Wellicht ook water uit de Schermer naar dorstend Kennemerland Een Eeuw geleden Wereldnieuws Bevloeiïngsproblemen voor het tuindersforum Grieperig "AKKERTJES' De radio geeft Zaterdag RfflEH Castricum Tentenkamp in Maart alweer open Mel V E L P O N lie ie er 9een karsl van IJ mui den Ballet der Lage Landen voor de A.N.M.B. Santpoort Wijk aan Zee PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Drentse boeren staan vee af voor getroffenen SMIT VAN RIJSBERGEN Toch ió het zo r~ Film-avond voor metaalbewerkers Gymnastiekuitvoering Culturele Sportbond Dekens uit Duitsland voor logementschip Nog drie dagen TBC-onderzoek in Velsen Al 31.000 uit de „gasguldens" Gemeente koopt grond voor uitbreidingsplan Schaakclub hield het bij onderlinge competitie Bliksem afleiders VRIJDAG 20 FEBRUARI 1953 De lezing, die de heer J. C. Muyen, hoofdassistent van de rijkstuinbouwconsulent in Kennemerland, gisteravond hield in café De Oranjeboom, trok heel veel belang stelling, daar zij een der levensproblemen van de streek, de bevloeiïng, behandelde. De heer Muyen begon zijn uiteenzetting met erop te wijzen, dat -er in Kennemer land door allerlei oorzaken een dalende grondwaterstand optreedt in de loop der jaren. Deze oorzaken zijn o.a. de versnelde uitzakking van het duinwater naar de drooggemalen polders, het graven van het Noordzeekanaal en allicht de wateront trekking door waterleiding en industrie. Dat deze zaken dringend worden, gaat thans ook de overheid inzien en zo is er door Gedeputeerde Staten van Noordhol land een commissie in het leven geroepen, die de mogelijkheid bestudeert, om de gronden in deze omgeving ook te infiltreren met water uit de Schermerboezem naast het Lekplan dus. Er moet water komen, anders gaan vele bedrijven te gronde. Zo lang er geen ander water beschikbaar is, dient dit uit de ondergrond te worden op gepompt. Het P.W.N. heeft getracht dit te beletten door middel van de Hinderwet, maar door de Kroon is uitspraak gedaan, dat men steeds voor de duur van vijf jaar water kan oppompen voor bedrijfsbe- vloeiïng, totdat ander water beschikbaar is, aldus de heer Muyen. De oudste bevloeiïn- gen dateren reeds van 1929, ze werden het eerst toegepast in Bakkum en Egmond- Binnen. Driehonderd pompen op 1000 H.A. Na de oorlog kwamen door de droogte jaren 1947 en 1949 de eerste pompen in de omgeving van Heemskerk en Beverwijk. Nu staan er in geheel Kennemerland ruim driehonderd. De bevloeide oppervlakte be draagt ongeveer duizend hectare. Vervolgens behandelde de heer Muyen de capaciteit van de pompen. Deze moet ongeveer acht kubieke meter per uur per hectare water geven. Het is noodzakelijk, een aanvrage bij de Hinderwet in te dienen, omdat de motoren als regel meer dan twee pk sterk zijn. Ook is het gewenst, zich eerst bij het P.Ë.N. op de hoogte te stellen van het feit, of men electrische stroom kan verkrijgen. Wil men een bevloeiïng doen aanleggen, doet men er goed aan eerst een waterpassing van zijn bedrijf te laten ma ken, om de helling van het terrein in de verschillende richtingen - te leren kennen. Hierdoor kan worden vastgesteld of gebruik kan worden gemaakt van de gewone be- vloeiïngsgreppels of dat er een ander drai- neersysteem dient te worden gelegd. Tot slot behandelde spreker de kwestie der grondwaterstand. Deze ligt in het al- K.A.B. in jaarvergadering bijeen De jaarvergadering van de afdeling Heemskerk van de KAB, die gisteravond in de zaal van de heer J. Nyman werd ge houden, was goed bezocht. Voorzitter J. Nyman sprak hierover zijn voldoening uit en herdacht de vorige voorzitter de heer C. van Veen, die de bond door de dood is ontvallen. Doordat twee leden van het bestuur zich niet herkiesbaar hadden gesteld is het bestuur thans: Voorzitter J. Nyman; secretaris M. Rozing;, penningmeester Joh. P. Put en de leden J. Beentjes, A. Kossen, J. Duin, A. Martens en A. Neeft. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Simon J. C., z. van C. J. van der Kolk en G. C. Zonneveld; Robert, z. van R. Schekkerman en G. T. Mantel; Fran- ciscus W., z. van C. J. de Ruyter en B. A. Schriever; Josephus H. M., z, van J. J. Tuin en M. P. J. Huygen; Anna C., d. van C. J. Brantjes en C. A. Hoogland; Johannes P. M., z. van H. J. Gooyer en E. J. van Gelderen. ADVERTENTIE Rillerig en koortsig? Als U morgen niet ziek wilt zijn, neem dan voor U gaat sla- pen een glas hete melk of thee eneen paar ...die he1 pen direct! J HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.40 Orgel. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in continubedrijven. 11.35 Piano. 12.00 Platen. (12.30 Weerbericht). 13.00 Nieuws. 13.20 Or kest. 14.00 Week journaal. 14.25 Orgel en zang. 14.45 Boekbespreking. 15.00 Accordeon- muziek. 15.30 Van de wieg tot het graf. 15.45 Lichte muziek. 16.15 Sport. 16.30 Kamer orkest en solist. 17.15 Voor de jeugd. 18.00 Nieuws. 18.20 Koor. 18.40 Reportage. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 Passepartout. 19.40 Het Oude Testament in deze tijd. 19.55 Deze week. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.15 Beurzen open, dijken dicht. 21.45 Platen. 22.00 Socialistisch commentaar. 22.15 Gevarieerde muziek. 22.40 Onder de pannen. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Gewijde muziek. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor zieken. 11.45 Koorzang. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30 Weerbericht). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Franse liedjes. 13.50 Platen. 14.00 Boekbespreking. 14.10 Platen. 14.20 Engelse les. 14.40 Ama teurs. 15.15 Letteren en Kunsten. 15.55 Orkest en soliste. 16.30 Gregoriaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Gevarieerde muziek. 18.15 Week overzicht. 18.25 Pianoduo. 18.40 Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.20 Parlementsoverzicht. 19.30 Pla ten. 20.00 Lichtbaken. 20.15 Beurzen open, dijken dicht. 21.45 Platen. 21.55 Veronica. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Esperanto. 23.22—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Vlaamse liederen. 13.30 Zang. 14.15 Accordeon. 14.30 Platen. 14.45 Accordeon. 15.00 Orkest en solist. 15.30 Platen. 16.05 Orkest en solist. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Strijkkwartet. 18.15 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Cabaret. 21.15 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.05 —24.00 Platen. BBC 17.0017.15 Engelse les voor beginnelingen (224, 49, 42 en 31 M.). 22.00—22.30 Nieuws. Spiegel van de week, sportjournaal (224 en 49 M.). gemeen tussen de 60 en 70 cm onder het maaiveld. Maar de wintergrondwaterstand is hierbij uiteraard ook zeer belangrijk. Hoe hoger de waterstand in de winter is, hoe hoger het peil in de zomer moet worden aangehouden, vooral voor overwinterende gewassen. Zo ligt de beste aardbeienop brengst bij een wintergrondwaterstand van lager dan 60 cm en zelfs bij een zomerpeil van 90 cm beneden het maaiveld. Ook de gezondheid van het gewas speelt een grote rol. u ADVERTENTIE Verhoogt het aanzien van Uw handen Altijd gaaf, zacht en welverzorgd Het is de Hemamelis die het 'm doet De liefhebbers van kamperen kunnen binnen korte tijd weer óp het bekende terrein van het PWN aan de Zeeweg te Castricum terecht. Naar wij vernemen zal het terrein waar dit jaar voor 1350 ten ten plaats is op Zaterdag 21 Maart wor den open gesteld. De onderlinge strijd bij Bricas De Castricumse bridgeclub „Bricas" heeft in hotel Meijer zijn wedstrijden voor de onderlinge competitie