Italië accoord met Nederlands voorstel inzake tarief-unie Aantal slachtoffers blijkens laatste opgaven 1485 Weerbericht Eenheid groeit Pissarev wordt uitgewezen „Herdenking Februaristaking geen monopolie der communisten" Nu bijna 59 millioen in het Rampenfonds Welslagen van minister Beyens initiatief hangt nu van Fransen af Bioscoopexploitanten in Haarlem overwegen sluiting theaters Het woord is aan... Gemeenschappelijk manifest der voorzitters van zes politieke partijen Volgens Rode Kruis-informaties Grootste verlies aan mensenlevens in Zuidholland „Barnhurst" ruimt TX en IM-routes op Koning Boudewijn in Brussel terug Taft ziet gecti kans op winst in Korea Nog geen onderhandelingen over Suezkanaal-zöne Voo. Nationale Rampenfonds Eerste huwelijk na de ramp in Stavenisse UIT IJMUIDEN Charles Bohlen wordt ambassadeur in Moskou 67e JAARGANG No 193 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. A dm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle af delingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLE MSCHE COURANT 297e JAARGANG No 40 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4P cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.66. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DAT EENHEID GROEIT ên niet gemaakt wordt is een gedachte, die niet nieuw is maar waar blijft. Men moet ook in deze tijd vaak herinneren aan waarheden die oud zijn, maar daarmee niets van hun be tekenis hebben verloren. L. Metzemaekers doet het in dit geval in een betoog onder de titel „Stand der Europese eenwording" in het tijdschrift Het Gemenebest. Hij ge looft ten aanzien van de huidige moeilijk heden tussen de betrokken regeringen niet, dat zij tenslotte Europese eenheid zullen verhinderen. Hij vervolgt: „Zij zijn slechts in staat ons ervan te overtuigen, dat de eenheid er tenslotte heel anders zal uitzien dan wij op dit ogenblik ook maar kunnen vermoeden. Men vergete niet en de fe deralistische plannenmakers vergeten het eigenlijk steeds dat de eenheid groeit en niet gemaakt wordt. Wij groeien in Europa naar een eenheid, die niets heeft van een tevoren uitgedacht, juridisch in een bepaalde categorie passend systeem, dat dan federatie of confederatie, bonds staat of statenbond heet. De eenheid groeit volgens alle regelen van het leven, d.w.z.: zij zal beslist niet logisch in elkaar zitten". Wereldhistorie biedt voorbeelden ge noeg die dit bewijzen. De historie van Nederlands eigen éénwording behoort daartoe: in feite was de Unie van Utrecht, die een zo langdurig leven beschoren zou zijn, een staatsregeling die uit onweer staanbare groei naar eenheid was voort gekomen, zich overigens kenmerkte door haar later zo vaak gegispte tekortkomingen en dan ook zeker niet kon gelden als een voorbeeld van een juridisch geslaagd plan. Zo zal ook de onweerstaanbare groei naar Europese eenheid tenslotte beslissen en niet het dispuut der plannenmakers, wier taak zich in feite zal moeten bepalen tot het for muleren van hetgeen door dat mysterieuze groeiproces onvermijdelijk is geworden en niet langer wachten kan. In staatkundige en juridische zin zal dat zeker niet vol maakt zijn, waarbij de gedachte zal moe ten troosten dat volmaaktheid in menselijke arbeid onbereikbaar is en dat overigens de toekomst zeker tot noodzakelijk-wordende herzieningen zal leiden. Want het groei proces zal, als eenmaal de hoofdvorm der eenheid bereikt is, niet plotseling tot stil stand komen, maar zich blijven voortzet ten. Inmiddels zullen de zichtbare tekort komingen in de in eerste instantie bereikte eenheid vooral in ons land heel wat ge schrijf en dispuut uitlokken vanwege dat „perfectionisme", dat streven naar een on bereikbare