HOV speelde voor vrijwel lege zaal Havenberichten Visserij-varia J Thans „Nieuw Leven" met „Gaslicht" Besteller H, Lamers 40 jaar bij P.T.T. Willem van Capellen droeg voor Wijk aan Zee Velsen-Noord Castricum 8 „Kunst voor Allen"zet toch door Burgerlijke stand Velsen Jubileumconcert „Euphonie" Tulpenkenners studeerden voor het diploma VGZ 3 kampioen door grote zege op TYBB Huldiging door directeur en personeel Kunst na Arbeid voor de ouden van dagen Kennemers-dames deelden de volleybal! eer Scheepvaart Muziekminnend IJmuiden heeft Woens dagavond het comité „Kunst voor allen" erbarmelijk in de steek gelaten toen deze organisatie in het Rex Theater de Haar lemse Orkest Vereniging liet optreden voor nauwelijks enkele rijen bezoekers. Toon Verhey en zijn musici lieten zich door de bijkans lege zaal echter niet ont moedigen al zouden de toejuichingen van vele honderden luisteraars hen ongetwij feld tot grootsere momenten geïnspireerd hebben. Uit de cyclus van zes symphonische ge dichten, die de Tsjech Smetana onder de titel „Aan mijn vaderland" schreef, is het deel dat „De Moldau" heet, wel het meest gespeelde. Het is als illustratieve muziek ontstaan onder de indrukken van het be koorlijke Boheemse landschap. Een tragi sche bijzonderheid is, dat Smetana wegens zijn plotselinge absolute doofheid „De Mol dau" nimmer heeft kunnen horen uitvoe ren. De levensvreugde, die ook in „De Mol dau" duidelijk waarneembaar is, kenmerkt het werk van deze nationaal voelende Tsjech. Het orkest heeft deze karakteristie ke muziek op bekoorlijke wijze weerge geven, zodat het een vriendelijke, be schaafde inleiding was tot het Slavische programma van dit concert, dat eveneens Dvorak's symphonie „Uit de nieuwe we reld" en het vioolconcert van Tsjaikofsky vermeldde. Als arme zoon van een dorpsslager trok de latere beschermeling van Brahms Anton Dvorak met zijn vedel het Boheemse land door en speelde er op boerenfeesten en familiepartijen, zodat hij al jong met de volksliederenschat van zijn land vertrouwd geraakte. Vele jaren later in de Verenigde Staten vertoevende, leerde hij op de plantages van Georgia de negro-spirituals kennen, eveneens volksliederen, die tot de „leven de muziek" behoorden. Geen wonder, dat Dvorak met zijn sterk ontwikkeld nationaal gevoel, getroffen was door de geest van dit soort liederen, ongeacht of deze uit Bohemen dan wel uit die toen nog verre, nieuwe wereld stamden. „Alle componisten hebben bij het schrij ven van hun werken geput uit de rijke bronnen waarin de levenskrachtige volks liederen opgezameld liggen", schreef Dvo rak bij de première te New York van deze symphonie, die geen negerliedjes bevat zo als vaak verondersteld wordt. Toon Verhey liet een verzorgde vertol king van dit steeds weer frisse werk geven, waarbij in het bijzonder te genieten viel van hetgeen de hout- en koperblazers pres teerden. Beide registers waren extra bezet en gaven voortreffelijk partij vooral in het boeiend voorgedragen Largo met de beken de solo vóór Engelse hoorn. De spranke lende finale bracht een climax, die een im posant slot der uitvoering vormde. De concertmeester van het Concertge bouworkest Jan Keessen gaf een verant woorde interpretatie van Tsjaikofsky's vioolconcert. Weloverwogen en tot in de détails verzorgd speelde de solist het con cert, dat men eens als onspeelbaar .kwali ficeerde en waarvan de beruchte criticus Hanslick bij de première schreef: „Dit is muziek, die men hoort stinken". Dit alles is reeds lang geschiedenis geworden en de moderne solisten tillen niet meer zo zwaar aan deze compositie van de gevoelsmens Tsjaikofsky, die zijn indrukken zonder enige reserve in zijn muziek weergaf en Voor onze kwartaal-abonnés bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le. Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven 3e. Geen kosten voor overschrijving Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. Woensdag 4 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Prinsegracht van Norr- köping. Willem van Elsfleth. Marita van Hel- singborg. Wittekind van Oxelosund. Iris van Kopenhagen. Boskoop van Rotterdam. Tauri van Rotterdam. British Vigour van Thameshaven. Ulmbrueder V van Kopen hagen. Alctio van Delfzijl. Markab van Ko penhagen. Hermann van Rostock. Boriat v. Narvik. Tyro van Tygnemouth. Diana van Antwerpen. Vertrokken zijn: Hohe Weg naar Malmö. Gritt naar Londen. Naboland naar Algiers. Curagao naar Rotterdam. Farmsum naar Curagao. Shief Arrow naar Bremen. Heluan