der amnestie voor de Elzassers behoud der nationale eenheid" is: het De gevangenhouding van de zeven nazi-complotteurs Buitenlandse hulp houdt aan Weerbericht Poging om dijk bij St. Annaland te dichten faalde en wordt hervat Haarlems Dagblad Een initiatief Zwakke verdediging van Mayer 55 Proteststaking in destreek van Oradour Franse socialisten en de EVG Voor Rampenfonds f 53 millioen Deel van dorp heeft weer leidingwater „Hoge Commissaris overschreed zijn bevoegdheid", poneert een van hun Britse raadslieden Fel juridisch debat in Duitse rechtzaal Het woord is aan Film en watersnood Engelse lof voor Nederland Schade der Engelse overstromingsramp Coaster bij Bergen gestrand Voüi' Nationale Rampenfonds H. A. Lunshof Britse defensiebegroting: 17 milliard gulden 67e JAARGANG No 190 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. AcLm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 37 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4T' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.60. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Namens de Lions-clubs, een internationale organisatie van financiële bijstand, over handigde de president de heer Eldert aan Z.K.H. Prins Bernhard een cheque van 600.000 dollar voor het Nationaal Rampenfonds. Foto: de heer Eldert overhandigt Prins Bernhard de cheque. In het midden de Amerikaanse gezant Selden Chapin. Naar het A.N.P. verneemt is een initia tief genomen om de door de Koningin in haar rede van 8 Februari geuite gedachten tot nadere verwezenlijking te brengen. Hare Majesteit gewaagde naar aanleiding van de uit de gehele vrije wereld onder vonden hulpverlening van het leggen van een beginpunt voor een verbroedering der mensheid die tot ver over de grenzen van het vaderland zijn weerklank vond. De hulp aan Nederland is uitgegroeid tot een overweldigende demonstratie van Europese verbroedering. De natuurramp riep spontane reacties op van internatio nale naastenliefde. In brede kring is hier te lande en ook in het buitenland de hoop gerezen dat deze verbondenheid in diepe nood bewaard moge blijven om in dienst te worden ge steld voor de opbouw ener betere en vrije samenleving. Het ligt in de bedoeling op korte termijn tot nadere publicaties omtrent dit initiatief over te gaan. De minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft zijn erkentelijkheid betuigd aan zijn collega's van Engeland, Frankrijk, Amerika, België en Denemarken voor het werk dat de militairen uit deze landen in de ramp gebieden hebben verricht. PARIJS, (Reuter) De Raad van de Republiek de Franse Senaat heeft Don derdagavond met 174 tegen 79 stemmen het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij am nestie wordt verleend aan de twaalf Elzassers die vorige week wegens hun aandeel in de uitmoording van het Franse plaatsje Oradour, zijn veroordeeld. De Senaat schrapte een clausule uit het ontwerp, waarbij de Orde van de Natie aan de 642 slachtoffers van Oradour wordt toegekend. De Senaat vond het niet juist dat de slachtoffers onderscheiden worden bij dezelfde wet waarbij de misdadigers amnestie wordt verleend. Een socialistische senator, Lamousse, van wie zeven familieleden te Oradour werden gedood, zei dat het wetsontwerp schijnt vast te stellen dat een Fransman een Fransman straffeloos kan doden. De Elzassers, die amnestie krijgen, kunnen aan het eind van deze week naar huis. Premier Mayer verwierp de beweringen dat de regering het berechten van de mis dadigers van Oradour te lang had uitge steld. Als minister van Justitie had Mayer, naar hij verklaarde, getracht de berechting eerder, te doen geschieden, maar er waren onvermijdelijke vertragingen opgetreden door de debatten in het parlement over de wetgeving inzake de oorlogsmisdaden en door moeilijkheden bij het opsporen van de daders. Mayer bracht de moeilijkheden van de Elzas in de oorlog in herinnering en hij bewees eer aan de slachtoffers van de moord in Oradour. De amnestie is, aldus Mayer geen am nestie voor de misdaad. De misdaad is vol ledig veroordeeld. De amnestie