Oostenrijkse verkiezingen brachten winst voor socialisten Weerbericht Conferentie Staatslening van f 200 millioen De hulp uit het buitenland Benelux-ministers blijven worstelen met loon-probleem Voor Rampenfonds nu f 57 millioen Haarlems Dagblad Politie van München slaags met communisten De Katholieke Volkspartij bleef slechts op het nippertje de sterkste Minister Beyen in Rome gearriveerd Geestelijken smokkelden Joodse wezen naar Spanje Het woord is aan Koninklijk Paar gaat Donderdag naar Londen Touseuil liet zich interviewen Nieuwe treffende staaltjes Communistische „Ce Soir" houdt op te bestaan Voo. Nationale Rampenfonds Ontsnapte dook op Den Haag bevreemd: politie weet van niets Elzassers heden vrij 67e JAARGANG No 192 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARliEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 39 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op/on-enFeestdagen. Abonnement per week 4'' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN ROME begint deze week een con ferentie van de zes ministers van Buiten landse Zaken van die landen, welker zo vaak bepleite Unie men in politieke en diplomatieke kringen als Klein-Europa pleegt aan te duiden: Frankrijk, Italië, West-Duitsland, Nederland, België en Luxemburg. Een zonderlinge aanduiding, die dan ook alleen in geografische zin be tekenis heeft. Want voor het overige geldt het een zo grote onderneming, dat zij tot dusver nog steeds veel te groot voor de betrokken diplomaten en politici blijkt te zijn. Men is op het moment weer grondig vastgelopen.Wie zich de vooroorlogse inter nationale conferenties herinnert, die met de regelmaat van een klok plachten te falen de namen Stresa, Genua, San Remo en andere wellen in deze herinnering op kan zich moeilijk aan zwartgalligheid ont trekken. Hetgeen alleen moed blijft geven is het besef, dat in de laatste jaren met al het horten en stoten toch ook wel enige vorderingen zijn gemaakt en één bepaald succes is bereikt: de verwezenlijking van de K.S.G. Kolen- en Staal-Gemeenschap. Waaraan wel onmiddellijk moet toegevoegd worden, dat men die geen grote duurzaam heid zou kunnen toekennen als zij alleen zou moeten blijven als haar eenheid niet door verdere aaneensluiting zou worden ge volgd. In Rome zal de West-Eurot>ese Poli tieke Gemeenschap aan de orde komen, maar ook de Europese Defensie Gemeen schap en het is juist deze laatste waarover de twist nu zo sterk is toegenomen, dat men in Bonn tandenknarsend spreekt over Franse voorwaarden neergelegd in pro tocollen welker nauwkeurige inhoud niet is gepubliceerd en in Parijs van wan trouwen jegens Bonn is vervuld. Het is inderdaad moeilijk niet aan vooroorlogse conferenties te denken, als men de Fransen voortdurend op jacht ziet naar meer zeker heid en veiligheid tegenover de Duitsers, die zij destijds niet hebben kunnen verwer ven. Toen kwam hun minister Aristide Briand met de Europese federale gedachte en vond onvoldoende steun. En nu is weer de Europese federale gedachte aan de orde en vindt meer belangstelling, maar nog al tijd onvoldoende steun. Het is voorwaar niet moeilijk zich de Amerikaanse verba zing en het Amerikaanse ongeduld voor te stellen over deze voortdurende verdeeld heid over een plan dat men Klein-Europa noemt en waarvoor men als voor een reus achtige onderneming terugschrikt. Het is ook niet moeilijk zich de voldoening voor te stellen, waarmee men in Moskou het ein deloze gedisputeer en getwist aanziet. Iedereen stelt voorwaarden of stelt eisen en iedereen schept moeilijkheden. Nog pas las ik in het weekblad Elsevier, en ik ben het te dezer zake eens met zijn commen taar: ,,Zo praat men en beraadslaagt en dient prae-adviezen in en protocollen en de tijd verstrijkt. In Amerika verzekert de heer Foster Dulles andermaal, dat d.e wieg der Amerikaanse beschaving toch waarlijk in Europa heeft gestaan. Zes weken is Fos ter Dulles nu