„Waakzaam blijven tot behoud der gemeentelijke autonomie" Ranke onderzeebootjager „Friesland" gleed bij NDSM te water Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Direct al op drift De radio geeft Dinsdag Professor dr. W. Banning 65 jaar Roofmoord op 74-jarige boer in Eindhoven Buit: 200 gulden Schoenfabriek door brand verwoest PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Nog 2500 militairen helpen in rampgebied ió het zo r~ MAANDAG 23 FEBRUARI 1953 2 Heringa Wathrich De „Oranje" morgen in Amsterdam Verlof voor militairen uit noodgebieden P.v.d.A.-Congres concludeert: WASSERIJ DUYN Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid Benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw Ruim een ton schade De „Lark" wordt als verloren beschouwd Netto winst der H.A.L. ruim 5 millioen 'n TIP VAN BOOTZ Vs. Nogmeerovei kanonnen (Van een verslaggever) De elfde oorlogsbodem, die de naam van de provincie Friesland draagt, en de eerste is van een serie van twaalf onder zeebootjagers, die bij vier werven in aan bouw zijn voor de Koninklijke Marine, is Zaterdagmiddag klokslag twaalf uur door mevrouw B. Staf-Mol, de echtgenote van de minister van Marine, bij de Neder landse Dok- en Scheepsbouwmaatschap pij te Amsterdam te water gelaten. Rank gleed de Friesland het Noordzeekanaal in, waar de waterpolitie een plaatsje voor de nieuwe bewoonster had ingeruimd en sle pers haar opwachtten. Wegens de felle Zuidwestenwind was de nieuwe jager echter weldra aan de haal en liep hij met het achterschip tegen de wal bij het ter rein van de Gemeentelijke Vuilver branding. Ruim een uur later lag het schip op de boeien in een van de zijha vens. Na een week uitstel was het dan zover dat de scheepsbouwers hun vrouw en kinderen bij de pont van de N.D.S.M. konden ophalen om het werkstuk te wa ter te zien gaan. De geïmproviseerde tri bune stond om twaalf uur overvol. Daar waren de Minister van Marine ir. Staf en echtgenote, de staatssecretaris van Ma rine, H. C. W. Moorman en de Commis saris der Koningin in de provincie Fries land, mr. H. D. Linthorst Homan. Verder een groot aantal marineofficieren en bur- gelijke autoriteiten. Onder een grijze lucht gaf mevrouw Staf de beslissende klap op de kleine beitel. Halzen rekten zich. Kruisstoppingen waren verwijderd en de fles champagne sloeg te pletter tegen de spitse grijze voorsteven van de „Friesland", die daarop dadelijk in be weging kwam en van de helling gleed. Het muziekcorps van de werf speelde het Wilhelmus. Het publiek juichte, mili tairen stonden in de houding, de hand aan de pet. Hoger prijsje In de cantine van de werf voerde als eerste de directeur, de heer De Boer, het woord. Voor deze tewaterlating, die we gens de grote ramp in de nacht van 1 Februari werd uitgesteld, had de heer De Boer nog eens in oude marinepapieren gezocht om een paar gegevens over de Hr. Ms. pantserdekschip „Friesland". In elk adelborstboekje kon men destijds vin den dat de waterverplaatsing 3900 ton, de lengte 93 meter, de snelheid 20 mijl en de prijs van het gehele schip 2,9 millioen gulden bedroeg. De nieuwe „Friesland" is 2500 ton groter, 116 meter lang en zal een machinevermogen van 60.000 p.k. kunnen ontwikkelen. „Ik hoop niet aldus spreker, dat de Mi nister of de Vice-Admiraal Stam zich aan de genoemde prijs van 2,9 millioen gulden zullen spiegelen, want dan staat het er voor ons en onze collega scheepbouwers niet best voor. Vermoedelijk hebben zij zelf al een ietsje hoger bedrag voor dit schip in hun hoofd. Wel hoop ik dat de nieuwe Friesland een even rustige loop baan zal hebben als de vroegere, want die heeft alleen in vredestijd dienst gedaan. Immers, het gehele streven van ons en onze bondgenoten is erop gericht, al be wapenend de wereldvrede te bewaren, en wij hopen vurig dat zulks mag gelukken. Wij moeten echter paraat zijn en blijven en ik ben ervan overtuigd dat de nieuwe Friesland, eenmaal H.M. Friesland ge worden, een schitterende bijdrage tot deze paraatheid zal leveren". De Minister van Marine, ir. C. Staf, noemde het voor zijn echtgenote een ge noegen om de „Friesland" te water heb ben mogen te laten. „De opbouw van de ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCIIE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.10 en 8.45 Platen. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Liederen. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 R.V.U.: Wereldvoedselproblemen. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Pianoduo. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Orgel en zang. 14.00 Zeg eens, Amerika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 R.V.U.: Grepen uit de pensioen- en spaarfondsen wet. 19.00 Franse liedjes. 19.10 Paris vous parle. 19.15 Reportage of platen. 19.25 Piano recital. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd pro gramma. 21.15 Lichte muziek. 21.35 Moet je horen. 21.50 Tiroler muziek. 22.30 Medede lingen. 22.35 Amusementsmuziek. 22.45 Bui tenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York calling. 23.20—24.00 Lucia di Lammer- moor, opera (3e acte). HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.45 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuinbouw mededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Amuse mentsmuziek. 14.00 Lakmé, opera (2e acte) (gr.pl.) 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zes tig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Sociale vraagstukken in Nieuw Guinea. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Platen. 21.35 Fluit en clavecimbel. 22.00 Radio Philhar- monisch orkest en solist. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15 Pianokwartet. 23.5024.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15—21.45 Via Lissabon, spel. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht.v 12.34 Pla ten. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Piano recital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Omroep orkest. 21.00 Platen. 21.30 Declamatie en piano. 22.00 Nieuws. 22.15 Lichte muziek. 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en Schrijvers. (Op 224 en 49 m.). Koninklijke Marine, die slechts mogelijk is door nauwe samenwerking met de in dustrie, heeft zich hier duidelijk gemani festeerd". Ir. Staf besloot met de wens dat de onderzeebootjager „Friesland" een steen moge bijdragen tot de wereldvrede en moge dienen voor het Vaderland op een wijze, waarop Nederland trots kan zijn. Tenslotte is er gesproken door de Com missaris der Koningin in Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan, die op de eeuwen oude verbondenheid tussen Friesland en de Marine wees. De „Oranje", die in het begin van het jaar met de „Willem Ruys" in aanvaring kwam, zal morgen om ongeveer 14 uur aan de Sumatrakade te Amsterdam meren. Aan militairen die hun woonplaats heb ben in de geteisterde gebieden of wier gezinsleden daar woonachtig zijn, zal een buitengewoon verlof worden toegekend van vier dagen, dat voor zover de dienst het toelaat, in één keer zal moeten worden op genomen. Voor dit verlof zal tevens één keer vrij vervoer worden verstrekt. In de Amersfoortse manége heeft prinses Beatrix Zaterdagmiddag bij de indoor- jeugdwedstrijden, georganiseerd door de Zuid-Veluwse Jachtvereniging, enkele fraaie successen behaald. Zij werd eerste in de dressuurwedstrijd, eerste in het springcon cours en ook eerste in de samengestelde wedstrijd. Door haar overwinning in het dressuurnummer kwam prinses Beatrix in het bezit van de Pico-beker, een wissel beker, welke in Maart 1952 voor de eerste maal door prinses Irene werd gewonnen. Ritmeester J. Gruppelaar overhandigt prinses Beatrix de Pico-beker. Links: prinses Irene. Zaterdag is in het Jaarbeursgebouw te Utrecht het congres „gemeentepolitiek" van de Partij van de Arbeid gehouden, ge organiseerd door de sectie „gemeente en provincie" van de dr. Wiardi Beekman- stichting. Behandeld werd een