,Wij willen in vrede leven, ook met de Arabieren" Predikbeurten De moordenaar „Taboe" i TAXI NODIG? Autorijschool 5000 Groente- en fruitmarkten in de afgelopen week ZATERDAG 7 MAART 1953 Onderhoud met Israels president Rusland vreest kracht van Zionistische idealen BEL SOOO Geslaagde uitvoering van „Turnlust" Voor de kinderen Vijf wedstrijden voor de „IJmond"-handballers OLD CLOTHES HEW Uw kleding binnen één dag gereed WEEKABONNEMENTEN FEUILLETON door Jean Bommart (Uit het Frans vertaald) Ken tiental dagen, nadat ik op het stad huis van Haifa de ontvangst van president Ben Zwi, ter gelegenheid van zijn eerste bezoek als staatshoofd van Israel, aan die stad had bijgewoond, genoot ik het voor recht een onderhoud met hem te hebben in zijn hoogst eenvoudig werkvertrek te Jeru salem. Tijdelijk geniet het bureau van de president daar gastvrijheid op het ministe rie va,n Politie, doch ook het gebouw waar de president definitief zijn zetel zal kiezen, zal van elke weelde gespeend zijn. Zo wil het immers de levensstijl in de staat Israel, en evenzo die van Ben Zwi, die de eenvoud zelve is. Dat viel mij sterk op tijdens het onderhoud van ongeveer drie kwarties, dat ik met hem had. Ik begon met de opmerking, dat het zeer bezette programma te Haifa en niet in de laatste plaats het drukken van de honder den handen ter officiële receptie wel zeer vermoeiend geweest moest zijn, maar hij zei lachend, dat hij het in dat opzicht met de VA millioen Joden, de 180.000 Arabie ren en de 40.000 Christenen, die in Israel wonen, heel wat makkelijker had dan b.v. de president der Verenigde Staten. Schudt u ook handen met de Arabie ren? „Natuurlijk. Ik heb onder hen heel wat goede vrienden. Dit dateert al uit de tijd, waarin sommigen hunner met de Joden samenwerkten in de Arbeidersbeweging en uit de periode, toen ik deel uitmaakte van het stadsbestuur van Jeruzalem. In dat verband gewaagde de president van een indertijd vermoorde Arabische vriend, voor welk gebeuren de Mufti ver antwoordelijk was geweest. Deze had te gen de Arabier meer bezwaren wegens de door hem in de organisatie van transport arbeiders vervulde rol dan omdat hij met de Joden bevriend was. „De Mufti", aldus Ben Zwi, „moet men zien als een represen tant van de klasse van de machtige Effen dis; hij maakt van die groep zelf deel uit en dus moet hij niets hebben van wat de mocratisch of progressief is. Democrati sche begrippen en beginselen zijn strijdig met de gevoelens en de belangen van de Arabische grote heren met hun feodale denkbeelden: zij zijn gewoon alle andere mensen te beschouwen en ook te behande len als een soort slaven. Daarom koesteren zij dan ook niet de geringste sympathie voor enig werkelijk democratisch stelsel." Even later wees Ben Zwi er met een ze kere trots op, dat niet minder dan acht Arabieren deel uitmaken van de 120 leden tellende Knesseth (de Kamer). De vluchtelingenkwestie Gevraagd naar zijn visie op Israels moei lijkheden met de Arabische staten en het daarmee verbonden vluchtelingenvraag stuk antwoordde de pre-ident: „Ik moge voor alles er uw aandacht op vestigen, dat wij niet de aanvallers waren en dat wij, toen de troebelen in 1948 begonnen, aan het Arabische volksdeel in dit land de verzekering gaven, dat net hier rustig kon blijven wonen. Maar de hier woonachtige Arabieren zijn toen door de Arabische staten, die ons hebben aangevallen, opge stookt om het land te verlaten. Sindsdien hebben wij honderdduizenden Joden moe ten opnemen, in de eerste plaats hen die in Midden- en Oost-Europa nog waren overgebleven nadat vele millioenen daar door de Nazi's vermoord waren. Daarna dienden wij de poorten ook open te hou den voor Joodse vluchtelingen van elders en nog steeds moeten nieuwe groepen uit Europa en andere continenten de gelegen heid krijgen hier een nieuw leven te be ginnen. Wat nu nog in het bijzonder de zoge naamde Arabische vluchtelingen betreft, die hier vandaan weggingen, niet door ons hiertoe