Legio moeilijkheden remmen de ontplooiing der verre visserij af IJmuiden krijgt in November vier dagen lang een „jaarbeurs" Om de staart van eerste DCIJ-tiental Wimpels en bekers Agenda voor Velsen „Radar" keek door de mist DE BLOEME JUFFRO Toekomst lijkt ondanks de vele mogelijkheden weinig florissant IJsland weigert Britse trawlers te repareren Simon Kalie geeft piano-recital Na November stadsdienst in Velsen Visserij voer er wel bij Kerk en zakenman Proef voor jaarlijkse zaken-expositie Spanning en felle strijd Dammers van „Sportief" tegenover elkaar S oftball-af deling bij „Rooswijk" op 30 Maart voor de vissers voor nieuwe D.G.-Kerk NZH-EXPERIMENT „Velsen-Noord Vooruit" koos nieuwe voorzitter Voer jonge hersens Wat zou jij doen Ons nieuwe weekraadsel Ook de dames aan slag „Drie is te veel" Bij K.Z.O.S. DONDERDAG 5 MAART 1953 (Bijzondere correspondentie) TAE KOELE VISGRONDEN van het hoge Noorden Bereneiland, Kaap Canin, •*-' Spitsbergen en de Barendszzce hebben sinds de oorlog een groeiende belang stelling gewekt, zowel onder de dapperen, die de trawlers bemanden om te gaan vissen binnen de poolcirkel als onder het grotere publiek, dat de uitwijkpogingen van de ver schillende vloten heeft gevolgd. Uitwijkpogingen, die goeddeels het gevolg waren van de te intensieve bevissing der Noordzee. Toch is deze belangstelling niet nieuw: reeds in de zestiende eeuw werd er door Engelse vissers gewerkt in de wateren rond IJsland en Newfoundland, maar de komst van de stoommachine heeft de exploratie van de verre wateren pas goed op gang geholpen. En de toekomst? Er werden aan het eind van de vorige eeuw zulke grote hoeveelheden kabeljauw, schelvis en andere rondvissoorten aange troffen, dat bijvoorbeeld de grote baai van Faxa Floi een dorado leek voor een ieder, die de moed op kon brengen met een rela tief klein schip de onbekende verten tege moet te varen. IJs kroop terug De ijsgrens hield tot 1925 de schepen echter terug van een verder onderzoek, maar toén in later jaren het ijs bleek terug te kruipen naar de poolkap, ontstond er een nieuwe visserijzöne. Aan de andere kant van de oceaan werden de Europese trawlers na de tweede wereldoorlog ook onder de Groenlandse kusten gesignaleerd en zo langzamerhand is er beneden de ijskap weinig open water te vinden, dat de visserman niet kent. En dat alles, omdat de Noordzee leeg gevist raakt en de toekomst van de visser in de knel komt. Ondanks de overstelpende hoeveelheden vis, die in het donkere water van de Noor delijke zeeën te vinden zijn, stuit deze verre visserij evenwel sinds haar prille begin op een aantal zware problemen buiten de na tuurlijke diepte-beperkingen van het trawl- net. Toch niet aantrekkelijk Nadat de Engelsen voor de eerste oorlog hun geluk hadden geprobeerd rond de kusten van Marokko en Portugal, waar tussen haakjes de vis bijzonder slecht van kwaliteit bleek te zijn, werd de koers naar de Noord verlegd en het leek een hoorn des overvloeds te worden, die grote hoe veelheden witvis opleverde, witvis, waar voor goede besommingen te maken waren. Maar de nadelen zijn bekend: lange rei zen met de bederfelijke waar, grote risi co's en bepaalde „seizoenen" voor de verre visserij een diepvriesinstallatie aan boord van de verre visserij trawlers zou een deel dezer negatieve omstandigheden kun nen opheffen, maar helaas is het zover nog niet. Fabrieksschepen, die als basis voor een vissende trawlervloot zouden kunnen die nen, blijven eveneens nog een vaag toe komstbeeld en tenslotte maakt het uit puttende werk onder vaak zeer slechte weersomstandigheden de aantrekkelijkheid dezer visserij er voor de bemanningen niet groter