Na 80 jaar gescheiden charitas thans de handen ineengeslagen De vrouw en haar tas Dit maken we zelf Noorwegen zvijzi Tesselschade" Arbeid Adelt Morele, en financiële steun voor minvermogende vrouwen Zittend strijken Fantasieschortje Aardappelschillen en soepbeenderen AI* ui e li ti I tl. WOLLEN SLAAPKAMERFOYERS ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 10 Wandeling langs de winkelramen KERKELIJK LEVEN Verkooplokeal NOTARISHUIS INBOEDE8.VEIL1NG 17/18 MRT. 1953 Fout van 1841 oorzaak van grensgeschil Bezwaren tegen weg door de duinen Aardappelen worden duurder De ,,Piet Hein" terug uit de Koreaanse wateren Dr. E. Heldring afgetreden als commissaris der KNSM Suikerfabriek wast aardappelen Kapitein Kool van de Lloyd met pensioen van ƒ14.50 tot ƒ6250 Kerkelijk Nieuws oor cle^O rouw Weet u wel dat ff ff Enige weken geleden is aan de voorgevel van het pand in de Grote Houtstraat te Haarlem, waar het depót gevestigd is van „Arbeid Adelt", een nieuw bord ver schenen met het opschrift „Tesselschade Arbeid Adelt". Op 1 Januari van dit jaar zijn de twee Algemene Nederlandse Vrouwenverenigingen „Arbeid Adelt" en „Tesselschade"die tachtig jaar lang gescheiden naast elkaar voor het zelfde doel hebben gewerkt namelijk: „De verbetering van het lot der on- en minvermogende beschaafde Nederlandse vrouw", het met elkaar eens geworden en wel met dien verstande, dat zij voortaan, verenigd in één organisatie „Tesselschade Arbeid Adelt", samen zullen werken. En als we dan zo de „geschiedenis van de vrouw" eens nagaan, ontdekken we, dat eigenlijk al in 1860 de wens in de vrouw begon te leven naar zelf standigheid en het zélf iets presteren Met name was het mevrouw Storm van der Chijs, die in dat jaar op een hand- werktentoonstelling in Amerika ervoer wat vrouwenhanden eigenlijk wel ver mogen. Doch voor het tot handelen kwam, moest er blijkbaar eerst iets ge beuren, waarbij de vrouw goed wakker werd geschud en het was dan ook de Frans-Duitse oorlog in 1871, die de stoot heeft gegeven tot een daadwerkelijk op treden van de vrouw. Als eerste was het toen de voortvarende en actieve Betsy Perk, die iets toonde van de werkkracht en -mogelijkheden, die er schuilen in de vrouw. Zij is de oprichtster van de oudste Algemene Nederlandse Vrou wenvereniging „Arbeid Adelt", een naam die voor zich spreekt en die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat. En wanneer we bedenken, dat het in de jaren was, waarin Aletta Jacobs, op het sterfbed van Thorbecke in 1874 toe stemming kreeg om als eerste vrou welijke student voor dokter te gaan studeren, in de jaren dus, waarin iedere arbeid voor vrouwen nog een schande betekende, dan voelen we wel een diep respect voor de vrouw, die alle valse en bekrompen ideeën trotseerde en in de letterlijke zin van het woord de han den uit de mouwen stak om waar mogelijk haar medemensen hulp en steun te bieden in hun moeilijke levens jaren. Een hulp, die in hoofdzaak bestond in het nuttig besteden van de vrije tijd der vrouwen door middel van hand werken, hetgeen een belangrijke aan vulling betekende voor het geringe in komen van de betrokkenen. Tweede vereniging Tijdens het eerste levensjaar der ver eniging ontstonden er echter al strub belingen in het bestuur en zo kwam het, dat de begaafde Jeltje de Bosch Kemper, eveneens een vrouw met een sterke wil en een grote begaafdheid, een tweede vereniging van en voor vrouwen oprichtte: „Tesselschade", ge noemd naar de beroemde dochter van Roemer Visscher, een vereniging, die zich. voornamelijk bezig, hield met de hulpverlening in de vorm van oplei dingen van meisjes, die in het leven nog haar weg moesten vinden. Aanvankelijk gaf „Tesselschade" cur sussen voor huishoudelijke hulp en kinderjuffrouw, doch toen dergelijke opleidingen werden overgenomen door de huishoudscholen en toen ook de be middeling, die zij