ontwerp- urgentieprogram voor de komende raads verkiezingen. In dat ontwerp worden bepleit: wo ningbouw naar behoefte, krotopruiming en wijiksanering; onmiddellijke voorbereiding en uitvoe ring naar behoefte van plannen voor uit breiding van de werkgelegenheid; bevor dering van industrievestiging; sociaal-culturele werklozenzorg; krach tige bevordering van onderwijsvernieu wing: meer aandacht voor karaktervor ming, voldoende schoolruimte en zodra mogelijk kleinere klassen; stichting van openbare kleuterscholen. Voldoende steun aan bijzonder kleuteronderwijs; afschaf fing vdn schoolgelden en stichting van studiefondsen; actieve gemeentelijke cultuurpolitiek; bevordering van volkscultuur; steun aan volksconcerten en bibliotheekwezen en op drachten aan kunstenaars; actieve jeugd- politiek: steun aan jeugdverenigingen en instelling van plaatselijke jeugdraden of j eugdoommissies doortrekking van de ontwikkelingslijn van armenzorg naar maatschappelijk werk; bijzondere aandacht voor de voorzieningen van bejaarden; gezinsverzorging; verdere uitbouw van de gezindheidszorg; verruiming van de financiële armslag op dat de gemeente beter in staat zal zijn een eigen beleid te voeren; meerjarige investe ringsplannen; scheppen van een gunstige sfeer voor de ontwikkeling van de burgerzin en betrek ken van de burgerij in het werk der ge meente (wijkgedachte, burgerdag, jeugd- gemeenteraad). De inleiding van het ontwerp geschiedde door dr. M. J. Prinsen, secretaris-generaal van het ministerie van Binnenlandse Za ken. Daarna werd het toegelicht door dr. ir. F. Bakker Schut, mr. A. de Roos en mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw. Dr. ir. Bakker Schut zei dat er gevaren bestonden voor een min of meer prijsgeven van de woningwetbouw. Meer midden- standsbouw betekende voor het zelfde geld minder woningen. Daarom zal ook gewaakt moeten worden tegen de bouw van veel grote woningen. Men moest niet geloven, dat de Nationale Ramp in aanzienlijke mate de werkgelegenheid zal verruimen. Mr. A. de Roos, wethouder van Amster dam, pleitte voor onderwijsvernieuwing, afschaffing der schoolgelden en actieve ge meentelijke cultuurpolitiek. Mevrouw mr. Chr. A. de Ruyter-De Zeeuw, Gedeputeerde van Zuidholland, schetste de taak die de moderne gemeente heeft t.a.v. de zorg op het gebied van ar menzorg. Het moderne maatschappelijk werk mag in geen enkel opzicht iets neerbuigends hebben. Het moet „vakwerk" zijn en het kan bijdragen tot ontwikkeling van de burgerzin. Ouderwetse liefdadigheid is daarom uit den boze, want deze spruit voort uit een oud-liberalistische mentaliteit. De centralisatie Deze spreekster gispte ook de uitholling der gemeentelijke autonomie door allerlei centrale instellingen. Over dit probleem had ook dr. Prinsen in'zijn inleiding gesproken, maar deze con stateerde dat er gélukkig aanwijzingen zijn, dat de triomftocht van de centrali satie thans is gestuit, dank zij het verzet daartegen van gemeentelijke kringen. Dr. Prinsen drukte de gemeentelijke bestuur ders in de P.v.d.A. op het hart, in de bres te blijven staan voor de gemeentelijke autonomie. Toch moest de zelfstandigheid van de gemeenten in andere zin worden verstaan dan zij Thorbecke een eeuw geleden voor ogen stond. Er is een verschuiving van krachten en machten, waarbij niettemin voor de gemeente een belangrijke plaats in het staatsbestel blijft weggelegd. ADVERTENTIE AMSTERDAMSE V AART 20 TEL. 11053 Geheel droog 37 et. per kg In de te Den Haag gehouden vergade ring van de Vrouwenbond van de Partij van de Arbeid zijn als leden van het hoofd bestuur herkozen mevrouw A. van der Goes van NatersVan der Plaats (Wasse naar), mevrouw D. Heroma Meilink (Am sterdam), mevr. A. C. PloegPloeg (Utrecht), mevr. C. P. de RoosOudegeest (Amsterdam), mevrouw M. van Schie Wouts (Arnhem), mevrouw A. Thomas- sen-Lind (Zaandam), mevrouw N. Vooys- Troffers (Heerlen), mevrouw M. van der WallDuyvendak (Haarlem) en mej. J. Zeelenberg (Rotterdam). In de vacatures