op: in de Barendszzee heeft de „zwarte vorst" enige keren een trawler Naar wij vernemen ligt het in de bedoe ling de Bedrijfschapsprijzen aan de win naars van de wedstrijd om de beste vis en haring van het afgelopen seizoen, uit te reiken tijdens een bijeenkomst in de ro tonde van dc Haagse dierentuin op Maan dag 30 Maart. Deze datum is gekozen, opdat zoveel mogelijk schippers en bemanningen deze enigszins feestelijke uitreiking van de bekers, de wimpels en de diploma's kunnen bijwonen. De banvloek, die de IJslandse regering over de buitenlandse visserij heeft uitge sproken, gaat nu ook doorwerken in repa raties van vreemde vissersschepen in Reykjavik. De Engelse „King Sol", een trawler uit Grimsby, vroeg om een duiker om een onderwaterinspectie te laten uitvoeren, nadat het schip korte tijd omhoog had ge zeten voor de Schotse kust. Enige IJsland se werven weigeren reparaties aan Britse trawlers, tenzij de veiligheid van schip of bemanning in gevaar komt. Zangavond in Ichthuskerk Het Gereformeerd Evangelisatiekoor onder leiding van de dirigent, de heer J. Klinkhamer zal Vrijdagavond in de Ich thuskerk een zangavond verzorgen, waar aan zullen medewerken Martien Vlaming, trombone en Henk Bakker, orgel. IJZER EN METAALGIETERIJ WORDT UITGEBREID. B. en W. van Velsen hebben bekend ge maakt, dat vergunning ingevolge de Hin derwet is verleend aan de N.V. IJzer- en Metaalgieterij M. B. van Essen te IJmuiden tot het wijzigen en uitbreiden van de ijzer en metaalgieterij in het perceel Haringkade no. 32 te IJmuiden. Donderdag 5 Maart „Fclison": Lezing over Binnenhuiskunst door de architect J. Niegeman, 20 uur, Cul tureel Centrum. Thalia, 20 uur: Speciale voorstelling van „Macadam". Rcx, 20 uur: Speciale voorstelling van „Paljas". Patronaat, 14 uur: Lezing Ned. Ver. van Huisvrouwen: „Het werk der Verenigde Naties". Vrijdag 6 Maart Raadhuis, 10.30—11.30 uur: Spreekuur wet houder van Financiën. Santpoort's Bloei, 20 uur: Lezing, Herv. Jeugdgebouw, Enschedélaarr, Nutsbibliotheek: Uitlening van 19.30 tot 21.30 uur, Heidestraat. Thalia, 20 uur: Export in blond. Rex, 20 uur: „The Halls of Montezuma". bijna doen kapseizen, daar zich een zware hoeveelheid ijs op de bovenbouw afzette, Ondanks de vaak hoge verdiensten voor een kundig schipper zijn dit stuk voor stuk punten, die de zaak weinig attractief doen zijn. De financiële consequenties van de verre visserij wegen zwaar: de reizen worden ware expedities en de rederijen zullen niet dan bij de uiterste noodzaak kapitalen in de waagschaal gaan stellen. Mede daardoor ziet de toekomst van de verre visserij er niet bepaald rooskleurig uit, vooral nu diverse internationale ver wikkelingen de verre gronden beperken. Rusland wil zijn visserij-overeenkomst met Groot Brittannië beëindigen, IJsland weert vreemde schepen van zijn kusten en Noor wegen heeft de „limit" onlangs via het In ternationale Hof in eigen voordeel weten te verleggen: de beste visgronden in de verre zeeën, die uiteraard vlak onder de kust liggen, worden door de betrokken landen steeds meer voor de eigen vloot ge reserveerd. Op de Noordzee teert de vloot verder in op haar kapitaal Ten behoeve van het bouwfonds voor een nieuwe Doopsgezinde kerk en een Wijkge- bouw te Santpoort zal de Nederlandse pianist Simon Halie op 25 Maart in de Doopsgezinde Kerk aan de Helmstraat be langeloos een recital verzorgen. Het zal de eerste maal zijn dat hij optreedt in IJmui den. Het programma vermeldt werken van G. F. Handel. W. A. Mozart, Fr: Schubert, Fr. Chopin, Cl. Debussy, M. Ravel en I. Albeniz. Simon Halie studeerde muziek aan het conservatorium te Amsterdam en behaal de in 1943 het staa+sdiploma. Hij