Blik langs Vlaardingens Wilhelminahaven Velsens culture in de komende week MAATKLEDING „Job Gouda" wordt in het achterschip wel de helft groter dan normaal O1 Kennemer t, Lantaarn D' TAXI NODIG? Autorijschool 5000 REVUE VAN DE ZUIDZIJ Van Toor begon met houten zeillogger H. L. KAMINK Drie leden van DC IJ in finale Velsense sokken met de boot Moderne, stevige kotter met tal van „snufjes" in Juni naar IJmuiden ZATERDAG 28 FEBRUARI 1953 Een HOUTEN ZEILLOGGER, De Vijf Gebroeders (VL. 53) genaamd, is het schip geweest, waarmede de heer C. van Toor Hzn. te Vlaardingen, een rederij begon. Schipper Albertus van Embden haalde hem Uit en het schip maakte in 1899 zijn eerste teelt. Thans, ruim vijftig jaar later, is de firma C. van Toor Hzn. met 8 schepen één der grootste rederijen in Vlaardingen. Na de VL. 53 schafte men zich nog twee houten zeilloggers aan, de Twee Gezusters VL. 15, waar indertijd Arie van Noord schipper op was en de W. C. Brown VL. 65 onder schipper Gerrit van Embden. Een belang rijke stap werd gedaan in 1903 toen de heer van Toor de scheepsbouwers Gebroeders Jonker te Kinderdijk opdracht gaf voor hem de eerste ijzeren logger te bouwen. Binnenkort gaat de „De Noostraat" dicht Monteur viel van steiger Waterloo niet kansloos tegen VI. Vogels BEL SOOO Vrijzinnig Hervormden bespreken de Morele Herbewapening Voor onze kwartaal-abonnés Tournooi Kennemerland Drie thuiswedstrijden voor „IJmond" Spek naar Nederlandse Cross-kampioenschappen De elftallen voor „Noord" C. Dalmeijer verliet Staatsvisserijbedrijf OLD CLOTHES NEW Uw kleding binnen één dag gereed Watervliet-korf bal jeugd kan zich handhaven STOFZUIGERS Op elk gewenst uur van de dag ETEG>AlYl<er Dit schip, Johan Adriaan VL 160 gedoopt, kon in datzelfde jaar aan de vloot worden toegevoegd. De „commodore" der rederij, Alb. van Embden, die voordien de eerste logger onder zich had gehad, ging op de nieuweling over, terwijl Arie Struijs de VL 53 kreeg. Daarna kwam een periode met weinig mutaties. Eerst in 1911 besloot men weer tot nieuwbouw over te gaan. Wederom viel de werf van Gebr. Jonker de eer te beurt en ze leverde in 1911 de zeil logger Neeltje VL 166 af. In 1915 werden twee schepen tegelijk besteld, maar die or der ging aan de helling van Gebr. Jonker voorbij, al geschiedde de bouw in dezelfde omgeving, namelijk bij De Groot Van Vliet in Slikkerveer. Zij kregen respectie velijk de namen Jo VL 61 en Marie VL 71. Laatstgenoemd schip is hierbij afgebeeld al zag het er in 1915 toen de rederij de logger, naar volle tevredenheid, zoals dat heet, van de werf overnam, an ders uit. Met een lengte, van ruim 24 meter was het indertijd een ge wone zeilligger, zoals er tientallen wa ren en trouw hun taak als vissersvaartuig vervulden, totdat in de twintiger jaren de motor de zeilen begon te beconcurreren. De rederij van Toor bleef niet achter en bestelde in 1926 de eerste motor, fabrikaat Ellwe van 90 pk, die in de Jo VL 61 werd geplaatst en kort daarop eindigden ook voor de Marie, Johan Adriaan en de Neeltje de periode als zeillogger. De later verkregen zeilloggers Johanna Jacoba VL 181 en Geertruida Adriana VL 198 bleven van een motor verstoken en werden trouwens later verkocht. Verdubbeld Zo had de rederij de beschikking over vier motorloggers en vlak nadat de motoren in gebruik genomen waren, vond er een verdubbeling van het schepenbezit plaats. Er werden namelijk vier stoomloggers aan gekocht, zodat de rederij ongetwijfeld een belangrijke plaats in ging nemen. Doch in 1932 gebeurde er wat anders. Voor een paar jaar gingen de acht schepen varen voor een Poolse visserijmaatschappij, waarvan de naam met 60 letters wordt geschreven, waarvoor we de lezer zullen sparen. Alleen kan vermeld worden dat de schepen de- ADVERTENTIE Exclusieve stoffen in voorraad VOOR BETER MAATWERK naar Hofdijklaan 21A - Telef. 