Hamid wilde uit alle macht opheffing deelstaten tegengaan Europees ontwerp-statuut vandaag naar de ministers Bestuur van De Ommelanden wil het bedrijf verkopen Agenda voor Haarlem Wereldnieuws Vmensö»^ M^êNEu PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Brief aan Koningin bij proces voorgelezen De radio geeft Dinsdag Mei CETKEX belten... wég zijn de smetten! Een geweldige gebeurtenis" zegt Spaak Na arbitrale uitspraak Communist B. Polak in ongenade bij C.P.N. U ió het zo 2 Getuigenverklaringen en brieven tonen: WASSERIJ DUYN Kerkelijk Nieuws Salto op het circuit Gemeente zonder woningnood Bloedwraak Belgisch echtpaar aan gereden; man overleden Hij moet zijn zetels in Raad en Staten afstaan Heringa Wuthrich Sergeant stal appelen uit een koelhuis Zien in de diepte VJ MAANDAG 9 MAART 1953 DJAKARTA, (Aneta). Bij de voort zetting van de zaak tegen Sultan Hamid is Zaterdag een brief voorgelezen, die Hamid in Maart 1950 aan Koningin Juliana heeft gezonden en waarin hij onder meer zei, dat by het streven naar uitbreiding van het gebied via de opheffing van de deelge bieden door de oorspronkelijke Republiek Djokja gebruik werd gemaakt van onwet tige middelen, waarbij de bepalingen van de constitutie met voeten wordt getreden. Hamid schreef voorts, dat door de be staande onrust, afpersingen en stakingen, de belemmeringen voor handel en bedrijf, kortom door de gehele rechtstoestand en bestaansonzekerheid het land en het Indo nesische volk rijp werden gemaakt voor de toepassing van anarchistische en com munistische ideologieën. Hamid schreef verder in deze brief er van overtuigd te zijn, dat nog slechts een ingrijpen door Amerika en Engeland uit komst zou kunnen brengen en dat stappen van de regeringen van deze landen bij de regering van de Republiek der Verenigde Staten van Indonesië een remmende in vloed zouden kunnen hebben en wellicht deze zouden kunnen nopen om met aan wending van alle beschikbare middelen en krachten te pogen een verder afglijden naar anarchie en communisme te voor komen. Hamid vroeg dan in deze brief de per soonlijke bemiddeling van de Koningin om dit te bewerkstelligen. Op deze brief, zo bleek uit het verhoor, had Hamid geen antwoord ontvangen. Bij het proces werden verder de ver klaringen voorgelezen, die destijds zijn af gelegd door mr. Tilenius Kruythoff, des tijds secretaris van Hamid en door dr. Kiers. Op een zijspoor De heer Kruythof had gezegd dat Hamid een ware nationalist was en voorts, dat hij de indruk had gehad, dat Hamid na zijn benoeming tot minister van de R.I.S. op een zijspoor was geleid. Hij had toen geen invloed meer. Zijn arbeid beperkte zich tot in het doen aanbrengen van ver beteringen en herstellingen aan het gebouw •van de ministerraad en dergelijke. De heer Kruythof had volgens de verklaring niet veel waarde aan de brief gehecht. Deze .brief was volgens hem, een noodkreet van .Sultan Hamid. Voorts verklaarde de heer Kruythof nog, dat de passage over de Britse en Amerikaanse steun was ge schrapt. In de verklaring van de heer Kiers wordt onder meer gezegd dat, toen Hamid in het Hötel des Indes Westerling berispte, hij daarbij onder meer heeft gezegd: „Je bent maar een Turk, een reuze-stomme vent. Je hebt helemaal geen verstand en van de politiek zeker niet. Je boort Indonesië in de grond". Hamid's woede jegens Wester ling, aldus de heer Kiers, diende mogelijk te worden gezocht in het feit, dat Wester ling zich had gemengd in Indonesische binnenlandse kwesties. In een brief aan zijn echtgenote schreef de Sultan onder meer dat, indien de om standigheden het zouden toelaten, hij, Sultan Hamid, West-Borneo tot een sou- vereine staat wilde proclameren. Hij ver klaarde daarin van Nederland geen hulp te verwachten, omdat Nederland gebonden ADVERTENTIE amster'uamsevaart 20 te:.. 1105? Ook voor de fijne was. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.25 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Bas-bariton en piano. 12.00 Or gel en alt. 12.30 Land- en tuinbouwmedede- lingen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 In strumentaal trio. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen en platen. 13.30 Muziek uit Hongarije, Roemenië en Rusland. 14.00 Zeg eens, Ame rika. 14.30 Platen. 14.40 Schoolradio. 15.00 Platen. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.50 Militaire reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Piano. 18.30 RVU: D. van der Meulen: „Arabië". 19.00 Paris vous parle. 19.05 Koor concert. 19.25 Reportage of platen. 19.30 Orgel. 20.00 Beurzen open Dijken Dicht! 20.05 Nieuws. 20.10 Gevarieerd programma. 21.20 Lichte muziek. 21.40 Mededelingen. 21.45 Lichte muziek. 21.55 Tiroolse muziek. 22.35 Buitenlands overzicht. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Platen. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 9.45 Licht baken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Amusementsmuziek. 10.55 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole orkest en soliste. (12.3012.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualitei ten. 13.25 Amusementsorkest en soliste. 14.00 Promenade-orkest en solist. 15.00 School radio. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zie ken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Mr. M. de Groot: Sociale Zaken in Suriname. 18.00 Lichte mu ziek. 18.15 Platen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Platen. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. (20.05—20.10 De gewone man). 20.30 Lijdensmeditatie. 21.30 Platen. 21.35 Pianorecital. 22.10 Radio Philharmo- nisch Orkest en solist. 22.35 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 2e deel Matthaus Passion (opn.). TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15—21.45 Opleiding tot het Ambacht; Weeroverzicht; Zonnevlammen, causerie; Muziek in lijnen, muzikaal programma. BRUSSEL, 324 M. 11 45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 School radio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pla ten 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en Mu ziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Kamer orkest. 21.00 Platen. 21.15 Omroeporkest en solisten. 22.00 Nieuws. 22.15 Raadsels. 22.45 Dansmuziek. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boeken en schrijvers. (Op 224, 49 en 42 m.). was aan de besluiten van de Ronde Tafel- Conferentie en „te fatsoenlijk zal zijn om zich met onze zaken te bemoeien". Hierna werd de brief van Sultan Hamid aan dr. Van Mook voorgelezen. Deze brief was gedateerd 16 Januari 1950 en de Sul tan deelt daarin mede, dat men hem ge vraagd had, op te treden als ambassadeur in Parijs of in Zuid-Amerika, maar dat hij dit aanbod van de hand had gewezen. De Sultan schreef voorts aan dr. Van Mook, dat hij spanningen ontwaarde tus sen het K.N.I.L. en de T.N.I. en verder, dat hij geen kans had, in het kabinet der R.I.S. minister van Defensie te worden. Hij had zich voorgesteld, Hoge Commissa ris in Nederland te worden, doch dit voor stel werd door de regering der R.I.S. af gewezen. De Sultan schreef voorts, dat het duidelijk was, dat de Republiek Djokja alle pogingen aanwendde om haar macht over geheel Indonesië uit te breiden. Voorts onder andere, dat de officieren van het voormalige K.N.I.L. volkomen werden genegeerd en dat het rommelde en kraakte in Oost-Ja va en Pasundan. Benoemd tot hulppred. te Bennekom J. W. Esselink, pred. te Doorn. Geref. kerken art. 31 K.O. Tweetal te Hoogeveen A. Bos te Haar lem en R. Brands te Bergentheim. Drie jongelui uit Warmond, die met een gehuurde Volkswagen Zondagmiddag op het circuit reden, sloegen met hun auto in de bocht bij de Oostelijke ingang bij de den nenaanplant, door een verkeerde manoeuvre met hun wagen enkele malen over de kop. Eén van hen liep een lichte hersenschud ding op en moest per auto naar huis worden vervoerd. De zwaar gehavende auto werd naar een garage gesleept. De gemeenteraad van de Brabantse ge meente Putte heeft een voorstel tot de bouw van 16 woningwetwoningen aangenomen. Als deze klaar z'ijn, is de woningnood in Putte opgeheven. Een Hilversumse jongeman heeft zijn 21ste verjaardag