Stichting Touring Zandvoort besprak toekomstplannen ATG brengt Pirandello in Haarlem Kort en bondig J Visserij -varia Olievaten vol koffie Kistdam van 2\ kilometer rondom Zierikzee Nederlandse geologen in de Andes Meute van KNJV in gevaar Minder somber weer Personeel uitgebreid ZATERDAG 7 MAART 1953 11 Pseudo-militairen aan de Duitse grens gesnapt Kerkelijk Nieuws Sluitingsregeling tijdens Flora goedgekeurd Haarlemse Reddings brigade bestaat veertig jaar Voetballer uit Beverwijk sloeg scheidsrechter Wielrennen De ronde van Algiers Zes personages op zoek naar een schrijver Deurbewaarder A. van den Bosch legt zijn functie neer Candidaten VVD Haarlem Paardensport N.Z.H. en Flora Voor het eerst sinds haar bestaan hield de stichting- „Touring Zandvoort" een al gemene vergadering die openbaar was. Men kwam onder leiding van burgemeester H. M. van Fenema in de raadzaal bijeen. Op het programma stond de huldiging van M. Gatsonides, lid van het bestuur, die de Rallye van Monte Carlo heeft gewonnen. Het werkprogramma voor het seizoen 1953 werd vastgesteld en de voorzitter deed een aanval op acties om plannen ter bevorde ring van het vreemdelingenverkeer uit te voeren. Mr. Van Fenema richtte zich met harte lijke woorden en gelukwensen tot M. Gat sonides en herinnerde er aan, dat deze reeds negen keer aan de rallye heeft deel genomen. Na meegedeeld te hebben welke moeilijkheden de winnaar overwonnen had, bood hij bloemen aan. Werkprogramma De voorzitter stelde aan de orde de vast stelling van het werkprogramma 1953. Er is een folder in vier kleuren gereed geko men, waarop een plattegrond van de ge meente voorkomt. De vergadering hechtte haar goedkeuring aan de publiciteit op de Flora en het ontwerp van de versiering op het Raadhuisplein. In de komende zomer zullen worden gehouden: concerten, foto wedstrijden, ballonwedstrijd, plantenver- zorgingswedstrijd voor kinderen, vuurwerk (Zaterdag 6 Juni en eind Juli). Voor He melvaartsdag is een bromfietsrallye in voorbereiding en op andere dagen wind- hondenrennen, een rugbywedstrijd en een gecostumeerde voetbalwedstrijd. Opgemerkt werd, dat de stichting meer zou kunnen doen, doch gebrek aan geld is oorzaak, dat het bestuur zich moet beper ken. Het is niet uitgesloten, dat Touring Zandvoort voor de tulpenrallye, internatio nale motorraces en wielerwedstrijden prij zen beschikbaar zal stellen. De directeur, de heer Hugenholtz, deelde mee, dat de Grand Prix dit jaar vroeger is dan andere jaren, namelijk op 7 Juni. Dit biedt voordelen, omdat het de eerste wed strijd voor het wereldkampioenschap is. Een groot aantal deelnemers wordt ver wacht. De heer J. J. Jurrissen merkte op, dat de N.Z.H.V.M. dit jaar Zandvoort zal betrek ken in de rondritten; een bezoek zal wor den gebracht aan het circuit. Zandvoort wordt het begin- en eindpunt. Met of tegen de stichting Op uitnodiging van het bestuur kwam de heer M. Weber ter vergadering, om sugges ties te doen over het werk van vreemde lingenverkeer. Op de vergadering van de Zandvoortse Handelsverenigingen waren hierover opmerkingen gemaakt en die gaf hij thans door. De Vereniging van hötel- en pensionbedrijven „Ons Belang" heeft een commissie van propaganda samenge steld. De bedoeling is niet tegen Touring Zandvoort te werken, maar met de stich ting. De commissie had plannen contact op te nemen met het buitenland door ander foto- en propagandamateriaal te zenden en een film over Zandvoort te maken. Bij de hierop volgende besprekingen merkte de heer Bouwes op, dat de suggesties van de heer Weber te loven zijn. Er moest ech ter niet naast, doch uitsluitend met Touring Zandvoort worden samengewerkt. De stich ting dient plannen uit te werken. De Duitse douane-recherche doet naspo ringen naar een bende smokkelaars die, naar tot nu toe is komen vast te staan, ongeveer 35.000 kilogram ongebrande kof fie via de grensposten te Elten en Hüthum naar Duitsland heeft gesmokkeld. Vier personen, die naar wordt