Overzicht van de stormschade in provincie Noordholland Tweede lening voor herstel rampschade waarschijnlijk Zwitsaletten AKKERTJES Havenberichten Kennemer Lantaarn Visserij-varia iaj Staten verlenen voorschot voor betaling van gereedschappen aan rampgebied Twee keer het leven van Louis Pasteur PERIODIEKE PIJNEN I Santpoort WOENSDAG 25 FEBRUARI 1953 Bijdrage voor „De Hoop" THALIA EERSTE KAMER m&i}§BM 9 zenuwpijn,kiespijn Scheepvaart rn Operette-revue bij „Vrije Vogels" uitgesteld In de Dinsdag gehouden vergade ring van de Provinciale Staten van Noord- holland heeft dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk nadere mededelingen gedaan over de staat van de waterkeringen in de provincie en over de schade veroorzaakt door de storm in de nacht van 31 Januari op 1 Februari. Volgens het stormschaderapport van de ingenieur van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier is de hoogste waterstand bij de Hondsbossche Zeewering ongeveer 3,50 meter -+■ N.A.P. geweest; dit is ongeveer het gemiddelde tussen de stormvloedshoogten van 3,85 m. te IJmuiden en 3,25 m. te Den Helder. Aar de zijde van Camperduin is uit de glooiing ongeveer 1500 m2 zetwerk weggeslagen. De in 19511952 aangebrachte kleibekleding op de buitenberm is over ongeveer twee km tot op de oude kleilaag weggeslagen. Met inbegrip van de kosten van het weer terugvoeren van de teruggeslagen stort- steen van de koppen van de hoofden en van de piasbermen wordt het herstel van de stormschade aan de Hondsbossche Zee weering geschat op 237.500. De Afsluitdijk tussen Wieringen en Friesland en de Rijkszeewering op Wierin gen hebben stormschade opgelopen. Over een lengte van ongeveer twee kilometer is de steenglooiïng op het buitenbeloop van de Afsluitdijk zwaar beschadigd; de blok- steen is losgeslagen, doch de er onder aan wezige keileem heeft zich goed gehouden. Toestand op Texel Vervolgens gaf de voorzitter een over zicht van de toestand op Texel. Het ge meentebestuur heeft in overleg met de Pro vinciale Waterstaat een evacuatieplan op gemaakt. Alleen wanneer de toestand aan merkelijk mocht verslechteren, zal dit plan worden uitgevoerd. Spreker deelde mee, dat hij sinds de vorige vergadering van 3 Februari twee maal op het eiland is geweest. Op Vrijdag 6 Februari in gezelschap van Gedeputeer de De Vries en mevrouw De Vos van Steenwijk. Namens het provinciaal bestuur heeft hij toen kransen gelegd op de graven van de slachtoffers (vier in aantal), die reeds begraven waren. Daarna heeft hij met de heer De Vries een bezoek gebracht aan de diverse plaatsen, waar de bescha digingen waren, in gezelschap met ir. Krijn, hoofdingenieur-directeur van de Rijkswaterstaat, waarna de gang der her stelwerkzaamheden werd besproken. Mevrouw De Vos van Steenwijk woonde de begrafenis van het vijfde slachtoffer bij en heeft de weduwen der slachtoffers be zocht. Bij het tweede bezoek op Vrijdag 13 Februari begeleidde spreker de Koningin. H.M. liet zich ter plaatse uitgebreid voor lichten. Vervolgens onderhield zij zich ge ruime tijd in Den Burg, met de zes wedu wen van de slachtoffers. Spreker deelde mee, dat het Provinciaal Electriciteitsbedrijf van Noordholland gratis 28 ton in de gemeente Bloemendaal bijeengebrachte goederen naar het ramp gebied heeft vervoerd. Aan de Vereniging van Electriciteitsbedrijven werd hulp aan geboden en aan de Commissaris der Ko ningin in de provincie Zeeland zijn twee fittersploegen, voorzien van twee volledig uitgeruste reparatiewagens, aangeboden. Van dit aanbod is nog geen gebruik ge maakt. Gereedschappen en materialen Op verzoek van de provinciale instanties in rampgebieden zijn, behalve uit de voor raden van de Provinciale Waterstaat, grote hoeveelheden zandzakken, lieslaarzen, knielaarzen, handschoenen, schoppen, vaarbomen en houwelen naar de