studeerde onder meer bij prof. Jos. Pembauer, Edwin Fischer en de Nederlandse muziekpaeda- goog Guillaume Hesse. Sinds 1947 treedt hij regelmatig op in binnen- en buiten land. Zijn naam kwam ook al enkele malen voor in het radioprogramma van de N.C.R.V. Naar alle waarschijnlijkheid zal de N.Z. H.V.M., de Noord- Zuid-Hollandse Vervoer Maatschappij tijdens de vier dagen, dat onder auspiciën van de bouwfondscommis sie der Doopsgezinde Gemeente te IJmui den een beurs wordt gehouden in het So ciaal Cultureel gebouw, een stadsdienst met autobussen verzorgen. Indien dit experi ment voor Velsen tussen 18 en 22 Novem ber slaagt, zal de directie van de N.Z.H. V.M. nader bekijken of het mogelijk is een definitieve stadsdienst in te stellen. De dikke mist, die sinds het begin van deze week ook de IJmuidense haven in haar ban houdt, heeft vele vaartuigen belet uit te stomen of de haven binnen te val len. Voor de pieren hebben, zoals wij al eerder meldden, verscheidene schepen op beter zicht liggen te wachten, maar andere, die geen geduld hadden, riepen de hulp van de semafoor in en de radar zorgde er voor, dat bijvoorbeeld de trawler Flamingo in de tijd van 18 minuten veilig door de vette nevel was heengeloodst. Van meter tot meter gaf de radarpost de schipper zijn positie door, inclusief de betonning, de tegenliggers en wat er meer van belang is voor een veilige navigatie. Een paar keer dreigde de Flamingo weliswaar buiten het vaarwater terecht te komen, maar dat is een kwestie van wen nen. Overigens bewijst de havenradar in deze dagen zijn nut: uitvarende schepen werden keurig naar buiten gebracht en pas als ze haast zij aan zij met een binnen komer lagen, merkte de bemanning het. Gisteravond was het zicht ongeveer H/2 kilometer, zodat de navigatie niet ernstig belemmerd werd. Maranatha-samenkomst Vrijdag 6 Maart zal de heer H. Wilts uit Apeldoorn zijn laatste lezing houden over 1 Thess. 5 met als onderwerp „Jezus' komst ten oordeel, als een dief in de nacht" in het lokaal Ger. Doustr. 32 bij de P. Ver- meulenschool. De vergadering van de vereniging „Vel sen-Noord Vooruit", het overkoepelend bestuur van de vier buurtverenigingen in „Noord", die in de Da Costaschool is ge houden, heeft wegens bedanken van de heer G. J. Voerman een nieuwe voorzitter opgeleverd. De verkiezing had nogal wat voeten in aarde. De heer A. Langkemper animeerde deze functie niet, hoewel hij zitting in het bestuur blijft houden. Ten slotte werd de heer A. v. d. Hof (buurtvereniging „Wij- keroog") met algemene stemmen gekozen. De ontstane bestuursvacature werd aange vuld door de verkiezing van de heer J. Metselaar (buurtvereniging „Watervliet"). DE JAARBEURS in Utrecht zal de eerste vonk in de bouwfondscommissie van de Doopsgezinde Gemeente te IJmuiden ontstoken hebben, al heeft het deze com missieleden nooit aan ondernemingslust ontbroken. Maar dat zij het zouden aan durven, onder hun auspiciën samen met de Velsense middenstand en het bedrijfs leven een kleine jaarbeurs te organiseren, wilde er bij velen aanvankelijk niet in. In het Sociaal en Cultureel Centrum, dat door de commissie geheel voor dit doel is afgehuurd, zal van 18 tot en met 21 November een beurs worden gehouden die een overzicht zal geven van wat in Velsen aan de man wordt gebracht. Men mag deze beurs beschouwen als een proef voor een jaarlijks terugkerende middenstands- en bedrijfstentoonstelling, die de Velsense zaken willen stichten. Het comité kreeg voor haar plan niet alleen de medewerking van de gemeente. Ook in de kringen van IJmuidens Bloei en de middenstandsorganisaties toonde men zich uiterst ingenomen met de plannen. De beurs