voortgezet. De uit slagen voor wat betreft de eerste drie ge- eindigden in iedere afdeling zijn als volgt: Afdeling A: 1. J. van Kleef-A. Kossen 71 punten; 2. N. A. van Lunen-K. Peijs 58 pnt; 3. A. de Jongh-A. van Kluyve 56 pnt Afdeling B: 1. F. Glorie-N. Steeman 31% punt; 2. H. Broksma-H. Tiemstra 30 pnt.; 3. familie Wemmers 29 pnt. Afdeling C: 1.. Ivangean-A. Lagrand 46 punten; 2. familie Blauw 42% pnt.; 3. mevrouw Schilp-heer J. N ijk amp 39 pnt. Toestand pastoor Tesselaar zorgelijk de grote weg": de sterk bewogen, simpele Tesselaar, vroeger kapelaan te Castricum, in het R.K. ziekenhuis te Wassenaar ver pleegd. Een gezwel in de hersenen maakte operatief ingrijpen noodzakelijk. Hoewel de operatie naar omstandigheden redelijk is verlopen, baart de toestand van pastoor Tesselaar de chirurgen nog steeds zorgen. De K.A.B.-filmcentrale vertoonde Don derdag in het „Corso"-thater te Castricum voor de leden van de R.K. Metaalbewer- kersbond St. Eloy, afdeling Castricum Egmond-Binnen en Limmen, de befaamde Italiaanse rolprent „Kleine mensen langs de grote weg": deze sterk bewogen, simpele geschiedenis van de werkloze, die van de rechte weg afdwaalt en met de justitie in aanraking komt. Als omlijsting van de hoofdfilm kregen de leden de viering van het 50-jarig be staan van de bond en de receptie gehouden ter gelegenheid van het afscheid van minister A. C. de Bruyn als voorzitter van de K.A.B. op het witte doek te zien. Record-aanvoer en hoge prijzen Op de Castricumse speciale exportveiling van Donderdag was het een drukte van be lang. Dit vond zijn oorzaak in de record- aanvoer van peen, die niet minder dan 100.000 kilo bedroeg. Brengt een dergelijke aanvoer veelal een daling van de prijs teweeg, dit keer was daarvan niets te bespeuren, en waren de noteringen zelfs hoger dan ooit te voren. Van de 53.000 kilo bestemd voor het bui tenland, besomde de B-peen 17,90—19,80 per 100 kilo, en C-peen bleef op 14,20 16,30 hangen. Het binnenland nam 40.000 kilo af in de soorten peen A en peen afwijkend. Hiervan waren de prijzen respectievelijk 7,50— 11,60 en ƒ7—14,30 per 100 kilo. Een 7000 kilo stekpeen zijn van eigenaar verwisseld voor 4 cent per kilo. ADVERTENTIE ZO GOED LIJMT VELP0N VRAAG DE JUISTE SOORT Onder grote belangstelling gaf de Ne derlandse Culturele Sportbond gister avond in het Patronaatsgebouw in IJmui- den-Oost haar jaarlijkse uitvoering onder leiding van de heer A. N. Kraak. Het was wel een zeer lang programma (19 num mers) dat de leider ons ter verwerking voorzette. En waren alle nummers nu nog van behoorlijk gehalte, dan konden wij met een lang programma nog vrede heb ben, mits in de opeenvolging der num mers dan nog een climax aanwezig is. Hoewel beslist niet ontkend mag worden dat alle deelnemers(sters) tiidens hun nummers hun uiterste best hebben gedaan, toch kwamen de meeste nummers niet bo ven do middelmaat uit. Een zeer belang rijk punt, waaraan o.i. te weinig aandacht werd geschonken, was de afwerking der toesteloefeningen. Door minder correcte afwerking en slechte lichaamshouding wordt zelfs de mooiste oefening lelijk, het geen bij de verschillende brugoefeningen zeer goed merkbaar was. Ook dient er voor gezorgd te worden, dat toesteloefe ningen gedemonstreerd worden, die de krachten der uitvoerenden niet te boven gaan, zoals b.v. bij het ringenzwaaien ert' boogbrug van de dames. De vrije oefeningen van de verschillen de meisjes- en jongensgroepen werden overigens behoorlijk uitgevoerd met heel weinig vergissingen; aardige effecten ver oorzaakte de oefening van de grootste meisjes met behulp van hoofddoeken. Een pittige vrije oefening lieten de heren zien; deze groep maakte zich verder verdien stelijk als toestelcommissie. Van geheel ander genre waren de twee