genoodzaakt, maar opgezet door Arabische leiders buiten Palestina, die hun allerlei schone beloften voorspiegelden, zij bevinden zich thans in gebieden, waar zij werkelijk thuis zijn of horen: in landen met hun eigen godsdienst en hun eigen taal enz. Daar zouden zij zich heel wat beter kunnen vestigen dan hier, want de staten in kwestie, die in sterke mate onderbevolkt zijn, hebben hun arbeidskracht hard nodig. Dank zij de internationale hulp voor deze vluchtelingen zouden zij zeker in staat zijn, temidden van hun mede-Arabieren en ge loofsgenoten nuttige elementen te worden en er hun eigen economisch bestaan te scheppen" Toen ik de recente verwikkelingen met Jordanië aanroerde, gaf de president te kennen, dat er indertijd onder Koning Ab dullah, in zijn ogen een wijs man met brede blik, goede kansen op bereiking van over eenstemming met dat buurland schenen te bestaan. „Ook nu ben ik oprecht van mening, dat het, zoals Ben Gurion bij herhaling heeft verklaard, zowel in het belang van de Ara bieren als van de Israëliërs is, om tot over eenstemming te komen. Ongelukkigerwijze echter krijgt men de indruk, dat diegenen in Jordanië, die de zienswijze van wijlen ONZE parlementaire redacteur dr. E. van Raalte is onlangs teruggekeerd van een bezoek aan Israel, waar hij ook kennis maakte met het staatshoofd, pre sident Ben Zwi. In nevenstaand artikel vertelt dr. Van Raalte over een belang wekkend onderhoud dat hij met de heer Ben Zwi had over de problemen van diens jonge democratische staat. Abdullah delen, er niet in slagen hun op vattingen door de huidige machthebbers in Jordanië of in andere Arabische staten te doen aanvaarden. Toch wil ik nogmaals verzekeren, dat ik van harte hoop en wens, dat de Arabische staten en wij het zo spoe dig mogelijk eens zouden worden. Ik be grijp het in verband met de vluchtelingen- kwestie bestaande verlangen naar compen satie voor hen die dit gebied verlaten heb ben hier. Maar er bestaat evenveel grond om compensatie te vragen ten behoeve van die Joden, die uit verschillende Arabische landen verdreven zijn en worden, en die daar van al hun bezittingen beroofd zijn. D^ compensatie hoort wederkerig te zijn. Aan de bevoegde organen en autoriteiten is het om de rekening op te maken." De breuk met Rusland Ik vroeg de president ook waarom Israel juist aan Nederland verzocht heeft om te zijnen behoeve als beschermende staat in de Sovjet-Unie op te treden. Ben Zwi antwoordde: „Wij beschouwden de vriendschapsbanden tussen Israel en uw land zo nauw, dat wij het oirbaar achtten de Nederlandse regering te verzoeken ons deze dienst te willen bewijzen. En wij wer den inderdaad in onze verwachting niet teleurgesteld, want zonder dralen reageerde uw regering in gunstige zin. Een gezegde wil, dat men in de nood zijn ware vrienden leert kennen. Welnu, de Nederlandse rege ring gaf van haar vriendschap voor Israel blijk juist op het ogenblik, waarop wij daaraan de meeste behoefte hadden." De houding van Rusland tegenover Israel achtte de president minder te maken te hebben met buitenlandse aangelegen heden of internationale relaties dan wel met de binnenlandse politiek van de Sov jet-Unie en met de interne toestand daar. Vermoedelijk is de Russische regering be ducht voor de sympathie, die de Joden in Rusland, evenzeer als alle Joden ter wereld, voor Israel koesteren. Waarschijn lijk wil het Russische bewind trachten, tot een gedwongen assimilatie van de Russi sche Joden over te gaan en hen af te snij den van alles wat 'n ideologisch „krachten veld" buiten de Sovjet-Unie zou kunnen zijn. Met andere woorden: het optreden van Rusland werd vermoedelijk ingegeven door vrees, vrees voor een zelfstandig denken en vrees voor de mogelijk door vele Joden gekoesterde hoop, dat eens hun innerlijk verlangen om zich in Israel te vestigen, in vervulling zou kunnen gaan. Ik geloof niet, dat de wens om de sympathie van de Ara bieren te winnen meer dan een uiterst ge ringe factor