naar Ponte Brule. Erkalin naar Rostock. Ilias naar Rotterdam. Wegro naar Malmö. Amstelstroom rjaar Leith. GEBOREN: A. J. C. van den Hoek—Kra mer, d.. Burg. Rambonnetlaan 3, IJmuiden: M. A. VogelzangDuiker, z„ Eendracht- straat 26, Velsen-N.: L. van Hentende Cock, z., Voorplaats 18, Santpoort; A. BosKoks, d., Kruidbergerweg 40, Santpoort; D. E. van der Wel—Meerkerk, z.. de Ruijterstraat 165, IJmuiden-O.; J. SchellinkhoutLöbler, z., Bloemendaalsestraatweg 49. Santpoort; A. de Heervan Beilen, z.. Stephensonplein 7. IJmuiden; W. W. de Graaf—van der Schee, z., Scheldestraat 112, IJmuiden; R. Meems Kornelis. d„ van Saelenplantsoen 30. Velsen- Noord; D. Cramervan der Kruijssen, d„ Reggestraal 1, IJmuiden; A. E. Hommersen Singeling, z., Ladderbeekstraat 12, Vel sen-N.: M. A. SmitImpink, z., Tolweg 23, Heemskerk. OVERLEDEN: C. Hof. 77 j„ echtgenoot van A. Bekker. Princestraat 1, Velsen-N.: I. M. Bonarius, 62 j.. echtgenote van ,T. P. Nijs- sen. Kcrkwcg 67. Santpoort; C. Radder, 87 j.. echtgenote van W. Zwart, de Ruijterstraat 180 D. IJmuiden O.; M. J. Swiezerijn, 71 j., echtgenoot van A. Toon, Pres. Stcijnstraat 39 rd, IJmuiden; A. Mcnkema, 80 j.. echtge note van H. Kaspers, Wüstelaan 5. Sant poort; J. Vonk, 82 j.. weduwnaar van J. Mor- rien, van Diepenstraat 38, Velsen-N.; H. A. F. Hess. 64 j., weduwnaar van A. B. Carter-, Weimarstraat 318, 's Gravenhage; P. van dei- Kuil. 77 j„ weduwnaar van W. Rietdijk, M. K. Hofstedestraat 26, IJmuiden. Grondstoffen aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is aangekomen het Noorse s.s. „Jelo", dat van de Noorse haven Gjeving een lading van 400 ton houtstof aanvoerde. daarmede dergelijke onhartelijke reacties opwekte. Een langdurig applaus heeft de solist bewezen, dat de weinigen voor wie hij speelde, van zijn optreden genoten hebben. Namens die weinigen sprak de heer A. H. Holtslag in de pauze; hij deelde mede, dat het Cultureel Comité zal doorzetten en ondanks het tekort aan belangstelling voor goede cultuur, dat men te Velsen helaas moet constateren, reeds een volgende uit voering aan het voorbereiden is: het Ballet der Lage Landen zal in April een avond verzorgen voor- „Kunst voor allen". A. J. VAN DER WEIJDEN. Het symphonieorkest „Euphonie" is druk bezig met de voorbereiding van zijn jubi leumconcert, dat Woensdag 27 Mei in het Patronaatsgebouw gegeven zal worden. Het orkest heeft een klassiek program ma in studie genomen, dat opent met Mo zart's 29ste symphonie, de afscheidssym- phonie van Haydn (waarbij de traditionele kaarsen niet zullen ontbreken) en de Atha- lia-mars van Mendelssohn. Dick de Reus zal het vioolconcert van Mendelssohn uitvoeren, waarbij „Euphonie" onder leiding van zijn dirigent Jac. Stoffer voor de begeleiding zorgdragen zal. Reeds enkele dagen' na de opvoering van „Gaslicht" door de IJmuider Toneelver eniging „PALVU", werd ik opnieuw met deze knap geschreven thriller geconfron teerd en wel door middel van de Ge heelonthouders Toneelvereniging „Nieuw Leven" te Beverwijk, die er Dinsdag en Woensdagavond twee voorstellingen mee in het Kennemer Theater verzorgde; de eerste voor haar donateurs en de tweede ten bate van het Nationale Rampenfonds. Zoals bekend hebben beide verenigingen zich onder de bekwame leiding van Jan Velzeboer geschaard, zodat de critische toeschouwer de verleiding onmogelijk kan weerstaan aan deze twee voorstellingen een vergelijkende beschouwing te wijden. In de eerste plaats is dan gebleken, dat zowel „PALVU" als „Nieuw Leven" zich zozeer door de kwaliteiten en spelmoge- lijkheden tot dit stuk voelden aangetrok ken, dat zij geen rekening wensten- te hou den met de belangrijke factor van de-moei lijke bezetting van deze thriller. Zo- zagen wij twee interpretaties van Bella-op een manier, die de schrijver ongetwijfeld ge heel anders voor ogen moet hebben ge staan. Van deze vertolkingen verdient die bij „PALVU" de voorkeur, omdat hier een technische beheersing werd gedemon streerd, welke in alle opzichten bijzonder knap mag worden genoemd. Zij suggereer de haar angst voor een vermeende -waan zin voortreffelijk en wist daarbij- in -het derde bedrijf zelfs nog een climax te be reiken in de scène, waar zij de sadistische echtgenoot eerst de illusie schenkt hem van zijn boeien te verlossen, nm hem dan even later haar afschuw duidelijk te ma ken. Bij „Nieuw Leven" werd deze reserve niet opgebracht en juist uit dit tafereel bleek, dat de betreffende actrice hier de grenzen van haar kunnen had bereikt. De