Slechts tenauwernood werden hove niers uit Yelsens voortuinen „geweerd" Verzorgingscomplex voor bejaarden wordt gebouwd Prijsvraag voor tuinen Rouw in Velsens raad over Duyvis Agenda voor Velsen RAAD ZETTE BOOM OP Principe-beslissing van de Kroon veroorzaakte scherpe woorden Strandpachters helpen? f Velsens paradijs voor bejaarden zoals het wordt M' Exploitatie lijkt verantwoord, geen „Sociale Zaken"- stempel er op Over waakhonden wordt gewaakt .5 „Graag" zei de raad OLD CLOTHES NEW Uw kleding binnen één dag gereed Enthousiast Stormvogel supporter overleden „High Noon" nog één keer terug WETHOUDER VISSER WON GLORIEUS „Hoe was IJmuiden in 1942?" Het „Hondenhuis" eist voortaan goede verzorging Voor onze kwartaal-abonnés WOENSDAG 2 5 FEBRUARI 1953 EVEN ONVERWACHT ALS SCHERP zette Velsens raad gisteravond in met het openhalen van oud-zeer, enige weken geleden veroorzaakt door een minder- heidsvoorstel uit het college, dat door wethouder De Boer (arbeid) toen met zulke klemmende argumenten werd omkleed, dat hij de meerderheid der vroed schap er mee won. De kwestie was goeddeels van principiële aard: hij wilde een beslissing van de Kroon uitlokken over een besluit van Gedeputeerde Staten, dat de vergoeding per leerling aan een aantal schoolbesturen tegen zijn zin wilde doen verhogen. De wethouder hield in die bewuste raadsvergadering hardnekkig vast aan een zo zuiver mogelijke vaststelling van dat bedrag in een speciaal geval, waartegenover het schoolbestuur in kwestie de verhoging voorstond. De heer De Boer kreeg gelijk van de Kroon en van een aantal raadsleden hulde maar de indertijd zich al aftekenende onenigheid in raad zowel als college werd bij de behandeling van het desbetreffende ingekomen stuk nog even verder door getrokken. Bovendien heeft de vergadering lang gediscussieerd over een adres van de Velsense hoveniers, die gekend willen worden in de aanleg van de ge meenschappelijke voortuinen in de nieuwbouw, maar tenslotte trokken zij aan het kortste eind, zij het met slechts één benauwde stem als meerderheid. Scherp werd de bespreking van het wet houderlij k succes al dadelijk, toen de heer A. J. van Leusen (Arbeid) een zekere wroeging veronderstelde bij de meerder heid van B. en W„ nu zij zo duidelijk in het ongelijk was gesteld, nadat diezelfde meerderheid met de juridisch geschoolde voorz it ter aan het hoofd de heer De Boer de kans had willen ontnemen een uit spraak uit te lokken en zulks zelfs „dwaas heid" noemde, zo zei de arts. De tweede jurist uit de raad, mr. T o n i n o, ontried de wethouder zijn streven toen met even grote klem en voorzag een blamage voor de gemeente, naar de heer Van Leusen zich herinnerde „terwijl de heer L ij n s ook meende te moeten meespreken en profe teerde, dat de zaak geen schijn van kans had." Tot zijn spijt onderkende de heer Van Leusen bij de voorzitter geen spoor van spijt erger nog, deze hield zijn critiek vol, waarmee naar het oordeel van het socialistische raadslid het besluit van de Kroon eveneens tot dwaasheid werd ge stempeld. Pijnlijk Wethouder De Boer wilde er nu toch ook nog wel wat van zeggen: de uitspraak Werd uitgelokt om de schoolbesturen alle mogelijke administratieve rompslomp te besparen. Al is toen het gewicht van juris ten en ambtelijke adviseurs tegen zijn zoe ken naar een onpartijdige uitspraak in de schaal geworpen, de feiten van nu bewijzen, dat zijn opvatting als de juiste wordt on derkend en dan doet het wat pijnlijk aan, dat er van de oude tegenstanders dezer kwestie geen enkele sportieve gelukwens te horen is. Dat wilde de heer Tonino alsnog graag doen, al had hij na de stemming, die het