Frankrijk houdt vast aan zijn protocollen In Straatsburg komt thans gewijzigd ontwerp ter tafel Agenda voor Haarlem Interscholair Jeugdtournooi werd gebeurtenis van betekenis Op de bergen Europees leger weer in de knel Stalins ziekte wellicht nadelig voor totstandkoming der EVG Aflevering van nieuwe treinstellen vertraagd Het Europese statuut Sylvia van der Hoef; brandend temperament DONDERDAG 5 MAART 1953 3 N.S. geeft onrendabele lijnen nog een kans Relletjes in Athene „Klokken van Haarlem "'klonken in Concertzaal Maximumprijzen voor aardappelen vervallen Bewoners van Abbenes voor de Röntgen-lenzen Sonate-avond in Hillegom Rioleringswerken gegund Een bedrag van bijna 25.000 voor het Rampen fonds Burgerlijke Stand van Haarlem PARIJS (Reuter). De interimcommis sie van de Europese Verdedigingsgemeen- sehap heeft te Parijs op haar eerste bijeen komst sedert de vorige week te Rome ge houden conferentie van ministers van Bui tenlandse Zaken een commissie benoemd om een overeenkomst uit te werken over de vorm van de protocollen, die de Fran sen aan het Europese-legervcrdrag toege voegd willen zien. De Franse protocollen zijn in een andere vorm ingediend, maar in wezen zouden zij niet zijn gewijzigd. Minister Bidault heeft Woensdag de com missie voor Buitenlandse Zaken van de Franse Senaat medegedeeld, dat de goed keuring van de Franse protocollen een fun damentele noodzaak blijft voor de be krachtiging van het Europese-legerverdrag. Verder deelde Bidault mede dat Frankrijk nooit de intrekking van de protocollen had overwogen. Volgens Bidault had de West-Duitse bondskanselier Adenauer op de conferentie te Rome critiek geleverd op de protocollen, maar de ministers van de andere vier landen hadden getoond veel begrip te hébben voor noodzaak er van. Ook EVG op sterven Parijse diplomatieke waarnemers waren Woensdagavond van mening dat Stalins ziekte en zijn daaruit voortvloeiend terug treden als leider der Sovjet-Russische po litiek, mogelijk zullen leiden tot een nieuw uitstel bij het verwezenlijken der plannen voor de instelling van een Euro pees leger. Franse afgevaardigden van alle politieke richtingen zijn algemeen van gevoelens dat de Sovjet-Unie op een viermogend- hedenbijeenkomst „een laatste kans" dient te worden gegeven, voordat de Westelijke mogendheden uiteindelijk besluiten een West-Duitse herbewapening goed te keu ren. Ook is men algemeen van oordeel dat het gevaar voor een plotselinge Russische aanval zal afnemen gedurende de machts wisseling op het Kremlin. De Franse tegenstanders van het E.V.G.- verdrag zullen waarschijnlijk ten volle gebruik maken van de stelling dat tot geen enkele onherroepelijke stap, zoals een West-Duitse herbewapening, moet worden overgegaan, zolang men nog geen zeker heid heeft gekregen over de bedoelingen van de nieuwe heersers op het Kremlin. Ministers van het Franse kabinet hebben Woensdag medegedeeld, dat het Britse ant woord op een Frans beroep op Groot-Brit- tannië voor zo gauw mogelijke samenwer king van groot Brittannië met het Euro pese leger „zeer teleurstellend" is. De minister van Buitenlandse Zaken, Bi dault, verklaarde tegenover het kabinet dat'hij hoopt dat nieuwe onderhandelin gen tót een overeenkomst zullen leiden. In de senaatscommissie voor Buiten landse Zaken deelde Bidault mede dat in het Britse antwoord wordt gesproken over Britse deelneming in de organen van de gemeenschap zonder dat Groot-Brittannië lid zal worden. Duitse verrassing De raad der oudsten van de West-Duitse Bondsdag heeft het verrassende besluit ge nomen de ratificatie van de Europese ver dragen door de Bondsdag op 18 en 19 Maart, te voltooien. De verrassing van het besluit schuilt niet in de onzekere voor- Onlangs is men gereed gekomen met de bouw van een nieuwe observatietoren, be horende bij het complex van het K.N.M.I. te De Bilt. Thans is men begonnen met de afbraak van de oude toren, die hier van de in aanbouw zijnde nieuwe af gefotografeerd is. DONDERDAG 5 MAART Stadsschouwburg: „Het Witte Paard" (De Verenigde Spelersl. 