Onze puzzle Jubileum-concerten van Evangelisatie zangkoor „Velsen-Beverwijk" Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij - varia Huis vol mysterie Brand op „Merak" en botsing tussen „Witte Zee" en „Ganges" .Clowntje Rick Kans op promotie van derde team BOEfCEf^WEEIC Winstkans voor de Stormvogels tegen 't Gooi Geen straf voor schipper van motorkotter „Rex" ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 YGZ-tafeltennis AB BE JONG Praatje over „Het grootste aquarium" Lesje in de theaters Aanvaring ms. „Jans"-„Rex" Voor de kinderen FEU'IU.ETON door Jane England Raad voor de Scheepvaart Slepen van drijvende bok is een kwestie van grote voorzichtigheid Zandloper met hindernissen ft ft Ter gelegenheid van de viering van het twaalt en een half jarig bestaan van het Gereformeerd Evangelisatie- Zangkoor „Velsen-Beverwijk", dat in Augustus 1940 onder directie van de tegenwoordige dirigent de heer H. Slings, werd opgericht, zullen er twee jubileum-concerten worden gegeven. Het eerste van deze concerten, die beide afzonderlijk worden opgeluisterd door ver schillende koren en van mevr. Bets dein Otter-Slotboom, sopraan, als soliste, wordt Woensdag 4 Maart in de Gereformeerde Kerk aan de Koningsweg gehouden. Behalve dat het jubilerende koor, dat Largo van Handel; Beatus Vir van Mozart en Laudate Dominum van Mozart met so praan-solo ten gehore brengt, werken mee de Gereformeerde Gemengde Zang- De tafeltenniscompetitie nadert nu met rasse schreden haar einde en het begint er wel naar uit te zien dat de Velser tafel tennisvereniging V.G.Z. op een goed seizoen zal kunnen terugzien. Het derde team, dat tijdens het gehele seizoen genoegen moest nemen met een tweede plaats, is er nu in geslaagd zich voorbij T.Y.B.B. 3 te wrin gen. T.Y.B.B. 3 verleende hierbij zelf haar hulp, door, niet geheel onverwachts, met 7-3 te verliezen van de Politie Sportvereni ging Haarlem. Ook tegen D.I.O.S. 3 moest zij met lede ogen toezien, hoe hun plaats genoten met de halve winst gingen strijken. Een en ander heeft tot gevolg gehad, dat de twee punten voorsprong, die T.Y.B.B. 3 had weten te behalen, nu werd veranderd in één punt achterstand. V.G.Z. 3 maakte geen fout tegen Johez 4 en won met 3-7. Op 3 Maart wordt de laatste wedstrijd, Togido 6V.G.Z. 3, ge speeld. Indien deze door De Jong c.s. wordt gewonnen, bezetten de Velsenaren defini tief de eerste plaats en promoveren auto matisch naar de derde klas. Het tweede team speelde een enerverende wedstrijd tegen G.T.T.C. 7, dat overrompe lend begon en dadelijk een 2-0 voorsprong nam. Deze voorsprong werd tot 2-1 gere duceerd door Wil Luyben. De Haarlem mers zagen kans om weer tot 4-2 uit te lopen. Luyben maakte er 4-3 van. Daarna was het Groen, die in een uiterst snannen- de wedstrijd de partijen op gelijke voet bracht. Weer nam G.T.T.C. de leiding, door dat Vermolen een punt behaalde ten koste van v. d. Wall. Het dubbelspel leverde weer Velsense winst op, zodat de wedstrijd eindigde met een puntenverdeling (5-5). Groen c.s. moeten nu nog twee inhaalwed strijden spelen op 5 Maart en 10 Maart respectievelijk tegen Geel-Wit 1 en Johez 1. Het vierde team kan niet op zulke goede resultaten terugzien. In de wedstrijd tegen Oranje-Zwart 5 verloren zij op het nip pertje met 6-4. De vier punten werden ge scoord door Vel (2 x), Thijs en Langeveld. In de, wedstrijd tegen T.Y.B.B-.4 toonden de Haarlemmers zich onbetwist de meerdere en wonnen met 8-2. De punten voor V.G. Z. 4 werden hier betaald door Thijs (lx) en Langeveld (lx). ADVERTENTIE 28 FEBRUARI—8 MAART Vergeet niet een boek te kopen in deze week. Bij aankoop van een boek van ten minste 3.90 ontvangt U HET BOEKGESCHENK Wij hebben de BOEKENGIDS voor U. waarin U de nieuwste uitgaven vindt. Klaver's Boekhandel Edisonstr. 