verleende bij het te werk stellen van meisjes in gezinnen allengs de taak werd van de arbeids- bureaux, bleef zij naast het werk van. de zogenaamde depóts hulp verlenen aan meisjes, die wilden studeren of voor een typisch vrouwelijk beroep wilden worden opgeleid en die daartoe om fi nanciële redenen anders niet in de ge legenheid zouden zijn. Ook weet deze vereniging dikwijls door het toekennen van een studietoelage een studie, die dreigt te moeten worden afgebroken, te redden. Zo hebben bijvoorbeeld in de tijd van 1931-1941 niet minder dan veertig meisjes dank zij de hulp van „Tesselschade" hun geliefde studie kun nen voortzetten en beëindigen en wij vinden onder hen meesters in de rech ten, artsen, leraressen, verpleegsters, ja zelfs een beeldhouwster en een danse res, die na haar opleiding bij Kurt Jooss is terecht gekomen en daar momenteel nog. haar danstalenten kan uitleven. Uit de aard der zaak wordt er, alvo rens men er toe overgaat om een meisje een dergelijke financiële hulp te bieden, ter dege geïnformeerd in hoeverre de steun verantwoord is. Niet, dat men ervan verzekerd wil zijn, dat het studie geld later terug zal kunnen worden be taald, want deze eis wordt geenszins gesteld, doch men wil er wel zo goed mogelijk van overtuigd zijn, dat het in derdaad ernst is met de studiewil van het meisje. En wanneer we nu eens een kijkje gaan nemen in de winkel en het depót van de vereniging, dan kunnen we daar tot de ontdekking komen, dat er ook op het gebied van handwerken, schil deren en dergelijke heel wat wordt ge presteerd. Neen, het zijn heus niet al leen maar eenvoudig geborduurde kleedjes of de bekende smockwerkjes, die de voorraad in de winkel van „Tes selschade Arbeid Adelt" uitmaken; er is een keuze uit allerlei voorwerpen zoals de talloze gebruiksartikelen van plastic, beschilderde driepoottafeltjes, kindergoed, beschilderd glaswerk, ge heel met de hand geslagen en beschil derde trommeltjes, enfin te veel om op te noemen en in ieder geval genoeg voor een origineel verjaarscadeautje of klei ne attentie. Al dit handwerk, dat door nijvere vrouwenhanden wordt verricht, en dat voor de vervaardigster ervan niet alleen een noodzakelijke financiële steun be tekent, maar evenzeer een morele steun want door dit werk voelen zij nog haar nut in de maatschappij wordt geregeld op bazars en tentoonstellingen (ook op de Flora zal de vereniging een stand inrichten) aan het publiek ge toond en steeds opnieuw blijkt dan weer hoe groot de belangstelling en waarde ring zijn voor het fijne handwerk, on danks het feit, dat er een overvloed be staat van machinaal geborduurde en vervaardigde artikelen. De charitatieve vereniging biedt in Haarlem aan niet minder dan een vijf tigtal vrouwen, die om de een of andere reden een dergelijke bijverdienste drin gend nodig hebben, werkgelegenheid, een resultaat, dat ook in niet onbelang rijke mate door de leden, die de even or misbare als onzichtbare hulpbron vormen, mogelijk wordt gemaakt. Het depót kan zich bovendien nog met recht beroemen op het praedicaat: „patroon voor hopeloze zaken". Voor de moeilijkste en ingewikkeldste stop- en verstelwerkzaamheden, waarmede men zelf geen raad weet, kan men hier te recht. Wilt u zich echter zelf overtuigen van het grootse werk, dat deze vereni ging, die als devies „Eik zijn Waarom" voert, verzet, dan kunt u niet beter doen dan zelf eens een kijkje te gaan nemen in de winkel. J. S. .u de juiste geur van een nieuw te kopen parfum het best kunt „beproe ven" door een druppeltje er van op uw hand te ruiken? Wanneer parfum in aanraking komt met de huid krijgt zij namelijk veelal een andere geur. ....het dagelijks masseren van de hoofdhuid de bloedsomloop stimuleert, waardoor de gezondheid en de glans van het haar gunstig beïnvloed wordt? .inktvlekken, vetvlekken en velerlei andere vlekken te verwijderen