spreekt evenmin oordeel uit over de rechters. Het enige doel van de amnestie is het hand haven van de nationale eenheid, aldus Mayer. Na de stemming over het wetsontwerp keurde de Senaat een voorstel goed tot het opstellen van een officiële „erelijst van vaderlandslievende martelaren van 1940- '45" om de namen te bewaren van de Fransen, „die door de Hitleriaanse bar baarsheid zijn vermoord". Staking in Oradour De burgemeester van Oradour-sür- Glane en negen burgemeesters van om ringende plaatsen hebben Donderdag avond een bestuursstaking van veertien dagen afgekondigd als protest tegen de amnestie voor de twaalf in het proces- Oradour veroordeelde Elzassers. De staking zal op 21 Februari beginnen. Aan de openbare gebouwen zullen de vlag gen halfstok hangen. De burgemeesters handelden in overleg met de vereniging van de familieleden van de slachtoffers van Oradour. De Franse amnestiewet voor de Elzas- ser veroordeelden in het proces-Oradour heeft in de Bondsrepubliek terstond le vendige en scherpe reacties doen ontstaan. Deze gaan er alle van uit, dat het recht ondeelbaar moet zijn en dat er geen ver schillend recht mag bestaan voor Fransen en Duitsers die aan dezelfde handelingen hebben deelgenomen. De in Dusseldorp verschijnende „Mittag" schrijft dat Frankrijk zich tot amnestie ge dwongen ziet om binnenlandse politieke moeilijkheden te ontgaan. Het moet er volgens het blad zich echter van bewust zijn, dat het daardoor zeer veel grotere moeilijkheden op internationaal gebied schept. „Want in Duitsland zal niemand het begrijpen, dat in dit geval tweeërlei recht voor Elzassers en Duitsers zou moe ten bestaan. Wanneer volgens Westelijk gezichtspunt recht gesproken was, dan zouden waarschijnlijk alle beklaagden van Oradour vrijgesproken hebben moeten worden, daar zij kunnen aantonen, dat zij op bevel hebben gehandeld". De commandant Uit Bonn werd Donderdag gemeld dat Lammerding, d,e commandant van de voor malige SS-divisie „Das Reich", waarvan De Franse socialistische leider Guy Mol- tet heeft Donderdagavond op een socialis tische bijeenkomst te Parijs verklaard, dat de socialistische afgevaardigden in het par lement waarschijnlijk vóór ratificatie van het verdrag voor een Europees leger zullen stemmen, indien Engeland de verplichting op zich neemt voor de duur van het ver drag omvangrijke strijdkrachten op het vasteland te houden. de eenheid die Oradour heeft uitgemoord, deel uitmaakte, zich in het gebied van Wiesbaden verborgen houdt. Een woordvoerder van de Britse com missie voor Noord-Rijnland-Westfalcn verklaarde dat Brftse autoriteiten bezig zijn het bewijsmateriaal te bestuderen dat Frankrijk ter ondersteuning van zijn ver zoek tot uitlevering van Lammerding bij de Britse autoriteiten heeft, ingediend. Hij zei dat Lammerding uitgeleverd zal kun nen worden indien een voorlopig onder zoek van het bewijsmateriaal aantoont dat er sprake is van moord volgens het Duitse recht. Behalve de bij het proces-Oradour ter dood veroordeelde Duitser Karl Lenz hebben ook de vijf andere Duitsers, die gevangenisstraffen kregen opgelegd, bij het hof van cassatie te Parijs beroep aan getekend. Tot Donderdagavond was in het Natio naal Rampenfonds ruim 53 millioen gulden gestort. Amsterdamse schoolkinderen van alle gezindten hebben reeds een eerste bedrag van f 25.000 aan het Nationaal Rampen fonds overgedragen. Ook zijn op de scho len 60.000 zakdoeken voor de getroffen gebieden verzameld. Ambtenaren, leraren, onderwijzers, werklieden en anderen, in dienst der ge meente Deventer, zullen 1 afstaan van hun jaarsalaris ten bate van het Nationaal Rampenfonds. Daardoor kwam reeds een bedrag bijeen van f 23.918,78. De gemeenteraad van Apeldoorn be sloot het bedrag van f 10.000,dat reeds ter beschikking van het Nationaal Ram penfonds was gestéld tot f 25.000.te verhogen. In Hoogezand is een huis verkocht ten bate van het Rampenfonds. De opbrengst was f 10.000. Het personeel van de Koninklijke Ma rine in Nieuw Guinea heeft totaal f 32.634.50 aan het Nationaal Rampenfonds geschonken. Gedeputeerde