11 - IJmuiden - Tel. 5326 Zaterdag 28 Februari Patronaatsgebouw, 20 uur: Muziekavond ten bate van het hospitaal kerkschip ,,De Hoop". Thalia, 19 en 21.15 Uur: „De zonen van de musketiers". Rex, 20 uur: „Singing guns". Zondag 1 Maart Thalia, 15 uur: „Lied van het Zuiden"; 19 en 21.15 uur: „De zorten van de musketiers". Rex, 15 en -20 Uur: „Singing guns". Maandag 2 Maart Nulsbibliothcek: Uitlening van 19.3021.30 uur', Heidestraat. Thalia, 20 uur: „Achter de brede Missouri". Rex, 20 uur: „Singing guns". vereniging „De Lofstem" uit Badhoeve dorp, het Christelijk Gemengd Koor uit Hoofddorp en het Gereformeerd Evange lisatie Zangkoor „Jubilate Deo" uit Haar lem-Noord. Ds. A. C. van Nood opent het eerste con cert. Het tweede concert heeft plaats Donder dag, 5 Maart in de Gereformeerde Kerk aan het C. H. Moensplein te Beverwijk. Voor wat het programma van het jubi lerende koor en de sopraan-soliste betreft, is dit gelijk aan het eerste concert. Dit geldt ook voor de heer Th. G. Kohier, die op beide avonden het orgel bespelen zal. In Beverwijk zullen medewerken het Gereformeerd Evangelisatie Zangkoor en het Nederlands Hervormd Kapelkoor, beiden uit Santpoort. De ringvoorzitter van de Kon. Ned. Bond van Christelijke Zang- en Oratorium-ver enigingen, de heer E. T. de Boer, spreekt Tijdens de ledenvergadering van de Aquarium- en terrariumvereniging „Ken- nemerland" op Dinsdag 3 Maart in het Patronaatsgebouw te lJmuiden-Oost zal de heer Kees Groot een lezing houden over „Het grootste aquarium", de voor ons zo nabije zee. De heer Groot zal er geen we tenschappelijke verhandeling van maken, maar hoopt iels over het leven in de zee In een gemoedelijk praatje te vertellen. In de bioscopen van Velsen en Bever wijk draait deze week elke avond in het voorprogramma een propaganda- filmpje van de dienst Bescherming Bevolking", een orgaan dat ook in deze steden binnenkort gestalte zal krijgen. Het heet De les van London", een pro duct van Polygoon Profilti, en laat zien dat de strijd om Engelands hoofdstad in de jaren 1940-1945 niet uitsluitend is gewonnen door de mannen van de luchtmacht maar ook door de burger bevolking. Waar in Londen een huis werd getroffen bleef de rest van de straat veelal staan. Dan Rotterdam. In de Engelse wereldstad, die drie hon derd maal zo zwaar werd gebombar deerd als onze stad aan de Maas, wer den slechts vijf maal zo veel huizen ver nield. Tot besluit hoopt men dat de bioscoopbezoeker met de hoofdrolspeler in „De les van London" zal zeggen: „Ik ioe mee". Met bescherming bevolking ian! OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO' Vrijdag 27 Februari kwamen de haven van IJmuiden binnen: Ulmbrueder VI van Norrköping. Mantau van Rotterdam. Inber van Rotterdam. Holderness van Goole. Rijn stroom van Londen. Burgundia van Gothen burg. Larenberg van Bona. Haarlem van Hamburg. Alderamin van Rotterdam. Eljo van Swansea. Panachia van Norfolk. Heluan van Gothenburg. Vertrokken zijn: Anna Sylvia naar Rot terdam. Maywood naar Sunderland. Jo n. Rotterdam. Doklaan naar Huil. Uuden naar Gothenburg. Hector naar Valencia. Nanny naar Malmö. Julia naar Krimpen a. d. IJsel. Sigvard naar Rotterdam De prestaties van het zo uitstekend begonnen Stormvogels bewegen zich de laatste tijd in dalende lijn. VSV daaren tegen weert zich de laatste tijd uitste kend, zulks in tegenstelling met de begin-periode van de competitie. Dat de voetballiefhebbers in Beverwijk in hun nopjes zijn met de prestaties van Kennemers en DEM, kunnen we begrij pen. Na de overwinning op DWV zijn de roodzwarten weer wat dichter bij het kampioenschap gekomen en DEM's zege op de concurrent Zaandijk opent voor deze Beverwijkse club al evenzeer schone perspectieven. En als we dan nog denken aan ADO, dat steeds maar doorgaat met het behalen van overwinningen, dan kan naar waarheid gezegd worden, dat de Kennemer clubs het nog zo slecht niet doen. Stormvogels krijgt Zondag 't Gooi op be zoek. De Hilversummers zijn de laatste tijd ook al aan het afzakken. Op hun eigen ter rein wisten zij het nog tot een puntloos gelijk spel te brengen tegen de Vogels, maar we vermoeden, dat ze het