recht op beroep van de wethouder inder tijd fiatteerde, ook al gefeliciteerd, maar hij meende niettemin, dat deze uitspraak van de Kroon niet erg gelukkig is. Wethouder Strijbosch (Katholiek, Sociale Zaken) toonde zich ook al verbaasd over de uitspraak van de Kroon, die naar zijn zeggen op andere gronden was ge bouwd dan het bezwaarschrift aanvoerde; de heer De Boer kon overigens de begeerde felicitaties van hem wel krijgen. Daar ging zijn collega weer tegenin met de veronderstelling, dat wethouder S t r ij- b o s c h het Koninklijk Besluit, dat hier over in de Staatscourant verscheen en dat wij de dag daarop publiceerden ver keerd begrepen had en hij stipuleerde, dat de schoolbesturen best tegen het voorgestel de vergoedingsbedrag in het geweer mo gen komen, als ze dan maar met bewijzen komen. Lek Aldus ging dat nog een poosje door, zodat de heer Van Leusen de situatie wat wonderlijk vond, dat het college in het openbaar aan het „beraadslagen" sloeg; de voorzitter en de heer Tonino ten tweede male onderhanden had genomen over hun niet-erkende vergissing en meen de, dat de raad door de juridische argu mentatie van de beide heren geëpateerd werd; de conclusie van de heer Tonino dat sommige juristen de Kroon in dit geval zouden afvallen, noemde hij wel heel erg mager. Mr. Kwint bood de raad zijn veront schuldigingen aan voor het feit, dat het K. B. in kwestie eerder in de pers ver scheen dan aan de raad werd bekend ge maakt; zich afvragend, waar dat lek toch wel zou zitten, waarop de heer De Boer zo'n lek zo onplezierig nog niet vond, maar bovendien opmerkte, dat het Staatsblad dit K. B. ten gerieve van iedereen had gepu bliceerd. Tenslotte wou de heer VanLeu- s e n, dat er altijd zulke lekken waren. Kettinggangers naar beter lot Waarop de hamer viel en de kettinghon denverordening ter tafel verscheen. De raad juichte bij monde van de heren T o- nino en Andrea (Arbeid) en de v o o r- z i 11 e r deelde laatstgenoemde mee, dat ook de honden in beslag genomen dienen te worden ingeval van overtreding, opdat ergerlijk verwaarloosde dieren althans (pijnloos) kunnen worden afgemaakt. Een heerlijk verward gesprek over een komma en een streepje in de verordening ontlokte de heer TONIO de vraag jegens de heer VAN LEUSEN, of deze niet wéér in beroep zou willen gaan, maar hij kreeg de bal onmiddellijk terug: „Nee, die bla mage zal ik u besparen....". Plantsoendienst en hoveniers De gezamenlijke voortuintjes in de nieu we wijken en het adres van de Velsense hoveniers, die ook een vinger in deze pap wensten maakte vele tongen los. Daar was eerst mevrouw H e ij k o o p (V.V.D.), die het met de adressanten eens was; haar voetsporen werden gedeeltelijk gedrukt door de heer Van Veen (Kath.) hij wilde het wel eens proberen met de parti culiere tuiniers en vroeg zich af, of deze lieden het niet goedkoper zouden kunnen dan de plantsoendienst, vooral als ze samen gaan inkopen. Ten dele was de heer Ver beek (Arbeid) het hier aanvankelijk ook weer mee eens; er wordt de kleine man op deze manier een stuk brood ontnomen en bovendien gaat de zelfwerkzaamheid van vele amateur-bloemisten er op deze manier niet op vooruit. Maar de heer Van Leu sen (eveneens Arbeid) verklaarde gauw, dat dit zeker niet het standpunt van de fractie mocht heten: het vraagstuk ont stond, toen het particulier initiatief de zaak liet liggen ten nadele van het gemeentelijk „aangelaat" en nu alles dank zij de Plant soendienst marcheert zoals het behoort, komen de hoveniers ook een kansje wagen. Bovendien wordt de tuindersbedrijven niets ontnomen, want de bewoners van de hui- zen-met-gemeenschappelijke-voortuinen hebben