heeft uitgemaakt in de beslis sing van de Sovjet-regering, om de diplo matieke betrekkingen met Israel te ver breken. Geen onbekende in Nederland Toen ten tweede male de adjudant van de president binnenkwam om hem stukken te laten tekenen en tegelijkertijd een veel zeggende blik op zijn polshorloge wierp, begreep ik, dat er aan het onderhoud een eind moest komen. Ben Zwi vertelde me toen nog, dat hij eens een korte tijd in Nederland had vertoefd, te weten geduren de het in 1907 in Den Haag gehouden con gres van de Zionistische wereldorganisatie. Over Den Haag sprekende roerde de presi dent nog aan, hoe daar gedurende de eer ste wereldoorlog de zetel was geweest van het Joods Nationaal Fonds (onder leiding van onze landgenoot Nehemia de Lieme). In dit verband gewaagde hij mede van de aan de staf van die instelling toen ook ver bonden geweest zijnde bekende geestver want van hem, destijds de voorman van de Poalei Zion (de socialistische Zionisten) Kaplansky. Bij het afscheid nemen, ever; ongedwon gen als het hele gesprek was geweest, gaf de president mij zijn beste wensen mee voor het Nederlandse volk, waarna hij uitdrukking gaf aan zijn warm meegevoel met ons volk, dat tengevolge van de ramp van de watersnood zulke zware beproevin gen te doorstaan had. Dr. E. VAN RAALTE ADVERTENTIE ADV ERTENTIE Gediplomeerd instructeur KENNEMERI.AAN 136 I.IMtTinEN Het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen in Nederland deelt over het ver loop van de groente- en fruitmarkt over de periode van 27 Februari to t en met 6 Maart mede: De export van de specifieke winter groente in Noordholland liep in de afge lopen week met circa 500 ton terug en kwam in totaal op circa 2.700 ton. Daar er pog grote voorraden, vooral van witte- en rode kool, zijn opgeslagen, is de totaal ge- exporteerde hoeveelheid nog niet erg groot te noemen. West-Duitsland was de voor naamste afnemer van rode- en gele kool, peen, uien en kroten. Oost-Duitsland, was deze week vrijwel niet op de markt. Frankrijk nam rode- en witte kool af en in mindere maten kroten. De witte kool werd in hoofdzaak verladen naar Oosten rijk en Engeland. Zwitserland nam een niet onbelangrijke hoeveelheid gele sa- voyekool af. De rode kool noteerde f 7-f 13, witte kool f 6 tot f 8,50, gele savoyekool f 6,50- f 16,50 en groene savoyekool f 18-f 28 alles per honderd kg. Breekpeen voor export bracht f 12- f 14,30 de 100 kg. op, waspeen deed 16-26 ct. per kg. Rode kroten noteerden f 8,70- f 8,90 de 100 kg. De prijs van het witlof trok de laatste dagen weer iets aan en liep van f 0,55-f 0,64 per kg. Knolselderij en prie bleven goed ge vraagd bij noteringen van respectievelijk 25-40 ct. per stuk en 41-47 ct. per kg. Ook de prijzen van de spruiten waren iets williger, de ongeschoonde brachten 55-64 ct. en de geschoonde 75-97 ct. per kg. op. Duitsland en België namen de vaste spruiten, terwijl Engeland meer be langstelling had voor de grovere soorten. De handel in uien vertoonde veel animo. Maximaal werd er voor export 30-45 ct. per kg. besteed. De prijzen voor boerenkool schommel den'tussen de 16-27 ct. per kg. Bij een beperkt aanbod noteerde andij vie 70-85 ct. per kg. van de andere glas producten bracht sla 21-30 ct. per krop, veldsla 2,10-2,50 per kg. en stoofsla f 2,75- f 3,10 per kg. op. Rabarber noteerde 77-83 ct. en spinazie 75-100 ct. per kg., raapstelen f 9,20-f 11,90 per 100 bos, Komkommers, waarvan de aanvoer op enkele veilingen al toeneemt, werden voor f 0,95-f 1,17 per stuk aangekocht. In de fruitsector bleven de prijzen na de vorige week practisch ongewijzigd. Onder grote belangstelling gaf „Turnlust" uit Beverwijk Donderdag in het Kennemer Theater de eerste van een tweetal uitvoe ringen. De voorzitter memoreerde in zijn ope ningswoord de in December onverwachts plaats gehad hebbende wijziging in de lei ding. Deze wijziging heeft zeer zeker geen afbreuk gedaan aan de goede reputatie, die „Turnlust" al vele jaren heeft, zodat