minister en daarin leerde hij tact genoeg om alleen over een wieg en niet over een graf te spreken. Maar waar lijk aan dat graf van Europa zullen wij allen staan, zo niet ergens een Europese staatsman opstaat, sterk genoeg en moe dig genoeg om dit oude werelddeel waar lijk tot eenheid en waarlijk tot samenwer king te bewegen. Nog is het tijd." Er is een tijd geweest waarin Spaak die bezielende democratische staatsman scheen te zullen zijn. Hij handhaafde zijn invloed niet; de schok die zijn optreden in de Belgische koningskwestie teweegbracht schaadde de persoonlijke erkenning, die hij verworven had, te zeer. Toen hij het voor zitterschap van de Raad van Europa te Straatsburg plotseling neerlegde wekte dat slechts een korte opschudding; het was niet meer de grote man van Federaal Europa die men zag heengaan. Wie is nu de grote inspirerende figuur? wie weet ook buiten de grenzen van zijn eigen land een geestdrift te wekken, die het eindeloos uitmeten van bezwaren en voorwaarden overwint, erkennen doet dat men zonder de moed om de sprong te wagen geen Euro pese Unie kan scheppen en een vertrouwen schept, dat in de eerste plaats nodig is? Nodiger dan alle protocollen en regelingen en het volstrekt-tegenovergestelde van de groeiende verbittering en achterdocht tus sen Bonn en Parijs, die ons in deze dagen doen zuchten dat de Frans-Duitse tegen stelling weer in al haar oude scherpte schijnt te herleven. Als men niet tijdig van koers verandert.... welk een politiek cn diplomatiek falen zou dat betekenen! En dan nog beweren dat de volken niet rijp voor een Unie zijn.... R. P. MÜNCHEN (DPA) Tijdens en na een communistische vergadering, waar aan 6.000 personen deelnamen, is het Za terdagavond te München tot ernstige on geregeldheden gekomen. Pas na twee uur slaagde de politie er in de rust in de bin nenstad enigszins te herstellen. Toen de voorzitter van de communisti sche partij in Duitsland, Max Reimann, in een toespraak de Beierse minister van Binnenlandse Zaken beledigde, trachtten twee rechercheurs Reimann te beletten verder te spreken. Het publiek begon te schreeuwen en te fluiten. Verscheidene personen uit de nabijheid van Reimann grepen de rechercheurs vast en verjoegen hen, maar kort daarna slaagden andere rechercheurs er in Reimann vóór de mi crofoon weg te halen en de vergadering gesloten te verklaren. Toen begon het eigenlijke tumult pas. Talrijke politiemannen verschaften zich met geweld toegang tot de gebarricadeer de zaal. Het kwam tot kloppartijen, waar bij vooral jeugdige personen tegen de po litie van leer trokken. Nadat het de politie tenslotte gelukt was de zaal te ontruimen, zetten de communis ten op straat hun demonstratie voort. Brandende fakkels werden naar de politie mannen geworpen, die op hun beurt van waterstralen gebruik maakten. Twintig demonstranten zijn aangehou den, van wie er 19 na verhoor weer op vrije voeten zijn gesteld. WENEN. (Reuter). Zondag heeft Oosten rijk zijn algemene verkiezingen gehouden. De opkomst was groot en alles verliep rus tig. De definitieve uitslagen luidden: (Ka tholieke Volkspartij 74 zetels; Socialisten 73 zetels: Onafhankelijken 14 zetels en Volks-Oppositie (Communisten) 4 zetels. De Volkspartij is nóg de sterkste, doch haar meerderheid is van tien zetels gedaald tot één. De socialisten wonnen zes zetels doch bleven in de minderheid. Slechts een coalitie van beide partijen kan de rege ring een meerderheid van twee derden ge ven, die nodig is voor alle constitutionele aangelegenheden. De socialistische vice- kanselier, Adolf Scharf, heeft reeds gezegd, dat zijn partij in de coalitie zal blijven. Julius Raab, voorzitter van de Volks partij, heeft gezegd, dat zijn partij de grootste verantwoordelijkheid zal blijven dragen. Men zou er echter op toezien, dat ook de socialisten hun aandeel op zich na men. Beide partijen hebben Oostenrijk sinds het einde van de oorlog geregeerd. In