Drie maanden „schipper-af" Agenda voor Velsen Havenberichten Agenda voor Beverwijk Visserij-varia BOEKENGIDS Omdat de KW 6 in October bijna zonk „Oranje" met „noodneus" naar Amsterdam Beverwijk Opvoeden in theorie en praktijk IJselmeervogelsWIJ 1-0 Slechts een overwinning voor KHC „Strawberries" Klaverjasdrive voor het N. R. F. De nieuwe aquarium- vereniging heet gewoon „Velsen" AB DE JONG Koelwatertoevoer bij de Hoogovens „Admiralengracht" brak ijsblokkade Schooljeugd bezocht in drommen Oranjetentoon- stelling Zestig gulden en veel waardering voor V.G.L.O. Duitse slepertjes vielen IJmuiden binnen Nog een week Mannenkoor „Zanglust" concerteert met „De Een dracht" en „De Zangvogels" Scheepvaart DINSDAG 24 FEBRUARI 1953 Op G October ;1952 heeft de motorlogger „Vertrouwen" (KW 6) van de redery Meer burg op de terugreis van de visgronden naar IJmuiden, tijdens slecht weer zoveel water in het schip gekregen, dat er ernstig gevaar voor zinken bestond, temeer daar de lensleiding met kurkafval en visvuil verstopt was. De Raad voor de Scheepvaart heeft de zaak grondig onderzocht en is tot de slot som gekomen dat schipper J. van B. en motordrijver K. C. van D. beiden hun „plicht hebben verzuimd". Het feit dat de zuigkorven waren ver stopt door visschubben en dat er in de lensleiding kurkafval werd gevonden, wijst in die richting. De inspecteur van de Scheepvaart, de heer J. Metz, voerde aan, dat de KW 6 op 6 October in een heel moeilijke toestand verkeerde. Tot twee keer toe is er vier voet water in het ruim gekomen. Omdat de lens leiding verstopt bleek, heeft men toen door middel van een ton met de lier het water uit moeten hozen. Door het slechte weer bracht deze toestand gevaar mee voor het schip en voor de opvarenden. De schipper dacht er niet aan, dat de stolpluiken water zouden kunnen doorla ten; hij is zorgeloos geweest, door geen kle den te gebruiken. Dit is, aldus de inspec teur, voor een overigens flinke schipper een onbegrijpelijk plichtsverzuim: hij moet immers alle voorzorgsmaatregelen ten dien ste van de veiligheid nakomen en zeker de oude voorschriften zoals artikel 4 van de Schepenwet in acht nemen, die vermelden, dat de schipper verplicht is alle openingen afdoende af te sluiten, terwijl de lensinrich ting in orde moet zijn. Het blijkt alweer dat het uiterst noodzakelijk is de stolp- Het is WIJ niet gelukt ook maar één winstpuntje mee naar huis te nemen. En dit nog wel ondanks het feit, dat de IJselmeer- vogels pas ver in de tweede speelhelft scoor den. Dit enige doelpunt dat in anderhalf uur zwoegen werd gemaakt, werd geboren uit het foutief terugspelen van de bal, waardoor doelman Koster, die overigens prima werk leverde, uit positie kwam te staan, wat de IJselmeervogels een onbelemmerde score bood. De schotvaardige voorhoede van IJsel meervogels had overigens niet veel kansen, want de veredediging van IJmuiden was hecht. De WIJ-voorhoede was in sommige situaties niet doortastend en dit was méde de oorzaak van het verlies. De uitslagen van de lagere elftallen luidden: IJmuiden 3Kennemerland 2 31; IJmuiden 4SVS 2 34; EnergieIJmuiden 5 5—1. Junioren: ETO aIJmuiden a 25; Half weg bIJmuiden b 38. Aspiranten: IJmuiden AKennemers A 13; IJmuiden DKennemers D 110; IJmuiden EKennemers E 21. De eerste competitie-Zondag na de lange gedwongen rust zal voor de hockeyclub „Strawberries" een zwarte bladzijde in haar geschiedenis blijven. Van de acht elftallen, die in het veld kwamen, slaagde alleen het eerste herenelftal er in een overwinning van drienul te behalen op BNC. Het was overigens een slechte wedstrijd, waarin W. Sodderland in de eerste helft met twee doelpunten reeds de meerderheid van de thuisclub uitdrukte. Na rust bracht J. H. Brunink de stand op drienul. Het twee de en derde elftal verloren de uitwedstrijden tegen HBS met vijfeen en tegen Kieviten met twee—nul. In Bloemendaal kon ook Strawberries IV, dat het seizoen begon met een reeks overwinningen, 't tegen BMHC IX niét verder brengen