Lustrum-T ulpenrallye nóg mooier dan anders Huis vol mysterie Fa. B. ENGELENBERG Clowntje Rick BALATUM Twee-en-een half jaar voor Chinees Races op Koninginnedag op circuit van Zandvoort sluiten het feest Vpi 4 FEUILLETON door Jane England JEUKT UW HUID? Schaa tsen rijden Broekman vierde in Gjoevik Voor de kinderen Wielrennen Wout Wagtmans won de eerste étappe Schulte-Peters winnen de zesdaagse in Parijs Mockridge en Cox niet langer amateurs Biljarten Om de Wilhelmina-beker 1 xV Voetbal Schoten tegen Volendam met gewijzigd elftal Waterpolo Ook Rusland dingt mee naar Trofeo d'Italia Sultan Hamenku getuigt tegen Sultan Hamid II Doodslag in Zaandam Hoofdstad subsidieert opera, balletten en Holland-Festival DONDERDAG 5 MAART 1953 Dit keer de Ne derlanders zijn en blijven perfectio nisten heeft men 't nog mooier willen doen. En het kan niet wor den ontkend, nog ingewikkelder. De hoofdlijnen van vorig jaar, een groot aantal onor- thodox-ingedeelde klassen, bijzondere étappes ter distri butie van straf- punten en klasse mentsproeven ter behaling van winst punten, zijn ge handhaafd. Ook ditkeer moet men in zijn eigen klasse zoveel mogelijk punten zien te ver garen. Zodat die Volkswagen van meneer Pietersen de Jaguar van me neer Appleyard heus kan kloppen. Eén groot verschil is er echter. Vorig jaar mocht men ook de toerwagens opfokken, al was er toen een soepel- heidsproef ingelast om teveel opgesar- de voitures te nek ken. Dit jaar gaat dat anders. De toerwagens-, in zes klassen onderverdeeld, moeten strikt aan de catalogus voldoen, althans voorzo ver het vermogen, gewicht en dus prestatie betreft. Men mag slechts die wijzigingen aanbrengen, die uit het oogpunt van veilig heid of comfort wenselijk zijn, zoals extra lampen of neerklapbare rugleuningen/Wed strijdleider Nortier zei ons op de perscon ferentie van gisteren, dat hier vooral met de geest van het reglement gerekend zal moeten worden. Wij wensen hem daarbij sterkte, dit lijkt ons geen eenvoudige zaak. Naast de standaard-toerwagens zijn er twee klassen voor opgefokte toerwagens, namelijk tot 1150 en tot 1500 cc. De erva ring heeft namelijk geleerd dat juist aan de kleine wagens het meest „gesleuteld" wordt en wel door sportieve eigenaren, die zich geen dure sportwagen kunnen permit teren. En dan zijn er nog twee klassen sportwagens, tot twee liter en boven twee liter. Bij voldoende belangstelling (vooral van de zijde van Porsche en MG-eigenaren) zal daar nog een klasse tot 1300 cc aan worden toegevoegd. Dan zouden er dus elf klassen zijn. Men ziet, aan bereidwilligheid schort het de gastheren niet en aan soepelheid ook niet. Men zou haast kunnen zeggen, dat er daar een tikje teveel aan is, maar daar hebben de onvermoeibare organisatoren al len zelf last van en zolang zij bereid zijn om der wille van de sportiviteit en het succes van hun jonge evenement die over- ADVERTENTIE Óorkiraat 39 - Haarlem Tol. f3:13'; OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN EMAILLE LAKVERVEN in prachtige moderne kleuren 64) In de deur van de zitkamer verscheen de oude vrouw, leunend op een stok. Ze had een zwarte mantel aan en een won derlijk hoedje met paarse bloemetjes op het hoofd. Het verband cm haar voorhoofd kwaim hieronder uit en maakte het hoofd deksel extra potsierlijk. De mannen van de ziekenauto staarden haar aan en kwa men naar voren om haar te helpen. Met grote handigheid installeerden ze haar in de ziekenauto, en Philip, met mevrouw Finchams koffer, volgde. Hij lachte even tegen Constance, voordat de auto gesloten werd en langzaam wegreed. „Ziezo, dat is dat", zei Sara. „We