in een cel op het politiebureau gevierd. Hij had per post van zijn vroegere hospita een gelukwens ontvangen, waarin zij hem naar zijn mening op sarcastische wijze complimenteerde met het bereiken van zijn meerderjarigheid. Hij zon op wraak en ging in de late avond naar zijn vroegere pension. Hij sloop naar het kippenhok in de tuin en bracht de haan om het leven. Toen de jonge ling overhaast de vlucht nam, liep hij in de armen van een surveillerend politieman, die de met bloed en veren besmeurde regenjas voldoende aanleiding vond de jongen mee te nemen naar het bureau. Daar legde hij een verklaring af over zijn „bloedwraak". Fruit naar Frankrijk en België De Franse regering heeft met ingang van 15 Maart de invoer toegestaan van 2400 ton fruit uit Nederland. Met ingang van dezelfde datum heeft ook de regering van België de invoer van fruit uit Nederland toegelaten. ADVERTENTIE Van „luchtjes" gesproken... laat de lucht van koken, bakken en braden niet in uw woning rondhangen. Alle keukengeuren worden door Air-Wick even prompt weggenomen als de rooklucht uit uw woonkamer. 1 air-wick - '_-A 852 In Eindhoven is een Belgisch echtpaar bij een aanrijding levensgevaarlijk ge wond. In het ziekenhuis is de man kort daarna overleden. De heer en mevrouw Daelman uit Ant werpen waren per tandem met hulpmotor naar Eindhoven gekomen om een familie lid in een ziekenhuis te bezoeken. Bij het onverhoeds oversteken van de Boschdijk kon de bestuurder van een auto de tandem niet meer ontwijken. Een nichtje van het echtpaar, een achtjarig meisje uit Eind hoven, dat op de duo van de tandem zat, liep slechts enkele schaafwonden op. ADVERTENTIE VLEKKENWATER VAN CETA-BEVER STRAATSBURG (van de ANP-corres- pondent). „De ministerraad van klein- Europa" komt vandaag in Straatsburg bij een om kennis te nemen van het ontwerp statuut voor een politieke gemeenschap der zes landen. De president van de Straatsburgse grondwetsvergadering, de Belg Spaak, heeft Zondagavond het tot standkomen van het ontwerp „een gewel dige gebeurtenis" genoemd. Hij bracht hulde aan de grondwetscommissie die maandenlang aan het ontwerp heeft ge werkt. Een der kwesties, waarover de ministers een besluit zullen moeten nemen, is of de grondwetscommissie na de vergadering zal blijven voortbestaan om door de ministers te worden geraadpleegd bij de verdere be handeling van het statuut door de zes re geringen. Hoewel het in de bedoeling lag slechts een louter formele samenkomst te houden teneinde het statuut in ontvangst te ne men, verwacht men in Straatsburg dat de ministers van hun bijeenkomst gebruik zullen maken om de na de conferentie van Rome ingetreden ontwikkelingen der po litieke situatie nog eens onder het oog te zien. Voortswordt verwacht dat minister Bidault en Bondskanselier Adenauer op nieuw het contact over de Saarkwestie zul len opvatten, waarvoor te meer aanlei ding bestaat nu de status van het Saar- gebied bij de opstelling van de „Europese grondwet" weer bijzonder in de aandacht kwam. De Saarlandse afgevaardigden in Straatsburg hebben zich namelijk niet wil len neerleggen bij het voorstel van de grondwetscommissie, volgens hetwelk de verkiezing der Saarvertegenwoordiging in het "Europese parlement door Parijs en Bonn gezamenlijk zal worden geregeld. De Saarlanders voelen zich door dit voorstel als Europeanen van tweede klasse behan deld en zij willen, evenals de andere lan den, zelf beslissen hoe de „vrije verkie zingen" in hun land zullen worden geor ganiseerd. Dit willen de Duitsers, zoals dr. Van Brentano Zondagavond nog verzeker de, niet toestaan, omdat zij daarin een er kenning van de staatsorde van het om streden gebied zouden zien. De grondwetsvergadering van Straats burg zal intussen Maandagavond nog niet in staat zijn haar werkstuk kant en klaar aan de ministers voor te leggen. Hoewel zij met grote ijver tot Zaterdagavond laat gewerkt hebben, heeft zij nog niet de helft van de 116 artikelen van het ontwerp kun nen doorworstelen. De aanbieding van het stuk zal daarom een symbolisch karakter dragen en de vergadering hoopt er