zal niet uitsluitend worden ingericht, om te laten zien wat de Velsense leveranciers hebben te bieden. Er moet een flink bedrag uitkomen voor het bouw fonds voor de nieuwe Doopsgezinde Kerk. De beurs zal echter verder geheel los komen te staan van dit streven. De bouw fondscommissie zal evenwel door de zus- terkring ter beurze een bazar naar het idee van een markt laten inrichten en dc keu ken en het buffet in zijn eigen beheer houden. Enige attracties zullen het geheel vervolmaken. De belangstelling van de winkeliers voor deze najaarsbeurs is al zo groot dat de commissie in het Cultureel Gebouw nu al ruimte te kort komt. Wanneer het schoolmuseum van de Pieter van der Meu- lenstichting niet voor het einde van dit jaar wordt ingericht zal men ook de be schikking krijgen over de daarvoor be stemde zaal. Tientallen stands zijn al besproken, zo dat men kan spreken van een algemene beurs. Op de plattegrond van de bovenverdie ping en de zalen gelijkvloers staan aange tekend een wasserij, een opticien, een rij wielhandel, een kruidenier, een boekhan del en verder zaken in manufacturen, vis- conserven, olie, naaimachines, kantoorbe hoeften en meer van dien aard. Grote variatie De hal boven zal worden gevuld met de bazar van de Doopsgezinde zusterkring. Beneden bij de ingang zal de papierfabriek van Gelder Zonen met twee stands ver tegenwoordigd zijn. Om de beurs zo geva rieerd mogelijk te houden zijn de stands niet groter dan vier vierkante meter. Tijdens de beurs mag niet worden ver kocht. Een van de zalen werd al gereserveerd voor het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad afdeling Vis. Een andere zaal zal als bioscoop worden ingericht en tevens dienst gaan doen als zaal voor modeshows en cabaret. Men stelt zich voor de beurs dagelijks geopend te houden van twee uur 's middags tot tien uur in de avond, op Zaterdag van twee uur 's middags tot twaalf uur 's nachts. Personen die belangstelling hebben voor een stand op de beurs gisteren waren nog drie stands vrij kunnen zich in verbinding stellen met de heren P. L. Hubbelink, dr. Kuiperlaan 37, tel. 6366; J. Orth, R. K. Hofstedestraat 12, tel. 5819 en J. C. P. Jentink, Thorbeckelaan 8, tel. 5669. Sint Nicolaas Deze voorloper van een grote beurs voor Velsense zaken en bedrijven wellicht in de vorm van een stichting zal op 18 November zeker niet zonder glorie worden geopend. De aanloop tot een definitieve beurs is in elk geval aanwezig, en dat geeft blijk van een gezonde activiteit in de gemeente Velsen. Met onverminderde energie en eendrachtige samenwerking wordt verder gewerkt. Wanneer Sint Ni colaas tegen de tijd van de beursdagen over de daken van huizen, kantoren, vis- en (nieuwe) industriehallen stapt zal hij vast wel kunnen zeggen: „Waarlijk er zit in Velsen leven in de brouwerij". Met vijftien spelers in ae hoofdklasse en nog slechts drie ronden te spelen in de onderlinge competitie is met geen mogelijkheid te voorspellen welke speler club kampioen van D.C.IJ. zal worden. De promotie in de selectie-afdeling bij de „grote vijf" is dus nog een duistere zaak. Tevens woedt er een hevige strijd om een plaats bij de eerste vijf, die de toekomstige staart van het D.C.IJ—tiental zullen vormen. Uit de deze week gespeelde ronde blijkt wel dat de spelers in de kopgroep in kracht en techniek elkaar weinig toegeven. Alle partijen tussen de candidaten eindigden in remise. Alleen J. van Straten behaalde in het eindspel een knappe overwinning op D. Ott, die zich daarmee de laatste kans zag ontnomen, om zich nog in de kopgroep te plaatsen. Vooys won van Nieuwenhuizen, en de partijen tussen BeukemaLangbroek, G. PostmaVan