H. L. SikkesHartelust (Sneek) en L. MeijboomBroersma (Rotterdam) wer den gekozen mevrouw F. J. van Gelder Droste (Den Haag) en mevrouw T. de RooKoopman (Drachten). De voorzit ster, mevrouw E. RibbiusPeletier, werd bij enkele candidaatstelling herkozen. ADVERTENTIE AANGENAAM VAN SMAAK Prof. dr. W. Banning is Zaterdag 65 jaar geworden. De minister-president, dr. W. Drees, was een der velen, die prof. Banning in diens woning te Driebergen kwamen gelukwen sen. Dr. Drees deelde prof. Banning mee, dat de Koningin hem had benoemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Tijdens het bezoek van de minis ter-president waren ook aanwezig ir. H. Vos, het bestuur van de arbeidersgemeen schap De Woodbrookers en de secretaris van het Gesprekcentrum, de heer J. van der Ploeg. Van de zijde der Nederlands Hervormde Kerk ontving prof. Banning een brief met gelukwensen van dr. E. Emmen, secretaris generaal van de Generale Synode. Voorts ontving hij felicitaties van de stichting „Kerk en Wereld", van de oud ministers Albarda en Joekes en van oud gemeenteleden uit de plaatsen, waar hij vroeger predikant was. Bijzonder getroffen was de jarige hoog leraar door een aantal brieven van hem geheel onbekende mensen, die in Japanse concentratiekampen veel steun hadden ondervonden van geschriften van prof. Banning. Prof. Banning, zoon van een Vlaardingse visser, genoot eerst een onderwijzersoplei ding, maar zegde het onderwijs spoedig vaarwel en ging theologie studeren aan de rijksuniversiteit te Leiden. Zijn loopbaan als predikant begon hij in Haarloo, van waar hij naar Sneek ging. In de dertiger jaren werd hij directeur van de arbeidersgemeenschap „De Wood brookers". Hij bleef in Bentveld, tot de Duitsers een einde maakten aan zijn werk. Hij nam een beroep naar Haarlem aan, maar werd door de Duitsers gegijzeld. In tussen was hij (reeds voor de oorlog) ge promoveerd op een proefschrift over „Jau- rès als denker". Toen zijn gijzeling was op geheven, kon dr. Banning een beroep naar Naaldwijk aanvaarden. Tezamen met dr. K. H. E. Gravemeijer en prof. dr. H. Krae- mer ontwierp dr. Banning tijdens de gijze ling in St. Michielsgestel de naoorlogse ge meente-opbouw in de Ned. Hervormde Kerk. In 1945 verkreeg dit streven onder meer gestalte door de stichting „Kerk en Wereld", waarvan dr. Banning hoofddocent werd. In 1946 volgde zijn benoeming tot buitengewoon hoogleraar in de kerkelijke sociologie aan de rijksuniversiteit te Leiden. Toen het Ned. Hervormd seminarie werd opgericht werd dr. Banning tot docent be noemd. De 74-jarige landbouwer M. H. Kruys- dUk, die een afgelegen boerderij aan de Hurksestraat te Eindhoven bewoonde, is Zondagmorgen het slachtoffer geworden van een roofmoord. Er wordt een bedrag van 200.vermist. Van de dader ont breekt tot nu toe elk spoor. Toen de echtgenote van de landbouwer ongeveer half negen uit de werk thuis kwam, zag zij haar man dood op de vloer in de huiskamer liggen. Er is door de dader kennelijk naar geld gezocht. Uit een kast wordt een bedrag van ongeveer 200 gulden vermist. De boer is waarschijnlijk met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. Hij had tevens verwondingen aan de hals, die hem waarschijnlijk zijn toe gebracht met een broodmes, dat op de tafel werd aangetroffen. De schoenfabriek „Antoinette" van de firma Th. van Boxtel in de Kruisstraat te Kaatsheuvel is in de afgelopen nacht door brand totaal verwoest. Alle machineriën en voorraden gingen verloren. De schade be draagt ruim een ton, die gedeeltelijk door verzekering wordt gedekt. De lonen van het personeel, vijfentwintig man, zijn door bedrijfsschadeverzekering gedekt. De fabriek was van betonplaten en hout gebouwd. De brandweer werd om kwart voor twee gealarmeerd. Toen zij arriveerde, was de fabriek ai bijna geheel vefwoest. Machines, grondstoffen en de gehele verzendklare voorraad schoenen gingen verloren. Over de oorzaak van de brand is niets bekend. Men vermoedt, dat zij in kort sluiting gezocht moet worden. 