kun nen nu waarschijnlijk niet veel anders doen dan wachten op Philips terugkomst, en intussen hopen, dat we wat van'Neill horen". „Ja", antwoordde Constance mat. Ze voelde zioh doodmoe en wilde met rust gelaten worden en nergens meer aan denken. Maar haar gedachten kwamen opeens op Fiona en met een bezorgd ge zicht vroeg ze Sara, wat het meisje intus sen zou uitvoeren. last te dragen, kan men hen slechts daar om prijzen. De route Nu de Rallye zelf: op Maandag 27 April wordt er in het holst van de nacht uit zeven startplaatsen in West-Europa gestart. Het gaat dan via een veel kortere aanlooproute dan verleden jaar op het gezamelijk traject af, dat in Spa begint. Ook hier weer een concessie dus aan de deelnemers die een sportief stukje „scheurwerk" boven het monotone Rallye-toerisme bleken te ver kiezen. In Spa dan begint het feest. Er komt al heel snel een speciale étappe met verhoogd gemiddelde door de Luxemburg se Ardennen. Vandaar zakt men af via Nancy en Metz naar het Zuiden en voor de verandering krijgt men daar de beroemde 15 bergen-étappe nu eens bij nacht te rij den. Een fikse opgave. De volgende dag wipt men even Zwit serland binnen om vervolgens in de Jura zijn krachten weer op een speciale étappe te beproeven. En dan gaat het weer Noord waarts over het traditionele Gérardmer naar het Saarland. En natuurlijk komen er dan 's nachts weer de befaamde duizend bochten in de Ardennen, de laatste beproe ving van deze rit, die wagen en rijder danig aan de tand zal voelen, maar die voor een goede „koetsier" strafpuntloos te rijden moet zijn. Klassementsproeven Waar nu die vier klassementsproeven gehouden zullen worden? Wij weten het niet, dit blijft een geheim. Drie ervan zul len klim- en afdalingsproeven zUn, waarin het er om gaat een zo snel mogelijke tüd te maken en de vierde zal de handigheid van de rijder op de proef stellen. En dan is er natuurlijk de vijfde en belangrijkste proef: de races op het Zandvoortse circuit, die op Koninginnedag, Donderdag 30 April, zullen worden gehouden en die alleen al de Tulpen Rallye tot een groot evenement maken. Want daar komen elf races van een half uur ieder, waarin een internationaal veld aan de start zal komen, dat normaal „Ik heb haar gezegd, dat ze op me moest blijven wachten", antwoordde Sara. „En ze beloofde me, dat te zullen doen. Ik heb haar gezegd, dat ik haar zou opbellen, als er iets ernstigs aan de hand was. Ik geloof, dat ik nog niet bellen zal. Weet je, Constance, ik hoop aldoor nog, dat we iets van Neill zullen horen. Anna verscheen in de hal en op haar gezicht was een bezorgde uitdrukking. „O, juffrouw", zei ze, „zoudt u niet eens even naar Mary willen komen kijken. Ze gaat vreselijk te keer en ik kan er geen touw aan vast knopen". Ze aarzelde even en voegde er aan toe: „Nee, ik bedoel u niet' juffrouw Farrlie. Mary heeft iets tegen u, ik weet niet waarom. Misschien wil de andere juf frouw. „Ik zal er wel even heengaan", zei Sara kordaat. „Ik heb zo'n idee dat een ver blijf in een ziekenhuis ook héér geen kwaad zou doen. Het is jammer, dat we de dokter niet naar haar doorgestuurd hebben". „Ik loop even de tuin in", zei Constance, „ik houd het in dit huis niet langer uit". Ze haattè het huis opeens met een fel heid, waarover ze zich zelf verbaasde. Ze haatte de bedompte sfeer en het gebrek aan comfort en ze wilde hier zo spoedig mogelijk vandaan. Ze wilde terug naar Londen, weg van alles hier, zelfs op dit moment weg van Philip.Ze vond haar optreden hier een afschuwelijke misluk king en besefte, dat als Sara er niet ge- ADVERTENTIE Débraline stilt die afschuwelijke kwel