8 u. Frans Halsmuseum: Kamermuziekavond Lorenzo Pappolo (viool) en Sas Bunge (piano), 8 uur. Minerva: „Litte raire. avond (boekenweek), 8.15 uur. Zuider- kapei, Zuiderstraat 15: Maranathalezing, spreker J. A. Bruyn, 8 uur. Krelagehuis: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de huis vrouw tot 5 uur en van 7 tot 11 uur. Lido: „For men only", 18 jaar, 7 en 9.15 uur: City: „Erop of eronder", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De koning der wildernis", 14 j„ 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Madonna in ket- ten", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: Willy Walden en Piet Muyselaar als Snip en Snap in Jubeltonen, 8 uur. Palace: „Greatest show on earth", 14 jaar, 8 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 6 MAART Concertgebouw: Concert H.O.V., 8 uur. Waalse Kerk: Herman Zaiss Comité, samen komst, 7.30 uur. Lange Veerstraat 16: „Gees telijk leven", openb. psychometrische avond 8 uür. Nassauplein 8: Theosofische vereni ging, mevrouw E. van den Berg spreekt over Plato, 8 uur. Krelagehuis: Haarlemse Voor jaarsbeurs voor de vrouw, 10 tot 5 en 7 tot 3$ uur. Bioscopen: Nieuw programma. uitzichten, die na de conferentie van Rome voor de verdragen nog bestaan, doch veel eer in het feit, dat men het niet nodig heeft geacht een uitspraak van het gerecht in Karlsruhe af te wachten. Naar de opvat ting in Bonn zal nu de volle verantwoor delijkheid voor een eventuele mislukking van de overeenkomst aan Frankrijk kun nen worden toegeschreven. Dat de beslissing van de Bondsdag, waar ook na de Franse bezwaren nog een meerderheid vóór de verdragen be staat, in feite nog geen definitieve ver plichting voor Duitsland betekent, zal daarbij naar Duitse opvatting in het buitenland worden voorbij gezien, wanneer eenmaal de belangrijkste beslissing, die van het parlement, gevallen is. De kansen op een verwezenlijking van het Europese leger worden hier overigens onverminderd twijfelachtig beschouwd, nadat Bidaults interpretatie van de besluiten van Rome hier op het gematigde optimisme van de bondsregering terstond de domper heeft gezet. Als gevolg van de schade, die de electro- technische industrie v.h. Willem Smit en Co. te Slikkerveer door de overstroming heeft opgelopen zal aflevering van de bij Allan en Co. te Rotterdam bestelde 42 een- en 40 tweewagenstellen met Diesel-elec- trische tractie voor de Nederlandse Spoor wegen vertraging ondervinden, waardoor met ingang van de nieuwe dienstregeling op 17 Mei slechts twee éénwagenstellen ter beschikking zullen zijn. Deze twee trein stellen zullen in gebruik worden genomen op de lijnen LeeuwardenSneek en Dor drechtGorinchem. De vervangende bus diensten op deze lijnen worden dan opge heven. De ingebruikneming van de Diesel-elec- trische tractie op de beide lijnen vloeit voort uit de plannen der N. S. om de lijnen, die naar de mening der directie feitelijk in aanmerking zouden komen om opgeheven te worden, nog een kans te geven. Men wil door het doen rijden van snelle treintjes van nieuw materieel en door rationalisatie van de dienst nagaan of de reizigersbezet ting zodanig verbeterd kan worden, dat deze lijnen gehandhaafd kunnen worden. Hiervan uitgezonderd zijn de lijnen Sche- veningenLolaan en ZuidbroekStads kanaal, benevens de stoomtramverbinding BergenAlkmaar. Deze lijntjes kunnen in de toekomst niet gehandhaafd blijven. Op de bekende mill'ioehenlijn in Limburg zul len in de naaste toekomst ook Diesel-elec- trische treinen gaan rijden. STRAATSBURG (Van de A.N.P.