volmaaktheid, dat veel Hollan ders in het bloed zit en dat zo vaak ver tragend werkt en tenslotte hindernissen opwerpt, die pas in de practijk als zodanig herkend worden en die men later weer teniet moet doen of door nieuwe bepalingen pogen te omzeilen. Deze week zullen de zes ministers van Buitenlandse Zaken te Rome in de zee hunner moeilijkheden duiken. Ongetwij feld bestaan die in hoofdzaak tussen Frank rijk en Duitsland, zoals herhaaldelijk in het licht is gesteld. Nederland zal evenwel zijn steentje bijdragen met de denkbeelden onzer regering over economische integratie. In „Het Gemenebest" wordt daaromtrent opgemerkt: „De nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken, Beyen, is in de Europese beweging een. vreemde. Hij heeft in de zaken der Europese politiek ongetwijfeld de methode van zijn voorganger niet Over genomen. In Luxemburg wist hij „con structief" te zijn in het comité van minis ters. Door zijn toedoen kwam in de slot- resolutie een passage te staan waarin werd gesteld, dat de vorming van een politiek gezagsorgaan voor de zes gepaard moest gaan met een verdere integratie op econo misch en financieel gebied. Op zichzelf een vruchtbare en juiste gedachte, maar men weet op Buitenlandse Zaken heel goed dat die verdere integratie betekent: nieuwe functionele organen naar het mo del van het Plan-Schuman. Dit soort functionele eenheden komt slechts na ja ren van moeizaam onderhandelen tot stand. Stelt men dus verdere functionele organen als voorwaarde voor de vorming van een politiek gezagsorgaan, dan stelt men in feite voor, dat gezagsorgaan een aantal jaren uit te stellen. In schijn is dit standpunt constructief, in feite verraadt het slechts scepticisme: een geestesgesteld heid die op het ministerie van de heer Beyen na de periode-Stikker de algemeen heersende is. Als het Nederland se parlement dus niet een stuwende kracht blijkt te zijn, die de regering dwingt ver der te gaan, dan zal van Nederland niet veel te verwachten zijn". Inderdaad heeft de verwezenlijking van het Plan-Schuman zesentwintig maanden gekost en is er geen reden voor illu sies omtrent de tijd, die verdere gedeelte lijke oplossingen zouden vorderen. De loop van zaken met de Europese Defensie Ge meenschap geeft er trouwens al een voor beeld van. De critiek, die Het Gemenebest in dit artikel uit, is sinds lang ook de onze. Met scepticisme en het soort voor zichtigheid, dat alles vooruit wil regelen en overal waarborgen voor scheppen, be reikt men geen niéuw Europa. Ook niet over tien of vijftien of twintig jaar want dan zal het allang te laat zijn. An deren zullen het trage proces door hun ingrijpen hebben verstoord. De Europese landen zijn te zwak om zich zulk uitstel te kunnen veroorloven. Het onloochenbare feit blijft dat schepping van Europese Unie een omwenteling betekent, niet minder dan dat en dat men daarbij risico's moet durven nemen. Met scepticisme volbrengt men geen omwenteling en met vrees voor risico's begint men niet aan een grote nieuwe onderneming. De drang naar de eenheidsgedachte is geboren uit de nood van Europa, zegt Het Gemenebest en dat besef, in de loop der naoorlogse jaren in dit blad zo herhaaldelijk tot uiting ge bracht, moge ook ditmaal weer tot besluit dienen. r. p In het Nationaal Rampenfonds was tot gisteravond een bedrag gestort van f 58.800.000. Zaterdagavond was de stand 57 millioen. ROME (Reuter) In Italiaanse kringen heeft men de besprekingen tussen de Ne derlandse en Italiaanse delegaties, die Maandag gevoerd zijn, zeer vruchtdragend genoemd. Men zeide, dat de delegaties tot overeenstemming waren gekomen over het Nederlandse voorstel betreffende de vor ming van een Europese tarief-unie. Ook waren de