dan een gelijk spel van eeneen. Dit Velsense elftal heeft nu nog twee wedstrijden te spelen (beide tegen de Zandvoortse hockeyclub) en om zeker te zijn van het kampioenschap zal het beide wedstrijden moeten winnen. De damesontmoeting tussen Strawberries I en Kieviten was tot de rust een gelijk- opgaande strijd zonder doelpunten. Kieviten speelde in de tweede helft sterker en drukte dit in twee doelpunten uit. DEM won met vijfnul van Strawberries II, Kraaien II met vijfeen van Strawberries III en Her mes III met tweeeen van het vierde elftal van de Velsense speelsters. Zaterdagavond heeft Strawberries in hotel Velserend in Santpoort een feestavond ge houden. Sketches en spelletjes werden op deze gezellige avond in een overvolle zaal afgewisseld met dansmuziek door een Haar lems scholierorkestje. Het bestuur van de K.A.B., afdeling Velsen-Noord heeft het voornemen om Zaterdagavond in de R.K. meisjesschool aan de Corverslaan een klaverjasdrive te houden, waarvan de netto-opbrengst be stemd zal zijn woor het Nationaal Rampen fonds. Maandagavond had in het Culturele ge bouw aan de Lange Nieuwstraat een ver gadering plaats van de onlangs, speciaal voor de Velsense aquarianen, opgerichte Aquariumvereniging. Tijdens deze bijeen komst werd na enige discussie besloten de vereniging de naam van Aquariumvereni ging „Velsen" te geven. Voorts werd be sloten de vergaderingen vast te stellen op Iedere eerste Maandag van de maand, te beginnen in April. Het secretariaat van de vereniging is gevestigd: Driehuizerkerkweg no. 27. Dinsdag 24 Februari Rex, 20 uur: Alcuxa, filmvoorstelling „Louis Pasteur" ten bate van Oud-Ver pleegstersfonds. Thalia, 20 uur: „Bleke Bet". Raadhuis, 19.30 uur: Openbare raadzitting. Patronaat: Chr. Gymnastiekvereniging „IJmuiden", uitvoering. Woensdag 25 Februari Raadhuis, 14-15 uur: Spreekuur wethouder van onderwijs. Rex, 20 uur: Palvu, toneeluitvoering „Gas licht". Thalia, 20 uur: „Bleke Bet". Herv. Jeugdgebouw, 20 uur: Advendo met „De Rozenkrans". luiken af te dekken, iets wat vele schippers niet willen begrijpen, zo zegt de inspecteur. De inspecteur stelde de ongediplomeerde motordrijver Van D. aansprakelijk voor het feit dat reeds bij het vertrek van de logger was geconstateerd dat de lensinrichting niet helemaal in orde was en de motordrijver werd dan ook gestraft met een berisping. Schipper Van B. kwam er niet zo gemak kelijk af: drie maanden is hem de bevoegd heid om als commandant te varen, ont- nprpen, ADVERTENTIE In verband met de boekenweek, die a.s. Zaterdag begint, is er weer een nieuwe Boekengids uitgekomen. Ook nu kunt U deze gratis bij ons ontvangen of als U 5326 belt wordt hij bij U thuis bezorgd. BOEKVERKOPER Edisonstraat 11 - IJmuiden - Tel. 5326 Burgemeester en wethouders van Velsen maken bekend, dat bij besluit van 17 Fe bruari 1953 vergunning is verleend aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. in IJmuiden tot het uitbreiden van het hoogovenbedrijf, door het bijplaatsen van twee koelwatertoevoer- pompen in de bijproductenfabriek op het hoogoventerrein in IJmuiden. „Van knechtschap tot P.B.O." Op uitnodiging van de Katholieke Ar beidersbeweging, afdeling Velsen-Noord, komt Donderdagavond in de R.K. meisjes school aan de Corverslaan spreken pater Engelbertus O.F.M.Cap. Hij behandelt het actuele onderwerp „Van knechtschap tot P.B.O. Tengevolge van de strenge vorst heeft zioh op de zee rondom Helsinki, de be langrijkste Finse aanvoerhaven, zeer veel ijs gevormd. Door het kruien van het ijs ontstonden huizenhoge ijsbergen en veer tien dagen geleden bleek het zelfs met be hulp van de machtige Finse ijsbrekers niet langer mogelijk de haven open te houden. Zware stormen sloegen Donderdag en Vrij dag de ijsbergen uiteen en dreven deze verder naar zee. Hiervan maakte het m.s. „Admiralengracht" gebruik om zonder ijs- breker-hulp Zaterdagmiddag volkomen on verwacht de haven van Helsinki binnen te lopen. Teneinde te voorkomen, dat bij ge wijzigde wind het schip