ditmaal niet zover zullen brengen. De Kennemers moet het opnemen tegen het aloude Alcmaria Victrix, dat tot dusver behoorlijke prestaties heeft geleverd. Spanning bij W(jk aan ZeeDEM Voor DEM staat de belangrijke uitwed strijd tegen Wijk aan Zee op 't programma. Het winnen van deze ontmoeting is onge twijfeld een zware opgave voor DEM. maar toch verwachten we, dat het er in zal slagen. Ook bij BeverwijkCSV zal de nodige spanning heersen. Hier houden we het op een gelijk spel. De Terrasvogels zullen aan KW een lastige tegenstander hebben, maar toch zit er voor de Santpoorters wel een winstpuntje in. Velsen is in de Noord met BKC ook nog niet klaar. Ook een gelijk spel? Kinheim stelde de vorige Zondag tegen BKC danig teleur. Maar tegen GVO zullen de Velsenaren toch zeker wel weer winnen. VVB en ADO krijgen de laagstgeplaatsten uit hun afdeling tegenover zich, n.l. Half weg en De Pionier. Beide clubs zullen wel op beide punten beslag leggen. De Raad voor de Scheepvaart, die ter zitting van 19 Januari in tegenwoordigheid van de inspecteur voor de scheepvaart de heer J. Metz een onderzoek instelde naar de aanvaring van de motorkotter „Rex" IJM 223 en het motorschip „Jans" op 21 October 1952, heeft de kapitein van de Jans, H. Gankema, gestraft door het uit spreken van een berisping. Schipper L. v. d. Plas van de „Rex" is geen straf opge legd. Het oordeel van de Raad luidde: De aanvaring tussen de „Rex" en de „Jans" op 21 October 1952 in de Buitenha ven van IJmuiden is veroorzaakt door het verkeerd uitwijken van het motorschip „Jans". De kapitein maakte allereerst de fout, dat hij bij het uitvaren van de sluis naar zee, terwijl hij geen loods had, zelf aan het roer ging staan. Hij maakte het zichzelf daardoor zeer moeilijk de naviga tie goed'te voeren. Hij maakte de verkeer de gevolgtrekking, dat de tegenkomende „Rex" aan haar verkeerde kant voer. Ter plaatse, waar hij het eerst de „Rex" zag, peilde hij dit schip over stuurboord. Toen hij ging twijfelen, had hij de vaart uit zijn schip moeten halen, maar het was fout, dat hij zijn stuurboordswal verliet en naar bakboord uitweek. Gelukkig ze waren vrij Dat was een vreemde rit geweest, maar gelukkig was het goed afgelopen met hun ondergrondse avontuur. Toch keek Bunkie 'n beetje bedenkelijk. „Het is al laat!", zei hij. „We moeten hard lopen, want ze zullen niet weten, waar we blijven!" Ja, dat had alles bij elkaar een hele poos geduurd. Nu zetten ze het maar op 'n drafje. „Misschien krijgen we wel 'n flink standje, dat we zo laat thuiskomen", bedacht Rick. „Dat hebben we eigenlijk wel verdiend ook!", zei Bunkie. Samen liepen ze de weg naar huis in. Het werd al donker en de winkels hadden het licht al aan; ook de straatlantaarns brandden al. Allebei dachten ze er wat ongerust aan, dat de anderen thuis al aan tafel zouden zitten. Toen hoorden ze opeens een bekende stem, die hun namen riep. Ze stonden stil en keken om. Ja, dat was oom Tripje. Die kwam naar hen toe. „Zo, zijn jullie daar!" „Ik was juist naar je aan 't zoeken. Waar kom je zo laat van daan?" Ze vertelden het. Oom Tripje hoorde verbaasd het vreemde geval aan. „Dat had lelijk kunnen aflopen!", zei hij. „Kom maar gauw mee naar huis!" c Paar kleinigheden. De aanvoer was gisteren zo gering, dat er geen steekhou dende noteringen uit de markt konden ko men. Enkele dagvissers boden hun waren veelal gecombineerd aan, zodat men moeilijk hoogte kon krijgen van de gede tailleerde vangsten. Uit de totaalbesom mingen kon echter wel worden opgemaakt dat de animo nog niet veel beter was dan de voorgaande dagen en de noteringen dus op dezelfde voet stonden als Woensdag en Donderdag. Toch de hoogste. De Katwijk 35, die zoals gemeld slechts f 420 besomde, kon met dit lage bedrag toch nog de beste be- sommer van de Vrijdagmarkt worden, daar de dagaanvoerders er ver onder ble- V CXI. Eli alleen. Behalve een paar dagvis sers was vanmorgen alleen de Eli present met pl.m. 800 kisten