Weerbericht j Stoffelijk overschot van Stalin in Lenins mausoleum bijgezet Malenkov, Beria en Molotov spraken bij mausoleum Malenkov Nieuwe wending in „Alkmaar"-zaak Egyptische mijnenveger leed schipbreuk Het woord is aan... Waarom ging Mao niet naar Moskou? Engeland is V.S. terwille Rampenfonds heeft nu 75.4 millioen gulden Kanonschoten en sirene-geloei begeleidden zijn laatste reis De laatste dag Malenkov; „Onze politiek berust op samenwerking van kapitalisme en socialisme" Weer uitbraakpoging in krijgsgevangenenkamp Tweeënvijftig man verdronken Ook Albanië's Enver Hoxha bleef thuis Scherper controle op verschepingen naar China JAARGANG No 204 MAANDAG 9 MAART 1953 297e. JAARGANG No 51 jreaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437, TT T" Q *1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), I I 1 1" 1 1/+ U V mf* rfTTujr T Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Meervlietstraat 80 - Haarlem: Gr. Houtstr. 93, I I I I I I I I lil P" I V I 1 I I I I Abonnement per week 4' cent, per kwartaal Directie, Hoofdredactie en alle afdelingen 15295 1 W JL 1 1 VX X VbA X VX JL V^L XXI» 6.10. Franco per post 6.S0. - Girorekening (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. 273107 ten name van Haarlems Dagblao Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom V EL SER OPRECHTE haarlemschRoorant EDITIE Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE TOP-ORGANEN van de Sovjet-Unie hebben niet getalmd met voorziening in Stalin's opvolging. Binnen 24 uur na zijn dood hebben zij de man die reeds als waar nemend secretaris-generaal van de partij optrad, Georgi Malenkov, tot minister-pre sident benoemd. Dit is verricht door de Centrale Commissie van de communistische partij in de Sovjet-Unie, de Raad van mi nisters en het Presidium van de Opperste Sovjet. Als de op korte termijn bijeenge roepen Opperste Sovjet Malenkov's benoe ming tot secretaris-generaal der partij straks definitief zal hebben gemaakt zal hij ook formeel de hoogste positie in den lande hebben bereikt. In feite bekleedt hij die reeds; hij wordt dus gezien als Stalin's op volger. Er zijn andere benoemingen gedaan en beslissingen gevallen die erop duiden dat de bedoeling is, Stalin's politiek voort te zetten. Want zijn voornaamste medewerkers zijn op de hoge posten ge bleven. Het valt wel wat op dat Svernik, de president van de Sovjet-Unie, door de oude maarschalk Worosjilov is vervangen, maar het presidentschap van de Unie is kennelijk een in hoofdzaak decoratieve functie en geen machtspositie. Dat Molotov weer minister van Buitenlandse Zaken is geworden en Wysjinsky, nu onder-minister, als permanent vertegenwoordiger bij de U.N.O. aangewezen, schijnt evenmin te duiden op koersverandering als de inkrim ping van het presidium van het centrale comité, vroeger Politbureau, tot tien man. Die tien zaten allen reeds in het presidium. Het officiële communiqué, waarin de be noemingen en wijzigingen worden medege deeld, is wat openhartiger dan de mede delingen van de hoogste instanties der Sovjet-Unie plegen te zijn. Het zegt „dat zij het in deze moeilijke tijd voor partij en regering de belangrijkste taak achten, het ononderbroken en juiste leiderschap van het gehele leven van het land te verzeke ren, hetgeen op zijn beurt de hoogste mate van eenheid van leiderschap vereist bene vens het voorkomen van elke soort verwar ring en paniek." Uit deze bewoordingen blijkt wel dat men zich bewust is van het feit, dat het heen gaan van de oude leider een critieke epi sode inluidt. In een autocratisch geregeerd land is zulk een persoons-wisseling een gebeurtenis van geheel ander karakter dan de opvolging van een staatshoofd en een regeringswisseling in een democratisch- bestuurd land zijn, die zonder enige schok plegen te verlopen. Niet zonder reden heeft Stalin gedurende de laatste jaren gepoogd, de vereenzelviging van het bewind met zijn persoon te verminderen en het zwaar