zou worden in gesloten, werd de lading Zondag in over werk gelost. Men bespaarde zodoende voor de Finse ontvangers honderden kilometers spoorwegvracht. De „Admiralengracht" vertrok Zondagavond van Helsinki naar Abo om het resterende gedeelte der lading te lossen en de thuislading in te nemen. Het m.s. „Admiralengracht" werd in 1950 te Groningen gebouwd en heeft een ijs- versterking. Het vaart in de „Suomi-lijn", die een geregelde lijndienst Amsterdam Zuid-Fiinland onderhoudt. Studie-avond voor schilders Woensdagavond komt een vertegenwoor diger van een bekende verffirma in de Nij verheidsschool een avond voor de studie club schilders Velsen-Beverwijk e.o. ver zorgen. De heer Acquoy zal dan het onder werp behandelen „Moderne spuitmethoden, zoals die in de praktijk moeten worden toegepast." Maandag 23 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Plato van Oporto. Doklaan van Tygnemouth. Saparoea van Le Havre. Eemstroom van Bristol. Argos van Hamburg. Mjöllner van Geffle. Gooiland v. Hamburg. Jagersfontein van Antwerpen. Waal van Bremen. Virgilia van Geffle. Pieter Geertruida van Istanboel. Santa Isabel van Bremen. IJstroom van Liverpool. General Duf our van New Orleans. Vertrokken zijn: Hondsbosch naar Lon den. Witte Zee naar Rotterdam. Borgny n. Tripolis. Ransel naar Emmastadt. Kate Ma rie naar Hull. Sint Walburg naar Rotterdam. Frisian Coast naar Rotterdam. Barracuda n. Antwerpen. Vanmorgen om half tien is de „Oranje" voor het eerst na zijn aanvaring met de „Willem Ruys" in IJmuiden gearriveerd, nadat het schip sinds acht uur op hoog water had liggen wachten. Het schip, dat een „noodneus" heeft gekregen, trok in zijn nieuwe gedaante langs het Noordzee kanaal, op terugtocht naar Amsterdam, veel belangstelling. In IJmuiden zijn diverse vertegenwoor digers van de Mij. Nederland aan boord gegaan. Volwassenen lieten verstek gaan In de vier dagen dat de reizende ten toonstelling „Van Juliana tot Juliana" op het Plein 1940-1945 de deuren had open gesteld om kijklustigen toe te laten, heeft men moeten constateren dat de animo van de zijde van de volwassenen niet daverend is geweest. Nog geen 200 groten hebben zich voor deze expositie geïnteresseerd, wat op een zo grote bevolking toch wel heel miniem genoemd mag worden. De school jeugd bleek wel belangstelling te hebben voor de geschiedenis van het Oranjehuis. Ruim 1800 leerlingen van de verschillende onderwijsinrichtingen hebben in school verband een bezoek gebracht aan de twee oranje geschilderde wagens en een paar honderd zijn er op eigen gelegenheid heen getogen. Het is voor de ambtenaar van culturele zaken een ware puzzle geweest om het zaakje lopende te houden en iedere stag natie in het bezoek te vermijden. Maar het is hem gelukt en zo konden de klassen met tussenpozen van een kwartier worden toe gelaten. De reactie van de verschillende groepen was heel verschillend. Duidelijk was het verschil in voorbereiding op de scholen merkbaar. Alle meisjes hadden dit gemeen, dat de afdeling met de 30 poppen in kle derdracht de grootste trekpleister voor hen was. Maar ook de doopjurk ontlokte me nig kreetje van bewondering. De jongens werden kennelijk geboeid door de verzameling sabels en degens en de ouderen onder de volwassenen beke ken het liefst de voorwerpen die eens aan koning Willem III, koningin Emma en Prins Hendrik hadden toebehoord. Vandaag krijgt Hillegom gelegenheid deze historische schat te aanschouwen en daarna Lisse. De overstromingsramp heeft het reisplan om naar Zeeland „af te zak ken" volkomen in duigen doen vallen. Als alles goed gaat reist de expositie nog tot Mei 1954 door het land. Tot nu toe zijn de Friezen nog het meest enthousiast ge weest; daar waren plaatsen waar letterlijk niemand thuis bleef als de tentoonstelling was geopend. De leerlingen van de „Elout v.an Soeter- woudeschool", de christelijke school voor voortgezet lager onderwijs, die meededen aan de door de N.C.R.V. uitgeschreven wedstrijd: „Schilders met de wollen