ling onmiddellijk en bij voortgezet gebruik wordt Uw huid weer gaaf en gezond. niet bij elkaar te organiseren zou zijn. Dat zenuwslopende gevecht om de laatste winstpunten was ook vorig jaar al het hoogtepunt. Rest dan te vermelden, dat dit keer niet de tien maar de vijf best geplaatste rijders in iedere klasse punten kunnen vergaren en dat de klassementsproeven naar ver houding met hun zwaarte zullen tellen, dan zijn de voornaamste technische pun ten van deze lustrum-Tulpen Rallye 1953 behandeld. Maar dan zijn er nog vele andere kwes ties. De deelneming? De RAC-West is op timistisch, de grote internationale cracks zullen er zijn, ook de Nederlandse Monte Carlo-winnaar Gatsonides, die weer met Peter Worledge een Ford Zephyr rijdt. Sun beam Talbot brengt zijn ganse cavalerie in het veld en de Zweden komen met twee fabrieksteams, Saab en Volvo en de slui tingstermijn van de inschrijving is nog ver weg. En dan is er het extra-feestelijke tin tje dat de Flora aan deze bloemen-rallye zal verlenen. En bovendien is het tijd om bewondering uit te spreken voor de organisatoren van de Rallye, Piet Nortier en zijn team, die ieder jaar meer geld, vrije tijd, nachtrust en wat al niet opofferen om deze Rallye tot in de perfectie voor elkaar te krijgen, om in ieder détail de deelnemers in hun wensen voor te zijn, die iedere meter van het parcours zelf talloze keren rijden en die aan de finish in Noordwijk nog dood vermoeider dan de rijders zelf, alleen maar de voldoening hebben, dat zij een sportief evenement voor hun rekening hebben ge nomen, dat voor Nederlands reputatie als gastvrij vacantieland nauwelijks te over schatten is. In Gjoevik werden gisteren internationale schaatswedstrijden gehouden, waaraan ook door Kees Broekman werd deelgenomen. Op de 500 m. eindigde onze landgenoot op de zesde plaats in 47.1. Op deze afstand werd de Noor Tornold Hauer eerste in 44.7, hetgeen een nieuw baanrecord betekende. Broekman won de 3000 meter in 4.58.6, ook weest was, de zaak zioh waarschijnlijk veel ongunstiger ontwikkeld zou heb ben. „Het zal wel niet lang duren", zei Sara, en volgde Anna naar Mary's kamertje. Constance liep de voordeur uit en, ter wijl ze dit deed, hoorde ze Neill's auto aankomen. Neill zat zelf aan het stuur en reed veel te hard, zodat hij slechts met veel remgeknars de auto vlak voor de deur tot stilstand kon brengen. Fiona zat naast hem Constance snelde naar hem toe. „O, Neill! Neill!" riep ze uit, „wat ben ik blij je te zien! Als je eens wist hoè blij ik ben!" Hij zag doodsbleek en er was een ernsti ge blik in zijn ogen; „Vertel me onmiddellijk, Con, wat -er hier allemaal gebeurd is!" zei hij hees. „Waar ben je geweest?" vroeg Constan ce. „O, Neill, er is hier eigenlijk helemaal niets ergs gebeurd, tenminste nu is alles voorbij en in orde. maar waar heb jij uit gehangen?" „Wat is er precies voorgevallen?" drong Fiona aan. „Wat komt 't er op aan, waar Neill geweest is. We willen weten, wat hier gebeurd is!" „Peter Phipps heeft je tante een flinke slag toegebracht en enige diamanten ge stolen", antwoordde Constance. „Ik be trapte hem, maar hij is ontsnapt". Ze glimlachte mat en zag zelf even bleek als Neill. Ze huiverde even bij de gedachte Ronde van Algiers De eerste étappe van de Ronde van Al giers, van Bone naar Philippeville over 160 kilometer, is gewonnen door onze landge noot Wout Wagtmans. In 4 uur 7 min. 40 sec. ging hij als eerste over de eindstreep. Tweede en derde werden de Fransen Has- senforder en Rolland, beiden in dezelfde tijd als Wagtmans. Wim van Est eindigde in een grote groep renners achttiende ex aequo in 4 uur 9 min. 5 sec. De zesdaagse in Parijs is geëindigd in een Nederlandse overwinning. Met één ronde voorsprong op hun grootste concurrenten, de Belgen Bruneel en Van Steenbergen, en de Zwitsers-Duitse combinatie Plattner Hörmann werden Schulte en Peters winnaar. De eindstand luidde: 1. SchultePeters (Ned.) 215 pnt. Totaal afgelegd 3672,500 km. in 145 uur. Op één ronde: 2. BruneelVan Steenber gen (België) 728 pnt.; 3. PlattnerHörmann (Zwits.