op een zeer goed geslaagde uitvoering terug gezien kan worden. Bij een gymnastiekuitvoering staan na tuurlijk niet alle nummers op even hoog peil en dit was hier het geval met spring- kast van de jongens, waarbij de kleinere jongens nogaV onbeheerst sprongen en daar door mislukkingen veroorzaakten en met rekstok van de oudste jongens, waarbij de afwerking nog veel verbetering vraagt. Het klassikaal rekturnen van de oudste meisjes was veel beter en stond mede door betere afwerking, op hoger peil. Het klassi kaal turnen aan brug met ongelijk ge- Nog een aspect van het komende lichtfestijn in Haarlem: de fraaie illuminatie van de Gravestenenbrug. stelde leggers door de oudste meisjes was goed voorbereid en muntte uit door grote verscheidenheid van onderdelen. Toch heb ben wij van de jongens ook goed werk ge zien, t.w. van de middelste jongens een goe de serie oefeningen over, aan, en op de lange banken en van de oudste jongens een zeer vlot nummer bokspringen. De middelste meisjes traden nog op met een oefening met één knots, waarvoor zij een wel verdiend applaus kregen. Een speciaal woord van hulde moet ge bracht worden aan de jongste meisjes voor hun oefeningen op de evenwichts-balk, waar bij zij muzikaal goed gesteund werden door de deskundige begeleiding van het orkestje van de heer Roemers. Een goed samengestelde oefening met veel rhytmische bewegingen lieten de dames senioren zien; deze oefening werd heel goed uitgevoerd. Dit laatste kan ook gezegd wor den van de 3 oefeningen van de rhythmische afdeling, n.l. een vrije-, een bal- en een knotsoefening, waarvan vooral de baloefe ning uitblonk door grote variaties in de samenstelling en zeer goede baltechniek van de uitvoerenden. Ook de kleuters waren met 2 nummers vertegenwoordigd. De allerkleinsten lieten verschillende vormen van gaan, lopen en springen zien; van de groteren zagen wij bokspringen en oefeningen aan een brug. Hier viel vooral op de ongedwongen wijze, waarop deze kinderen op de wensen van hun leidster reageerden. Een zeer grote groep dames vertoonde een geslaagd nummer klassikaal brug. Ook hoog- brug van de heren zou een zeer goed ge slaagd nummer zijn, ware het niet dat door een mankement aan het toestel dit optreden ontijdig beëindigd moest worden. Hun kun nen lieten de heren direct er op echter goed zien bij tafelspringen. Vol verbazing keken de jongens naar beneden. De ballon zweefde over een wit land schap, vol met die rare, spitse bergtoppen. Zoiets hadden ze van hun leven nog niet gezien! „Is dat nou heus de maan?", vroeg Bunkie. „Ja, dit is de maan", zei de professor. „We dalen al, over enkele minuten zijn we geland". De ballon daalde steeds lager, want de professor had 'm opengetrokken en het gas stroomde eruit. ,,Houd je vast!" waarschuwde de professor. Het schuitje kwam met 'n bons neer en stond op de grond; de ballon werd slap en was nu leeg. „Uitstappen heren!", lachte de professor. „We staan nu op de maan en zullen maar eens goed rondkijken!" Ze klommen uit het schuitje en stonden nu op de grond. Het was mooi wit zand, dat glinsterde als zilver. De jongens keken met grote ogen in het rond; wat zag het er hier vreemd uit, met al die rare bergen om hen heen. De professor maakte eerst de ballon wat in orde, dat er niets mee gebeuren kon. Toen kwam hij weer terug bij de jongens, die nog steeds maar verbaasd rond staarden. „En hoe vind je 't hier op de maan?", vroeg hij lachend. „Wel erg vreemd, hè?", vond Bunkie. „Heel anders dan bij ons!" Zondag 8 Maart IJMÜIDEN: Ned. Herv. .Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, 17 uur ds. J. v. d. Berg. Gebouw Chr. Belangen: 10 uur: Dienst voor Jongeren. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. C. Meijer van Beverwijk, 15 en 17 uur ds. J. A. Tiemens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 17 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden, Woensdag 11 Maart, 19.30 uur: Bidstond voor het gewas. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. H. Wethmar van Zaandam. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis, 19 uur: Lof met lij densmeditatie, Woensdag 9 uur Heilige dienst, Donderdag 19 uur: Vespers, Vrij dag 9 uur: Heilige dienst. Leger des Ileils, 10 uur: Heiligingsdienst, 12 uur: Zondagsschool, 16.30 uur: Jeugd dienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlossingssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. G. Wassenaar, 18.45 uur ds. J. Kalff, jeugddienst. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 uur: ds. J. A. Tiemens, 17 uur: ds. R. D. Beukema. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 Uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Casem- broot-zijstraat, 10 uur: de heer H. v. d. Brink van Bloemendaal. Vergadering van Gelovigen, Esdoorn straat 30. DRIEHUIS: Evang. Luth. Gemeente, koffiekamer Westerveld, 10.15 uur: ds. W. Spliethoff van Haarlem. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man, 19 uur: ds. L. Brink. Wükgcbouw Torenstraat 2, Zaterdag avond 19.45 uur: Avondgebed, Zondag 10.15 uur: ir. W. van Monsjou (jeugd- kapel). VELSEN-NOORD: Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: dr. B. Prins van Amsterdam. Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. L. Brink, 18.45 uur Zangdienst, 19 uur: ds. H. P. Huisman. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel, 19 uur: ds. W. Oort- huys. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. J. Wiersma. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: de heer M. v. d. Windt. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Vrijzinnig Hervormden, Prinsesselaan, 10 uur: de heer C. B. Termaat, 11.30 uur: Zondagschool. Maranatha, 10 uur: de heer G. Nieuwen- huysen van Den Haag, 11.45 uur: Zon dagschool, 17 uur: Evangelisatiesamen komst. Leger des Heils, Kerkstraat, 10 uur: Hei ligingssamenkomst, 12 uur: Zondag school, 16.30 uur: Kindersamenkomst, 19.30 uur: bidstond, 20 uur: Verlossings samenkomst, o.l.v. majoor Offenberg van Amsterdam. De handbalcompetitie houdt Zondag een algemeen appèl in voor de IJmond-leden, daar niet minder dan viif wedstrijden ge speeld moeten worden en waarvan die voor de eerste heren- en dameselftallen wel de belangrijkste zijn. Het eerste herenelftal gaat in Amster dam op bezoek bij Turno. Van dit team werd de thuiswedstrijd op Watervliet met 13-7 gewonnen. Turno was destijds in vrij zwakke vorm, maar is daarna beter gaan spelen. De IJmonders kunnen nu dus ver zekerd zijn van flinke tegenstand. IJmond 2 (heren) ontvangt Tonegido 2 van Wieringen. De uitwedstrijd werd maar een kleine overwinning, zodat de IJmond- reserves wel degelijk moeten oppassen. Van de drie dameselftallen ontvangt IJ mond I het damesteam Tonegido I, waarmee de Velsense dames nog een re kening hebben te vereffenen. Naar de homogeniteit van IJmond I te oordelen moet dat mogelijk zijn, hoewel Tonegido over een gevaarlijke en schotvaardige aan- valsleidster beschikt. IJmond 2 en 3 (da mes) spelen respectievelijk tegen HOC 1 en 2 in Haarlem. In beide gevallen moet winst voor Velsen mogelijk zijn. De opstel lingen zijn: Heren. IJmond I: J. Böhm; H. Boom, J. v. Buuren; K. Schik, P. -Rens. H. Gerrit sen; J, Beunder. G. Kramer, P. Scheerman, H. Nabben, B. Hofman, Dames. IJmond I: T. v. Duyvenbode; J. Konz, C. v. d. Plas. J. Hiemstra, H. Porck, H, Venus; P. Kruk, D. Marckelbach, M. Klesser, R. v. Dongen, T. Jak. ADVERTENTIE Koningsplein 10 Tel. 4886 HEEMSKERK: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. B. ter Haar Romeney. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. W. Oorthuys. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: dr. A. J. Rasker van Haarlem; Woensdag 11 Maart Lijdensmeditatie, ds. D. ter Stee- ge, vierde kruiswoord. De Toorts, 9 uur: ds. J. Heidinga van Haarlem. Kapel, 19 uur: ds. D. ter Steege. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. M. W. J. G. de Kluys. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. HAARLEM: Church of England, Kinderhuissingel, 8.30 uur: Holy Communion, Rev. Moss man. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorger» op Donder dag moeten afrekenen DE ADMINISTRATIS. EERSTE HOOFDSTUK Om een stevige soep te maken, neme men 1) Toen, na een klein bos, de blauwe leien daken van Courty-en-Beauce tussen de stammen van een appelboomgaard zicht baar werden, begroette Mgr. Bachou hen met een brede glimlach. De schemering ging al over in volslagen duisternis. Onder de bomen kon hij de, met dode bladeren bedekte, wegrand niet meer onderscheiden en daarom bepaalde hij zijn richting naar de strook open lucht tussen de boomtoppen, waarin men af en toe een vleermuis zag vliegen. Een kwar tier geleden had Monseigneur eigenlijk zijn lamp al moeten aansteken, maar hij durfde dat niet te eisen van de dynamo van zijn motorfiets, die men in_ Chartres gerepareerd had nadat hij niet minder dan drie uur bezig was geweest om iemand bereid te vinden dat werkje op te knap pen Maar ten slotte kwam hij dan toch nog voor het vallen van de duisternis in Cour- ty aan. De „avond" begon die Zaterdag 12 November overigens al om vier uur! „Het zou een toppunt zijn geweest", overpeinsde hij, „niet alleen om tegen vier uur in Courty te komen voor de inzege ning. van een huwelijk, dat al om 12 uur plaats vond, maar vooral ook om we gens rijden zonder licht mijn plechtige entree te maken tussen twee veldwach ters! Ik mag wel oppassen! Die lui houden er van zien te verbergen, op de loer te staan aan de rand van een negorij, waar ze niet te ver van een herberg zijn om wat op te kikkeren!" Sedert hij in Parijs de „bisschop vain de zwervers" was, gebruikte Monseigneur, zo voor zichzelf, nog wel eens krassere woor den dan die. welke in de salons van de aartsbisschop gebruikelijk waren. De hei lige afkeer voor bekeuringen was van zijn „klanten" ten slotte op hem overgeslagen. Hij had zich echter voor niets bang ge maakt. Het dorp Courty leek wel uitge storven. Nadat hij vijf of zes huizen was voorbij gereden, die in alle windrichtingen stonden, alsof de eigenaars het moeilijke probleem hadden willen oplossen hoe zij al hun buren tegelijkertijd de rug konden toekeren, kwam hij op een plein, waar een dozijn katten aan het spelen was in het schaarse licht van enkele verspreidstaande lantaarns. Gelukkig was de uitnodiging van de pastoor van Courty zeer duidelijk, zodat Bachou zich kon oriënteren: Laat eens kijken.... De pastorie te gen de kerk en de kerk op het Marktplein. Dat zou dus deze open plek moeten zijn? Ja, daar is de kerktoren en daar de pasto rie.Laten we nu maar hopen, dat de Eerwaarde Murier, na flink de klok te hebben geluid voor mij, me in ieder geval te eten zal houdenIk sterf van de honger!" Terwijl Mi zijn motor afzette, stapte hij af en zette hij zijn motorfiets tegen de stoep van de pastorie. Hij stampte eens flink met zijn voeten op de grond om zijn bloedcirculatie te .herstellen en trok toen zijn wanten uit. Bij het schijnsel van een electrische lantaarn die aan een ijzeren haak schommelde, staarde hij vervolgens een seconde perplex naar zijn zwarte han den en zijn stoffige overall, en toen naar de pas geverniste eiken deur, waarvan het koperwerk hem toeglom. Resoluut viste hij uit zijn zak een zak doek met blauwe en gele ruiten, wreef er flink mee door zijn gezicht, streek eens door zijn baard om die weer wat te fatsoe neren en drukte toen op de belknop. Een luik piepte. Maar even vlug als de bezoeker zijn hoofd had omgedraaid, had het zich weer gesloten, zonder dat hij wist, welke van die zware hermetisch gesloten panelen zich had geopend. Een minuut la ter rammeide een ketting aan de andere kant van de deur, die op een kier van twintig centimeter open ging. In de zo ge vormde opening werd een kleine donkere vrouw zichtbaar, met het haar in een hoge tulbandvormige rol boven het voorhoofd, een mond zonder lippen, en puntige