5265 Driehuis Met het oog op de steeds gevaarlijker wordende verkeerssituatie in de tijdelijk versmalde De Noostraat in IJmuiden, waar momenteel druk gebouwd aan complexen hoogbouwwoningen, overweegt de ver keerspolitie, in overleg met de dienst voor Openbare Werken der gemeente, deze straat zeer binnenkort voor alle verkeer af te sluiten. De monteur van de firma „Bouw en Montage", J. B. G. uit Nijmegen, was Don derdagmiddag bezig met het afbreken van een steiger in de Walserij-West, toen hij bij het aanreiken van een onderdeel naar een beneden hem staande mede-arbeider het evenwicht verloor en van de circa drie meter hoge steiger viel. Met een wond aan het gelaat en pijn in de lendenen is hij in het Rode Kruisziekenhuis opge nomen. Na de goede resultaten van Zondag zal Waterloo morgen alles in het werk stellen om de bezoekers, Vliegende Vogels, een nederlaag te brengen. Het elftal van de Haarlemmers speelt dit seizoen nog al wis selvallig, maar neemt een goede plaats op de ranglijst in. Het volledige programma voor Waterloo is: Waterloo I—Vliegende Vogels I, 9.45 uur; Terrasvogels 2—Water loo 2, 12 uur; Waterloo 3—T.Z.B. 3, 12 uur; D.S.B. 5—Waterloo 4, 12 uur. Waterloo I komt uit met: W. Kok; E. W. Bras, J. J. Schelvis; J. Buding, J. v. d. Steen, N.N.; A. F. Broek, J. Zwanenburg, G. Post, P. Dekker en A. Holman. Uit de schepenvoorraad van Vlaêring. zelfde nummers behielden en alleen het letterteken VL veranderde in GDY van Gdynia. Naamsverandering vond wel plaats en zo heette de „Maria" gedurende die paar jaar „Kasia". Nadat de schepen in 1935 in Vlaardingen waren teruggekeerd, was het er in de vis serij niet beter op geworden. Er werden schepen opgelegd en de toestand begon er niet beter op te worden toen ons land in de oorlog betrokken werd. De firma Van Toor zag een groot deel van haar vloot in han den van de bezetter overgaan. De Marie met enkele andere konden nog in de ge legenheid gesteld worden van IJmuiden uit aan de visserij deel te nemen. Tenslotte werd het schip toch opgelegd om het einde van de oorlog af te wachten en toen ein delijk het bedrijf weer ter hand kon wor den genomen vertrok de Marie op zekere dag naar Fox'nol in Groningen om bij de scheepswerf Th. J. Fikkers met tien meter te worden verlengd. Het schip kreeg een geheel ander aanzien met zijn moderne opbouw. De tonnemaat steeg van 113 tot 172, met een lengte van ruim 34 meter en uitgerust met een Bronsmotor van 240 pk is ook deze vroegere zeillogger met zijn tijd pneegegaan. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden.) ADVERTENTIE ADVERTENTIE Gediplomeerd Instructeur KENNEMERLAAN 136 IJMUIOFN Op Maandagavond 2 Maart houdt de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden Velsen-IJmuiden-Oost voor haar leden en belangstellenden een gemeente-avond in het Ned. Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan waar de heren A. Stoel en dr. H. Voorzanger zullen spreken over de „Morele Herbewapening". Er zullen daarbij lichtbeelden worden vertoond van het centrum van de beweging voor Mo rele Herbewapening te Caux in Zwitser land, welk centrum de vorige zomer door beide heren werd bezocht. bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten. 