rol van Jack Manningham was bij deze opvoeringen in dezelfde handen, waarmee dan tevens de beste vertolking is gesigna leerd. Door een onheilspellend-dreigende stembuiging, gevoegd bij een welhaast onnatuurlijke kalmte, verkreeg deze sinis tere misdadiger preces de lugubere gestal te welke hem in elke situatie het vol strekte meesterschap verleende. Een uit stekend gespeelde rol, die hem het recht verleent met grote voldoening op deze voorstellingen terug te zien. Bij „PALVU" hadden wij inspecteur Rough gaarne be wuster en met meer autoriteit zien optre den, terwijl zijn collega in Beverwijk een bijna humoristisch element aan deze fi guur verbond. Onder deze restricties In een druk bezochte bijeenkomst zijn aan een vijfenzestigtal leerlingen van de cursus in tulpenteelt de diploma's uitgereikt. Deze cursus is georganiseerd door de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Er werd een wedstrijd in Hersengymnastiek gehouden tussen ploegen uit Beverwijk en Velsen, waarbij de Beverwijkers met de winst gingen strijken (36 tegen 34). De heer Verkley, die de Rijkstuinbouw- consulent. vertegenwoordigde, reikte hierna de diploma's uit, na er op gewezen te heb ben dat de streek Kennemerland voortdu rend op het gebied van de cursussen op een eerste plaats kan bogen. Na afloop hiervan heeft de heer K. Huis man een dankwoord gesproken tot de leraar, de heer Balkenende, die bijwijze van waardering een boek en een kistje sigaren kreeg. De voorzitter der afdeling Bever wijk, de heer C. Broeze, heeft een slot woord gesproken en dank gebracht aan allen die hebben medegewerkt tot het sla gen dezer cursus. Nadat het derde team van de Velser tafel tennisvereniging V.G.Z, het grootste gedeelte van het seizoen genoegen had moeten nemen met een tweede plaats op de ranglijst, achter TYBB 3, is het nu aan De Jong c.s. gelukt, in de beslissende phase van de strijd de eer ste plaats te bereiken. In de laatste wedstrijd tegen Togido 6 werd geen enkele „misstap" begaan en met een overtuigende 100 zege is die eerste plaats bereikt, wat tevens automatische promotie naar de derde klasse van de NTTB afdeling Haarlem inhoudt. De overwinningen werden behaald door aanvoerder De -Jong, Zuidema en Jenny Kluft. Een prestatie, die zeker het vermelden waard is, is, dat Roel Zuidema in de veertien wed strijden die hij speelde en waarin hij diis totaal 42 games voor zijn rekening nam, geen enkele nederlaag heeft geleden. Ook Jenny Kluft, aan wie dispensatie was verleend voor het spelen in herenteams, heèft zich in de afgelopen competitie uitstekend geweerd. In totaal werden 24 punten uit 14 wedstrijden vergaard. V.G.Z. 4 speeide tegen de plaatsgenoot en tevens medegegadigde voor de laatste plaat sen, Doko 1. Het werd een gelijkopgaande strijd waarin de partijen elkaar heel weinig toegaven. Tenslotte kon Doko een 54 voor sprong nemen. De dubbelspel-combinatie, VelThijs, wist echter een 55 gelijk spel te bewerkstelligen. De overige punten voor V. G. Z. werden verzameld door Vel (2 x), Thijs (1 x) en Zijlstra (1 x). VGZ 4_neemt nu de derde plaats vaft onder in, vóór Doko 1 en Heemstede 10. De wedstrijd VGZ 1—Prowano werd uit gesteld tot een nader te bepalen datum. 5 Maart: Geel-Wit 1—V.G.Z. 2. 10 Maart: VGZ 2—Johez 1. 10 Maart: VGZ 1GTTC 6. waren zij toch niet onaanvaardbaar. Ten slotte verdiende ook de canailleuze en ge raffineerde Nancy van „PALVU" verre de voorkeur. Hoewel beide voorstellingen dus niet van enige détailcritiek verschoond konden blijven, beschikten zij toch over meer dan voldoende kwaliteiten om haar onder de beste van dit seizoen te kunnen rang schikken. De spelers hebben dit voorname lijk aan Jan Velzeboer te danken gehad, die opnieuw voor een consciëntieuse mise en scène zorgde, naast een aantal verras sende vondsten, waardoor deze thriller nog aan spanning won. Ik denk hierbij aan de gelukkige opstelling van Manningham achter Bella's zetel in het eerste bedrijf en de manier waarop hij even later Nancy haar bij de haard gezeten meester laat pas seren. En zo zouden er nog talloze voor beelden van zijn bekwame visie kunnen worden aangewezen: détails welke het pu bliek misschien ontgaan, doch waarvan men ongetwijfeld de fascinerende effecten onbewust ondergaat. Dit bleek wel uit de enthousiaste reacties, waarmee de toe schouwers in IJmuiden en in Beverwijk stuk en spelers hébben beloond. JAN VAN DAM Gisteren was het 49 jaar geleden, dat de Beverwijkse besteller H. Lamers in dienst kwam bij de