zijn met watten, gedrenkt in alcohol? ....wij bij de keuze van de hoed im mer rekening moeten houden met het daarbij te dragen toilet: een simpel pakje kan een excentriek' hoedje ver dragen, terwijl wij bij een min of meer bewerkt kledingstuk een zo eenvoudig mogelijk hoedje dienen te kiezen. zeep en een zogenaamd synthetisch wasmiddel nooit tegelijk mogen worden gebruikt? Beide wasmiddelen missen dan hun juiste uitwerking. oude koffievlekken op witte kleed jes verdwijnen in een waterstofperoxyde oplossing van 3 ook een kachelborstel van tijd tot tijd schoongemaakt behoort te worden? Hiertoe kunt u de borstel eerst uitwrij ven op een stuk krantenpapier en daar na weken in lauw water. Vervolgens kan de borstel gereinigd worden in een niet te warm sopje. Tijdens het drogen de borstel met de haren naar boven leggen! het geregeld legen van asbakjes wanneer er in een kamer veel gerookt wordt, niet alleen een prettige indruk maakt, maar bovendien overbodige, be nauwde rooklucht voorkomt? gedurende het borstelen van het haar de borstel af en toe schoongeveegd dient te worden (bijvoorbeeld aan een handdoek). Anders borstelt u het stof, dat het éne ogenblik uit het haar is ge haald, het andere ogenblik weer in het haar! suède schoenen langer goed blijven wanneer u ze geregeld afschuiert met een rubber borsteltje? Op de Uitvinders-tentoonstelling in Central Hall te Londen was deze „strijk- stoel" te zien, die werd ontworpen door J. Vickery uit East Croydon in Surrey. Hij maakt het de vrouwen gemakkelijk door aan een gewone stoel een strijk plank te bevestigen, die draaibaar is om een steel, en hoger of lager kan worden gesteld. Mejuffrouw Elsie Strin ger bewijst hier, dat zittend strijken best gaat. Tijdens mijn wandeling langs Haar lems winkelramen heb ik vol bewonde ring bij een zaak voor lederwaren en bijouterieën stilgestaan, waar de meest uiteenlopende tassen waren tentoonge steld: heel goedkope en heel kostbare, heel kleine en heel grote, heel gewone en heel bijzondere. Ze maakten alle een beschaafde indruk en er was geen enkel ordinair model bij. Wij kennen allen het voordeel van plastic-tassen. Niet alleen dat zij in ver gelijking met echte leren goedkoop zijn, het voordeel is bovendien dat zij als ze stuk gaan onherstelbaar stuk zijn en meteen weggegooid kunnen worden, ter wijl een leren tas alleen maar lelijk wordt. Hoe lang lopen wij niet met een oud leren tasje onder de arm en grote twijfel in het harte, of wij het nu al dan niet zullen af danken. Derge lijke twijfelge dachten kunnen plastic-hand- tassen niet op wekken. Deze plastic-hand tassen zijn in zoveel verschil lende prijzen verkrijgbaar en in zoveel maten en modellen, dat het te veel wordt ze afzonderlijk te noemen. Behalve de plastictasjes, die van ver net echt leer lijken, kunnen wij bij ons zomers mantelpakje een tasje nemen van bamboe. Dat wil zeggen, natuurlijk is het materiaal weer plastic en geen echt bamboe. Het tasje bestaat uit twee vierkante „mandjes" naast elkaar, waar over één deksel sluit. Zo zijn ook de raffiatasjes in diverse vormen en kleu ren heel plezierig om onze zomertoilet- jes nog wat fleuriger te maken. Eén tasje in de étalage trok wel bij zonder mijn aandacht. Het zag er zeer aantrekkelijk uit, niet alleen door het artistieke model, ook het materiaal was iets heel ongewoons. Eerst dacht ik aan een soort gevlamd hout, toen aan ge kleurd eboniet. Omdat ik de grondstof niet kon thuis brengen, ben ik de winkel ingegaan. Het bleek gemaakt te zijn van „galaliet". Het galaliet is kunsthoorn, een hoornachtige stof uit de caseïne van afgeroomde melk bereid. Het vervangt been, hoorn, ivoor en celluloid. Het is prachtig diepbruin gevlamd en glan zend. Het tasje dat in de étalage stond, heeft de vorm van een hoog doosje met lichtgebogen kanten. Het dekseltje sluit over het hoornen doosje