- correspondent) Terwijl donkere wolken hun schaduw werpen op het plan voor een Europees leger, begint men deze weck in Straatsburg weer aan een nieuw stap op de weg naar een Europese eenheid: de poli tieke gemeenschap. Vier dagen heeft de grondwetsvergadering ter beschikking ge kregen om het werkstuk te bespreken, dat in de wandeling „Europese grondwet" wordt genoemd. Reeds het feit, dat de voor bereidende commissie onder leiding van de Duitser Von Brentano het stuk de minder weids klinkende naam „statuut voor een Europese gemeenschap" heeft toegedacht, illustreert, dat het hier niet zozeer om een grondwet gaat, als wel om een overeen komst tussen staten, die slechts langzaam en trapsgewijze nauwere verbintenissen willen aangaan. Het ontwerp voor het statuut heeft aan zienlijke wijzingen ondergaan sedert het in Januari door de Straatsburgse „ad hoe ver gadering" voor het eerst in behandeling werd genomen. De vergadering heeft toen in meerderheid, zij het niet zonder sterke principiële oppositie van uit vier der zes betrokken landen, het beginsel van de hechtere politieke aaneensluiting goedge keurd. Zij heeft evenwel een groot aantal wensen geformuleerd. Deze zijn thans ten dele in acht genomen. Zo is de commissie aan de nationale be zwaren van vele leden tegemoet gekomen door een overgangsperiode voor te stellen, waarin de nationale regeringen een veto recht over alle besluiten van een te vormen „Europese regering" zullen hebben. Deze periode zal vijf jaren duren. Daarna pas zal de overdracht van belangrijke delen dei- nationale souvereiniteit op de Europese gemeenschap feitelijk van kracht worden, daar dan de nationale ministers hun veto recht verliezen. De raad der ministers zal dan nog wel blijven voortbestaan, maar besluiten kunnen dan bij meerderheid van stemmen worden genomen. De organen De voornaamste organen van de voorge stelde gemeenschap zijn (naast de contro lerende ministerraad) Ten eerste: een rege ring ofwel „uitvoerende raad", welks presi dent door een Europese senaat zal worden gekozen. De president zal zelf zijn regering vormen. Hij kan worden heengezonden wanneer de senaat een opvolger kiest en hij komt eveneens in het gedrang wanneer de „volkskamer" met een meerderheid van drievijfde een motie van wantrouwen aan vaardt. Ten tweede: een parlement be staande uit een Volkskamer en een Senaat. Ten derde: een gerechtshof, dat bij grond wettelijke geschillen als scheidsgerecht kan optreden. Ten vierde: een economische en sociale raad, bestaande uit vertegenwoor digers van industrie en vakbonden, als raadgevend orgaan. De commissie is in haar ontwerp ook tegemoet gekomen aan de in Januari in Straatsburg door de Nederlandse afge vaardigden met zoveel kracht geuite wens om in het statuut ook een opdracht aan de gemeenschap te geven om de economische integratie met kracht aan te pakken. Naar de voorzitter van de commissie, Von Bren tano, verklaarde, worden zowel een tolunie als een gemeenschapsmarkt voor arbeid, kapitaal en goederen verlangd, uiteraard langs wegen van geleidelijkheid te be reiken. Een andere door Nederlandse afgevaar