Stalin nog steeds bewusteloos, toestand blijft verslechteren Molotov leidt regering Georgi Malenkov de partij Weerbericht Verloren boeken Buitenlandse specialisten menen: Zijn einde Haarlems Dagblad Krupp's overeenkomst met de geallieerden Thans f 70,7 millioen voor Rampenfonds Eerste spoor van „Catharina Duyvis Nenni ziet Molotov als opvolger vorming driemanschap ook mogelijk Haarlem-Lichtstad in wording Sjah's echtgenote gaat reis maken Het woord is aan... Zweedse tanker na aanvaring gezonken Kamerlid D, de Loor burgemeester van Delft West-Rerlijn overvol met vluchtelingen Hij zit er nog warmpjes bij Helderse botter vond lichaam van matroos Alle 29 bemanningsleden ondanks dikke mist gered Voor Nationale Rampenfonds Mist belemmert luchtvervoer 67e JAARGANG No 201 Bureaux: Keunemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meerviietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 5 MAART 1953 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 297e JAARGANG No 48 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.op7,on-en Feestdagen Abonnement per week 4"' cent, per kwartaal 6.10. Franco per post 6.6b. - Girorekeniiv. 273107 ten name van Haarlems Dagblar: Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman WIJ BELEVEN DE BOEKENWEEK.Welk tijdstip zou beter aanleiding kunnen geven om bijzondere aandacht te vestigen op het boekenverlies, door intellectuelen geleden bij de overstromingsramp? Onze parlemen taire redacteur liet ons enkele dagen ge leden weten, dat dit onderwerp in de dage lijkse vergadering van de leiding van het Rampenfonds aan de orde zou komen. Het moet inmiddels zijn geschied. Het betreft de mensen, die in het gebied van de ramp werkzaam waren, of alweer zijn, in intel lectuele beroepen. Onze parlementaire re dacteur schreef Zaterdag: „zoals advocaten, artsen en notarissen, die door het verlies van bepaalde eigendommen (archieven, bibliotheken of medisch instrumentarium) zwaar getroffen zijn." Ge kunt het lijstje gemakkelijk aanvullen met: geestelijken, onderwijskrachten, tandartsen en zijt dan zeker nog niet aan het eind. Een overzicht van deze categorie getroffenen bezitten wij niet, maar het is duidelijk genoeg dat zij veel en velerlei gevallen moet tellen en dat voor al diegenen, wier vaklitteratuur en documentatie onmisbaar zijn bij hun werk, de snelst mogelijke vervanging van het ver lorene en onherstelbaar beschadigde abso lute noodzaak is. Ik zou daaraan willen toevoegen dat niet alleen het verlies van de vaklitteratuur maar ook dat van andere werken van grote betekenis is: het boeken bezit in een gehele streek des lands vormt een grondslag van geestelijke cultuur, die maar niet zo eens voor lange jaren ver dwijnen kan zonder dat dit ernstige schade aan het cultuurleven in die streek toe brengt. Juist in een landelijk gebied, waar men zoveel minder gelegenheid krijgt dan in de steden, om dit leven in velerlei vorm te ervaren. Men is er grotendeels verstoken van goede concerten, van toneelvoorstel lingen, van al die voordracht-avonden en lezingen die de verwende stedeling wel eens overdadig in aantal toeschijnen en die men hem op het platteland benijdt. Nu ik het gemis aan concerten genoemd heb komt ook meteen de gedachte op aan de muziek beoefening thuis, die voor zovelen een grote vreugde en een levensvervulling is: hoeveel muziekinstrumenten en muzieklitteratuur zijn verdwenen of vernield? Het betreft dus niet alleen boeken en de beroeps-in strumentaria van medici en tandartsen. Wij hebben Zaterdag de mogelijkheid geopperd, dat het Rampenfonds contact zou opnemen met de beroepsorganisaties van de getroffenen, bijvoorbeeld met de Konink lijke Ned. Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst, de Broederschap van Notarissen, de Orde van Advocaten. Het schijnt inderdaad logisch en gewenst, dat in de eerste plaats hun collega's zich hier mede bezighouden; ongetwijfeld zullen zij bereid zijn er het hunne toe bij te dragen. Inmiddels hebben wij de indruk gekregen dat bij het Rampenfonds initiatief van de zijde der organisaties op prijs gesteld zou worden en daar een belangstellend onthaal vinden. Dat worde dus hier aanbevolen. Wellicht is deze zaak al in een of meer ge vallen bij de hoofdbesturen der beroeps organisaties aan de orde gesteld. Als dat zo is: des te beter, want snelle voorziening in de nood is zeker ook op dit gebied gewenst. Het behoeft geen breedvoerig betoog, dat vervanging ook van deze verliezen voor de meeste betrokkenen een uiterst moeilijk, in vele gevallen onoplosbaar probleem moet zijn. Vooral als het mensen met opgroeien de kinderen betreft en als zij de vrije be roepen uitoefenen, waaraan geen pensioen verbonden is zodat zij een aanmerkelijk deel van hun inkomens aan verzekerings premies moeten besteden. Als de Boeken- week-1953, zo kort na de overstromings ramp gekomen, ertoe mocht bijdragen om deze bijzondere nood van de beoefenaars der intellectuele beroepen in Zeeland, Zuid holland en Noordbrabant in de volle aan dacht van al hun vakgenoten te brengen zal zij op een mooi extra-resultaat mogen bogen. R. P. BONN (Reuter). Alfred Krupp, de enige erfgenaam van de bekende wapenfa brikanten, zal op grond van de gistern on dertekende overeenkomst voor de kolen mijnen en staalfabrieken, die hij zal moeten verkopen, een schadevergoeding ontvangen van ongeveer 300 millioen Mark. Alfred Krupp werd bij een door Hitier in 1943 afgekondigde speciale wet tot enige eigenaar verklaard van het grote wapen concern van Friedrïch Krupp te Essen. Zijn aandeel in de staalfabrieken en kolenmij nen wordt omgezet in aandelen en rente dragende obligaties zonder stemrecht. Hij zal de aandelen moeten verkopen, maar mag de obligaties behouden. Volgens de overeenkomst worden twee maatschappijen voor de afwerking van staal, de maatschappij Capito und Klein te Düsseldorf (stalen platen) en de Westfali- sche Drahtindustrie (staaldraad) overge dragen aan twee familieleden, Krupps zus ter Irmgard Eilenstein en Krupps neef Ar nold von Bohlen und Halbach. Het gealli eerde toezicht op deze maatschappijen wordt opgeheven. Al zijn overige bezittingen zullen aan hem worden teruggegeven en het gealli eerde toezicht er op wordt opgeheven. Deze bezittingen worden door de rechtskundige adviseurs van Krupp geraamd op onge veer 100 millioen Mark en door geallieer de functionarissen op het dubbele. De gisteren getekende overeenkomst be paalt, dat Krupp wel heetgewalst staal en kleine hoeveelheden gelegeerd staal mag vervaardigen. In een vraaggesprek met het West- Duitse economische nieuwsbureau V.W.D. heeft de directeur van het Kruppconcern, Johannes Schroder, er de aandacht op ge vestigd, dat de overeenkomst, dat Krupp geen nieuwe belangen in de kolen- en staalindustrie mag verwerven, alleen geldt voor het gebied van de bondsrepubliek, dus niet voor het buitenland. Hij voegde hier echter aan toe, dat er op het ogenblik geen plannen bestaan om belangen in buiten landse kolen- en staalmaatschappijen te verwerven. 