draad", hebben hiermee twee prijzen in de wacht gesleept, tezamen ter waarde van 60. De heer A. Voerman, hoofd van deze onderwijsinstelling, ontving het volgende schrijven van de N.C.R.V.: „Wij zeggen u en uw leerlingen dank voor de moeite aan het werk besteed en ongetwijfeld verdie nen allen, die zich hiervoor hebben gege ven, de hoogste lof". „MAJO" met machinesckade Sinds vannacht ligt met machineschade de kleine uit Hamburg afkomstige sleper „Majo" bij het IJmuidense havenkantoor; samen met de sleepboot „Pamus" is hij met machineschade de haven van IJmui den binnengevallen, om hier het manke ment te laten verhelpen. Deze beide kleine sleepboten van het type als de vroegere directieboot van de Rijkswaterstaat, de „Mico", waren van Hamburg op weg naar Peru. MARKTBERICHTEN Andijvie 75; waspeen 1227; spruiten 1465; prei 3982; knollen 1734; bloemkool 2858; groene kool 1725; rode kool 58; gele kool 512; rabarber 2647; uiten 1750; sjalotten 68; witlof 37—54; breekpeen 610. *-ccooQcxxDÓc»oc»ocxxoocoococ»ocoooco30oooocxx>coocxx)ooooo^ De bussen voor het Rampenfonds blij- I ven nog een week bij de Velsense win keliers staan en dan gaan ze hope- jj lijk vol terug. Ö0Q00000CX3000CX)0COD0<X)000000000C0000CXX!00C0000C»0000000C> Het mannenkoor „Zanglust", dirigent de heer H. van Dijk, zal Donderdagavond in het K.S.A.-gebouw aan de Peperstraat een concert geven in samenwerking met de Harmoniekapel der Koninklijke Papierfa brieken „De Eendracht" onder leiding van de heer Henri Arepds en met het Chr. jeugdkoor „De Zangvogels", dirigent de heer H. Slings en op de piano begeleid door de heer Th. G. Kohier. „Zanglust" opent het programma met Nachtgesang, F. Mendelssohn Bartholdy; Mitternacht, A. Bruckner en Nobody Knows, negro spiritual. Het koor besluit de avond met Wolgalied, Die Zwölf Rau- ber en Scheepspraet van Jac. Bonset. Het jeugdkoor zingt liederen van H. v. Tussenbroek, Henri Zagwijn, Carl Zeiler, Carl Millöcker en een tweetal oud-Franse melodieën, die door de dirigent zijn be werkt. Zowel voor als na de pauze treedt „De Eendracht" op met de Marche militaire no. 4 van C. St. Saëns; Psyche et Eros, C. Franck; Ouverture Jeanne d'Arc, G. Verdi; Ouverture Nabuco, G. Verdi en de Ouver ture Cleopatra van Mancinelli. Luilak in 't zicht Hedenavond belegt de Centrale vereni ging van markt-, straat- en rivierhandel afd. Beverwijk een ledenvergadering in de bloemenveiling 't Centrum aan de Koning straat. Onder meer zal men de komende luilakmarkt bespreken. Radiospreekster tiaar 't Centrum Voor het R.K. Vrouwengilde sprak Maandagavond in het Centrum de beken de opvoedkundige van de K.R.O.-radio rubriek „Moeders wil is wet", mevrouw Klarenbeekvan Klaveren. Op zeer ori ginele manier haalde zij voorbeelden aan, waaruit overduidelijk bleek dat er een groot verschil bestaat in de paedagogie van de praktijk en die uit een boekje. Na dat zij de „ik wil niet" jaren van de kleu ters besproken had, schilderde spreekster de verschillende stadia die de kinderen moeten doormaken voor ze als volwassen mens het leven ontmoeten. Mevrouw Klarenbeek hekelde vooral het zeuren van de ouders tegenover de kinde ren in de puberteitsjaren, waardoor de kinderen vaak een hekel aan hun opvoe ders gaan krijgen. „Juist in die jaren voe len zij zich vreselijk veronachtzaamd", aldus de opvoedkundige. Verder vond zij dat de ouders de wilskracht der kinderen in de pre-puberteit dienen te vormen; door een onvolkomen voorlichting alleen al wordt deze volgens spreekster bepaald verzwakt. De middelbare schooltijd' zag mevrouw Klarenbeek in een tijd liggen, waarin door innerlijke moeilijkheden de prestaties achteruit kunnen gaan en dat dan ook vaak doen. Ook de jeugdverenigingen achtte zij een middel om het kind te doen vormen tot een mens met zelfrespect en liefde voor zijn medemensen. N.B.T.