haring. De Petten kwam gisteren al vervroegd binnen we gens motorpech en voerde ongeveer 250 kisten aan, die tot Maandag bewaard blij ven. Silverpitt stelt teleur. Na een kleine opleving in de vangsten, worden de be richten van de Silverpitt weer hard min der. De vangsten blijven slecht, zodat nog geen der schepen zich de weelde kan ver oorloven deze week aan de markt te ko men met wat haring. Ook de Eli Chéné- vière, die de 21ste Februari er speciaal op uit was getrokken om wat zeebanket te vangen, heeft maar weinig resultaat ge had: 800 kisten. Gebroken reis. De Janny (VI. 30) moest deze reis door averij aan de motor inkorten en is gisteren aan de thuisstoom begonnen. Geen trek. De vangstberichten uit de Noord zijn de laatste twee etmalen ook weer slechter. Na het afluwen van de bries werden er goede vangsten scheep gehaald, doch deze namen even later weer sterk af. Donderdagavond meldden de hoogste vangers slechts 40 en 30 manden, waar voor trekken gemaakt moesten worden van anderhalf uur per trek. Nog op zee. Zaterdag bevonden zich de volgende trawlers nog op zee: Johannes Polderman en Limburgia (vertrokken 17 Febr.), Petten (vertrokken 18 Febr.), Lier man en Flamingo (vertrokken 19 Febr.), Vikingbank, Norma Maria, Sumatra, Shamrock en Claesje (vertrokken 20 Febr.) en de Chénévière (vertrokken 21 Febr.). Marktprijzen. Gr. tong 2,10-1.98, gr. m. teng 1,10-1,03, kl.m. tong 1,20-1.13, kl. tong I 1.20-1,14, kl. tong II 1,15-1,09, tar bot I 3.20-2,70 per 1 kg. Kl. griet 27, gr. schol 17-15, gr.m. schol 21-19, kl.m. schol 31-23, kl. schol I 21-17, kl. schol II 20-8, schar 28-15, bot 9-8, v. haring 21-80, wij ting 15-8 per 50 kg. Gr. kabeljauw 110-54 per 125 kg. Marktaanvoer: 178 kisten tong en tar bot, 4 griet, 613 schol, 54 schar, 152 bot, 25 haring, 191 wijting, 23 kabeljauw en gul, totaal 1240 kisten. Zoetwatervis. Bijde visafslag te Urk werd Donderdag door 51 vaartuigen aange voerd: 4131 pond snoekbaar, prijs 0.730.79; 1274 pond rode baars, 0.881.13; 5511 pond blei 0.0950.10; 36 pond karper 0.32, alles per pond. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Maandag 16 Februari: motorharinglogger Bonefaas SCH 95. Dinsdag 17 Februari: mt. Excelsior III K W76. Woensdag 13 Februari: st. P.etten IJM 49 (27 Februari binnen). Donderdag 19 Februari: st. Herman IJM 2, Flamingo IJM 25, Vikingbank NJM 183; mt. Wiron IV IJM 209. Vrijdag 20 Februari: st. Norma Maria IJM 6, Sumatra IJM 62; mt. Shamrock IJM 129, Antje RO 15. Zaterdag 21 Februari: mt. Elie Chénévière IJM 32: ml. Grietje KW 20, Everard Christi na K W40, Huiberdina Gijsbertha KW 85. Maandag 23 Februari: mt. Doggersbank KW 75; ml. Heemstede IJM 53, Martha IJM 74. Verwachting IJM 204, Martenshoek IJM 283, Hubertha Gerarda KW 9. Adrianus KW 10. Arie Nico KW 17, Orion KW 22, Cornelis KW 24, Concordia KW 26, De Verwachting KW 23, Bertha KW 38, Helena KW 39, Aafke ■Tacoba KW 41, Elizabeth KW 64, Volharding KW 65. Noordster KW 67, Satu'rnus KW 69, Nelly Maria KW 70, Jan KW 84, Willemnie KW 89, Alida KW 91, De Vrouw Dirkie KW 104, Jacoba KW 107. Gebroeders KW 108, Avontuur KW 114, Robert William KW 123. Kees KW 124, Petronella KW 125, Borneo KW 127, Arie KW 155, Java KW 159, De Vier Gezusters KW 162, Janna KW 163, Gebroe ders KW 166, Aleida KW 169; mk. Marianne IJM 7. Magda IJM 272, Nehim I AM 16, Ne- him Ir AM 17, Nehim III AM 18, Samenwer king KW 21. Anne Marie KW 27, Tiny KW 4. Prinses Margriet KW 51, Dine Marie KW 57, Arendje KW 98, Koningin Juliana KW 133. Tinie Dieuw WR 33, Hendrik.ie Bil 33. Dinsdag 24 Februari: st. Tzonne IJM 1, Gelria I-TM 21; mt. Thorina I-IM 33, Allan Water IJM 34. Eveline HM 116: ml. Dirk KW 19. Nederland VI KW 37, Cornelis Ma- rinus KW 48. Floris KW 59, Maria .Taocba KW 73, Excelsior II KW 78, Bali KW 129, Eendracht KW 168. Onderneming KW 175, Gezina Geertrui KW 176, Schcveningen SCH 107, Dolfijn RO 2; mk. Tweè Gebroeders IJM 3, Poolster IJM 11, Twee Gebroeders [.TM 27, Dageraad I-TM 229. De