Dins dag na het vertrek der ministers de laat ste hand aan te leggen. De zitting van Zaterdag was voor het grootste deel gewijd aan een loven en bie den over het aantal zetels dat Frankrijk in het Europese parlement zal krijgen toebe deeld. De grondwetscommissie had in zo verre toegegeven aan de vroeger geuite Franse wensen om extra zetels voor de overzeese gebiedsdelen te verkrijgen, dat zij Frankrijk 70 zetels had toegekend te genover 64 voor Duitsland en Italië, 30 voor Nederland en België en 12 voor Luxemburg. De negerafgevaardigde Seng- hor uit Senegal wilde 80 zetels, andere Fransen zelfs 90. Maar zij vonden weinig of geen steun. Het bleef bij 70 en een der Duitsers zeide dat zelfs die pil voor de Duitse publieke opinie heel moeilijk te slikken was. Bespreking van dit punt toon de nog eens aan, hoeveel bezwaren tegen de gemeenschap in Frankrijk voortsprui ten uit de banden met de overzeese gebie den. De Belgen Wigny en Bertrand, bijgestaan door de Nederlandse afgevaardigden mej. Klompé en mr. Sassen, hernieuwden hun strijd om de kleine landen in de Europese Senaat evenveel stemmen te geven als de grote. Zij werden door hun landgenoten echter niet gesteund en ook hier bleef het bij het advies der commissie: 21 zetels voor de groteren, 10 voor Nederland en België en 4 voor Luxemburg. Trouwens in de grote lijnen sloot "de vergadering zich tot dusverre geheel aan bij het compromis der inzichten dat in de commissie bereikt was. Onze verslaggever meldt uit Straats burg: De parlementsleden, die onder de naam Assemblée ad hoe bezig zijn een statuut voor de Europese Gemeenschap te ontwer pen, krijgen met allerlei vraagstukken te kampen. Vrijdag en Zaterdag zijn zij toch al wel een eind gevorderd, maar de Maan dag en Dinsdag zullen zij nog hard nodig hebben. Net als in Januari heeft de As semblée ad hoe zich nogal lang bezig moe ten houden met de manier, waarop de deelnemende landen in het parlement van de Gemeenschap vertegenwoordigd zullen zijn. Dit parlement zal twee Kamers hebben: een Volkenkamer en een Senaat. De con stitutionele commissie, dat is de commissie uit de Assemblée die het ontwerp van het ontwerp-statuut heeft gemaakt, had de volgende oplossing voorgesteld: In de Se naat, waarin de staten vertegenwoor digd zullen zijn, zullen Frankrijk, Italië en West-Duitsland elk 21 zetels hebben, België en Nederland elk 10 en Luxemburg 4. De Volkenkamer, waarin de volken vertegenwoordigd zullen zijn, zal in be ginsel drie maal zo groot zijn. De aantallen worden daar dus resp. 63, 30 en 12. Maar voor de Overzeese gebiedsdelen van Frankrijk wordt een extra aantal van 7 toegestaan. Frankrijk zal dus niet 63 maar 70 zetels hebben. Daar komen nog de al gemene bepalingen bij, dat Frankrijk, Duitsland en Italië evenveel vertegen woordigers zullen hebben (behoudens de zeven voor de Franse Overzeese gebieds delen), dat ook België en Nederland er evenveel zullen hebben en tenslotte kwam er dat er een algemeen maximum van 70 en een algemeen minimum van 12 zou zijn. Onze landgenote mej. Klompé had voor de Senaat een paritaire vertegenwoor diging verlangd, dat wil zeggen, dat elk land evenveel vertegenwoordigers zou hebben. Tot haar verdriet ging dit niet door, wat de socialist jhr. mr. M. van der Goes van Naters plezier deed. Een week tevoren hadden mej. Klompé en jhr. Van der Goes in de Nederlandse Raad van de Europese Beweging over deze kwestie een nogal hooglopende discussie gehad. Het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft eind Januari arbiters benoemd om uitspraak te doen in de geschillen tussen de coöperatieve melkproductenfabriek De Ommelanden en de stakende leden van de Algemene Nederlandse Agrarische Bond. Deze arbiters, prof. dr. A. H. M. Albregts, prof. mr. W. F. de Gaay Fortman, prof. mr. M. G. Levenbach en mr. A. Borst, zijn tot een beslissing gekomen. De arbiters verklaren dat de staking on middellijk moet eindigen. Ruim 60 leden van de bond moeten weer in het bedrijf tewerk worden gesteld. De overige leden, die destijds in staking zijn gegaan, worden symbolisch herplaatst