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven. 3e. Geen kosten voor overschrijving. Indien U hiervan gebruik wilt maken, verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. Na het beëindigen van de voorwedstrijden dammen van de hoofdklassegroep IJmuiden en Beverwijk zal binnenkort worden be gonnen met de finale om de damtitel van Kennemerland. Hierin zulle r voor DCIJ uitkomen L. C. Vooys, P. Postma en B. Du- kei, die was vrijgesteld van het spelen van voorwedstrijden. Het is de DCIJ-secretaris L. C. Vooys op overtuigende wijze gelukt J. v. Straten te kloppen. De onder druk staande J. v. Stra ten maakte een fout, die zijn tegenstander een stuk winst en een vrije doortocht naar de damlijn bezorgde. De partij K. de Jong W. v. Wort was door de snelle uitslag van de partij Vooysv. Straten niet meer van belang. Toch wist de DCIJ-voorzitter op geniale wijze en met een grootse slagzet, waarbij twaalf schijven van het bord ver dwenen, te winnen. Voor de onderlinge DCIJ-competitie boekte De Jong daarmee een overwinning. De eindstand van het voortournooi Ken nemerland (groep IJmuiden-Beverwijk) is: gesp. gew. gel. verl. pnt. T. Postma L. C. Vooys W. v. Wort J. v. Straten K. de Jong H. Swier Het is H. Swier niet gelukt de verplichte veertig procent te halen, zodat hij volgend jaar niet in de hoofdklasse kan spelen. Swier zal derhalve in het volgende tournooi in de eerste klasse uitkomen. Begin Maart kan de eindstrijd hoofd-, eerste-, tweede- en derde klasse en de jeugdstrijd, aanvangen. Aangezien in de hoofdklasse één lid van de Castricumse damclub mee speelt en voorts drie DCIJ'ers, en drie leden van Haarlem, wordt deze interessante eindwed- strijd in Beverwijk, IJmuiden, Santpoort en Haarlem gespeeld. Nog steeds gaat de sokkenactie voor de rampgebieden in Velsen ongestoord voort. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling op 26 Februari de actie stop te zetten, maar de loten voor de schilderijen naar men weet zijn deze in de Kennemerlaan bij de firma Van Dorp te bezichtigen zijn nog niet allemaal verkocht en elke dag weer worden er bovendien nog behoorlijke hoe veelheden wol en sokken bij de bekende adressen afgeleverd. De leden van de vrouwenverenigingen, van welke richting ook, breien nog voort- dqrend. wn ook vele .particuliere personen tikken ,,aan de lópende band".' Er is zelfs één dame in de gemeente, diq ondanks dat zij maar één hand bezit, al twéé paar eigen gebreide sokken heeft ingeleverd en mo menteel heeft zij weer wol voor twee paar aangevraagd. Leeftijd speelt geen rol, dames van 84 jaar werken even ijverig mee als jongeren. Als volgende week de boot naar Stellendam vertrekt, zal een groot pak gebreide kle dingstukken worden meegegeven. De spelers va.n de handbalvereniging „IJmond" hoeven Zondag geen verre rei zen te maken: de drie te spelen competitie wedstrijden zullen op „Watervliet" plaats hebben. Het eerste herenelftal krijgt be zoek van „Vriendschap" tegen welk team in de uitwedstrijd een gelijk spel werd bevochten. Nu echter eigen terrein en de successen van de laatste tijd de gastheren een hart onder de riem hebben gestoken konden beide winstpunten wel eens in Velsen blijven. Voor het tweede IJmond-herenelftal staat een wedstrijd tegen O.S.S. 2 uit Zand- voort op het programma. Gezien de grote overwinning „uit" moet ook nü een ne derlaag voor de Zandvoorters worden ver wacht. Een belangrijke wedstrijd is die van de IJmond 2-dames op „Watervliet" tegen H.O.C. 1 uit Haarlem. Weet IJmond 2 deze te winnen, dan is er voor de IJmondsen een eervolle plaats op de ranglijst wegge legd. Na de prestatie, die de Suomi-athleet en A-klasser A. Spek vorige week in de 7 km cross-country van „Suomi" in de „Heren duinen" leverde om als derde in het alge meen klassement te eindigen, zal hij mor gen in Oirschot (N.Br.) deelnemen aan de Nederlandse cross-kampioenschappen. De wedstrijden worden gehouden door de Athlétiekvereniging „Orion". G.V.O.Kinheim (te Krommenie): Kinheim: Ph. Keirsgieter; A. Paap en W. Mol, J. v. Hesselingen, J. H. v. d. Wateren en W. Groeneveld; J. Starreveld, H. Prinssen, P. Kuyn, A. Prinssen