ook in het verleden niet het geld gehad voor een privé tuinman. Tuintjes samen plantsoen De tuintjes zijn zo langzamerhand uit gegroeid tot plantsoenen en geen enkele hovenier zal zich beledigd kunnen voelen, als daar zich de gemeente over ontfermt. Nog daargelaten, of er één hovenier is, die een kweektuin of de outillage bezit, om deze honderden tuinen te onderhouden of in te richten, meende deze afgevaardigde, dat geen enkele hovenier het risico zal wil len of kunnen dragen van een droogte periode of het niet-opkomen van het plant goed. En hoe zo'n generale tuinierderij ge regeld moest worden, was voor de heer Van Leusen een onoplosbaar probleem. Daar kon de heer N u y e n s het niet helemaal mee eens zijn: de hoveniers ver liezen wel degelijk een stuk werkterrein op deze manier, want uit een toeslag op de huur wordt toch maar het tuintje be streden. „Bestreden zei u?" lachte de heer Van Leusen, „meneer, de gemeente legt er dik op toe." „Dan is het oneerlijke concurrentie," riposteerde de Katholieke afgevaardigde. Hij werd gesteund door zijn fractiege noot de heer VanLeeuwen, die nergens cijfers had gezien, die aantoonden hóe goedkoop de plantsoendienst het dan wel doet en hij nam fors stelling tegen een uit het antwoord van B. en W. op het adres voortvloeiende denigratie van de vakbe kwaamheid der Velsense hoveniers, die per saldo tot in Nieuweschans, de Heemsteedse Flora en andere belangrijke projecten ge waardeerde medewerkers zijn. De heer Den Hollander (C.P.N.) stelde voor B. en W. niet en de adressan ten wél hun gang te laten gaan, maar daar het voorstel van het college van verder gaande strekking was, ging de communis tische vlieger niet op. Een prijsvraag: voor een plantsoen- aanleg door particuliere bedrijven wou er bij de wethouder beslist niet in: zulks zou immers betekenen, dat de plantsoendienst gediskwalificeerd werd; wel zegde hij binnenkort een prijs vraag toe voor particuliere voortuinen ter verfraaiing van het gemeentelijk aanzien en ter ondersteuning van de hoveniers-activiteiten. Er kwam tenslotte een motie, gesteund door V.V.D., A.R. en K.V.P. uit de bus, in gediend door de heer Van Leeuwen, waar bij de hoveniers in Velsen een redelijke kans werd geboden te laten zien, wat zij waard zijn. De heer Kruisman (C.P.N.) gaf op een desbetreffende vraag ten antwoord, dat zijn fractie de hoveniers in bescherming nam, omdat zij altoos in de bres pleegt te staan voor het werkende volk, er vielen nog wat woorden over de stemming over het adres in de Plantsoenen-commissie en de heer Verbeek bleek na de beide mo ties bekeerd te zijn tot het collegestand punt, omdat uit de moties geen enkele ver andering ten goede, zoals hij dat had be doeld, zou blijken en tenslotte kwam wet houder Aschoff nog een keer aan bod. Hij schilderde enigszins dreigend de conse quenties van een hoveniers-régime over de voortuinen door te zeggen, dat dan de OCOOOOCXDOOOOOÓOOOOOOOClCXXOXiOOOOOOOOOOOOOOCOOOClOOCJOOOOOO Aan het eind van een lange en soms j enerverende raadzitting heeft burge- meester mr. M. M. Kwint de aandacht der Velsense vroedschap gisteravond een moment bepaald bij de ramp, die de IJmuidense strandpachters op de le Februari trof. Hij vertelde, dat de vier strandexploitanten weliswaar op een schadevergoeding volgens de enquête commissie aanspraak kunnen maken, maar dat het aan de andere kant zaak is, dat deze zwaar gedupeerde mensen hun bedrijven bij het begin van het nieuwe seizoen weer op poten hebben gezet. Dies vroeg de voorzitter zijn raad mach tiging, om naar behoefte eventueel voor schotten te verstrekken, opdat de ge troffenen zo spoedig mogelijk geholpen worden bij de herbouw van hun in splinters gebeukte gebouwtjes. „Graag!", zei de raad. oooooooooooooooooooooooooooooooooocoooooooooooooooooocoó plantsoendienst gevoegelijk alleen maar arbeidscontractanten in dienst zou kunnen nemen of zelfs vele mensen zou moeten ontslaan, waarop de stemming viel. Met één stem meerderheid (13 tegen 12, waar bij een duidelijke verdeeldheid merkbaar was, behalve in de K.V.P.