Dit jaar bouwen aan een uitermate comfortabel complex A. REYM Volksmuziekschool heeft het goed voor met Velsens jeugd „Barracuda" door „Nestor" en „Hector" gisteren vlotgesleept Huis vol mysterie TAXI NODIG? Autorijschool 5000 ie Riet 4 Velsens „paradijs voor bejaarden" RIJSCHOOL Mi M VERKEERSTHEORIE AUTORIJLES? Nieuwe R.K. school voor BLO BEL 5000 Meer beurzen voor Velsens studerenden Belangrijke stoot naar ontplooiing cultureel leven Voor onze kwartaal-abonnés Vele overheidsdiensten straks op Marktplein bijeen Lijk aangetroffen Voor de kinderen J FEUII.I ETON door Jane England „Vrouwen - wereldgebeds dag" in de IJmuidense Iehthuskerk „Vrije Vogels" viert lustrum met operette-revue Hartelijkheid voor werkmeester A. Achterhof ZATERDAG 21 FEBRUARI 1953 Als straks, men hoopt al dit jaar met de bouw te kunnen beginnen, het complex voor ouden van dagen in IJmuiden zal zijn verrezen, kan een behoorlijk aantal bejaarden zeggen: we zijn goed bezorgd en worden best verzorgd. Velen, die zich nu nog moeten behelpen omdat ze inwonen, krijgen dan de gelegenheid weer op „eigen grond" te komen en de huishoudelijke doening weer zelf ter hand te nemen. Anderen, die er de voorkeur aan geven „en pension" te gaan, krijgen hiertoe eveneens de kans. In het hoofdgebouw, dat grotendeels aan de Rijnstraat komt te staan zullen immers hoofdzakelijk pensiongasten komen, hetzij individueel, hetzij dat man en vrouw er samen intrekken. Er zijn dan ook zowel één- als tweeper soonskamers. Dit en pension zijn houdt in, dat men in de gezamenlijke eetzaal, die op de eerste verdieping komt, de maaltijden kan gebruiken. Wil men echter, wanneer, er bezoek komt, in het eigen appartement de thee nuttigen, dan is de mogelijkheid er. De kamers zijn naar verkiezing op de begane grond of op de verdiepingen geves tigd. Indeling van het „huis" Om in de „gewelven" van het souter rain te beginnen, hier zijn ondergebracht een keuken, provisiekamer, centrale ver warming (het gehele complex, dus ook de alleen staande woningen, wordt van hier uit bediend), kolenkamer, fietsenstalling, linnenbergplaats, linnenkamer en bad kamer. De bewoners houden er hun eigen lin nenkast op na, maar er moet '.-oor hen worden gewassen en ook het goed vaa de ziekenzalen wordt in het eigen gebouw ge reinigd. Op de begane grond vindt men de ge bruikelijke indeling van vestibule, hal, gang, noodtrap, toilet, werkkast, badkamer en de woonkamers. De eerste verdieping, die ook per lift kan worden bereikt, dit vervoermiddel be weegt zich trouwens van souterrain tot zolder, zijn de woon- en slaapkamer van de directrice, de kamers van het per soneel, dat uit gediplomeerde verpleegsters en hulpen zal bestaan, de eetzaal, twee ziekenzalen, een theekeuken, een isoleer kamer en de zogenaamde dodenkamer. Ook is op die étage de administratie gevestigd. Etage-bouw Aan de Vechtstraat en de Waalstraat komen een aantal étage-woningen voor de bejaarden. Zowel op het parterre-gedeelte als op de verdieping hebben de bewoners de beschikking over een ruime woonkamer, een keuken en een balcon. Hangkasten, legkast en werkkast completeren met de wasgelegenheid het geheel. De beneden- bewoners hebben met de bovenburen niets te maken, want de trap, die naar boven leidt, wordt aan de buitenkant van het ge- ADVERTENTIE UW ADRES. SANTPOORT: IJMUIDEN: Hagelingerweg 134, Telefoon (alleen) 8930 IJmuiderstraatweg 177, Telefoon 4800 Als gevolg van een verzoek van het be stuur van de Don Bosco Stichting te Velsen hebben B. en W. aan de raad voorgesteld medewerking te verlenen aan de stichting van een zesklassig schoolgebouw met han- denarbeidlokaal voor