November kwam er een breuk, die in wezen de strijd was van ondernemersvrij heid contra staatsinmenging. De bood van onafhankelijken bestaat voornamelijk uit gewezen nazi's, vroegere Oostenrijkse en Duitse officieren en tegen standers van het nationaliseren van de in dustrie. De communisten, die met de nieu we naam „volks-oppositie" de verkiezings campagne ingingen, konden slechts vier zetels bezetten, één minder dan in de oude Kamer. De stemverhouding was: volkspartij 1.781.696 stemmen en socialisten 1.818.811. De onafhankelijken kregen 473.220 stem men en de communisten 228.328 stemmen. De minister van Financiën heeft besloten tot de uitgifte tegen de koers van 99 pet. van een 3% pet. Nederlandse staatslening, groot 200 millioen. De lening heeft een looptijd van ten hoogste 40 jaren, gerekend van 1 April 1953 af. Onder voorbehoud van versterkte of algehele delging zal, te beginnen in 1954, jaarlijks per 1 April 2Va pet, op de lening worden afgelost. De rente gaat in op 1 April 1953, de dag waarop de storting op toegewezen schuld bewijzen dient te geschieden. De coupons verschijnen halfjaarlijks op 1 April en 1 October. Schuldbewijzen zullen worden afgegeven in stukken van 1000 en 500. Deelneming in de vorm van schuldregister-inschrijvin gen kan geschieden tot bedragen van ten minste 100.000. Inschrijvingen kunnen uitsluitend wor den ingediend door bemiddeling van ban ken of commissionnairs in effecten, leden van de Bedrijfsgroep Effectenhandel. De aanvragen tot inschrijving moeten zo tijdig worden opgegeven, dat zij door de bank of commissionnair op de inschrij vingsdag bij het agentschap van het minis terie van Financiën vóór 16 uur kunnen worden ingediend. De toewijzing geschiedt door de minister van Financiën, zo spoedig mogelijk na slui ting van de inschrijving. Het recht wordt voorbehouden inschrijvingen geheel of ge deeltelijk niet in aanmerking te nemen. Bij overtekening geschiedt de toewijzing sys tematisch. De opneming van deze lening in de note- ring ter beurze van Amsterdam en Rotter dam zal worden bevorderd. De socialisten hebben iets meer stemmen dan de volkspartij en toch een zetel min der. Dit ligt, aan de wijze van zeteltoewij zing. Zeven kleine partijen kregen in het geheel geen zetel. Er waren 1.567 candidaten. De Kamer heeft 165 zetels. Socialistische winst De vier belangrijkste partijen in de vo rige Kamer waren als volgt vertegenwoor digd: volkspartij 77, socialisten 67, bond van onafhankelijken 16 en communisten 5. Het stemmen is slechts in drie provincies verplicht. Dit zijn Stiermarken, Tirol en Vorarlberg. De laatste verkiezingen wer den in 1949 gehouden. De eerste uitslagen van Zondag gaven al een duidelijke winst voor de socialisten te zien. In de provincie Vorarlberg, van ouds een rechtse streek van landbouwers, won nen de socialisten in kracht. Waarnemers zagen dit als kenmerkend voor een socia listische winst. In Graz wendde een oude dame zich tot de kiescommissie met de vraag of zij ook op de „Kaiser" kon stem men. ROME (Reuter) De Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, is Zaterdag- voor een officieel be zoek te Rome aangekomen. Het voornaam ste doel van zijn bezoek is het voorlichten van de Italiaanse regering over zijn ont werp voor een Europese tariefunie. Minister Beyen werd op het station ver welkomd door de Italiaanse minister van Financiën, Pella. Diplomatieke waarnemers geloven ech ter, dat weinig voortgang met de uitwer king van plannen als het Nederlandse zal worden gemaakt op de bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken der zes landen van het „kleine Europa", gezien de moeilijkheden met het Europese leger. Zondagochtend ontving de Italiaanse president, Luigi Einaudi, minister Beyen in het Quirinaal. Minister Beyen heeft bijna 4 uur met pre mier De Gasperi gesproken. Het onderhoud, dat in de villa van de premier in Castel Gandolfo werd gehouden, werd