digden uitgesproken wens, om zes landen een gelijke vertegenwoordiging te geven in ce Europese senaat, is door de meerderheid van de commissieniet aanvaard. Niet alleen Nederlanders, doch ook Belgen had den zich voor zulk een gelijke vertegen woordiging uitgesproken. De Nederlander mr. E. Sassen verklaarde in Januari, dat men de federatieve geest der grote landen zou kunnen afmeten aan hun bereidheid om aan dit verlangen der kleinen te vol doen. Inmiddels is het tot dusverre echter bij de verdeling in grote en kleine partners gebleven. ATHENE (Reuter) Het hoofd van de Atheense veiligheidspolitie, Rakintzis, en 48 van zijn mannen zijn Woensdag bij straatgevechten in Athene gewond door stenen en ijzeren staven. Zij moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Volgens de politie ontstonden de gevech ten, nadat communistische jongeren zich hadden gevoegd bij een betoging van stu denten voor vereniging van Cyprus met Griekenland. De communisten hadden ijze ren staven, stokken en stenen bij zich, al dus de mededeling. Na twee declamatie-avonden, een tentoonstelling die drieduizend bezoekers trok en een eerste muzikale avond werd nu, Woensdagavond, het Interscholair Jeugdtournooi „Haarlem 1953" besloten met de herhaling van de koor- en orkestprestaties van ver leden week, plus een belangrijk aandeel van solisten en een klein ensemble, die voor het eerst optraden. Een zaal vol belangstellenden was getuige van de muzikale activiteit van een belangrijk deel der Haarlemse jeugd en kon zich verheugen over de resultaten die op het gebied van instrumentale en vocale kunst op tal van onze onder wijsinrichtingen bereikt worden. Het jaarlijks Jeugdtournooi is dan ook een ge beurtenis van betekenis geworden, een stimulans en tegelijk een waardemeter in culturele zin. En het feit, dat van jaar tot jaar de programma's van meer smaak en frisser inzicht getuigen, wijst er op dat de onderlinge wedijver ook op dit punt zijn nut afwerpt. Het koor van de Da Costa Kweek school mocht weer de spits afbijten en voerde zijn zeer be langrijk programma uit met een voor beeldige muzikale discipline; het koor van de Klaas de Vriesschool gaf drie staaltjes van canon zang te horen; dat van de Christelijke Dreefschool zong met opvallend beschaaf de klank een drietal liedjes; een knapen- ensemble van het tweede Triniteits Ly ceum liet horen hoe fraai ontwikkelde jongensstemmen kun nen klinken. Het meisjeskoor van het Eerste Christelijk Ly ceum kwam pittig voor de dag met drie dansliederen; en het koor van de St. Lu- cia-school vertolkte scherp rhythmisch en correct een reeks volksliederen. Het orkest van Kennemer Lyceum en Jac. P. Thysse Mon- tessori Lyceum gaf een goede uitvoering van een fragment uit een suite voor leken-orkest van Koos van der Griend en bewees de nodige eer aan de Dans van het orkestlid Boude- wijn Leeuwenberg, die zijn proeve van compositie zelf mocht dirigeren, dat hij vrij pittig voor elkaar bracht. En Linos" van het Stedelijk Gymnasium wist met de uit voering van een solo-cantate van Buxte- hude, dank zij de medewerking van een veelbelovend sopraantje, een zeer mooie beurt te maken. De beide jonge organisten die verleden week reeds op het machtige Cavaillé-Coll-orgel ieder een prelude en fuga van Bach hadden gespeeld, mochten dit nog eens herhalen; het gebeurde in bei de gevallen met succes. Het nieuwe wat deze tweede muziek avond van het tournooi bracht, bestond uit muziek voor piano-solo, viool en cello, beide met begeleiding, en een trio (fluit, viool, piano) dat met vier stukjes