de door deze stich ting beheerde R.K. school voor buitenge woon lager onderwijs. In de vergadering van de gemeenteraad van Velsen op 22 Augustus 1950 werd, overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten aan het bestuur van de R.K. Schoolvereniging „St. Laurentius" te IJmuiden-Oost een bedrag van 15.000 beschikbaar te stellen voor de eerste in richting van een te openen school voor buitengewoon lager onderwijs, die zou gehuisvest worden in leegstaande lokalen van de Sint Franciscusschool. Bij besluit van 10 Juli 1951 werd het bedrag met ƒ5150,verhoogd. Het beheer over de betrokken school is door de R.K. Schoolvereniging „St. Lau rentius" overgedragen aan de Don Bosco Stichting, aan welke Stichting door de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen voor 1953 bouwvolume is toe gewezen voor een zesklassige school met liandenarbeidlokaal. Een nieuw schoolge bouw is noodzakelijk, omdat het aantal leerlingen der school voortdurend toe neemt en de in de Sint Franciscusschool beschikbare schoolruimte voor deze school voor zwakzinnigen ontoereikend is. bouw gemaakt en een lange buitengang met balustrade is de toegangsweg tot de bovenwoningen. Aan de zijde van de Scheldestraat komen vier maal twee huisjes, zonder ver diepingen. Bij de huur van al deze wonin gen zijn verwarming, licht en water inbe grepen. En het mooiste is, dat iedereen boven de 65 jaar, welk geloof, richting of politieke overtuiging men ook is toegedaan, een plaats in dit „aardse paradijsje" bij het gemeente bestuur kan aanvragen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gediplomeerd Instructeur. KENNEMERLAAN 138 IJMUIDEN Op de gemeentebegroting voor 1953 is een bedrag van 7500,uitgetrokken als bijdrage aan de kapitaaldienst, wegens deelneming in het studiefonds van de ge meente Velsen. Het jaarlijks door de ge meente in dit fonds te storten bedrag werd bepaald op 5000, Thans is 2500,— meer uitgetrokken om studerenden, die niet voor een studiebeurs in aanmerking komen, en financiële moei lijkheden hebben bij het volbrengen van hun studie, toch te kunnen helpen. In ver band hiermee stellen B. en W. voor de Verordening regelende de toekenning van studiebeurzen in de gemeente Velsen te wijzigen en aan te vullen. Wanneer de muziek- en zangverenigin gen in Velsen over enkele jaren weer vol doende toevloed van nieuwe leden hebben, zal dit mede te danken zijn aan de Volks muziekschool, die met ingang van 1 Octo ber in navolging van Haarlem en Santpoort in verschillende lokalen hier zal beginnen. Het doe' van de school is in de eerste plaats het geven van goed muziekonderwijs voor weinig geld, zodat dit voor iedereen bereik baar is. Men tracht de kinderen hierbij niet alleen te brengen tot actieve muziekbeoefe ning, maar hen ook zodanig te ontwikkelen dat zij goede muziek kunnen begrijpen. Dat ook het gemeentebestuur enthousiast is voor de plannen van de commissie, die Donderdagavond door wethouder H. de Boer werd geïnstalleerd, bewijst de finan ciële en morele medewerking, die al is toe gezegd. In deze commissie hebben zitting genomen ds. J. v. d. Berg, voorzitter; H. G. de Man, secretaris; J. van Os v. d. Abeelen, penningmeester en als leden dr. P. Brom mer, mevrouw H. J. C. Mantje-Coppee; C. van Wielink, S. P. Veldhuizen, A. Blüm en H. van Marken. Voorts zal nog een ver tegenwoordiger van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst toetreden, die er voor zal waken dat de school geen con currente wordt voor de particuliere mu ziekleraren. De school is als onderafdeling ondergebracht bij de Velser Gemeenschap. De leerkrachten, die in het bezit moeten