bijgewoond door de Nederlandse gezant in Rome en diens Italiaanse collega in Den Haag. Premier De Gasperi nam op aanraden van zijn arts niet deel aan een diner, dat des avond aan minister Beyen werd aange boden. Hem was gezegd zijn krachten te sparen voor de komende onderhandelingen. BAYONNE (Reuter) Twee promi nente Katholieke geestelijken en een za kenman zijn Zaterdag te Bayonne in Zuid- West Frankrijk beschuldigd van mede plichtigheid hij het smokkelen van twee vermiste Joodse wezen, Robert en Gerald Finaly naar Spanje. De huidige verblijfplaats van de jongens zou de politie bekend zijn, doch deze be waart op dit punt het stilzwijgen. Men ge looft, dat stappen zijn ondernomen om de Spaanse autoriteiten te bewegen de beide jongens, die naar gemeld wordt in een instelling nabij de Spaans-Franse grens verblijven, terug te zenden. De drie mannen, die Vrijdag na een lang verhoor toegegeven hebben te hebben ge holpen bij het ontvoeren van de jongens zijn pater Laxague, directeur en leraar in de theologie aan een seminarie te Bayonne, pater Aristiart, kapelaan van de Katholieke jeugdorganisatie in het departement Bayon ne, en de zakenman Fagalde. De gemeenteraad van de Engelse stad COVENTRY heeft tijdens een raadsverga dering uitdrukking gegeven aan de gevoe lens van medeleven met de slachtoffers van de ramp in Nederland. De raad schonk een bijdrage van 3000 pond sterling aan Nederland uit het fonds tot hulp aan de slachtoffers van de lucht oorlog. De in NOORWEGEN gehouden inzame ling voor slachtoffers van de watersnood in Nederland zal vandaag worden gesloten. Het Noorse Rode Kruis heeft bekend ge maakt, dat de in de afgelopen weken ge houden collecten viereneenhalf millioen kronen hebben opgebracht. De ingezamelde goederen vertegenwoordigen een waarde van 1.4 millioen kronen (een gulden is ge lijk aan 1 kroon en 88 ore). Functionarissen van het UNO-secreta- riaat in NEW YORK hebben ruim 10.000 dollar gestort voor hulp aan de slachtoffers in Nederland. Dit is de opbrengst van een week van een op het hoofdkwartier der UNO georganiseerde collecte, die nog voort duurt. Uit ROME zal vandaag een Italiaanse „solidariteitstrein" vertrekken. De trein bestaat uit 30 wagons en zal worden bege leid door Rode Krüishelpers, die op de reis Jean Jacques Rousseau: Om een goede minnebrief te schrijven moet men beginnen zon der te weten wat men wil zeggen én eindigen zonder te weten wat men heeft gezegd. De politie verklaarde, dat de twee gees- door Italië hulpgoederen zullen inzamelen. telijken met Fagalde als tussenpersoon de geboeders Finaly hadden overgegeven aan een Bask, die de jongens in de nacht van 13 Februari naar het dorpje Biriatou in de Pyreneeën bracht. Hier gaf hij ze over aan een andere Bask, die de jongens over de grens smokkelde, langs een smokke laarspad. De eerste Bask had de jongens de volgende dag opgehaald en ze naar San Sebastiaan gebracht, waar de jongens on der de hoede van een Spaanse geestelijke waren geplaatst. De beide Basken zijn aangeklaagd maar voorlopig op vrije voeten gesteld, evenals de drie mannen uit Bayonne en de drie vrouwen, die reeds eerder te Grenoble wa ren aangehouden. Zij kunnen veroordeeld worden tot straffen variërend van vijf.jaar dwangarbeid tot levenslang. Het zou de bedoeling zijn geweest de jongens Finaly als Katholieken op te voeden. De Koningin en Pi-ins Bernhard zullen op 26 Februari een bezoek aan Londen brengen, teneinde aan Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh de dank van het Nederlandse volk over te brengen voor de hulp van het zelf door overstromingen getroffen Engeland. De Koningin zal voorts de tentoonstelling van Nederlandse schil derijen in Burlington House bezichtigen. Van onze correspondent in Brussel Over de conferentie van de Benelux- ministers, die Zaterdag te Valkenburg werd onderbroken, worden in Brussel twee ver sies gegeven. Enerzijds stelt men het zo voor, dat alleen de P. v. d. A.