Eerste Kamer keurt begroting van Binnenlandse Zaken goed Rechtvaardiging van inundatie van Walcheren door RAF in 1944 El Wal wordt de 5000e? RHEUMIN Wereldnieuws Zcch ió hei zo r Geen beroepsmogelijk heid voor F 221'ers De radio geeft Vrijdag LOOSJES Vroeger Brits bevelhebber over de strijd om de Scheldemond Herstel „Willem Ruys" kostte een millioen PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Zierikzeese middenstand in het ongelijk gesteld J DONDERDAG 5 MAART 1953 Inval in speelgelegenheid te Amsterdam Protesttelegram „Door de Eeuwen Trouw" BRILLEN voor Tweede radar-installatie aangebracht Koelwagen voor vliegtuigen Burgemeester maakte geen misbruik van zijn gezag Concert in Londen levert 35 mille op Kerkelijk Nieuws "N Wonderen der schepping (Van onze parlementaire redacteur) De minister van Binnenlandse Zaken, prof. B e e 1, heeft gisteren in de ver gadering der Eerste Kamer geantwoord op de opmerkingen, welke bij de beraadslaging over de begroting van zijn departement zijn gemaakt. Geen enkele bedoeling mag er achter worden gezocht, dat Nieuw Guinea niet in de staatsalmanak is genoemd. De staatsalmanak zal alsnog van een inlegvel letje worden voorzien om deze ook door minister Beel betreurde vergissing te her stellen. Aldus kreeg prof. Gerretson (C.H.) op dit punt zijn zin. Het wetsontwerp in zake leesbibliotheken zal zich tot jeugd bibliotheken beperken en niet de drukpers vrijheid aantasten, zo klonk het ter gerust stelling van mr. Van Walsum (Arbeid). Over het vraagstuk van de na de bevrij ding ontslagen functionarissen, die niet wegens ontrouw aan het vaderland zijn weggezuiverd, maar wel ontslagen zijn om dat zij zich toch wat slap hadden gedragen, op deze personen is 't Koninklijk Besluit F 221 van toepassing; vandaar dat zij als „de F 221'ers worden aangeduid ver klaarde minister Beel, dat de ongerustheid in de Kamer over het in deze gevoerde be leid hem met zorg vervulde. Als men door een wetswijziging de mogelijkheid van be roep voor de F 221'ers opent, zou dit onder meer inhouden dat men feiten moet onder zoeken, die meer dan acht jaar geleden hebben plaats gevonden. De ervaring leert, dat zulks niet te doen is. Daarom kan de minister zeer tot zijn leedwezen op dit denkbeeld niet ingaan. Wel was hij bereid, na beraad binnen het kabinet, met de voor zitters van de beide Kamers in overleg te treden om te zoeken naar een oplossing, waardoor de Kamers nader over de toepas sing van het besluit F 221 zouden kunnen worden ingelicht. Een ander hoofdpunt uit het debat betrof de ambtenarenzaken. Door een publicatie van de ambtenarenbonden over mededelin gen in de Memorie van Antwoord over plannen tot salarisverhoging voor de mid dengroepen en hogere klassen van ambte naren, was de minister onaangenaam ge troffen. Zijn mededelingen in de memorie waren, 'n kleine vergissing daargelaten, vol komen juist. Nog dit jaar hoopt de minister een eerste stap te zetten op de weg naar gedeeltelijke oplossing van het probleem der gemeente-classificatie. Speciaal voor burgemeesters van kleine gemeenten zal op korte termijn salarisverbetering worden nagestreefd. Dit waren wel de voornaamste gedeelten uit het betoog van minister Beel, die nog enige opmerkingen maakte over het percentage voor uitkeringen uit het ge meentefonds. Over de Bescherming Bur gerbevolking vernam men voorts, dat zich 36.335 vrijwilligers hebben aangemeld, zo- ADVERTENT1E N.V. Koninklijke Pharmaceutljche Fabrieken v/h Brocades - Stheeman Pharmacia dat met het vrijwilligersstelsel kan worden volstaan. In het kabinet zal men de moge lijkheid bespreken deze organisatie ook bij rampen, die geen verband houden met oor log, te kunnen inschakelen. Wat het politie- vraagstuk betreft, bleek ook de minister veel aantrekkelijks te zien in het rapport van de commissie van de Vereniging van Nederlandse gemeenten, al achtte hij het wel wat eenzijdig in gemeentelijke richting. Na re- en duplieken