Wort, T. PostmaSwier, ein digden in remise. Zonder verder spelen gaf Kaan het verloren eindspel tegen Beukema op. De stand aan de kop is gesp. gew. gel. verl. pnt. 1. T. Postma li 7 3 1 17 2. Heine Langbroek 12 7 3 2 17 3. J. van Straten 12 6 5 1 17 4. G. Postma 11 6 4 1 16 5. A. W. Beukema 11 5 5 1 15 6. H. Swier 11 3 7 1 13 7. L. Vooys 11 3 5 3 11 De overige spelers Wim Wort, Koetsier, C. Kaan, J. Smit, K. de Jong, J. Visser en Nieu wenhuizen leveren strijd om de onderste plaatsen. In de eerste klasse komt Kok Sr. geducht Beste kinderen, Donderdag, 5 Maart 1953 AL IS HET WAT DE DATUM betreft nog niet helemaal lente, toch heb ik een erg leuk plaatje voor jullie uitgezocht. Het is altijd weer een ontroerend gezicht zo'n pasgeboren lam op zijn wankele poten te zien staanterwijl moeder Schaap zorg vuldig waakt over zijn (of haar) wel en wee. Toevallig zag ik op één van die zonnige dagen verleden week dit schaap buiten met haar kind. Ze koesterden zich allebei in de zon en hadden het best naar de zin. Jammer, dat die zon nu weer zo volkomen opgesloten is door de mist, die maar niet weg wil. Maar we gaan steeds vooruit gelukkig, de één en twintigste van deze maand is alweer een prettige datum, want dan begint het voorjaar en daarnaar verlangen we allemaal. DE BRIEFJES-RIJ wordt deze keer weer geopend met een nieuweling. STIKSTER- TJE is een grappige schuilnaam, die meteen aangenomen is. Harte lijk welkom, hoor! Dus jij kan zo goed naaien? Ook al op dë machine? Nu ik vind het maar knap. Wat een leuk post papier heb je. Prettig dat je meteen je ver jaardagsdatum schreef. Vertel je eens wat je zoal gemaakt hebt? MEIZOENTJE kwam weer met een gezellig verhaal. Je draagt je muiltjes zeker al? Wat zul jij mooi zingen leren, zeg! Dat kun je tenminste beter doen dan in de sloot vallen, want daar krijg je maar natte kleren van. Kon moedor je schoenen wel droog krijgen of had je die eerst uitgetrokken voor je in het water stapte? Zo'n rammelaar van vingerhoedjes heb ift wel eens gezien. Ik vind ze snoezig. Zo zie je VOETBAL KONING, dat er toch wel eens een prijs naar je toe wappert, als je maar elke week trouw je oplossing instuurt. En als die goed is natuur lijk! Je hebt geluk, hoor! KRULLEKOPJE vertelt een heleboel over die gezellige verjaarspartij, waar ze geweest is. Wat leuk dat er ook film ge draaid werd, zeg! Prettig, dat het boek zo naar je zin was. Des te meer reden om met de nieuwe ronde weer je beste been voor tg zcttGn. MANESTRAALTJE vertelt, dat ze al weer anderhalf jaar nicht van me is. Dat vind ik leuk. Ik heb er echter wel, die meer dan vier jaar lid van ons hoekje zijn en dan kun je eigenlijk pas spreken van „lang". Hoe heb je het gehad in Haastrecht? Is de reis per taxi goed afgelopen en is er niemand wagenziek geworden? Stuur jij je gedicht gerust maar in hoor, ik vind het altijd prettig om eigen werk van mijn nichten en neven te ontvangen. Misschien ze nog wel eens de oudste inwoonster van haar dorp! Dit was het laatste briefje voor deze week. Tot volgende keer! TANTE ELS Briefjes vóór Dinsdag Kennemerlaan 187, IJmuiden of aan de bezorger meegeven. oooooooouooooocooooooocoooooccooooooooooooooooooooooooon TANTE ELS FELICITEERT: IRIS, die volgende week Maandag jarig is en HAZELAAR, die de Dinsdag daarop haar geboortedag hoopt te herdenken, i Veel geluk en veel plezier, allebei! OGOO<XOOCOOOOOCOOOO<DOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOClO Om te beginnen gaan we de prijzen van dc maand uitreiken. Als winnaar van de dertiende punten- raadselronde kwam VOETBALKONING uit de bus, die vierendertig punten wist te behalen. Gefeliciteerd, knaap. Jammer, dat Clematis