voor drie dagen, maar De Ommelanden is niet verplicht ze daarna te werk te stellen. Wel moet gedu rende een half jaar aanvulling van het per soneel zoveel mogelijk uit deze personen geschieden. Voorts zal De Ommelanden de pensioenvoorzieningen voor alle betrokken leden van de bond binnen een bepaalde termijn in orde moeten maken. Het toezicht op de naleving van de uit spraak blijft gedurende zes maanden in handen van de arbiters. Voor een regeling van mogelijke kwesties, die nog kunnen rijzen bij de uitvoering der beslissing heb ben de arbiters een commissie aangewezen, bestaande uit de heren A. W. Biewenga Wzn., H. H. Garrelds te Groningen en bur gemeester J. Tuin van Groningen. Naar aanleiding van deze arbitrale uit spraak hebben bestuur, commissarissen en directie van De Ommelanden besloten, op de kortst mogelijke termijn over te gaan tot verkoop van De Ommelanden en al haar bezittingen, alsmede tot liquidatie van de vereniging. Men zal in eerste instantie het bindende advies van de arbitragecommissie naleven, maar men acht het bedrijfseconomisch en uit het oogpunt van de personeelsverhou- dingen niet verantwoord, het bedrijf na deze beslissing voort te zetten. In een vergadering van de A.N.A.B. heb ben de leden van de bond zich eenstemmig achter het hoofdbestuur geplaatst en be sloten het advies van de arbitragecommis sie na te komen. 47. Vastgebonden aan zijn stoel, zonder een vin te kunnen verroeren, moest Pat aanzien, dat zij in duizelende vaart op een hoog gebouw neerdoken. Hij vond dit een heel onprettig gezicht en sloot daarom zijn ogen maar. Panda kwam duizelig over eind. „Ik geloof.hik.dat ik iets moet 'doen", mompelde hij. „Dat geloof ik ook, bekorrah!"riep Pat schor, „maar dan vlug!" Panda duwde de bewusteloze piloot opzij en trok de stuurknuppel op goed ge luk naar zich toe. „Ik hoop maar, dat dit goed is", prevelde hij, „want ik weet niet, hoe je dit soort vliegtuigen moet besturen". Nog terwijl hij sprak, scheerde het toestel rakelings over het gebouw, kegelde een schoorsteen omver en zoefde daarna weer de lucht in. „Dat was op het nippertje!", riep Pat, badend in het zweet, „bijna lagen wij in stukkens en brokkens! Vlieg nu recht naar het vliegveld en land daar!" „Als ik maar wist hoe", antwoordde Pan da, „het was puur geluk, dat we juist ont snapt zijn. Ik zei toch al, dat ik dit soort vliegtuigen niet ken?!" Het districtbestuur Amsterdam van de Communistische Party Nederland heeft de heer B. Polak, arts te Amsterdam, die voor de CPN zitting heeft in de hoofdstedelijke gemeenteraad en in de Provinciale Staten van Noordholland, opgedragen deze beide functies op te geven en ter beschikking van zijn party te stellen. Als reden voor deze opdracht geeft het districtsbestuur op, dat de heer Polak „regelmatig verzuimde aan het partijleven deel te nemen en geen contact wilde onder houden met de gekozen besturen. Bovendien zou hij enkele partijgenoten van Joodse afkomst hebben trachten op te zetten tegen de partijleiding en de politiek van de Sovjet-Unie. Voorts wordt hij er van beschuldigd, in persoonlijke gesprekken met communisten, die hij als arts bezocht, de politiek der CPN gelaakt, en haar leiders onbekwaam genoemd te hebben. In een desbetreffend bericht in „De Waarheid" wordt voorts ge zegd, dat het genoemde CPN-bestuur heeft vastgesteld, dat dit optreden van B. Polak voortvloeit uit nauwe relaties, die hij met „Amerikaanse agenten en andere openlijke tegenstanders der partij onderhoudt." ADVERTENTIE HAARLEM ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES Uit het koelhuis van een fruitkweker te Geldermalsen verdwenen de laatste maan den regelmatig kleine hoeveelheden appe len, zonder dat men kon vaststellen hoe dat in zijn werk ging. In overleg met de politie werd een sluiting aangebracht die het on mogelijk maakte de enige deur van binnen uit te openen. Toen de politie zich de nacht daarop naar het koelhuis begaf en de deur opende, stond zij tegenover de dief, een be roepssergeant van de militaire school voor hygiène en preventieve geneeskunde te Waardenburg. Hij