99 99 LONDEN, (Reuter). In een bericht van het Russische persbureau Tass, dat hedenochtend om 4.25 uur te Londen werd ontvangen, is gezegd, dat de gezondheidstoestand van Stalin de afgelopen 24 uur slecht was. De maarschalk verkeert nog steeds in diepe bewusteloosheid. Ademhaling en hartwerking blijven onregelmatig. In het bulletin wordt verder gezegd, dat de hersenbloeding die het gevolg was van hoge bloeddruk en aderver kalking, het geheel van de hersenen schade heeft toegebracht. De voor naamste ademhalingsfuncties zijn belemmerd. In de nacht van 3 op 4 Maart is de bloedsomloop slechter geworden en worden de symptonen van zuurstoftekort duidelijker. Door verschillende behandelingen ging in de morgen van 4 Maart de ademhaling wat beter, maar in de loop van de dag ging de toestand weer achteruit. Het ademhalingstempo werd 36 per mi nuut. De bloeddruk bleef hoog met een onregelmatige pols van 108 tot 116. Bij het aanbreken, van de dag woei van het Kremlin nog steeds de natio nale vlag in top. Gedurende de nacht was de vlag door schijnwerpers verlicht. Op vele plaatsen in de stad stonden groepjes mensen, die hun tranen de vrije loop lieten, voor de communique's. Een Londense specialist heeft verklaard dat uit het laatste bulletin blijkt, dat Stalins toestand aanmerkelijk slechter is geworden. „Het is onwaarschijnlijk dat de patiënt het haalt. Het einde kan elk ogen blik komen", zei hij. Deze mening wordt door Amerikaanse en Franse specialisten onderschreven. De Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinski, was Woensdagmiddag niet aanwezig, toen het debat over Korea in de politieke commissie van de U.N.O. werd hervat. De Sovjet-delegatie stond onder leiding van Zorin, die, enige minu ten voor het debat begon, arriveerde. Hij keek ernstig en op de vraag, of Stalins ziekte enige invloed op de loop van het debat zou hebben, antwoordde hij: „Dat is een kwestie van minder belang". Kort na Zorin kwam ook Zaroebin, de Sovjet-ambassadeur in de Verenigde Sta ten, het gebouw binnen. Op alle vragen van verslaggevers antwoordde hij met een kort: „Geen commentaar". Radio-Moskou zond geen lichte muziek uit. Elk uur werd het officiële bulletin over het „grote ongeluk", dat het land heeft getroffen, en de oproep om „een heid, geestkracht en waakzaamheid" van de ministerraad en det partijleiding her haald. Ook de Oost-Europese radiostations zondén Woensdag de gehele lag de offi ciële verklaring uit zonder enig commen taar. Het nieuws van Stalins toestand is in. alle landen als een algehele verrassing ger komen. Stalin had een jaar van grote ac tiviteit achter de rug, hij speelde een ac tieve rol bij het communistische partijcon gres in de herfst van het vorige jaar, hij sprak zijn eerste rede in meer dan vier jaar uit, schreef wat Russen beschouwen als een klassiek werk over de economie van het socialisme en ontving persoonlijk een aantal buitenlandse ambassadeurs en ministeries van Buitenlandse Zaken, die alleen meenden dat hij een goede gezond heid genoot. Eisenhowers boodschap President Eisenhower belegde Woensdag ochtend onmiddellijk een bespreking met de directeur van de centrale inlichtingen dienst, Allan Dulles, en de leden van de staf van het Witte Huis, toen hij het nieuws van Stalins ziekte vernam. Woensdagmiddag gaf de president een verklaring uit, waarin hij zei, dat op dit ogenblik in de geschiedenis de gedachten van de Amerikanen uitgaan naar de ge hele bevolking van de Sovjet-Unie. „Afgezien van de persoonlijkheid der re geringspersonen blijft ons gebed, dat de Almachtige zal blijven waken over het volk van dat uitgestrekte land om het de gelegenheid te verschaffen te leven in een wereld, waar alle mannen, vrouwen en kinderen in vrede en kameraadschap wonen", aldus Eisenhowers verklaring. De president heeft géén officiële bood schap van medeleven aan de Sovjet-am bassade te Washington gezonden, aldus verklaarde Eisenhowers perssecretaris, Hagerty. Gelovigen van allerlei gezindten Rus- sisch-Orthodoxen, Katholieken, Joden, Lutheranen, Mohammedanen