-leden bespraken „koppelingen" In hötel Parkzicht heeft de Nederlandse Bond van Technici gisterenavond de jaar vergadering gehouden. De waarnemend voorzitter en tevens secretaris, de heer J. Kemink, las het jaarverslag voor waaruit bleek dat de bond een actief jaar achter de rug heeft. Een behoorlijk batig saldo besloot het verslag van de penningmeester. Hierna hield de heer L. Groeneveld een causerie over „toepassing van koppelin gen". In dit technische betoog behandelde spreker verschillende typen, van het oer oude principe, de klemkoppeling tot en met de meest geperfectionneerde hydrau lische koppeling van nu. Aan de hand van een inderhaast gerequireerd schoolbord werden diverse schetsen en berekeningen gemaakt, waarna door de technici van ge dachten werd gewisseld. Dinsdag 24 Februari Kennemer Theater, 7 en 9.15 uur: „Deze vrouw is gevaarlijk". Luxor Theater, 7 en 9.15 uur: „De banne ling van' het eiland". K.S.A.-gebouw, 8 uur: Klaverjassen ten bate van het Rampenfonds. Woensdag 25 Februari Bioscopen als Dinsdag. K.S.A.-gebouw, 8 uur: „Favorieten parade" voor Rampenfonds. Onvermoeid zwoegt men voort aan het herstellen van de schade in de watersnoodgebieden. Nabij Bath is men bezig de Rei gersbergerpolder, ter grootte van 1000 ha. van het buitenwater af te sluiten. Op de voorgrond de dijk, welke thans gemaakt wordt. Rechts de ondergelopen polder, welke men binnen afzienbare tijd hoopt droog te krijgen. Agatiha, 23 v. Pladju te Penang verw. Alibireo, pass. 22 Ouessant n. Las Palmas. Alcyone, 23 Suez verwacht. Amor, pass. 22 Algiers n. Antwerpen. Amstélstad, pass. 22 Kp. B au garand n. Port Said. Annemkeiic, 24 Penanig verwacht. Almdijk, 22 te Antwerpen n-aar New York. Arendsdijk,, 22 v. Buenos Aires te New York. Argos, 23 v. Istanboel te Brake verwacht. Alamak, 22 v. Colombo n. Madras. Aagtekerk, 23 v. Aden naar Cochin. Alnati, 22 v. Buenos Aires te Rotterdam. Arundio, pass. 22 Kp. Eifba. Aalsdiijk, 22 600 m. N. Azoren. Adiinda, 22 v. Soerabaja bij loods Palembang. Alohiba, 22 220 m. Z.ZW. St. Vincent. ALioth, pass. 22 Cuxhaven. Appingedijk, 22 130 m. Z.ZO. Bermuda. Arnedijk, 22 te Bremerhaiven. Bintamig, 22 v. Seattle te Vancouver. Bloemfontein, 23 v. East London te Port Eliza beth. Borneo, 22 v. Belawan n. Colombo. Bengkalis, 22 190 m. W.NW. Kreta. Blocmimersdijk, 22 350 m. Z.ZW. Kp. Race. Buru, 22 te Tj. Priok. Caltex Leiden, pass. 22 Oporto. Cham a, 23 v. Gibraltar te Algiers. Cleodora, 23 v. D-avao te Miri. Caltex Delft, 22 90 m. ZW. Cyprus. Caltex Permis, 22 130 m. Z.ZW. Ouessant. Caltex Utrecht, 22 90 m. ZW. Cyprus. Camphuys, 22 v. Belawan n. Tj. Priok. Call'isto, 22 190 m. N. Massawa. Castor, 22 1130 m. NO. Sombrero eil. Celebes, 22 diwars Mailaiga n. Halifax. Ceromia, pass. 22 Carimata eil. Cory da, 22 2€0 m. O.NO. Fayal. Danae, 22 te Gibraltar- Delft, 23 v. Amsterdam te Valparaiso verw. Delfland, 26 v. Buenos Aires voor IJmuiden n. Amsterdam. Deltsihaven, 22 470 m. NO. St. Vincent. Eos, 22 v. Rotterdam te Amsterdam. Ena, 23 140 m. N.t.O. Finiisterre. Esso Rotterdam, 22 420 m. NO. Sombrero eil. E trema, pass. 22 eil. Roep at. Fairsea, 22 110 m. Z. Kreta n. Port Said. Farmsum, 22 v. Norfolk te Amsterdam. Friesland (SSM), 22 v. Newcastle te Amsterdam Friesland (KRL), 22 v. Cherifoon n. Semarang. Gouwe, pass. 22 Las Palmas. Groote Beer, 22 170 m. W. Lands End. Gooiland, 23 v. Hamburg te Amsterdam. Garoet, 23 te Port Soedan. Gaasterkerk, 22 110 m. O. ten Z. Madeira. Hathor, 22 v. Tunis n. Piraeus. Helder, 22 v. Port an Prince n. Kingston. Hermes, 22 680 m. NO. Barbados. Heelsum, 22 615 m. W.ZW. Scilly's. Holland, 23 v. Beira te Macuse verw. Has, pass. 22 Kp. Hatteras. Jagersfontein, 23 v. O. Afrika te Amsterdam. Japara (KRL). 22 150 m. ZO. Socotra. Java, 23 v. Bitunig te Makassar verwacht. Kota Inten, pass. 23 Gibraltar n, Alexandre. Kedoe, 27 v. Makassar te Rotterdam verw. Karossa, 23 Dobo verwacht. Kota Gedie, 22 860 m. W.ZW. Flores. Lanigkoeas, pass. 22 Gibraltar n. Genua. Lindeketk, 22 v. Alexandiië n- Genua. Li seta, 22 v. Pladju te Bangkok. Lombok. 