ramp gebieden gezonden. Hiermee wordt een be drag van 500.000 gemoeid. De vergadering besloot Gedeputeerde Staten te machtigen de betaling van ge reedschappen en materialen welke door tussenkomst van dit college geleverd zijn, ten behoeve van waterstaatswerken in door de watersnood getroffen gebieden in ande re provincies, bij wijze van voorschot te financieren uit de provinciale kas. Hulde aan werkers Dr. baron de Vos van Steenwijk ver volgde, dat het niet doenlijk is een opsom ming te geven van allen, die medewerking ADVERTENTIE hebben verleend. Hij betuigde allen zijn zeer bijzondere dank. Dé geldinzameling heeft alle verwachtingen overtroffen. Hoe wel de cijfers van Amsterdam, Haarlem, Hilversum en Alkmaar niet bekend zijn hebben 98 gemeenten tezamen 1.896.432,95 opgebracht, ongerekend de bijdragen,die rechtstreeks in het Rampen fonds werden gestort. Vele boeren hebben zich bereid verklaard een koe af te staan. Bij het evacuatieplan is geen beroep ge daan op Noordholland. Toch zijn vele vluchtelingen op eigen initiatief naar Noordholland gekomen, omdat zij bij fa milie of kennissen onderdak konden vin den. Er verblijven thans nog 1669 evacués, verdeeld over 57 gemeenten, in de provin cie, behalve een aantal van circa 700 in Amsterdam. Gedeputeerde Staten nebben het raads besluit van Velsen om een bijdrage te ver lenen van 10.000 ten behoeve van een nieuw hospitaal-kerkschip „De Hoop" goedgekeurd. (het theater met de beste films) DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij op veelvuldig verzoek in één enkele voorstelling CARY COOPER in zijn grootste rol HIGH NOON De film met de fascinerende song „HIGH NOON" Uit de pers:een film die aanspraak maakt op grote belangstelling en waardering Dinsdag 24 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Jaba van Rotterdam. Inber van Liverpool. Sunadale van Trinidad. Majes van Hamburg. Tambo van Hamburg. Mercur van Bremen. Frits Hugo Stinnes v. Kopenhagen. Antares van Antwerpen. Nero van Cadiz. Noordzee van Istanboel. Douro van Malaga. Nordfahrer van Hamburg. Ulys ses van Port Said. Oranje van Port Said. Wormo van Stockholm. Captain Andreas v. Swansea. Nestor van Southampton. Hilda v. Londen. Draco van Aarhus. Roelfs van Gdy nia. Sports van Onton. Blitar v. Antwerpen. Vertrokken zijn: Vikingland naar Casa blanca. Mairoula M naar Antwerpen. Brali naar Noordzee. Noordzee naar Rotterdam. Ulmbrueder III naar Kopenhagen. Friesland naar Huelva. Tambo naar Peru. Majes naar Peru. Vivo naar Bremen. Inber naar Rot terdam. Falcon naar Londen. Zuiderkruis n. Las Palmas. Onega naar Moermansk, Eem- stroom naar Leith. Berkelstroom naar Huil. Jans naar Londen. Hegra naar West-Indië. Meike naar Londen. Amstelstroom naar Londen. BETROUWBAARHEIDSRIT Zondag 1 Maart organiseert de motorclub Haarlem een betrouwbaarheidsrit over on geveer 75 km. De rit gaat uitsluitend over harde wegen. De gemiddelde snelheden zijn: motoren tot 200 cc. en auto's 36 km./u.; motoren bo ven 200 cc. 40 km./u. De start is om twee uur bij restaurant „Die Raeckse" a?n de Raaks in Haarlem. - V; -gpl -vF- W.' «••VA ,1" :»<•-V F" vfitf* - - Vi' Vandaag viert dr. K. H. E. Gravemeyer, in Zuid-Afrika, waar hij voor de Neder lands Hervormde Kerk van dat land werkt onder de Nederlandse emigranten, zijn zeventigste verjaardag. In October vertrok hij uit ons land naar Zuid-Afrika om deze nieuwe taak op zich te nemen. Daarvóór had hij een belangrijk aandeel in de na oorlogse ontwikkeling in de Hervormde Kerk, van welker synode hij achtereen volgens secretaris en algemeen gedelegeerde was. De door „Alcura" georganiseerde film voorstelling, welke Dinsdagavond voor een te gering publiek in het Rex Theater ge geven werd, stond ditmaal geheel in het teken van Louis Pasteur, de grote Franse geleerde, ten opzichte van wien zelfs