van Koechlin een frisse moderne klank liet horen. Met de piano-solisten ging het cres cendo: goed, beter, best, met de Sonatine van Badings als hoogtepunt, en daarna nog een paar prestaties op zeer behoorlijk ni veau. Enfin het mocht er allemaal wezen. Maar ik geloof dat wij het muzikaalste pianospel hoorden, niet als solo maar als begeleiding van de pientere violist, die het publiek vergastte op een zeer knappe ver tolking van de Mazurka van Wieniawski. Zeer goed vioolspel, bovendien ook met veel smaak op de piano begeleid, hoorden Een stemmige foto van een moment uit het Internationaal Jeugd tournooi 1953. Marietje Verveen en Louis ten Broeke spelen Adagio en Allegro uit de Vierde Sonate voor viool en piano van Georg Friedrich Handel wij tevens in de vioolsonate in A van Han del. Ook het Allegro voor viool van Fiocco mocht er wezen. Ten slotte werd ook het Allegro Appas sionato voor cello en piano van Saint- Saëns terecht beloond met een daverend applaus. De vlotte afwerking van het programma duidde op een voorbeeldige organisatie. Het was dan ook terecht dat wethouder D. J. A. Geluk woorden van lof over had voor de commissieleden die zo enorm veel werk verzet hebben om dit jongste jeugd tournooi te doen slagen. Met het gezamen lijk zingen van de canon „De klokken van Haarlem" en het Wilhelmus werd de ma nifestatie besloten. JOS. DE KLERK De maximumprijzen voor consumptie aardappelen zijn thans vervallen. De des betreffende verordening van het Bedrijf schap voor Aardappelen is ingetrokken. Nadat Maandag en Dinsdag de bevolking van Lisserbroek en omgeving voor de lenzen van het Röntgentoestel was geweest om, in het kader van het bevolkingsonderzoek in de Haarlemmermeer, te worden onderzocht, kregen gistermiddag de bewoners van Abbe nes gelegenheid zich aan het massa-onder- zoek te onderwerpen. Vanaf écn uur gistermiddag staan daar, tot eind van de week, de toestellen in het Ont wikkelingslokaal Direct na het laatste onderzoek in Lisser broek heeft de administrateur van de MASRO de opkomst der bevolking percentagegewijs berekend. Hij kwam tot het fraaie resultaat, dat negentig procent van de inwoners zich aan het onderzoek had onderworpen. Hoewel dit percentage buitengewoon gunstig is, zegt het nog niets van het 'resultaat over de ge hele Haarlemmermeer, al doet het, aldus de MASRO-vertegcnwoordigers goede resultaten verwachten. Waarom moet een mens oud worden om te weten hoe hij het leven kan uittekenen in de détails van zijn waarachtig heid? Als ge iets meer te we ten wilt komen van de kron kels van het bestaan, moet ge luisteren naar oude mensen of naar kinderen. Zij hebben het privilege van te kunnen uit zweven boven de werkelijk heid, die hun blik niet hinderen kan in zijn vlucht naar klare verten. Ik heb daar een oude mens eens langzaam en ironisch over horen praten, terwijl hij zon der aandacht keek naar de dingen om zich heen. Het was alsof hij het leven tot in de naden had getaxeerd en een balans had opgemaakt die niet zozeer een plezier was om naar te kijken. Hij had een vluchtige lach van misprijzen voor vele din gen, waartegen ik met veel respect placht op te zien. Hij sloeg geen acht op zaken, waarachter ik zou willen aan lopen om ze te pakken te krij gen en te bezitten. Hij stond midden in de dag als een Gul liver in het dwergendorp, al les van boven af beziend, en beseffend dat al het schoons te klein voor hem was gewor den. Zo kan hij niet altijd geweest zijn maar wellicht brengt de ouderdom met liefderijk be grip wat minder verbonden heid tussen de mens en het le