22 v. Seattle te Portland. Loosdrecht, pass. 22 Str. Messina n. Port Said. Larenberg, pass. 22 Lissabon. Laurenskerk, 23 v. Calcutta n. Rotterdam. Lucita, 23 dwars Lands End. Luna, 22 te Calamata. Lemsterkerk, 22 v. Salala n. Dubai. Lieve Vrouwekerk, 22 te Colombo. Laertes, 23 v. Bohikan te Redjamgrivier verw. Leersum, 23 100 m. Finiisterre. LJmiburg, 22 nog te Basrah Loenerkerk, 22 180 m. N. Massawa. Maaskerk, 23 te Takoradi. Meldskerk, 22 v. Cadiz n. Antwerpen. Maas, pass. 22 Kp. St. Vincent. Mapia, 22 v. Bremen te Amsterdam. Mentor, 23 v. Haifa te Burriana n. Amsterdam. Markelo, 22 v. Goole te Sete. Manoeran, pass. 22 Kp. Negrais. Merwede, pass. 21 Mobile n. Savanna. Noordiam, 22 v. New York n. Rotterdam. Nestor, 23 te Southampton. Nieuw Amsterdam, 23 v. Bahia te Rio de Ja neiro verwacht. Oranjefontein, 22 Dakar gepass. Omdina, 23 v. Alesund te Fredericia. Oranjestad, 21 v. Grenada n. Trinidad. Orion, 22 v. Patras n. Piraeus. Oranje, 23 te Southampton. Ovula, 22 200 m. W.NW. Kreta. Oberon, pass. 22 Wight n. Trinidad. Phrontis, pass. 22 Gibraltar n. Port Said. Poseidon, 22 v. Antwerpen te Amsterdam. Prins Joh. W. Friso, pass. 23 Scilly's n. Halifax. Prins Willem IV, pass. 23 Ouessant. Prins Philips Willem, pass. 22 Kanaal eil. Prins Willem III, 22 dwars Lissabon. Peraa, 22 v. Sambu n. Mandlla. Plamcius, 23 te Makassar. Prins Willem II, 22 360 m. W.ZW. Scilly's. Radja, 23 te Singapore. Rita, 23 v. Makassar te Pladju. Roebiab, 22 v. Belawan n. Singapore. Rijntkerk, 22 v. Port Said- n. Genua. Ridderkerk, pass. 22 Gibraltar n. Marseille. Roebiah, 23 Singapore verwacht. Reael, 22 v. Muntok n. Palembang. Rafael a, 22 in Golf v. Thailand. Rotula, 22 280 m. W.NW. Finisterre. Rijnland, 22 270 m. NO. ten O. St. Vincent. Sarangan, 22 v. Balboa n. Kaapstad. Soestdijk, pass. 22 Satoang. Stad Schiedam, 22 v. Narvik te Glasgow. Stentor, 22 v. Barbados te Port of Spain, Salatiga, pass. 22 Midway eil. Saparoea, 23 v. W. Afrika te Amsterdam. Stad Maassluis, 23 v. Immingiham te Narvik ver wacht. Sehie, 23 te Huelva. Stad Maastricht, 22 v. Huelva te Sluiskil. Salawati, pass. 23 Guardafui n. Suez. Sa.bang, pass. 22 Pulu Condere. Sibigo, 22 v. Tj. Priok n. Padawg. Stad Arnhem, 22 70 m. O. Kreta: Stad Alkmaar, 22 180 m. Z. Kp. Race. Scherpendrecht, 22 190 m. Z. ten W. Bahia. Samarinda, 22 410 m. Z. ten W. St. Helena. Sliedrecht, 22 480 m. NO. ten O. Bermuda. Stanivac Pemdopo, pass. 22 ten W. eil. Liniga. Straat Malakka, 22 300 m. ZO. Rio Grande. Tabinta, 22 v. Marseille. Tiberius, pass. 22 San Miguel. Tibia, 22 v. Hangkcng te Miri. Tjitjalengka, 23 v. Durban te East London. Tomori, 23 te Suez. Tamo, 22 v. Antwerpen te Rotterdam. Titus, 22 v. Izmir n. Yerakini, Taria, 22 380 rn. NO. Sombrero eil. Tankhaven, 23 v. Palembang te Saigon. Termate, 22 135 m. O. Massawa. Talisse. 22 90 m. ZW. Westp. Kreta. Tjibantjet, 22 110 m. Z.ZO. Hadman. Veendam, 22 410 m. W. Scilly's. Van Riebeeck, 22 v. Soerabaja n. Semarang. Van Riemsdijk, 22 v. Singapore n. Tj. Priok. Westland, pass. 22 Las Palmas n. Montevideo. Willemstad, pass. 22 Finiisterre n. Madeira. Woensdrecht, 22 v. Pin-ey Point n. Curasao. Waterman, pass. 22 Belawan n. Aden. Waal, 23 v. Bremen te Amsterdam. Wainigapoe, 23 v. Singapore te Tj. Priok. Westerdam, pass. 22 Start Point. Winsum, 22 19Ó m. ZW. ouessant. Winterswijk, 22 80 m. ZW. Crooked eil. IJsel, 22 te Latakia. Zijpenberg, 21 v. Amsterdam n. Antwerpen. Zeeland (SSM), 21 v. Swansea te Rotterdam. KLEINE VAART Albergen, 23 nog Aviles. Admiraal, pass. 23 Smalls. Arcturus, 22 v. Bordeaux te Boston. Arnoudspolder, 23 v. Rotterdam te Lissabon. Audacia, 21 v. Limmerick n. Galway. Batavier III, pass. 23 Holtenau. Bill, 23 v. Antwerpen n. Avonmouth. Barracuda, verm. 23 v. IJmuiden. Birmingham, 22 v. Goole te Harllnigen. Bornrif, verm. 23 v. Cardiff n. Rouaan. Brinda, 22 v. Hull n. Huls bij Duisburg. Barendsz, 22 v. Kopenhagen n. Antwerpen. Betty, 23 v. Harstad te Batsfjard. Casana, 23 v. Kopenhagen te Koldinig. Celebes, 23 dwars Dover. Cool'haven, 22 v. Casablanca n. Port Lyautey. Crescendo, 21 v. Berwick