-Duitsl.) 363 pnt. Op twee ronden: 4. CarraraBobet (Frankrijk) 740 pnt.; 5. Gillen—Senftleben (Lux.-Fr.) 276 pnt.; 6. Magni—Terruzzi (Italië) 125 pnt. Op drie ronden: 7. BlussonChapatte (Frankrijk) 432 pnt.; 8. StromArnold (Australië) 215 pnt. Op vier ronden: PobletPatterson (Spanje -Australië) 295 pnt. Alle overige koppels eindigden met zeven of meer ronden achterstand. De Australische wielrenners Russel Mockridge en Lionel Cox, die gouden mé dailles wonnen bij de Spelen in Helsinki samen namen ze de 2000 meter tandemwed- strijd voor hun rekening terwijl Mockridge ook eerste werd in de 1000 meter tegen het uurwerk zijn door de Amateur Wieier Unie van Victoria tot beroepsrenners ver klaard. In een brief aan de beide renners deelde de Wieier Unie mede dat zij geacht worden hun amateur status te hebben verloren om dat zij in gebreke zijn gebleven tijdig be- edigde verklaringen in te zenden waarin de beschuldiging weerlegd wordt dat zij andere onkostenvergoedingen dan die, goedgekeurd door de Unie, hebben aangenomen. Cox zal tegen deze beslissing in beroep gaan, in tegenstelling tot Mockridge die verklaarde het er bij te willen laten. ®lgj cL 1<92.<S aan haar wilde ren door de moestuin, vol bloesemgeur „Grote genade", mompelde Neill, „wat een dwaas ben ik geweest!" ,,'t Is jouw schuld niet, wierp Fiona te gen. „Je kon er niets aan doen". „Ik had 't moeten doorzien", zei Neill ernstig. „Is ze er erg aan toe, Con?" „Nee", antwoordde Constance, „ze is naar het ziekenhuis vervoerd, maar enkel en alleen, omdat de dokter deze kans aan grijpen wilde, om haar eens grondig te behandelen. Hij zei, dat hij haar allang onder behandeling had willen nemen". „O, lieve hemel", zuchtte Neill, terwijl hij een hand voor zijn gezicht legde. „Arme tante Chloë, arme tante Chloë.... ze heeft stellig gedacht, dat ik haar in de steek had gelaten.... en toen sloeg Peter Phipps toe.... O, het is vreselijk, onver geeflijk". „Zo moet je 't niet zien'', zei Fiona, ter wijl ze hem heen en weer trachtte te schudden. „Werkelijk, zo moet je het niet zien. Je kon het niet helpen, Neill. O, liefje, kijk me eens aan. Heus, je kon er niets aan doen. Hoe kon je dat nu ver moeden?" Constance legde een hand op Neills arm. „Neill, alles is nu in orde", zei ze zacht. „Mevrouw Fincham zal intens gelukkig zijn, als ze hoort, dat jij veilig hier bent. Heus, Neill, ze zal zó gelukkig zijn, als ze dat weet. Maar vertel me nu, wat er met jou gebeurd is. We weten dat geen van allen. De elftalcommissie van de voetbalvereni ging Schoten heeft het eerste elftal voor de wedstrijd tegen Volendam op Zondagmid dag aanstaande enigszins gewijzigd. Tegen de nog steeds ongeslagen Volendammers komen de geel-zwarten nu als volgt in het veld: doel: Kessens; achter: Joppe en Meijer; midden: Bot, Van Veen en Hogen- dijk; voor: Klooster Tjeertjes, Van Oosten, Meenhorst en Keulemans. De wedstrijd wordt gespeeld op het Scho- ten-terrein in Haarlem-Noord en begint om twee uur. Voor het tournooi om de Trofeo d' Italia, dat dit jaar door de KNZB wordt georgani seerd en van Maandag 17 Augustus tot en met Zaterdag 22 Augustus in Nijmegen wordt gehouden, zijn thans