Geen politieke Europa zonder eenheid van eenheidsmarkt Interview van Antibes nog eens in Belgische Kamer opgerakeld Weerbericht Dal gesprek Haarlems Dagblad Korea-debat in UNO sleept zich voort Dulles over de geheime verdragen Minister Beyen stelt voorwaarde: Duitsers wensen echter eerst vrije inwisselbaarheid der valuta Socialistische motie van afkeuring verworpen Het woord is aan... Bikker blijft in hechtenis Rampenfonds beschikt nu over f65 millioen Russen reorganiseren hoofdkwartier in Berlijn Ridgway gaf overzicht van defensie-plannen Voor Nationale Rampenfonds 67e JAARGANG No 196 Bureaux: Kemiemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin, Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 27 FEBRUARI 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARbEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 43 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 4'' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening 273107 ten name van Haarlems Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman PRESIDENT EISENHOWER heeft zich bereid verklaard, Stalin te ontmoeten. Hij wil iedere staatsman ontmoeten, met wie het gesprek tot iets goeds kan leiden. Dit geldt dus ook voor Stalin. Maar hij heeft drie voorwaarden gesteld. Het onderhoud zou in overeenstemming moeten zijn met hetgeen het Amerikaanse volk van zijn president wil. Dat is voorwaarde nummer éen en zij is niet erg duidelijk. Moet men eruit lezen dat alleen het vaststellen van een ontmoeting de instemming van het volk dient te hebben? Dat lijkt de enige denkbare verklaring, want aan de inhoud van het gesprek kan niemand dus zeker niet een heel volk bij voorbaat zijn goedkeuring hechten. Goed: de Amerika nen moeten dus goed vinden, zelfs willen, dat hun president met Stalin gaat praten. Misschien zou Eisenhower dit van het in zicht der volksvertegenwoordiging willen laten afhangen. Dat is mogelijk. Een beetje raadselachtig blijft het, omdat hij ongetwijfeld zelf ruimschoots de bevoegd heid bezit om tot zulk een ontmoeting te besluiten. Voorwaarde nummer twee houdt in, dat het zou moeten geschieden met mede veten van de bondgenoten en vrienden der Verenigde Staten. Dit is in het alge meen duidelijk genoeg, maar niettemin vatbaar voor nauwkeuriger omschrijving. Zouden de bondgenoten en vrienden alleen de titels der onderwerpen moeten kennen, die besproken zouden worden? Of zou te voren een agenda vastgesteld moeten wor den en aan hen voorgelegd, om er hun eventuele commentaar op te kunnen ver werven? Deze gedachte roept herinnerin gen op aan het langdurige verblijf van „de plaatsvervangers" in het Palais Rose te Parijs, die er in meer dan honderd zit tingen niet in slaagden, een agenda voor een conferentie der Grote Vier op te stel len. President Eisenhowers tweede voor waarde is dus ook nog wat vaag. Wat de derde betreft: die houdt alleen maar in dat er hoop zou moeten bestaam, dat de bespreking iets tot de vrede bij draagt. De Amerikaanse president is dus niet bereid tot een gesprek, dat van Rus sische zijde alleen maar als een gelegen heid voor nieuwe propaganda tegen het Westen op touw gezet zou worden. Deze voorwaarde betekent, dat uit vooraf gaand diplomatiek contact de kans op het bereiken van enig resultaat duidelijk zou moeten blijken. Begrijpelijk. „Geografisch gezien" is Eisenhower be reid, Stalin halverwege tussen de Sovjet- Unie en de Verenigde Staten te ontmoeten. Halverwege ligt in dit geval op zee. Dus op een schip? Het zou misschien ook een cf ander eiland, niet te ver uit de buurt, kunnen zijn. De politiechef op dat eiland zou het behalve slapeloze nachten onge twijfeld ook grijze haren en minstens een jaar van zijn leven kosten. En de taak van dagbladreporters, fotoreporters, radio