-ministers in het Nederlandse kabinet nog gewonnen dienen te worden voor het instellen van een vrijere loonsvorming. Men zou van het respijt gebruik maken om de socialistische ministers te overtuigen.. Zaterdag zal het gesprek in Luik worden hervat. De tweede versie is, dat de Nederlandse ministers van de loonkwestie een axioma van de Neder landse economische en sociale politiek hebben gemaakt, en dat het nutteloos is het gesprek over vrije loonvorming voort te zetten. Het WEST-DUITSE Vakverbond heeft 106.000 mark ingezameld voor hulp aan Nederland. In Rijnland-Westfalen zijn in totaal reeds een half millioen mark en een grote hoeveelheid goederen bijeengebracht. Europees inzicht De WEST-DUITSE Bondskanselier Ade nauer heeft zijn voldoening uitgesproken over de omvang en de spontaneïteit van de Duitse hulp aan de slachtoffers van de stormramp in Nederland. Dr. Adenauer zegt, dat het het zuiver menselijk gevoel van medelijden en de wens om nood te lenigen zijn geweest, die zovele Duitsers er toe gebracht hebben, hulp te bieden. Misschien heeft deze of gene zich ook in dankbaarheid herinnert, aldus voegt de bondskanselier er aan toe, hoe vrienden in het buitenland bijgespron gen zijn tot leniging van de nood en de honger in Duitsland anno 1945. Zijn in de Bondsdag gedane verklaring, dat hij de hulp aan Nederland als een Europese taak beschouwde, nader toelich tend, zegt dr. Adenauer, dat „het inzicht, dat wij in Europa allen in hetzelfde schuitje zitten, Bondsregering en Bondsdag er toe bewogen heeft een bijdrage te leveren tot verlichting van de gevolgen van de storm vloedramp". „Ik hoop nu maar," aldus de Bondskanselier, „dat er geen politieke stormvloed voor nodig zal zijn om allen de noodzakelijkheden van onze tijd dwingend duidelijk te maken". Hulp per meter Een trijpfabriek te Eindhoven ontving een schrijven van twee ZWEEDSE klanten, om de prijs van elke meter deze maand aan hen te leveren triip met 50 cent te verhogen op voorwaarde, dat deze prijs verhoging ten goede zal komen aan de slachtoffers der geteisterde gebieden. Zaterdag is bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij te Amsterdam de onderzeebootjager Frieslandte water gelaten. Het schip kiest zijn element. Zoals vaak het geval is, ligt de waarheid wellicht ergens tussen deze beide verkla ringen, maar men schijnt van Belgische zijde begrepen te hebben, dat een vrijere loonvorming in Nederland niet automatisch zal leiden tot een verhoging van de lonen. De werkloosheid en het feit, dat jaarlijks tengevolge van de sterke toename der be volking vele tienduizenden jonge mannen werk moeten krijgen, zijn twee factoren, die onafwendbaar op de lonen zullen blij ven drukken. Dit betekent, dat er voor deze loonkwestie voorlopig geen oplossing is. De heer Léon Bekaert, voorzitter van het verbond der Belgische nijverheid, zeide gisteren te Gent op het congres van de Katholieke werkgeversbond van België, dat de „invasie" van de Nederlandse pro ducten in België niet het gevolg is van de Benelux, maar van de politiek van prijzen- contröle, subsidies en protectionisme van de Nederlandse vrienden, enerzijds, en van het grote verschil tussen de Belgische en de Nederlandse sociale lasten en de lonen, waarvoor de Belgen zelf verantwoordelijk zijn. In alle landen van de wereld, aldus de heer Bekaert, wordt de export bevorderd, alleen in België permiteren wij ons de verbijsterende luxe van de export-belas ting. Op het ogenblik dat men ons, Belgische bedrijfsleiders, vraagt nieuwe industrieën en werkgelegenheid in het leven te roepen, belast men deze extra-inspanning met een overwinstbelasting, die in sommige ge vallen de winst volledig wegneemt. Het kan zo niet verder gaan, concludeer de de heer Bekaert onder het luide applaus van honderden industriëlen. Deze verklaring wijst er op, dat de Bel gische werknemers een offensief zijn be gonnen voor