Staten van Overijsel heb ben het Nationaal Rampenfonds medege deeld, dat aan de staten het voorstel is ge daan om ten behoeve van de geteisterde gebieden een bijdrage van 250.000 be schikbaar te stellen. Men had gehoopt gisteravond het reeds ver voortgeschreden herstel van de dijken hij St. Annaland op het Noordelijk deel van het eiland Tholen te voltooien door het laatste buitendijkse gat in de St. Anna- landse zeedijk bp laag tij te dichten. De stoutmoedige poging faalde maar zal he denavond met man en macht worden her vat omdat er zeer veel van afhangt. Deskundigen achtten reeds gisteravond die kans niet zo heel groot, maar meenden baar bij het gunstige weer niet ongebruikt voorbij te mogen laten gaan. Dagen tevoren werden reeds voorbereidingen getroffen en een paar honderd arbeiders vulden de laatste benodigde zandzakken. Om half twee in de middag begon de strijd, die zo hij zou worden gewonnen veel tijd en moeite zou besparen. Bovendien zou dan de verdedigingslijn van het eiland Tholen belangrijk versterkt zijn. Er waren in de afgelopen weken reeds negen gaten in binnen- en buitendijk van St. Annaland gedicht. Zou dit tiende ook „gestopt" zijn, dan kon men aan de tweede phase, name lijk landterugwinning in de richting Sta- venisse, beginnen. De strijd bij de laatste dijkdoorbraak voor St. Annaland werd echter in eer ste instantie verloren. Met nog één kwartier respijt waren er nog wel kansen geweest, maar de vloed, die kwam opzetten en zich door het nu nog 10 meter brede gat perste, was zo sterk, dat een met klei volgeladen ijzeren zandboot, die voor het gat was gebracht om gemakkelijker de zand zakken er in te kunnen werpen, werd weggeslagen. De arbeiders stonden op dat tijdstip allen op de dam, zodat zich geen persoonlijke ongevallen heb ben voorgedaan. De poging zal worden hervat. Een deel van St. Annaland kon gisteren met de kraan weer leidingwater aftappen, dank zij de inspanning van cle Waterlei dingmaatschappij Tholen. De maatschappij beeft, om het zover te krijgen, buitenge wone moeilijkheden moeten overwinnen. Met behulp van duikers werden breuken tussen St. Maartensdijk en Stavenisëe op gespoord, waarna de laatstgenoemde ge meente werd afgesloten en via een nood- leiding de aanvoer naar St. Annaland werd geregeld. Dit water kan slechts on der zeer geringe druk worden aangevoerd, waarom ook de watertransporten met vrachtwagens uit Oud-Vossemeer nog dringend nodig zijn om in cle behoefte te vosrzien. De gehele watervoorziening op het eiland Tholen hangt volgens de direc teur van de genoemde maatschappij nog maar aan een zijden draad. Verwoestingen in Stavenisse Van de Stavenisser huizen is 50 procent onherstelbaar verwoest. Dagelijks komen enkele tientallen geëvacueerde inwoners bet meest nodige uit hun woning, of wat daar van overbleef, halen. Het merendeel keert moedeloos terug, omdat of de wo ning geheel vernield, of onbereikbaar is Vervoer is er hoegenaamd niet, zodat deze mensen hoogstens papieren en achtergela ten geld kunnen meenemen, daar men op Dr. Werner Naumann, door de Britse be zetting aangeduid als leider van de groep nazi-samenzweerders, die een maand ge leden door Britse politie werd gearresteerd, verscheen Donderdag voor het eerst sedert hij in Büderich bij Dusseldorp van zijn bed werd gelicht, in het publiek. Twee Britse politiemannen leidden Goebbels' voorma lige staatssecretaris in de kleine rechtzaal van Bielefeld, waar de hoogste Britse rech ter in Duitsland, sir Norman Edgley, zal moeten beslissen of hij nog langer in hech tenis zal mogen worden gehouden, wan neer geen beschuldiging tegen hem wordt ingebracht. Tegelijk met Naumann werd een tweede lid van het complot van zeven overge bracht, de vroegere leider van concentra tiekampen Zimmermann. Vijf der gearres teerden hebben een beroep gedaan op de „Habeas Corpus-act" (een Engelse wet die waarborgen geeft tegen willekeurige ge vangenhouding). De behandeling van het beroep van Naumann geldt echter als toets steen voor de rest. Naumann zelf moest slechts bevestigen, dat hij