bekende dat hij destijds, toen hij in de buurt van het koelhuis moest zijn, de sleutel meegenomen had. Sinsdien had hij herhaaldelijk appelen uit het koel huis weggenomen. MAANDAG 9 MAART Stadsschouwburg: „Zes personages op zoek naar een schrijver" (A.T.G.), 8 uur. Concertgebouw: Ster-avond Nederlands Christelijke Radio Vereniging, 8 uur. Voor helmstraat 25: Haarlemse Huishoud- en In dustrieschool, jaarvergadering, 3.30 uur. City: „Levend ingemetseld", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De ondergang van de Red Witch", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onzichtbare wreker", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Teresa", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Ik heet Niki", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De vloot op stelten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Camillo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De Troubadour", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 10 MAART Stadsschouwburg: „Zes personages op zoek naar een schrijver" (A.T.G.), 8 uur. City: „Levend ingemetseld", 18 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De ondergang van de Red Witch", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onzichtbare wreker", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Kon-Tiki", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Ik heet Niki", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De vloot op stelten", alle leeft., 2, 4.15, 7 en a.io uur. uuxor: „Don Camillo", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „De Trouba dour", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Concertgebouw: Concert door George Ro bert (orgel) en Erna Spoorenberg (sopraan), 8 uur. Overleden. De Indonesische secretaris generaal van Buitenlandse Zaken, Dar- masetiawan, is Zaterdagmiddag om half zes overleden. Hij werd op 28 Februari in een ziekenhuis opgenomen voor een blindedarmontsteking. Na de operatie traden complicaties op. Het stoffelijk overschot is inmiddels naar de woning van de secretaris-generaal overgebracht. Vrijlating. Het West-Duitse opperge- rechtshof heeft Zaterdag gelast, dat Helmut BeckBroichsitter, een van de vier gearresteerde leiders van het neo- nazistische „Vrijkorps Duitsland" moet worden vrijgelaten. BeekBroichsitter, voormalig stafofficier bij het pantser korps „Gross Deutschland", werd ver leden maand gearresteerd, nadat het vrijkorps door de regering was ver boden. De gearresteerde leiders werden verdacht van voorbereiding van ver raad. Bezoek. John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken, zal aan het eind van deze maand een bezoek brengen aan Egypte, aldus heeft Zaterdagavond een woordvoerder van het Egyptische ministerie van Bui tenlandse Zaken, die het bericht uit „officiële bron" had ontvangen, ver klaard. Vluchtelingen In de eerste week van Maart zijn ruim 15.000 Oost-Duitsers uitgeweken naar West-Berlijn. Dit is tweemaal zoveel als in de eerste week van Februari van dit jaar. Functiona rissen verklaarden, dat de stroom in de de tweede helft van deze week sterk is afgenomen. Dagelijks worden nu onge veer duizend vluchtelingen naar West- Duitsland gevlogen. De rest verblijft in negentig overvolle kampen in West- Berlijn. Verkiezingen. Volgens Britse politici is het mogelijk, dat premier Churchill kort na de kroning van Koningin Elizabeth in Juni van dit jaar algemene verkiezin gen zal laten houden. Zij menen, dat de conservatieve regering, die in het par lement slechts over een meerderheid van zestien zetels beschikt, verstandig zou doen, als zij van de opgewekte nationale stemming, die omstreeks die tijd waarschijnlijk in het gehele land zal heersen, gebruik maakt om haar positie te erbeteren. Kabinetsministers echter vinden dit een cynische specu latie. Brand. De Birmese regering heeft een uitgaansverbod ingesteld en wachten van gewapende burgervrijwilligers ge organiseerd om een einde te maken aan brandstichtingen, die deze week in Rangoon, de Birmese hoofdstad, bijna een paniek hebben veroorzaakt. Vier