nam de Kamer de begroting van Binnenlandse Zaken zonder hoofdelijke stemming aan, met aantekening van het „tegen" der communistische fractie. De Amsterdamse politie heeft een inval gedaan in een huis aan de Sarphatistraat. Zij trof zes mannen en twee vrouwen aan, die aan het roulettespelen waren. Zes van de acht waren Amsterdammers, de twee overigen, een man en een vrouw, kwamen uit Haarlem. Na verhoor werden vijf van hen in vrijheid gesteld. De 53- jarige bewoner van het huis en de 42- jarige croupier en bankhouder, en een der spelers, een rubberbewerker werden vast gehouden, de laatste omdat men op hem enkele honderden Zwitserse francs aan trof. Een bedrag van f 5100, de roulette en de fiches werden in beslag genomen. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws.. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Kinderen en mensen, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel. 11.20 Radiofeuilleton. 11.40 Alt en piano. 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Metropole-orkest. 13.50 Platen. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Vierhandig piano spel. 14.50 Voordracht. 15.10 Bas-bariton en piano. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Hoorspel. 19.00 Platen. 19.10 Boeven, burgers en brigadiers, klankbeeld. 19.30 Vreugde en verdriet, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.15 Joodse volksliederen. 20.30 Reportage. 20.40 Aanpassing, causerie. 21.00 Het hangt aan de muur en het tikt. 21.25 Lichte muziek. 21.50 Buitenlands week overzicht. 22.05 Pianorecital. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.30 24.00 Orgel. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Pianorecital. 11.30 Platen. 12.30 Land en tuinbouwmedcdelingen. 12.33 Gevarieerde muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal dubbelkwartet. 13.45 Platen. 14.00 Met oog en oor de wereld door, filmles. 14.30 Omroeporkest en solist. 15.15 Voordracht. 15.35 Platen. 16.00 Hoe maakt men een warme bak om vroeg te zaaien, causerie. 16.15 Pla ten. 17.00 Kamermuziek. 17.30 Militaire repor tage. 17.40 Platen. 17.45 Fries programma. 18.00 Platen. 18.10 Een goed woord voor een goede zaak. 18.15 Amusementsmuziek. 18.40 Huismuziek. 19.00 Nieuws. 19.10 Regerings uitzending: Verklaring en Toelichting. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.00 Orgel. 20.40 Metropole Orkest. 21.10 Vincent van Gogh, reportage-klankbeeld. 21.30 Gewijde muziek. 22.00 Lichte muziek. 22.25 Algemene Kunst rubriek. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Het Evangelie in Esperanto. 23.30—24.00 Platen. TELEVISIE (A.V.R.O.) 20.1521.45 Actualiteiten; Documentair boekenprogramma; Weerpraatje; Fragm. „Song of Russia", film; „Briefgeheim", één- acter. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 16.00 Kamerorkest en solisten. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 18.25 Kroniek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.05 Platen. 20.15 Symphonie-orkest en solist. (In de pauze: Kunstoverzicht). 22.00 Nieuws. 22.10 Causerie. 22.15 Iternationale radio universiteit. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Overzicht van de weekbladen. (224 en 49 m.). Gisteren heeft de directeur van het Nationaal Rampenfonds, luitenant-generaal P. Alons, in de gemeente Ridderkerk de eerste cheque groot f 500.van het fonds uit gereikt aan het getroffen gezin Pieter Weeda te Slikkerveer. Vele autoriteiten waren hierbij tegenwoordig. ZATERDAG LAATSTE DAG BOEKENWEEK GESCHENK TIEN VERHALEN Tel. 17472 Tel. 23991 Grote Houtstraat 100 Rijksstraatweg 125 De stichting „Door de Eeuwen Trouw" heeft een Ambon-avond gehouden in de Dierentuin te 's-Gravenhage. Tijdens deze vergadering besloot men een telegram te sturen aan de minister president, waarin onder meer geprotesteerd wordt tegen de gevangenhouding van ministers en begeleidende missies der republiek Zuid-Molukken op Nieuw Guinea. Aanwending van dit