tepunt naar de opperste staatsorganen te verleggen. Dat is hem kennelijk niet ge lukt: voor tallozen in het land, in de satel- liet-staten en natuurlijk ook in het buiten land is de man, die het beslissende woord sprak, wiens positie bijna dertig jaar lang onaantastbaar bleek terwijl talloze anderen „geliquideerd" werden en die als de grote leider vereerd werd, heengegaan. Zijn staatsbegrafenis zal die erkenning en ver ering nog eens accentueren. Dus kan men wel zijn opvolger benoemen maar heeft daarmee nog niet de erkenning bereikt van een nieuwe Stalin. Er was maar één Stalin, man van staal, die in zijn staatsbeleid door de communisten als een soort wonder van onfeilbaarheid werd beschouwd. De per soon van de staatsleider is bij een autocra tisch bewind van overwegende betekenis, hetgeen in de Westerse democratie, waar in de bewindsvorm overweegt, nimmer het geval is. Malenkov zal zelfs bij zijn naaste mede werkers niet hetzelfde ontzag en dezelfde erkenning ervaren, die Stalin genoot. Dat is niet mogelijk. Het vervolg zal moeten bewijzen of hij dat ontzag en die erkenning verwerft: bij hen en naar buiten, in den lande. Als hij fouten mocht begaan, hetzij door iets verkeerd te doen of door iets na te laten (het laatste kan nog erger zijn dan het eerste), of door in zijn persoonlijke houding en optreden weerstanden op te roepen, die zijn voorganger wist te ver mijden, zal dat onmiddellijk tot verdeeld heid kunnen leiden. Stalin beging in zijn positie natuurlijk ook fouten, maar de erkenning van zijn persoonlijkheid veroor loofde hem dat. Hij stond te sterk om er door te 'Worden geschokt. En men kende hem in zijn machtspositie; men was aan hem gewend. Een merkwaardige bijzonderheid om trent de nieuwe heerser is, dat hij nooit in het buitenland is geweest. Hij heeft zijn hele loopbaan in arbeid voor de commu nistische partij volbracht. Hierin verschilt hij dus van Stalin, en nog meer van Lenin, die een groot deel van zijn leven buiten Rusland, in het Westen, had geleefd. Dit kan niet anders betekenen dan dat vooral Lenin veel meer van de wereld wist en begreep. Malenkov zal ten aanzien van de handelingen, de uitingen, de reacties van het buitenland zich dus in de hoogste mate op zijn ervaren naaste medewerkers en op de Russische diplomatie moeten verlaten. Hij zal in staat moeten blijken, zijn eigen oordeel te allen tijde van deze adviezen afhankelijk te stellen. Tegenover zijn ad viseurs is dit ongetwijfeld een zwakke plek in zijn gezagspositie. Hij is weliswaar pas 51 jaar oud, maar op zijn huidige post zal de kans, om zich door eigen aanschouwen en ervaring van het buitenland op de hoogte te stellen, zich niet of nauwelijks voordoen. Dit zal wellicht een zaak van belang blijken te zijn. In grote spanning zal de wereld de komende gang van zaken in Moskou waarnemen. R. P. CAïRO (AFP en Reuter) De Egypti sche mijnenveger „Solloem" heeft Zater dag 15 km uit de kust bij Alexandrië schipbreuk geleden. Tweeënvijftig beman ningsleden zijn omgekomen. De overige 62 opvarenden, onder wie de gezagvoer der, zijn door het Poolse schip „Czech" te Alexandrië aan land gezet. De „Solloem", die 672 ton mat, verging in een storm, die de golven acht meter hoog opjoeg. Tegen de tijd, de de „Czech", een schip van de Poolse regering, de plaats bereikt had, die de „Solloem" in zijn S.O.S. had opgegeven, was de mijnenvegèr gêzonkén. George Moore: Wij leven meer in onze verlan gens dan in wat wij tot stand hebben gebracht. LONDEN (United Press) Diploma tieke kringen zeiden gisteravond, dat het betekenisvol was dat Mao Tse Toeng zijn premier Tsjoe en Lai gestuurd heeft in plaats van zelf naar de begrafenis te gaan van Stalin. Diplomatieke kringen zeiden, dat Mao klaarblijkelijk met opzet op dit ogenblik enige terughoudendheid ten opzichte van Moskou aan den dag legt. Zij zeiden, dat het thans een bekend feit is, dat Mao ofschoon hij Stalins leiding eer biedigde, nagenoeg het