de huidige mensheid nog onnoemelijk veel dank verschuldigd is. In de eerste plaats werd Pasteurs leven behandeld door dr. Limborgh-Meyer, die zich strikt aan de feiten hield en geen enkele poging waagde deze interessante figuur met een roman tisch waas te omgeven. Dr. Limborgh-Meyer vertelde dan, dat Louis Pasteur in 1822 als zoon van een eenvoudige leerlooier geboren werd en reeds op zestienjarige leeftijd naar Parijs vertrok, waar hij zich geheel op de schei kunde toelegde. Hoewel Pasteur dus nim mer arts geworden is, hetgeen hem vooral in zijn later leven bijzonder veel moeilijkheden heeft opgeleverd, wijdde hij zich toch geheel aan de studie der mi croben, waardoor hij er al spoedig in slaagde verschillende bacteriën als de ver wekkers van bepaalde ziekten aan te wij zen. Eerst bestreed hij de gevreesde kraamvrouwenkoorts, waarbij de door hem voorgeschreven reinheid en steriele instru menten in het begin veel spot, hoon en wanbegrip ontmoetten. Daarna behandelde hij met een voor die tijd verbluffend suc ces het miltvuur bij vee; vervolgens maak te hij zich voor de Franse Staat bijzonder verdienstelijk door een geheimzinnige ziekte onder de zijderupsen te elimineren, om ten slotte na zijn ontdekking van een serum tegen de hondsdolheid algemene er kenning te vinden. Hierdoor volgde zijn benoeming tot professor te Straatsburg en aan de Sorbonne, waarmede Pasteur dus tot de Franse onsterfelijken behoort. Hij is niet voor leed en verdriet gespaard geble ven. Hij verloor enige kinderen door de dood en werd zelf door een beroerte ge deeltelijk verlamd. Het was bijzonder interessant door mid del van de film de Amerikaanse visie op het leven van deze beroemde geleerde te kunnen confronteren aan de zojuist ver nomen feiten. Gelukkig bleven de toeschou wers voor de traditionele humbug ge spaard en het bleek, dat regisseur Wilhelm Dieterle zijn onderwerp met een zekere tact behandeld heeft. In grote lijnen komt het verhaal vrijwel met de werkelijkheid overeen, zodat de fantasie van de producer op enige ondergeschikte punten gemakke lijk te verontschuldigen is. Opmerkelijk knap was het acteren van de bekende ka rakterspeler Paul Muni, die als Louis Pasteur in de gehele film volkomen domi neert en daardoor een volwaardige cen trale positie inneemt. Het was alleen te betreuren, dat de projectie soms zo slordig geschiedde, waardoor enige fragmenten niet tot hun recht gekomen zijn. Een verrassing voor het publiek was de film waarmee het programma geopend werd; een aantal authentieke beelden uit de jaren rond 1890, met opnamen van Paul Kruger, Emile Zola, Koningin Victo ria en niet het minst de inhuldiging en eer ste rijtoer van Koningin Wilhelmina in 1898. De opbrengst van deze avond was be stemd voor het Ere-fonds van Oud-Ver pleegsters. J. v. D. De Eerste Kamer heeft gisteren de be- hieraan verbonden inflatoire tendenz. Dat groting van Financiën zonder hoofdelüke aan het aanbod de voorwaarde zou zijn ver- g us bonden ook 300 millioen van die rekening stemming aangenomen. De heren Branden burg en Geugjes van de C.P.N. lieten hun „tegen" aantekenen. De minister van Financiën, de heer Van de K i e f t, heeft onder meer medege deeld, dat de regering zich beraadt over de vraag of de overstromingsramp en de noodzaak tot financiering van het her stel van invloed zullen zijn op de belas tingvoorstellen. Dit overleg loopt zeer binnenkort ten einde. De regering zal dan definitieve mededelingen doen. De minister noemde het monetair even wicht van de grootste betekenis. Het is de plicht van de regering daaraan ook na de ramp alle aandacht te besteden. Voor de financiering van het herstel achtte de regering een lening noodzakelijk. Het zal niet mogelijk zijn het bij die eerste lening te laten. Volgens de minister zal de regering in de loop van het