Jonge Willem I.TM 230, Neeltie IJM 240, Haarlem I I-JM 27p. Nelly v. B IJM 23. Sterna- IJM 99, Wiron V MM 208. Wiron I I.TM 210. Rein KW 30, Pieter Cornelis KW 31, Hermina IV KW 53, Twee 60) „Maar lieve Sara", zei Constance, „waar om heb je me dit alles niet eerder ver teld in plaats van me alleen maar vaag te waarschuwen?" „Ik heb r.ooit meer aan deze hele ge schiedenis gedacht", antwoordde Sara. „Ik was het bestaan van Peter en Chloë Fin- cham volkomen vergelen". Ze zuchtte even. „Ja, ik zou nu willen, dat me deze affaire eerder weer te binnen was gescho ten. Het zou jou heel wat moeite en ver velende dingen bespaard hebben. Maar hoe dan ook, het is nu verder alles heel eenvoudig. Ads je wilt, ga ik met je mee naar Chloë Fincham en zeg ik haar, dat ik weet, wie Peter Phipps is. Zodra dat gebeurd is, verliest hij zijn macht over haar en kan Chloë weer vrij ademhalen". „Tenzij hij naar de beheerder van Fin- chams vermogen gaat en vertelt, dat zij hem regelmatig wat heeft toegestopt", zei Constance. Sara schudde haar hoofd. „Ik geloof niet, dat hij dat zal deen", zei ze. „Begrijp je, men zou hem meteen kunnen aanbren gen onder beschuldiging van chantage. Zelfs a.l ruïneerde hij Chloë, dan zou hij tegelijkertijd zijn eigen graf graven. En als ik zijn slag mensen goed beoordeel ik heb in de sloppen van de armste wijken van Londen heel wat van dit genre gezien dan zal hij bij het eerste teken van een nederlaag terugwijken. Hij behoort niet tot het haatdragende type, dat andere mensen mee wil sleuren in de eigen on dergang. Hij bekijkt de zaak waarschijn lijk van een min of meer philosofiseh standpunt. Sara hield even op en keek peinzend voor zich uit. „Weet je, Constance", ver volgde ze dan ,,'t lijkt me 't beste, dat je Philip of' Neill op de hoogte stelt, en dat zij één van beiden Chloë F inch am ver tellen, dat ze alles inzake Peter weten. Dat is minder vernederend vcor haar dan wanneer ik 't haar zeg. En daarna kan één van hen waarschijnlijk is Neill de meest geschikte persoon hiervoor, omdat hij tot de familie behoort met Peter gaan praten om hem duidelijk te maken, dat zijn spelletje uit moet zijn, en dat, vpor het geval hij er mee doorgaat, onmid dellijk de politie gewaarschuwd zal wor den". „Ja", zei Constance, „ja, ik geloof ook, dat dat de beste weg zal zijn. Ik kan je niet zeggen, hoe dankbaar ik je ben voor je hulp". „Zullen we nu Fiona weer roepen", stel de Sara voor, „en gedrieën even lunchen? Als je wilt Constance, kan Fio-.a rustig hier bij mij blijven, totda. deze hele ge schiedenis achter de rug is. Het lijkt me voor dat jonge kind beter, dat ze er zo weinig mogelijk van merkt. Ik ben erg op haar gesteld, ik denk dat het komt, omdat ik zoveel van haar moeder heb gehou den „Dat lijkt me een prachtig idee", zei Constance. „Sara, je bent werkelijk een engel en ik bied je mijn verontschuldi gingen aan voor mijn houding van het allemaal-beter-weten". „Och, die houding nam ik met een kor reltje zout", antwoordde Sara met een olijk lachje. „Toen ik zo oud was als jij, wist ik ook altijd alles beter!" „Je bent onbetaalbaar", zei Constance, terwijl ze de oude vrouw vertedert toe lachte. „Weet je, dat je er opeens weer nor maal uitziet", merkte Sara op, „dat komt waarschijnlijk, doordat je opgelucht bent. Je ziet er zelfs laren jonger uit. Vooruit, ga kijken of je Fiona kunt vinden". „Ik moet absoluut de bus van twee uur halen", zei Constance. „Dan zul je je lunch naar binnen moe ten schrokken", was Sara's antwoord. Gedrieën aten ze de uitstekende lunch, die het Goodmans Hotel had opgediend. Er werd weinig gesproken. Fiona was hongerig en concentreerde zich volkomen op het lekkere eten. Sara sprak nooit veel aan tafel, als er niets bijzonders te ver melden viel, en Constance had na alle ont hullingen van de afgelopen morgen, geen behoefte om veel te zeggen. Ze zat stil en met een onbeschrijflijk gevoel van opluch ting voor zich uit te kijken. Er zouden nog