knotsoefeningen door dames junioren en dames senioren; beide verwierven een ver diend applaus. Het klassikaal toestelturnen nam een voorname plaats in het program ma in. Bij de meisjes werd aan 3 en bij de dames werd aan 2 bruggen tegelijk ge werkt; ook hier zeer weinig vergissingen. Evenwichtsbalk van de meisjes kon ons helaas niet bekoren omdat het tempo veel te vlug was, waardoor er meer naar de te vlug gespeelde muziek werd geluisterd dan dat er aandacht voor de oefening was. Bij tremplin-springkastspringen door jongens misten wij het individuele sprin gen, doordat er te veel geholpen werd. Bij gewoon tremplin hoogspringen ging dit beter, maar, zonder de meisjes bij tremplin paardispringen te kort te willen doen, ver dienen de grote jongens met tremplin-lijn- bokspringen toch een bijzondere pluim voor de wijze waarop ze dit nummer de monstreerden. Als laatste, hoewel het programma er mede werd geopend, vermelden wij nog het optreden van de kleuters, dat mede door de vlaggetjes, een fleurig begin was. Door bemiddeling van de N.V. Zeevis groothandel A. Goldbohm, heeft de „Nord- see" Deutsche Hochseefischerei A.G. te Bremerhaven-F. (Duitsland) vijftig wollen dekens ter beschikking gesteld van de ge troffen gebieden. In overleg met het Rode Kruis en het gemeentebestuur van Velsen zullen de dekens worden gebruikt op het logementsschip dat de gemeente Velsen naar het door haar geadopteerde Stellen dam zal zenden. Het bestuur van de Algemene Neder landse Metaal Bedrijfsbond heeft voor de diverse afdelingen een tournée van het Ballet der Lage Landen georganiseerd, waarvan thans ook de leden in IJmuiden konden profiteren. Helaas was het Rex Theater gisteravond nauwelijks voor de helft bezet, zulks in tegenstelling tot Be verwijk, waar het Luxor Theater enige weken geleden de vele belangstellenden bijna niet bevatten kon. De plaatsvervan gende voorzitter had voor dit matige be zoek evenwel een volkomen plausibele verklaring', de kaartverkoop had plaats gehad in de periode van de watersnood, die hierop van onmiskenbare invloed is geweest. Het programma, dat in vrijwel geen en kel onderdeel van het vorige afweek, werd na de uitvoering te Beverwijk reeds uit voerig door ons besproken, zodat wij ons van de plicht ontslagen achten in her halingen te treden. Gaarne vermelden wij het grote enthousiasme, waarvan de toe schouwers na vele nummers blijk gaven. Een propagandistisch woord werd uit gesproken door de heer H. van Eerde, hoofdbestuurslid. Hij vestigde in de eerste plaats de aandacht op de vele verbeterin gen op sociaal gebied, welke de arbeiders zonder een sterke vakvereniging nimtner zouden hebben bereikt. Scherp laakte spreker hierbij de houding van de vele ongeorganiseerden, die profiteerden van hetgeen door anderen na jarenlange strijd tot stand is gebracht. Zij kunnen nimmer van rechten, maar uitsluitend van gunsten spreken. Hoewel thans negentig percent van de arbeidsvoorwaarden in collectieve con tracten is vastgelegd, strijden de organi saties nu voor medezeggenschap in het bedrijf. Want ook de arbeider moet voort aan kunnen beslissen over de productie verdeling, aldus spreker, omdat het hier niet alleen de belangen van de werkgever geldt. Vandaar dat het Bondsbestuur de situatie bij de Hoogovens met enige be zorgdheid gade slaat, omdat het aantal van 8000 arbeiders geen gelijke tred heeft ge houden met het ledental der .organisatie. Het is voor de arbeiders zaak te waken, dat de door hen verworven voorrechten behouden blijven. Vandaar dat spreker er ten slotte op aandrong in hun onmiddel lijke omgeving een doelmatige propagan da te voeren, opdat het ledental zich spoe dig weer in sterk stijgende lijn zal be geven. Over enige dagen zal het fotografisch röntgenonderzoek van de bevolking van de gemeente Velsen zijn beëindigd. Zij, die nog geen gelegenheid hebben kunnen vin den aan het onderzoek deel te nemen en alsnog een röntgenfoto willen laten ma ken, kunnen in Velsen alleen nog terecht in de Da Costaschool aan de Noorderlaan te Velsen-Noord, op Zaterdag 21 Februari van 912 en 22.15 uur; Maandag 23 Fe bruari van 25 uur; Dinsdag 24 Februari van 912 uur. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawler: Eli f16.000. Loggers: KW 70 f6420; KW 166 f3020; HD 87 f3630. Kotter: KW 189 f 1730. De op één na laatste dag van de „gas- actie" in Velsen heeft voor het Rampen fonds f 2940.60 opgebracht, zodat het to taal nu tot f 31.540.25 is opgelopen. Vandaag wördt deze succesvolle inza meling afgesloten. Mevrouw P. H. Rlankemeijer-Rutgers te Santpoort, eigenaresse van een perceel grond met opstallen, met een oppervlakte van 1603 m2 en gelegen nabij de Hoofd straat, heeft zich bereid verklaard, deze eigendommen aan de gemeente Velsen te verkopen voor een bedrag van 10.500. Voor de realisering van het uitbreidings plan ter plaatse is ook de te koop aangebo den grond voor de gemeente van belang. De opstallen bestaan uit een woonhuis met tuinhuis en broeikas. Aangezien B. en W. de koopprijs redelijk achten, stellen zij de raad voor, behoudens goedkeuring van de koopprijs door het Prijzenbureau, de grond met de opstallen aan te kopen. In groep 1 van de schaakclub Santpoort werden deze week gespeeld: G. Schuurman Sterk afgebroken; Pelsv. d. Bronk 10; BlansjaarW. Schuurman 0—1. Pels en Steyn gaan aan de kop met 6% uit 8, gevolgd door M. de Groot met 6% uit 11 en W. Schuurman met 6 uit 8. Aan de staart deden zich geen veranderingen voor, hoewel de positie van v. d. Bronk er door zijn nederlaag niet beter op werd. In groep 2 was de uitslag: Houterman— Homan afgebroken; RoosVosman 01. In deze groep is de spanning geheel zoek. Vosman is zover uitgelopen, dat hij alleen nog in theorie is te benaderen, terwijl Roos maar weinig kans heeft de onderste plaats te verlaten. Tussen nummer 1 en 10 ligt een verschil van niet minder dan tien punten. In groep 3 speelden: HosVos 10; Bus selman—In 't Velt 0—1; Winters—Hoogzaad 10; PieterseBaljet 01; LeysmaLa- bouchère 0—1 en LabouchèreBusselman (afgebr.) 01. Al zijn Labouchère en Pieterse door hun nederlagen een stapje achterop geraakt, ze zijn nog lang niet uitgeschakeld, temeer daar de leiders elkaar nog zullen ontmoeten. Aan de kop gaat nog altijd In 't Velt met 11% uit 14, gevolgd door Hos met 11 uit 14, Pieterse 11 uit 15 en Labouchère 10% uit 16. Onder aan de lijst is de toestand ongewij zigd, al moeten ook Hoogzaad en Vos gaan oppassen. Donderdag 26 Februari trekt Santpoort I naar Haarlem II voor het spelen van de laat ste bondswedstrijd van dit seizoen. Men hoopt op een gelijk spel. „Denk en Zet" dacht en schoof De Beverwijkse damclub „Denk en Zet" speelde in café „de Zwaan" de volgende partijen: Onderlinge competitie: N. de BoerC Diepgrond 0—2; J. v. d. Wel—N. Struve 02; W. van KlaverenW. van Elzen 11; R. MahlbergB. Zuiderduin 20. Bekercompetitie: M. Klein—W. van Kla veren 0—2; R. MarlbergN. Struve 1—1; B. ZuiderduinJ. v. d. Wel 20. 33. Tierend ondergingen de kapitein en de beide spionnen de schuimdouche, die Panda hen met het blusapparaat toedien de. Blubberend en bellen blazend tracht ten zij zich vergeefs tegen de medogen- loze straal te beschermen. Machteloos wre ven zij zich in de verblinde ogen, tcrivijl zij bloeddorstig overpeinsden, wat zij met Panda zouden doen zodra dat hinderlijke blusapparaat leeg was. Maar ook de grote detective was inmiddels tot de conclusie gekomen, dat zij enige wraakzucht te duch ten zouden hebben, indien zij zich niet snel uit de voeten maakten. „Kom!", riep