reporters en filmreporters schijnt bij voor baat ingewikkeld, buitengewoon kostbaar en niet eens veelbelovend wat de resul taten betreft. Maar laten wij ons niet in die détails verdiepen, want van het hele geval zal voorlopig wel niets komen. Wysjinsky heeft het al bejegend met de opwekkende commentaar: dat als die voorwaarden juist zijn weergegeven het een goede mop is. Daar blijkt maar weer uit, dat ook het gevoel voor humor der Sovjet-regering voor de Westerling moei lijk te begrijpen is. Hij vindt dat voortdu rend falen van alle pogingen, om tot enig overleg tussen Oost en West te komen in een oorlogsmoede wereld, die niettemin vervuld is van nieuwe bewapening en ge bukt gaat onder de enorme lasten die zij oplegt, een tragedie. Hij is er allerminst toe geneigd in voorwaarden, ook in vaag- gestelde voorwaarden, iets grappigs te zien. De Russische minister van Buiten landse Zaken vindt blijkbaar zijn eigen beleid veel belangrijker dan de gevoelens en de wensen van honderden millioenen mensen. Gaarne uiten hij en de zijnen hun belangstelling voor het Amerikaanse volk, dat zij als slachtoffer van zijn zelf gekozen leiders plegen voor te stellen. Als zij het zo graag zouden behagen belooft het stelsel van propaganda, dat tot uiting komt in een commentaar als die van Wysjinsky, hun geen welslagen. Intussen heeft Foster Dulles, Amerika's minister van Buitenlandse Zaken, doen weten dat nog niet de geringste zekerheid omtrent een ontmoeting van Eisenhower en Stalin bestaat. Het denkbeeld verkeert nog maar in de sfeer der gissingen. Het zal daaruit, vrezen wij, niet bevrijd wor den door de verklaringen van dr. Kitsjloe, president van de vredesraad van India, die pas in Moskou is geweest om er een Stalinprijs voor de vrede in ontvangst te nemen. Dr. Kitsjloe heeft een onderhoud met Stalin gehad en de wereld als zijn indruk doen weten, dat Moskou bereid zou zijn om langs diplomatieke weg de Koreaanse oorlog'tot een einde te brengen. Want het heeft daar een actief belang bij en het antwoord van Stalin op desbetref fende vragen van James Reston, van de New York Times (nu twee maanden ge leden) had dus wel degelijk betekenis. Als dat waar was had Moskou de diploma tieke weg inmiddels kunnen inslaan. En als het dat gedaan had zou senator Lodge Woensdagmiddag in de politieke commissie van de UNO de Russen niet hebben kun nen toevoegen, dat zij nog steeds op grote schaal wapens aan de Noordelijken leve ren en dat als zij dat wensten de oorlog in Korea „morgen afgelopen zou kunnen ziin". Die politiechef op dat eiland ergens midden in een Oceaan behoeft zich nog 'geen zorgen te maken omdat Eisenhower en Stalin er binnenkort zullen komen praten en hij, die zijn eilanders kent, voor de veiligheid van het tweetal zal moeten instaan. Maar wellicht zou hij er slapeloze nachten, grijze haren en zelfs een jaar van zijn leven voor over hebben als zo'n gesprek inderdaad iets tot de vrede bij droeg. En hoevelen van ons met hem! R.'P. ZEVEN KIKOEJOES OPGEHANGEN NAIROBI (Reuter). Te Nairobi is officieel meegedeeld, dat Woensdag zeven inboorlingen wegens moorden van de Mau Mau zijn opgehangen. Enige uren voor de terechtstelling hadden zij nog kans gezien uit hun cellen te ontsnappen. Toen zij weer werden gegrepen, verzochten zij gedoopt té worden. Nadat dit verzoek was ingewil ligd, werden de vonnissen ten uitvoer ge legd. Haarlem wordt tijdens de Flora lichtstad. De basiliek Sint Bavo rijst in de gloed der schijnwerpers majestueus ten hemel. NEW YORK (Reuter). Toen de poli tieke commissie van de UNO Donderdag haar besprekingen voortzette, was de ver tegenwoordiger van Australië, Sir Percey Spender, de eerste spreker. „Het Sovjetblok moet goed begrijpen, dat het de UNO niet zijn voorwaarden voor een