aangenomen slechts een ondergeschikte rol vervullen, zitten thans achter slot en grendel. Het zijn drie Oostenrijkers en een Engelsman, die in Oostenrijk woont. Zij werden bij de grenspost Hüthum bij grenspost Elten, ge snapt, toen zij 8500 kilogram koffie van Nederland naar Duitsland wilden ver voeren. De mannen waren in Engelse unifor men gestoken en hadden militaire zak boekjes en reispassen. Zij beschikten over drie militaire vrachtauto's. De vrachtpa pieren en de militaire zakboekjes leken in orde te zijn, als ook de identiteitspapieren van de auto, maar de douane vond het vreemd, dat er vaten olie mee werden teruggenomen naar Duitsland, een artikel, dat in Duitsland volop is te krijgen. Ten einde zekerheid te krijgen dat alles in orde was, werd de Britse chef van de grenscontrole gewaarschuwd. Toen Britse functionarissen aanwezig waren, werden de papieren van de mannen aan een nauwkeurig onderzoek onderwor pen. Daarbij bleek dat al deze papieren en ook de vrachtdocumenten waren ver valst. De vaten bleken geheel gevuld te zijn rnet ongebrande koffiebonen. Totaal be vatten de drie auto's 8500 kilogram koffie. Bij een voorlopig verhoor zeiden de mannen dat zij niet wisten waar de koffie vandaan kwam en evenmin konden zij vertellen waarheen de koffie moest wor den gebracht. Zij waren enkele dagen te voren naar Nederland gereisd en hadden in een hotel in het centrum van het land overnacht. Op zekere middag kwamen de vrachtauto's voor het hotel. De bestuurders stonden hun plaatsen af aan de „militai ren", die de wagens naar de grens reden. Hun opdracht was de wagens een eind in Duitsland te rijden, waar zij op hun beurt zouden worden afgelost. In de Vrijdagavond gehouden vergade ring van de raad van Zierikzee werd met algemene stemmen in principe besloten tot het doen maken van een bekisting rondom de stad door de gezamenlijke aannemers te Zierikzee. Deze dam wordt ongeveer twee- enhalve kilometer lang. De kosten raming is f 165.000. De raad besloot in verweer te gaan tegen het hoger beroep, dat de Zierikzeese mid denstand heeft aangetekend, nadat de pre sident van de Middelburgse rechtbank zich in het kort geding over de gedwongen evacuatie onbevoegd had verklaard. Op 18 Maart zal deze zaak door het Haagse gerechtshof behandeld worden. De voorzitter had waardering voor het particuliere initiatief, doch meende, dat Touring Zandvoort het aangewezen lichaam is om propaganda te maken. De commissie achtte hij daarom overbodig. In het bestuur van de stichting zijn vertegenwoordigers van alle groepen der bevolking opgenomen. Spreker vervolgde: „Het moet nu maar eens uit zijn met acties tegen de Touring, want dat begint mij te vervelen. Er is hele maal geen reden om tegen de stichting een ondermijnende actie te voeren. Men doet zijn best om Zandvoort te maken tot zo mogelijk Nederlands meest populaire en welvarende badplaats." De heer Weber antwoordde, dat er van enige actie tegen Touring Zandvoort geen sprake is. Men wil slechts de helpende hand bieden. Wanneer er geen gebruik van gemaakt wordt zal hij dat aan hen, die de plannen hebben ontworpen, meedelen. Nadat nog enkele sprekers het woord hebben gevoerd, wordt de gedachtenwisse- ling over dit punt gesloten. Bij de rondvraag werd besloten, flat het algemeen bestuur een brief zal zenden naar B. en W„ waarih gevraagd wordt met spoed de heer Hugenholtz aan een zijn gezin pas sende woning te helpen. Nederlands Herv. Kerk Beroepen te Wijhe H. A. Jellema te Balk. Aangenomen naar de Protestantse kerk in Indonesië (voor buitengewone werk zaamheden) W. J. Gunning te Wijchen en Leur. Gereformeerde gemeenten Tweetal te Rijssen: M. v. d. Ketterij te Alblasserdam en F. Mallan te Bruinisse. Beroepen te Boskoop: M. Blok te Rotter dam. Ds. J. B. Th. Hugenholtz Op Maandag 9 Maart herdenkt ds. J. B. Th. Hugenholtz de dag waarop hij veertig jaar geleden het predikantsambt in de Nederlands Hervormde Kerk aanvaardde. Hij diende de gemeenten Vledder en Pur- merend en sinds 15 Juni 1924 zijn huidige standplaats Ammersföl. Behalve door zijn ambt heeft ds. Hugenholtz in wijdere kring bekendheid gekregen door zijn strijd voor de vredesbeweging. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Trawler: Thorina f23.700. Loggers: IJM 74 f6810; IJM 283 f6920; KW 129 f6770; KW 19 f4940; KW 73 f6020; KW 176 f7610; KW 9 f5770; KW 41 f6750; KW 39 f 6000. Kotters: KW 12 f760; KW 128 f970; KW 35 f 1580; IJM 227 ƒ370; IJM 229 f 1375; WR 67 f1384. Het verwisselen van motoren in een vliegtuig is een zeer nauwkeurig werk dat veel technische kennis en routine vereist. Hier ziet men hoe een nieuwe motor wordt aangebracht in een van de reusachtige dubbeldeks-„clippers" van de „Pan American World Airways". Deze motor heeft een vermogen van 3500 pk. In spanning kijkt men toe, terwijl de man in de „heftruck" de motor langzaam op zijn plaats brengt. Zowel in Haarlem als in Heemstede Bij Koninklijk Besluit zijn de winkel sluitingsregelingen in Haarlem en Heem stede goedgekeurd. In Haarlem mogen van 14 Maart tot 14 Mei buiten de normale verkooptijden op werkdagen de winkels 's avonds geopend zijn van 20 tot 23 uur. Een dergelijke be paling geldt voor de straathandel. De na tionale herdenkingsavond voor de geval lenen is daarvan natuurlijk uitgezonderd. De verordening ligt op de eerste afde ling van het Stadhuis ter inzage. In Heemstede mogen de winkels geopend zijn tot 23.30. De verplichte middagsluiting is vervallen. Op Zondagen mogen de win kels om 12 uur open. Financiële steun gevraagd voor aankoop lesmateriaal Op 26 Juni aanstaande is het veertig jaar geleden dat de Haarlemse Reddingsbrigade werd opgericht. Dat waren veertig jaar van intensieve propaganda voor het zwem mend redden, doch ook veertig jaar van een onafgebroken oefenen door de leden van de H.R.B., waardoor het mogelijk werd dat deze leden de nodige vaardigheid en bekwaamheid kregen om het hoofddoel, het bestrijden van de verdrinkingsdood, te ver wezenlijken. Daarnaast werd reeds van de beginne af ook de bestrijding van de verstikkingsdood bestudeerd, zodat ook in die gevallen daad werkelijk kon worden opgetreden. Wan neer wij dan nog memoreren dat de leden sinds jaar en dag ook nog voor het E.H.B.O. werk worden opgeleid, dan menen wij wel te mogen vaststellen, dat de Haarlemse Reddingsbrigade op zeer intensieve wijze getracht heeft zich in dienst der gemeen schap te stellen. Dank zij de gemeentelijke subsidie en de financiële steun die de brigade van het dr. W. E. Merensfonds ontvangt, werd het voor de H.R.B. mogelijk de leden gedurende de 6 a 7 wintermaanden een medische cursus te laten volgen, terwijl het, ook alweer door de financiële steun van het gemeentebe stuur, mogelijk werd de leden het gehele jaar tegen een voor hen belangrijk geredu ceerd tarief de practische oefeningen in het water te laten volgen. Zowel voor de medische cursus als voor de practische oefeningen in het water is vaak kostbaar lesmateriaal nodig, waardoor het mogelijk wordt de leden paraat te ma ken voor het aanbrengen van een verband en de technische vaardigheid in het water. Dit alles is echter kostbaar en kan on mogelijk uit de brigade-kas worden gefi nancierd. Daarvoor roepen de leden van de brigade ter gelegenheid van het veertig jarig jubileum de financiële steun in van stadgenoten. Die steun wordt gegeven door tijdens de van 9 tot 14 Maart te houden huis-aan-huis en straatcollecte de collec tanten een financiële bijdrage te geven. Vijftig gulden boete Op 7 December van het vorige jaar speel den in Zandvoort de derde elftallen van de voetbalverenigingen Zaïidvoortmeeuwen en Beverwijk een wedstrijd, waarin een straf schop aan de Zandvoortmeeuwen werd toe gekend. Een der spelers van Beverwijk, P. W., was het met de beslissing van de scheidsrechter niet eens en gaf deze een flinke klap tegen de onderkaak. Tengevol ge van deze woede-uitbarsting van de voet baller moest de scheidsrechter