ven, om hem te wennen aan het naderend afscheid. Als dat zo is, en ik kan niet aarzelen het te geloven, dan moet het een feest zijn, aan het einde los te schieten als een ontsnapte kinderballon en al les onder u te laten zoals het reilt en zeilt. Ik heb dat be grepen uit de woorden van die mens, die een aardige vergelij king had uitgedacht. Ik weet niet, zo zei hij, of ge wel eens in de bergen gereisd hebt. Er zijn mensen in ons vlakke land die een hekel aan bergen hebben, en ik kan dat begrijpen. Zij rijden in een autobus of een trein naar Zwitserland of de Ardennen, en als ze er zijn, bespeuren zij de horizon niet meer. Aan alle kanten zien zij bergen, die omhoogsteken naar de wolken alsof zij een muur om de aarde zijn. Die mensen gevoelen zich gelijk mieren in een kisten- pakhuis. Zij kijken tegen ber gen aan waar zij gaan of staan, zij zien niet waar de wolken heendrijven die boven hun hoofden zeilen. Zij verlie zen hun adem enrhun vrijheid, omdat zij de ruimte om zich heen verloren hebben. Zie, zo gaat het als ge het le ven binnenkomt van de school banken. Dan schieten de be langrijkheden rondom u heen omhoog als de bomen van een bos, zij sluiten u in en zij slokken u op, zij omknellen u en drijven u heen en weer gelijk kinderen met een kaats bal doen. Ge loopt achter de dingen aan waarvan men u verteld heeft dat ge ze moet zien te krijgen. Soms krijgt ge ze, soms lopen ze harder dan de mensen, maar al hebt ge uw armen vol gevangen dan blijft ge arm als tevoren. Om dat er gedurig nieuwe dingen op hol slaan waar ge achter aan moet. Het is alsof de aar de vlugger draait dan ge lopen kunt, met alles wat er op of aan zit. Soms kijkt ge omhoog, en ziet ge een glimp van de hemel. Dan staat ge een ogenblik stil, omdat ge verwonderd zijt over de statige rust en de onveran derlijkheid van dat blauwe koepeldak. Maar ver kunt ge niet wegkijken, omdat de ge wichtige bergen van uw plich ten en uw strevingen als een gekartelde muur voor uw ho rizon staan. En ge slaat weerom aan het lopen, met uw neus over de grond. ak Zo gaat dat, zolang ge jong zijt. Ge moet me geloven als ik zeg, dat ge groeit in de hoogte naarmate ge ouder wordt. Ge raakt omhoog, zodat ge de dingen kleiner gaat zien. Som mige ervan schrompelen weg tot niets onder uw voeten, an dere zijn niet zo hoog meer dat ge er niet overheen kunt zien. Om de kleine, verschrom pelde frontonsels kunt ge lachen, de grotere kunt ge waarderen omdat zij tenmin ste nog iets gebleven zijn. Maar ge moet er rekening mee hou den dat ge nog ouder wordt en nog hoger stijgt. Zo hoog als ik, op dit moment. Dan zijt ge niet langer de rei ziger in het dalenlandschap van Zwitserland, doch de be- klimmer van de hoogste ber gen, vanwaar ge in de dalen neerziet. Dan ziet ge het leven aan uw voeten liggen in zijn naakte kleinheid, met zijn ge ringe verhevenheden waar ge vroeger met open mond tegen op hebt staan gapen. Het is plezierig, op het leven neer te kijken vanaf de ber gen van de ouderdom. Het is te betreuren, zeg ik hem, dat we niet als jonge venten op die bergen kunnen klimmen en weer eens naar beneden gaan. Want het zou nog plezieriger zijn, daar be neden te weten hoe het er van boven uitziet. Dan zoudt ge uw leven kun nen inrichten naar de waarde der dingen, en rekening kun nen houden met wat hoog is en laag. Met wat belangrijk blijft tot het einde toe en wat verschrompelt tot niemendal onder uw schoenen. Want als ge oud zijt, komt ge niet ver meer met dat te we ten. sic Toen heb ik van hem verno men dat het ook voor jonge mensen mogelijk is, een