zijn van officiële diploma's men denke hierbij aan de methoden van Gehrels en Ward zullen met de lessen starten in IJmuiden, IJmuiden-Oost, Velsen-Noord en Santpoort-Station. Ook wordt overwogen in Driehuis met een klas te beginnen. De leerlingen, kinderen van acht tot elf jaar, zullen in de eerste twee jaar, de af deling A, voornamelijk algemeen vormend muziekonderwijs volgen en enige canons en volksliederen leren. Na een jaar kunnen de kinderen ook les krijgen in het bespelen van de blokfluit en na twee jaar van een instrument naar keuze. Het instrumentale gedeelte is ondergebracht in afdeling B en duurt drie jaar. Anderhalf uur elementair onderwijs is hierbij verplicht. De leer krachten zullen beoordelen voor welk in strument de leerling aanleg heeft. In afde ling A wordt twee maal per week een uur onderwijs gegeven. Omtrent de schoolgeld regeling moet het bestuur van de Velsense Muziekschool zich nog beraden. Men is wel van plan de lessen te geven aansluitend aan de gewone middag-schooluren. De in schrijving is natuurlijk geheel vrijwillig. Men verbindt zich voor een jaar. Direct na de grote vacantie zullen propagandafolders in de derde en vierde klas worden ver spreid. Voor volwassenen (minimum leeftijd achttien jaar) zal een speciale cursus in de avonduren worden gegeven. Behalve alge- bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten. 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven 3e. Geen kosten voor overschrijving Indien U hiervan gebruik wilt maken, verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. meen muziekonderwijs zal worden onder wezen in muziekgeschiedenis. Met behulp van gramofoonplaten zullen belangrijke werken van grote componisten worden be sproken. Na een half jaar kunnen de cur sisten les krijgen in het bespelen van blok fluit en na een jaar instrumentaal onder wijs naar keuze ontvangen. Om de jeugdige financieel minder goed bedeelden in de gelegenheid te stellen na twee jaar het onderwijs te blijven volgen en een instrument aan te schaffen, is naast de gemeentelijke subsidie particuliere steun een onvermijdelijk gevolg. Derhalve hoopt het bestuur op vele begunstigers. De plannen voor bebouwing van het Marktplein in IJmuiden-Oost nemen steeds vaster vorm aan. Deze week nog zijn er naar wij vernemen in Den Haag bespre kingen gevoerd tussen Velsense gemeente autoriteiten en de betrokken overheids instanties. De bedoeling is, dat van ge meentewege een postkantoor op het Marktplein zal worden gebouwd, dat door de P.T.T. wordt overgenomen. Daarnaast zullen verrijzen een nieuw gebouw voor de Gemeentelijke Geneeskundige Dienst, voor de dienst van Sociale Zaken en een kan toor voor de gemeenteontvanger. Het in tekening brengen van deze plannen is op gedragen aan architect Symons in Amster dam. De kotter TX 36 heeft onder de kust ter hoogte van IJmuiden het stoffelijk over schot van een man opgehaald. Het scheepje is er mee naar Texel gevaren. Geslaagden voor handelsexamens Bij de gehouden examens van de vere niging van leraren slaagden voor boekhou den: de heer A. P. Kampman, Santpoort; Nederlandse handelscorrespondentie: mej. T. A. Brasser, mej. A. W. Plug en de heer T. W. Mol, allen te IJmuiden; de heer A. de Back te Velsen en de heeren W. Kok en P. J. Rozemeyer te Velsen-Noord. Fran se handelscorrespondentie: mevr. Th. K. v. d. Putten-Boscher, Santpoort; mej. E.