heen. Van bin nen is het tasje met zijde gevoerd en stijlvol afgewerkt. Een ander tasje dat evenzo een zeer gedistingeerde indruk achterlaat was gemaakt van donkerbeige nappaleer met een klep van galaliet. Voor de vrouw, die gewend is naar schouwburg of concertzaal veel in de tas mee te nemen, is dit tasje wel practi- scher dan het „galaliet-doosje"; nappa geeft mee en galaliet is wel niet kei maar dan toch hoorn-hard. Galaliet is nagenoeg onbreekbaar. „Tenzij ge er met een hamer op gaat slaan", zei de eigenaar van de zaak. Ik heb hem haas tig verzekerd dat ik dat zeer zelden pleeg te doen. De altijd en overal rokende vrouw moet nogal eens ervaren dat ze met de as geen raad weet. Als zij in den ver volge een „as-doosje" in haar hand tasje meeneemt, heeft ze nooit meer last van dit inconveniënt. Het is een elegant metalen doosje, ongeveer drie centi meter in het vierkant en nauwelijks één centimeter hoog. (De kleinste lucifers doosjes zijn 4y2 bij 3 bij l'/2.) Het dek seltje is met een scharnier aan het doosje bevestigd en sluit er goed over heen, zodat het geen as kan verliezen. Zelfs is er nog een uitschuifbaar hou- dertje in gemaakt, waarop de sigaret kan rusten. Velen onzer lopen overdag met een schoudertas. Het enige bezwaar is dat de riem zo vaak van de schouder af glijdt. Er zijn schoudertasklemmen die dit ongerief ondervangen. Zij zijn te koop in twee soorten. Het ene klemme tje heeft een rubber ondervlak; daar op is gemaakt een netjes afgewerkt metalen haakje, waartussen de riem geschoven wordt. Het klemmetje wordt op de schouder gelegd, zo, dat de haak ligt in de richting van hals naar schouder. Het rubber geeft niet mee en daardoor kan de riem niet meer van de schouder glijden. Bij de andere schoudertaskiem is het geen rubber plaatje, waarop de haak is bevestigd, maar een koperen veiligheidsspeld. Deze wordt op de schouder in de mantel vast- gestoken. Dit klemmetje lijkt mij overi gens een beetje gevaarlijk, want als de tas zwaar is, zal uitscheuren van het goed helemaal niet denkbeeldig zijn. Voor mannen met auto's zag ik nog een schitterend verjaarsgeschenk. Na melijk een ringetje voor het autosleu teltje, waaraan bevestigd een auto maatje voor dubbeltjes of kwartjes. Aangezien de meeste autowachten een kwartje vragen, zou ik een sleutelring met kwartjesautomaat nemen. Dit me talen kokertje is aan de bovenkant voor zien van een veren klepje. Duwt men het klepje naar beneden, dan komt er een kwartje naar boven. Heel practisch. Hiermee is het hinderlijk gegrabbel in de portemonnaie afgelopen. Ten over vloede zij nog vermeld dat deze sleutel ring-kwartjesautomaatjes (helaas) leeg zijn als men ze koopt. ANNEKE. Dit practische, vlotte schortje kunnen we met een klein beetje moeite zelf /naken en hebben hiervoor nodig 1.60 m katoen van 80 of 90 cm breed. Een ge zellig ruitje, afgewerkt met effen sier- of zigzag band, of een effen glprialin- nen met een gebloemd bandje als gar nering zullen heel goed voldoen. Als we even de patroontjes getekend hebben leggen we deze op de stof en knippen alle delen met naad uit. Bo venaan het hartje komt een naad van 5 cm, hiermee werken we meteen de bovenkant af. Van de rest stof die we nu over hebben scheuren we de schou der- en taillebanden. Voor de schou derbanden scheuren we 4 repen van 10 cm breed en 50 lang. De tailleband bestaat uit 4 repen van 5 breed en 90 cm lang. Als we alle delen hebben gaan we eerst het hartje in elkaar naaien. Bovenin komt een zoom van 5 cm. Op het stiksel dat nu zichtbaar is stikken we een sierbandje. Nu maken we de schouderbanden aan elkaar, voor iedere band gebruiken we twee delen van 10 breed en 50 lang en stikken deze aan elkaar. Nu stikken we het hartje er tussen, dan volgt het stikken van het hartje tussen de tailleband. Midden voor in de tailleband komt een naadje, de tailleband wordt dus als