en C. Luntz. HalfwegV.V.B. (te Halfweg): V.V.B.: H. Leguit; J. Roos en K. Kil; J. Kersbergen, A. Both en P. Bleeker; A. Luyt, F. Bruinzeel, F. Kooimans, P. Vliet- stra en H. v. d. Ploeg. I.E.V.D.S.K. (op „Rooswijk"): I.E.V.: W. v. Tunen; H. Zonneveld en W. Michel; A. Leering, Th. Koek en E. Bart; H. Duin, D. de Reus, W. Castricum, H. Brantjes en F. van Aalst. Gistermiddag cm half vijf heeft ten kantore van het IJmuidense Staatsvissers- havenbedrijf de heer C. Dalmeijer, be kend havenbeambte, wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd af scheid genomen van directeur en collega's. Mr. J. R. v. Eerde sprak de scheidende toe en liet zijn loopbaan, die in 1943 aan ving, bij het bedrijf de revue passeren. Na mens personeel en directie werd hem voorts een rookstoel geoffreerd en haven meester-Kuiper heeft de goede samenwer king met de heer Dalmeijer belicht, een sa menwerking, die vooral in een havenbe drijf van vitaal belang is. Na afloop dank te de scheidende voor alle hartelijkheid en velen hebben vervolgens de kans benut hem de hand persoonlijk te drukken. ZONDAG 1 MAART Thalia, 15 u.: Lied van het Zuiden, 19 en 21.15 uur: „De zonen van de musketiers". Rex, 15 en 20 uur: „Singing Guns". MAANDAG 2 MAART Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30 tot 21.30 uur, Heidestraat. Thalia, 20 uur: „Achter de brede Mis souri". Rex, 20 uur: „Singing Guns". DINSDAG 3 MAART Thalia, 20 uur: „Achter de brede Mis souri". WOENSDAG 4 MAART Velser Kunstkring „Voor Allen", concert door de H.O.V., solist Jan Keessen, 20 u., Rex Theater. Supportersver. „De Stormvogels", voor- ADVERTENTIE Koningsplein 10 - Tel. 4886 De aspiranten van de Korfbalvereniging „Watervliet", die in de competitie een zeer. belangrijke rol spelen en een goede gooi doen naar kampioenschappen in hun af delingen, zullen zich morgen in Haarlem van hun beste zijde moeten laten zien om deze kansen niet te verspelen. Wanneer de wedstrijd Aurora AWater vliet A een overwinning voor de groen gele aspiranten oplevert is het kampioen schap binnen direct bereik. Watervliet junioren zal, om ook zover te komen, in Haarlem van Haarlem B moeten winnen. Dit geldt ook voor watervliet C in de wed strijd tegen Haarlem E. Van de senioren speelt Watervliet 3 in Haarlem tegen Nieuw Flora I. P DE KLEINE WERF van Boot in Woubrugge ratelen de pneumatische hamers onder de wijde lucht boven de Zuidhollandse polders: rusteloos drijven zij de klinknagels in de huid van de KW 14, die een paar nieuwe platen nodig heeft en dies van de hellingwagen af uitkijkt over de koeien en het rustige water van de Wetering. Naast hem is een kooi van stalen spanten gebouwd en die kooi moet straks een kotter worden: de kotter „Job Gouda" (IJM 99) van de rederij Medan-Batavia in IJmuiden. In Juni zal het schip moeten varen en het is haast niet voor te stellen, dat al dat Iichtgeroeste staal in die paar weken samen te bouwen is tot een schip. En wat voor een schip. VISSERIJ ARCHIEF ARIE VAN DER VEER De IJM 99 moet een bijzondere kotter worden met zijn 33.75 meter lengte; want hij zal immers de eerste Nederlander zijn, die maar over één kant kan vissen: het dekhuis laat over stuurboordzijde ruimte voor een gangpad, maar aan de andere kant zijn geen galgen, is zelfs geen gangboord. Bouwtechnisch levert dat geen moeilijk heden op voor de mensen van de „Dage raad", maar in andere opzichten zal het wel opzienbarende voordelen brengen aan degenen, die straks met de „Job Gouda" zee zullen kiezen. Zaal van een mess Want de messroom annex kombuis op dit schip wordt minstens de helft groter dan normaal, er komt ruimte voor een fikse koelcel, een AGA-fornuis met een boiler, een hydrofoor-installatie voor de