gebiedsdeel als ge vangenis ten behoeve van de republiek In donesië geeft steun aan aanspraken van Indonesië op dit gebied, zo wordt in het telegram gezegd. „Ook loslaten van het door Nederland gegarandeerde zelfbeschikkingsrecht door opoffering van Zuid-Molukken steunt de aanspraken van Indonesië op Nieuw Guinea omdat Nederland het morele recht verliest zich alsnog op te werpen als paladijn voor zelfbeschikkingsrecht der Papoea's." ADVERTENTIE PW fjff/Sm FALCON REGENJASSEN Benoemd is tot burgemeester van Heer- de jhr. W. H. van de Poll, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burge meester van Elburg. Dankzij de gaten, die Britse bommen werpers gedurende de eerste helft van October 1944 in de dijken van Walcheren gooiden, wisten de Amerikaanse legers in België het hevige Duitse offensief, dat veldmaarschalk Von Rundstedt midden De cember van dat jaar in de Ardennen be gon, vrij spoedig tot staan te brengen. In dien Walcheren niet opzettelijk onder wa ter was gezet, dan zouden de Canadese en Britse legers 3 tot 6 weken meer tijd no dig hebben gehad om de Noordzijde van de Scheldemond van Duitsers te zuiveren, zo dat dan een veilige intocht in de Antwerp se haven van geallieerde schepen met ben zine en ammunitie pas tijdens de Kerst dagen mogelijk zou zijn geweest. De geal lieerde operaties op Walcheren hebben door de overstroming van het eiland kost bare tijd uitgespaard, want nu kwamen de eerste geallieerde schepen reeds begin De cember in Antwerpen met hun legervoor- raden aan. Indien dat niet geschied was, zouden de onontbeerlijke voorraden voor de Amerikaanse legers over land uit Nor- mandië hebben moeten komen, hetgeen ernstige vertraging in de aanvoer zou heb ben betekend. „Dit is de rechtvaardiging van de bom bardementen op Walcheren's dijken", zei gisteravond de voormalige Britse generaal E. HakewiU Smith, bevelhebber van de 52e Lowland-divisie, die de operaties in Zeeland in de herfst van 1944 geleid heeft. Hij hield een lezing voor het genootschap Nederland-F/ngeland in Amsterdam, waar bij hij tal van wetenswaardigheden bij deze l'ase van de strijd vertelde. De geallieerde legers hadden het geluk, dat bij hun opmars de haven van Ant werpen onbeschadigd in hun handen viel, maar zowel in Zeeuws-Vlaanderen <dus de Zuidelijk bank van de Scheldemond) als op Zuid-Beveiand en Walcheren (de Noordelijke Bank) hielden de Duitsers stand. Daardoor was een vrije doorvaart naar Antwerpen onmogelijk en de haven van geen enkel nut. De verovering van Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland geschiedde tamelijk vlot, maar de smalle dijk van het laatst ge noemde eiland naar Walcheren werd dooi de Duitsers onder zulk hevig vuur gehou den dat Walcheren van die kant een on neembaar bolwerk bleek. Daarom hebben vliegtuigen van de R.A.F. op vier plaatsen de dijken van Walcheren stuk gegooid. On geveer 48 uur tevoren waren pamfletten voor de bevolking uitgestrooid, terwijl de B.B.C. in haar uitzendingen voor Neder land waarschuwingen uitzond. De bevol king werd aangeraden de lage delen van het eiland te verlaten, omdat er gaten in de dijken zouden worden gegooid. Voorzo ver de generaal bekend was geworden, heeft men dit advies opgevolgd. Als gevolg daarvan bevonden zich bij de bevrijding van Middelburg 56.000 burgers in de stad en 3000 Duitse militairen. Een zeer groot deel van het eiland liep onder water. Slechts de duinen staken er boven uit en alleen aan de Oostkant bleef een deel droog. Stunt Uitvoerig beschreef de vroegere Britse bevelhebber de verovering van Walcheren. Vlissingen werd op 3 November genomen, nadat een laatste bolwerk, het „Grand Hólel Brittannia", waarin het Duitse hoofdkwartier was en waaruit van alle kanten gevuurd werd, op nogal zonder linge wijze in Britse handen kwam. „Een jonge officier, voor wiens gebrek aan intellect ik eigenlijk geen woor den heb, haalde het in zijn hoofd om op halsbrekende wijze tegen een regen