en Boeddhis ten hebben in de gehele Sovjet-Unie gebeden voor Stalin. In de Moskouse ka thedraal vulde de menigte bijna het gehele gebouw. Patriarch Alexius prees de pre mier voor hetgeen hij had gedaan voor het welzijn van de kerk. Snikkende vrouwen en mannen bogen zich in gebed voorover. De graftombe van Lenin was als ge woonlijk voor het publiek geopend. De ge hele middag ging een lange file zwijgende Russen over het Rode Plein om de tombe van de stichter van de Sovjet-staat, te be zoeken, die ook na een hersenbloeding is overleden. Deelneming Lester Pearson, de Canadese voorzitter van de Assemblee van de U.N.O. heeft de Sovjet-delegatie bij de U.N.O. zijn mede leven betuigd met de ziekte van Stalin. Mr. J. Visser, de chef van het protocol van het Nederlandse ministerie van Bui tenlandse Zaken, heeft namens de Neder landse regering bij de ambassade van de U.S.S.R. naar de gezondheidstoestand van maarschalk Stalin geïnformeerd en ver zocht de beste wensen voor zijn gezond heid te willen overbrengen. Premier Churchill heeft de Russische ambassadeur te Londen, Gromyko, een boodschap doen toekomen, waarin hij zijn medeleven betuigt en vraagt, op de hoogte te worden gehouden van de gezondheids toestand van Stalin. Tot gisteravond is bti het Nationaal Rampenfonds in totaal 70.7 millioen gul den binnengekomen. Een dag te voren was het totaal iets over de 70 millioen. Als een der vele acties, ondernomen om geld bijeen te brengen voor de opbouw en de herstellingen, welke nodig zijn na de verschrikkelijke natuurramp, c'le het Zuidwestelijk deel van ons land trof, heeft de Utrechtse firma C. J. Begeer aan de beeldhouwer Maarten Pauw opdracht ge geven tot het vervaardigen van een her inneringspenning. De netto opbrengst hiervan komt geheel ten bate van het Na tionale Rampenfonds. De Helderse botter HD 14 heeft gister middag te omstreeks vier uur het stoffe lijk overschot van een van de opvarenden van de trawler „Catharina Duyvis", die in de nacht van 31 Januari op de Noordzee verging, in de haven van IJmuiden aan land gebracht. De bemanning van de HD 14 heeft het lichaam in de netten gekregen op 35 mijl ten Noord-Westen van IJmuiden. Het eer ste spoor dat hiermee, een maand na het vergaan van de trawler, is gevonden, bleek het stoffelijk overschot te zijn van de gehuwde matroos Gerrit Visser, wo nende te IJmuiden, geboren 25 Mei 1925. De teraardebestelling is nog niet bekend. Het onderzoek door de Scheepvaartin spectie naar de ramp heeft zich tot nu toe moeten bepalen lot het verhoren van schippers, die zich tijdens de storm, waar in de Duyvis verging, in de nabijheid be vonden. LONDEN (United Press en Reuter) Molotov heeft de taken van fungerend eerste minister van Sovjet-Rusland op zich genomen en Georgi Malenkov heeft de lei ding van de Russische communistische partij overgenomen, volgens de inlichtin gen die in Londen binnenkwamen. De kwestie van permanente opvolging zal beslist worden door een speciale bijeen komst van het centrale comité, die zou worden uitgeschreven indien de toestand van Stalin niet zou verbeteren of indien hij zou overlijden. Molotov en Malenkov zijn ook de eerste candidaten voor permanente opvolging. Ook wordt echter rekening ge houden met de mogelijkheid, dat een drie manschap (Molotov, Malenkov en Beria, de leider van de geheime politie) voorlopig de teugels in handen zal nemen. Pietro Nenni, een der leidende figuren uit de linkssocialistische beweging in Italië, die in Juli van het vorige jaar in Moskou met Stalin confereerde, heeft verklaard er niet aan te twijfelen, dat in geval van Stalins dood, Molotov de machtigste man in de Sovjet-Unie zou worden. „De dood van Stalin