een vermindering van 'e sociale lasten en belastingen. Het is een gunstig element, daar hierdoor het verschil tussen de Nederlandse en Belgische lonen zal kunnen worden gereduceerd. Premier Van Houtte heeft overigens laten door schemeren, dat de overwinstbelasting en de exportbelasting zullen worden afgeschaft, en dat een andere formule zal worden ge vonden voor de financiering van het her stel der waterramp-schade. PARIJS (Reuter). Het enige commu nistische Franse avondblad „Ce Soir" heeft Zaterdag medegedeeld, dat het van één Maart af niet meer zal verschijnen. De hoofdredacteur, Louis Aragon, schrijft dat de stijging der kosten en het gebrek aan fondsen de oorzaken zijn en niet een daling van de populariteit. De Zondageditie „Ce Soir-Dimanche" zal voortaan ook niet meer verschijnen. De correspondent van Reuter, Harold Sieve, concludeert uit een en ander, dat het ledental der communistische Partij ge staag daalt. Het nationale orgaan „Huma- nité" heeft naar schatting een lezertal van 120,000 hetgeen voor FrankrijK laag ge acht wordt. Folitiehulp Namens de DEENSE rijkspolitie is Zater dag op het hoofdbureau van politie te Am sterdam een chèque van 15.000 aangebo den. Dit bedrag is door de Deense politie bijeengebracht voor het Rampenfonds. Zaterdagavond was totaal in het Rampen fonds gestort de som van 57 millioen. De actie „Mouwen omhoog, ons land moet droog" van alle onderdelen der pad vinders- en padvindstersbeweging in Ne derland heeft bijna twee ton opgebracht. Zaterdag 14 Februari gingen alle padvind- sters en padvinders van Nederland op pad en verrichtten allerhande karweitjes voor liet Rampenfonds. De opbrengst is ruim 192.000 geweest. De radio-actie „Beurzen open, dijken dicht", sloot Zaterdag met een totaal bedrag van 1.307.593,80. Arnhem heeft waarschijnlijk het mil lioen voor het Rampenfonds overschreden. Totaal is in de Gelderse hoofdstad ƒ913.100 bijeengebracht. Hierbij zijn niet meegeteld de rechtstreekse giro-overschrijvingen op nr. 9575 van het Rampenfonds. Hiermee rekening houdend kan gezegd worden dat Arnhem het millioen overschreden heeft. Het gezamenlijk personeel, werkzaam bij het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft 100.000 bijeen gebracht voor het Rampenfonds. De Fairchild vliegtuigfabrieken te Ha- gerstown (U.S.) hebben aan Prins Bern hard een chèque van 10.000 dollar gezon den, bestemd voor het Rampenfonds. De vice-president van de maatschappij voegde hier privé 500 dollar aan toe. De Prins heeft voorts uit Engeland een aantal cheques van anonieme gevers ont vangen, bestemd voor het Nationaal Ram penfonds. De hoofdcommissaris van politie te Am sterdam ontving van de Deense rijkspolitie een cheque van 15.000 voor het Rampen fonds. Op de Nederlandse Antillen is de verkoop begonnen van 22 'A cents postzegels met een toeslag van 7l/a cent voor het Rampen fonds. Het zijn groene zegels met een zwar te opdruk: „Watersnood Nederland 22Vs 714". Er zijn 200.000 van deze zegels aangemaakt. Het bedrag dat bijeen is gebracht door het personeel van de oliegemeenschap op Curagao is op het ogenblik aangegroeid tot 770.000,—. Op Nieuw Guinea werd ruim 100.000 ingezameld voor het Rampenfonds. Directie en personeel van een Diesel- motorenfabriek te Stockholm hebben 41.000 overgemaakt aan het Rampen fonds. Mevr. N. Damesclub van Goede Wille io,Nagekomen giften v. d. Stichting tot Verkond, v. h. Evang (Zuider Kapel) 62,18: 2de storting Personeel M. N. 12,Bep's taart ƒ13,50; W. v. O. ƒ2,—; A. J. v. O. ƒ10—' Mrs. C. W. Hansen Savannah U.S.A. (5 dollarbiljet) ƒ18,88; Martha, Petra en Loesje namens kinderclubje ƒ5,50; Bridge club Boekenroode 1700. De hierboven genoemde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampen fonds overgemaakt. BONN. (ANP.;. De West-Duitse Bondsregering heeft Vrijdag opnieuw de verzekering gegeven dat de Duitse politie alles in het werk zal stellen om de vijf nog voortvluchtige