jaar nog wel eens een beroep op de geldmarkt moeten doen. De Amerikaanse regering bood aan onmiddellijk 200 millioen uit de tegen waarderekening ter beschikking te stellen. De Nederlandse regering heeft daarvan geen gebruik willen maken wegens de voor defensie-uitgaven te besteden, zoals door de heer Geugjes (C.P.N.) was be weerd, moet met kracht van de hand ge wezen worden. Er wordt van het aanbod nog geen ge bruikt gemaakt. De mogelijkheid dat er binenkort een beroep op de tegenwaarderekening moet worden gedaan, is zeker niet uit te slui ten. Maar voorlopig gebeurt dit niet en wordt getracht op eigen benen te blijven staan. ADVERTENTIE Tergende pijnen..duldeloos,maar niet hope loos, want'AKKERTJES'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak. helpen direct Voor de eerste maal na de noodlottige aanvaring met de „Willem Ruys" in de Rode Zee is de „Oranje", die in Tandjong Priok reeds enige tijdelijke reparaties onderging weer in Nederland aangekomen. .De „Oranje" in de sluizen te IJmuiden. Albireo, pass. 23 Kp. Finasterre n. Las Palmas. Alchiba, 23 v. St. Vincent n. Antwerpen. Alcyone, 24 te Port Said. Aldegomda, 24 v. Plaidju n. Bangkok. Alihena, 23 280 m. N. St. Paurs Rock. Alphacca, pas. 23 Natal n. Rio de Janeiro. Amerskerk, 23 v. Geelong n. Sydney. Amor, pass. 23 Gibraltar n. Antwerpen. Ann en kerk, 24 te Peniamg. Alk aid. 23 v. San Francisco do Sul n. Rio Gran de do Sul. Almdijk, pass. 24 Vlissingen. Alwaki, 20 te Hampton Roads. Akikrumdijk, 23 v. Adien naar Suez. Amor, pass. 24 Kp. St. Vincent n. Antwerpen. Aletta, 20 v. Pulubukom n. Bangkok. Alpherat, 23 v. Victoria n. Ilheus. Amste-ld'ijk, 23 390 m. O.ZO. Kp. Race. Antomia, 23 90 m. NW. Cochin. Aippiiniged'i.jk, 23 500 m. O. Miami. Arunidb, 23 t.h.v. Port Soedan. Al'iotih, 24 v. Hamburg te Antwerpen. Aals'dijk, 23 580 m. N.NW. Azoren. Bloemfontein, 23 v. Port Elizabeth n. Kaapstad Boi-ss eva-in, 24 te Singapore. Bennek om, 21 te Kingston. B-ldtar, 24 v. Antwerpen. Bennekom, 23 v. Kingston n. Curasao. Blommersdijk, 23 300 m. Z.ZO. Kp. Race. B'illiton, 23 160' m. N.NO. Wake eil. Cottica, 23 190 m. N. ten O. Kp. Finasterre. Caltex Nederland, 23 terug met schade. Caltex Permis, 24 v. Si-don te Rotterdam. Cbrilla, 24 te Port Said. Caltex Leiden, 23 120 m. Z.ZW. Ouessant. Celebes, 23 90 m. W. Kp. St. Vincent. Ceram, 23 ten anker te Basrab. Callisto, 23 Elba Cp. gepass. Ca.mp'huys, 23 dwars eil Bengkalis. Dalerd'ijk, 24 te Los Angeles verwacht. D-uivendijk, 23 te Tacoma. Danae, 23 v. Gibraltar n. Valencia. Delft, 23 V. Amsterdam te Valparaiso.. Delfsihaven, 23 270 m. O.NO. St. Vincent. Douro. 24 te Amsterdam v. Malaga. Dongediik, 23 400 m. NO. Sombrero eil. Diemerdijk, 23 v. Hamburg n. Bremen. Elmina, 23 v. Laigos 25 Donala verwacht. E-rinna, 23 v. Ta rak an n. Balikpapan. Eendracht, vertr. 24 v. Brake u. Bremen. Esse Amsterdam, pass. 22 Miami. Esso Rotterdam, 23 700 m. NO. Sombrero eil. E'sso Den Haag. 23 160 m. NW. Flores. Eemdi.jik, 20 v. Tampa n. New Orleans. Fairsea. 23 in Suezkanaal n. Aden. Gaasterland, 23 v. Rio de Janeiro n. Bahia. Gadiila, pas. 23 Gibraltar. Groote Beer, 23 540 m. W. Land11 End n. Halifax Gaasterkerk. 23 330 m. Z. ten W. Finasterre. Gouwe, 23 170 m. ZO. Madeira. Haarlem, 23 v. Antwerpen n. Bremen. Helicon, 2.1 v. Philadelphia te New York. Hoogkerk, 23 te Port Said. Hecuba, 23 v. Cartagena n. Buenaventura. Heels-urn, 23 350 m. W.ZW. SciHy's. Hermes, 23 420 m. NO. Barbados n. Port of Spain Hersilia, 23 390 m. ZW. Flores. Heemskerk. 22 v. Mozambique n. Beira. Joh. v. Oldenbarnevelt, 23 v. Singapore n. Tj. Priok. Japara (KRL), 24 te Djibouti. Jupiter, 24 v. Hamburg n. Gothenburg. Tttersum. 