-fractie) redde het college zijn standpunt uit dit vuur. Zodat de hoveniers voorlopig de gemeen schappelijke voortuinen aan de Plantsoe nendienst zullen moeten overlaten en de raad zich kon werpen op het tweede be langrijke agendapunt van deze welvopr- ziene avond: het verzorgingscomplex voor bejaarden. Begroting: zwijgen Wethouder Aschoff (C.H., Financiën, Plantsoendienst) merkte in zijn eerste repliek om te beginnen op, dat het vreemd aandeed, diverse raadsleden plotseling in het offensief te zien komen, die bij de be grotingen het geld voor de gemeenschappe lijke voortuinen eendrachtig van hun zegel voorzagen. Hij kon met de heer Van Leusen de plant soenendienst prijzen, maar wilde nergens de hoveniers laken, hoewel hij niet inzag, hoe dit werk ooit door hoveniers overge nomen kan worden in wijken, waar de tuinman onbereikbare luxe is. „En niet de gemeente moet aantonen, dat zij het goed koper kan dan de particulieren, maar de hoveniers zullen moeten laten zien, dat zij voordeliger werken dan de overheid," zei de wethouder, om daarna een serie prac- tische argumenten af te vuren. Zoals de alleen door de gemeente te dek ken stuifschade, het engros gekochte plant- materiaal, dat in de gemeentelijke kweek tuin alvast aan de grond went en dus de minste kans op sterfte meebrengt en wat dies meer zij. Voor de aanvang van Velsens gemeenteraadszitting verhieven de vijfen twintig aanwezige leden zich met hun voorzitter, mr. M. M. Kwintvan hun zetels ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de thans helaas als definitief te beschouwen ondergang van de „Catharina Duyvis". De bur gemeester sprak het volgende memento uit: Toen ten vorige male Uw bestuurscollege in vergadering bijeen was, verwijlden wij tezamen in stille, in devote overpeinzing bij de nagedachtenis van hen, die bij de „St. lgna- tiusvloed" het leven lieten. Bij deze zelfde gelegenheid gaven wij uiting aan onze grote ongerustheid over de IJmuidense trawler de „Catharina Duyvis", waarvan de laatste radioberichten op Zondagmiddag 1 Februari j.l. waren gehoord, maar die sindsdien geen berichten meer uitzond. Wij vreesden het ergste, maar toch bleef ons hart hopen, hoewel ons ver stand ons zeide dat er geen hoop meer was. Op Woensdag 4 Februari moesten wij aannemen, dat de „Catharina Duyvis" in het zicht van de haven met man en muis tijdingloos was vergaan. Nimmer zullen wij weten hoe zich deze ramp in de kokende Oceaan voltrok, wederom een geheim temeer, dat de zee voor eeuwig bewaren zal en voor altijd voor ons verborgen zal houden. Met de zestien gezinnen meelevende heeft IJmuiden nog gewacht en ge hoopt, en treurt nu diep verslagen, denkende aan het grote niet te peilen leed van de vijftien weduwen en de jonge bruid, die tezamen met de overige nabestaanden zo plotseling, zo geheel onvoorbereid in diepe rouw werden gedompeld. Moge Hij, die een Man der weduwen en een Vader der wezen is, de na bestaanden troosten en bijstaan. 99 y '•Av* 4 t t A-s*-» i Dit is dan het nieuwe verzorgingscomplex voor bejaarden in de Rivierenwijk van IJmuiden, zoals het binnenkort gebouwd wordt. Ten aanzien van een paar détails zullen er nog enige wijzigingen in dit ontwerp worden aangebracht; onder meer komt er, zoals wij in onze uitvoerige toe lichting reeds konden melden, een lift in het hoofdgebouw. ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Tel. 4886 Dezer dagen is na een langdurige ziekte overleden de heer Jac. Hoogendijk, in IJmuiden rond de vishal waar hij destijds zijn sigaren-kiosk had, bekend als „Jaap", zonder meer. Jaap was bij de supporter- schare van Stormvogels een bekende figuur en menig commentaar is er in de loop der jaren bij zijn bedrijfje geleverd op het overwinnende dan wel het verliezende elftal. Als penningmeester van de sup portersvereniging Blauw-Wit heeft hij in de tijd van vóór de oorlog veel werk ver zet en ongetwijfeld zullen de Stormvogel supporters een aangename herinnering aan die tijd, toen Jaap een van de steunpila ren was, bewaren. Jaarfeest van „Banjaert"- padvindersgroep De padvindersgroep „Banjaert" van de Nederlandse Padvinders Vereniging zal Zaterdagavond in het gemeentelijk ont- spannimgslokaal aan de Van Diepenstraat haar jaarfeest houden, dat nu eens niet door de leden wordt verzorgd, maar door ouders. In deze bijeenkomst zullen enkele be langrijke mededelingen worden gedaan ten aanzien van toekomstplannen en de te houden zomerkampen. De geslaagde thriller „High Noon" komt na zijn triomftocht door Nederland nog één keer in IJmuiden terug: morgenavond draait Thalia dit fascinerende verhaal in haar serie speciale voorstellingen. Wij heb ben er reeds uitvoerig aandacht aan be steed, zodat deze keer volstaan kan wor den met de opmerking, dat deze Ameri kaanse poging, om een „Western" te ma ken, waarin niet alles om hollende paarden en rokende schietijzers gaat, maar om de beklemming van een naderend onheil, vol komen geslaagd is. Hoewel de haast on houdbare spanning zich tegen het eind ont laadt in een schietpartij, omdat er toch wat moest gebeuren, heeft deze concessie aan het publiek geen negatieve invloed op het peil van deze rolprent, waarin Gary Cooper de prachtige rol van de sheriff speelt, die zijn stadje niet en zijn bruid wel in de steek laat, omdat het gevaar nadert, het gevaar van een bende vrijgelaten misdadi gers met grootse wraakplannen. Dat ook dit onderwerp „te maken" is tot een film van onomstreden waarde, heeft regisseur Kramer duidelijk bewe zen. F. Cor du Buy e*i Wil v. Zoelen naar IJmuiden De onlangs in IJmuiden opgerichte tafel tennisvereniging, onderafdeling van Ken- nemerstaten, wil zijn leden op de hoogte brengen van het peil, dat in deze sport bereikt kan worden. Daartoe zullen de sterke Nederlandse spelers Cor du Buy en Wil van Zoelen op 10 Maart in het Culturele gebouw aan de Lange Nieuwstraat een demonstratie komen geven, waaraan ook o.m. de „Ho- tac"-cracks J. Weenink en F. de Loos zul len medewerken. Ook niet-leden zullen deze avond kunnen bijwonen. ET DE GROOTST MOGELIJKE EENSTEMMIGHEID heeft Velsens raad gister avond het nieuwe, in de Rivierenwijk te stichten, verzorgingscomplex voor be jaarden zijn fiat gegeven en daarmee een machtig stuk sociaal werk afgerond, dat reeds enige jaren in de pen was en vooral dank zij het streven van wethouder W. F. Visser tenslotte in principe tot stand kwam. Op détails is er critiek geleverd de communisten bijvoorbeeld hielden vast aan een afschrijving ineens uit de ge meentelijke reserve maar aan het eind van een debat-dcr-saamhorigheid kon de wethouder als een tweede minister Drees verscheidene handen drukken bijwijze van compliment met zijn succes. De hoofdtoegang van de Flora is aan de drukke verkeersweg naar Den Haag gelegen. Voor de veiligheid van het publiek wordt nu een luchtbrug over deze weg gemaakt. De heer J. Visser (A.R.) opende de