- J. J. Huijbers en J. Overwater te IJmuiden. Duits: de heer F. H. Kochx, Beverwijk. Engels: mej. T. Schaap en de heer A. H. v. d. Pal, beiden uit Beverwijk; de heer H. Rijken, Santpoort-Station; de heren N. de Waard, IJmuiden; J. G. Weenink, Velsen-Noord en J. de Wit, Wijk aan Zee. Chef-correspondent Nederlands: de heer G. C. Ravenhorst, Santpoort-station. IJmuidens „kapsucces" Donderdagavond werd in het Americain hötel te Amsterdam door de „Club Marcel" een permanent-concours gehouden. De heer G. Verhoef uit IJmuiden behaal de in dit concours de vierde prijs. De entréegelden werden in het Nationaal Rampenfonds gestort. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Dinsdag 3 Februari: mt. Post Boy IJM 35. Dinsdag 10 Februari: mt. Doggersbank KW 75. Woensdag 11 Februari: st. Tzonne IJM 1, Gelria IJM 21, Vios I IJM 24; mt. Thorina IJM 33, Allan Water IJM 34, Medan IJM 57, Eveline IJM 116. Donderdag 12 Februari: st. Haarlem IJM 9; ml. Cornelia Maria SCH 135. Vrijdag 13 Februari: st. Mary IJM 61, Abraham VL 77; ml. Verwachting IJM 204, Wiron III IJM 221, Arie Nico KW 17, Con cordia KW 26, De Verwachting KW 28, Eli zabeth KW 64, Saturnus KW 69, Jan KW 84, Willempie KW 89, Alida KW 91, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Avontuur KW 114, Petronella K W125, De Vier Gezusters KW 162, Willy SCH 7, Dolfijn RO 2; mk. Marian ne IJM 7, Twee Gebroeders IJM 27, Sterna IJM 99, Wiron V IJM 208, Wiron I IJM 210, Dageraad IJM 229, Magda IJM 272, Nehim I AM 16. Nehim II AM 17, Nehim III AM 18, Tiny KW 34, Prinses Margriet KW 51, Arendje KW 98, Koningin Juliana KW 133, Tinie Dieuw WR 33. Zaterdag 14 Februari: ml. Tonny VL 74, Adjowico RO 9; mk. Pietertje HD 87. Maandag 16 Februari: ml. Heemstede IJM 53, Orion KW 22, Cornelis KW 24, Neder land VI KW 37, Helena KW 39, Floris KW 59, Volharding KW 65, Excelsior II KW 78, Toenadering KW 95, De Vrouw Dirkje KW 104, Gebroeders KW 108, Rijnmond V KW 110, Willy KW 141, Arie KW 155, Gebroe ders KW 166, Eendracht KW 168, Aleida KW 169, Onderneming KW '175, Bertina KW 85; mk. Twee Gebroeders IJM 3, Rex IJM 228, Dageraad IJM 229, De Jonge Wil lem IJM 230, Neelte IJM 240, Haarlem I IJM 276, Samenwerking KW 21, Anne Marie KW 27, Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Her- mina IV KW 53, Dine Marie KW 57, Twee Gezusters KW 77, Jacob KW 92, Willem KW 94, Koningin Juliana KW 133; motorharing- logger Bonefaas SCH 95. Dinsdag 17 Februari: mt. Excelsior III KW 76; ml. Adrainus KW 10, Willem Cornelis KW 16, Sumatra KW 86. Prinses Marijke SCH 9, Jacoba Gesina SCH 36, Margaretha Maria SCH 73. Scheveningen SCH 107, Prin ses Margriet SCH 248; mk. Marianne IJM 7, Jana KW 120. Woensdag 18 Februari: st. Petten IJM 49; ml. Toenadering KW 95, Jacoga KW 107, De Vrouw Jacoba KW 122; mk. Twee Gebroe ders IJM 3, Poolster IJM 11, Tiny KW 34, Jacob KW 92. Donderdag 19 Februari: st. Herman IJM 2, Flamingo IJM 25, Vikingbank IJM 183: mt. Wiron IV IJM 209; ml. Verwachting IJM 204, Willempje KW 89, Cornelis VL 83, Drie Gebroeders HD 79; mk. Rex IJM 228, Haar lem I IJM 276, Samenwerking KW 21, Twee Gezusters KW 77. Nehim III AM 18. Vrijdag 20 Februari: st. Norma Maria IJM 6. Sumatra IJM 62; mt. Shamrock IJM 129. V -V 'c 'V A Sk -• r V' 'Mv"; V Bunkie stond in het gat en keek naar binnen. Hij kon niet veel onderscheiden, want het was tamelijk donker daarbinnen. Toch liep hij voorzichtig door en Rick kwam met hem mee. Ze kwamen nu in een lange gang, een soort lange kelder, waar de muren aan weers zijden van grote stenen waren gebouwd. Het rook er muf en vochtig. Bunkie keek Rick aan. „Zullen we verder lopen?" Riek knikte ondernemend. Hij voelde ook wel wat voor een onderzoekingstocht. En samen liepen ze verder de kelder in. „Er is nog net licht genoeg, om te zien waar je loopt", zei Bunkie. „Ja, voorzichtig maar, dat je je neus niet stoot tegen zo'n uitstekende steen!", waar