alle uitnodigingen verstuurd. Ook aan Rusland, dat in het Olympisch tournooi in Helsinki de zevende plaats bezette, is een invitatie gezonden. De landen, die voor deelneming zijn uit genodigd, zijn behalve Nederland: Hongarije, Joegoslavië, Italië, België en Rusland. Nederland is sedert 1949, toen de Tropheo d' Italia voor het eerst in Milaan en Genua werd betwist, houder van de Franse wissel- prijs. In Nijmegen zal een halve competitie wor den gespeeld tussen de zes ploegen. Met uit zondering van Donderdag 20 Augustus, waarop in het geheel niet wordt gespeeld, zullen elke avond van zeven tot tien uur drie wedstrijden worden gespeeld. Een spe ciale verlichting zal daartoe boven het wedstrijdbassin worden aangebracht. ADVERTENTIE Grote keus in de nieuwste dessins 183 cm breed 2.85 200 cm breed 3.10 Kruisstraat 22 - Tel. 16777 DJAKARTA (Aneta). De voormalige Indonesische minister van Defensie Sultan Hamengku Buwono was de eerste getuige, die bij de Woensdag voortgezette behande ling in het proces tegen Sultan Hamid II werd gehoord. Sulta.i Hamengku Buwono zeide, dat hij niet aanwezig was geweest bij de kabinetszitting, welke 24 Januari 1950 werd gehouden, de zitting, waarop de APRA-overval zou worden gepleegd, aan gezien hij toen met zijn militaire staf in Djakarta bijzondere besprekingen voerde over de aanval op Bandoeng. Hamengku zeide zich te herinneren, dat de zitting van 24 Januari 1950 pas om half 10 was afgelopen. De zitting, welke om half 7 eindigde was die van 2 Februari, waarop hij wèl aanwezig was. De voorzitter van het hof deelde mede, dat volgens de notulen van het secretariaat van het kabinet de zitting van 24 Januari 1950 inderdaad duurde van 17.20 tot 22.00 uur en die van 2 Februari van 17 uur tot band iets niet klopte. Volgens het dienst rooster van de verkeerspolitie, die tijdens die zitting dienst had, was de zitting van 24 Januari om 19 uur afgelopen. (Het tijdstip waarop deze zitting eindig de, is van belang geworden, doordat Sultan Hamid had medegedeeld, dat de overval op het kabinet, die 's avonds om 8 uur zou ge schieden, niet doorging omdat de zitting toen reeds afgelopen bleek te zijn. Red. H.D.) Getuige zei verder onder meer, dat toen Sultan Hamid in Nederland was ter onder tekening van de R.T.C., hij (Hamengku) als minister van Defensie had besloten troe pen van de T.N.I. naar Borneo te zenden. Toen Hamid uit Nederland terugkeerde scheen hij daarmee niet ingenomen te zijn. Hamengku had toen een officier naar Pon- tianak gezonden om aan het hoofd van de Daerah (Sultan Hamid II) zelf mede te delen, dat T.N.I.-eenheden derwaarts zou den worden gezonden. Generaal Simatupang was de volgende getuige. Hij verklaarde tussen Januari en April 1950 rapporten te hebben ontvangen waaruit duidelijk bleek, dat Sultan Hamid opdracht heeft gegeven voor de aanval op de leden van de regering. Hij zeide te me nen gezien de houding van Hamid tij dens de Ronde Tafel-Conferentie dat beklaagde opdracht had gegeven hem, Sul tan Hamengku Buwono en mr. Budiardjo neer te schieten, omdat beklaagde wellicht zelf de leiding van de strijdkrachten wilde bemachtigen. De volgende getuige, mr. Ali Budiardjo (secretaris-generaal van het ministerie van Defensie) zeide eenmaal een verschil van mening te hebben gehad met Sultan Hamid over het zenden van T.N.I.