hij klaar is 180 lang en 5 breed. Als het hartje nu ook aan de tailleband zit, gaan we het rokje inrimpelen, de zak op stikken, alles met sierband afwerken en u zult eens zien wat een leuk resultaat u hebt. L.S. Aardappelschillen en gebruikte soep beenderen zijn nutteloze zaken voor de huisvrouw. Zij worden daarom licht weggegooid, de vuilnisbak in, als een gebiedende eis van de hygiëne. De huis vrouw, die zó handelt, voldoet althans aan deze eis. Maar de omstandigheden van de na-oorlogsjaren hebben ook in dit opzicht haar taak breder gemaakt. Behalve aan de hygiëne moet de huis vrouw meer dan ooit rekening houden met de bijzondere eisen, die deze tijd aan haar stelt. De huisvrouw, die hier voor begrip toont en die bereid is haar taak zo groot mogelijke inhoud te geven, bedenke in dit geval, dat aardappel schillen een uitstekend en goedkoop veevoeder vormen en dat afgetrokken soepbeenderen een onmisbare grondstof leveren voor de beenderenverwerkende industrie. In deze tijd zijn met de voe ding van de veestapel zowel als met de grondstoffenvoorziening van de industrie jaarlijks tientallen millioenen guldens aan deviezen gemoeid. Millioenen gul dens zouden kunnen worden bespaard wanneer iedere huisvrouw de schillen zowel als de beenderen niet in de vuil nisbak deponeerde, maar aan de schil- lenophaler meegaf. De huisvrouw, die ook voor deze kant van haar taak begrip toont, vervult hiermee tal van wensen. Zij voorkomt verspilling en bevordert daarmee het nationaal welzijn, zij ver groot de bestaansmogelijkheden voor de schillenophaler en zij doet geen afbreuk aan de eisen van zindelijkheid, die zij als beheerster van de keuken doorlo pend in het oog moet houden. Werpt daarom de afgekookte soepbeenderen niet weg. Bijna honderdveertig jaar geleden werd in de grondwet van Noorwegen een artikel opgenomen waarin de Evangelisch-Lu- therse godsdienst tot staatsgodsdienst werd verklaard en waarin maatregelen tegen de Jezuieten en de Joden werden getroffen. De laatste zijn reeds lang niet meer gel dig, die tegen de Jezuïeten zullen dat waarschijnlijk binnenkort niet meer zijn. Bedriegen de voortekenen namelijk niet dan zal uit het bewuste artikel van de grondwet worden doorgestreept het be paalde omtrent deze aangelegenheid. Het werd in 1814 in de grondwet opgenomen en bevatte het volgende: „De Evangeliseh- Lutherse godsdienst is de staatsgodsdienst; haar kerk is de enige van staatswege er kende kerk voor het gehele land. Noren, die het Luthers geloof belijden, dienen hun kinderen Luthers op te voeden. Jezuieten en andere monnikenorden worden niet in het land geduld. De Joden worden uit het land gebannen". Het laatste bepaalde geldt inmiddels reeds lange tijd niet meer: reeds in 1851 werd het verbod voor de Joden opgeheven. De aanleiding hiertoe wercl vooral ge vormd door de actie, die ontketend werd door de populaire Joodse dichter Hendrik Wergeland. Het was toen reeds te voorzien, dat dit niet de laatste wijziging van het desbetref fende artikel zou zijn. In 1897 werd er dan ook weer een verandering in aange bracht. Toen werden de woorden „en an dere monnikenorden" geschrapt, het verbod van de Orde der Jezuieten bleef echter onverkort gehandhaafd. Behalve in R.K. kringen had men ook van de zijde der Lutherse predikanten belangstelling voor de bewuste bepaling. Er waren er onder hen, die er uitgespro ken bezwaren tegen hadden. In 1908, toen de nationale vergadering der predikanten zich weer met het verbod bemoeide, werd een voorstel gedaan een wijziging in de bestaande toestand aan te brengen. Dit verkreeg echter slechts een kleine min derheid van het aantal uitgebrachte stem men. Naar het zich laat aanzien is de situatie binnen de Lutherse kerk thans grondig ge wijzigd. Er is nog wel verzet tegen de op heffing van het verbod, maar het staat wel vast, dat nu een groot aantal