discussie door op te werpen, dat de aard der toekomstige bewoners van dit com plex een nauw contact met de Dienst voor Sociale Zaken zou veroorzaken; hij vroeg zich voorts af, of de financiële consequen ties van dit grootse project, waar hij het ovérigens van harte mee eens bleek te zijn, te overzien zijn; de heer Kruisman (C.P.N.) probeerde een uitspraak uit te lokken over eventuele dépendances in Velsen-Noord en Santpoort en vond de personeelsbezetting te laag, om vervol gens de gevraagde pensionprijs te critise- ren, daar deze naar zijn later omverge worpen mening zal gaan drukken op de gezinnen der kinderen, die hun ouders een verzorgde oude dag laten genieten. Dat laatste weerlegde de heer Ver beek als deskundige op dit terrein, met kracht van feiten en woorden: de alimen tatie is niet alleen een graag gebracht offer, dat onder alle omstandigheden waar bejaarden worden opgenomen, voorkomt, maar bovendien wordt de draagkracht de betrokkenen scherp in het oog gehouden. Hij had heel sterk het gevoel, dat de ex ploitatie goed en doordacht was opgezet. Er zou minder personeel nodig zijn dan de C.P.N. dacht, omdat er „slechts" 62 gasten in het grote huis worden ondergebracht en de overigen een minder personeels-inten- sieve verzorging genieten in de aparte huisjes. Geen automatische subsidie Die onmiddellijke afschrijving uit de re serve lijkt prachtig, maar dan krijgt iedere bejaarde ook automatisch een gemeente lijke subsidie en naar des heren Verbeeks mening dient de exploitatie toch in de eer ste plaats zakelijk bekeken te worden. Mede daarom moet naar zijn oordeel So ciale Zaken hier buiten blijven: iedereen kan komen en iedereen kan vrijwillig komen, waarnaast velen een onderdak zal worden aangeboden om hun omstandig heden te verbeteren. Dat vond de heer Nuyens (Kath.) kloeke taal en na een paar gelijkluidende instemmingen kon een verheugde wethouder Visser (Arbeid) de dankbare taak der verdediging van dit sympathieke raadsstuk op zich nemen wellicht het laatste grote werk van zijn langdurige zittingsperiode als wethouder van Openbare Werken.. Ook hij zou niet graag het stempel van Sociale Zaken ge drukt zien op dit tehuis, waardoor het bij voorbaat zou degraderen: het gaat er in de eerste plaats om, de ouden van dagen op de beste wijze onderdak te brengen en het is het waard, dat de gemeenschap extra offert voor mensen, die hun hele leven hard hebben gewerkt. Commissie als bestuur Het bestuur zag hij het liefst opgedragen aan een zo breed mogelijk samengestelde commissie en het uit de raad voortgeko men plan van een knutselruimte voor de liefhebbers had zijn volle instemming: „als daar nog niet op gerekend is, moet die er komen." De heer Kruisman (C.P.N.) kwam met een motie op de proppen, om de stichtingskosten ineens uit de reserve te voldoen; de heer Maas (Kath.) gaf de voormalige communistische wethouder van Sociale Zaken te verstaan, dat hij de Ar menwet blijkbaar niet zo heel erg goed kende blijkens de opmerkingen over de alimentatie en de wethouder ried de „ver troebelende" C.P.N.-motie af. Die dan ook prompt sneuvelde met alleen de drie uiterst-linkse stemmen voor. Het voorstel van B. en W. kwam er zonder stemming door. Tot slot van de vergadering werd de heer Mol benoemd aan de Jan Campert- school. De directie van de garage „Stormvogels" in IJmuiden-Oo'st organiseert Donderdag 26 Februari in „Flora" een filmavond, in combinatie met de Tyresoles N.V. in Bussum. Het programma bevat onder meer ge luidsfilms van de toerwagenrallye/van de Tulpenrallye, een reportage van Ameri kaanse auto- en motorraces, een muziek- en cowboyfilm en de rolprent: „Hoe