-eenheden naar Pontianak. Er bestonden geen persoonlijke geschilpunten, maar wel politiek ten aan zien van het Bijzonder Federaal Overleg (B.F.O.) en de republiek. Hij nam zijn hand voor zijn gezicht weg en keek haar aan Er waren donkere krin gen onder zijn ogen en lijnen om zijn mond. Het scheen hem moeite te kosten iets te zeggen. Ze drukte zijn arm zacht jes. „Kom, Neill, vertel het me", drong ze aan. „O, ik zal je het vertellen", kwam Fiona tussenbeide. „Laat hem maar met rust, Con. Mary kwam hem waarschuwen, dat er een meneer aan de telefoon was, die hem dringend moest spreken, en teen hij aan de telefoon kwam, werd hem het ver haal verteld, dat mij op de Windle Road een ongeluk was overkomen, waarbij ik ernstig gewond was, en dat ik naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis was overge bracht. Men vroeg, of hij onmiddellijk kon komen.... Hij dacht er niet verder over na, maar haastte zich hals over kop naar het ziekenhuis. „En toen ik in het ziekenhuis aankwam", nam Neill het verhaal over", deelde men mij mede, dat niemand ergens van wist. Ik dacht, dat ik misschien in het verkeerde ziekenhuis was, en haastte mij naar een ander naburig ziekenhuis, in Bellbridge, maar ook daar wist men van niets.Ik voelde me doodongelukkig, maar dacht er geen ogeriblik aan, dat het verhaal mis schien verzonnen was en dat het een val strik kon zijn. Ik ging naar de politie en men verzekerde mij, dat er géén ongeluk gebeurd was, en daarna ging ik naar het Goodmans Hotel, en vond daar.Fiona! „Die schoft", zei Constance, „o Neill, die schoft! Hij is het natuurlijk geweest, hij Vanmorgen deed de Haarlemse recht bank uitspraak in de zaak tegen de 44- jarige Chinees Y. C. C., die in de avonduren van de 17e Juni van het vorig jaar twee pistoolschoten had gelost op het echtpaar K. in Zaandam. Bij de behandeling van de zaak hield de rechtbank zich geruime tijd bezig met de vraag welk motief de Chinees wel voor zijn daad gehad mocht hebben. De getui gen konden geen opheldering geven en ook de man zelf moest het antwoord schuldig blijven. Het slachtoffer, de heer K., die aan de gevolgen van het schot was overleden, was een van de beste vrienden van de Chinees en dit maakte het geheel nog onverklaar baarder. De officier van Justitie, mr. B. van der Burg, meende tijdens de behandeling dat C. had gehandeld uit jalousie, uit wraak en omdat hij een groot heimwee naar zijn ge boorteland had. De officier achtte de moordplannen niet bewezen, maar wel de doodslag en poging tot doodslag. Hij eiste dan ook een gevangenisstraf voor de tijd van drie jaar, door te brengen in de bijzondere strafgevangenis in Sche- veningen, met aftrek van het voorarrest en voorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering met een proeftijd van drie jaar. De Haarlemse rechtbank veroordeelde vanmorgen Y. C. C. wegens doodslag tot twee jaar en zes maanden met aftrek, door te brengen in een bijzondere strafgevange nis en voorts tot voorwaardelijke ter be schikkingstelling van de regering. Na goedkeuring van een voorstel tot het aangaan van negen geldleningen op onder handse schuldbekentenis tot een totaal be drag van 8.400.000 heeft de gemeenteraad van Amsterdam het voorstel tot het ver- lenen van een subsidie aan de Nederlandse Opera van 630.000 voor het seizoen 1952- '53 aangenomen. Wethouder De Roos zei dat de opera een internationaal peil heeft bereikt. Enige verbetering van het commerciële toezicht op de opera achtte de wethouder mogelijk. Een operagebouw is nodig. Mogelijk komt daarvoor een terrein beschikbaar. Een voordracht is in voorbereiding zei de wet houder. De voordracht werd goedgekeurd met 30 tegen 5 stemmen. Tegen stemde de Prot. Christelijke fractie. De voordracht tot subsidiëring van de stichting „Ballet-Recital" en de stichting „Het Ballet der Lage Landen" met elk 10.000 voor het lopende seizoen, werd aangenomen met 22 tegen 12 stemmen. Te gen stemden de Prot.