22 400 m. NO. Flores. Japara (KPM), v. TL Priok n. Palembang. Juliana. ?3 570 m. Z.ZW. Flores. Kieldrecht, 22 te Yawata. Kota Gede, 23 510 m. ZW. Flores. Lawak, pass. 22 Hawaii n. Manilla. Lissekerk, 22 v. Hamburg. Loppersum, pass. 23 Ouessant 26 Sas v. Gent verwacht. Lauren sik erk. 24 v. Rotterdam n. Hamburg. Loosdrecht, pass. 24 Kreta n. Port Said. Laertes, 23 op rede Rednar.ig rivier. La-nigkoeas, pass. 23 Ibiza n. Genua. Laaidkerk, 23 600 m. Z. Cocos eil. Larenberg, 23 Oporto gepass. Lemsterkenk, 23 dwars Sukra baai n. Dubai. Maaskerk. 23 v. Takoradi n. Monrovia. Maivina. 23 v. Sorone n. Yokohama. Metula. 23 v. Newcastle n. Gladstone. Muiderkerk. 25 Bombav verwacht. Maasdam, 21 te New York. Muiderkerk, 23 v. Karachi n. Bombay. Mirza. 2 3v. Massawa n. Port Soedan. Maasland, 21 te Rio de Janeiro. Malea, 23 130 m. W.NW. Trinidad. Marisa. 23 550 m. NO. Guadeloupe. Me'lisikerk. pass. 23 Lissabon n. Antw. Maas, 23 t.h.v. Oporto n. Rotterdam. Op naar de primus Omdat de sneeuwklokjes on danks alles moedig het kopje boven de grond uitsteken, past het ons allen blijmoedig te peinzen over het komend seizoen van de zomer, als wij allen weer blazend en pare lend de Strandweg afrijden om de zee te zien. Of me.t een tent achterop naar een bas- sage speuren, om ferm de ha ringen in de grond te drijven en een spiegelei te fabrieken met behulp van een primus, dat dan samen met drie oor kruipers en een broodje-zand onder het kamperen valt. Toch is dat bar plezierig, mensen, in het ruisend bos een kroesje koel, helder water te nuttigen en alleen te zijn met de merels en de meidoorn. Haast nóg beter dan met z'n S3438en bruin te braden. Dat weet de Velser Jeugd Centrale ook en heur leiders hebben gedacht, de kamperen de jeugd wellicht te kunnen helpen bij haar streven de na tuur te ontdekken. Zodat er binnen n-iet te lange tijd een cursus „Kamptechniek" van de pennen komt met onze Jan Stoovelaar, de hoofdconsulent van de Nederlandse Kampeer- raad als prima primusdocent, die in de problemen der korte broek gaat onderwijzen. Uit die cursus zullen dan vier lei der-instructeurs gebate (en kunnen worden, die het kam peren verder dragen in de harten van nieuwe generatiën. Een iegelijk, die goed heeft opgelet en een shelter bene vens het' bijbehorend gerei juist opzet, krijgt een fraai ge tuigschrift. Het lijkt mij een nobel stre ven en de aandacht aller kam peerders overwaard. Douane Het ligt. natuurlijk helemaal aan mij, maar sinds het stun telig begin mijner rondwande lingen over dit overigens wel genoeglijk ondermaanse heb ik weinig begrepen van de meeste moeilijkheden, die medeburgers andere mede burgers bezorgen. Vandaar, dat het nut van een geüni formeerd persoon, die zich on ledig houdt met invoerrechten en accijnzen mij nog steeds niet helemaal düidelijk is, maar het zal wel zo horen in dit oude Europa, waar geen grens compleet is zonder een bars personage, die informeert, of ik jenever of sigaren, dia manten of nylonkousen met mij draag. En ik dóe ^aar nog wel niet eens in, dat ziet hij zo. Aangezien ook ons IJmuiden aan de grens ligt, lopen hier evenzeer uiergeiijke unifor men rond, die over het alge meen zeer achtenswaardige en vriendelijke, ja zelfs hoffelijke lieden verbergen, met wie het uitstekend vissen zou zijn, al thans op inlandse variëteiten, want anders komen ze princi pieel in de knel. Maar toen gisteren de Oranje de sluis binnenkwrm met zijn opzienbarende neus en mijn collega's zich voor de hekken bewogen om uit te vinden, wat er nu precies met die Oranje en zijn grote broer Willem Ruys aan de hand was geweest, dreef een der doua niers zulke lieden met harde hand achter de hekken en dat was niet plesant voor beide partijen. Niemand wilde immers we derrechtelijk een nieuwe Oranje-neus aan boord noch de oude van het schip smok kelen en die harde hand was dus zeer overbodig. We had den zo graag 'dat kogelvrije vest in de mottenballen gela ten. Blokkendoos De orkaan van de