjes aan en verzorg den een vlotte demonstra tiewedstrijd, die een van de nieuwe leden deed opmer ken: „En dan te weten dat De Loor een paar weken geleden met 20-3 van de Nederlandse kampioen Cor du Buy verloor. Wat zal dié dan wel presteren". Welnu, dat zal men spoe dig kunnen zien, want bin nenkort komt de Neder landse tafeltenniskampioen een demonstratiewedstrijd spelen in het Cultureel ge bouw. Zijn tegenstander is nog niet bekend. Intussen heeft de IJmuiden se vereniging zich aange sloten bij de N.T.T.B., de Nederlandse Tafeltennis Bond, zodat vier teams, elk van vier man, in de compe titie kunnen uitkomen. De club telt nog niet veel ge oefende spelers en speel sters, maar die zullen er ongetwijfeld over enige maanden wel zijn. Het spe len van wedstrijden is ech ter geen verplichting. Elke Dinsdag- en Donderdag avond kunnen de leden tus sen half acht en elf uur voor een spelletje tennis in het Cultureel gebouw te recht en er is zelfs al spra ke van aankoop van een derde tafel. Naar wij vernemen heeft de gemeente Velsen uit de door de gemeenteraad toege stane credieten ten bate van de hulpverlening aan Zeeland en Zuidholland en meer speciaal aan het door Velsen spontaan geadopteerde vissersdorp Stellendam een aak aangekocht, die thans bij de P.E.N.-centrale ligt. Het schip zal op korte termijn worden ingericht ais comfortabel onderkomen voor 60 grondwerkers. Daartoe zal deze aak voorzien worden van slaapzalen, een recreatiezaal annex eetzaal en een complete keukenuitrusting. Het ligt in de bedoeling deze boot, waar aan men uiteraard in het getroffen ge bied grote behoefte heeft, in de eerste plaats naar Stellendam te laten gaan, maar haar daarna ook aan andere pro jecten, waar logiesschepen nodig zijn, te zenden. Adoptie in de knoop Inmiddels loopt het met de adoptie van Stellendam door Velsen nog niet zo erg vlot: de Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft de wens te kennen gegeven de kwestie der vele adopties centraal te regelen, temeer omdat het in de eerste spontaneïteit is voorgekomen, dat meer dan één gemeente een getroffen plaats adop teerde. Niettemin wil Velsen helpen, waar het nodig is daarvoor werd tenslotte f 50.000 I Onder voorzitterschap van de Nederlander mr. Willem L. de Vries, vergaderde onlangs de Transport en verbindingsmiddelen-commissie van de UNO. De heer De Vries fungeert als voorzitter tot de volgende vergadering van deze commissie in 1955. Niet thuis Als je tien jaren jong bent en een vrije Zaterdagmiddag staat vrijelijk ter beschikking, dan rijpen er wel eens gedachten onder de krullebol, die bij uit voering niet stroken met de ernstige bedoelingen van de omringende grote mensen. De IJmuidense knapen, die met kleurig vètkrijt op een brie venbus in IJmuiden-West schreven, dat „deze bus niet geledigd wordt" we'en daar van mee te praten, want nu hebben ze het gegooi in de glazen. Alle eerzame klanten van de post, dit verbaasd ge lezen hebbende, klopten bij de postkantoorpatroon om in lichtingen aan en sommigen hunner zochten eigener be weging maar vast een andere bus op, niet wefend, dat de PTT zozeer aan je vormen is verkleefd, dat zij bij het niet ledigen harer brievenbussen altoos een hoogst officieel bord bevestigt en de aankon diging zeker niet door tien jarige knapen laat aan brengen.. Enfin, de delinquenten zijn in de luttele kraag gevat. Honderd keer (met vetkrijt): „Ik moet met mijn handjes geen dingen doen, die de PTT beter kan". Kunstig idee De Amsterdamse kunstschil ders hebben een plan voor de heren gebracht, dat nog zo gek niet is: zij stelden het kunst minnend publiek in de gele genheid te sparen voor een schilderij van hun hand en als het totaalbedrag binnen is, kan de trotse spaarder met een „origineel" huistoe gaan, ver heugd over zijn aanwinst, waar hij zo op de hand geen paar honderd gulden voor heeft liggen, „Felison", de actieve vereni ging tot bevordering van beel dende kunsten in het goede Velsen, zou zoiets best ook op touw kunnen zetten, want al sluimert de cultuurmin hier nog wat, met zulk een initia- tief zou zij ongetwijfeld wak ker te kussen zijn. En zeker zijn er penseelridders in onze contreien, die hun medewerking er graag en gauw aan willen toezeggen, want voorwaar: wie van het palet leven moet kan een abonné op zijn doeken