leidende fi guren in het Lutherse kerkelijk leven op het standpunt staat, dat steun dient te worden verleend aan het voorstel der re gering om het verbod voor werkzaamhe den van de Orde der Jezuieten uit de grondwet te schrappen. Dit voorstel zal binnenkort door het Noorse Parlement worden behandeld. Verschillende bladen voeren de laatste tijd een pleidooi voor de opheffing. In sommige artikelen wordt de bepaling aangeduid als „anti-godsdienstig, tegen de geloofsvrijheid indruisend". Een van de meest vooraanstaande pleit bezorgers in het land is de vroegere pri maat der Noorse Lutherse Kerk, bisschop Berggrav, die op zijn beurt weer veel steun ondervindt bij het verkondigen van zijn mening van bisschop Schjelderup van Hamer. Men neemt over het algemeen aan dat de nationale predikanten-vergadering het regeringsvoorstel zal steunen. ADVERTENTIE Dir W. N. WOLTER1NK Bilderdiikstraat bij de Zijlweg Haarlem Tel. (K2500) 11928 inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen Eigen afhaaldienst Enige weken geleden kocht een Belgi sche koopman negen woningen, gelegen in het gehucht Zondereigen nabij Baarle- Nassau. De man meende en hij had daar een bevestiging van, afgegeven door een departement te Brussel dat de hui zen in een Belgische enclave lagen. Hij bracht er dan ook de bewoners van de hui zen van in kennis, dat hij voortaan de huur in francs zou innen. Hij bepaalde de huur volgens Belgische maatstaven, waardoor zij vier keer zo hoog werd als de huidige Ne derlandse huur. Er waren nog enkele an dere moeilijkheden want een van de huur ders is raadslid van Baarle-Nassau. Maar volgens de nieuwe huiseigenaar zou Zon dereigen onder de Belgische gemeente Baarle-Nassau ressorteren, zodat het raadslid zou moeten - bedanken, omdat hij niet alleen niet in eigen gemeente, maar zelfs in een ander land woont. De nieuwe huiseigenaar had evenwel vergeten om de historie te raadplegen. In 1841 is de grensregeling Baarle-Nassau tot stand gekomen. Deze is toen opgenomen in de grenserkenning tussen Nederland en België, maar dit blijkt niet foutloos te zijn gebeurd. Zondereigen was in het originele document bij de Nederlandse gemeente Baarle-Nassau ingedeeld. In de afschriften had men er Baarle-Hertog van gemaakt. Dat is de oorzaak dat er in België kaarten bestaan waarop Zondereigen als Belgisch gebied is aangegeven. De bewoners van Zondereigen wachten nu of de overheid deze fout zal verbeteren. De Contact-commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming en de Algemene Vereniging voor Natuurbescherming voor 's Gravenhage hebben ernstige bezwaren geopperd tegen de plannen voor de aanleg van een provinciale weg van Den Haag naar de grens van Noordholland. Deze be zwaren zijn-kenbaar gemaakt in adressen aan Gedeputeerde Staten van Zuidholland en aan het gemeentebestuur van Den Haag. De adressanten merken op, dat bij door snijding van het duincomplex tussen de be bouwing van Wassenaar en de duinen van de Haagse waterleiding een belangrijk re creatiegebied verloren gaat. Voorts wordt gewezen op de noodzaak aantasting van het duingebied te vermijden met het oog op de drinkwatervoorziening. De adressanten vragen zich af of de geprojecteerde weg inderdaad noodzakelijk is ter ontlasting van de hoofdweg over Wassenaar en of deze ontlasting niet zal worden verkregen wan neer de weg van Burgerveen in de richting Rotterdam zal worden aangelegd, waardoor het verkeer dat voor Rotterdam en verder is bestemd, niet meer via Den Haag zal worden geleid. Volledigheidshalve zij nog vermeld, dat Noorwegen slechts weinig Rooms-Katho- lieken telt. Destijds, in 1814, was hun aan tal al heel gering, waardoor het bedoelde artikel jarenlang eigenlijk niet veel meer was dan een dode letter. Thans telt het land waarschijnlijk nog niet meer dan een 4 a 5000 R.Kathol!eken. Hun invloed in het openbare leven is groeiend. In Oslo meent men in R.K. krin gen, dat de opheffing van het Jezuieten- verbod er toe zal leiden, dat men in staat zal zijn een meer juiste kijk te krijgen op het R.