het laatste raadsel niet tijdig in stuurde, anders hadden we moeten loten. Nu is Voetbalkoning echter onbetwist win naar. Het eerste raadsel van de veertiende ronde vinden jullie hieronder. Ook heeft VOETBALKONING het beste antwoord gevonden op de vraag „wat zou jij doen?" Hij behandelt een gewonde hond, die aan de kant van de weg ligt, net als een gewond mens: jas er overheen en die renarts (of in ieder geval deskundige hulp) halen. Goed zo, jongen. Oprapen en won den wassen of iets dergelijks kan het dier zijn leven kosten, dus: afblijven is de bood schap! En nu onze nieuwe vraag. Stel je voor, dat je aan tafel zit te lezen en je broertje maakt zijn huiswerk. Er ligt een mooi nieuw tafelkleed op tafel en plot seling, hoe het komt weet je zelf niet goed, valt de inktpot om en een stroom zwarte inkt rolt over het mooie kleed. Wat zou je nu het eerste doen? Xstadje in N.-Friesland Xbetrouwbaar, oprecht Xiemand, die lost XBijbelse vrouw Xzitten aan handen en voeten Xplagen, sarren Xvrouwelijke ezel Xniet vaak Xeen of ander persoon Xstappen, schrijden X tegengestelde van schering X uit naam van X- vrolijk springen Xuit Engeland komend Xuiting van pret Xbewoners van Urk Xstekelige plant Xberg, heuvel Xsjouwen, moeizaam dragen. Dit raadsel, het eerste van de 14e ronde, is niet gemakkelijk, maar bij diep naden ken zul je het zeker vinden. Het telt voor 10 punten. Op de kruisjes-rij verschijnt van boven naar beneden een zin, waarmee je het wel eens zult zijn. Succes! is er zelfs ruimte genoeg om het te plaat sen in ons hoekje. APPELSNOETJE is ook al naar de ten toonstelling geweest. Ik kan me voorstellen dat je zo wel een paar van die mooie pop pen mee had willen nemen om ze thuis eens goed te kunnen bekijken. Wat zijn die kleertjes ook mooi gemaakt, hè? Ben je al aan de rok begonnen. De pyama zal nu wel af zijn, niet? TUINMAN is blij dat hij weer bijna beter is. Nu ik ook, hoor. Ik vind het niets leuk als één van mijn nichten of neven ziek ligt. Heb je al eens naar je tuin ge keken? Wat gaat alles alweer mooi uit lopen hè? Ik denk wel dat je het leuk ge had hebt in Egmond. Wat een krasse grootmoeder heb jij, zeg! Misschien wordt Langs de hoge blauwe stoepen gaat een bloemenkar voorbij en je hoort de koopman roepen: „zoiets moois, alléén bij Ging daarginds de deur niet open? ■Nee.... hij duwt zijn kar weer voort Lopen, stilstaan, roepen, lopen, 't lijkt wel of geen mens hem hoort Eindlijk komt hij in een straatje, alle huisjes zijn er oud. Op de hoek woont juffrouw Daatje, die zoveel van bloemen houdt. Juffrouw Da is zeker binnen. Uit de huisjes van daarnaast komen juffrouw Da's vriendinnen. O, wat hebben ze een haast! „Ik wil lelietjes van dalen", Tulpen ik en een cyclaam". „Ik kom rode rozen halen", .ik een plant voor in het raam". .Koopman, heb je anjelieren?" Geef mij die seringen maar. We gaan een verjaardag vieren, juffrouw Da wordt tachtig jaar!" Met hun tulpen en seringen, met cyclaam en clivia, gaan de oude vrouwtjes zingen voor de deur van juffrouw Da. „Lang zal onze Daatje leven". ,,'t Is te veel", zegt Daatje zacht en haar stemmetje gaat beven, maar de bloemenkoopman lacht. En hij tilt die oude Daatje zó opeens maar van de grond. Dan draagt hij haar door het straatje op zijn sterke schouders rond. MIES BOUHUYS. opzetten. Zijn overwinning op Schadé, die de tweede plaats bezet, reentvaardigt de voorspelling dat Kok een bedreiging vormt voor J. Post, die met 24 punten uit 15 ge speelde partijen bovenaan staat. Kok heeft nu 16 punten uit negen partijen. De overige uitslagen in deze klasse waren: P. Kok Jr. wint van Brouwershaven; Opa remise met J. de Boer; Zeeders