toch tje naar de bergkammen te maken en de betrekkelijkheid van het leven te zien. Het kan zijn, dat hij gelijk heeft. Ge moet dat allemaal voor u zelf uitmaken. Hij heeft het gehad over momenten in het leven, waarop ge wordt gegrepen door de vervoering van de he mel, die ge op de bergtoppen kunt aanraken met uw blote hand. Hij had het over de liefde, die hij het gereserveer de luchtschip van jonge men sen noemfle. En over de kunst, die haar discipelen meeneemt omhoog om hen door een kier in de hemel te laten kijken. En over de humor, en over al de geheimzinnigheden tus sen wolken en aarde, die ge niet zien kunt doch enkel voe len met de haren van uw ziel. En tenslotte zeide hij, dat dit alles de eeuwige eigendom der mensen is, die zij bezitten zul len zonder einde, warïneer zij eenmaal als ballonnen zijn omhooggeschoten voor immer. Het kan zijn dat hij gelijk heeft. Ik weet het niet. Ik zal het misschien weten als ik zo oud geworden ben als hij. J.L. De vioolavond, die de violiste Sylvia van der Hoef en de pianist Kees Bornewasser verleden jaar November te Hillegom ga ven, is zeer in de smaak gevallen. Een comité werd gevormd om te trachten op nieuw een kamermuziek-avond te organi seren, waarop beide kunstenaars weer zou den kunnen optreden. De pogingen van dit comité hadden succes. Gisteravond kon het bedoelde concert gegeven worden in de concertzaal van „Flora". Sylvia van der Hoef had voor de eerste helft van haar programma twee kapitale werken gekozen: de Sonate in e van J. S. Bach en de Sonate van C. Franck. De com ponist Max Reger, wiens kunst in zo be langrijke mate op de muziek van Bacn gefundeerd werd, moet de Sonate in e van Bach gekend hebben. Want talrijk zijn de harmonische wendingen in dit werk, die muziek van Reger in herinnering roepen. Bach's wondermooie sonate ontwikkelt zich in volmaakt evenwicht. Zij ontplooit zich als alle pure schoonheid in volkomen rust. En zij verlangt daarom een voordracht die evenwichtig is en rust brengt. Even wicht en rust waren geen kenmerken van het spel der violiste bij de uitvoering van Bach's sonate. Er was integendeel een te sterke emotionele drang, waarmede deze muziek zich niet kan verenigen. Duidelijk meer in overeenstemming met het brandende temperament der violiste was, voor een groot deel althans, de Sonate van Franck. Sylvia van der Hoef moge er zich nochtans voor hoeden al haar kruit reeds bij de eerste climax te vterschieten. Er moet ten slotte een absoluut hoogtepunt van expressieve spanning kunnen komen. Wat de violisten haar talrijke toehoorders aan waarlijk bewogen en fraai klinkende muziek wist te schenken, met. name in het eerste Allegretto en in de Recitativo Fan tasia, verdiende terecht aller warme waar dering. Technisch stond haar vertolking boven elke bedenking. Sylvia van der Hoef liet zich op deze avond ook als een vol bloed virtuose kennen. Dat was bij de uit voering van de Solo-Caprice no. 13 van N. Paganini, van een muzikaal onbeteke nende Prélude van Wieniawsky en van een spookachtige Tarantella van Carol Szyma- nofski. Een Nocturne vol van onwerkelijke droomgestalten was in een perfecte uitvoe ring aan de Tarantella voorafgegaan. Lang vervlogen tijden doemden voor ons op bij het luisteren naar de Légende van Wieniawsky, romantiek in optima forma, met fraaie klank en merkwaardig beheerst van uitdrukking door de violiste gespeeld. Kees Bornewasser heeft voor viool en klavier een kleine Fantasie geschreven, een evenwichtig, aangenaam klinkend werkje met onmiskenbare orgel-invloeden. Sylvia van der Hoef gaf er