zou een stabiliserend element uit de internationale verhoudingen wegnemen," zei hij. Nenni's partij, de PS.I., werkt samen met de communistische partij. Nenni ontving de algelopen zomer in Moskoti uit handen van Stalin een „vredesprijs". Reuter meldt: In nauw met de Sovjet ambassade te Washington verbonden krin gen vertrouwt men er op, dat eventuele y .engen in de Sovjet-hiërarchie ylot zullen verlopen. In het algemeen vrezen officiële Ameri kaanse persoonlijkheden, die Stalin te Mos kou hebben ontmoet en die dikwijls met hem gesproken hebben, dat na hem man nen of groepen aan de macht kunnen komen, die minder „voorzichtig en bezon nen" zijn. Diplomaten, die niet willen dat hun naam genoemd werd, verklaarden, dat „Stalin een zeer slim en voorzichtig man was. Hij was geduldig en ontwierp zijn plannen met inachtneming van de gevol gen van zijn besluiten. Het Politbureau oefende druk op hem uit, doch die wist hij te overwinnen. Zij voegden hieraan toe, dat Molotov en Beria, gezien hun lange samenwerking met Stalin, in het algemeen dezelfde politieke lijn volgden en op dezelfde manier rea geerden als Stalin. Malenkov is voor hen echter de grote onbekende. Averell Harriman, die van 1943 tot 1946 Amerikaans ambassadeur te Moskou was, heeft voorspeld dat na het. bewind van Stalin „een periode van uiterste spanning en terreur in geheel Rusland" haar intrede zal doen. „Deze spanningen zullen voort duren, tot Stalins opvolger zijn bekwaam heid kan bewijzen om de partij, de geheime politie en het leger, kortom het gehele Sovjet-apparaat te beheersen. Onbeheerst optreden door de nieuwe leiding op het Kremlin teneinde de aandacht van interne problemen af te wenden, kan ernstig ge vaar inhouden," aldus Harriman. Buitenlandse journalisten te Bonn mer ken op, dat kanselier Adenauer kort ge leden op een persconferentie heeft ver klaard, dat de strijd om Stalin's opvolging zeer wel de elementen van een wereld explosie in zich kan bergen. „Prawda", het orgaan der Russische com munistische partij, gaf zijn lezers het vol gende wachtwoord: „Eenheid, standvastig- hied en waakzaamheid, nu de ramp van kameraad Stalins ziekte het Russische volk I heeft getroffen." In een hoofdartikel onder de kop „De Ook de Grote Kerk wordt tijdens de Flora-wéken met floodlight verlicht. Met de aanleg van deze illuminatie is thans een begin gemaakt. Aan de achterzijde van hét kerkgebouw, bij de Oude Groenmarkt; bereikte men dit stemmige effect. TEHERAN (A.F.P.). Naar het Franse persbureau A.F.P. uit Teheran meldt, zal binnenkort de echtgenote van de Perzische Sjah, Soraja, om gezondheidsredenen Perzië verlaten en naar Europa reizen. Woensdag is aan drie bladen van de rechtse oppositie in Perzië en een blad van de communistische Toedeh-parti.j een ver schijningsverbod opgelegd. Tot dusver zijn in het geheel 148 arrestaties verricht. Woensdagochtend was het rustig in Te heran. De broer van de Sjah, Prins Abdol Reza Pahlevi, is Woensdag uit de Perzische hoofdstad naar India vertrokken. De Perzische minister van Buitenlandse Zaken, Hoessein Fatemi, heeft Woensdag buitenlandse correspondenten in Perzië ge waarschuwd dat zij „de gebeurtenissen in Perzië in de berichten aan hun bladen niet '•erkeerd mogen uitleggen." „Gedurende de jongste crisis hebben en kele buitenlandse journalisten gepoogd het gebeurde uit te leggen in de geest van die mogendheden, die op onze val wachten. Doch deze mogendheden moeten zich voor ogen stellen, dat onze binnenlandse geschil len hun niet de gelegenheid zilllen ver schaffen daaruit voordeel te behalen," ver klaarde hij. Otto Weiss: In gezelschap gapen is vooral dan onbetamelijk, wanneer er alle re den toe