eerste Fe bruari, die het jaar 1953 in de geschiedenisboekjes tot diep in de komende eeuwen zal mar keren, heeft op de IJmuidense pier luchtig gestoeid met de 20-tonners, die daar als schijnbaar onaantastbare blok ken beton liggen uitgestrooid. De zee en de wind samen na men evenwel ettelijke ^zwaar gewichten" in de ondergreep en wierpen ze achteloos over de pier, waar ze nu verbaasd aan de verkeerde kant liggen. Wij doen dat netjes met een bok en een rekenliniaal, maar de natuur stoeit even met hsfer blokkendoos en dan ligt de hele affaire weken lang door elkaar. Hoe die blokken aan de goede kant moeten ko men is een probleem van later orde, want voorwaar de Rijks waterstaat, die altoos zo netjes op de blokken past, heeft wel wat anders aan het hoofd mo menteel. En dat ene blok, dat door de storm met een glim lachje op de pier is gedepo neerd, zal er misschien ook nog wel even liggen. Maar heus, als de eerste zonnewandelaars de pier op trekken, zal alles weer nor maal zijn. LAMPENIER Macuba, pass. 23 ten N. Ti-mor. Mu-renia, pass. 23 No or dip. Luzon. Man.o-eran, 23 370 m. N.t.O. Sabamg. Nigerstroom, 23 v. Takoradi n. Accra. Nestor, 23 v. Southampton rt. Amsterdam. Notos, 23 v. Palermo n. Malta. Oranjefontein., 23 dwars Siera Leon-e. Oranje, 24 13.30 u. v. Priok te Amsterdam verw. Oranjestad, 24 v. Trinidad n. Barbados. Orion, 23 v. Patras te Piraeus, O'vula, pass. 23 ten Z. Kreta. Po'lydiorus, 24 v. Tj. Priok te Soerabaja. Prins Willem II, 23 550 m. W.ZW. Scilly's. Pygmalion, 23 v. Pto Caibel-lo n. Guanta. Po el au La ut, 23 dwars Sukra baai. Phrontis, 23 Algiers gepass. n. Port Said. Prins Philips Willem, 23 o-p de Thames. Roeb-iah, 23 v. Singapore n. Manilla. Ruys, 21 te Buenos Aires. Reyniiersz, 24 v. Toli Told te Mxad'o. Rotula, 23 300 m. NO. San Miguel. Rijnland, 23 350 m. Z. ten W. Teneriffe. Ridderkerk, pass. 23 Kp. Pa-los n. Marseille. Rotti, 23 v. Paiem'banig n. Oheribon. Rijmikerk, pass. 23 ten Z. Westp. Kreta. Raikd, 21 te Basrah Salawati, pass. 24 Perim n. Suez. Sarp-ed-o-n, 23 v. Curasao te Maracaibo. Sehie, 23 v. Huelva n. Rotterdam. Stentor, 23 v. Port of Spain n. Paramaribo. Straat Soend-a, 23 v. Belawan n. Saigon. Simgkep, 23 v. Amsterdam n. Sta vanger. Stad Breda, 24 v. Avonmouth n. Golf v. Mexico Stad Dordrecht, verm. 26 v. Palermo n. Huelva. Stad Maassluis, verm. ^24 v. Narvik, n. Newport Stad Maastricht, verm. 25 v. Sluiskil n. R'd-am. Samarinda, 23 1160 m. NW. Kaapstad. Scherpendreoht, 23 dwars Maceio. Siibigo, 24 v. Tj. Priok te Padang. S-igUi, 24 v. Pagi-mana te Makass-ar. Skaabang, 24 v. Ino-bonto n. Paieleh. Stad Vl-a ar dingen, 23 60 m. W.ZW. S-vin-o. Stan vac Benekat, 24 v. Bangkok te Sunigeiige- rong. Sumatra, 23 v. Soerabaja n. Bamjuwanigi. Sail-atiga, 23 8U0 m. O.t.N. Wake eil. Slaipat, 23 340 m. W-t-.N. Min-icoy. Straat Banika, 23 25Ö m. NW. Siharkstóay. Straat Malakka, 23 640 m. O.t.Z. Rio Grande. Tarakan, pass nacht 23-24 Ceylon n. Belawa-n. Tawali, 23 v. Singapore n. Port Swettenham. Tjisadane, 24 te Mauritius. Tomini. 23 v. Belawan n. Djibouti. Thalatta, pass. 24 Aden. Tomori, 24 v. Port Said n. Genua. Teiresdas, 22 te Singapore. Themisto, 23 v. Philadelphia te Port Arthur. Titus, 23 te Yerakini. Tara, 22 te Montevideo. Ti ba. 22 te Bremen. T'ilberius, 23 170 m. NO. San Miguel. Tjdikam.pek, 23 v. Balikpapan te Maluso Phi-ldpp Tji'luwaih, 23 v. Singapore n. Tj. Priok. Tongkol, 23 bij die Na tuna eil. Tjiibantjet. pas-s. 23 Kp. Pada-ran. Tjiwangi, 23 150 m. Z.ZO. Kp. Pa-da ran. Tal'isse, 23 210 m. W.NW. Port Said. Ta-rikhaven I, 24 v. Su-ngeigerong te Belawan verwacht. Ta-nkhaiven lil, 23 v. Saigon n. Sungei-gerong. Van Outhoorn, 23 v. Soerato-aja n. Samarinda. Va-n Riebeeck, 23 v. Soera-baja ten anker rede Semarang. Veenidam. 23 85 m. W. Scilly's. Weltevreden. 