water- Alarm op de Hagelingerweg Het rustige bureau der Sant- poortse politie heeft even op hoge stelten gestaan, toen daar een heer binnen kwam wapperen, die het schrikba rend verhaal deed, dat op de Hagelingerweg tWee kinderen door een auto overreden zou den zijn; dat ambulance en doktoren reeds ter plaatse waren en dat alles heel, heel erg leek. Toen de politieman- - nen van Santpoort zich ijlings over de Hagelingerweg repten, troffen zij evenwel slechts enige koutende huismoeder» aan, die niets wisten van zulk een ernstig ongeval en dat leek wel betrouwbaar, want tulke koutende huismoeders zijn doorsaans deugdelijke in- ïchtingenbronnen, nietwaar? Maar wacht eens agent: er vas een meisje van drie jaar ïaast onder een auto gehold, even tevoren, maar de auto bestuurder was krachtig aan de noodrem gaan hangen en zijn voertuig stopte gelukkig vlak voor de gestruikelde peuter. Ongedeerd kon de lut tele verkeerszondares overeind geholpen en vermanend toe gesproken worden. Meer niet. De lering uit deze ware histo rie? Ten eerste, dat er op alle driejarigen een stevig en steeds toenemend toezicht worde geoefend maar bo- venal, dat degenen, die de politie waarschuwen en het is goed dat er zulken zijn het juist en precies doen, op dat de politie haar werk met de vereiste nauwkeurigheid kan uitoefenen. Stel u voor, dat de Santpoortse wachtcom mandant alle hens aan dek had geroepen, zonder pools hoogte te nemen, dan had het: zwart kunnen zien van de hulptroepen op die Hagelin gerweg. Boeken naar Vlissingen Even opletten, vrienden, er is werk aan de (boeken)winkel. De weduwe Geysen uit Vlis singen heeft in de watersnood haar ganse doening een bloeiende leesbibliotheek zien onderlopen, nadat het bombardement van 1944 haar hele familie had uitgeroeid. Nu dit Wij hebben allemaal natuur lijk een boek over voor dit treurige geval en wij bren gen het onmiddellijk Maan dag in optocht naar het secre tariaat van de Velser Jeugd Centrale, Abelenstraat 1, IJmuiden-Oost. Die zal de ont vangen boeken dan verdelen over de genoemde zaak en pen andere, een protestantse lees bibliotheek, die er al even zwaar voor zit. Gelukskinderen Het is wel eens een beetje ris kant, als wij grote mensen ons met het jeugdwerk gaan inla ten, zo van: „En nou dat stel van de straat organiseren". We aebben het meestal ontroerend goed voor met de jongeling schap, maar we dóen het wel eens wat onbeholpen. Niet echter bij de Heuvelwijkers, waar sinds een jaar een kin- der-toneelclub aan de slag is met („oom") Willem Bijl van PALVU als toegewijd regis seur en de planken van Tivoli gewaardeerd oefenveld. Wie de eerste uitvoering van „Felix het gelukskind" heeft gezien, zal beamen, dat hier fris werk wordt gepresteerd door de kinderen van 1014 jaar en vooral door de geeste lijke vaderen dezer onderne ming. 1 Het is inmiddels zo goed be vallen,'dat ze het Woensdag 4 Maart nog eens dunnetjes overdoen met „Felix", in het gebouw voor Christelijke Be langen, compleet met het bal let, dat bijmeneer Stol de choreografie nog eens deftig doorgenomen heeft onder lei ding van mevrouw Zwart-Stol. Gelukskinderen toch, die Heu- velwijkertjes. Geen gelukskinderen? Degenen, die die andere jeugd juichend door de aanplant langs de IJmuiderstraatweg zien ravotten, zullen deze categorie wellicht het prae- dicaat „ongelukskinderen" kortweg „ongelukken", heb ben toegedacht, toen zij za gen, hoeveel zorglijk opge kweekt groen teloor ging on der de laarzen der bellingeren- te Indianenlegioenen. Maar néém het dit kleine goed eens eoht kwalijk, zolang er nog geen andere ontspanning voor hen is gevonden. Niettemin blijft het roekeloos rooien van floralia afkeurens waard, dat is duidelijk, maar tochtoch kan ik er in ko