delegaties het erover eens, dat wanneer deze tarief-unie werkelijk beteke nis zou willen hebben, zij vergezeld moest gaan van een slechting van alle andere handelsbelemmeringen. Naar vernomen wordt waren de beide delegaties het ook eens over de noodzake lijkheid van een algehele eenmaking van de handel van „klein Europa" en dat men zich dus niet moest beperken tot een libe ralisatie voor bepaalde sectoren van de handel. Verder zouden de delegaties het ook eens zijn over de vorming van een internationaal compensatiefonds voor deze zes landen (Frankrijk, Italië, de Benelux- landen en West-Duitsland)dat de onver mijdelijke schokken zou moeten opvangen voor bepaalde industrieën of agrarische producenten, die in de eerste jaren van de verenigde markt het gevolg hiervan zouden zijn. Onze correspondent in Rome schrijft: De besprekingen tussen Italië en Neder land zijn een groot succes geweest. Het valt echter niet te loochenen, dat er in bepaal de kringen van het bedrijfsleven oppositie bestaat tegen het Nederlandse voorstel in zake de tolunie. Dit is ook wel verklaar baar. Een belangrijk deel van de Italiaanse industrie dankt haar bestaan aan protectie. In de laatste jaren waait er echter een frissere wind en enkele van die kasplan tjes zijn nu beter bestand tegen buiten landse concurrentie. Maar er zijn nog heel wat bedrijven, die beslist oneconomisch zouden blijken in een grote algemene Europese markt. Aan de bezorgdheid van die groep be drijven is door de Confederatie van Indus triëlen uitdrukking gegeven. Maar die bezorgdheid zal wel minder worden naarmate de inhoud van het Ne derlandse voorstel in ruimer kring bekend wordt. Tijdens de besprekingen is gebleken, zo werd ons van Italiaanse zijde verklaard, dat in het voorstel vrijwel alle moeilijk heden zijn voorzien. Er wordt wel degelijk rekening gehouden met de gevolgen die een verlaging der douanetarieven zal mee brengen voor de beschermde bedrijven en er zijn maatregelen voorgesteld om die ge volgen op te vangen door middel van een internationaal egalisatie fonds. De Italiaanse regering heeft zich blijk baar niet laten beïnvloeden door de be zorgdheden van die bepaalde industriëlen, want uit alles is duidelijk, dat bij de be sprekingen, die vandaag beginnen, Italië volkomen naast Nederland staat. Minister Beyen verzekerde ons dat de besprekingen bijzonder prettig en vlot verlopen zijn en dat hij zeer tevreden is over dit eerste ge deelte van zijn verblijf in Rome. Minister Pella, met wie wij gisteravond een onderhoud hadden, begon met te zeg gen, dat Italië in grote lijnen het Neder landse standpunt deelt en de weg bewan delen kan, die minister Beyen heeft uitge stippeld. „Als wij zo sterk de nadruk leggen op de kwestie der contingenteringen," zei hij, „dan is dat niet alleen omdat wij er zo on middellijk door getroffen worden, maar vooral omdat tariefverlaging zonder het opheffen der contingenteringen weinig of geen zin zou hebben. Het is voor ons een kwestie van principe, maar wij bedoelen niet dat het opheffen van de contingenteringen vooraf moet gaan aan de verlaging der tarieven. En het dunkt mij, dat de beide maatregelen het best parallel kunnen worden genomen. Beide kunnen dan geleidelijk verlopen, zonder al te heftige schokken." Franse houding Op mijn vraag of Pella verwachtte, dat Frankrijk bereid zal blijken de reeds ge nomen beperkende maatregelen in te trek ken, antwoordde de minister: „Dat zullen wij morgen, naar ik hoop, vernemen. Stellig heeft Frankrijk de sleutel in handen bij deze economische samenwer king, maar het gaat er om, of gezien de ernstige toestand van de Franse economie opheffing van de contingenteringen moge lijk zal zijn. We moeten niet