pijp op te klimmen. De Duitsers hiel den zich achter versterkingen op het. dak schuil.Toen onze man zijn van in spanning rood geworden gezicht boven die versterkingen uitstak, gaven ze zich echter prompt over. Ze hadden niet eens een geweer nodig had. Ze hadden hem met één trap naar be neden kunnen stoten", aldus de spre ker. De bezetting van Middelburg kwam ten slotte ook cp een merkwaardig simpele wijze tot stand. De generaal kreeg van de B.S. in Middelburg de volgende boodschap: „Het is vrij zeker, dat u Middelburg zon der slag of stoot kunt nemen, indien u tanks zendt. De Duitse luitenant-generaal Daser in Middelburg beschouwt het als een erezaak voor 'het Duitse leger, dat hij zich niet zonder meer aan infanterietroepen al leen overgeeft, hij kan dit echter wel doen, indien er tanks komen, omdat hij zelf daarover niet beschikt en dan voor overmacht moet buigen". Maar hij had geen tanks, wel amphibische voertuigen, die uiterlijk iets op tanks lijken, doch die gemakkelijk met kogels kunnen worden doorzeefd. Er waren er na de overtocht over de Schelde van de 56 nog 9 over. Ieder met 100 man bemand aanvaardden zij de tocht dwars door de overstroomde gebieden. Des middags om 5 uur reden zij van de Westelijke zijde Middelburg bin- ADVERTENT1E veraf en /lezenN GR. HOUTSTR. NAAST LUXOR nen, terwijl de Duitsers de handen vol hadden aan een schijnaanval. Veel werd er niet meer gevochten. Een Schotse majoor zocht diezelfde avond de Duitse luitenant-generaal Daser in zijn hoofdkwartier in de stad o-p en verzocht hem opdracht te geven de strijd te staken. „U bent slechts een majoor", zei deze Duitse bevelhebber. „Ik kan me niet aan u overgeven. Daartoe moet ik minstens een kolonel hebben". De majoor, die op zijn schouders als te ken van zijn waardigheid alleen een kroontje droeg, ging naar buiten en ont deed een zijner officieren van twee sterren, die hij naast de kroon op zijn uniform liet naaien. Daarop ging hij weer naar binnen en zeide tegen generaal Daser: „Ik ben tot kolonel gepromoveerd", waarop alle moeilijkheden uit de weg waren ge ruimd en de overgave met een glas cham pagne beklonken werd. De „Willem Ruys" is hedenmiddag uit Rotterdam naar Djakarta vertrokken. Van de drie grote gaten, die door de aanvaring met de „Oranje" aan stuurboordzijde wa ren geslagen, was niets meer te zien. Vóór de aankomst in Rotterdam na de botsing waren aan Wilton-Fijenoord de maten van de nieuwe huidplaten en de spanten opge geven, zodat deze klaar waren toen het schip in Schiedam ging dokken. Ondanks tegenslag door de watersnood, toen ook de werf onder water kwam te staan, zag Wil ton-Fijenoord kans in tweeëneenhalve week de reparatie te verrichten. Toen was er nog maar een dag of tien nodig om ook binnen in het schip, met name in de hutten, alle sporen van de aanvaring weg te werken. Alles bij elkaar heeft het extra oponthoud veertig dagen geduurd. De kosten van de reparatie hebben ruim een millioen gulden bedragen. Men heeft tevens het vlaggeschip van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd met een tweede radar-apparaat uitgerust en voor zien van een nieuwe vinding, de zogenaam de reflexie-plotter, die het mogelijk maakt het beeld van een in de omgeving varend schip te registreren. De „Willem Ruys" is het eerste Nederlandse schip, dat met een dergelijk systeem is uitgerust. Technici van de K.L.M. hebben een koel wagen ontworpen, waarmee het mogelijk is op de grond staande vliegtuigen, die aan de felle tropenzon zijn blootgesteld, te koelen. De nieuwe koelwagen wordt bin nenkort van Amsterdam naar Calcutta vervoerd. De wagen is in staat om, als de lemperatuur in Calcutta 110 graden Fahrenheit is, in 20 minuten tijds de tem peratuur in een vliegtuig tot 80 graden te koelen en vier uur achtereen op dit peil te houden. Van de ervaringen die in Cal cutta worden opgedaan zal het afhangen of meer van deze wagens zullen worden ge bouwd. 