beëindiging van de Koreaanse oorlog kan opleggen," verklaarde hij. ,Het moet be grijpen, dat er een regeling kan komen voor het Koreaanse geschil, doch alleen indien het oprecht vrede wenst". De vertegenwoordiger van Nieuw-Zee- land, Leslie Munro, was van mening, dat de politieke commissie „niet te lang moet wachten, alleen- om de heer Wysjinski te gerieven." De vertegenwoordiger van Turkije, Selim Sarper, zeide: „Het zwijgen in de politieke commissie is welsprekend genoeg. Het be tekent slechts, dat de gehele toestand on veranderd is gebleven." De leider der Poolse delegatie, de minis ter van Buitenlandse Zaken, Skrzesezewski, verwierp de beschuldiging, dat Wysjinski verantwoordelijk zou zijn voor het tekort aan sprekers over de Koreaanse oorlog. „Sprekers moeten de tijd krijgen zich voor te bereiden, op hetgeen zij zullen zeggen", meende hij. De Amerikaanse afgevaardigde, Lodge, zeide er niet naar te streven iemand op te jagen, doch hij zou wel pogen Maandag met het een of ander voorstel te komen, opdat de politieke commissie voort kan gaan met haar werk. Nadat de voorzitter vergeefs had gepoogd afgevaardigden te bewegen heden of mor gen over het eerste agendapunt, „het Ko reaanse vraagstuk", het woord te voeren, verdaagde hij de zitting der politieke com missie tot Maandagmiddag. WASHINGTON, (AFP) De Ameri kaanse senaatscommissie van Buitenlandse Zaken heeft Donderdag met minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, gespro ken over een ontwerp-resolutie van de re gering, waarin afkeuring wordt uitge sproken over „schending van geheime ver dragen door de Sovjet-Unie, met het doel vrije volken in slavernij te brengen". Men heeft geen overeenstemming kun nen bereiken en komt Dinsdag weer bijeen. Dulles heeft er aan herinnerd, dat er'meer dan veertig verdragen bestaan die in de oorlog zijn gesloten. Naar zijn mening kan men door „een document, dat deze verdra gen geheel of gedeeltelijk verwerpt of be vestigt", het gestelde doel mef'bereiken. Als voorbeeld van verdragen, die door Rusland geschonden zijn, noemde Dulles het verdrag over de vrijheid en onaf hankelijkheid van Oostenrijk, het verdrag over de vorming van een centrale Duitse regering, het verdrag betreffende vrije verkiezingen in Polen en het verdrag over de eenheid en onafhankelijkheid van Korea. „Als wij nu verklaren", aldus Dulles, „dat deze verdragen niet meer gelden, dan laten wij de Russen geheel vrij om te handelen zoals zij willen". „Amerika zal echter nooit meedoen aan een internationale overeenkomst die het Russische despotisme over volken in Europa en Azië bevestigt", aldus de minis ter van Buitenlandse Zaken. ROME (Reuter). De Nederlandse mi nister van .Buitenlandse Zaken, mr. J. Vf. „jyoordigers van de zes regeringen zo spoe- Beyen, heelt op een persconferentie ver klaard, dat Nederland niet zal toetreden tot de voorgestelde Europese politieke gemeen schap, wanneer deze geen voorziening in houdt omtrent een enkelvoudige markt. HU zeide, dat het naar de mening van de Ne derlandse regering nadelig zou zijn, wan neer getracht zou worden tot samenvoeging van een deel van het politieke gezag van de zes regeringen van ..Klein Europa" over te gaan, zonder dat tegelükertijd de econo mische slagbomen tussen deze landen op geruimd zouden worden. In zijn uiteenzetting omtrent het plan voor een enkelvoudige markt, dat Woens dag op de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen der Europese defensie-gemeenschap als basis werd aanvaard voor een bestudering, zeide minister Beyen, dat deskundige vertegen- (Van onze correspondent in Brussel) Door de schuld van het Katholieke blad Libre Belgique", dat gisterochtend een klaarblijkelijk door een ambtenaar van het hof geïnspireerde versie van het „inter