vergeten, dat een inflatie in Frankrijk heel lelijk zou 's-GRAVENHAGE. De Nederlandse regering heeft besloten de Russische jour nalist L. Pissarev naar Rusland uit te wij zen, zodra zich reisgelegenheid voordoet, hetgeen binnen enkele dagen kan worden verwacht. Nadat Pissarev was gearresteerd en een aanvankelijk inzicht in zijn hier te lande gevoerde activiteit was verkregen, stond het aanstonds vast dat hij behoorde te wor den uitgewezen op grond van de ongeoor loofde politieke activiteit die hij als vreem deling ontplooid had. Inmiddels werd een gerechtelijk onderzoek tegen hem geopend teneinde een breder inzicht te krijgen in zijn wijze van optreden en de door hem gelegde contacten. Hierbij bleek dat dank zij het snelle ingrijpen der bevoegde auto riteiten zijn ontoelaatbare werkzaamheden reeds werden gestuit, terwijl zij zich nog in een aanvangsstadium bevonden. Onder deze omstandigheden is het raadzaam bevonden geen gerechtelijke vervolging tegen hem in te stellen, doch hem zonder meer uit Neder land te verwijdgren. zijn voor ons allemaal. Inllatie is een be smettelijke ziekte". Verzet op komst (Reuter) Naar verwachting zullen in Frankrijk en Italië de industriëlen en in België, Nederland en West-Duitsland de landbouwers zich krachtig verzetten tegen het plan der Nederlandse regering inzake de vorming van een tariefunie door de zes landen van de Europese Kolen- en Staal gemeenschap. De Nederlandse regering heeft dit plan voorgesteld, omdat zij van oordeel is, dat de eenmaking op poiitiek en militair ge bied, waarnaar door deze landen wordt ge streefd, nietdoelmatig zou zijn, wanneer zij niet op de grondslag van econorpische unificatie zou zijn gevestigd. Naar verluidt hebben de Italiaanse ministers in de gisteren gehouden vergade ring er op aangedrongen het voorstel een nog ruimere strekking te geven en in het plan de bepaling op te nemen, dat niet alleen goederen, doch ook arbeiders vrij en in onbeperkte mate van het ene land naar het andere mogen worden overgebracht. De regeringsfunctionarissen van alle zes K.S.G.-landen geloven, dat deze vrije be weging van mensen en goederen het begin van een economische wederopstanding van Europa zou kunnen betekenen, doch zij maken zich thans reeds zorgen over de protesten, welke zij ongetwijfeld zullen kunnen verwachten van de producenten in hun eigen land, die nadelige gevolgen zouden ondervinden. Koning Boudewijn is gistermiddag in Brussel aangekomen. De aankomst verliep rustig. Een twintigtal personen, voorname lijk vrouwen, riep „Lang leve de Koning" en „Lange leve Koning Leopold", maar de Koninklijke familie liet zich niet zien. De gordijnen van het rijtuig waren neerge laten. Senator Taft heeft Maandag in een toe spa-aak verklaard, dat het bijna onmogelijk is de Koreaanse oorlog te winnen. „Op het ogenblik bestaat er geen oplossing voor het conflict", aldus Taft, „afgezien van het handhaven va:n een zeer sterke positie in een situatie waarin het bijna onmogelijk is te winnen". Taft geloofde, dat de UNO Chinese bases in Mandsjoerije zou bombarderen, indien de- Chinese luchtmacht sterk genoeg zou zijn om geallieerde aanvoerwegen te be stoken. Taft dacht niet, dat de Sovjet-Unie een derde wereldoorlog zou ontketenen. „De Russen bevinden zich thans in een situatie, waarin zij zonder strijd enkele overwin ningen kunnen behalen. Indien zij een nieuwe oorlog zouden beginnen zouden zij gevaar lopen het communisme van de aardbodem le zien verdwijnen". Gisteren zijn de exploitanten van de bioscopen uit Haarlem bijeen geweest om te bespreken wat de volgende stap zal zijn inzake de kwestie van de vermakelijk heidsbelasting in de gemeente Haarlem. Zoals men weet wees de Haarlemse ge