kim, gitzwarte ogen en een gouden kruis op de hooggesloten hals van een blouse van zwarte glanszijde. Zij nam Bachou van hoofd tot voeten op, terwijl ze op een nog al hoge toon en met die gearticuleerde uit spraak, eigen aan bejaarde mensen van het platteland, die vaak doof en wat sufferig zijn, vroeg: Is het voor een zieke? Als het drin gend is, kunt u mijnheer de Pastoor bij Chevreau aan het diner vinden. Zo? zei Bachou. U bent ontgetwijfeld de huishoudster van de eerwaarde Murier? Het spijt me, dat ik U op dit uur kom sto ren, mevrouw! Ik ben Mgr. Baohou. Eerst bewoog zij niet, terwijl ze hem bleef opnemen. Toen trok zij een wenk brauw op, de linker. Haar kin scheen af te zakken, haar gezicht werd langer en smaller. Toen zei ze langzaam, alsof ze haar eigen stem niet geloofde: U wilt zeggen, dat u Mgr. de Bisschop Bachou bént? Ja, mevrouw. Ik bied u mijn ver ontschuldigingen aan, dat ik me in een dergelijk tenue vertoon. Maar mijn motor deed het niet al te best en. De deur sloeg voor zijn neus dicht. Hij schrok er even van. Maar meteen ging zij weer open, wagenwijd dit keer, nu de ketting was losgemaakt. Komt u toch binnen, alstublieft. De vrouw maakte een soort buiging. Bachou zette zjjin pet met oorkleppen af met een waardigheid als ware het een kar dinaalshoed. Hij zag de huishoudster met een nog achterdochtige blik naar zijn hand staren: zij miste daar de amethist. Mevrouw, zei Baohou na een blik om zich heen geworpen te hebben, ik schaam me zo in een zo keurig onderhouden huis te komen. Ik heb pech met mijn motorfiets gehad. Kan ik hem zo lang buiten laten staan zonder het risico te lopen, dat hij ge stolen wordt? Plotseling veranderde de uitdrukking van de vrouw. Bachou glimlachte en, nu de rand van zijn pet niet meer de bovenste helft van zijn gezicht beschaduwde, zag zij zijn blauwe ogen, die uiterst onschuldig keken, nu eens ondeugend, dan weer kin derlijk. Zij zag en geloofde. Haar stijfheid verdween, zowel lichamelijk als geestelijk. Dit keer maakte zij een echte diepe bui ging voordat zij antwoordde: Ja, Monseigneur! U behoeft zich in 't geheel geen zorgen te maken. Vanavond zijn alle schelmen uit het dorp op de brui loft. Wil monseigneur zolang in de spreek kamer gaan? Ik zal mijnheer de Pastoor gaan halen. Bachou protesteerde: Mevrouw! Maakt u alstublieft geen drukte! Het is al onbeleefd genoeg van me op een dergelijk uur aan te komen. Och, de avond begint in dit seizoen al zo vroeg! Wil Monseigneur zich mis schien wat opknappen in de kamer van mijnheer de Pastoor? Met veel genoegen, mevrouw. Na op plechtige wijze in dit vertrek te zijn binnengeleid, goot Bachou uit een lampetkan water in de waskom en stak er zijn gezicht in. Al proestend, bepeinsde hij: - Waarom heeft ze me de kamer niet gegeven, waar ik moet slapen? Zou zij de klassieke „bisschopskamer" in linnen kamer hebben veranderd? Hij trok zijn te nauwe groene overall uit, met de bewegingen van een paling, die van huid verandert. Onder die overall had hij de voor geeste lijken gebruikelijke geklede jas, waar hij de kreukels wat uitstreek. Uit een zak haalde hij de boord van celluloid een noodzakelijk kwaad, dat de welvoeglijk heid vereiste maar veranderde toen van idee. Hier zou die „mondaine"kleding, die hij gerechtigd was te dragen, aanstoot kunnen geven. Hij greep naar de deurknop om zijn soutane uit een tas van zijn mo torfiets te gaan halen, maar hoorde toen juist iemand in de betegelde gang lopen. De eerwaarde Murier kwam thuis. Het was een man van gemiddelde lengte, met een rose, enigszins popperig gezicht, een korte neus, en een laag, gerimpeld voorhoofd boven dikke en zeer donkere wenkbrauwen. Met Bachou, die de deur opendeed, plotseling vlak voor zijn neus, ging hij met een schok achteruit. De huis houdster was uit haar keuken gerend om hem te waarschuwen, maar kwam te laat. Achter zijn rug fluisterde zij: Dat is Mgr. Bachou! (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 6