schuwde Rick. „Wat klinken onze stemmen hier raar, hè?", vond Bunkie. „Omdat we in 'n kelder lopen", zei Rick. „Dat klinkt altijd zo hol". Ze vonden het een aardig avontuurtje en liepen verder. Het werd steeds donkerder, maar er viel toch altijd nog wel wat licht door de spleten in de muren naar binnen. „Ik ben benieuwd, waar we terecht zullen komen!", zei Bunkie. „Dat zullen we wel zien", antwoordde Rick. „Pas op, daar ligt een losse steen val maar niet!" „En stoot je hoofd niet tegen die uitsteeksels daar!", zei Bunkie. Het Nederlandse kustvaartuig m.s. „Barracuda", is Vrijdag ter hoogte van Bergen aan Zee op de kust gelopen. Het schip op het strand. Vlak voor de plek, waar de orkaan van de eerste Februari bijna een bres in de duinen benoorden Bergen aan Zee sloeg en een paar machtige bunkers aan gruis werden gerammeid, schommelde gisteren de Nederlandse coaster „Barracuda" zijn grijze romp op de banken. Toen het in de middag laag tij was, konden de paar men sen, die de lange, koude wandeling langs het nu wel heel brede strand er voor over hadden gehad, bijna om de gestrande kust vaarder heenlopen, maar niettemin hadden de deskundigen van Wijsmuller toen reeds alle hoop, dat het zou lukken de 290 ton metende kustvaarder bij hoog tij los te sle pen. Dat is gisteravond om kwart over tien inderdaad gelukt. De stranding van deze „Barracuda" is slechts door een paar arbeiders, die op het strand schroot losbranden van een paar daar blootgewoelde gevechtswagens, gezien: omstreeks half negen raakte de Barracuda in de dikke mist vast op de banken, op ongeveer drie kilometer ten Noorden van Bergen, maar het scheepje wist toen nog los te komen. Op de Zuidwestelijke wind is de coaster daarna echter verder naar het Noorden afgedreven, om tenslotte met het achterschip weer vast te raken, zo vertel den de ooggetuigen. Het voor Hamburg bestemde vrachtbootje dat vap Antwerpen kwam, maakte een slag rond en schoof met de steven vooruit ver der de bank op; het achterschip kwam ech ter weer vrij. Zoals wij al gemeld hebben, vertrok de „Neeltje Jacoba" onmiddellijk uit IJmuiden met de sleepboot Nestor, die later in de middag gesecondeerd werd door de Hector. De Neeltje is toen evenwel teruggekeerd, daar er geen gevaar voor de bemanning te duchten viel; de reddingboot van Egmond is echter in de buurt gebleven om te kun nen ingrijpen als dat nodig mocht zijn. Per vlet is in de middaguren een lijn overgebracht van het gestrande schip naar de Hector. De „Barracuda" is het eigendom "van de heer L. H. Vogelzang uit Groningen en da- 7-8 54) „O, dat zou best kunnen", zei Fiona, „ze heeft een zwak plekje voor Philip en bij zo'n oud mens doet 't gewoon bespottelijk aan". „Schei uit Fi", onderbrak Neill haar. „Je weet niet, waar je over spreekt. En be spottelijk is 't zeker niet, het is eerder pathetisch". „In ieder geval behoeft niemand zich er aan te stoten", merkte Constance op. „En waarschijnlijk betekent die gehecht heid aan Philip voor de oude vrouw heel veel". Neill keek haar verwonderd aan. „Wat is er met jou gebeurd?" vroeg hij lang zaam. „O. een heleboel", antwoordde Con stance. „Neill, ga alsjeblieft Philip ver lossen. Niemand zal er aanstoot aan ne men, als jij binnenkomt...." „Je bent heel anders...." hield Neill vol. „We hebben champagne aan tafel ge dronken", zei Constance „misschien komt 't daardoor". „Werd tante Chloë vrolijk?" vroeg Fiona. We werden alle drie vrolijk en 't was heel gezellig", antwoordde Constance. Neill lachte opeens hardop, ,,'t Klinkt alle maal heel vreemd", zei hij. „Ik zal zelf eens binnen bij Tante Chloë gaan kijken. Vooruit Fi, zeg