44. Terwijl het vliegtuig schijnbaar rustig naar de kust vloog, speelden zich daarbin nen wilde tonelen af. Het duurde even, voor het tot de spionnen doordrong, dat Panda de geheime brief had opgegeten maar toen zij dit een maal beseften, kende hun woede geen grenzen. .Brief helemaal opgegeten?", siste de kleine spion drei gend. „Tot.... hik.... het laatste hapje", antwoordde Panda, die van dit slecht te verteren ontbijt geweldig de hik had ge kregen. „Veelvrrrraat!"gromde de groot ste, zich wraakzuchtig op Panda werpend, „ik zal je krrrijgen!" „Wij hem uitpom pen!", riep de kleine. Vergeefs rukte Pat O'Nozel aan zijn boeien, om Panda te hulp t» komen; hij kon de spionnen alleen maar boos aankijken en hier trokken deze harde naturen zich niets van aan. Maar eindelijk scheen het tot de piloot door te dringen, dat zijn passagiers wel erg veel lawaai maakten. „Hela!", riep hij, zich omweri- -dend, „kunnen jullie niet wat kalmer zijn? Wat voeren jullie daar achter mijn rug uit?!" - De president van de rechtbank te Mid delburg heeft uitspraak gedaan in het kort geding dat door de middenstandscentrale van Zierikzee aanhangig was gemaakt tegen het gemeentebestuur. De zaak was namens de Zierikzeese mid denstandscentrale aanhangig gemaakt door een kapper en een eierenhandelaar. Zij hadden gevorderd dat het gemeentebestuur zou worden veroordeeld zich te onthouden van iedere maatregel, die aan eisers het verblijf binnen de gemeente Zierikzee direct of indirect verhinderde dan wel be moeilijkte. Op 13 Februari had de burgemeester van Zierikzee een officiële bekendmaking uitgegeven, gebaseerd op de artikelen 219 en 220 van de Gemeentewet. De eisers achtten deze last tot ontruiming onverbin dend en onrechtvaardig. Zij bestreden dat er van ernstige vrees voor het ontstaan van stoornis der openbare orde sprake zou zijn geweest. De beslissing of een nood toestand aanwezig is en of deze nood toestand maatregelen nodig maakt, is een kwestie van het beleid der overheid, die onttrokken is aan de controle van de bur gerlijke rechter. In artikel 220 der Ge meentewet is bovendien een administra tieve controle geschapen en bij de wijzi ging der Gemeentewet is in het zesde lid van dit artikel de tussenkomst van de rechter uitgesloten. Wat dit deel van de vordering betreft verklaarde de president zich dus onbevoegd. Voorts was door eisers gesteld, dat de burgemeester van de in genoemde artike len verleende bevoegdheid een gebruik had gemaakt, dat strijdig is met de bedoeling der wet. Eisers meenden, dat een burgemeester nimmer bevoegd zou zijn de gemeente naren met achterlating van al hun eigen dommen van huis en hof te verjagen. Volgens de president gaat dit verweer niet op. Uit de officiële bekendmaking bleek dat ontruiming moest geschieden volgens een bepaald plan. Het bevel goldt niet voor degenen, die een verblijfsvergun ning hadden. Van een algehele ontvolking van Zierikzee was dus geen sprake. Zou wel de gehele bevolking moeten evacueren, dan kan dit niet als een daad van wille keur worden aangemerkt. Uit de geschie denis van de wijziging in 1931 der Ge meentewet blijkt niet dat de wetgever ten aanzien van de omvang der te nemen maat regelen een bepaalde bedoeling zou heb ben gehad. Ook de omvang van het nood- besluit is een zuivere beleidskwestie en uit niets is gebleken, dat het besluit van de burgemeester op willekeur zou berus ten. Dit deel van de vordering werd de eisende partij ontzegd. In de Royal Albert Hall te Londen is Woensdagavond een concert uitgevoerd ten bate van de overstromingsslachtoffers in Engeland en Nederland. Het werd bij gewoond door Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh. F.r waren zesdui zend bezoekers. Het concert werd gege ven door het Lundens Philharmonisch or kest. Dirigenten waren Sir Adrian Boult en Eduard van Beinum. Het concert heeft 3500 pond sterling (ruim f 35.000) opge bracht. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Kerkdriel C. Beze- mer, cand. te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Harlingen (toez.) F. Bloemhof te Spannum; voor Ridderkerk, IT. Stolk te Scheveningen; vóór Poortvliet P. J. F. Lamens te Elspeef; voor Amers foort (als geestelijk verz. Zon en Schild) K. Luydendijk te Hees. Geref. kerken Tweetal te Leeuwarden, (vac. J. P. Prins) L. G. Pleysant te Stadskanaal en B. J. A. Streefkerk te Berkel. Beroepen te Hardenberg (vac. H. Swee- pe) L. Zwanenburg te Schonebeek; te Assen (3e pred.pl.) K. A. Schippers te Sib- culo-Kloosterhaar. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Uithuizen C. J. Breen, cand. te Amsterdam. Geref. gemeenten Bedankt voor Scherpenisse J. B. Bel te Krabbendijke. Tweetal te Ridderkerk: H. Ligtenberg te Rotterdam-W. en F. Mallan te Bruinisse. Bedankt voor Hilversum M. v. d. Kette rij te Alblasserdam. W Ziekte. De Italiaanse stoeterijen worden in de laatste tijd geteisterd door een. vreemde epidemie, die reeds, zover tot nu toe kan worden nagegaan, verliezen onder renpaarden hebben gebracht voor een bedrag van meer dan 100 millioen lire (f570.000). Deze epidemie, veroor zaakt door een virus, dat het embryo bij de paarden doodt, heeft reeds 45 merries van de Miani-stal aangetast, alsmede een vijftal van de stal van Ar- cari, die onlangs uit Engeland werden geïmporteerd. De door de ziekte ge troffen merries verliezen hun waarde, daar zij in de meeste gevallen daarna geen veulens meer kunnen werpen. Overval. Leden van de Mau-Mau hebben vier Afrikaanse politiemannen en de echtgenoten van twee van hen ver moord bij een overval op een politie post ten Noorden van Nanjoeki jn Kenya. Het gebouw werd platgebrand Twee andere Afrikaanse politiemannen wisten te ontsnappen. Protest. Volgens een mededeling van de „bond tegen de onmenselijkheid", die te West-Berlijn is gevestigd, is het bij de eerste compagnie van de pantser sectie van de eerste divisie Volkspoli- tie te Leipzig tot protesten gekomen te gen de kwaliteit van het voedsel. Eén afdeling staatspolitie zou de orde heb ben moeten herstellen. Dergelijke in cidenten zouden zich ook om dezelfde reden bij andere eenheden hebben voorgedaan. Bijster. De Franse politie is het spoor van de gebroeders Finaly, de jeugdige, Rooms-Katholiek gedoopte Joodse we zen, die aan hun familie moesten wor den teruggegeven, bijster geworden. De mogelijkheid is geopperd, dat de twee jongens over de Atlantische Oceaan ge voerd ziin. De politie in Europa en Amerika is verzocht, naar de vermis ten uit te zien. Advies. De adviesraad van het Ameri kaanse bureau voor wederzijdse bevei liging (M.S.A.) heeft een rapport ge publiceerd waarvan de conclusie is: „Wanneer de Verenigde StateA niet spoedig hun invoer vergroten, zal de export verminderen en zullen de in dustrie en de landbouw in Amerika er ernstig onder lijden". Volgens het rap port is de Amerikaanse handelspolitièK vaak in strijd met de buitenlandse po litiek, hetgeen de positie van de V.S. in de wereld verzwakt en een bedreiging vormt voor de versterking van de vrije wereld. Epidem'e. In Tokio is een mazelenepidemie uitgebroken. Zestig mensen zijn al ge storven en 1350 zijn ziek. De dienst voor de volksgezondheid verwacht, dat 900.000 mensen de ziekte zullen krij gen. Bezoek. Generaal Mark Clarck, de opper bevelhebber van de UNO in het. Verre Oosten, zal in het midden van deZe maand een bezoek aan Indo-China brengen, zo wordt te Tokio meegedeeld. Hij is uitgenodigd door Jean Le.tov.r- neau, de Franse minister voor Indo- China, om met eigen ogen waar te ne men wat Frankrijk doet ter bestrijding van de communistische Vietminh-op- standelingen. Ongenade. Het orgaan van .de Tsjecho- slo waakse communistische partij, dé „Rude. Pravo", heeft bekend gemaakt, dat het centrale comité van „de fede ratie van Tsjechoslo waakse antifascis tische strijders" zijn secretaris-generaal en lid van 't centrale comité, F. Erban, die een „Zionist" wordt genoemd, heeft