gehele advies van Stalin over het verloop van de Chinese revolutie negeerde. Er waren nog twee andere belangrijke personen, die niet in Moskou aankwamen. Premier Enver Hoxha van Albanië en de minister van Binnenlandse Zaken van dat land, Mehmet Shehoe. Er is een intensieve strijd geweest tussen deze mannen om de macht, zodat het niet te verwonderen zou zijn, dat geen van hen beiden ook maar een ogenblik het land zou durven verlaten om niet de kans te lopen door de ander uit het zadel geworpen te worden. Jacques Duclos, het waarnemend hoofd van de Franse communistische partij, is gisteren aan het hoofd van een Franse communistische delegatie in Moskou aan gekomen ter bijwoning van Stalins be grafenis. Andere Westelijke communisten-leiders die arriveerden waren de Italiaan Palmiro Toglatti en Harry Pollitt, het hoofd van de Britse communistische partij. Gistermorgen is van Schiphol een Ne derlandse delegatie, die de begrafenis van Stalin ging bijwonen, naar Moskou ver trokken. De delegatie bestaat uit de heer P de Groot, algemeen-secretaris van de CPN, mevrouw A. Averink, vertegenwoor digster van het partijbestuur der CPN, de heer Theun de Vries, voorzitter van de vereniging NederlandUSSR, mevrouw C. Bultje, vertegenwoordigster van het Alge meen Nederlands. Jeugdverbond en de heren F. John, chauffeur van de stadsreini ging te Amsterdam en H. van Teeuwen, metaalbewerker bij de Hoogovens. Boodschap van Mao Mao Tse Toeng, de Chinese communis tische leider, heeft volgens het persbu reau „Nieuw China" de steun van zijn land aan het nieuwe bewind in de Sovjet-unie toegezegd in een boodschap die in het ge hele land is verspreid. Mao verklaarde, dat elke poging om de eenheid tussen de Sovjet-unie en China te verbreken, zou falen. Mao, die Stalin prees, zeide: „Wij gelo ven stellig, dat onder de leiding van Ma lenkov het centrale comité van de com munistische partij en de regering van de Sovjet-unie de wil van Stalin om het communisme te bevorderen en uit te brei den, zullen volgen. Naar aanleiding van een aantal publica ties over een hernieuwd onderzoek inzake het vergaan van de IJmuidense trawler „Alkmaar", die op 15 Januari 1952 met 14 man bleef tijdens een zware storm, deelde men ons hedenmorgen mede, dat het nog lang niet zeker is, of deze ramp inderdaad opnieuw door de Raad voor de Scheep vaart wordt behandeld. De beslissing hier over berust bij de inspecteur-generaal voor de Scheepvaart, kapitein-ter-zee b.d. C. Moolenburgh. Deze deelde ons hedenmorgen mede, dat er nog geen sprake is van een nieuwe be handeling. Echter zijn er door verschil lende opvarenden de laatste tijd zoveel ver klaringen tegenover derden gedaan over de vermeende onzeewaardigheid van de „Alk maar", dat het de heer Moolenburgh juist leek, deze verklaringen ook voor de Scheepvaartinspectie af te laten leggen. De verhoren zijn inmiddels in opdracht van de inspecteur-generaal inderdaad be gonnen. Het wordt overigens bevreemdend ge acht, dat degenen, die nu bepaalde ge gevens weten te verstrekken, zich bij het eerste openbare onderzoek voor de Raad voor de Scheepvaart niet hebben gemeld, hoewel daartoe de verplichting bestond. De zoon van de omgekomen scheepskok, de heer P. den Das te Alkmaar, heeft on der meer de nieuwe stappen ondernomen, die tot deze ontwikkeling hebben geleid. Zijn vader zou kort voor de laatste reis van het schip hebben gezegd, dat de Alk maar er „onderdoor" zou gaan, zo weet het dagblad „Kennemerland" te melden. OOOOCXXXXXXX)OOCXX)OOOOOOOOOOOC)OOOOOC»OOOCOOOOOOCOOOOOOCX)0 8 DROOG WEER 8 Verwachting, medegedeeld door het 8 K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan- 5 8 dagavond tot Dinsdagavond, opge- 8 maakt om 10 uur: g 8 Droog weer met wisselende bewolking. 8 8 Matige, tijdelijk vrij krachtige Noorde- 8 lijke wind. Op de meeste plaatsen van- 8 8 nacht iets minder koud. Morgen over- g 8 dag ongeveer dezelfde temperatuur als 8 8 vandaag. 