24 v. Semarang te Tj. Priok. Westerdam, 23 150 m. W. Scilly's. Waterman, 23 Sa-bang gepass. n. Ad-en. Waterland. 21 te Buenos Aires. Wieldrecht. verm. 24 v. Calcutta n. Rasta-n-ura Woen-sdrecht. 2 Maart v. Pin-ey Point te Curagao TTs-el, 23 rede Latakia. Zonnewijk, verm. 4 Maart v. Baltimore n. Z. Afrika. Zeeland (SSM), 23 v. Rotterdam op de Tyne. KLEINE VAART Actinia, pa:s-s. 23 Vlii-ssingen. Att. 24 te B-remen. Auid'acia. 22 v. Limmerick te Galway. Bab-T. 21 Finasterre gepass. n. Tarragena. Barracuda, 24 v. S-ve-lgen te Antwerpen verw- Brem, 24 v. R'diam te Antwerpen. Bermina, 23 v. Gothenburg te Parijs. Bill, pass. 23 Vlissingen n. Avonmouth. Bornrif, 23 v. Cardiff n. Rouaan. Bree HeUle, vertr. 24 v. R'dam n. Londen. Cauharin-a, 23 v. To-nnay Charente n. Passages. Coolha-ven, 22 v. Casatolan-ca te Port Lyautey. Da vin-a Goekoop. 23 v. Portsmouth te Roscoff Dorinda. 23 v. Karl-shamn te Oslo. Da ie Bobimer, vertr. 23 v. Mo-gado-r n. Casablanca D-iMigentia, 24 v. Cardiff n. Fawley. Eba.n, pa-ss. 24 Vliissingen. Express, 23 v. Middlesbro n. Rotterdam. Fris-ia, 24 v. Safi n. Berre. Fiducia, 24 v. Londen te Maassluis verw. Gerry, 24 v. Kopenhagen n. Halden. Glashaven, 23 nog te Cuxhaven. Kartel, pass. 23 Vlissingen. Hondsrug, 24 v. Delfzijl te Leith verw. Houtman, pass. 24 Vlissingen. Hada, 23 v. Marseille n. Casablanca. Haskerlan-d. 23 v. Rotterdam te Gran-gemouth. Hast T. 23 v. Cardiff te Caen. Hast TH, 23 te Rouaan n. Londen. Henri ca, 23 v. Lissabon n. Vianna. Tnigeborg, 24 te Hamlburg. .Toost. 21 te Lo-nden v. Bo-ston Lines. Jan Kreume-r, pass*. 24 Kielerkamaal. Jaeo-n, Pos-s. 23 Vlissingen. Jo. 24 nog te Londen. Julia. 23 v. Boston te Londen. Kemphaan, 24 v. Dublin n. Bristol. Kortenaer. 24 v. Portsmouth te Roscoff. Lacra. 23 v. Rotterd-am n. Malmö. Leuvehaven. 24 v. Malmö te Kopenhagen verw. Lydia, 24 te Norrkop-inig verwacht. Leny, pass. 24 Dungeness. Maasym, p'as. 24 Vlissingen. Maroèlla, 23 v. Kirkwall te Grangemouth. Menkar, verm. 23 v. Bordeaux n. Casablanca. Monica. 24 v. Selzaete te Southampton verw. Markab, 23 v. Antwerpen te Naestved. My Fern, verm. 24 v. Aarhus n. Gothenburg. My Son, 23 te Ellesmereport. Nero. 24 te Amsterdam v. Ca-diz. Nassauha-ven, 23 nog te Cuxhaven. Netta, 22 te Londen. Ni eu web a ven, pas. 24 Hol ten-a u. Noord, 24 v. Shellhaven te Hamburg verw. Noorderhaven, pas. 24 Inverness n. Liverpool. Norma. 23 v. Vlissingen n. Hull. Ponto. 22 te Wisbech v. Lowestoft. Pon fa, 21 v. Favonwe n. Londen. Palma, 24 v. Brake te Rotterdam verw. Prinses Margriet, p-ass. 24 Vlissingen n. Antw. Robert, 24 v. H-aimburg n. Faversham. Rijnhaven, 24 nog te Montrose. Ruja. pass. 24 Vlissingen. Silvaplana, 23 v. Rotterdam te Gothenburg. Sirius, 23 te Lo-nden. Strijpe, 23 v. Hamburg n. Amsterdam. Sparta, 24 v. Vlissingen. Spes, pass. 24 Lands End. Tilly, 21 te Rouen v. Swansea. Ton, 24 nog te Cork. Tromp, 23 v. Middl-esbro n. Rotterdam. Twee Gebroeders, verm. 24 v. Port Lyautey n. Fed-ala. Tyro, 23 v. Rotterdam te Dublin. Tim, pass. 23 Vlissingen. Tind-a, pass. 24 Vlissinigen n. Southampton. Vecht, 24 v. Rotterdam te Londen. Vlier, 23 v. Nantes n. Rotterdam Prijzen. Heilbot 3.552.60, gr. tong 2.00—1.92, grm. tong 1.16—1.09, kim. tong 1.25—1.20, kl. tong I 1.33—1.15, kl. tong II 1.23—1.16, tarbot I 3.102.65 per kg. Tarbot IV 53, schartong 4036, gr. schol 1714, grm. schol 319, kim. schol 48 35, kl. schol I 36—23, kl. schol II 25—8.40, schar 28—22, bot 9—8, V. haring 15— 11.70, makreel 2721, gr. schelvis 5146, grm. schelvis 5044, kim. schelvis 5041, kl. schelvis I 4841, kl. schelvis II 4012, wijting 20.50—11, gr. gul 34—21, mid. gul 26—20, kl. gul 16.50—14.50 kl. haai 24, ham 11494, kl. wolf 49, kl. koolvis zw. 2420, kl. koolvis wit 27.50-23 per 50 kg. Gr. kabeljauw 12671, gr. koolvis zw. 5144, gr. koolvis wit 66—57, gr. leng 9478, per 125 kg. Aanvoer. 