onaangename dingen op te knappen zijn, maar in ieder geval wisten ze nu defini tief, waar het om ging en was alle ge heimzinnigheid verdwenen. Sara had ge lijk. Zodra mevrouw Fincham en Peter Phipps wisten, dat men achter hun geheim was gekomen, zou deze zaak uit de wereld verdwijnen. Voor mevrouw Fincham zou het een enorme opluchting betekenen en Peter Phipps zou er waarschijnlijk zo van ondersteboven zijn, dat hij zijn gezicht nooit weer zou durven vertonen. „Zeg, je haalt die bus nooit", merkte Fiona opeens op. De klok stond op twee minuten voor twee. Constance zuchtte. Ze was zo in ge dachten verdiept geweest, dat ze niet meer op de tijd gelet had. Het was zeker een wandeling van vijf minuten naar de bus halte. „Trek je er niets van aan", zei Fi ona, „er is een volgende bus om 3 uur. Je kunt Neill even opbellen om hem te zeg gen, dat hij nog een uurtje moet wachten". „Ja, dat zou ik kunnen doen", zei Con stance. „Hij zal wel woedend zijn, maar er zit niets anders cp". Het duurde even, voordat de verbinding met het Fincham-huis tot stand kwam. Tenslotte hoorde ze Mary's stem, die on duidelijk en verlegen klonk. Ze maakte uit Mary's verwarde verhaal op, dat iemand Neill dringend had opgebeld en dat deze het huis had verlaten. Nee, Mary kon niet zeggen, wie gebeld hadMis schien was het meneer Bagnet.... Het was in ieder geval een man geweest.... De raad voor de scheepvaart heeft een zitting gewijd aan de brand, uitgebroken in de machinekamer van de „Merak", het 1848 br.reg.tons stoomschip van de Koninklijke Pa ketvaartmaatschappij. De 31ste Mei 1952 hadden zich door het breken van een bout aan de machine van de „Merak" vonken ontwikkeld, waardoor ontsnappende oliedampen vlam vatten. De ze hadden weer omstreeks honderd liter smeerolie, die tengevolge van de breuk naar buiten werden geslingerd, aangetast en ofschoon de tweede en derde machinist schuimblussers op het vuur hadden leeg- gespoten had de landbrandweer moeten in- giijpen om het gevaar te bezweren. De nieuwe uitbarsting van de brand, die dit ingrijpen noodzakelijk maakte, wordt toe geschreven aan het exploderen van twee blikken olie. Nadat als getuige de 38-jarige tweede machinist was gehoord verklaarde de in specteur voor de scheepvaart, de heer J. Metz, dat in dit geval niet van schuld of nalatigheid kan worden gesproken. Wel achtte hij het raadzaam dat de ketels van de „Merak" in aanloophavens niet meer buiten functie worden gesteld, zoals kenne lijk de gewoonte was, aangezien stoom no dig kan zijn zowel voor het gebruik van de stoompomp als voor het geven van nood signalen. Iedere brand, zo zei hij, moet met het maximum blussingsmateriaal kunnen worden aangevallen en de verlichting be- hoprt voldoende te zijn. Hij vond het een geluk, dat de brand zich niet bij nacht had voorgedaan en vond het ook nu nog een wonder dat er geen persoonlijke ongeluk ken zijn voorgekomen. De raad zal binnenkort schriftelijk uit spraak doen. „Het op elkaar varen en onklaar geraken van de sleepboten „Witte Zee" en „Ganges" bij Hoek van Holland is een dramatische en catastrofale samenloop van omstandig heden geweest bij een overigens verdien stelijk optreden van deze sleepboten," zo concludeerde voorts de heer Metz na een zitting, waarin dit ruim een jaar oude ongeval uitvoerig is besproken. Op 17 Januari 1952 wilde het bijna acht duizend ton metende Panamese stoomschip „Merope" bij Hoek van Holland de Water weg binnenlopen, maar het kon met zijn 2600 pk niet voldoende kracht ontwikkelen en liep uit het roer. De ankers werden uit geworpen en men wilde het vervolgens op de stroom laten keren, daarna terugvaren en een nieuwe poging ondernemen. Dit plan werd bemoeilijkt doordat eerst het uitgeworpen bakboordanker niet los wilde komen en tenslotte op het kritieke moment in de machinekamer geen gevolg werd ge geven aan het bevel „volle kracht vooruit". De „Merope" strandde op het Noorder ha venhoofd van de Hoek en riep te omstreeks