view van Antibes" publiceerde, is het gis ternamiddag tot een interpellatie in de Belgische Tweede Kamer gekomen. De socialist Spaak vroeg de premier daarbij om een nadere uitleg. Spaak was overigens in zijn commen taar zeer gematigd. Men kreeg de indruk dat hU overleg had gepleegd met de premier. Zü kwamen na melijk tegelijkertijd de Kamer binnen na een conversatie in de wandelgangen van het parlementsgebouw. De heer Spaak herhaalde, dat de premier zich verstrikt had in allerlei explicaties, dat hij niet de gehele waarheid had gezegd en dat hij door het hof niet geregeld wordt ingelicht. Spaak maakte een ernstig bezwaar tegen het feit,'dat een kolonel zich in de omge ving des konings met perszaken bezig houdt. Waarbij dan nog komt dat kolonel Quinet, die met de Franse journalist on derhandelde, toevallig niet de ordonnans- officier van Koning Boudewijn, maar van Koning Leopold is. Het gaat hier echter om een ongelukkig toeval. Spaak erkende, dat de verklaring, dat men „door de aanval op de Koning de een heid van België wil aantasten" niet door Koning Boudewijn is afgelegd, maar door de Franse journalist en zonder medeweten van de Koning of kolonel Quinet in de aan hef van het „interview" werd ingelast. Al met al was het artikel, aldus Spaak, op dit ene punt na een onschuldige repor tage. Maar een premier moet het land de gehele waarheid zeggen. De eerste minister Van. Houtte trok de goede trouw van de Franse journalist niet in twijfel, maar verklaarde dat hij het standpunt van de regering slechts kon be vestigen. De Kamer verwierp daarop met 107 tegen 95 stemmen (geen onthoudingen) een socialistische motie van afkeuring over ontwijking door premier Van Houtte van enkele kwesties in zijn verklaring van Dinsdag over het interview. En daarmee was het incident gesloten. Volgens regeringskringen te Brussel is Jacques Peemans, juridisch adviseur bij de staf van Koning Boudewijn, tijdelijk benoemd tot perschef van het Koninklijke Huis. In de Belgische pers en in het parlement zijn onlangs stemmen opgegaan voor de oprichting van een voorlichtingsdienst betreffende aangelegenheden van de Ko ninklijke familie teneinde het publiceren van onjuiste berichten hierover tegen te gaan. Peemans zal als perschef optreden, zo lang een dergelijke dienst nog niet is ge organiseerd. Statuut Het statuut van de echtgenote van Ko ning Leopold en haar kinderen Prins Alexander en Prinses Marie-Christine zal het onderwerp vormen van een wetsontwerp van de regering, een ont werp, dat door de drie partijen goedge keurd zal dienen te worden, aldus vernam „Le Soij* gisteren in kringen van het par lement. Het blijkt echter, dat de regering deze kwestie voorlopig althans nog wenst uit te stellen. Twee liberale oud-ministers van Justitie, de heren Van Glabbeke en Lilar, beide eminente juristen, hebben over deze kwes tie radicaal tegenovergestelde adviezen verstrekt. Volgens de heer Van Glabbeke is de huidige Prinses Lilian de Réthy de wettelijke Koningin dér Belgen, want de Koning heeft noch de toestemming van het parlement, noch die van een minister no dig om te trouwen en zijn echtgenote is, van rechtswege, Koningin der Belgen. Het advies van senator Lilar is meer ge nuanceerd en wordt in veel ruimere kring als juist geschouwd. Hij zeide, dat koning Leopolds huwelijksacte niet door een mi nister is gecontrasigneerd, en dus geen grondwettelijke gevolgen kan hebben. De Prinses de Réthy en haar kinderen hébben dus geen recht op de troon van België, noch op de titel van Prins of Prinses van België. dig mogelUk met de behandeling van het plan zullen beginnen. De ervaring heeft geleerd, aldus minister Beyen,' dat de gewone internationale orga nisaties niet die mate van economische eenwording van Europa kunnen