posterijen en ter gelegenheid van dit feit is hij door de directeur en personeel van het post kantoor Beverwijk danig in het zon netje en de bloemen gezet. Na een geestige toespraak door de directeur de heer E. B. de Groote, bood deze de heer Lamers namens de directeur-generaal behalve de gebruikelijke gratificatie een oorkonde aan. Aangezien de jubilaris een verwoed lief hebber is van vissen, werd hem door het personeel een werphengel geschonken en mevrouw Lamers is in de hulde betrokken door het aanbieden van een ruiker bloemen. Namens het plaatselijk bestuur van St. Petrus, de Katholieke Ambtenarenbond, waarvan de heer Lamers reeds jarenlang een trouw lid is, sprak de heer J. P. P. v. d. Bos woorden van waardering. De heer Lamers, die op 19 Augustus 1893 in de Haarlemmermeer is geboren, kwam op 4 Maart 1913 te Vijfhuizen als hulpbe steller in dienst. Op 1 Juli 1915 werd hij te Abbenes aangesteld als besteller en op 1 September 1917 werd de jubilaris overge plaatst naar Velsen. Dat was in de tijd toen de gemeente Velsen nog voor het grootste gedeelte werd besteld uit het postkantoor aan dé Zuidzijde van het Noordzeekanaal. Toen Velsen-Noord in 1925 zijn eigen be- stelkring kreeg, werd de heer Lamers daar heen overgeplaatst, waarna dc jubilaris in 1935, toen de bestelling van Velsen-Noord naar Beverwijk werd overgebracht, nog verder naar het Noorden verhuisde. Humanistisch verbond belegt Zondagochtendbijeenkomst Het humanistisch verbond, gemeenschap Beverwijk, houdt Zondagochtend 8 Maart een bijeenkomst in het Statenhuis, Velser- weg 12 te Beverwijk. De voorzitter van het verbond, dr. J. P. van Praag, zal spreken over het onderwerp „Religie, recht en rede in het moderne humanisme". De supportersvereniging „De Stormvogel" heeft op een gelukkige wijze de sport aan de cultuur verbonden, door op haar Woens dag in het Hervormd Jeugdhuis aan de Rembrandtlaan gehouden contactavond, de bekende voordrachtskunstenaar Willem van Capellen voor haar leden te laten op treden. Bij een dergelijke gelegenheid is de toe hoorder steeds in de eerste plaats geneigd het schier feilloze geheugen van de optre dende acteur te bewonderen, die zonder de minste hapering een avondvullend pro gramma geheel uit het hoofd verzorgen moet. Maar daarnaast wordt men toch ook met een zeker respect vervuld voor de wij ze, waarop Willem van Capellen zijn voor dracht kleur en actie verleent. Want hij vergenoegt zich niet alleen door de tekst op zijn auditorium te laten inwerken, maar hij stelt daarbij de in de verschillende no vellen of schetsen voorkomende figuren stuk voor stuk aanschouwelijk voor. En wel zodanig, dat het publiek de behandelde scènes welhaast als levende taferelen voor zich ziet afspelen. Zijn talenten werden met het meeste effect aangewend in de verha len, die met het toneel als bestemming ge schreven zijn. Hiervan had Willem van Capellen er twee op zijn répertoire geno men, namelijk de amusante dialoog tussen Hein en Pancras Duif in Herman Heijer- mans' „Schakels" en de één-acter „Ahas- verus" van dezelfde auteur. Dit laatste stukje is nu al weer precies zestig jaar oud, maar het heeft helaas nog weinig aan ac tualiteit ingeboet. Het behandelt de Joden vervolgingen in Rusland onder het voor malige czaristisch régime en kent als dra matisch hoogtepunt het navrante slot,waar in de zoon door zijn vader wordt vervloekt, omdat hij zich liet dopen teneinde een ver- nederepde mishandeling te ontgaan. Heijer- mans schreef dit stukje in 1893, nadat zijn eerste toneelspel „Dora Kremer" door de critici unaniem vernietigend beoordeeld was. Ten einde zich op pers en publiek te wreken publiceerde hij vervolgens „Ahas- verus" onder het pseudoniem van de Rus sische auteur Ivan Jelakowitch, van welke grap Heijermans een daverend plezier be leefde. Want de critici waren ditmaal vol lof over de kwaliteiten van deze één-acter, en sommigen gaven zelfs een levensbe schrijving van Ivan Jelakowitch, die alleen in de verbeelding van de olijke Heijermans bestond. Maar in hun lof over de inhoud en structuur van dit werkje hadden zij ten minste gelijk, want Heijermans demon streerde hierin reeds zijn waarlijk grote dramatische talenten, die zich later vol ledig ontplooiden. En Willem van Capellen vond met deze keuze een dankbare aan- lëiding zijn talenten te demonstreren, waar door hij vooral in het slot een diepe indruk wist achter te laten. Zijn resterende programma was aan amusanter onderwerpen gewijd, waarvan vooral het eigenlijk onbetekenende „Ouwe Japie" in een onberispelijke stijl werd voorgedragen. Het is dan ook te wensen, dat het bestuur van „De Stormvogel" in het onmiskenbaar gróte succes van dit optre den aanleiding mag vinden, de organisatie van dergelijke avonden niet te onderbreken. J. v. D. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawler: 1 trawler f 22.800. Kotters: I.TM 99 f3620; IJM 227 f780. Voor de ouden van dagen in het Wijk aan Zeese Badhotel zal de toneelvereniging „Kunst na Arbeid" uit Beverwijk op Maan dagavond 9 Maart een opvoering geven van het bekende toneelspel van Herman Heijermans „De opgaande zon". Kampioenen van Wijk aan Zee tellen de slagen De eerste wedstrijden om het kampioen schap van de bridgeclub „Wijk aan Zee" zijn thans gespeeld. De uitslagen zijn: Groep A: Heer en mevr. Van der Aar 25'/2'pnt.; heer en mevr. Van Sen 24 pnt.; mej. Van Klaverende heer Groot 2314 pnt.; mevr. Dobberde heer v. d. Elzen lEI'/i pnt.; HeynisDikkenberg lS'/a pnt.; heer en mevr. Gertenbach 12 pnt. Groep B: Dames SchaaperHandgranl 25'/2 pnt.; BolHandgraaf I8V2 pnt.; Van Klave renHandgraal 17V& pnt.; heer en mevrouw Bol li1/3 pnt.; DobberPirovano 16 pnt.; SchoosKleyn 16 pnt.; v. d. AarGeudeker 15 punten. Dammers achter de schijven Op de clubavond van dc damclub „Denk en Zet" werden de volgende uitslagen ge noteerd: Onderlinge competitie: N. SchaaperF. van Son 1—1; C. Diepgrond—J. Langewis 2—0. Bekerwedstrijden: N. de BoerR. Mahlberg 02; W. van KlaverenN. Schaaper 1—1; N. KleinB. Zuiderduin 02; W. van Kla verenN. de Boer 20. De voortzetting van dc volleyball-compe- titie van de afdeling „Beverwijk", die Woens dagavond in de Da Cosla-school wegens pro gramma-wijziging maar twee wedstrijden omvatte, was nog niet eens volledig Daar het Beverol-tcam onvolledig ver scheen was dc wedstrijd tegen Plaalwellerij 1-heren bij voorbaat al verloren. De toen gehouden vriendschappelijke wedstrijd werd een volledige overwinning voor de Plaat- wellers, die veel beter spel te zien gaven. De uitslag was 03 voor Plaatwellerij I met 13—15, 2—15 en 6—15. De competitiewedstrijd tussen de beide Kennemer-dames-teams gaf volop spanning. Het eerste team reageerde in de eerste twee sets niet voldoende op de scherpe opslag van Kennemers 2, welke ploeg qua samen spel en techniek toch wel minder was dan die van haar sportzusters. In de twee volgende sets waren de rollen omgekeerd. Kennemers 2 kreeg het serveren en samenspel voor het net niet voldoende onder de knie en verloor nu in beide ge vallen. De uitslag werd 22 met de tussen standen voor Kennemers 2 1512, 1512, 7—15, 7—15. Het wachten is op mooi weer voor witlof Op de Castricumse groenteveiling werd Woensdag geen witlof aangevoerd. Dit vond zijn oorzaak in het feit dat de kas-witlof haast op is en dat deze groente van de koude grond nog enige tijd op zich laat wachten. Waarschijnlijk zal dit eind April worden, doch dan moet het weer meewer ken. Voor de overige groenten kregen de tuinders: spruiten A 50-88, spruiten b 16- 37, spruiten (ongeschoond) 37-52, kopsprui- ten 20-22, boerenkool 30-34, groene kool 18-19, peen (afwijkend) 6-9. Alh-ena, 4 Santos verwacht. Amsteldijk, 4 te Bremen. Aardijk. pas. 3 Key West naar Le Havre. Amstelland, 3 v. Ilheos n. Bahia. Annerukerk, 4 te Ilo Ilo. Almkerk, 3 v. Ad'en naar Port Said. Alpherat. pass. 3 ten W. Kaap Verddsche eil. n. Las Palmas. Axeldijk, pass. 3 Vidssinig'en. Aagtedijk, 3 v. Santos n. New Vonk. Aalsdijk, 3 te Baltimore. Akkrumdijk, 4 v. Chdattaigon te Spezia verw. Alchiba, pass. 4 7 u. Ouessant 5 Antw. verw. Aldabi, 3 te Santos. Alderamin, 3 v. Amsterdam n. Perz. Golf. Alphard, 3 te Rio d!e Janeiro. Ampenan, verm. 5 v. Rangoon n. Indonesië. Ahbed'ijk, 3 230 m. O. Kp. Race. Agamemnon, 3 v. La Gunilas n. Barahona. Alibireo, 3 400 m. N.NO. St. Pauls Rock. Aremdisidijik, 3 v. Boston n. Portland. Alblasserd'ijk, 3 ten a nik er bij Dung ene ss. Alcyone, 3 85 m. O.t.Z. Kp. de Gata. Aliiot'h, 3 200 m. O.NO. Madeira. Alimdij'k, 3 350 m. W. Horta. Amor, 3 v. Antwerpen n. Rotterdam. Amstelstad, 3 130 m. O. Port Soed'an. Amstelveen, 3 160 m. Z. Guam. Arendskerk, 3 420 m. O. Ceylon. Argos, 3 v. Gdynia n. Kopenhagen. Bali, 3 v. Djibouti n. Port Soedan. Boschfontein. 3 te Dar es Salaam. Bonaire, 3 780 m. ZW. Flores. Boskoop, 3 v. Rotterdam n. Amsterdam.. Britsum, 2 in Golf v. Panama. Bacchus, 3 v. New Orleans n. Curasao. Ben.nekom, 3 930 m. W ZW. Flores. Biitar, 3 220 m. W.ZW. Kp. St. Vincent. Blomimersd'ijk, pass. 3 Westhinder n. Antw. Bloemfontein, 3 520 m. St. Helena. Caltex Nederland, pass. 3 Kp. de Gata. Celebes, 4 Halifax verwacht. Cirrus \weerschip) 3 v. Rottendam n. Noordzee. Cottioa, 3 1350 m. NO. Barbados. Cronenlburgh, pass. 3 VLissingen. CalMstopass. 