zich een nieuw ondergebit aanschaffen, waarvan de kosten honderdvijftig gulden, echter door de voetbalvereniging werden vergoed. Gistermorgen werd de zaak tegen P. W. voor de politierechter te Haarlem bij ver stek behandeld. Ook de officier van Justi tie, mr. B. van der Burg, was van mening dat deze verdachte zich ergerlijk op het voetbalveld had misdragen. Hij eiste dan ook tegen P. W„ die reeds door de K.N.V.B. voor vijf jaar is geschorst, een geldboete van vijfenzeventig gulden en een maand gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De politierechter was het volkomen met de officier eens en veroordeelde P. W. tot een voorwaardelijke gevangenisstraf voor de tijd van één maand met, een proeftijd van twee jaar en een geldboete van vijftig gulden. De derde étappe van de ronde van Algiers van Constantine naar Bougie over een af stand van 234 km. is gewonnen door de Belg Germain Derijcke in 5 uur 54 min. 34 seconden. De uitslag luidde verder: 2. Dolhats (Frankrijk); 3. Impanis (België); 4. Bobet (Frankrijk); 5. Van Est (Ned.); 6. Mirando (Frankrijk); 7. Fernandez (Oran) allen zelf de tijd als de winnaar. Wagtmans werd 36e in 6 uur 5 min. 24 sec. Maarten Prins uit IJmuiden, schipper van de IJM 213 zorgt met zijn schip nu al vijf weken achtereen voor de voedselvoorzie ning, de post en de verbinding tussen Zie rikzee en Burgsluis op de kop van Schou- wen-Duiv eland. Foto: Maarten Prins ontvangt de postzakken in Burgsluis. Maandag en Dinsdag geeft het Amster dams Toneelgezelschap direct na de pre mière in de hoofdstad de eerste voorstel lingen in Haarlem van „Zes personages op zoek naar een schrijver" door Luigi Piran dello, volgens Shaw het origineelste stuk dat ooit vervaardigd werd. Sedert „Cyrano de Bergerac" van Edmond Rostand heeft geen enkel dramatisch spel zoveel belang stelling gewekt en tegenstrijdige commen taar uitgelokt als deze tegelijk tragische en burleske fantasie van de zeldzaam produc tieve, ook in zijn honderden romans en no vellen met ware bezetenheid steeds het zelfde thema hanterende Siciliaan, over wiens eigenaardige persoonlijkheid ik reeds het één en ander heb verteld naar aanlei ding van de onlangs plaats gehad hebbende vertoning van „Hendrik de Vierde" met Ko van Dijk in de hoofdrol. Dat er na de eerste kennismaking met het werk te Rome in 1921 een compleet straatgevecht tussen de bezoekers uitbrak, mag te merkwaardiger heten als men bedenkt, dat Pirandello een bij uitstek cerebraal auteur is, die het thea ter gebruikt om de mensen aan het denken te brengen. Maar het gaat bij hem om fun damentele vragen van het bestaan en de werking van zijn intellect is geladen met hartstocht. Mens en fictie Gaarne voldoe ik aan het verzoek van Elise Hoomans, die hiermede haar debuut als regisseuse bij het beroepstoneel maakt. Om dit zowel naar de vorm als naar de in houd experimentele drama met enkele al gemene opmerkingen in te leiden bij het publiek, dat er anders hoewel Pirandello zowel in Frankrijk als in Engeland veel na volging heeft gevonden wellicht al te onwennig tegenover zou staan. Als men de schouwburg binnen komt, zal men het doek geopend vinden voor een leeg toneel. Is iedereen gezeten, dan begint een aantal acteurs en actrices onder leiding van de directeur met de repetitie van een vroeger stuk van Pirandello, tot zij onderbroken worden door de komst van zes menselijke wezens, omringd door een vreemd licht, ternauwernood waarneembaar, dat van henzelf schijnt uit te gaan. Deze zes perso nages zijn geen levende wezens, maar in het brein van de schrijver ontstane figuren voor een stuk, waaraan hij eens begon zon der het ooit af te maken. Zij voelen zich in de steek gelaten en vragen nu of zij zich zelf mogen verwezenlijken door het drama van hun leven „Het drama is in ons, we branden van ongeduld het te spelen", zegt hun woordvoerder op te voeren en aldus hun bestemming te vervullen. Het stuk, dat deze zes personen (waar van een tweetal