Naumann was en dat hij in Werl gevangen zat. Verder zat hij met een grim mig en van woede vertrokken gezicht in de beklaagdenbank. Hij vertoont enige ge lijkenis met zijn vroegere chef Goebbels. Naumann's verzoek werd ingediend door een Londense advocaat, John Scott Hender son, een expert in gevallen van politieke hechtenis.Naast deze zaten de Duitse raads lieden van Naumann en Zimmermann, die lechts via hun Britse collega aan het woord mochten komen. Naumann's advocaat is de voormalige politieke adviseur van Hitler's vertegenwoordiger in Parijs, dr. Achen- 6aeh, die thans een leidende rol speelt in de Duitse liberale partij. Zimmermann's raadsman is prof. Friedrich Grimm, die lange jaren actie heeft gevoerd voor alge mene amnestie voor Duitse oorlogsmisdadi gers. Henderson betwistte de rechtmatigheid van het arrest der zeven vroegere nazi's. In feite was er nog steeds geen beschuldiging tegen de groep ingebracht, zei de Britse raadsman, die verder betoogde, dat de Hoge Commissaris zich „een willekeurig recht van arrestatie" had aangematigd. „De consequentie daarvan zou zijn, dat deze laatste iedereen voor onbepaalde tijd zon der vorm van proces zou kunnen vastzet ten, die hij een gevaar acht voor de veilig heid der bezetting. Hij zou mij en zelfs de bondskanselier gevangen kunnen zetten", zo betoogde Henderson. Hij had voorts scherpe critiek uitgeoefend op het feit, dat hij niet in staat is geweest met de gear resteerde te spreken. Ook zijn Duitse raads man was niet tot hem toegelaten. Hender son wilde nu terstond in staat gesteld wor den contact met Naumann op te nemen. Daartegen kwam de juridisch adviseur van de Hoge Commissarie, Bathurst, zo scherp in het geweer, dat hij ook met de rechter in botsing kwam. Bathurst zeide, dat de Hoge Commissie de strengste in structies had gegeven, dat Naumann nie mand zou mogen spreken en hij meende dat ook de rechter daaraan niets zou kunnen veranderen. Deze laatste besliste echter: „Over wat hier gebeurt blijf ik baas". Het incident liep erop uit, dat de vertegenwoor diger van de Britse Hoge Commissaris uit stel der behandeling vroeg om de regering in Londen nieuwe instructies te vragen. Hij achtte het echter voor de lopende procedure volkomen overbodig, dat met Naumann zou worden gesproken. Het ging nu immers om de vraag of de Hoge Commissaris al dan niet zijn bevoegdheden had overschreden, een zuiver juridische kwestie. Vandaag zal de zaak worden voortgezet. Zou de rechter daarbij het beroep op de Habeas Corpus-wet inwilligen, dan zou men de gearresteerden weer in vrijheid moeten stellen, tenzij men terstond een beschuldi ging tegen hen inbrengt. xxxx)cooooocx>oooooco<xxx)ocoocoooocooooooooocoooccxxxxdoco<: Tegen de verwachting in, is een aan nemingsbedrijf te Gorcum er in geslaagd j de veerpont „Willemsoord" uit de Krui- ningerpolder te slepen. Deze voormalige Moerdijkpont onderhield de dienst tus sen Perkpolder en Kruiningen. In de rampnacht is de veerboot dwars door de dijk heen drie kilometer de polder ingeslagen, op zijn weg verschillende boerderijen vernielend. De pont is op weg naar de werf te Vlissingen om hersteld te worden. >ooooooooooooooocoooooooooooooooooooooooooooooooooooocooc een tocht langs de Oudelandse dijk, een cenmanspad, geen bagage kan meesjou wen. Het opruimingswerk kan door de verwoesting minder vlot worden uitge voerd dan in de andere plaatsen op het eiland. Woensdag werden voor het eerst aan de Scheldse dijk, waarvan de kruin over een lengte van 1800 meter is wegge slagen, en waardoor de eb en vloed in het dorp vrij spel hebben, voorbereidingen tot herstel getroffen. De N.V. Ballastmaat- schappij te Amsterdam komt met groot materieel de herstelwerkzaamheden uit voeren. Alleen wanneer de dijken dicht zijn, kan het opruimingswerk in Stave nisse sneller verlopen. In de haven liggen schepen gereed om bij gunstig weer de tweehonderd mannen en enige vrouwen onmiddellijk te kunnen inschepen, daar men niets kan riskeren. Tot nu toe wer den 43 lichamen geïdentificeerd. Boot Zierikzee-Dordrecht Met ingang van