35. „Mooi", zei Pat, „nu hebben we een eigen boot, zonder lastige kapitein of ge vaarlijke spionnens. De rest is niet moeilijk meer". „H'm", zei Panda, aan de riemen trekkend, „hoe ver zijn we nog van de kust?" „Honderd mijl", antwoordde Pat, „of misschien duizend. In elk geval kan niemand nu onze geheime documentens meer afnemen". De grote detective had wellicht minder zelfverzekerd gesproken, indien hij had gezien, wat de spionnen op dat ogenblik uitvoerden. Zodra deze ge vaarlijke lieden hadden bemerkt, dat hun prooi met een reddingsboot was ontsnapt, lieten zij zich met een tweede bootje in zee afzakken. „Ais geheime agenten den ken, zij ons kunnen ontsnappen, dan zij mis!", stelde de kleine vast en de grote gromde instemmend. Hij nam plaats in de boeg van het bootje en loerde in het duister rond. „Krasnaplofsky!"gromde hij, „waar zitten ze?" „Te donker nu om te zien", antwoordde de kleine, „wacht tot ochtend, dan wij ze vinden!" In het rampgebied zijn thans nog onge veer 2500 militairen werkzaam op punten en in sectoren waar ze node gemist kunnen worden. Vooral de dijk bij Rilland-Bath is nog een belangrijk object: daar werken onge veer 1500 grenadiers, genisten en artilleris ten, die voor een groot deel van Ossen- drecht uit opereren. Op Voorne-Putten en Goeree-Over- flakkee werken 300 genisten en ponton niers. Honderd pontonniers, die te Dor drecht gelegerd zijn, onderhouden verbin dingen met Zierikzee en Middelharnis. Zijpe en Dinteloord hebben de steun van 250 man van de zware mortieren en 300 man van de commando's werken op Tho- lèn aan het dichten van de dijken. De luchtmacht onderhoudt nog een aan tal straalzenderverbindingen ten behoeve van de P.T.T. en de marine heeft drie be mande landingsvaartuigen ter beschikking van Waterstaat gesteld, waarvan druk ge bruik wordt gemaakt. Voorts worden hier en daar nog sloepen door marinemensen bemand. Voorlopig zullen de militairen tot 23 Fe bruari blijven, maar het is niet onwaar schijnlijk, dat voor enkele onderdelen deze termijn verlengd zal worden. In sommige gevallen is reeds toegezegd, dat hulp bie dende onderdelen tot 3 Maart zullen blij ven. „Lloyds Shipping Agency" te Stavanger heeft medegedeeld dat de Nederlandse kustvaarder „Lark" met alle opvarenden als verloren moet worden beschouwd. Aan boord van de „Lark" bevonden zich de kapitein-eigenaar G. Hindriks uit Groningen, de matrozen: A. M. Beentje, 24 jaar, Eerbeek, J. Schouwerwas, 21 jaar, Delft, C. Resseler, 17 jaar, Nijmegen, de lichtmatrozen B. Gort, 18 jaar, Hoens- broek, M. Solverda, Kollum, de kok M. de Rijke, 19 jaar, Oost-Kapelle. Alleen de heer Hindriks is gehuwd. Het jaar 1952 is voor de HollandAme rika Lijn gunstig verlopen. Na afboeking van het verlies op effecten van 65.210 (ƒ245.829) resteert een bruto winst van 54.390.509 (ƒ35.248.840). Voor afschrij vingen is 7.196.123 5.670.949) en voor reserveringen 49.346.123 30.67Q.949) uitgetrokken, waarna een netto winst over blijft van 5.044.386 4.577.891). Er wordt een dividend voorgesteld van 12V2 procent, waarvan 10 procent in aandelen (onveranderd). ADVERTENTIE Ik vloog maar die maan in mijn dromen En niaiuwlijfcs daar aangekomen, Zag >k 't mannetje in de maan Ai vol omgeduid staan, Dat vroeg: „Hebt U Tip meegenomen?" Imz. Mej. H. d. J., Den Haag ontvi 1 fl. Tip en 1 fl. Cherry Brandy. MAANDAG 23 FEBRUUARI Concertgebouw Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", concert ten bate van het Nat. Rampenfonds, 8 uur. Stadsschouwburg Haarlems Kunstgemeenschap „Arabesque", 8.15 uur. Luxor. „Don Camillo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Storm over Malakka", 14 jr. 7 en 9.15 uur. City: „F.B.I. girl", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Misdaad N.V.", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De verboden vrucht", 18 j. 7 en 9.15 u. Minerva. „Het ver borgen leven van Walter Mitty", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Botsende hartstochten", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Gratest show en earth", 14 jaar, 8 uur. DINSDAG 24 FEBRUARI Concertgebouw: Concert HOV (achtste con cert serie D), 8 uur. Luxor. „Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. City: „F.B.I.