8 8 10 Maart g Zon op 7.07 uur, onder 18.35 uur. 8 8 Maan op 4.38 uur, onder 11.43 uur. 8 8 Hoog en laag water in IJmuiden g 8 Maandag 9 Maart 8 Hoog water: 9.06 en 21.46 uur. 8 Laag water: 4.21 en 16.58 uur. 8 Dinsdag 10 Maart Hoog water: 10.25 en 23.19 uur. 8 Laag water: 5.26 en 18.16 uur. °0CXX:OC:OC0000000^^ WASHINGTON (Reuter) De Britse De stand van de bij het Nationaal Ram penfonds binnengekomen bedragen is tot Zaterdagavond: 75,4 millioen gulden. De radio-actie „Beurzen open, dijken dicht", die Zaterdagavond vanuit de Rivièrahal in Rotterdam werd uitgezonden, heeft thans een totaal bedrag bereikt van 2.600.912,57. Onder de velen ,die in de loop van deze avond voor de microfoon of televisie kwa men, bevonden zich de burgemeester en ontvanger van Alblasserdam, die een kistje, gevuld met een indrukwekkend aantal briefjes van duizend gulden kwamen aan bieden als resultaat van een actie in deze getroffen gemeente. De Rotterdammers droegen in verschil lende geledingen ruim anderhalve ton aan. Het Jeugdcomité Rampenfonds uit Den Helder kwam als eerste bijdrage van de verkoop van de tekening „Het vluchtende paard" 20.000,aanbieden. De totale opbrengst van de avond was ruim 700.000, De heer P. A. Rehbock, Christian Science persgecommitteerde voor Nederland, heeft in het kantoor van het Nationaal Rampen fonds te Den Haag aan Prins Bernhard een cheque aangeboden ten bedrage van ruim 100.000,—. (Reuter en United Press). Om ongeveer tien uur Moskouse tijd (acht uur Nederlandse tijd) is hedenochtend in Moskou de bijzetting van het stoffelijk overschot van maarschalk Stalin begonnen. Leden van de Sovjet regering en van de commissie voor organisatie van de begrafenis droegen het stoffelijk overschot uit de zuilengang van het paleis der vakverenigin gen waar het 72 uur had opgebaard gestaan. De muziek speelde de treur mars van Chopin. Achter de baar volgde een lange rij personen, die op fluwelen kussens Stalins medailles en onderscheidingen droegen. De om roeper van radio-Moskou, die in korte, langzaam uitgesproken zinnen een ooggefuige-verslag van de begrafenis gaf, zei, dat de laatste minuten van het afscheid „onnoembaar droef" waren. Langs de weg, die de stoet naar het Rode Plein volgde, stonden duizenden belangstellenden geschaard achter een rij militairen van het garnizoen van Moskou. Toen de stoet het Rode Plein bereikte, zong een groot koor de „Elegie" van Massenet, waarna een symphonie-orkest de finale van de zesde symphonie van Tsjaikovsky speelde. Bij de nadering van het mausoleum van Lenin, waar het stoffelijk overschot zou worden bijgezet, begonnen de klokken van het Kremlin te luiden. Aan weerszijden van het mausoleum, aan de Kremlin- zijde van het Rode Plein, stonden de officiële vertegenwoordigers, waar onder Westelijke diplomaten, op de stenen tribunes. De lijkkist werd op een katafalk voor het mausoleum geplaatst, waarna de leden van de regering en de partijleiders hun plaatsen innamen op de tribune naast het spreekgestoelte. De acht hoogste militairen van de Sovjet unie, de maarschalken Vasilwesky, Zhoe- kov, Govorov, Konev, Sokolovsky, Mali- novsky en Boedjenny, hebben gisteravond de erewacht gevormd bij het stoffelijk overschot van maarschalk Stalin. Van tevoren was deze taak reeds ver vuld door premier Tsjoe en Lai van China, de nieuwe premier van de Sovjet-Unie, Malenkov, president Klement Gottwald van Tsjechoslowakije, premier Boleslaw Bieroet van Polen, premier Matyas Rakosi van Hongarije, premier Gheorghe Gheorg- hiu-Dej van Roemenië en dndere Sovjet en communistische leiders. Onder de buitenlandse gasten die giste ren zijn aangekomen bevond zich ook pre mier Kekkonen van Finland, die terstond na aankomst een grote krans bij de baar legde. Het aantal kransen in het gebouw var. de vakverenigingen had zulk een omvang genomen, dat ze hoog opgetast lagen in de doorgang, die het gebouw verbindt met het Lenin-museum en het historisch mu seum op de uiteinden