jij goedennacht en ver dwijn naar boven. Het is meer dan tijd voor je". „O", zei Fiona met een warme klank in haar stem, „ik voel me vanavond zo won derlijk prettig. Ik weet met wat 't is. Die oude vriendin van je is een engel, Con stance". „Ik vind haar zelf altijd nogal bazig", zei Constance. „Hoewel daarnaast wel heel lief". Neill grinnikte. „Dat zal Fiona straks ook wel ontdekken", zei hij. „Als ze voor zes maanden bij haar nieuwe Tante Sara gaat logeren om goede manieren te leren". „Wil je me vertellen, dat Sara er in geslaagd is Fiona over te halen, om zich door haar te laten bijschaven?" vroeg Constance quasi verwonderd. „Jullie zijn naarlingen", riep Fiona glim lachend uit en met een spontaan uitgesto ken hand liep ze op Constance toe. „O, Con, ik ben aldoor beestachtig tegen je geweest. Sara heeft me dat gezegd. Ik vind 't helemaal niet erg, als Sara me op mijn nummer zet. Ze is een schat. Ze is van het eerste moment af aardig voor me geweest. Zo iets is me nog nooit overko men. Ik ben dol op haar. Ze mag mijn ma nieren corrigeren zoveel als ze wil!" „Je zult het bij Sara heel prettig heb ben", zei Constance, „en je zult je enorm amuseren". „Laten we ophouden met deze lofzang op Sara", kwam Neill tussenbeide. „Vooruit, Fi, kom mee om tante Chloë goedennacht te zeggen". „Ik kom al", zei Fiona. Constance stak een sigaret op en liep langzaam achter hem aan mevrouw Fin- chams zitkamer binnen. Philip stond bij de schoorsteenmantel en zag er vermoeid uit, vond Constance. Waarschijnlijk had hij last van zijn enkel. Hij moest niet blijven staan.... Ze glimlachte hem toe en be dacht zich met verwondering, dat ze zich al, als een echte vrouw, bezorgd maakte over wat al of niet goed voor hem was „Laat ik in hemelsnaam niet zo worden", hield ze zichzelf voor, „-dat soort vrouwen, die zich altijd zorgen maakt, haat ik. Maar het is een feit, dat hij er moe uitziet en niet bepaald opgewekt. Waarschijnlijk heeft de oude vrouw het .hem erg lastig gemaakt". „Dag tante Chloë", zei Neill, „u ziet er vermoeid uit, u moet naar bed gaan". „Ja, ja", antwoordde mevrouw Fin- cham, „dat is goed, we gaan naar bed, allemaal naar bed. Philip blijft hier van nacht". „Schitterend", zei Neill. Mevrouw Fincham keek hem achter dochtig aan. „En hoe heb je bij dat oude mens gegeten? Ik snap niet, wat je er aan vond om bij haar te eten. Fiona kan naar haar toe gaan, dat laat me koud...." De vrouwenwereldgebedsdag, welke ieder jaar de eerste Vrijdag in de lijdensweken overal ter wereld wordt gehouden, heelt gisteravond vele gelovigen van alle ge zindten naar de Iehthuskerk aan de Fah- renheitstraat geroepen: in 114 landen is dezelfde liturgie gelezen, gebeden en ge zongen. De liturgistes van deze avond waren mevrouw v. d. Gronden van de Christelijk Gereformeerde kerk en mevrouw Ham van de Oud-Katholieke kerk en het on derwerp was „Wandelt als kinderen des lichts", terwijl de oproep tot aanbidding luidde: „Dit is de gebedsdag. Hebt gij Gods kinderen horen zingen in India, ter wijl het bij u nog donker was? En waart gij u om de middagtijd bewust van de scharen, die van Noord tot Zuid zingen7 En als gij vanavond ter ruste gaat, zult gij dan inslapen zonder een gedachte ge wijd te hebben aan hen, die God loven en prijzen aan' de andere kant van de aarde, waar de zon haar loop begint? Zou het mogelijk zijn, dat mensen God prijzen over het rond der aarde de ganse dag lang en wij tevreden zijn met één afgemeten uur van aanbidding, op één plaats, in eigen kring? Nadien is er veel gezongen en ernstig gebeden en de aanwezigen zijn na deze wijdingsvolle ure ongetwijfeld geterkt huiswaarts