vandaag wordt een da gelijkse bootverbinding onderhouden uit sluitend voor passagiers, tussen Zie- rikzee en Dordrecht. Tengevolge van de verzanding van de haven van Zierikzee worden, rekening houdende met de getijen, de uren van afvaart geregeld bekend ge maakt. Deze bootdienst zal alleen van be lang zijn voor degenen, die een verblijfs vergunning voor Zierikzee hebben. Ladies Home Journal: Het is onmogelijk precies te zeg gen waar een ordelijke vrouw d" dingen opbergt. W. E. H. ƒ25,—; Puk, Tom en Gilles 17,50; fam. P. 25,Van Frans student uit Bor deaux ƒ10,E. Nd. ƒ5,Uit Leontientjes spaarpot 5,Van een zeemansvrouw 10,Uit Petertjes spaarpotje voor een klein kindje uit het Rampgebied ƒ2,70; 3e collecte Chr. Spir. Centr. De Grotere Wereld 96,75: Kapperszaak ƒ15,Wed. B. H. J. —IJ, 10,—; L. H. 10,—: Ned. Ver. Ex Po litieke Gevangenen 75,50; Van een Zwit serse ƒ4,Opbrengst oud papier en ten- toonst. Kinderen Cremerplein en omg. 17,50; Kennemer Volksdansver. K. V. V. ƒ7,50; Personeel Haas' Azijnfabrieken N.V. ƒ500,K. H. ƒ100,Julianaschool O ver veen 306,25; Film Stormramp Cinema Palace ƒ1706,19. De hierboven vermelde bedragen zijn reeds door ons naar het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. Dezer dagen verantwoordden wij ƒ23,47 als afkomstig van E. K. K. Dit betreft een reductie van de winkelverkoop van de fa. E. KortKoster te IJmuiden. De totale ontvangsten der ochtendvoor stellingen in Cinema Palace van de Poly goon-reportages over de Stormramp, zon der enige aftrek van Vermakelijkheidsbe lasting, Theater- en personeelonkosten, zijn door de directie afgedragen aan het Na tionale Rampenfonds. Het bedrag was f 1.706.19. De journalist H. A. Lunshof, verbonden aan de redactie van De Telegraaf, zal op 15 Maart in dienst treden van de N.V. Uitgeversmaatschappij Elsevier te Am sterdam. De Russische minister van Buitenlandse Zaken Wysjinski en andere Russische afge vaardigden naar de UNO, zijn dezer dagen naar New York vertrokken. Het vertrek van het station Saint-Lazare te Parijs. Wysjinski staat bij het portier van de voor hem gereserveerde coupé. Links van hem de Russische ambassadeur te Parijs M. Pavlov. Uit nagenoeg alle landen der wereld blijven gelden en hulpgoederen toestromen aan de Nederlandse hulporganisatie voor de watersnood. Het bedrag dat uit Amerika via het Holland Rampencomité te New York is bijeengebracht en nog steeds aan groeit, is overstelpend. Tevens adopteren Amerikaanse steden getroffen dorpen. Zwitserland heeft tot nu toe viereneen half millioen francs en honderd wagons kleding en beddegoed voor de slachtoffers van de overstromingen in Nederland, En geland en België gegeven. Van het ge noemde bedrag zijn drie millioen francs bijeengebracht door de „Gluckskette"- actie, anderhalf millioen- door het Rode Kruis. De Zwitserse kolonie in Nederland schonk 12.200, welk bedrag gisteren door de Zwitserse gezant aan de directeur van het Nationaal Rampenfonds is overhan digd. Vanmiddag wordt het schip „Columbus" in Rotterdam verwacht met 230 ton kle ding uit Denemarken, afkomstig van het Deense Rode Kruis er. bestemd voor het Nederlandse Rode Kruis. Het gemeentebestuur van Croot-Londen heeft besloten duizend pond sterling te schenken aan het Nederlandse Rampen fonds. In een winkel van het U.N.O.-hoofd kwartier te New York is men begonnen Driejarenplan wordt „uitgesmeerd" over langere termijn Engeland zal in het belastingjaar 1953- 1954 een bedrag van 1.636.760.000 pond (ruim 17 milliard guldén) aan defensie be steden, zo wordt in de jaarlijkse regerings verklaring inzake de landsverdediging ge zegd. Dit bedrag ligt 123.260.000 pond ho ger dan.de uitgaven van het vorige jaar. De Verenigde Staten zullen dit jaar totaal 140.000.000 pond (ongeveer 1.470.000.000 gulden) aan dollarhulp bijdragen. Hiervan krijgt de Britse vloot 35.000.000 pond, het leger 55.000.000 pond en de luchtmacht 50.000.000 pond. De totale sterkte aan manschappen van de drie onderdelen van de strijdkrachten zal met 13.400 man worden verminderd tot 866.400 man. Voor de wapenproductie