scherp en de rest nog maar vaag werd uitgedacht) willen beleven, is er één van bloedschande en afschuwelijke zelfkwelling. Maar daar gaat het niet in hoofdzaak om. Tot goed begrip zal door de voorstelling duidelijk moeten worden ge maakt, dat deze fictieve figuren (geboren tot onsterfelijkheid, zoals Hamlet of Don Quichote) werkelijker en geloofwaardiger zijn, omdat zij een denkbeeldige eenheid vormen, dan de levende mensen, in dit ge val de optredende acteurs. De moderne mens immers, aldus Pirandello, kan onder dwang van zijn omgeving nimmer geheel zichzelf zijn. Het is zijn treurig lot voort durend het masker te moeten dragen, waar aan de maatschappij hem herkent. Maar onder wisselende omstandigheden zal hij zich telkens verschillend voelen en gedra gen. En hier grijpt het ene thema in het andere. Drama der impasse De zes verzonnen personages zijn door de schrijver, die hun geschiedenis niet af maakte, gedoemd tot een vruchteloze onaf hankelijkheid. Zij zijn volkomen in een impasse geraakt. Misschien is het vooral deze gefrustreerdheid, dit gevoel dat het leven de mens geen kans biedt zijn moge lijkheden te realiseren, zijn bestemming te bereiken, waardoor dit stuk een halve eeuw lang actueel kon blijven. Niet zonder zin heeft een Engelse commentator eens ter vergelijking een uitspraak aangehaald van Babbitt uit de geijknamige roman van Sinclair Lewis: „In mijn gehele leven heb ik nooit iets gedaan wat ik werkelijk wilde doen." Hier raakt men de idealistische kant van Pirandello, die beoogt de persoonlijk heid in bescherming te nemen tegen de ontmenselijkende werking van de steeds ingewikkelder wordende maatschappij, die over steeds geraffineerder middelen de be schikking krijgt om in ieders individueel bestaan binnen te dringen. In dit korte bestek konden slechts enkele elementen worden aangeduid. Wat Piran dello wil demonstreren is, dat er geen ob jectieve. (voor iedereen in dezelfde mate geldige) waarheid bestaat, dat ieder mens een meervoudige verschijning heeft en dat er verschillende trappen van realiteit be staan. Al met al stelt hij de zintuigelijke waarneming, die hij leert wantrouwen, ten achter bij de hogere macht der verbeelding. Maar tevens geeft dit stuk een uiterst be langwekkende kijk op het scheppingsproces. Ergens zegt de voornaamste woordvoerder van de zes personages: „U hebt zoiets nog nooit meegemaakt, meneer, omdat de dich ter gewoonlijk zijn werkwijze geheim houdt. Als de personen levend, werkelijk levend voor hem treden, dan doet de dich ter niets anders dan gespannen toehoren welke woorden, gebaren en handelingen zij hem voorstellen. En hij is gedwongen hun wil te doen!" Het zou interessant zijn hierop door te filosoferen en vergelijkingen (men denke aan „De pen op papier" van Nijhoff en de brieven van Tsjechof) aan te voeren, doch daarvan kan thans geen sprake zijn. Er zijn redenen genoeg aangevoerd om vol ver wachting de vertoning van deze super- commedia-dell'arte met zijn dubbele „han deling" tegemoet te zien. DAVID KONING De heer A. van den Bosch, deurwaarder bij de Haarlemse rechtbank, zal op 1 April zijn functie neerleggen. Hij is thans 68 jaar en acht de tijd gekomen zijn werkzaam heden aan een jongere kracht over te laten. De heer Van den Bosch heeft zijn gehele leven in Haarlem gewoond en is de oudste deurwaarder in Haarlem. Op een ledenvergadering der afdeling Haarlem der VVD, werd de candidaten- lijst voor de gemeenteraadsverkiezingen als volgt samengesteld: 1. mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi; 2. ir. A. Stof fels; 3. J. W. Th. Fibbe; 4. mr. J. G. Bet- tink; 5. F. W. Lichtenveldt jr.; 6. mr. J. W. van der Vlugt; 7. H. Cordes; 8. mevr. M. van Rappard-Kobus; 9. E. A. v. d. Haar; 10. H. Borgerding; 11. mr. M. C. Wijt; 12. S. Zwaagman; 13. mr. J. W. Rutgers; 14. J. J. Delfos; 15. J. W. Damiaans; 16. mej. J. H. Springer; 17. P. A. W. de Rooy; 18. J. Scholtens; 19. A. J. F. Slendebroek en 20. mr. J. E. de Jongh. De