meenteraad verleden week het verzoek van de exploitanten tot verlaging van het per centage van de vermakelijkheidsbelasting dat nog steeds vijfendertig bedraagt af. De exploitanten hebben nu in ernstige overweging genomen tot sluiting van de zeven Haarlemse theaters over te gaan en de exploitatie en de voorstellingen in de randgemeenten voort te zetten. De exploitanten zijn van mening dat er geen basis voor redelijk overleg met het gemeentebestuur van Haarlem aanwezig is en dat de argumentering in het prae-advies aan de raad, waarin werd voorgesteld af wijzend op het verzoek tot verlaging van de vermakelijkheidsbelasting te beslissen, kant noch wal raakt. Waarbij men tevens opmerkt dat de gehele kwestie door het gemeentebestuur wel heel erg en bagatelle is behandeld. Men ziet nu ook geen mogelijkheid meer om opnieuw een poging te doen een redelijk overleg tussen gemeentebestuur en exploitanten tot stand te brengen. Vandaar dat de exploitanten gisteren besloten in ernstige overweging te nemen de zeven bioscooptheaters in Haarlem te sluiten en de voorstellingen in de buitengemeenten voort te zetten. Men is op het ogenblik druk doende de mogelijkheden daartoe in de betrokken gemeenten te onderzoeken. Of en wanneer dit besluit eventueel mocht vallen is met geen mogelijkheid te zeggen, zo deelde men ons mede. LONDEN. (Reuter). „Er hebben nog géén onderhandelingen tussen Groot-Brit- tannië en de huidige regering van Egypte over de Suezkanaal-zóne plaats gehad", verklaarde de Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, Maandag in het La gerhuis. Eden zeide dit in antwoord op vragen. Hij voegde hieraan toe: „Reeds eerder is medegedeeld, dat wij er naar strc. ven door onderhandelingen met de Egyp tische regering een oplossing te vinden voor het gehele vraagstuk van de verdedi ging der zóne". Luitenaint-kolonel Gamal Abdel Nasser, generaal Naguibs rechterhand, heeft op een „bevrijdingsvergadering" verklaard de toe komst hoopvol tegemoet te zien. „Wij rei ken ieder, die bereid is ons te helpen een vriendschappelijke en broederlijke hand toe. Degene, die echter onze heilige rech ten voorbijziet zullen wij op ieder terrein bestrijden". Dafresnes: De verveling is de ziekte der ge lukkigen. Het ongeluk verveelt zich niet; het heeft het te druk. (Pensées; 1826) N. N. 1,Personeel en patroon Simons Bakkerij ƒ170,—; R. Bourjot te Chateau Thierry ƒ6,—; O. V. N. ƒ25,10; van Cor, Hans, Herman, Jelle en Pieter ƒ30,62; Nage komen giften van kabouterkring Ravanha 5,50; van huishoudgeld A. M. G. Hillegom 2,50; Klaverjasclub Harten Aas 15, Opbrengst Kabouter Tjapko de Groot ƒ3,80; H. H. V. Spaarnespatters en Narren 75, Ned. Ver. v. Huisvrouwen afd. Haarlem en Omstr. 100, Bovengenoemde bedragen zijn reeds door ons aan "het Nationaal Rampenfonds over gemaakt. De voorzitters van zes Nederlandse po litieke partijen hebben het volgende ge meenschappelijke manifest uitgegeven: „De datum nadert, waarop Amsterdam de heldhaftige staking van Februari 1941 herdenkt. Tegelijkertijd vernemen wij uit de landen achter het IJzeren Gordijn het gruwelijke nieuws van de Christen- en Jodenvervolgingen. Wij, die behoren tot partijen van verschillende richting, gevoe len de behoefte de bevolking van Amster dam er aan te herinneren, dat de staking van Februari 1941 een felle daad van pro test is geweest tegen soortgelijke vernieti ging van de vrijheid van godsdienst en een soortgelijk anti-semietisme als thans in de door communisten beheerste landen woedt. Geen dag gaat voorbij, waarop niet hon- Wanneer men de aantallen geïdentifi ceerde en geborgen stoffelijke overschot ten en de aantallen hij het Informatie bureau van het Nederlandse Rode Kruis thans nog als