-girl" 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Storm over Malakka", 14 jaar, 2, 4-15, 7 en 9-15 uur. Spaarne: „Misdaad N. V.", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De verboden vrucht", 18 jaar, 2.30 en 8 uur, Rembrandt: „Botsende hartstochten", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Greatest show on earth", 14 jaar, 2 en '8 uur. Minerva: „Les Enfents du Para dis", 18 jaar, 8.15 uur. Ambassadeur. De Russische regering heeft haar goedkeuring gehecht aan de be noeming van Charles Bohlen tot Ame rikaans ambassadeur te Moskou. Honger. Dr. Jivraj Mehta, minister 'van Financiën van de Indische staat Bom bay, heeft verklaard, dat naar schatting 6.400.000 inwoners van die staat dit jaar met hongersnood te kampen zullen hebben, tegen 2.400.000 in 1952. Bom bay is de Indische staat,waar de industrie het meest ontwikkeld is. Mémoires. Harry Truman, de voormalige Amerikaanse president, heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat hij zijn mémoires zal schrijven. Alle publicatierechten van deze mémoires heeft hij aan het tijdschrift „Life" verkocht, naar ver luidt voor een bedrag van 600.000 dollar. Onderzeeër. De Amerikaanse onderzeeboot „Icefish" is in de marine-basis voor onderzeeboten te Groton (Connecticut) officiëel aan de Nederlandse marine overgedragen. Een volledige beman ning van Nederlandse marineofficie ren en manschappen die reeds geruime tijd in de Verenigde Staten een training heeft ondergaan, staat gereed om de plaats van de Amerikaanse bemanning op de „Iicefish" die tot „Walrus" zal worden herdoopt, in te nemen. Boycot. Het centrale bestuur van de Ja panse vakbond van zeelieden heeft be sloten alle verschepingen van goederen uit Japan naar Koreaanse havens te zullen boycotten, tenzij Zuid-Korea schadeloosstelling verleent voor het drie weken geleden doodschieten van een Japanse visser door opvarenden van een Zuid-Koreaans politiepatrouille vaartuig. De boycot zal ook worden toe gepast op de verscheping van goederen, die voor de verbonden strijdkrachten in Korea van groot belang zijn. Agenda. Morgen zal te New York het tweede gedeelte beginnen van de zevende algemene vergadering van de U.N.O. Op de agenda komen nog de volgende onafgewerkte onderwerpen voor: de Koreaanse kwestie, het rap port van de ontwapeningscommissie, het rapport van de commissie van col lectieve maatregelen, het onderüoek naar de beschuldiging over het gebruik van bacteriologische wapens door de U.N.O.-strijdkrachten op Korea, de be noeming van een nieuwe secretaris generaal als opvolger van Trygve Lie, en het rapport van de secretaris-gene raal over de door hem gevoerde per soneelspolitiek. Repatriëring. Generaal Mark Clark, de geallieerde opperbevelhebber in Korea, heeft de Chinezen en Noord-Kö'reanen verzocht, onmiddellijk onderhandelingen te beginnen over de repatriëring van zieke en gewonde krijgsgevangenen. Een schrijven met dit verzoek is aan de Noordelijke verbindingsofficieren te Panmoendjomoverhandigd. Generaal Clark dringt er bij de Noordelijke be velhebbers. op aan, onmiddellijk de humanitaire voorzieningen van de con ventie van Genève toe te passen door dergelijke gevangenen uit te wisselen. Overeenkomst. Na maanden van moeizame onderhandelingen zijn de geallieerden en de Duitsers thahs overeengekomen, dat Alfred Krupp 3I zijn'belangen in de kolen- en staalindustrie in I960 zal moeten hebben verkocht. Naal"- ver wachting zullen vertegenwoordigers der geallieerden en van Krupp een over eenkomst ondertekenen, die bepaalt, dat Krupp na de overeengekomen ver koop nietmeer zal trachten nieuwe belangen in de kolenindust.rie of de ijzer- en staalindustrie te verwerven. Krupp zal echter vrij zijn de opbrengst