men, dat een kind ook wel eens uit de band wil springen en het dan doet op zulke ver leidelijke plekken als hier, daar er nu eenmaal te weinig andere plekken zijn in onze huizen-blokkendoos. LAMPENIER UMUiriEN leiding-onder-druk en een ruime hut voor de beide motordrijvers kunnen met een aparte proviandbergplaats allemaal gemak kelijk „onderdak" gebracht worden in dit ongewone, maar zeer geslaagde dekhuis. Dat wil dus zeggen, dat de logies achterin alleen hoeven te dienen als slaapruimte.wat in vergelijking tot de oudere onder de log gers en kotters een grote verbetering voor de bemanning mag heten. In het algemeen heeft deze „sociale" factor meegeteld bij het ontwerpen van de „Job Gouda", waarnaast ook de technische voordelen van dit model een woordje mee spraken. Dat heeft men overigens in Duits land, waar ettelijke schepen zo zijn ge bouwd, allang uitgekiend en het is haast verwonderlijk, dat onder de nieuwe op drachten uit de visserij nog geen enkele te vinden is die op het „vissen over één kant" aanstuurt. Bij de loggers wordt bijvoorbeeld aange voerd, dat men bij het laten vervallen van de bakboordsgangway geen ruimte meer voor de tonnen overhoudt. Maar dat argu ment lijkt wat erg behoudzuchtig. Het sierlijke schip, waarvan wij hierbij de silhouet nogmaals afdrukken, wordt uit gerust met een 450 pk Industrie met een reductie van 2:1. Nieuwe „Agatha Arte" Inmiddels wordt er aan de Wetering niet alleen gewerkt aan deze „Job Gouda", want Maarten Kuyt uit Katwijk is er ook nog en die heeft een pracht van een scheepje voor de kant liggen, dat op afbouw wacht: de „Agat.ha Arie" (KW 126), die eergiste ren zijn 240 pk Brons-diesel kreeg. Dit schip, sterk lijkend op de WIRON- kotters en de Sterna uit IJmuiden, is een slag groter dan deze en beschikt dan ook over 40 pk meer onder het „koelhuis". Bovendien ligt de Rijnstroomlogger KW 43 voor de werf om zich een frisse 150 pk Bolnes (speciaal afgestemd op de drijfnet visserij) en een nieuwe brug te laten aan meten; de KW 161 tenslotte krijgt behalve een pleister op de huid, een beter roer. Staal prijs Daarmee liggen de kaarten van Boot- Woubrugge voorlopig weer op tafel. De toekomst van Nederlands scheeps bouw is evenwel minder duidelijk. In de eerste plaats gaat binnenkort de stijgende staalprijs een luid woordje meespreken in dp toch al hoge bouwkosten en meer spe ciaal voor de visserij is de situatie enigszins onzeker door het vacuum, ontstaan nadat het plan-Tinbergen openbaar werd. Maar Boot blijft niettemin de visserij trouw, ondanks haar flirtation met de coasterbouw. drachtavond met Willem van Capellen, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw IJmuiden- Oost. Speelluinver. „Heuvclwijk", kinderto neeluitvoering met het sprookje „Felix het Gelukskind", 20 uur, gebouw voor Christelijke Belangen, IJmuiden. Thalia, 20 uur: „Achter de brede Mis souri". DONDERDAG 5 MAART „Felison", lezing over Binnenhuiskunst door de Architect J. Niegeman, 20 uur, Cultureel Centrum. Thalia, 20 uur: speciale voorstelling van „Macadam". Rex, 20 uur: speciale voorstelling van „Paljas". VRIJDAG 6 MAART Santpoort's Bloei, lezing door de heer C. J. M. v. d. Hidde over „Zeeslepers", 20 u. Herv. Jeugdgebouw Enschedélaan. Nutsbibliotheek, uitlening van 19.30 tot 21,30 uur, Heidestraat. ZATERDAG 7 MAART Padvindersgroep „De Kennemers", con tactavond, 20 uur, Herv. Jeugdgebouw IJmuiden-Oost. ADVERTENTIE demonstreren wij zeer gaarne met onze grote collectie bij U thuis. Deskundig advies. Betaling in overleg. Reparaties goed en billijk. B. DE VILDER EN ZN. Vclserdiiinwcg 173 - Telefoon 4402 Koopt in uw eigen plaats. Bij ongemak de vakman bij de hand. Prijsvraag-discussie van Velsense lasclub Naar aanleiding van een