n. Roscoff. Binnenhaven, 22 v. Rouaan te Casablanca. Carpo, 22 te Amsterdam. Catharina, 22 te Tonnay Charente. Claes Compaen, 22 v. Sunderland te Bordeaux. Confiance, 21 te Nieuwediep. Cornells Houtman, 21 v. Malta te Gandia. Depa, 23 v. Wismnar n. Karlshamn. Domburgh, pass. 23 Ouessant. Dolilard, 23 v. Seheveminigen n. Rostock. Dorindia, 22 v. Karlshamn te Oslo verwacht. Da Capo, 22 te Bordeaux. Daje Bohmer, 21 v. Fedala n. Mogador. Deneb, 21 v. Rouaan te Londen. Denii, pass. 23 Go ere e. Deo Duce, 22 v. Kopenhagen te Rouaan. Deo Favente, 23 50 Z.ZW. Ca=quets. De Ruyter, 22 v. Newcastle te Honfleur. Dillgentia, 21 v. Southampton n. Cardiff. Elisa, 21 v. Casiablanca n. Stockton on Tees. Emergo, 23 v. Norrkoping te Newcastle verw. Ellewoutsdijk, 23 v. Roscoff te Portsmouth. Evertsen, 22 v. Rouaan te Boness. Frisia, 22 v. Casablanca n. Safi. Ferocia, 23 v. Boston te Eling. Geert Bodewes, 21 v. Mar? rus n. Port Lyautey Gerry, 22 v. Selzaete te Kopenhagen. Gerndna, pass. 22 Rouaan. Glashaven, 21 te Cuxhaven. Ha da, 20 v. Bari te Genua. Harold, 23 v. Alesund te Frederiksstad verw. Hartel vertr. 23 v. Antw. n. Hamburg. Hast I, 21 v. Cardiff n. Caen. Hast IV, 21 v. Hull te Parijs. Havik, 23 100 m. W. Ouessant. I Heemsfleenk, 21 v. Antwerpen n. Berwick. Vemmers bü de vleet. Voor vandaag kwamen binnen de „Thorina" met 200 kis ten schelvis en piepers, 140 zwarte kolen, 120 wijting, 50 makreel, 70 haring, 60 radio en 120 stuks stijve kabeljauwen; de „Allan Water" met 225 schelvis en piepers, 170 zwarte koolvis, 150 wijting, 90 diversen, 90 radio, 115 stuks stijve kabeljauwen en 45 kisten diversen, en de „Eveling" met 200 wijting, 150 zwarte kolen, 150 schelvis en piepers, 80 makreel, 50 haring en 45 radio. Verder waren er nog enkele loggers blijven liggen van Maandag, die probeerden wat betere prijzen te maken, wat echter niet erg lukte. Zuideiyker om haring. Voor morgen komen alweer drie Vemmers binnen met de „Abraham". Het zijn de „Mary," die Zondag al een vangst had van 800 kisten, en de „Vios" en de „Haarlem" wier vang sten tot Maandagavond nog niet bekend waren. De „Mary" en de „Abraham" heb ben Maandag en Dinsdagmorgen nog enkele trekken gewaagd op de Silverpit om wat haring. Verder kunnen voor morgen nog enkele overweekse loggers worden ver wacht, zoals de KW 37, die Zaterdag al een vangst doorgaf van circa 240 manden plat en fijnvis. Stop na Woensdag. Behalve de al ver melde trawlers bevonden zich Dinsdag nog de volgende schepen op zee: „Johannes Polderman" en „Limburgia" vertrokken de 17e Februari; de „Petten" vertrokken 18 Februari, de „Herman", „Flamingo" en „Vikingbank vertrokken 19 Februari; de „Norma", „Maria", „Sumatra", „Shamrock" en „Antje" vertrokken de 20e Februari; de „Eli Chénévière" vertrokken de 17e Februari. Daar de twee „oudste" vertrek kers nog maar van de 17e Februari zijn, is het haast uitgesloten, dat ze nog deze week zullen markten, zodat na Woensdag zo goed als zeker geen trawlers meer kun nen worden verwacht. „Tzonne" aan de toi>. De „Tzonne" werd Maandag de hoogste besommer. De 12-daagse reis leverde een eindresultaat op van 25.300. Hierop volgden de „Post Boy" met 21.900 voor een 9-daagse reis, de „Medan" met 21.800 voor een 12- daagse reis en de „Gelria" met 18.400 voor een 12-daagse reis. Deuk in de markt. Zoals aan alle kan ten verwacht kon worden, zakten Maandag bij de overweldigende aanvoer vrijwel alle prijzen gevoelig in. De grootste klappen vielen bij de plat- en fijnvis en bij de schelvis, die dan ook wel erg uit de band waren gesprongen! Tong, waarvan rond 32.000 kg. in de markt stond, boekte ge middeld 1,40 tot 1,50, terwijl de schol 2 degradeerde tot 15 per kist. Grote schel vis, die nog wel 50 kon opbrengen en daarmee een goed gemiddelde verwierf, lag desondanks ruim 40 beneden de vorige week, toen er 90 per kist werd betaald. De braadschelvis bleef naar verhouding tot de grove soorten dik aan de prijs met 40 tot 45 per kist. Wijting, waarnaar goede vraag was, wist