bereiken, die nodig is. „De enige manier, om deze eenwording tot stand te brengen, is het in stellen van een supra-nationaal gezagsor gaan, dat verantwoordelijk zal zijn voor het economische welzijn van het gebied in zijn geheel", zo zeide de minister. Het Neder landse plan beoogt een boven-nationaal or gaan, welks werkzaamheden niet lamge legd kunnen worden d«or een veto van een aangesloten land. Nederland heeft voorge steld, dat de eerste stap in de richting van Europese eenwording zou bestaan in de geleidelijke opheffing van de tariefmuren tussen de zes landen. Tevens zou een fonds moeten worden gevormd, dat gebruikt zou worden voor het opvangen van de invloe den van de vrije handel op beschermde industrieën. Enkele bijzondere, grote cate gorieën producenten, als de agrarische, zou den mogelijk beschermd kunnen worden door de vorming van nieuwe gemeenschap pen in de geest van die voor kolen en staal. Het Nederlandse plan beoogt niet, naar minister Beyen verder nog opmerkte, de invoering van één enkele valuta voor de zes landen. Duitse mening' Professor Erhard, de West-Duitse minis ter van Economische Zaken, heeft Donder dag verklaard, dat het Nederlandse voor stel voor een Europese douane-unie naar zijn mening de problemen in een verkeerde volgorde plaatst. Aleer men tot een douane unie zou kunnen overgaan, zou volgens Er- hard de inwisselbaarheid der Europese va luta moeten zijn geregeld. De Duitse ver tegenwoordigers bij de besprekingen over het Nederlandse plan zullen trachten de inwisselbaarheid als eerste economisch vraagstuk van Europa aan de orde te stel len. Professor Erhard, die in Bonn sprak voor de buitenlandse pers, zeide: „Ik geloof niet, dat wij tot een Europese eenwording kun nen komen door naast de kolen- en staal gemeenschap een aantal andere branchëge- meenschappen in te richten en deze daarna eenvoudig op te tellen. Wij denken te zeer in organismen en in stellingen. Wij moeten Europa eerder zien als een conceptie in functionele zin. Dat betekent in concreto, dat wij van Europa geen gemeenschap kunnen maken en dat wij het onderlinge wantrouwen niet kun nen overwinnen, zolang wij met het folter- irstrument, van de deviezendwang werken. Wij moeten het beginsel van de prestatie in de internationale handel gaan toepassen. Geen staat zou naar mijn mening nog maat regelen tot stimulering van de export mo gen, treffen, die niet in wettelijke bepalin gen zijn neergelegd. De regeringen hebben door steunverlening en andere maatregelen de export letterlijk vervalst. Saar-conferentie Kanselier Adenauer en de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Bidault, heb ben Donderdag gedurende een uur te Rome gesproken over de Saarkwestie. De minis ters kwamen overeen de besprekingen bij de eerst volgende gelegenheid, naar ver wacht wordt op 9 Maart te Straatsburg, te zullen voortzetten, aldus heeft het West- Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. In regeringskringen in Bonn is verklaard dabde besprekingen „vrij en openlijk" wa ren gevoerd. De beide staatslieden tracht- La Rochefoucauld: Hoe kunnen wij verlangen, dat een ander ons geheim bewaart, als wij hetzelf niet hebben kunnen bewaren J ten het vraagstuk los te maken van „zijn emotioneel karakter", aldus deze kringen, die de bespreking van Donderdag slechts een eerste contact noemden. Een Duitse zegsman te Rome verklaarde niet te menen, dat Bidault de kanselier om concessies had gevraagd in ruil voor wat een verslaggever noemde „Adenauer's over winning". Frans verzet In Parijse politieke kringen werd Don derdagavond verklaard, dat de beantwoor ding van de vraag, of de Franse Nationale Vergadering zal overgaan tot een bekrach tiging van het E.V.G.