onlangs uitge schreven prijsvraag op las-technisch ge bied van de Lasclub „Velsen en omstre ken", afdeling „IJmond" van de Ned. Ver. voor Lastechniek wordt Vrijdag 6 Maart in het restaurant van Walserij-Oost op het Hoogoven-terrein een discussie-avond ge houden. In deze bijeenkomst zullen de prijswin naars worden bekend gemaakt en zal de uitreiking van de prijzen geschieden. De discussie wordt ingeleid door de heer Oks. Na de pauze worden enkele interessante films vertoond. „Velsen-Noord Vooruit" kiest nieuwe voorzitter Voor de besturen van de vier buurtver enigingen in „Noord", leden van de Ver eniging „Velsen-Noord Vooruit" zal Dins dagavond in de Da Costa-school een alge mene vergadering worden gehouden. Hierin worden verschillende zaken be treffende belangenvraagstukken van „Noord" behandeld en verslag uitgebracht van het gezamenlijk gehouden St. Nicolaas- feest. Voorts wordt een bespreking gewijd aan het houden van een culturele bijeenkomst. Wegens het bedanken als voorzitter van „Velsen-Noord Vooruit" door de heer G. J. Voerman, die naar Beverwijk is ver trokken, is een bestuursverkiezing nodig. MARKTBERICHT Andijvie 105; waspeen 1022; spruiten 1665; prei 1855; knollen 19—35; rabarber 2664; boerenkool 530; groene kool 721; rode kool 69; gele kool 6—10; uien 1264; witlof 3854; breekpeen 610. ,E „GROTE STRIJD" is weer voor een jaar uitgevochten en het geheimzin nige glimlachje om de mondhoeken van IJmuidens halchef Vos kan verdwijnen: de Bedrijfschapsprijzen zijn er uit. Niet langer worden de arme commissieleden, die de beslissing moesten nemen aan de hand van de cijfers dag en nacht aange klampt over de uitslag van dit jaarlijks evenement: de race naar de beste, de al lerbeste vis of haring werd volbracht. Het is toch wel heel belangrijk, deze wedstrijd om de punten, de eer en de be kers, die straks in een deftige zaal in Den Haag met microfoons en Scheveningse kappen, blitzlicht en toespraken worden uitgereikt aan wat verlegen maar inwen dig erg trotse vertegenwoordigers der Ne derlandse visserij, die hun aandacht een jaar lang besteedden aan de voorzichtige zorg voor het product, dat tenslotte de naam der visserij maken en breken kan. Bekers, microfoons, wimpels en blitz licht: we dachten daarbij aan een verhaal van een der beste Vlaardingen-kenners, Jaap Kolkman, zoals hij zo maar eens af stak en dat het verschil tussen deze tijd van vlaggetjesdagen, bedrijfschapsprijzen en doordachte propaganda en die van de zeilloggers wel heel duidelijk tekent. Het is het verhaal van een oude Vlaar- dingse schipper, die de wimpels en vlaggen bij het begin van de nieuwe teelt met een wijsgerig oog bekeek en zich afvroeg, of dat nou allemaal wel nodig moest zijn, die drukte om het bedrijf. Het antwoord wist deze oudgediende zelf ook wel: „ja, dat zal wel nodig zijn". Maar vroeger hees Jan, de knecht van de patroon, zo in de Zondagmiddag de vlag eens in de achtermast en dan dook hij nog even achterin om een „proppie" en slikte zich gauw de mond vol peper muntjes om in de kerk niet al te zeer te ruiken. Dat was de sfeer van vlaggetjes dag vroeger en niettemin voeren de „Pot jes" van Vlaardingen zich de geldbuidels vol. Voltooid verleden tijd, dit alles. Het gevecht om het behoud van het be drijft is harder geworden zakelijker en vooral minder vervuld van de romantiek der vroegere jaren en de oude methoden zouden kwalijk passen in de dagen van radar, echolood en P.B.O. Ge kunt het jammer vinden met mij, maar het is goed, dat het bedrijf niet achter blijft en ook de jaarlijkse prijs gebruikt om een stukje sportiviteit te redden uit dit in wezen zo sportieve vak, ten dienste der nuchtere concurrentie.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 8