3 Kp. Tenez. Caltex Delft. 3 40 m. W. Beachy Head. Caltex Permis, pass. 3 Bizerta. Caltex Leiden, 3 60 m. O.ZO. Kp. St. Vincent. Caltex Utrecht, 3 ten anker bij Beachy Head. Caltex Leiden, 4 40 m. W. Kp. de Gata. Clavella, 3 510 m. W. Easter eil. Corilla, 4 t.h.v. Khorya Morya baai. Duivendijk, 2 v. San Francisco n- Los Angeles. Delfshaven, 3 90 m. ZO. Recife. Dalerdijk, 3 280 m. Z.ZO. Los Angeles. Delft, 3 320 m. ZW. Arica. DuivendTecht, 3 375 m. O. Bermuda. Eirinna, 4 v. Singapore te Pulu Sambu verw. Esso Den Haag, 3 v. Aruba n. Rotterdam. Elmin-a, 4 v. Douala te Lagos. Edam, pass. 3 Dover n. Halifax. Eendracht, 4 1 u. te Antwerpen. Esso Rotterdam. 4 vertraagd door mist in Kan. Eendtra oh t, 3 3 bij Goeree n. Antwerpen. Eos, 3 325 m. ZW. Kp. de Gata n. Algiers. Fairsea, 3 690 m. W.NW. Anderhalfgraadiskan. Garoet, 3 v. Suez naar Port Said. Groote Beer, 4 v. Rotterdam te New York. Groote Kerk. 4 v. Adlen n. Port Said. Gaasterland, 3 300 m. NO. St. Pauis Rock. Gooiland, 3 105 m. ZW. Oporto. Gordias, 3 Algiers gepass. Gibraltar. Hector, 4 te Lissabon. IT era, 3 v. Kingston n. Cienfuegos. Hercules, pass. 3 Finisterre n. Tunis. Hermes, 3 v. La Guaira. Hersilia. 3 v. Barbados n. Port of Spain. Hoogkerk, pass. 4 Guard'afui n. Singapore. Harderwijk, 3 400 tn. W. Lands End., Helicon, 3 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince Hydra, 3 150 m. Z.ZW. Mona eil. Japara (KRL), 3 te Alexandria verm. 4 van Alexandrië naar Halifax. Jagersfontein, 3 v. Amsterdam te Bremen. Juliana, 3 190 m. ZW. Ouessant. Kieldrecht, 3 v. Yokohama n. Rotterdam. Karaton, 3 v. Palembang n. Muntok. Kartiika. 3 v. Tj. Prio'k n. Soerabaja. Kaiahahi, 3 te Ternate. Langkoeas. 2 v. Port Said naar Suez. Lekkerkerk, pass. 2 Kp. Comorin n. Bombay. Liseta 3 v. Pulu Sambu n. Port Dickson. Loosdrecht, pass. 3 Perim n. Aden. Lucita, 3 v. Heysham n. Old Killpatrick. Laertes, 4 van Singapore n. Belawan. Lnngkoeas. 3 17 u. v. Suez naar Djedid'ah. Lindekerk. pass. 4 Kp. St. Vincent n. Hamburg. Leersum, 33 950 m. O. Bermuda. Leuvekerk, 3 40 m. ZO. Kp. St. Vincent. Lekhaven, 3 v. Antwerpen n. Rotterdam. Lu na. pa.ss. 3 Bizerta n. Algiers. Maashaven, 4 Port Harcourt verw. Maaskerk. 3 v. Dakar. Malvina, 4 v. Sorong te Yokohama. Myoniia, 3 v. Rotterdam te Heysham. Maas, 3 ten anker bij Texel. Malea, 3 215 m. W.NW. Fernando Noronha. Mentor, 3 Lissabon gepass. Mitra. 3 260 m. Z. Bermuda. M'injak, 3 v. Makassar n. Ambon. Mapia. pass. 3 Lissabon. Mariekerk. 3 180 m. ZO. Str. Messina. Ma tar am, 3 op Thames ten anker. Mlrza. 3 t.h.v. Khorya Morya baai. Markelo, 4 40 m. N. Kp. ViTano. M er we die. 3 440 m. NO. Bermuda. Mod'jokerto, 4 14 u. v. Bremen n. Antw. Nestor, 3 v. Antwerpen te Rotterdam. Oranjestad. 3 780 m. W.ZW. Madeira. Omala, 3 280 m. O. ten Z. Malta. Orestes, 3 te Paramaribo. Polypbemuss, 4 v. Semarang te Tj. Priok. Prins Willem IIT, 4 te Brixhatn. Po el au Laut. 3 nog te Damman. Prints Fred. Hendrik, 3 70 m. W. Gibraltar. Pygmalion, 3 v. Paramaribo n. Nickërie. Prins Alexander. 3 810 m. W.t.Z. Lands End. Prins Fred. Hendrik, pass. 3 Kp. Spartel. Prins Fred. Willem, 3 85 m. NO. Algiers. Pygmalion, 3 v. Paramaribo te Nieuw Nickerie Raki. 4 v. Bahrein n. Bombay. Rijnikerk, 3 v. Barcelona n. Antwerpen. Rotula, 3 340 m. O.ZO. Bermuda. Boetes. 3 v. Grenada n. St. Vincent. Ridderkerk. 3 ten Noorden Golf v. Solium n. Port Said. Reyniersz. 4 v. Gorontalo n. Menado. Roebiah. 3 670 m. V/. Guam. Salawati. pass. 3 ten 7. Kreta n. Algiers. Samarinda, 3 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Si ba jak. 3 te Tj. Priok. Stad Dordrecht 3 te Huelva. Saiidja, 3 v. Singapore n. Muliberry. Siglii. 4 te Kalia.nget. Sinabang. 4 v. Makassar te Semarang. Simalkep, 3 v. Aarhus n. Kopenhagen. Stad Vlaardlingen, 3 140 m. O. Shetlandse eil. Swartenlhondt, 3 v. Kwadang n. Menado. Si melken. 4 v. Aarhus te Kopenhagen. Sloterdüjk. 4 v. Hamburg n. Rotterdam. Stad Maastricht, pass. 4 Kp. Roca n. Gibraltar. Sunetta, 3 430 m. O. Guardafui. Samanigain, 3 510 m. O.t.N. Paramaribo. Stad Breda. 3 680 m. W.t.Z. Flores. Stad Maassluis, pass. 3 Nnorderkanaal. Tasman, 3 v. Kobe naar Hongkong. Tegelberg, 3 v. Durban n. Mauritius. Tiba. 3 v. Bremen naar New Orleans. Tomori, 3 v. Genua naar Londen. Tosari. 