-verdrag, in toene mende mate afhankelijk is geworden van nauwe Britse samenwerking met, de in te stellen Europese verdedigingsgemeenschap, hieronder begrepen een definitieve toezeg ging van Groot-Brittannië. dat het troepen, op het Europese vasteland zal blijven hand haven. Men is in deze kringen van mening, dat de te Rome gehouden bijeenkomst der mi nisters van Buitenlandse Zaken van de zes E.V.G.-staten er niets toe heeft bijgedragen het krachtige verzet in Franse parlemen taire kringen tegen het E.V.G.-verdrag in zijn huidige vorm te doen afnemen. Het is zelfs zo, dat de indruk wordt gewekt dat de oppositie het been stijver houdt, nu er in berichten uit Rome is medegedeeld, dat minister Bidault gezwicht zou zijn voor het West-Duitse verzet en dat hij er mede zou hebben ingestemd, dat de Franse protocol len zullen worden beschouwd als de tekst van het verdrag verhelderende brieven, die tussen de betrokken regeringen zullen wor den uitgewisseld. Door de bevoegde gerechtelijke instantie te Hamm in West-Duitsland is bepaald dat Hubertus Bikker, een- der zeven Neder landse oorlogsmisdadigers, die uit de straf gevangenis van Breda zijn ontvlucht, in hechtenis zal worden gehouden. De periode gedurende welke Bikker in hechtenis kon worden gehouden, was in eerste termijn op twee maanden gesteld. Zij loopt Zaterdag af. Bikker zal nu in hechtenis worden ge houden, totdat beslist is of hij al dan niet aan de Nederlaridse regering zal worden uitgeleverd. Nog één der ontsnapten, Klaas Faber, bevindt zich in hechtenis. De desbetreffen de gerechtelijke instantie te Düsseldorf, die zich met deze zaak moet bezig houden, heeft nog geen uitspraak gedaan over het verlengen van de hechtenis. PARIJS, (Reuter) De opperbevel hebber der Noord-Atlantische strijdkrach ten, generaal Ridgway, heeft met leden van de permanente N-A.V.O.-raad van ge dachten gewisseld over de verdediging van West-Europa, waarbij ook het gebruik van atoom- en andere niet-conventionele wa pens werd besproken. Generaal Ridgway en zijn stafchef, ge neraal Grünther, gaven 'n overzicht van de militaire toestand in Europa. Na afloop der besprekingen zeide generaal Ridgway: „Wij moeten altijd bedacht zijn op de mo gelijkheid van een aanval met atoomwa pens, waardoor de lessen van de tweede wereldoorlog wel eens achterhaald zouden kunnen blijken te zijn. Wij willen niet het verwijt krijgen, dat wij niet gereed zijn, zoals dit onder andere omstandigheden het geval is geweest". Naar de „New York Times" meldt, zal Lord Ismay waarschijnlijk pogen presi dent Eisenhower te bewegen te Washing ton een centraal bureau op te richten voor coördinering van de geallieerde plannen ten aanzien van Europa, het Midden- Oosten en het Verre Ooeten. Bertha B. ƒ5,—: N. N. ƒ10,—: Collecte le den en tegenstanders T. H. B. ƒ50,25; Nederl. Touristen verb. „Natura" ƒ91,54: J. B. ƒ5. Opbrengst tekeningen Maja ƒ6.45; Op brengst bootjes Nancy 4.29; V. E. G. 29,50; Ineke's verjaardag 3,Personeelsver eniging van de Sierkan (opbrengst verlo ting) ƒ300,M. W. ƒ10.4e collecte Chr. Spir. Centr. de Grotere Wereld 102.50; Ber tha Eberee Amerika (1 dollar) 3,78; Biljart club Café Akersloot ƒ100,—; Mevr. W. 10,Gem. Kleuterschool no. 8 Leidse- vaart 368 30,50; W. K. 100.—; H. K. 75,—; Overwerk personeel Conf.fabr. Windsor, Heemst, ƒ86.50: Bridgepot K.K. ƒ18,—; Van een Deense relatie 15,50; De centenpot van Mam 5, Bovengenoemde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampenfonds over gemaakt. Tot Donderdagavond was 65.400.000 gul den bij het Nationale Rampenfonds bin nengekomen. Woensdagavond was de stand 63,5 millioen. De Nederlandse kolonie in Argentinië heeft een bedrag van 600.000 pesos bijeen gebracht voor de slachtoffers van de wa tersnood in Nederland, zo is door de Ne derlandse ambassade in Buenos Aires be kend