van het Rode plein. De stroom mensen die langs de baar bleef gaan, bereikte de vier millioen en men verwacht dat omstreeks vijf millioen mensen langs de baar gelopen hebben voordat hedenochtend de poorten gesloten werden. Het was gisteravond vrijwel onmogelijk ^et centrum van de stad te bereiken. Bui tenlandse correspondenten, die hun copie moesten afleveren bij het telegraafkan toor, dat slechts vier minuten lopen van het vakverenigingsgebouw ligt, hadden de grootste moeilijkheden om zich door de mensenmassa's heen te dringen. De rij wachtenden buiten het gebouw was nog langer en breder geworden dan hij de laatste dagen al geweest was. De rij strekte zich mijlen ver uit en vormde allerlei cirkels en stralen als de spaken van een wiel met als middelpunt het Kremlin. Het was een onafzienbare men senmassa, die in alle rust en stilte wachtte cm Stalin de laatste eer te bewijzen. In de overvolle kerken werd gebeden voor de ziel van Stalin. Priesters en gelo vigen zongen in de kerken de traditionele Russisch-orthodoxe gebeden voor een overledene. Om precies twaalf uur (tien uur Neder- andse tijd) is het stoffelijk overschot van Stalin vanochtend naast dat van Lenin in het mausoleum bijgezet, nadat Malenkov, Beria en Molotov een grafrede hadden uit gesproken. Op het ogenblik van de bijzetting wer- Omringd door bloemen en kransen lag het stoffelijk overschot van Jozef Stalin opge baard in de zuilenzaal van het Huis der Vakbonden te Moskou. den door kanonnen saluutschoten afge vuurd in Moskou, in de hoofdsteden van de Sovjet-republieken, in de „heldenste den" Leningrad, Stalingrad, Sebastopol en Odessa en in de steden Kaliningrad, Lwow, Khabarowsk en Wladiwostok. In de gehele Sovjet-Unie werd al het verkeer en al het werk, behalve in fabrieken met continu- productie, vijf minuten stil gelegd. De 1 stoomfluiten van locomotieven en fabrie ken en de sirenes van alle schepen loei den drie minuten. Om twaalf uur precies werd Stalins kist naast de sarcofaag van Lenin geplaatst. Een militair orkest speelde het Sovjet- MOSKOU (Reuter). In zijn rede bij de bijzetting van het stoffelijk overschot van Stalin heeft Malenkov, de nieuwe lei der van de Sovjet-Unie verklaard: „De enige buitenlandse politiek, die een rege ring kan volgen, is een politiek van vrede, gebaseerd op wederzijds vertrouwen en op de werkelijkheid. Onze politiek is: samenwerking van de twee verschillende systemen kapitalis me en socialisme. Malenkov sprak zijn grafrede uit bij het Rode Plein te Moskou tegen elf uur plaat selijke tijd. Hij sprak gedurende twintig minuten. Hij volgde hierbij het precedent van de begrafenis van Lenin in 1924, toen Stalin als zijn opvolger de grafrede uitsprak. Malenkov prees Stalin als degene, die Rusland de vrijheid bracht, als de diepste denker van zijn tijd en als een man, die zijn leven gaf voor de bevrijding van de werkende klasse. „Stalin heeft ons land voor het eerst in duizend jaar verlost van uitbuiting van mens door mens. De daden van Stalin zul len blijven voortleven. Onze partij en de gehele mensheid hebben een groot verlies geleden. De naam van Stalin prijkt terecht naast de grootste namen van de geschiede nis Marx, Engels en Lenin. Onze partij zal de grote leringen van Marx, Engels, Lenin en Stalin volgen. Stalin is het groot ste genie, dat de mfcnsheid ooit heeft voort gebracht". „Het is onze heilige plicht de machtige Sovjet-Russische strijdkrachten, die ge- vechtsklaar gehouden moeten worden om elke vijand te verdrijven, voortdurend te versterken. In de Sovjet-Unie is een nieuw econo misch systeem geschapen, dat geen crisis of werkloosheid kent. Het is onze taak de industrie verder te ontwikkelen, de col lectieve boerenbedrijven te versterken en de arbeiders- en boerenklasse krachtiger te maken. Het is het doel van onze binnenlandse politiek de levensstandaard van het Sovjet volk te verhogen. Wij moeten Stalins woor den indachtig zijn, dat de grootste vreugde