Nederlandse geologen dr. C. Egeler (conservator aan de Amsterdamse Stede lijke Universiteit) en T. de Booy uit Bloe- mendaal ondernamen in April 1952 een expeditie voor geologisch onderzoek van de Cordillera Blanca, een der meest be langrijke bergketens van de Peruaanse Andes. Tijdens hun tocht gebruikten zij de gelegenheid om een tot dusverre on bekende 6000 m. reus in dit massief te be stijgen. Het werd 1952 alvorens de beide jonge geologen de stoute bergschoenen aantrok ken om de Nevado Huantsan, de hoogste nog niet bestegen bergtop van de gehele tropische Andes, te verkennen. In hun gezelschap bevond zich de be roemde Franse alpengids Lionel Terray. Twee maal dreigden atmospherische om standigheden deze expeditie, die reeds in 1939 tevergeefs door een Oostenrijks-Duits gezelschap was ondernamen, te verijdelen. Bij de derde poging echter bereikten de beide Hollanders met hun gids de 6395 m. hoge top van de Huantsan. Bijna was het de heer De Booy uit Bloemendaal niet vergund geweest zijn inspanning met suc ces bekroond te zien, aangezien hij ter nauwernood aan de dood ontsnapte bij een val van ongeveer 90 m. van een uitsprin gende punt, waarbij hij echter gelukkig op een plek zachte sneeuw op de gletscher terecht kwam. Van de wederwaardigheden en ontbe ringen, die het ondernemende drietal bij deze spectaculaire expeditie beleefden, vertelt de heer De Booy o.a. voor de Kunstkring Muzen Forum te Bloemendaal op 27 Maart a.s. in het gebouw Domi te Overveen. Ter illustratie vertoont hij hierbij een zeldzame collectie kleuren-diapositieven en een zojuist gereed gekomen kleuren film, die alle tijdens de expeditie, onder vaak ongelooflijk moeilijke omstandig heden zijn opgenomen. De meute van de Koninklijke Nederlandse Jachtvereniging, Nederlands beste en grootste meute, verkeer! in het gevaar op geheven te worden. De „huntsman", mr. Jos Gilissen, en de secretaris van de KNJV, jhr. P. Quarles van Ufford, hebben namelijk aangekondigd dat zij bij het einde van het seizoen per 1 Juni hun functies neer zullen leggen, tenzij een buitengewone algemene vergadering alsnog een nieuwe financiële basis kan vinden om het voortbestaan van de meute te garanderen. Deze vergadering zal op 27 Maart in Amersfoort worden ge houden. Het zou voor de Nederlandse ruitersport een onherstelbaar verlies zijn, wanneer deze meute, waarvan Prins Bernhard jagermeester is, inderdaad zou verdwijnen, een verlies dat die Nederlandse ruitersport overigens geheel aan zichzelf te wijten zou hebben. De beide functionarissen die thans hun aftreden hebben aangezegd, hebben namelijk alles op haren en snaren gezet om de jachtsport te paard, de sportiefste vorm van de rijderij, te propageren. De Neder landse ruitersport is de laatste jaren zich echter zozeer gaan richten op wedstrijden en wedstrijdjes, zozeer bevangen geraakt door een prijzenhonger, dat er voor de jacht achter de meute onvoldoende belang stelling overbleef. Wanneer de meute van de KNJV ver dwijnt, dan verdwijnt met haar een stuk sportieve, schilderachtige traditie. Welis waar blijft dan nog altijd de meute van de Veluwe Hunt over, maar die jaagt slechts locaal en het is bovendien de vraag, hoe lang die 't uit zal kunnen houden. Men kan nu slechts afwachten of er toch nog steun zal komen en inmiddels betreuren, dat er een enorm bedrag is weggesmeten voor een ruiter-équipe naar Helsinski, dat hier beter gebruikt hgd kunnen worden. Het heeft namelijk geen zin voor een representatie van een sport te zorgen, wanneer die sport zelf doodbloedt. BINNENLAND De zender Hilversum I is Vrijdagavond een kwartier uit de aether geweest. De sto ring begon om zes minuten over tien, juist toen de radionieuwsdienst in een extra uitzending het bericht van de benoeming van Malenkof tot premier van de Sovjet-Unie doorgaf. De oorzaak was een defect in een voorversterker. Er bestaan plannen om het in de oorlog vernielde vliegveld bij Haamstede op Schou- wen-Duiveland