-Chr.-, de K.V.P.- en de V.V.D.-fracties. Uitvoerig is gesproken over het voorstel tot het verlenen van een subsidie aan het Holland-Festival 1953 van 80.000, bene vens het voteren van 10.000 voor het geven van voorstellingen tegen lagere prij zen gedurende het festival en de voordracht tot het verlenen van een subsidie aan de stichting „Kunstmaand Amsterdam" van 20.000. De hoer Van Sandick (Prot. Chr.) achtte deze afzonderlijke subsidiëring niet ge rechtvaardigd. Amsterdam doet reeds ge noeg door instellingen als het Concertge bouworkest en de opera door haar steun op hoog peil te houden. Het subsidie voor de kunstmaand juichte hij toe. De heer Douqué (K.V.P.) noemde het festival een luxe. Slechts een deel van het publiek kan er van genieten. Opera en Concertgebouw orkest zouden als Amsterdam niet mee doet naar Den Haag gaan. Daarom was de heer Douqué vóór subsidiëring. De heer Le Cavelier (V.V.D.) vroeg: „Wat krijgen we voor onze subsidie? Wel, dat onze opera en ons orkest mogen optre den. Van de totale overheidssteun 240.000 gaat reeds 151.000 naar pro paganda en onvoorzien. De voorgestelde 80.000 kunnen beter besteed worden om de massa, die staat te trappelen aan de deur van de cultuur binnen te laten." Wethouder De Roos herinnerde er aan, dat vorig jaar 400.000 nodig waren voor het behoud van orkest en opera. Daarom kon men aan het Holland Festival niet deelnemen. Dat zulks nu weer wel kan is geen inconsequentie. Amsterdam kan niet met het festival meedoen en bovendien grote evenementen verlangen van dezelfde instellingen. Amsterdam is en moet blijven een belangrijk internationaal muziekcen trum. Als Amsterdam niet meedeed zou de hoofdstad van unieke manifestaties ge speend blijven. De subsidie aan het Holland Festival werd goedgekeurd met 23 tegen 11 stem men. Tegen stemden de V.V.D., de Prot. Chr. en twee leden der K.V.P.-fractie. De subsidie aan de „Kunstmaand Amsterdam" werd zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. Binnenkort zal een begin worden ge maakt met het herstel van de tijdens de oorlog gedeeltelijk verwoeste dubbele spoor baan tussen Eindhoven en Venlo. Tussen Hoi'st en Venlo ligt thans nog enkel spoor. Voor het tweede spoor zal men gebruik I maken van betonnen dwarsliggers. heeft je uit de weg willen hebben!" Hij knikte mat en zijn ogen leken héél donker. „Mary moet in het complot ge weest zijn", zei hij langzaam. „Zij moet geweten hebben, dat het Phipps was, die belde.... Vreselijk, die oude Mary...." „Dat lelijke oude mens", zei Fiona hef tig. „Nee", zei Neill zacht, „ze heeft het waarschijnlijk onder bedreiging gedaan". „Ze ligt op het ogenblik in bed", zei Constance. „Sara is bij haar. Kom mee naar binnen Neill, en ga zitten. Als Sara komt, zal ze je een heleboel uitleggen. Zij kan het beter dan ik". Hij schudde zijn hoofd. „Ze kan het me later allemaal uitleggen", zei hij. „Ik ga nu onmiddellijk naar tante Chloë. Ik moet haar een uitleg van alles geven". „Ik ga met je mee", zei Fiona. Ze leek opeens volwassen geworden en beter in haar liefde voor Neill te passen. „Ja, doe dat Neill", zei Constance met een glimlach, doe dat, het zal haar zo goed doen. De rest hoor je dan straks wel als je uit het ziekenhuis terugkomt". „Vooruit, kom mee", drong Fiona onge duldig aan. „Zodra ze jou gezien heeft, is ze zo weer in orde. Het arme oudje! Ik zal voortaan heel lief voor haar zijn. Dat be loof ik je, Neill!" „Ik kom", zei Neill, terwijl hij Fiona bij een hand pakte. Er brak een glimlach op zijn gezicht door en vol tederheid keek hij naar het meisje. (Slot