hij, op een patrijspoort toesnellend, „weg van hier!" Panda liet de blusser vallen en, na een laatste blik naar de mannen, die zich schuimbekkend in de ogen wreven, werkte ook hij zich door een patrijspoort naar buiten. Het geluk was onze vrienden gun stig: vlak boven hen hing een reddings boot, die zij net konden bereiken. „Gauw!", riep Pat, „wij vluchten met dat boot, vóór die mannens weer kunnen zien!" ADVERTENTIE 'tl Tip voor treuzelaars en stomen, die langzaam ins beweging kcumen: Zendt spoedig geld, Niet uitgesteld, DaamA kunt U er over „bomen"! W0 danken de llr. A. B. te A'dam voor deze Inzending. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOORTEN: Jan G. C„ z. van B. J. Stottelaar en T. de Pagter; Johannes J.. z. van P. Lensen en M. A. Pirovano; Marinus J. z. van J. C. v. Rumpt en E. B. Bolhaar; Maria A. L., d. van L. Uiterwijk en M. C. W.'Hofman; Henrica A. J., d. van H. J. J. Pirovano en H. M. Admiraal; Udo J., z. van U. J. v. Wijngaarden en A. A. Bruinenberg; Johannes M., z. van C. D. v. Goeverden en J. Grijns; Jan, z. van C. Bos en F. Kijk in de Vegtec Geertruida W. P., d. van M. C. Lief- ting en J. J. v. Galen: Maria A., d. van J. F. Staring en B. L. v. IJhelmuijden; Anna M., d. van P. B. Bos en A. M. Schoo; Petrus W. J., z. van P. W. Pepping en M. Kuijl; Johan nes C., z. van J. C. Gietelink en A. Zeijle- maker. ONDERTROUWD: J. W. Los en A. J. Hoogland. GETROUWD: G. Kruk en M. G. F. Th, ter Burg; P. Bil en J. Wierdsma; A. J. M. Leeebeke en G. A. M. Vermeulen. OVERLEDEN: E. Chr. de Wilde, 83 j„ on gehuwd: G. Volk, 81 j., geh. met Chr. Salo mons; A. Durge, 81 j., weduwn. van M. Doesburg; H. Warmerdam, 66 i., geh. met S. M. v. d. Zon: G. Leegwater, 87 j., wed. van J. Valk; H. Kroonsberg, 83 j., geh. met A. Kluft. Drentse boeren hebben ter beschikking gesteld van hun collega's in de geteisterde gebieden 76 vaarskalveren, 103 pinken, 36 vaarzen, 18 koeien, 3 stieren, 3 veulens, 219 biggen, 70 fokzeugen, 3 fokberen, 18 zeu gen, 15 varkens en 1 schaap. Voorts werden ter beschikking gesteld 460 ton hooi, hoewel er in Drente geen ki logram hooi over is, 1100 ton stro, 750 ton voederbieten, 380 ton voeraardappelen, 200 ton pootaardappelen, 50 ton goedgekeurde zaaihaver, 400 ton krachtvoeders en 70 ton kuil- en persvoer. Wanneer deze hoeveelheden per spoor zouden worden verzonden naar de nood- gebieden, zouden voor dit transport 334 wagons nodig zijn. De Elzas zond 300 ton goederen In Rotterdam is een gepavoiseerd Rijn schip uit Straatsburg aangekomen met 300 ton goederen, bijeengebracht door de be volking van de Elzas. De goederen werden aan het Rode Kruis overgedragen door generaal Raymond Gruss, oud-gouverneur van Straatsburg en president van het Rode Kruis voor de Beneden-Rijn. Mr. C. J. M. Schaepman, voorzitter van het Comité Nederland1 Straatsburg en Nederlands Rijnvaartcom missaris, en jhi\ H. Beelaerts van Blok land, die het Nederlandse Rode Kruis ver tegenwoordigde, hebben de generaal dank gebracht voor deze zending. ADVERTENTIE OOCOOOOOOOOOOCOOOCOOOCXXOOOCXDOOCOCOOCOCOOOOCOOOOOOOOOOOC. Uniformen voor Land-, Zee- en Luchtmacht Uniformen v. d. Koopvaardij Witte en khaki tropenkleding UNIFORM-SPECIALISTEN Zijlstraat 71 Haarlem - Tel. 16963 Uit de Opregte Haailemsche Courant van 21 Februarij 1853 WE DN EN. Alhier irc een aanslag op het leven van Z. M. den Keizer ondernomen, welike, onder Gods zegen, is mislukt. De Keizer is omstreeks één ure des namidd-aigs, door den graaf Odonell vergezeld, op de Bastei gaan wandelen. Terwijl hij over .de borst wering naar de soldaten zag, welke in de gracht in den wapenhandel werden geoefend, is hij door een Hongaar met een lang mes in het achterhoofd ge stoken. Alleen door eene snelle omwen teling des Keizers is