3 v. Priok n. Rotterdam via Singapore. Talisse, 4 te Aden. Tero, 3 900 m. W.ZW. Valentia. Triton, 3 v. Pta Cardon n. New York. Titus, pass. 3 Noordelijk v. Phillppeville. Tanikhaven T. 5 Sungeigerong verwacht. Ternate. 3 280 m. W. Minicoy. Tibia. 3 Kp. Selata-n gepass. Tiiluwah, 3 v. Makassar n. Ti. Priok. Tiimenteng. 3 120 m. ZW. Okinawa. Tiisadame. 3 280 m. O.NO. Diego Garcia. Tiitialengka. 3 220 m. N.NO. Tristan da Cunha Tomini, 3 495 m. O. Guardafui. Van Heutsz, 3 v. Beira n. Dar es Salaam. Veendam. 3 330 m. W. Scllly's n. Halifax. Van Riemsdijk. 3 v. Makassar n. Ambon. Waterman, 3 100 m. O.NO. Massawa n. Suez. Waal, pass. 3 18.30 u. Finisterre n. Beyrouth. We.sterdam, 3 v. Rotterdam te New Vork. Winsum, 3 bij S2 TJsel. 3 v. Kavalla n. Gibraltar. Zuiderkruis, pass. 3 Dakar n. Kaaostad. Zeeland (KRL). 3 250 m. O.NO. Fayal. Zijpenberg, pass. 3 Vlissingen. KLEINE VAART Atlas, 2 van Oran naar Messina. Albergen, 3 21 u. te Gent. Al ja, pass. 3 Vlissingen. Argo, pass. 3 Vlissingen. Aries, pass. 3 Vlissingen. Audiacia, pass. 3 Vlissingen. Amoudispolder, pass. 3 Cuessant. Att, 4 te Preston. Audacia, 4 bij Antwerpen. Binnenhaven, nacht 4-5 v. Port Lyautey te Rotterdam verwacht. Bermisse, 3 te Algiers. Baremdsz, pass. 3 Vlissingen. Beekbergen, 3 v. Belfast n. Swansea. Birmingham, 4 VIierede. Ba'b-T, 2 van Barcelona n. Dublin. Bellatrix, pass. 3 Vlissingen. Betty Anne, 4 voor de Hoek v. Holland. Bree Helle, 3 v. Rotterdam-n. Londen. Clothilda, 3 v. Vlissingen n. Noorwegen. Claes Compaen, 4 voor de Hoek v. Holland. Coolbaven, 3 ten anker Royal Sovereign. Citadel, pass. 3 Lumdy eil. Cornells Houtman, 3 in Was'hbaai. Da Capo, 3 in Dundalk baai. Doklaan, 4 mag te Goole. Diligentia, 4 bij Wight. Delta, verm. 3 v. Londen n. Termonde. Dormda, 3 v. Naestved n. Nykoping. Fiducia, 4 te Londen. Fiducia, 2 v. d. Tyne n. Harlingen. Fivel, pass. 3 Vlissingen. Gerry. 4 v. Halden n. West Hartlepool. Gaasterlamd, 4 v. Grangemouth n. Rotterdam. Goote. pass. 3 Vlissingen. Gruno, pass. 3 Vlissingen. Rartel, pass. 3 Vlissingen n. Antwerpen. Heron, pass. 3 Vlissingen. Onze neus voorbij. Na lang wikken en wegen heeft de rederij Groen toch maar besloten de Norma-Maria met haar kostelijke vangst heek, haai en rog naar Grimsby te sturen. Vrijdag gaat het schip daar naar de afslag, cm na de lossing di rect weer ter visserij te vertrekken. Geen Denelux. Een Deens kottertje, dat in IJmuiden met verse kabeljauw kwam aandragen, beschikte niet over de vereiste vergunning en moest met de vangst in het ruim het ruime sop weer op zoeken. Silverpitten van dc Haarlem. Vandaag was alleen ae Haarlem aan de markt met zijn 1700 kisten Silverpitt-haring, gesecon deerd door kustvissers met plat- en fijnvis. Morgen trawlerloos. De Vrijdagmarkt zal, voor zover thans bekend is, door geen enkele trawler bezócht worden. Weer een lichte verbetering. De markt bracht gisteren toch nog een paar verrassingen: de schelvis, die Maandag niet meer opbracht dan f 50 en waarvan de middenweek 400 kisten opleverde, bracht het tot f 60 en ook de braad steeg ongeveer een tientje per kist tot f 50. De regelprijs van de kabeljauw, die alweer in grote hoeveelheden present was, bewoog zich voor de grote soorten rond de f60 en tussen de f 35 en f 40 wat de lichtere kabeljauw betreft. Schol en tong bleven ongewijzigd: voor de grote schol werd f 13 betaald, de zet- schol deed f 26, de schol 2 f 20 en de drietjes kwamen tussen de f 15 en f 16 te recht. Laptong, die naar de filetverwerking ging, bracht f 1,95 op; voor groot- en kleinmiddelsoorten werd f 1,20 en voor de tong 2 f 1 neergelegd. Blanke tarbot deed het aardig met f 2,50 per kilo voor de wegers en f 90 voor de middelbot. Vikingbank veertien dagen. De hoog ste besommer van de Woensdagmarkt werd de Vikingbank met f 29.000 voor veertien dagen. De Sumatra en de Flamingo, die beide dertien dagen uit zijn geweest, no teerden f 26,500 en de Antje kreeg voor zijn 2300 kabeljauwen, die in 11 da^en buit werden gemaakt, f 8900. De tussen- boot Shamrock bracht voor de 12-daagse reis f 5100 mee en bij de loggers gaf de HD 87 weer eens de toon aan met f 8500, terwij] de KW. 67 f 5300 wist te besom men. Misère in Granton. Volgens „Fishing News" zijn twee trawlers van de vloot van Granton, de Inehgarrie en de Inchture aan Italië verkocht. De schepen zullen uit Genua opereren, nadat ze in Granton ge ruime tijd waren opgelegd. Er liggen nu nog 12 trawlers voor de wal in Granton en de kans is groot, dat er nog vier