was IJmuiden in 1942?.' Een onlangs gehouden onderzoek heeft uitgewezen, dat de verzorging van waak honden in Velsen soms heel wat te wensen overlaat. Vaak is de bescherming tegen het weer zeer primitief, öf is de ketting öf de lijn, waaraan de hond is vastgelegd te kort of te zwaar. Slechts in enkele gevallen zijn verzorging en ligging zodanig, dat aan redelijke eisen is voldaan. Het verzoek, dat de „Nederlandse Ver eniging tot bescherming van dieren" tot de gemeenteraad richtte om „regelend op te treden", is dan ook door de raad prompt ingewilligd. De lengte van het touw of de ketting, waaraan de hond is vastgelegd, moet nu minstens twee meter zijn en het gewicht mag hoogstens 300 gram per meter bedra gen. Wordt er een ketting gebruikt, dan mogen de schakels niet groter dan 2 cm per stuk zijn De metalen ring, waaraan de ketting wordt bevestigd, moet een dia meter hebben van minstens 8 cm. Die ring moet vrij kunnen bewegen langs een metalen draad van 10 mm dikte, die ge spannen is op een hoogte van een halve meter van de grond en die minstens vijf meter lang moet zijn. De halsband van het dier, waar de ket ting aan is vastgemaakt, behoort van een zodanig weefsel te zijn, dat de huid niet beschadigd kan worden, dus geen strop- halsband of prikkeldraadband. Verder moet er een vocht, en tochtvrij hok wor den gemaakt van degelijk materiaal. De hoogte van het hok behoort minimaal anderhalf maal de hoogte van het dier te hebben, de breedte moet anderhalf maal zo lang zijn als de hond. Het hok moet bestaan uit twee delen, namelijk een slaapplaats en een tochtgang en ook deze moeten wat hoogte en breedte betreft aan de eisen voldoen. De bodem van dit hondenhuis is zeker 3 cm dik en doordat er klossen onder de vloer worden geplaatst, mag het geheel niet lager dan 10 cm van de begane grond komen te staan. De eigenaar dient er voor te zorgen dat de houten vloer droog en zin delijk is en een laag stroo van minstens 10 cm dikte wordt als bed voor het dier uit gespreid. Tussen de slaapplaats en de tochtgang behoort een dorpel van 1 dm hoogte te worden gemaakt en er dient een drinkbak en een voederbak te komen. Het geheel, waaruit zon, wind en regen worden geweerd, moet zijn ingericht dat de hond zich niet kan verwonden. De gemeentepolitie draagt er zorg voor dat deze bepalingen worden nageleefd en wie de trouwe wakers ook maar in iets tekort doet, kan verwachten 300,te moeten neertellen of door de rechter tot een maand gevangenisstraf te worden ver oordeeld. Het is te hopen dat deze bepalingen ertoe zullen bijdragen dat de reeds jaren be staande uitdrukking „een hondenleven hebben" een gunstiger betekenis zal krijgen op korte termijn. Leger des Heils heeft kapitein C. Nieuwland te gast Kapitein C. Nieuwland, een oud-bekende voor IJmuiden, komt Donderdag in het Leger des Heilsgebouw en zal daar een bijzondere samenkomst leiden met mede werking van een zangkoor en een muziek corps. bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten. 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven. 3e. Geen kosten voor overschrijving. Indien U hiervan gebruik wilt maken, verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. Woensdag 25 Februari Rex, 20 uur: Palvu, toneeluitvoering „Gas licht". Thalia, 20 uur: „Bleke Bet". Herv. Jeugdgebouw, 20 uur: Advendo, to neeluitvoering „De Rozenkrans". Donderdag 26 Februari Gem. Vergaderlokaal Abelenstraat, 20 uur: 't Nut, lezing door J. Duinker over „Aart van der Leeuw". Thalia, 20 uur: „High Noon" speciale voor stelling. a Rex, 20 uur: Palvu, toneelvoorstelling „Gas licht".

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7