415 kisten tong en tarbot, 7 kisten heilbot, 8 kisten tongschar en schar tong, 770 kisten schol, 31 kisten, schar, 67 kisten bot, 179 kisten haring, 164 kisten ma kreel, 711 kisten schelvis, 635 kisten wijting, 195 kisten kabeljauw en gul, 19 kisten leng, 2 kisten kl. haai, 2 kisten ham, 3 kisten wolf, 272 kisten koolvis, 40 kisten diversen, totaal 3520 kisten. Nieuwe as voor Miriam. De Israëlische trawler „Miriam", die al geruime tijd aan de Zuidzij voor reparatie heeft gelegen, zal morgen in het dok worden geplaatst om een nieuwe schroefas aangemeten te krijgen. Lekkage. De „Post Boy" die net binnen- Iwam van een benauwde Noorse reis, is na de markt in do~k opgenomen voor een gron dig onderzoek. Het „beslag" zal naar schat ting drie dagen duren. Wel veel, niet minder. Ondanks de ruime rendvisaanvoeren van Dinsdag, zakten de noteringen niet verder. De schelvis, die Maandag een gevoelige tik kreeg, haalde zelfs weer wat op. Mooie braad noteerde in de laatste afslagen bijvoorbeeld tot 45; grove schelvis deed 60. Ook was de vraag naar de tongen weer wat beter, waardoor het gemiddelde van de noteringen 0.10 per kilogram rees. VEM-se markt. De trawleraanvoer van vandaag kwam geheel voor rekening van de VEM, met niet minder dan drie boten was deze rederij aan de markt. De Mary, Vios en Haarlem hadden allemaal flink hun best ge daan. De vangstopgaven van deze schepen waren alle aan de hoge kant. De Mary voer de 70 kisten schelvis en piepers, 50 kabel- jeuw en gullen, 150 gestripte wijting, 50 zwarte koolvis, 110 makreel, 200 haring, 70 radio. 5 diversen en 125 stuks stijve kabel jauwen aan; de Vios had 100 kisten schel vis en piepers, 50 kabeljauwen en gullen, 170 zwarte koolvis, 330 wijting, 120 gestripte wijting, 150 makreel, 155 haring en 25 radio en de Haarlem zorgde voor 80 schelvis en piepers, 70 kabeljauw en gul, 110 zwarte koolvis, 380 gestripte wijting, 60 dichte wij ting, 30 radio, 120 makreel, 340 haring 5 tar bot en heilbot en 25 diversen met 50 stuks stijve kabelijauwen. Verder waren vele kot ters en loggers present, die de royale plat en fijnvisaanvoeren voor hun rekening na men. Kleine loggers brachten gemiddeld zo'n 3000 tot 3500 kg. tong en 120 tot 150 kis ten grove en kleine scholsoorten. Geen daverende reizen. Ondanks de grote aanvoeren zijn er Dinsdag geen al te hoge eindresultaten geboekt. De Thorina werd de hoogste met 20.000 voor de 11- daagse reis; de Allan Water bracht het tot 19.500 en de Eveline tot 16.000 voor even eens 11 daagse reizen. Van de vele loggers, die verstek hadden laten gaan tot Dinsdag, werd de KW 176 favoriet die 6350 besomde. Alle hens. Alle reservisten uit de vislos- regeling waren Maandag en Dinsdag inge schakeld om de grote aanvoer van trawlers, loggers en kotters te lossen. Het waren de ëerstè werkelijk drukke dagen van dit jaar. Bot verdween. De grote aanvoer van platvis door de loggers deed bot in ongenade vallen. Er verdween heel wat naar de vis- meelfabrieken, net als dichte wijting. ADVERTENTIE Moderne vrouwen bestrijden ze met: Van Brakel, 24 v. Bordeaux te Dordrecht. Vikimg, 24 v. Svendisborg te Kalundborg. Volharding, 22 v. Agadlr n. Nantes. VrOuwepolder, 26 v. Oporto te Antw. verw. W'ilpo, 22 te Savon'a v. Grimsby. Westlaan, 24 8 u. v. Cux"haven. SLEEPVAART Noordholland, 23 v. Gibraltar -n. Hamburg. Noordzee, 24 v. Istamboel te IJmuiden. Oceaan, 24 v. Suez in de Nieuw Waterweg. Oostzee, met 2 bakken pass. 23 Wight. Tyne, pas. 23 Algiers. Witte Zee, 23 v. IJmuiden te Rotterdam met kraan. De op 27 en 28 Februari aangekondigde operette-revue, welke „Vrije Vogels", onderafdeling van de Vrijzinnig Christe lijke Jeugdcentrale, in het Jeugdhuis aan de Burgemeester Enschedélaan zou geven, is thans uitgesteld tot half April.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3