uitgestoten, evenals het lid van het cen trale comité Anton Rasl, die „ofttmas- kerd is als een handlanger van de spion en verrader Reicin" (Reicin werd in het jongste procés 'vari Praag ter dood ver oordeeld). Vonnis. De Elzasser Charles Schmidt, die in de afgelopen oorlog als tolk is opge treden voor een afdeling van de Ges tapo, die in Frankrijk meer dan honderd gijzelaars heeft doodgeschoten, is Woens dag door een militair gerechtshof Van Bordeaux tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Het hoofd van de groep, Michael Hambrecht, is ter dood veroor deeld. Deze Gestapo-afdeling had haar basis te Perigueux, in Zuid-West- Frankrijk, ADVERTENTIE WE kennen vele voorbeelden van bloe men of planten die een bepaalde ge lijkenis vertonen met dieren denk maar aan de vlinderbloemigen of met organen van dieren zoals de leeuwenbekjes. Doch deze overeenkomsten zijn altijd slechts zeer oppervlakkig en kunnen niet anders verklaard worden dan uit een toevallige vorm-gelijkenis, veroorzaakt door het slacht Ophrys, heeft dit oppervlakkige oor deel op de achtergrond gedrongen. De bloemen van verscheidene soorten van dit geslacht gelijken n.l. zo sprekend op wijf jes van bepaalde insectensoorten, zoals bijen, vliegen, vlinders en spinnen, dat niet alleen de mens, maar ook de manne lijke vertegenwoordigers van die insecten soorten door de bloemen worden misleid. bouwplan van de bloem of de plant. Nie- Dit sluit natuurlijk het feit niet uit dat mand zal immers willen be weren dat het leeuwenbekje werkelijk precies op de muil van een leeuw lijkt en ook al zou dit wèl het geval zijn, dan kan er toch moeilijk een oor zakelijk verband bestaan. Dat een rups of een vlinder de ge- daante en de kleur aanneemt van een takje of een blad. is begrijpelijk wijl het dier door deze gelijkenis aan het ook van vijanden ontsnapt. Maar bij het leeuwenbekje en vele andere planten is een dergelijke opzet redelijkerwijze niet te veronderstellen. Nu groeit er in West-Australië een plant, de vogel-erwt., waarvan de bloemen in vorm en kleur een frappante gelijkenis vertonen met een kleine vogel. De kleur van de bloemen is groen-geel met paarse strepen, waardoor de indruk van veren wordt gewekt. Is deze overeenkomst toe vallig, of is zij slechts schijnbaar voor het oppervlakkig schouwende menselijke oog? Of heeft deze overeenkomst werkelijk doel en is zij dus opzettelijk? Nog niet zo lang geleden waren dit geen vraagstukken voor de mannen van weten schap, die in de natuur niets anders dan een mechanisme zagen en die de geest uit de stof wilden verklaren, inplaats van de stof uit de geest. Er werd aangenomen dat de vorm-overeenkomsten in de natuur op niet anders dan toeval be rusten. Maar een allermerkwaardigst feit dat zich voordoet bij het orchideeënge- om in de terminologie der materialisten te blijven deze gelijkenis steeds zuiver toeval lig zou kunnen zijn. Maar ook in hun ogen werd de zaak toch wel wat anders, toen geconstateerd werd dat deze bloemen de opvrouwelijke insecten gelijkende vormen no dig hebben voor hun voortplanting. De mannelijke insecten voeren in de ver onderstelling dat zij hun vrouwelijke part ner hebben ontmoet op deze orchideeën n.l. een schijnbevruchting uit, die voor de voortplanting van het insect uiteraard geen enkele waarde heeft, doch die voor de bloemen een levensbelang is omdat op deze wijze de bestuiving tot stand wordt ge bracht! Met dit verschijnsel weten zelfs degenen die het minutieus werkende leven in de natuur niet anders willen zien dan als één complex van „toevalligheden" geen raad. Wij zullen hen de overpeinzing laten, doch zouden u, vóór het sch.eiden van de markt, de vraag willen voorleggen of u met de gebrekkige en grove hulpmiddelen waarover u in het huishouden beschikt, in staat zoudt zijn de dikte van bijvoorbeeld een olie-molecuul te meten? Schudt niet mistroostig het hoofd, want u kunt het! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2