een mooie uitvoering van, die Kees Bornewasser dankbaar stem de. Omgekeerd kon Sylvia van der Hoef erkentelijk zijn jegens haar begeleider. Kees Bornewasser had een uiterst belang rijke veeleisende taak. Want voor klavier partijen als die van Franck's Sonate en die van de Tarantella van Szymanofski wordt bijzonder veel gevraagd. Men kan terecht grote waardering hebben voor wat Kees Bornewasser presteerde. Er kwamen tenslotte nog twee toegiften een Sarabande en een Spaanse dans van M. de Falla. P. ZWAANSWIJK. Uitvoering door drie Haarlemse bedrijven De drie rioleringswerkzaamheden die de gemeente Haarlem als werkverruimings objecten laat uitvoeren en einde Februari werden aanbesteed zijn thans gegund aan de laagste inschrijvers, namelijk de Haar lemse firma's B. Smallegange voor het onderdeel Zaanenlaan en Zaanenstraat voor 357.949.Brouwer en Verheul voor het onderdeel Kleverparkweg en Brederodestraat voor 126.499.- en de N.V. Nelis voor Middenweg, Van Nes straat en Spaarnhovenstraat voor 179.900. Doordat een inwoner van ZandvOort, die reeds eerder 1000.schonk, thans een gift van 10.000.aan de afdeling Zandvoort van het Ned. Rode Kruis overmaakte, kon genoemde afdeling, mede door de ontvangst van enkele andere nagekomen giften, in to taal een bedrag van 24.928.aan het Na tionaal Rampenfonds doen toekomen. TRAININGSDAGEN MOTOREN De K.N.M.V. organiseert op Zaterdag 14 en Zondag 29 Maart a.s. trainingsdagen voor motorrenners op het circuit van Zandvoort. Deze training begint om een uur. Het cir cuit zal op die dagen voor gewoon bezoek gesloten zijn. Het motorrace-seizoen wordt door de K.N.M.V. op 19 Mei a.s. geopend met grote internationale motor- en zijsparuaces op het circuit van Zandvoort. HAARLEM, 4 Maart 1953 ONDERTROUWD: 4 Mrt, W. J. F. M. Thor- borg en C. E. Thoolen; W. Kruijer en J. van Leeuwen; W. Meenderink en G. de Febre; E. H. Schutte en J. J. Vrugt; C. S. Steenstra en J. W. A. van Rutten; P. B. Asseler en A. M. T. Schouw; P. C. J. Visser en A. M. de Liefdé; J. F. Loquet en H. C. Kool; C. J. Lok en A. G. Heijmans; A. J. Repko en L. van Roijen; W. van der Velden en E. A. M. Sernee; P. J. E. Blankwater en F. A. Breed; J. N. Los en H. Bot; L. Jansse en E. A. Bak ker: J. A. Bindels en F. Pasma; J. Timmer en P. van der Fange; Th. J. de Vries en Th. C. Persson; C. L. van Meurs en E. M. Verwer. GEHUWD: 4 Mrt, W. Bogaard en A. A. Neve; J. J. Hoogervorst en Th. Lamboo: J. ter Haak en E. de Bonte; Th. B. J. van Rijn en A. J. Broers; J. J. P. Schelvis en A. M. A. van Dam; J. Warmers en C. M. Kottman; L. P. H. Gerhards en Th. M. Breukel; H. A. Koopman en G. R. Potze; B. Dirks en M. P. F. J. Beccari; J. Dekker en J. Teutscher; J. P. Lammens en J .A. C. Kurvers; P. Keur en A. M. de Gooijer; R. Spoor en M. de Koning; J. Kok en A. Jacobs; C. N. de Vos en H. E. van Velzen. BEVALLEN van een zoon: 2 Mrt, W. A. van Hees—Goedhart; 3 Mrt, A. Quick—Pan- nekoek; G. Gune—Funke; V. B. Beulink— van Essen; E. A. J. Wisse—Spruijt; 4 Mrt, J. FlipphiJanssens. BEVALLEN van een dochter: 28 Febr., H. M. G. Mommenhoff—Bade; 3 Mrt, M. Reijn- ders—Remmers; E. A. G. van der Veldt— Heeres; A. M. van der Zon—Jansen; G A Siteur—Over de Linden; 4 Mrt, H. J Chr Toen—Fransen; C. G. Aukes—Overduin. OVERLEDEN: 2 Mrt, A. DonkerLouwen, 64 j„ Ursülastraat; 3 Mrt, N. Barthel—Noo- me, 79 j., Westerhoutpark; D. C. V-rdel. 41 j„ Spaarndamseweg: L. Radsma, 50 j„ Die- penbrockstraat; J. A. van Nieuwenhuijzen, 52 j., Gasthuisyest; W. SchenkVerveen, 89 j., Jan Luijckenstraat.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5