gevangenen van Breda te arresteren. Deze verzekering werd gege ven nadat de Nederlandse ambassadeur in Bonn, de heer A. Th. Lamping, er de Duit se regering op attent had gemaakt, dat een der voortvluchtigen in de gelegenheid was geweest aan een Duitse krant een inter view te geven. De Nederlandse ambassadeur heeft bij deze gelegenheid zijn bevreemding uitge drukt over het feit, dat zulk een onder houd kon plaats nebben terwijl de Duitse politie er nog steeds niet in geslaagd is enig spoor van de voorvluchtige misdadi gers te ontdekken. De Nederlandse am bassade in Bonn heeft naar aanleiding van het interview aan het dagblad „Der Mit- tag" in Dusseldorp het vonnis toegezonden, dat over de voormalige S.S.-man Touseuil geveld is. Overigens werd er van de zijde van de Nederlandse ambassade aan herin nerd, dat de vonnissen der zeven ontvluch te misdadigers reeds ruim een maand gele den aan de Duitse pers werd verstrekt. Het in Dusseldorp verschijnende blad „Der Mittag" had een interview gepubli ceerd met de voortvluchtige vroegere S.S.-man Touseuil. Dit is dezelfde ont vluchte, die indertijd in de Bonsdag werd ontvangen door het liberale parlementslid dr. Mende. Het interview geeft generelei aanduiding over plaats en tijd, waarop het zou hebben plaats gevonden. Bij navraag bij. de Dussel- dorpse politie bleek, dat men daar nog niet van het interview had kennis genomen en dus nog niet getracht had na te gaan of het tot nieuwe sporen zou kunnen leiden. Evenals in zijn onderhoud met dr. Men de heeft Touseuil tegenover de vertegen woordiger van het blad verklaard, dat hij geenszins wegens criminele vergrijpen zou zijn veroordeeld maar uitsluitend om poli tieke redenen. Hij heeft in het interview de hoop uitgesproken dat de Nederlandse regering dit zal bewijzen door een publi catie van zijn straflijst. „Der Mittag", een vrij sterk naar rechts gericht blad, be roemt zich er op „het enige blad in Duits land" te zijn, dat een onderhoud met een gevluchte gevangene heeft gehad. Het legt er bijzondere nadruk op, dat Touseuil aan het Oostfront verschillende Duitse onder scheidingen zou hebben gekregen. De Nederlandse ambassadeur te Bonn, de heer A. T. Lamping heeft bij de regering te Bonn de bevreemding van de Nederlandse regering uitgesproken over het feit, dat een der ontvluchte gevange nen uit Breda, Antoine Touseuil, ongehin derd persinterviews kon geven. Touseuil, die ook reeds een keer in het Bondsgebouw ontvangen werd door een afgevaardigde, kan zich blijkbaar vrij in West-Duitsland bewegen zonder voor ar restatie bevreesd te zijn, aldus de heer Lamping. Tegelijkertijd overhandigde de ambas sadeur de West-Duitse regering een af schrift van het gerechtelijk vonnis tegen Touseuil. Ook aan de „Düsseldorfer Zei- tung", die het interview met Touseuil pu bliceerde, is een afschrift toegezonden. PARIJS (Reuter). De Franse Natio nale Vergadering heeft met 300 tegen 228 stemmen de amnestiewet ten behoeve van de twaalf Elzassers in tweede lezing goed gekeurd. De vrijlating van de dertien Elzassers uit de gevangenis van Bordeaux is Zaterdag geschied. De nationale vereniging van verwanten van de slachtoffers van Oradour heeft Vrijdag officieel het kruis van het Legioen van Eer teruggegeven, dat haar op 10 Juni 1949 door de toenmalige minister van Oorlog, Paul Ramadier, was verleend. AANHOUDEND ZACHT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met veel be wolking maar morgen enkele opkla ringen. Matige tot zachte wind tussen West en Zuid. Morgen overdag dezelf de temperaturen als vandaag of iets hogere. 24 Februari Zon op 7.38 uur, onder 18.10 uur. Maan op 13.30 uur. onder 5.59 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Maandag 23 Februari Hoog water: 11.50 en uur. Laag water: 6.49 en 19.46 uur. Dinsdag 24 Februari Hoog water: 0.43 en 13.20 uur. Laag water: 8.28 en 21.13 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1