gekeerd. MARKTBERICHTEN VAN BEVERWIJK 20 Februari: Waspeen 1226, spruiten 3278, prei 4178, knollen 1435, rabarber 2647, boerenkool 2652, groene kool 1523, rode kool 612, gele kool 614, uien 1250, bieten 6IOV2, breekpeen 611, soep 20, witlof 37—52 ct. teert van 1950. Het scheepje is 38.19 meter lang 7.4 meter breed en 2.50 meter hol. Het is een gladdek-type coaster, uitgerust met een 195 pk Industrie. Het draagvermogen is 395 ton en de lading bestond uit ijzer. Het vlotslepen gebeurde om kwart over tien door de Hector en de Nestor gezamen lijk en de „Barracuda" is zonder veel scha de naar IJmuiden gebracht. De jeugdvereniging „Vrije Vogels" af deling Santpoort, onder-afdeling van de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale, viert binnenkort haar tweede lustrum. Ter gelegenheid van dit feit heeft Vrij dag 27 en Zaterdag 28 Februari des avonds in het Jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedélaan een uitvoering plaats, waar bij de verschillende kinderoperettes, welke in deze afgelopen tien jaar ten tonele zijn gebracht, in revue-vorm zullen worden opgevoerd. Zaterdagsmiddags wordt een speciale kindervoorstelling gegeven. Hoogoven-jubilaris bij de electrotechnische afdeling De heer A. Achterhof, assistent-werk meester bij de electrotechnische afdeling van de K.N.H.S., is ter gelegenheid van zijn 25-jarig dienstjubileum, gevierd in de fees telijk versierde electrotechnische werk plaats, uitbundig gefêteerd. De voorzitter van de directie, ir. A. H. Ingen Housz, vertolkte de erkentelijkheid en de waardering der directie en overhan digde de gebruikelijke enveloppe. Ir. I. van Ees, chef van de afdeling, ging de loopbaan van de jubilaris na en zei: „Hij staat steeds voor zijn medemensen klaar en een deel van zijn leven is gewijd aan het dienen van anderen." De chef van de electrische werkplaats, de heer P. M. de Mink, overhandigde hem als stoffelijk blijk van aller waardering een zilveren asbak. Namens de collega's, het jubileumfonds en talloze andere vrienden sprak daarna de heer J. A. v. d. Meer, een der oudste mon teurs van de werkplaats, die de jubilaris roemde als mens en collega, zowel als chef. Als cadeau „onthulde" de heer v. d. Meer aan het slot van zijn warme en welgemeen de woorden aller geschenk: een radio-toe- stel, dat „zó maar" het toepasselijke lied „Over vijf-en-twintig jaar" speelde. Bedrijfsdirecteur ir. F. W. E. Spies, ge waagde in zijn rede, van het goede werk dat de jubilaris in de oorlog had gedaan, vaak met levensgevaar. „Ik ben overtuigd, dat ook de komende jaren een prettige samen werking zullen brengen, maar ook dat de wijze waarop dergelijke mensen hun plicht doen, een goede erfenis achterlaat voor de generatie, die na hen komt, en een stimu lans voor de opvolgers zal zijn." Hij besloot zijn woorden met het overhandigen van het vererend getuigschrift en het gedenkbord der maatschappij. De heer J. R. Stellingwerf, voorman van de E.T.A., waardeerde de prettige onder linge verhouding hogelijk. De erkentelijk heid voor mevrouw Achterhof werd ver tolkt door een fraaie bloemenmand. De heer H. J. A. M. Boumans, le wikkelaar, herin nerde eraan, dat hij het vak van de jubi laris had geleerd, haalde verschillende anecdotes op en overhandigde tenslotte sigaren. Ook elders op het bedrijf is de jubilaris zeer gezien, hetgeen bleek uit de woorden van de heer J. van Heyst, hoofd opzichter buitendienst E.T.A. en de heer K. Groot, opzichter eerste klas bij de Buiten haven en tot slot sprak de heer F. van Ga len, eerste assistent van het laboratorium, die niet had kunnen laten op dit podium deze „vriend uit duizenden" te