zes uur sleepbootassistentie in. Bij wind kracht 8 heeft de „Witte Zee" toen het schip, dat een lek had opgelopen, weer vlot gekregen, maar door de sterke wind zijn de „Ganges" en de „Witte Zee" met. elkaar in botsing gekomen, waardoor in het bijzon der de eerste sleper ernstig werd gehavend. De inspecteur sprak zijn leedwezen uit over het verdrinken van schipper Brink man van de „Jan Leis", die ter vervanging van de „Ganges" uitvoer en hij bracht hul de aan de loodssleep- en reddingsdiensten die alle hun plicht hadden gedaan. De Raad zal zich binnenkort ook nader over deze zaak uitspreken. Ondergang vau een „zwaar moedige" bok. Tenslotte is het vergaan van de drijven de bok „Schieland" behandeld. Men kan bij het slepen van een drijvende bok, die behept is met gebreken, niet voorzichtig ge noeg zijn", meende de inspecteur voor de Scheepvaart, sprekende over het geval met de „Schieland", die het vorige jaar in de Noordzee is gezonken. „Een officiële ver klaring van een expertisebureau, vóór het .vertrek, en het raadplegen van bijvoorbeeld de scheepvaartinspectie zodra er iets ha pert, is in het bijzonder aan te bevelen", zo voegde hij er aan toe. Op 1 Februari verdween de drijvende bok „Schieland", die achter de zeesleepboot „Schelde" op weg was van Brunsbuttel naar Rotterdam, in de Noordzee. De reis was op 25 Januari begonnen en de 27ste had de sleep Delfzijl aangedaan, waar de lekkende patrijspoorten van de bok waren gerepareerd. Elrie dagen later was de tocht Gezusters KW 77, Jacob KW 92, Willem KW 94, Jana KW 210, Pietertje HD 87. Woensdag 25 Februari; ml. Wiron III 221, Willem Cornelis KW 16, Willempje KW 89, Henk KW 56 naar Scheveningen mk. Pool ster IJM 11, Tiny KW 34, Prinses Margriet KW 51. Donderdag 26 Februari: st. Haarlem IJM 9; ml. Verwachting IJM 204, Concordia KW 25, De Vrouw Dirkje KW 104, Jacoba KW 107, Gebroeders KW 108, Wilhelmina II KW 138, Willy SCH 7, Prinses Juliana VL 97. Vrijdag 27 Februari: st. Vios I IJM 24; ml. Cornelia Maria SCH 135. bij goed weer voortgezet, maar des avonds kwam ruw weer opzetten. „Er was toen nog r.iets onheilspellends aan de bok te bemer ken", verklaarde kapitein v. d. S. van de „Schelde", „wel stond water voorin. Ik be grijp ook niet waardoor hij zo snel is ver dwenen. Het was wel een „zwaarmoedige" bok". Een der leden van de raad voor de scheepvaart hield hem voor, dat het bestu deren van weerkaarten meer gelegenheid geeft tot het maken van weerprognoses dan een enkel weerbericht. De inspecteur besloot met vast te stellen dat er een har dere wind was opgestoken'dan oorspronke lijk was verwacht en dat het in het alge meen geen aanbeveling verdient sleep- transporten als de onderhavige in winter tijd door de Noordzee te laten gaan. Uitspraak volgt schriftelijk. Verkijk u niet op deze schijnbaar een voudige puzzle want al zijn de eerste en laatste letters gegeven, er komen een paar uitzonderlijke woorden in voor die u waar schijnlijk niet zonder assistentie van het woordenboek vindt. Zoekt u prettig; mis schien „zit" u ditmaal ook in de prijzen (f 7.50; f 5.—; f 2.50). \R 5| R 5 R S R s R 5 R S R 5 R S A R S R S R 5 R S R S S 15 NAAM INZENDER: ADRES: 1. Rechter, aan wie b.v. het vooronder zoek is opgedragen in civiele gedingen en strafzaken. 2. Voorzitter van academische senaat. 3. Deel v. h. oog. 4. Regelrecht. Zonder omwegen. 5. Beoefenaar of aan hanger der romantiek. 6. in weiden veel voorkomende grassoort. 7. Verhaal, ver slag. 8. Rit, tocht. 9. Vreemde rekenmunt (afkorting). 10. De oudste. 11. Tooi. 12. (Eng.) Patrijshond. 13. Slager, vleeshou wer. 14. Veenwerker, baggerman. 15. Krijgsmakker. 16. Bepaald soort afsluit klep in riolen. 