de volvoering van dezen aanslag verijdeld. De wond was zoo ligt, dat Z. M. zich te voet naar het pa-leis van den Aartshertog Albrecht heeft kunnen begeven, aiwaar het eerste verband is gelegd. De dader Is vast gegrepen en, met moeite door de mili taire wacht tegen d-e woede des volks be veiligd, in verzekerde bewaring ge bracht. Zijn naam Is Laslo Lamengi. Hij was vroeger huzaar en thans kleeder- ma-kersknec-'ht. Zijn beweegredenen zijn nog onbekend. Pleegkind. De Canadese stad Ottawa heeft het dorp Kruiningen geadopteerd. Bur gemeester M. Vogelaar heeft een brief ontvangen met het verzoek nauwkeurig op te geven hoe groot de schade is en wat hij allemaal denkt nodig te hebben. Veelbelovend. De vijfjarige Gerard Car- don in Rijssel (Fr.) was m.et een drie jarig broertje en een zusje van nog geen jaar alleen in huis, toen er brand uitbrak. Het vuur verspreidde zich met zeer grote snelheid. Zonder te aarzelen hees de vijfjarige zijn broertje in de kinderwagen, waarin het zusje lag, waarna hij de wagen zo snel .mogelijk het huis uitreed. De drie kinderen ble ven gespaard. Het huis brandde geheel uit. Vooruitgang. Het Amerikaanse leger ver klaart geleide of zelfbesturen de projec tielen te hebben, die zo goed zijn, dat het vrijwel onmogelijk is, dat zij hun doel missen, ongeacht de bewegingen van vijandelijke vliegtuigen. De ont wikkelingen op het gebied van de atoombom, supersonische raketten en radar zijn in een program voor geleide of zelfbesturende projectielen verenigd een program, dat in vele opzichten van het ontwikkelingsstadium in het stadium der massaproductie is getreden, aldus de bekendmaking van het leger. Mau Mau. De regering van Kenya heeft medegedeeld, dat de Mau Mau sinds het afkondigen van de noodtoestand in Oc tober. van het vorige jaar 202 mensen heeft gedood, namelijk 9 blanken, 3 Aziaten, 177 Kikoejoes en 13 andere in boorlingen. Politie en militairen hebben 122 oproerlingen gedood. Dood en brood. Op tien New Yorkse be graafplaatsen stonden Donderdag 550 kisten, die door een staking van 200 doodgravers niet ter aarde besteld kun nen worden. De staking is 17 Januari begonnen. Vele overledenen zijn door hun verwanten zelf begraven. De sta kers eisen een loonsverhoging van 10 dollar per week en andere voordelen. Vanwege de gemeentelijke gezondheids dienst wordt dagelijks controle gehou den. Tot dusver zijn voor de hygiëne schadelijke gevolgen van de toestand uitgebleven door het koude weer. Vlucht. Met ingang van Maandag zullen per dag 950 Oost-Duitse vluchtelingen per vliegtuig uit West-Berlijn naar West-Duitsland worden overgebracht. Dit betekent een verhoging van het hui dige aantal met 30 procent, aldus heeft dr. Nahm, een functionaris van het West-Duitse vluchtelingenministerie Donderdag te Bonn verklaard. Hij ge loofde, dat de vloed van vluchtelingen, die in Januari het hoogtepunt van 25.000 bereikte, binnenkort zal afnemen. Als zuiver persoonlijke mening gaf hij, dat Oost-Duitsland zal trachten de toe gangswegen tot West-Berlijn af te sluiten. Weg. De acht leden van de Israëlische legatie te Moskou hebben Donderdag avond de Russische hoofdstad'verlaten. Zij begaven zich op weg naar Helsinki. Boos. Gëorge René Boos, de Élzassfsche sergeant, die vrijwillig gediend heeft bij de Waffen-èS en dë vorige week door èen militaire rechtbank te Bordeaux ter dood veroordeeld is wegens'zijn aandeel in de massamoord van Oradour, is Don derdag door dezeldè rechtbank op grond van hoogverraad tot 15 jaar dwangar beid veroordeeld: Boos gaf toe, dal hij in 1941 vrijwillig tot de SS was toege treden. Zwitserse franc. Met ingang van 24 Februari a.s. geldt voor de herleiding van de bedragen van postwissels» naar Zwitserland een koers van 10(1 Zw-, fres, ƒ87,40. Vonnis. Radio-Warschau