bejubelen. „We hebben erg gezellig bij juffrouw Goodwood gedineerd", onderbrak Neill haar. „En u moet niet over haar spreken als „dat oude mens". Dat staat u heel lelijk". „'t Is een naar mens, 'n naar mens", mompelde mevrouw Fincham koppig. „Wij hebben geen champagne gedron ken, zoals u gedaan hebt, naar ik hoorde", zei Neill. „Natuurlijk kreeg je van haar geen champagne", zei mevrouw Fincham, „ze is veel te veel op de penning, ze is gierig". Constance moest even lachen bij de be schrijving van Sara als gierig. Sara zou er zelf ook door geamuseerd zijn. Ze moest niet vergeten. Sara dit morgen te vertellen. „Het lijkt me tijd, dat we allemaal naar bed gaan", zei Philip langzaam. „Vooral na gisternacht. Door dat late mysterieuze bezoek heeft niemand veel slaap gehad, geloof ik". „Vannacht komt hij heus niet", zei me vrouw Fincham. „Nee, vannacht niet, vannacht niet. En morgen komt David Parkinson hier en zal ik hem zeggen, wat ik wens, dat er gedaan wordt. Ik ga han delend optreden, ja, ja, handelend op treden". „Prachtig", zei Neill, en iets in zijn stem deed Constance snel een blik op hem wer pen. Ze zou niet hebben kunnen zeggen, dat Neill zich helemaal op zijn gemak voelde. „Afgesproken dus, wij gaan allemaal naar bed", zei Philip en zijn stem klonk vermoeid, „Mary komt u helpen". „Ja, goed, stuur Mary om mij in bed te helpen", zei de oude vrouw, „ik ga van nacht lekker slapen. Ik ben doodmoe". Neill boog zich over haar heen en ze streek even met een van haar dikke handjes langs zijn wang. Dit gebaar van een haast verlegen tederheid ontroerde Constance. „Slaap lekker, m'n lieve jon gen", hoorde ze de oude vrouw met grote warmte zeggen. „Wel te rusten, tante Chloë", antwoord de Neill. De opde vrouw leunde achterover in haar stoel. „Goedennacht Fiona", zei ze onverschillig, „goedennacht juffrouw Fairlie, goedennacht mijn beste Philip". Achter elkaar verlieten ze het vertrek en Neill liep naar de tussendeur om Mary te roepen. Fiona gaapte demonstratief. „Ik ben doodop", verklaarde ze. „Slaap lekker, Con, en jij ook Philip. Neill zie ik boven nog wel". „Goedennnacht, Fi", zei Philip. „O, wacht even, ik heb nog een nieuwtje voor je. Ik ga trouwen met Con.ook al weet ze dat zelf nog niet". „Allemensen", zei Fiona, hem aansta rend. Neill die met langzame passen naar hem toe kwam slenteren, vroeg: „Hoe zit het eigenlijk met die botsende karakters van jullie?" „Daar zullen we iets aan moeten doen", antwoordde Philip, terwijl hij Constance's hand in de zijne nam. Zijn vingers klem den zich om de hare en ze voelde hoe ook zij zijn hand drukte. „Ik heb het gevoel, dat ik een beetje gek geworden ben", zei Constance met een lachje. „O, Philip", voegde ze er op eens verschrikt aan toe: „Ik heb helemaal vergeten je te vertellen, dat David Par kinson momenteel niet hier is, hij zit in Amerika. „Wel, hij hoeft je toch zeker geen toe stemming te geven?" merkte Fiona op. „Nee, dat is waar", zei Philip, „maar ik begrijp, wat Con bedoelt. Als jij en Neill nu zo tactvol wilt zijn om je terug te trekken, dan kunnen Con en ik samen nog wat babbelen". „Er is een mooie maan buiten", zei Fio na vrolijk. „O, Con, wat is alles heerlijk vanavond. Ik'heb me nog nooit zo geluk kig gevoeld. Slaap lekker, Con, slaap lek ker, Philip". Ze liep snel de trap op en op hetzelfde ogenblik kwam Mary door de hal om zich naar mevrouw Fincham te begeven. Er was een stugge afwijzende uitdrukking op haar gezicht. Neill keek haar peinzend na. „Wat mankeert haar?" vroeg hij ver wonderd. „Ze is boos op Anna en mij", antwoord de Constance. (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6