-Katholicisme dan men thans heeft. Aan dit laatste zo zegt men mankeert nogal het een en ander. Rechten van de Mens Dat artikel 2 van hun grondwet de No ren wel eens moeilijkheden heeft opgele verd bleek nog slechts een goed jaar terug. Bij de ondertekening van de Verklaring van de Rechten van de Mens in Straats burg moest Noorwegen in November 1951 hierdoor een voorbehoud maken. Het zal duidelijk zijn, dat hierover in het land zo het een en ander te doen is geweest. In het gehele land ontstond een levendige dis cussie over de vragen, die verband houden met de vrijheid van godsdienst. Vragen, waarover de eeuwen door in vele landen reeds is gediscussieerd. In Noorwegen zal deze vrijheid nu wel aan alle groeperin gen worden gegarandeerd. ADVERTENTIE Indien Uw huid arm en schraal is, niet soepel en zuiver, brengt PUROL al de gewenstè verbeteringen. In Maart gelden voor consumptie aardappelen maximum verkoopprijzen, wel ke 50 cent per 100 kg. hoger zijn dan die welke gedurende Februari golden. De maximum-consumentenprijs bedraagt dan 18.5 cent per kg. voor klei-aardappelen en 16.5 cent per kg voor zandaardappelen. Voor April zijn deze prijzen 19 en 17 cent, voor Mei 19,5 en 17,5 cent en na 31 Mei 20 en 18 cent per kg. De stijging in prijs is het gevolg van het vorderen van het sei zoen. Na een jaar lang deel te hebben uitge maakt van de zeestrijdkrachten van de U.N.O. in de Koreaanse wateren wordt Hr. Ms. tordepobootjager Piet Hein, onder bevel van kapitein-luitenant ter zee A. H. W. von Freijtag Drabbe, in de avond van Dinsdag 3 Maart ter rede van Den Helder verwacht. Het schip zal Woensdagochtend 4 Maart omstreeks halfelf afmeren in de haven van Nieuwediep. Na meer dan vijftig jaar zijn krachten te hebben gegeven aan de Koninklijke Ne derlandse Stoomboot-Maatschappij n.v. heeft dr. Ernst Heldring, oud-directeur der vennootschap, besloten op medisch advies af te treden als lid van de raad van commissarissen. De heer G. H. Crone, de voorzitter van deze raad, die dit meedeel de in de Vrijdag gehouden jaarvergade ring, noemde dr. Heldring een pionier van de scheepvaart, aan wie de bloei van de K.N.M.S. te danken is. De grote hoeveelheden aardappelen, die thans uit het rampgebied komen, zitten zo vol slik en klei dat zij eerst gereinigd moe ten worden. Dit gebeurt nu op de suiker fabriek Wittouck te Breda. De aardappelen zijn voor het grootste gedeelte bestemd voor export. Veel er van gaat naar Duits land en Frankrijk. Een deel wordt opge slagen in een koelhuis in Breda. Vrijdag kwam het oudste schip van de Lloydvloot, de „Kedoe" voor de 125ste keer uit Indonesië te Rotterdam aan. Het m.s. „Mataram" vertrok voor de 12e keer van de Lloydkade naar Indonesië met ditmaal als gezagvoerder kapitein W. M. C. R. Evers, die na ruim drie jaren het commando op de „Modjokerto" te hebben gevoerd, is overgeplaatst op de „Mataram", als opvolger van kapitein A. Kool te Was senaar. Kapitein Kool is na 37 jaar in dienst van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd te hebben gevaren, met pensioen gegaan. ADVERTENTIE 'n rijke keus uit de nieuwste dessins, in pracht kwaliteiten, alle maten en direct uit voorraad bij Kruisstraat 23 Tel. 16777 1AAAAAAAAAAAAAAAJ Geref. gemeenten Bedankt voor Vlaardingen H. Ligtenberg te Rotterdam-W. Ned. Ilerv. kerk Beroepen te Tange-Alteveer (toez.) A. W. Kranenburg, cand. te IJsselmonde. Benoemd tot vicaris te Renkum A. Th. Rothfusz, cand. te Delft. Aangenomen naar Kuinre M. C. Don, vicaris te Watergraafsmeer. Gcrcf. kerken Tweetal te Ermelo J. Z. Potjer te Maas land en K. A. Schippers te Sibculo-Kloos- terhaar-

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 12