is lid van de partij te zijn. Wij moeten nog grotere eenheid berei ken. Wij moeten nog grotere waakzaam heid cn beslistheid betonen in de strijd tegen alle duistere elementen in ons land. De communistische partij en de regering houden krachtig vast aan de vredespolitiek, die de enig juiste is. Malenkov besloot met te zeggen: „Vaar wel, onze vriend en leraar. Voorwaarts langs de zegevierende weg naar socialis me en communisme". Beria waarschuwt Na Malenkov sprak Beria, de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken. Hij her innerde op zijn beurt aan het leven van Stalin dat moest dienen als voorbeeld van dienstbaarheid aan de zaak van het volk. „Onze vastberadenheid in de strijd voor het communisme zal nimmer verzwakken", aldus Beria. „Onze partij, sterk in de leer van Marx, Engels, Lenin cn Stalin, weet hoe zij moet handelen om het gestelde doel te bereiken. Onze vijanden denken, dat het zware verlies, dat wij moesten onder gaan, tot verwarring zal leiden. Hun be rekeningen zullen ijdel blijken. Ons volk sluit zich meer dan ooit aaneen. Het is sterk en onoverwinnelijk". „De macht van een staat is niet alleen het leger. De eenheid van het volk, het vertrouwen in de partij en in de regering, zijn evenzeer van belang. Het Sovjet-volk heelt met eenstemmige goedkeuring de be noeming van Malenkov tot minister-presi dent aanvaard". V/ijzend op het belang van de in het bestuur der partij en van de staat aange brachte wijzigingen, besloot Beria met te zeggen: „Het Sovjet-volk kan er zeker van zijn, dat de partij en de regering zich niet zullen sparen om de stalen eenheid in ons land te handhaven". Molotov ontroerd Wjatsjeslav Molotov, de nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, sprak met ken nelijke ontroering in zijn stem, over de weg, die de Sovjet-Unie onder de leiding van Stalin had afgelegd. „Stalin is van het volk heengegaan. Hij is zich altijd be wust geweest van zijn banden met het volk, de arbeidersklasse en de arbeidzame boeren". Molotov ging uitgebreid de revolution- naire activiteit van de overledene na. „In de loop van die jaren van strijd is de com munistische partij van de Sovjet-Unie de leidende kracht geworden van de inter nationale arbeidersbeweging", aldus zei hij. TOKIO (Reuter). Drieëntwintig Noord- Koreaanse krijgsgevangenen zijn Zaterdag in een kamp op het eiland Jongtsjo om het leven gekomen bij een opstand, waaraan 2.000 krijgsgevangenen deelnamen. 42 ge vangenen werden gewond. Geen enkel lid van het bewakings-perso- neel liep verwondingen op. De gevangenen poogden in massa uit het kamp te ontsnappen, maar de bewakings troepen konden de opstand onderdrukken. Drie dagen geleden kwam het in dit kamp ook tot ernstige ongeregeldheden. De moeilijkheden begonnen, toen een ge vangene naar buiten moest komen, omdat hij een kampvoorschrift had overtreden. Plotseling vielen toen 60 a 70 gevangenen de kampcommandant en zijn helper aan, die ongewapend waren. Een chauffeur, die de aanval zag, opende als eerste het vuur op de gevangenen. Toen de geïnterneerden met behulp van traangas niet tot rust waren te krijgen, moest de bewaking van de vuurwapens gebruik maken. minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft zijn Amerikaanse ambtgenoot, Fos ter Dulles, bij hun besprekingen te Washington beloofd, dat Engeland de controle op het vervoer van strategische materialen naar communistisch China zal verscherpen, aldus blijkt uit het Zaterdag te Washington uitgegeven communiqué over de besprekingen der ministers. volkslied, welks snelle rhythme contras teerde met het tempo van de statige treur marsen, die eerst de plechtigheid opge luisterd hadden. Om vijf minuten over twaalf, nadat de leiders weer plaats hadden genomen op de tribune van het mausoleum, begon de mi litaire parade. In een lange file wacht de Moskouse be volking om Stalin de laatste eer te bewijzen.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 1