meldt, dat twee Polen, die in 1951 naar West-Duitsland waren gevlucht en volgens de tenlaste legging in 1952 per valscherm uit'een Amerikaans vliegtuig boven Polen' wa ren neergelaten, ter dood zijn veroor deeld door een militair tribunaal in Warschau. De veroordeelden, Sosnowski en Srzyszewski genaamd, zouden hebben getracht een spionnage-organisatie op te richten en sabotage te bedrijven ten be hoeve van de Amerikaanse militaire ge heime dienst. De beklaagden hadden schuld bekend, aldus radio-Warschau. Oproep. In een vérklaring in de New York Herald Tribune beeft generalissimus Tsjang Kai Sjek, de Chinese nationa listische leider een beroep op de niet- communistische wereld gedaan morele en materiële hulp te geven voor een grootscheepse invasie op het Chinese vasteland. Een dergelijke invasie zou fundamenteel zijn voor het eindigen van de oorlog in Korea, aldus de généraal, wiens verklaring vervat is in een brief van 12 Februari tien dagen ha pre sident Eisenhower's 'aankondiging van de „deneutralisering" van Formosa. HET is een fabel dat de bliksem in de buurt van een hoge bliksemafleider nooit inslaat in lagere gebouwen. De prac- tijk heeft de onjuistheid van deze mening aangetoond, want het is voorgekomen dat de bliksem insloeg in een schuur die ge plaatst was tussen verschillende hoge ge bouwen, welke alle van een bliksemaflei der waren voorzien. Tot voor kort kende men twee systemen, of combinaties daarvan, om .gebouwen tegen bliksem te beschermen. De oudste methode werd aange wend door Franklin en bestond uit het aanbrengen van een scherpe spits op het hoogste gedeelte van het bouwwerk, welke spits door een goed geleidende stang met de aarde werd verbonden. Het nadeel van dit veel gebezigde systeem was echter dat de actieradius van deze blik semafleider zeer gering was. Een ander systeem bestond uit het aanbrengen van verschillende ijzeren stangen rondom het te beveiligen gebouw, zodat het bouwwerk als het ware was gevat in een metalen kooi, welke flink geaard was. Deze metho de werkte beter na,armate het aantal tra lies van die kooi groter werd, hetgeen uiteraard een zeer kostbare geschiedenis was. Moderne bliksemafleiders bestaan uit een koperen stang, die in een spits eindigt en dus veel overeenkomst vertoont met de uitvinding van Franklin. Maar hiermede houdt de gelijkenis dan ogk op, wgnt onder de moderne bliksemafleider bevindt zich een porceleinen kap, bedekt met een dunne glazuurlaag, waaronder zich een radio actieve stof bevindt. Daaronder zijn nog enige vangarmen geplaatst die aan het uit einde eveneens een geringe hoeveelheid van deze stof bevatten. Hierdoor wordt n.l, de actieradius van de bliksemafleider ver groot. De radio-actieve stof ioniseert de lucht in de omgeving en maakt haar daardoor beter geleidend. En aangezien de weg die de blik sem neemt, bepaald wordt door de geleidbaarheid van de lucht, zal de radio-actieve spits de bliksem dus als het ware tot zich trekken. Op deze wijze kan een actieradius worden verkregen van 50, 100 of 200 meter, het maximum bereik schijnt bij circa 300 meter te liggen. Deze ionisering van de omringende lucht vergroot boyendien de kans op een zgn. stille ontlading van de onweersbuizonder bliksemvormingzodat dus van een enigs zins preventieve werking van de bliksem afleider zou kunnen worden gesproken. Zoals u weet, heeft ook een sterke be wapening een preventieve werking, van daar dat we ons de laatste jaren zo goed in de spulletjes steken. Maar wist u ook dat de actieve dienst van een stuk zwaar geschut nog geen 3 seconden duurt/Met andere woorden, een stuk zwaar gésghut moet na 3 seconden actieve dienst in de reparatie! Daarover Maandag. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2