zowaar doorlopend 20 per kist te halen. IJsland, kabeljauw en Benelux. Door dat er grote hoeveelheden IJslandse kabel jauw in de markt van Oostende verschij nen, hebben de exporteurs er op de IJmuidense markt niet veel zin meer in en dies zakten de prijzen hier met ongeveer de helft van een week terug: van rond f 150 tot 75 a 70. De kisten deden uiteraard meer en brachten niet meer dan 75 per 125 kilo op. Alleen blanke weegtarbot bleef ongenaakbaar met 3.50 per kilo. Visserijbericht Urk. Zaterdag voerden 34 vaartuigen aan: 3158 pond snoekbaars, prijs ƒ0,870,91; 672 pond rode baars, prijs 1,121.26; 2368 pond blei, prijs /0,09Kƒ0,11 en 49 pond karper, prijs 0,31, alles per pond. Bruikbare meters spoorlijn. De nieuwe 400 meter lange spoorlijn over de Zuidzij, die de Toekomst, Lagendijk, de machine fabriek IJmuiden, de NECO, Vrolijk, de VICO en Sterk bedient, heeft reeds heel veel profijt opgeleverd voor de „aange sloten" bedrijven. In de maand Januari werden alleen al voor de vismeelfabriek 50 wagons over dit traject gestuurd. Helvetia, 20 v. Londen te West Hartlepool. Houtman, 22 v. Hull n. Antwerpen. Mms, 20 v. Rotterdam te Dieppe. Ida, Jacoba, 22 te Lissabon. Ida Pieter, verm. 24 v. Gent n. Aarhus. Jan Kreumer, 22 v. Vlaardingen. Jongking, 24-25 v. Casablanca te Liverpool verw. Josef Swenden, 20 v. Hamburg te Imminghatn. Jason, pass. 23 Cromer. Jokurma, 22 te St. Servart. Josien, 21 v. Swansea n. La Roebelle. Kemphaan, 22 v. waterford te Dublin. Karei, 22 v. Bordeaux n. Basse Indre. Kenitra, 21 v. Rouaann. Casablanca. Koningin Juliana, pass. 23 Westhindier. Kortenaer, 21 v. Portsmouth te Roscoff. Leemans, 23 v. Sharpness te Caen. Lydia, 22 v. Wismar n. Norrkoping. Leemans, 23 v. Sharpness te Caen. Leuvehaven, 22 Malmö verwacht. Lies, 22 te Antwerpen. Mi das, 22 v. Algiers n. Amsterdam. Maasym, 22 te Londen. Maircella, 23 v. Kirkwall n. Grangemouth. Mathew, 22 v. Aberdeen n. Grangemouth. May Mere, 23 te Drontheirn ln lading. May Star, 23 te Bremen. Mizar, 21 v. Fort Aleza te Bahia. Monica, 23 v. Selzaete. Martini, 21 te Barry. Myfem, verm. 23 v. Aarhus n. Gothenburg Mypuck, verm. 23 v. Liverpool n. Cherbourg. Myson, 23 te E11 es ine report verw. Megrez, 22 te Montevideo. Meres, 23 v. Nantes te Bordetaux. Merwehaven, pass. 23 Ouessant. Myphrid, vertr. 23 v. Rotterdam n. Port Talbot Mirzam, 21 v. Casablanca n. Nantes. Noord, 22 v. Thameshaven n. Hamburg. Nassauhaven., 22 te Cuxhaven. Nettie, 22 v. Rouaan. Njord, 21 v. Bordeaux n. Casablanca. Prima, 22 v. Gothenburg n. Londen. Piter Hubert, 20 te Malta. Poortvliet, 22 te Karlshamn. Poseidon23 te Londen verwacht. Prinses Margriet, 20 te Ipswich. Peter, 22 v. Gothenburg te Londen. President Roosevelt, 21 v. Gothenburg n. B-ernen Prior, 23 40 m. Z.ZW. Scilly's. Rapid, pass. 22 Rouaan Rema, pass. 22 Wight. Rose Marie, pass. 22 Holtenau. Sambre, pass. 22 Rouaan. Spora, 21 v. Egersund n. Avonmouth. Spes, 25 Co-rk verwacht. Silvretta, pass. 22 Brumsbüttel. Soemba, 22 te Antwerpen. Spurt, 22 v. Genua te Bastia. Suriniame, 22 v. Lorient te Antweipen. Ton, 21 v. Antwerpen te Cork. Teun, 22 v. Hamburg n. Waterford. Thea-no, 22 v. Drogheda te Amsterdam. Timor, 23 nog te Liverpool. Tom v. d. Heide. 20 v. Casablanca n. Honfleur. Tyro, pass. 22 Lizard. Urmajo, 21 v. Seaham n. St. Brieux. Vrijburgti, 23 te Casablanca. Vecht, 22 v. Rotterdam te Londen verw. Venus, 22 v. Middlesibro n. Norwich. Viking, 22 v. Hamburg te Svendsborg. Vlier, verm. 23 v. Nantes n. Rotterdam. Vrouwepolder, 21 v. Oporto n. Antw. Walenburgh, pass. 23 Finisterre. Wiebold Bohmer, 20 v. Loctudv n. Lissabon. Zwerver, 23 v. Horsens n. Bristol. SLEEPVAART Noordzee, pass. 22 Startpoint. Oceaan, 21 60 m. N. Finisterre. Oostzee, met 2 bakken 21 Gravesend n. Kuwait. Rod'e Zee. met baggermolen en bak 21 van Southampton n. Koewait. Thames, 22 v. Colombo n. Singapore. Wltte Zee, 23 v. IJmuiden n. R'd'am m- kraan. Zwarte Zee, 22 120 m. w. Colombo.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3