bestaat. Malenkov grote eenheid van de partij en het volk" zegt de „Prawda": „Kameraad Stalin heeft er voortdurend de nadruk op gelegd, dat de partij de arbeidersklasse niet kan leiden en van overwinning tot overwinning voe ren, indien zij niet verbonden is met de niet in partijverband georganiseerde massa als er geen solidariteit bestaat tussen de partij en de buiten haar staande massa. Het Sovjet-sociale systeem verenigt communis ten en partijlozen in één collectieve een heid. De gemeenschap heeft vertrouwen in de partij en het gehele Russische volk zal de grootste eenheid, standvastigheid en waakzaamheid aan de dag leggen". In de afgelopen nacht om 00.40 uur is in het Kanaal, 60 mijl ten Noordwesten van Oostende, het 3823 ton metende Zweedse schip „Rigel" gezonken na een aanvaring met het Italiaanse schip „Senegal". Van de bemanning, die 30 koppen telt, zijn er 29 opgepikt door het Britse s.s. „Arnhem", dat een dienst tussen Harwich en Hoek van Holland onderhoudt. De 30ste, de tweede machinist, werd opgepikt door de „Sene gal". De Senegal heeft geen ernstige schade. De aanvaring geschiedde bij dichte mist, de reddingboot van Walton-on-Naze (Es sex), de sleepboot „Schelde" uit Vlissingen en de reddingsboot „President Wiersma" uit Breskens voeren uit, maar behoefden geen dienst, te doen. De „Rigel" een schip van 48 jaar oud, is eigendom van de rederij „Iris" te Stock holm. De „Arnhem" is tegen het aanbreken van de dag in Hoek van Holland aange komen. „Er hing een zware mist," zei de gezag voerder van het Zweedse schip, kapitein Sigurd Erdtman uit Stockholm. Uit zijn spaarzame mededelingen valt af te leiden, dat na de aanvaring alles zeer snel in zijn werk ging. Na een minuut zaten 29 opva renden van de Zweed al in de reddingboot, waarna de „Rigel" zonk. Dit was de gehele bemanning op één na. Dit dertigste lid, de tweede machinist H. Carlsen uit Oxelosund, werd door de Italiaanse boot opgepikt. „Het was zo mistig," zei kapitein Harold Pickering, gezagvoerder van de „Arnhem", „dat ik de reddingboot, waarmee de 29 op varenden zich in veiligheid hadden ge bracht, nauwelijks kon zien, toen deze langszij van de Arnhem lag." De senaat van de rijksuniversiteit te Groningen heeft besloten, het eredoctoraat in de rechtsgeleerdheid aan te bieden aan de heer E. H. Ebels, Commissaris der Ko ningin in de provincie Groningen. Prof. mr. E. H. 's Jacob, hoogleraar in het staats recht, zal als promotor optreden. Nagekomen bijdrage van de Kegelclub Daar Rolt Ie 50.—; Dancing H. K. B. ƒ22,-; Sijlsje ƒ5,—; M. O. Z. ƒ10,— Verjaardag 2,50; Kinderen Ramakers 2,Collecte Verjaardag Ma Knibbe 10.55; Mrs. de Ch. Bristol 10,Jip uit Indonesië 10,W. ƒ5,Saldo opgeheven leeskring K. en K. ƒ41,62; Overwerk en toeslag personeel C. Hartendorp ƒ500, De hierboven vermelde bedragen zijn reeds door ons aan het Nationaal Rampen fonds overgemaakt. Bij Koninklijk Besluit is met ingang van ,15 Maart benoemd tot burgemeester van Delft de heer D. de Loor (P.v.d.A.), lid van de Tweede Kamer en lid van Gedepu teerde Staten van Friesland. De heer De Loor zal geen lid blijven van de Tweede Kamer. Onze parlementaire redacteur schrijft: Hier en daar kon ik in parlementaire kring enige verbazing waarnemen naar aanleiding van de benoeming van het Tweede Kamerlid de heer D. de Loor tot burgemeester van Delft. Deze afgevaardig de behoort tot die Kamerleden, die op zich zelf wel goede krachten in 's lands verga derzaal zijn, maar ook niet meer dan dat. Hij werd opgeleid voor de onderwijzers- acte aan de Hervormde Normaalschool te Rotterdam, voor de hoofdacte aan de Ge meentelijke Kweekschool aldaar, voor pae- dagogiek aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en