verliest van Koppelman. In de tweede klasse verloor Versluis van Freeken; W. Gravemaker won van H. v. d. Vis. In de sluitcompetitie won Jan Waal van P. Schadé. M. v. d. Gerven overwon Toorn vliet, die voor zijn fraai opgezetfe partij beter lot had verdiend. Jan Braveboer speel de sterker dan C. v. d. Brink. Ook wist „Jantje" van W. Schoen te winnen. Sclectiegroep De twee oude tegenstanders Dukel en Laros leverden een prachtig damgevecht met el kaar. Er is weinig krachtverschil in het spel van deze spelers te ontdekken. In het mid denspel kwam Dukel onder druk te staan, maar hij wist zich in het eindspel volkomen te herstellen. Remise was het resultaat. De partij Roozenburg—Suyx werd uitge steld. Kennemerland Post speelde in de le klasse tegen de lei der Ter Haak. Ondanks het feit dat de D. C. IJ.'er een dam en een stuk voordeel had behaald, wist „Jelle" toch nog te verliezen. De Haarlemmer Ter Haak kan voor de groep Haarlem de kampioenstitel van Haarlem en omstreken le klasse met acht gespeelde par tijen zonder één verliespunt bijna niet meer ontgaan. In de onderlinge competitie van de dam club Sportief konden in groep A slechts drie partijen doorgang vinden. De uitslagen waren: J. JonkerW. Post 20. De BoerL. Lichtendahl 20. H. An dreaWesselius 20. In de partij AndreaWesselius wist eerst genoemde in 21 zetten zijn tegenstander tot opgkvè te dwingen. Beide andere partijen werden volgens de regelen der kunst door de sterkste spelers gewonnen. De uitslagen in groep B waren achtereen volgens: De RuiterKoffeman 20. M. Men gerK. Moleman 20. P. WesterwalH. Veldman 02. G. MooyKI. Lichtendahl 02. J. MuntzH. Dijkhuizen 20. De mooiste prestaties in deze groep lever de K. Lichtendahl door een overwinning op G. Mooy, die toch ook niet de eerste de beste kan worden genoemd. In de partij van J. Muntz gaven de spelers uit de kopgroep el kaar weinig toe. Toen Dijkhuizen in een dwangpositie geraakte, maakte zijn tegen stander hier gretig gebruik van. De stand in de kopgroep luidt nu: J. Muntz 17 gesp. 28 pnt. K. Lichtendahl 19 gesp. 24 pnt. M. Mooy 19 gesp. 24 pnt. J. Bos 12 gesp. 22 pnt. H. Veldman 15 gesp. 21 pnt. A. Ras 13 gesp. 18 pnt. Bij de sporten, die ten Noorden van het Noordzeekanaal worden beoefend, is een nieuwe gevoegd door de oprichting van de eerste softballclub voor dames in deze con treien, waarvan het initiatief uitgaat van de honkbal vereniging „Rooswijk". De belangstelling voor softbal! is sterk toegenomen, vooral door de beoefening van deze sport op de Middelbare scholen. Dit heeft het bestuur van „Rooswijk" doen besluiten aan de vele verzoeken te voldoen en een softballclub in het leven te roepen. Hiertoe werd contact opgenomen met de vereniging „Kennemerstaten", waarvan „Rooswijk" een afdeling is en na enige moeilijkheden met de speelruimte is de ver eiste toestemming verkregen. Ook is contact gezocht met de Nederlandse Dames Softball Bond, zodat er Zaterdag avond in het sportpaviljoen „Watervliet" een bijeenkomst wordt gehouden, waar de be langstellenden een lezing over softball kun nen volgen te houden namens de NDSB. Na afloop van deze lezing zal de softballafdeling „Rooswijk" officieel worden opgericht en dan de eerste softballclub boven het Noord zeekanaal zijn. De R.K. toneelvereniging „Kunst zij ons streven" te IJmuiden, geeft Zondag 8 en Maandag 9 Maart in het Patronaatsgebouty een tweetal opvoeringen van de klucht in drie bedrijven „Drie is te veel", door Joh. Blaaser Jr. en Sr. Deze voorstellingen wer den in Februari in verband met de waters nood uitgesteld. De regie is ook ditmaal weer van Frans Hesmerg.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9