vermist te boek staande per sonen bijeentelt, bedraagt het totaal aantal slachtoffers van de watersnoodramp 1487. Het is duidelijk, dat dit geen definitief cijfer kan zijn. Nog bij herhaling worden stoffelijke overschotten in de ondergelopen gebieden aangetroffen. Anderzijds blijkt dat als vermist opgegeven personen in leven zijn. Ook dit cijfer wordt derhalve vermeld onder voorbehoud. Zuidholland Volgens de cijfers van het Rode Kruis is Zuidholland met een aantal van 659 doden en vermisten de zwaarst getroffen provincie. Het Zuidhollandse eiland' Goeree en Overflakkee telt 456 slachtoffers, waar van er 140 zijn geborgen. Van Beierland zijn 151 slachtoffers gemeld, waarvan er 20 zijn geborgen, van Voorne en Putten 27 en van ar-iere overstroomde plaatsen in Zuidholland 25. Zeeland Het aantal slachtoffers in Zeeland be draagt volgens de tot dusver binnengeko men opgaven 556, waarvan 331 op Schou wen en Duiveland. Van dit laatstgenoemde aantal zijn 104 geborgen. Nieuwerkerk en Ouwerkerk, respectievelijk met 144 en 100 doden, werden op dit eiland het ergst ge troffen. Zuid-Beveland telt 99 slachtoffers (58 in Kruiningen), waarvan er 62 zijn geborgen. De laatste opgave van het eiland Tholen verschilt zeer sterk van de aanvankelijke meldingen van 250 en van 300 doden en vermisten. Thans is uit Stavenisse, de enige gemeente, waaruit slachtoffers zijn gemeld, een opgave binnengekomen van 56 doden, waarvan er 50 zijn geborgen. Op St. Philipsland zijn 13 mensen omgekomen van wie er 7 zijn geborgen; op Noord- Beveland 38 (37 in Kortgene), die allen zijn gevonden; in Zeeuws Vlaanderen 14, van wie er 5 nog niet zijn gevonden en op Walcheren 5, wier stoffelijke overschotten ook nog niet zijn geborgen. Brabant In de provincie Noord-Brabant wordt het totaal aantal slachtoffers op 252 ge raamd; 126 doden zijn geborgen. De drie zwaarst getroffen plaatsen zijn daar: Fijnaart met 85 slachtoffers, van wie er 35 zijn geborgen, Halsteren met 66 doden, waarvan er 43 zijn geborgen en Nieuw Vossemeer met 43 doden, waarvan er 23 zijn geborgen. In de provincie Noordholland zijn 7 mensenlevens te betreuren, waarvan 6 op Texel en 1 bij Petten. Tenslotte zijn er op verschillende plaat sen 13 slachtoffers aangespoeld, waarvan de herkomst nog onbekend is. Het puin op de achtergrond herinnert aan de ondergang van hun dorp, overal waar hun oog reikt is de ravage grootmaar het werk van de wederopbouw wordt hervat en Jannetje Vermaas durft het wel aan met Marinus Boomsluiter. Zij zijn vandaag in Stavenisse getrouwd. Hat eerste huwelijk, dat na de ramp in het plaatsje wordt gesloten. Vanmorgen om 9 uur Is de tonnenlegger „Barnhurst" uit de haven van IJmuidcn vertrokken om de boeien op te halen van de zogenaamde TX en de IM-route, de na de oorlog gelegde mijnenvrije scheepvaart- „geulen" over de Noordzee.Vanavond wordt de „Barnhurst" in IJmuiden terugverwacht met een aantal zogenaamde Engelse boeien aan boord. Hiermee worden de vaarroutes over de Noordzee, die verleden jaar door de marine na haar omvangrijke veeg-operaties vrij werden gegeven, dus opgeheven. De zogenaamde PE, ET en JE-routes blij ven voorlopig nog liggen; over de HK-route is nog geen beslissing gevallen. Alle boeien tussen Callantsoog en Ter Heide worden hiermee opgenomen; te we ten de boeien IM 15 en TX 14. Het gebied ten Noorden van Callantsoog bij de Waddeneilanden is, naar men ons met nadruk vanwege het ministerie van Marine meedeelde, nog lang niet mijnen- vrij. derdtallen mensen van Christelijke en Joodse afkomst en uit de kring van ande ren, die zich niet kunnen verenigen met het communistische régime, door een gat in het IJzeren Gordijn van het Oosten vluchten naar het vrije Westen. Zij