aan de Vrije Universiteit te Amsterdam. Zijn loopbaan lag op onderwijsgebied. Plaatselijk was hij leraar aan de Hervorm de Kweekschool te Leeuwarden van 1928 tot 1946, en sedert dat jaar is hij lid van Gedeputeerde Staten van Friesland. De vraag kan rijzen in hoeverre of dit alles tezamen de nieuwbenoemde nu werkelijk de best aangewezene voor het geenszins onbelangrijke burgemeesterschap als dat van Delft doet zijn. Hier schijnt de politiek wel een zeer belangrijke duit in het zakje te hebben gedaan. Op grond van de samen stelling van het Delfts kiezerscorps, zoals deze ook tot uitdrukking komt in de raad van deze gemeente, ging de voorkeur uit naar iemand behorende tot de Partij van de Arbeid, die echter tevens bepaald tot Protestantse godsdienstige kringen moest behoren. Dientengevolge zou de minister raad uiteindelijk besloten hebben om aan de heer De Loor de voorkeur te geven boven andere candidaten, die overigens misschien in Delft beter op hun plaats zou den zijn, maar die niet aan de hier vermel de politieke eisen voldeden. Het valt moei lijk aan de indruk te ontkomen dat de overwegingen-waarop hier gezinspeeld is de doorslag hebben gegeven. Zo zou dan in sommiger ogen plaats bestaan voor de stel ling dat men in het gegeven geval een voor beeld heeft van een teveel aan politiek bij deze burgemeestersbenoeming. Natuurlijk heeft zich ook wel de moeilijkheid voorge daan dat anderen, die eveneens tot de P. v. d. A. behoren en bovendien Protestants Christelijk zijn, maar nog meer dan de heer De Loor voor de post van burgervader in de stad van de Technische Hogeschool ge schikt schenen, niet bereid waren hiervoor in aanmerking te komen. Dit neemt niet weg dat het, gegeven alle factoren, naar de mening van personen die los van staatkun dige overwegingen deze zaak bekijken, een wellicht juister beleid geweest zou zijn dan maar een van de twee politieke eisen te laten vallen. BONN. (Reuter). De West-Duitse kanselier. Adenauer, heeft de geallieerde Hoge Commissarissen verzocht om militai re vliegtuigen voor het vervoer van Oost- Duitse vluchtelingen uit West-Berlijn naar West-Duitsland. De kanselier deed ook een beroep op de bevolking van de Sovjet- zóne, slechts in geval van absolute nood zakelijkheid naar bet Westen te komen. Adenauer zeide voor de Bondsdag, dat de mist thans het vervoer van vluchtelingen naar West-Duitsland belemmert. De kam- yen in West-Berlijn zijn overvol. Volgens vice-kanselier Franz Blücher heeft. Arnold Roerholt, de vertegenwoor diger in West-Duitsland van de Hoge Commissaris van de UNO voor de vluch telingen, bij een onderhoud Woensdagmor gen gezegd, dat het Duitse vluchtelingen probleem thans beschouwd wordt als een internationaal probleem en dat er hulp uit het buitenland zou komen. Adenauer en Blücher deden hun mede delingen bij de aanvang van een debat over een vluchtelingenwet waartegen de communisten scherp gekant zijn. De wet werd zonder verdere bespreking goedgekeurd. De communisten stemden te gen. OOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOCXDOOOOCOOOOOOOOCCXDOOOOCOOOOOOOCO AANHOUDEND RUSTIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Overwegend droog weer met in de nacht en ochtend bijna overal laaghan gende bewolking of mist. Overdag plaatselijk opklaringen. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 6 Maart Zon. op 7.16 uur. onder 18.28 uur. Maan op 0.14 uur, onder 8.31 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 5 Maart Hoog water: 6.20 en 18.32 uur. Laag water: 1.59 en 14 21 uur. Vrijdag 6 Maart Hoog water: 6.52 en 19.09 uur. Laag water: 2.30 en 14.52 uur.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1