volgt) ""yOOR DE VIJFDE MAAL start op 27 April de Nederlandse Tulpen-Rallye, een automobilistisch evenement dat in de korte tijd van zijn bestaan als een raket omhooggeschoten is. Waarom? Omdat de organisatoren van deze Rallye, de mensen van de RAC-West, zich er van begin af aan op toegelegd hebben het de deelnemer naar de zin te maken, hem tegemoet te komen met allerlei oplossingen die zowel een eerlijker kans, een groter sportief genot als een genoegelijker sfeer beoogden. Waar de Rallye Monte Carlo zich kon permitteren onder het motto „graag of nie.t" een wedstrijdformule te gebruiken, die het de organisatie zelve zo gemakkelijk mogelijk maakt en het al of niet sportief verloop doet afhangen van het weer, daar heeft men in de Tulpen-Rallye een nauwkeurig uitgekiend fairheids- criterium gebruikt. Waar de organisatoren van bijvoorbeeld de Alpenrit of Luik- Rome-Luik domweg de eisen zo hoog stelden, dat alleen de grote cracks met superwagens een kans hebben, daar stoofden de mannen van de Tulpen-Rallye een route-opzet klaar, die zowel de crack op de Jaguar als de heer Pietersen op een Volkswagen een fikse eerlijke kluif gaven. Of de RAC-West met die opzet geslaagd is? We hoeven er geen beredeneerd antwoord op te geven, de in enthousiaste deelnemers-aantallen uitgedrukte populariteit van de Tulpen-Rallye doet dat wel. al een nieuw baanrecord, vóór Roald Aas en de Engelsman Johnny Cronshey. De uitslagen luiden: 500 m.: 1. Torodd Hauer (Noorw.) 44.7; 2. 2. Johnny Cronshey (Gr. Br.) en Roald Konsmo (Noorw.) 45.6; 4. Odd Lundberg (Noorw.) 46.1; 5. Roald Aas (Noorw.) 46.2; 6. Kees Broekman (Ned.) 47.1. 3000 m.: 1. Kees Broekman 4.58.6; 2. Roald Aas 5.00.6; 3. Johnny Cronshey 5.02.1; 4. Odd Lundberg 5.03.7; 5. Torodd Hauer 5.25.5; 6. Roald Konsmo 5.34.9. Het klassement luidde: 1. Johnny Cronshey (Gr. Br.) 45.950; 2. Roald Aas (Noorw.) 46.300; 3. Odd Lundberg (Noorw.) 46.717; 4. Kees Broekman (Ned.) 46.867. Gisteravond is in restaurant „Hof van Holland" in Haarlem het invitatie-biljart- tournooi om de Wilhelminabeker 300 ca ramboles, cadre 38/2 begonnen. De resultaten waren: Noordman 213 20 71 10.65 Lunenburg 300 20 96 15. Willemse 121 18 29 6.72 Niesse 300 18 48 16.66 Van Bekkum 147 17 28 8.64 Van der Lem300 17 53 17.64 Agema 231 19 54 12.15 Dickmann 300 19 73 15.78 De jongens keken verschrikt over de rand van het schuitje.De ballon was al hoog boven de stad en ging nog steeds hoger! „Oei!", riep Bunkie. „Wat moeten we nou doen!" De professor lachte en stelde hen gerust. „Wees maar niet bang", zei hij. „Ik zal wel zorgen, dat jullie niets overkomt. Vind je 't niet aardig, mijn maanreis mee te maken?" Ja, dat eigenlijk wel.... Maar wat zouden oom Tripje en tante Liezebertha ervan zeggen? „O, dat maak ik wel even in orde", stelde de professor hen gerust. „Ik schrijf even 'n briefje en dat gooi ik overboord; dan vinden ze dat wel en weten ze, waar je bent!" Nou ja, als Itij dat deed.De jongens keken elkaar eens aan en ze vonden het eigen lijk toch wel een groot avontuur! Vooruit dan maar. De professor schreef een briefje, bond er een reep chocolade aan en gooide het over de rand van het schuitje. Zie zo", Zei hij. ,,Dat vindt de een of ander wel en dan brengt hij de brief wel bij jullie thuis! Nu ze daarover geen zorg meer hadden, keken de jongens vol belangstelling rond. De ballon steeg steeds hoger de lucht in en zweefde al tussen de wolken. Als ze naar beneden keken, konden ze nog maar heel ver de huizen van Speelgoedstad zien. Die leken nu zo klein! I de '"op de, 'rsfoi/nl l I

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6