best gebruiken en wie leeft tegen de achtergrond van de nuch tere industrie zal zich zeer wel bevinden bij een schoon schil derij aan de huiselijke muur. TL „en marche" Sinds een paar dagen baadt de avondlijke wandelaar op het Velsense stationsplein in een binnenzee van kwikdamp- licht; de in ons neven orgaan IJmuider Courant reeds en thousiast geannonceerde TL- verlichting is er dan toch ge komen en fiere palen heffen zich ten hemel, om late trein- gangers het struikelen te be letten. Onmiddellijk na het voltooien van dit verlichtend werk zijn de mannen van de gemeente naar het Santpoortse Stations pleintje gedraafd om ook daar hun nieuwerwetse lampen te doen schijnen; over een dag of zeventien kan het ook daar 's avonds blauw-blauw gela ten worden. En dan: op naar onze Tromp straat, waar de winkelmannen al te lang de gloeiende spij kers boven het plaveisel heb ben aangeklaagd. Zodra daar de palen staan en de buizen gloeien, begeven de nijvere werkers zich in slagorde terug naar Santpoort, om de Hoofd straat te voorzien van het fel begeerde licht ook daar een dankbare arbeid in het „on derbelichte" centrum van de pont tot het Sant, die even min de verlichting droeg, die menigeen er zo gaarne had ge zien. En de kappers maar rouge slijten aan dames, die er zo bleek uit zien in het blauwe avondschijnsel. LAMPENIER uitgetrokken en aangezien gebleken is, dat het onderdakbrengen van dijkwerkers grote zorgen baart, meende de Velsense overheid het best op deze manier de hand te kunnen reiken. Vooral, omdat na con tact met de burgemeester van Stellendam, J. baron van Knobelsdorff, bleek, dat de overheid daar het meest uitziet naar een verbetering van de onderkomens der wer kers aan de dijken. Velsen zet haast achter het cadeau: over een dag of tien moet het schip naar Stel lendam onderweg zijn. ADVERTENTIE (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur slechts één speciale voorstelling een aangrijpend drama KIM DERSMOKKEL Een mensonterend beroep de handel in ongeboren kinderen Een ontroerend verhaal, veroorzaakt door de valse schaamte van een jonge vrouw Toegang boven 18 jaar. Een misdrijf dat velen in Nederland nog niet kennen is uitsluitend Donderdagavond in het Thalia Theater te zien, waar de film „Kindersmokkel" zal worden ontrold. Een ijverig journalist rolt in zijn eentje en tot besluit bijgestaan door politie een bende op, die onder valse voorwendsels jonge on gehuwde moeders de babies uit handen neemt om deze tegen betaling ter adoptie aan te bieden aan aspirant-pleegouders. Met enige vervaarlijke listen, het in de val laten lopen van een gangster en een „sociaal werkster" en een goed huwelijk in het vooruitzicht in de laatste meters van de film werd een „instructief" geheel opge bouwd, dat een gang naar de Breesaap- straat overwaard is. Personen beneden de achttien jaar kunnen zich die moeite be sparen. Een zeer groot aantal leden van de Vrou wenbond van de Partij van de Arbeid, af deling Velsen-Noord, heeft Dinsdagavond in het gemeentelijk ontspanningslokaal aan de Van Diepenstraat kennis gemaakt met het Voorlichtingsbureau van de Voedings raad te 's Gravenhage, dat werd vertegen woordigd door de lerares mej. C. J. Nijland. Zij hield een inleiding over „Boodschap pen doen met overleg". Op populair-weten- schappelijke wijze liet de inleidster de da mes kennismaken met de „voedingsschijf van vijf", demonstrerend, hoe, men zich op het voedingsprobleem moet instellen om zo gezond mogelijk „rond te komen". Mej. Nijland gaf te verstaan, dat melk bijna alle denkbare levensvitaminen in houdt en op deze voedingsstof mag, volgens spreekster, dan ook geen geld worden ge spaard. Ook bezuiniging op groente is niet verantwoord. Voor het kostbare vlees be staan echter goede vervangingsmiddelen in eiwitrijke bonen, erwten, kaas en vis. Levertraan is voor de jeugd tot 20 jaar onontbeerlijk, maar snoep moest voor vele gezinnen en vooral in de huidige tijd van duurte taboe zijn, omdat hierin niet veel zit, waarvan het lichaam profiteert. Mej. Nijland waarschuwde er voor nooit er toe over te gaan om fruit te vervangen door vitamine-houdende tabletten, behalve op doktersvoorschrift. De lerares vertoonde na de pauze de film „Boodschappen doen met overleg".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7