gemaakt. Een vliegtuig van de K.L.M. heeft een eerste zending dekens ter waar de van meer dan 100.000 pesos naar Ne derland gebracht. In IJsland zijn tot dusver 320.000 Kro nen opgehaald in een door het Nederlandse Rode Kruis georganiseerde inzameling. Gisteravond arriveerde in Rotterdam een „sqlidariteitstrein" uit Italië met goe deren waaronder 10.000 dekens, 5.000 la kens, 5.000 kussens, 2.000 matrassen en 1500 rubberlaarzen. De Australische ambassadeur, de heer Alfred Stirling, die gisteren van een ver lof in ons land terugkeerde, heeft op het ministerie van Buitenlandse Zaken namens zijn regering een chèque van 50.000 Pond Sterling aangeboden aan de Nederlandse regering voor de slachtoffers van de ramp. Het initiatief van een aantal expediteurs in den lande, om gratis de bagage van emi grerende getroffenen van de watersnood naar de havens te vervoeren, alsmede van enige houthandelaren om gratis hout te leveren voor de emballage, heeft enkele verpakkingsbedrijven doen besluiten tegen kostprijs emballage beschikbaar te stellen voor die slachtoffers van de watersnood, die weldra gaan emigreren. Er is contact opgenomen met de Stichting Landverhui zing Nederland en met het Rode Kruis. (Het contact-adres is Jac. Catsstraat 134, Voorburg). Dè Nederlandse Spaarbankbond deelt mede, dat van verschillende zijden uit het buitenland materiële steun voor de slacht offers in de noodgebieden is ontvangen. De algemene Spaar- en Lijfrentekas te Brussel stelde 150.000 Belg. frs. ter be schikking; van de Zweedse Spaarbank- bond werden twee chèques tot een totaal bedrag van f 21.915 ontvangen; de West- Duitse spaarbankbond stelde een bedrag van D.M. 20.000 beschikbaar, hetzij in geld dan wel in goederen; de Italiaanse Spaarbankbond schonk 1.000.000 lire en de spaarbank in Trente 500.000 lire. Beide bedragen werden via het Italiaanse Rode Kruis overgemaakt. BERLIJN (Reuter). Volgens mede delingen van geallieerde diplomaten in Berlijn zijn in het hoofdkwartier van het Sovjetleger in Oost-Duitsland vérgaande organisatorische wijzigingen aangebracht, aldus meldt Reuters correspondent uit Berlijn. Sedert October 1952, toen men voor het eerst bemerkte dat een reorganisatie aan de gang was. zijn meer dan 20 hooggeplaat ste Sovjet-stafofficieren in Oost-Berlijn aangekomen. Zij hebben zich gevoegd bij de staf-van generaal Tsjoeikof, de Sovjet opperbevelhebber in Oost-Duitsland en hoofd van de Sovjet-contrólecommissie. Een vooraanstaande persoonlijkheid on der deze stafofficieren is generaal Sjte- menko, voormalig stafchef van het Sovjet- leger in Moskou, waar hij deze maand werd vervangen door maarschalk Sokolowsky, die een rang hoger staat dan hij. Een van de theorieën, die onder hoogge plaatste geallieerde diplomaten in Berlijn zijn opgesteld naar aanleiding van deze reorganisatie is, dat de Sovjet-Unie in Oost-Duitsland een staf opbouwt om alle Oost-Europese legers te coördineren. Een diplomaat verklaarde, dat deze staf „wel licht een tegenhanger van generaal Ridgways N.A.V.O.-bevel in Parijs" zou kunnen zijn. C0000COD00CCr00t>^(X)00000C0000C0000CXiCX3C3000C000C NOORDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met overdrijvende wolken velden. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Iets minder koude nacht, mor genmiddag over het algemeen iets la gere temperaturen dan vandaag. 28 Februari Zon op 7.29 uur, onder 18.17 uur. Maan op 18.17 uur. onder 7.11 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJniuiden Vrijdag 27 Februari Hoog water: 3.28 en 15.38 uur. 'KS Laag water: 11.16 en 23.36 uur. 1 Zaterdag 28 Februari 3 Hoog water: 4.00 en 16.08 uur. Laag water: 11.51 en uur. xaxcaxcoo3coocccoocox»oococoococ»XMoo<»»oooo»eö

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1