17. Persoon die uit de stand der sterren het lot voorspelt. Oplossingen kunnen worden ingezonden aan onze bureaux Grote Houtstraat 93 en Soendaplein 37 te Haarlem, of Kennemer- laan 186 in IJmuiden. Zij moeten in ons bezit zijn voor Woensdag a.s. te 17 uur n.m. Op couvert of briefkaart vermelden: „Oplossing puzzle" en geen mededelingen toevoegen of bijsluiten. De oplossing van de vorige puzzle luidt: Horizontaal: 1. neger, 5. Japan, 10. dal, 12. fur, 14. plas, 16. hut, 18. Indo, 20. gom, 21. dadel, 23. oor, 24. e.k., 25. lea, 26. Ier, 28. p.s., 29. kastelein, 30. drama, 34. steen, 36. ade, 37. sta, 38. uil, 39. opera, 41. feeks, 43. redeneren, 46. R.B., 48. nar, 49. dol, 50. de, 51. ook, 53. totem, 55. rag, 56. eten, 58. sol, 59. page, 60. een, 62. dog, 63. plots, 64. koper. Verticaal: 2. Edam, 3. gas, 4. el, 6. af, 7. pui, 8. Arno, 9. opgeld, 11. mud, 13. torsen, 15. lok, 16. haat, 17. teil, 19. dorp, 21. dessa, 22. lees 25. lameren, 27. ritueel. 29. kader, 30. Elten, 31. heien, 33. rap. 35. elk, 39. oproer, 40. Adat, 41. from, 42. stegel, 44. Eros, 45. edel, 47. bot, 50. dag, 52. keel, 54. tol, 55. rage, 47. neo, 59. pop, 61. n.t., 62. do. De prijzen werden toegekend aan: De heer A. Akkerman Kennemerlaan 166, IJmuiden f 7.50; Mevr. M. C. de Vries, Snionkopstr. 39, Haarlem f 5.—; De heer Nieuwenhuysen, Kloppersingel 143, Haar lem f 2.50. „Dank je", zei Constance en hing de hoorn op. Ze liep snel terug naar de eet kamer en zei enigszins hijgend: „Sara, leen me je autootje, ik moet onmiddellijk naar huis terug. Het is zéér dringend". „Uitstekend", antwoordde Sara. „Zullen we met je meerijden?" „Nee, geen tijd, ik vlieg er vandoor", riep Constance, terwijl ze wegsnelde. Sara's oude karretje startte prima en zo snel als ze kon, begon Constance langs de grote weg terug te rijden. Misschien maak te ze zich onnodig bezorgd.... Maar waarom was Neill zo opeens weggegaan? Het moest dan wel een bijzonder drin gende boodschap zijn geweest! En wat kon van zo dringende aard zijn, dat hij zijn belofte, om in het huis te blijven, had ver broken? Tenzij.... tenzij hij onder een vals voorwendsel uit huis gelokt was.... Ze reed zo snel mogelijk en hield ten slotte met veel geknars van de remmen voor het huis stil. Ze sprong uit de wagen en rende naar binnen. Het was doodstil in de hal. Er was geen geluid te horen. Ze merkte, hoe haar hart bonsde. Op haar tenen liep ze naar de deur van de zitkamer en luisterde. Er waren geluiden daar. Niet het geluid van mevrouw Fincham snurken tijdens haar middagslaapje na de lunch, maar het geluid van iemand, die zachtjes kreunt en van iemand anders, die op ge dempte toon harde woorden zegt.... Even kwam er een dodelijke angst over Constance, maar ze vermande zich, duwde de deur wijd open en liep zonder aarzelen de zitkamer binnen. De gordijnen waren half dicht getrokken, waardoor het ver trek slechts vaag verlicht was. Op de grond laig Mevrouw Fincham als een grote monsterachtige pop. Er sijpelde bloed langs haar gezicht uit een wond aan haar slaap. En bij haar stoel stond Peter Phipps, die koortsachtig bezig was de bekleding stuk te scheuren. Hij was zo verdiept in dit ver nielingswerk, dat hij Constance niet da delijk bemerkte. Met een triomfante kreet trok hij ten slotte uit het binnenwerk van de stoel iets te voorschijn. Het vage licht viel op een halssnoer, bezet met grote diamanten. Hij hield 't snoer omhoog en staarde er naar met een onaangenaam lachje op zijn ge zicht. Constance bleef doodstil bij de deur staan. Haar benen waren als lood en haar armen hingen slap langs haar lichaam neer. Opeens scheen het tot Peter Phipps door te dringen, dat er iemand het vertrek binnengekomen was. Hij draaide zich om en spaarde haar aan. Er kwam een onheil spellende uitdrukking op zijn gezicht, dat niets meer had van de zachte vriendelijk heid, die ze er tot dusver altijd op gezien had. Hij zag doodsbleek en met een kat achtig snelle beweging kwam. hij op haar af. Ze trachtte hem te ontwijken, maar hij pakte haar beet en sloeg de deur voor haar dicht. „Dat is heel erg jammer, Constance", zei hij langzaam. „Heel erg jammer, dat je je nieuwsgierigheid niet beter kon bedwin gen". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6