verkocht worden. Naar Amsterdam. De Uk. 73 arriveer de Woensdagmiddag in de vissershaven, loste alleen de 400 kilo tong en besloot de rest van de buit zoals schol, schar en wij ting in Amsterdam te verkopen, hopende daar een betere prijs voor de platvis te krijgen. Ook de Uk. 51 besloot naar Am sterdam door te stomen. Eindelijk. Een mooie reis maakte de IJmuider kotter met de Deense schipper Axel. Deze kotter is aan het snurren op schar en loste Woensdag bijna 100 kisten waarvoor f 2200 werd besomd. Dit was het eerste supcesj.e .vgn deze enige „winter- snurder". Marktbericht. Prijzen: Heilbot 3,60- 2,40, gr. tong 2-1,90, grm. tong 1,21-1,07, kim. tong 1.29-1,10, kl. tong I 1,19-1, kl. tong II 1,09-0,89, tarbot I 2,40-2,10, alles per k.g.; tongschar 94-86, schartong 31- 22,50, gr. schol 20-16, grm. schol 26-17, kim. schol 49-28, kl. schol I 37-22, kl. schol II 25-8, schar 28-13, bot 12-8, v. haring 20-14, makreel 32-22, gr. schelvis 64-48, grm. schelvis 65-52, kim. schelvis 60-52, kl. schelvis I 57-49, kl. schelvis II 18-17, wijting 27-9.20, gr. gul 48-33, mid. gul 42- 32, kl. gul 27-22, kl. wolf 46. Poontjes 27- 23, lommen 27-22, kl. koolvis zw. 35-26, kl. koolvis wit 31-30, alles per 50 kg.; gr. ka beljauw 108-56, gr. koolvis zw. 72-56, gr. koolvis wit 66-58, gr. leng 72-57, gr. wolf 104, alles per 125 kg. Aanvoer. 250 kisten tong en tarbot, 8 heilbot, 16 tongschar en schartong, 645 schol, 102 schar, 181 bot, 668 haring, 460 makreel, 475 schelvis, 1105 wijting, 710 kabeljauw en gul, 31 leng, 9 wolf, 19 poon, 171 koolvis, 60 diversen, totaal 4910 kisten. Tegen de wal. In de Vissershaven liggen twee schepen, de trawlers Limburgia en Tubantia voor enige tijd stil. Naar de directeur van cle N.V. Visserij Maatschap pij Limburgia ons meedeelde, is deze op legperiode nodig om de laatste stormschade aan de schepen te herstellen. Harold, 3 te Fred'erikstad. Haskerland, 2 te Goole. Henrica b, 3 v. G.jediser n. Gothenburg. Ho Haan. 4 nog te Honfleur. Hast I. 3 te Ellesmereport. Henrica, 3 te Belfast. Hondsrug, 3 te Great Yarmouth. Import, 4 v. Rotterdam te Oporto verwacht. Irene, pass. 3 Vlissinigen. Ingeborg, 3 v. Kalmar te Hamburg. Ilias, 5 van Amsterdam te Rotterdam. Jaga, pass. 3 Vlissingen Jokurna, 3 te Grangemouth. ■To, veim. 4 v. Londen n. Kopenhagen. Kemphaan, 3 v. Birkenhead n. Falmouth. Koeteneer, 3 v. Portsmouth te Roscoff. Larix, 3 v. Barcelona n. Huil. Lijnibaansgracht. pass. 3 Vlissingen. Lacra, 3 v. Kiel n. Rotterdam. Leny, 3 v. Methil n. Cuxhaven. Myfem, 4 v. Rouaan naar Parijs. Mypuck, 3 te Lohit'h. Myson, pass. 4 Lands End. Margaretha, 2 te Londen. Merwehaven, 3 v. Safi n. Mogador. Missouri, 2 te Teignmouth. Maasym, 3 bij Gravesend. Marcella, verm. 4 v. Grangemouth n. Shellhaven Markab, 4 v. Kopenhagen te Amsterdam verw. Mirfak. pass. 4 Ouessant. Monica. 4 v. Dublin te Belfast. Muphrid, 3 bij Le Havre n. Uddevalla. Nettie, 3 v. Gent naar Rotterdam. Nottingham, 4 v. Grangemouth n. Rotterdam. Necton, pass. 3 Vlissingen. Nieuwehaven, 4 nog te Stockholm. Njord, venn. 4 v. Casablanca n. Port Talbot. Nijenburgh, 3 3v. Middlesbro n. Rotterdam. Olive, pass. 2 Flambrohead. Peter. 3 te Garston. Pavo, 3 v. Rotterdam n. Londen. Palma, verm. 5 v. Rotterdam n. Dcogheda. Patria, pass. 3 Vlissingen. Pionier, 2 v. Portsmouth n. Roscoff. Prior, 4 nog te Fremington. Rapid, 3 van Rouaan naar Parijs. Rema. pass. 4 Casquets. Saba. 3 v. Invergordorn n. Aberdeen. Servus, pass. 3 Skerries. Sian, 3 Vivarborg n. Nakskov. Silvaplana, 3 te Vlissingen. Shamrock, 3 v. Hanisweert n. Londen. Sper. 4 in het Kanaal naar Gent. Swallow, verm. 3 v. Londen n. Bordeaux. Strijpe, 4 op de Elbe. Tilly, 2 v. Cork n. Loriënt. Theaono, 4 v. Dublin te Belfast. Tyro, 4 v. Teignmouth te Amsterdam verw. Union, pass. 3 Vlissingen. Urmajo, 3 v. Caen n. Londen. Viking, 3 v. Gothenburg n. Guernsey. Vrijburgh, 3 v. Casablanca te Rouaan. Westpoider. 4 bii Hansweert. Zwerver, pass. 2 Lizard. SLEEPVAART Loire. 3 v. Rotterdam te IJmuiden. Oceaan, met baggermolen 3 v. Rotterdam naar Southampton. Tyne, 3 v. Geelong te Rotterdam. Zwarte Zee, 3 v. Madras te Singapore. De verkeersweg van de Moerdijk naar Breda is weer vrijgegeven voor motoren en rijwielen. Een druk gebruik wordt er evenwel van deze verbinding nog niet gemaakt. Een motorrijder op weg naar Breda passeert een auto, die tijdens de overstroming in de zachte berm tussen de twee rijbanen is gespoeld en volkomen is weggezakt.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10