weer vliegklaar te maken voor zware vliegtuigen. Men wil het veld in orde brengen door landingsbanen te maken met ook in de oorlog gebruikte staalplaten. Twee hoogleraren, verbonden aan de Theologische Hogeschool der Gereformeerde Kerken (onderhoudende art. 31 K. O.) te Kampen zijn Vrijdag geïnaugureerd. Zij zijn prof. drs. L. Doekes, voorheen predikant te Hilversum en prof. H. J. Schilder, voorheen predikant te Utrecht. HAARLEM EN OMGEVING De heer W. van Ekeren te Zandvoort slaagde in Delft voor het diploma scheeps- buwkundig ingenieur. Het K.N.M.I. deelt mede: In de luchtdrukverdeling boven West- Europa komen thans aanzienlijke wijzigin gen voor, die tot gevolg hebben, dat dro gere en tegelijkertijd koudere lucht naar Nederland gaat stromen, waardoor het weer tijdens het weekeinde een minder somber karakter zal krijgen. In de afge lopen 24 uur is het hogedrukgebied, dat de laatste dagen het weer hier te lande be heerste, tamelijk snel naar het Zuiden ge trokken. Boven Ierland kwam daarentegen een nieuw hogedrukgebied tot ontwikke ling en aangezien tegelijkertijd de lucht druk in Scandinavië daalde, ontstond er boven de Noordzee een krachtige Noord- Westelijke luchtstroming. Deze voert vrij koude lucht aan, welke vanochtend het Noorden van Nederland bereikte. Het bin nendringen van deze lucht ging gepaard met zware bewolking, waaruit plaatselijk, vooral in het midden en Zuiden van het land, motregen viel. De koude luchtlaag zal in de loop van morgen geleidelijk dikker worden en een enigszins onstabiele opbouw kunnen krij gen. Enkele plaatselijke buitjes zijn daarom morgen mogelijk, maar opklaringen mogen ook worden verwacht. Over het algemeen zal het weer minder somber zijn dan van daag. c „Robert" had misse dag. Met zijn ha- ringaanvoer van ongeveer 240 kisten van de Silverpitt-gronden, plus 800 stuks stijve kabeljauwen heeft de „Robert William" het gisteren wel bijzonder slecht getroffen al moet worden opgemerkt, dat deze toters ook nauwelijks de naam „haring" meer verdienden, zodat het de handel niet kwa lijk te nemen was, dat ze er kopschuw voor was. In totaal werden er maar 80 kisten verkocht voor f 11.60, dus net even boven de opvangprijs en de rest rolde naar de vismeelfabrieken. Rondvis haalde verder op. De markt van gisteren bracht over het algemeen weinig grote veranderingen, al wist de rondvis zowaar nog wat op te h'alen en op f 65 voor de groot- en kleinmiddelschelvis terecht te komen. Braadschelvis bracht het tot f 40 en zelfs de wijting bofte bij een toenemende vraag met een stijging tot f 26 per kist. Kabeljauw, die weer ruim schoots voorradig was, noteerde f 45 voor de regels grote en f 30 voor de lichtere. Laptong deed f 2,10 tot f 2; de rest bracht rond de f 1,30 op en de tong twee schom melde tussen f 1,15 en f 1,10. Weegtarbot bleef stijf aan de prijs met f 2,90 per kilo en f 110 voor de kisten 2. Raak, Norma! De trawler Norma Ma ria, die Donderdag de rest van de mooie vangst rondvis in Grimsby vlot kwijt raakte, kan bogen op een totaalbesomming van f 40.000 en dat mag voor 800 kisten een redelijk bedrag heten. Het schip is na de lossing direct weer ter visserij ge stoomd. Eveline zeker Maandag. Als eerste gegadigde voor de Maandagmarkt meldde zich gisteren de Eveline alvast met 480 kisten makreel, 120 schelvis en piepers, 80 gul en kabeljauw, 120 haring, 140 gestrip te wijting, 80 dichte- wijting, 70 radio, 25 varia en 150 stuks stijve kabeljauwen. Voorts zullen de Gelria en Tzonne present zijn, die met zo'n 15 overweekse loggers en 20 kustloggers en kotters een mooi voor raadje in de markt kunnen brengen. Wimpelwinnaar haalde de f 23000. De Allan Water, die Vrijdag de enige trawler was, besomde f 23500 voor een. dertiendaagse reis. Loggers om de Thorina. Van de over weekse loggervloot kwamen voor de Za terdag aan de markt de volgende loggers: de KW 75 Doggersbank met 500 kisten Silverpitt haring, de KW 19 met 1800 kg tong, 65 k. grote schol, 80 