laten have en goed in de steek. Honderdduizen den van hun lotgenoten blijven achter, ge folterd door de angst voor vervolging, on derdrukking en moord. In Februari 1941 richtten de Nederlandse vrijheidsgeest en verdraagzaamheid zich tegen de geestelijke dictatuur en het anti semietisme van nationaal-socialistische huize. Wij richten ons thans met dezelfde kracht tegen het communistische schrikke lijke geweld en anti-semietisme, dat syste matisch door de dictator in Moskou wordt bevolen en aangewakkerd. Elk jaar opnieuw trachten de communis ten in Nederland (de marionetten van Moskou) uit partijzuchtige overwegingen de herdenking van de Februaristaking te misbruiken voor hun demagogische propa ganda. Opnieuw trachten zij het te doen voorkomen, alsof het heldhaftig verzet tijdens de bezetting een bij uitstek commu nistische zaak zou zijn geweest. Onderge tekenden voelen zich gedrongen de Am sterdammers er aan te herinneren, dat de strijd tegen de onderdrukker en het protest tegen de mensonterende vervolging van velen van onze medeburgers, met name van de Joodse Nederlanders, geschiedden in gemeenschappelijkheid, over alle partij politieke en levensbeschouwelijke grenzen heen. Wat ons, mensen van verschillende rich ting en levensovertuiging ook scheidt, wij staan op de gemeenschappelijke bodem der geestelijke vrijheid en der politieke demo cratie, welke haar stempel hebben gedrukt op onze beschaving. Minder dan ooit hebben de communisten thans, nu hun bevelvoerders in Moskou tot een zelfde vervolging van Christenen en Joden opzwepen, het recht zich het mono polie van de herdenking der Februari staking toe te eigenen. Hun geveinsde herdenking is een hoon voor de edele gezindheid, waaruit de sta kers van 1941 lijf en leven op het spel zet ten. Zolang de communisten in Nederland zich niet openlijk keren tegen de gruwelen, die thans achter het IJzeren Gordijn ge schieden, vallen zij de stakers van Februari 1941 in de rug aan en plaatsen zij zich buiten de zedelijke gemeenschap." Het manifest is ondertekend door: W. J. Andriessen, voorzitter Katholieke Volks partij; prof. mr. P. J. Oud, voorzitter Volkspartij voor Vrijheid en Democratie; dr. J. Schouten, voorzitter Anti-Revolu- tionnaire Partij; H. W. Tilanus, voorzitter Christelijk-Historische Unie; K. Vorrink, voorzitter Partij van de Arbeid, en Ch. I. J. M. Weiter, voorzitter Katholieke Natio nale Partij. MOSKOU (Tass). Het officiële Sovjet- Russische persbureau „Tass" meldt, dat de Amerikaanse zaakgelastigde ad interim te Moskou, Beam, enige dagen geleden het Sovjet-Russische ministerie van Buiten landse Zaken heeft medegedeeld, dat de president der Verenigde Staten Charles Bohlen tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur bij de Sovjet-Unie wenst te benoemen. De Sovjet-Russische plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Jacob Malik, heeft thans aan de zaakgelastigde medegedeeld, dat de Sovjet-regering bereid is haar agrement te verlenen. Charles Bohlen, die als kenner van Oost- Europese zaken wordt beschouwd, zal George Kennan opvolgen, die enige tijd ge leden tot persona non grata werd verklaard. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog met opklaringen maar ook hier en daar tijdelijk mist. Zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke richtingen. Vannacht iets kouder, morgenmiddag iets zachter. 35 Februari Zon op 7.35 uur, onder 18.12 uur. Maan op 14.43 uur. onder 6.25 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 Februari Hoog water: 0.43 en U.20 uur. Laag water: 8.28 en 21.13 uur. Woensdag 25 Februari Hoog water: 1.59 en 14.23 uur. Laag water: 9.41 en 22.14 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1