van de verkoop te investeren in iedere andere industrie, terwijl hij ook zijn tegenwoordige belangen in andere in dustrieën zal mogen behouden. Als tegenprestatie zullen de geallieerden het toezicht op zijn andere bezittingen geheel beëindigen. Charlie. Volgens de Zürischse correspon dent van het Britsche blad „Sunday Dispatch" heeft Charlie Chaplin aan vrienden meegedeeld, dat hij zich defi nitief in Zwitserland zal gadn vestigen. Hij zou reeds de koopacte van een villa met vijftien kamers aan het meer van Genève hebben getekend. Petitie. Het Labourlid van het Britse par lement Fenner Brockway zal Maandag de Britse minister van koloniën, Oliver Lyttelton, een petitie overhandigen van 1000 vrouwen van de Kikoejoe- stam aan koningin Elizabeth, waarin zij zich beklagen over „bruutheden" van de politie in Kenya. Verzocht wordt, een vrouwelijke commissie van onder zoek naar Kenya te zenden. De petitie bevat de namen en vingerafdrukken van de vrouwen. ALGEMEEN wordt aangenomen dat de Duitsers in de eerste wereldoorlog het zwaarste geschut hebben gebruikt dat ooit door het menselijk brein werd uitgedacht. Hun geweldige kanonnen schoten in een minimum van tijd de „onneembare" Bel gische forten aan flarden en hun langloops geschut zond over een afstand van bijna 120 km. de granaten naar Parijs. Hoewel de reikwijd te van deze laatste kanon nen formidabel was, moet het kaliber toch niet werden over schat want dit bedroeg slechts ruim 20 cm. en de granaten hadden een gewicht van om streeks 125 kilo. Het mortier dat met de weinig elegante naam Dikke Bertha werd aangeduid, is in veler herinnering bewaard gebleven als het zwaarste kaliber dat ooit in het veld werd gebracht. Ten onrechte. De Dikke Bertha mat slechts ruim 40 cm. en de Fransen hebben in diezelfde wereldoorlog geschut naar voren gebracht van 51 cm. dat projectielen afvuurde van 1500 kg. Doch ondanks alle chemische kennis waarover deze generatie beschikt, ondanks de technische vooruitgang welke in de laatste eeuwen is geboekt en ondanks onze neiging naar superlatieven, werd het zwaarste geschut dat ooit in een oorlog werd aangewend, nog in geen moderne oorlog overtroffen. We doelen hier op de geweldige kanonnen die in 1453, dus 500 jaar geleden, voor Constantinopel in stel ling werden gebracht en de muren van deze stad volledig in puin veranderden. Deze vuurmonden hadden een kaliber van maar liefst 80 cm. en smeten stenen kogels met sen gewicht van 1200 pond naar de belegerde stad, Inderdaad, ook de Duitsers hebben in de laatste wereldoorlog bij de belegering van Sebastopol geschut van 80 cm. gebruikt en de uitwerking daarvan was nog heel wat verschrikkelijker (granaten van 7500 kg!) maar het middeleeuwse record werd hierdoor alleen geëvenaard, niet overtrof fen. Bovendien kenden de middeleeuwen v nog andere kampioenen, want 70 jaar vóór de belegering van Constantinopel in 1382 bulderde de „Dolle Griet" voor Gent en teis terde deze stad met granie ten kogels van meer dan J 600 pond, met een doorsnede van 62,5 cm. Vergeleken bij deze middeleeuwse reu zen, heeft het kaliber dus nog geen voor uitgang geboekt. Wel is er in het Kremlin een kanon te zien met een kaliber van 90 cm., maar dit heeft nooit gevuurd en' wordt als museumstuk bewaard. Ook het laatste Amerikaanse snufje, t.w. „Little David", welk mortier 91 cm. telt en dus alle records zou kunnen slaan, is in de tweede wereld oorlog niet gebruikt en mag dus niet mede dingen. We hopen overigens dat we zijn stem nooit zullen horen. Wanneer we dit alles overwegen, is het dan niet plezierig dat deze laatste eeuw, behalve het geperfectionneerde vernie- lingstuig ons ook het beton heeft geschon ken, waarachter we beschutting kunnen zoeken? Beaamt u dit niet te gretig. Want het is een misvatting te menen dat het beton van de laatste tijd dateert. Integendeel, het is al duizenden jaren oud en werd door vele oude culturen reeds gebruikt. Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2