kleine schol, 35 wijting, de KW 38 met 2000 kg tong, 100 kisten grote schol, 50 kleine schol, 10 di versen en 200 stuks ijskabeljauwen, de KW 73 met 150 manden schol en tong, 200 stuks ijskabeljauwen en 700 stuks stijve kabeljauwen, de Martenshoek met 2800 kg tong, 5 kisten tarbot, 70 gr. schol, 35 kleine schol, 30 wijting, 5 wolf en 550 stuks stij ve kabeljauwen en de Martha met 1500 kg tong, 5 kisten tarbot, 80 gr. schol, 30 kl. schol, 30 wijting, 40 manden ijskabeljauw en 400 stuks stijve kabeljauwen. Van de trawlervloot was de Thorina aanwezig met niet minder dan 1230 stuks dikkoppen, 130 k. schelvis en piepers, 130 k. kabel jauw en gul, 20 k. zwarte kolen, 130 k. ge stripte wijting, 70 k. haring, 50 dichte wij ting, 260 makreel en 25 diversen. Marktprijzen. Heilbot 2,75-2,50, gr. tong 2,05-1,97, gr.m. tong 1,34-1,17, kl.m. tong 1,36-1,22, kl. tong I 1,30-1,17, kl. tong II 1,06-0,90, tarbot I 2,60-2,30 per 1 kg. Tarbot II 1,14, tarbot III 76, tarbot IV 72, tongschar 98-92, schartong 50-29, gr. schol 25-19, gr.m. schol 28-22, kl.m. schol 42-31, kl. schol I 28-20, kl. schol II 28-8, schar 30-14, bot 12-8, v. haring 18-11, makreel 28-24, gr. schelvis 51-aü, gr.m. schelvis 60- 55, kl.m. schelvis 64-52, kl. schelvis I 61-49 kl. schelvis II 47-50-14, wijting 26-8,50 gr. gul 37-31 midd. gul 31-30, kl. gul 30-24, ham 120-88, kl. wolf 38, poontjes 22-9,50, kl. koolvis zw. 31, kl. koolvis wit 30-24 per 50 kg. Gr. kabeljauw 100-60, gr. koolvis zw. 76-64, gr. koolvis wit 70-62, gr. leng 96-74, gr. wolf 76-63 per 125 kg. Marktaanvoer. 277 kisten tong en tar bot, 3 heilbot, 7 tongschar en schartong, 1057 schol, 132 schar, 138 bot, 415 haring, 230 makreel, 327 schelvis, 275 wijting, 297 kabeljauw en gul, 10 leng, 4 ham, 18 wolf, 26 poon, 64 koolvis, 30 diversen, totaal 3310 kisten. Teruglopende aanvoer. De aanvoeren van de kotters en dagschuiten bleven gis teren beneden peil en daardoor werden de prijzen van tong en schol weer lichtelijk opgejaagd. Laptong promoveerde hierdoor van f 1.80 tot rond f 2 en zelfs een dubbel tje per kilo daarboven; de middelsoorten hielden zich aan de f 1.45 tot f 1.80 en de tong II wist weer net even boven de gulden uit te komen. Kleine schol II, waarvan nogal wat aan de markt verscheen, deed f 18 tot f 16 en de drietjes moesten met f 11 a f 10 tevreden zijn. Voor de Silver- pitten van de Haarlem werd een gemid delde prijs van f 14 neergeteld, al zette de markt in op f 16, maar daar was de room al gauw af. De dikste klanten waren weer de conservenfabrikanten. Volgende week. Als de Thorina Zater dag verschijnt, blijven voor de Maandag- markt over de Tzonne, Gelria en Eveline (vertrokken 24 Februari), terwijl de Vios en de Cornelia Maria wel van de Woens- dagmarkt gebruik zullen maken. Deze laatste schepen gingen 27 Februari naar zee en zijn dus nog te kort op zee, om al voor de Maandagmarkt verwacht te kunnen worden. De N.Z.H. heeft de moeilijkheden in de aanwerving van nieuw personeel overwon nen, zodat zij de Flora op dat punt zonder zorgen ingaat. Voor de dienst in het rayon Haarlem zijn 45 nieuwe werknemers aangenomen, voor het grootste deel chauffeurs en verder con ducteurs die door de maatschappij tot chauffeur zullen worden opgeleid. De wachthuisjes bij de haltes in Haar lem en Heemstede krijgen een fleurige versiering, speciaal ook het gebouwtje aan de Tempeliersstraat. Op het Valkenburgerplein wordt nu de laatste hand gelegd aan het tijdelijk auto- bussation waar de bezoekersstroom zal worden verwerkt. Er zijn filehekken geplaatst en wel in een dubbele rij voor de richting Haarlem- Station en een enkele rij voor Heemstede- Aerdenhout. Voorts is een oude Fordtram bus op het terrein bij de filehekken ge plaatst, waar de gehele dag een parkeer- chef de dienst zal regelen en het publiek inlichtingen verstrekken. Ook is er een inlichtingenafdeling van de N.Z.H. in het Verkeershuis op de Flora.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 9