zal ongeveer 620 millioen pond worden uitge geven in plaats van de 850 millioen, die was voorzien in het oorspronkelijke drie jarenplan voor de defensie, dat in 1951 in werking trad, maar waar de regering niet meer aan vasthoudt. In de regeringsverklaring wordt gezegd dat men nog bezig is, dit plan te herzien met de bedoeling een defensiepolitiek „op langere termijn vast te stellen, waarbij de waarschijnlijke internationale toestand, de economische vooruitzichten van het land en de komst van nieuwe wapens en nieuwe technische middelen in aanmerking zullen worden genomen". Het oorspronkelijke bewapeningsprogram voorzag in de uitgave van 4700 millioen (ruim 50 milliard gulden) in drie jaar, ge rekend volgens de in 1950 geldende prijzen. In het eerste jaar was men al voor 120 mil lioen pond ten achter op dit program. Hoe wel in het tweede jaar de uitgaven zijn toe genomen, is het duidelijk dat de uitvoering van het plan niet tegen Maart van het vol gende jaar kan zijn voltooid, zoals aanvan kelijk de bedoeling was. Voorts is gebleken, dat de uitvoering van het resterende deel van het program in het derde jaar een te grote last voor de economie van het land zou zijn. Om deze redenen, aldus do ver klaring, besloot de regering het program over een groter aantal jaren te verdelen. met een speciale verkoop van goederen uit de door overstromingen geteisterde Euro pese landen, Nederland, België, Engeland en Frankrijk. Men verwacht dat de ver koop tot eind volgende week zal duren. De winst zal worden gestort in het hulp fonds voor de overstroomde gebieden van het secretariaat der U.N.O. Het internationaal Kindernoodfonds der U.N.O. heeft 100.000 aan het Nationaal Rampenfonds overgemaakt. De Britse premier Churchill heeft Don derdag in het Lagerhuis verklaard dat de moed en vastberadendheid, die het Neder landse volk bij de overstromingsramp aan de dag heeft gelegd, „zijn schitterend ver leden waardig" zijn. Hij diende een door alle partijen gesteunde motie in, waarin diep medeleven wordt uitgesproken met Nederland en België en met allen die in Engeland door het water getroffen zijn. De leider van de oppositie, Clement Attlee, zei: „Het Nederlandse volk heeft een van de grootste tegenslagen in zijn ge schiedenis gehad en is de ramp tegemoet getreden met dezelfde moed die het altijd getoond heeft in tijden van tegenspoed." De overstromingen hebben Engeland tussen de 40 en 50 millioen pond sterling gekost, aldus heeft de Britse minister van Binnenlandse Zaken, Maxwell Fyfe, Don derdag in het Lagerhuis meegedeeld. Het aantal doden, dat te betreuren valt, be draagt 307, onder wie 11 personen die eerst ais vermist waren opgegeven. In het bedrag van 40 a 50 millioen zijn niet begrepen de kosten voor permanent herstel en verbetering van de zeewering. Het verlies voor de landbouw bedraagt niet minder dan 10 millioen pont Andere bekende verliezen omvatten twee millioen pond aan voedselvoorraden en (wee millioen aan andere voorraden van de ministeries van vervoer en marine. Onge veer 1000 stuks vee, 8000 schapen, 1500 biggen, en ongeveer 20000 stuks pluimvee zijn verloren gegaan. Ook is ongeveer 66000 ton suiker verloren gegaan. Ongeveer 25000 huizen werden overstroomd. Vanmorgen is de 290-ton grote Neder landse coaster „Barracuda" bij Bergen in dikke mist op het strand gelopen. Zowel de Neeltje Jacoba als de sleepboot Nestor van bureau Wijsmuller hebben IJmuiden verlaten om assistentie te ver lenen. ^a,c»oc<xoooocoooooooocooc»coocoooooccccxoooococ)ocoooooo AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of motregen en plaatselijk nevel of mist. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur, 21 Februari Zon op 7.44 uur, onder 18.05 uur. Maan op 10 30 uur onder 3.28 uur Hoog en laar wa'er in den Vrijdag 20 Februan Hoog water: 8.16 en 20.39 uur. i Laag water: 3.47 en 16.18 uur. Zaterdag 21 Februari Hoog water: 9.08 en 21.44 uur. Laag water: 4.32 en 17.02 uur. oooc<xocxxdcoccxdcxdcxoococoocoooocococ50oooococcooooocooooco I

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1