duizend huizen en fabrieken zijn be schadigd door branden, die officieel worden toegeschreven aan sabotage. Ruim 30.000 personen zijn hierdoor ge troffen. Het uitgaansverbod zal van kracht zijn in het gebied rond het leger - depöt, waar verleden week Zondag een Birmese schildwacht twee functionaris sen van de Russische ambassade neer schoot, die geen gehoor gaven aan zijn bevel om stil te staan. Alle burgerge zinnen wonend binnen een straal van 45 meter van het depot moeten binnen 24 uur hun huizen verlaten. De regering heeft schadevergoeding toegezegd. Beroofd. De Nederlandse journalist T. van Vliet, redacteur van een gèïllustreerd weekblad, die op het ogenblik voor zijn werk in Nice vertoeft, is in de nacht van Zaterdag op Zondag het slachtoffer geworden van een aanranding door vier personen, die hem van zesduizend Franse francs, veertig gulden aan Ne derlands geld en zijn vulpen beroofden. De politie te Nice stelt een onderzoek in. Onrust. De politie heeft Zondag te Rawal pindi in de Pendsjaab het vuur geopend op betogers, die een politiepost in brand hadden gestoken. Eén betoger werd ge wond, zes liepen verwondingen op. De demonstranten betoogden tegen de sekte der Ahmadieten. Ambassadeur. Het hoofd van de Indone sische delegatie bij de UNO, de heer Palar, is met ingang van 1 Mei benoemd tot ambassadeur van Indonesië in New Delhi. Na de huidige zitting van de al gemene vergadering zal hij vervangen worden door dr. Sudjarwo Tjondrone- goro, die thans waarnemend vertegen woordiger is. Palar deelde mede, dat, ofschoon hij van mening is, dat zijn taak bij de UNO nog niet volbracht is, hij zijn nieuwe taak tegemoet ziet in de hoop, dat hij in staat zal zijn, de grote verwachtingen inzake verdere verstevi ging van de vriendschap tussen beide landen te verwerkelijken. Manoeuvres. Volgens een nota, die Zondag door de legatie van Saoedi-Arabië te Cairo is gepubliceerd, zal de regering van dit land het geschil, dat tussen haar en Groot-Brittannië is gerezen over de sultanaten aan dc Perzische Golf, aan de „internationale organen" voorleggen. Saoedi-Arabië beschuldigt Engeland er van, de wereldvrede te be dreigen door „duivelse manoeuvres" in dit gebied. ANNEER men met elk oog afzonder lijk twee afbeeldingen beschouwt die in de horizontale afmetingen slechts wei nig van elkaar verschillen, verkrijgt men van deze twee beelden een indruk die ruimtelijk lijkt te zijn en die het werke lijke ruimtelijk-zien verrassend nabij komt. De stereoscoop is een apparaat dat deze voorwaarden schept en als het u gaat niet in staat daaruit één beeld op te bou wen zodat zich dan de zgn. wedstrijdver schijnselen voordoen, dat wil zeggen, de ontvangen beelden wisselen elkaar in het bewustzijn geheel of gedeeltelijk rhyth- misch af. Van een gemeenschappelijk ruim telijk voorstellingsbeeld is dan echter geen sprake. Behalve beelden met te grote verschil- als ons dan staat u bij voorkomende len, kan echter ook sprake zijn van beel- gelegenheden uw plaats voor de kijkgaten van dit instru ment slechts node af aan het van ongeduld popelend grut, dat dient te wachten tot u zorgzaam hebt geconstateerd „of het apparaat wel goed is ingesteld". Laten we deze ouderlijke zwakheden voor wat ze zijn. Belangrijker is, dat we ongeveer weten wat er eigen lijk gebeurt. Onze ogen bevinden zich op enige afstand van elkaar en daarom wordt een voorwerp in de ruimte door elk oog afzonderlijk onder een andere hoek ge zien. Daardoor ontvangt het netvlies beel den, die onderling slechts een fractie ver schillen en die door een bepaald gedeelte van de hersenen worden samengesmolten tot één beeld, dat het bovengenoemde ste reoscopische effect vertoont. Worden de verschillen tussen de beelden die op de netvliezen worden geworpen, te groot dan kunnen zij door de hersenen niet als één beeld gerealiseerd worden. Dit zou zich bijvoorbeeld kunnen voordoen bij een ste reoscoop waarin twee totaal verschillende jj. PéTILLON den met te kleine verschil len. Dat doet zich onder andere voor bij het zien op grote afstand. De hoeken, van waaruit beide ogen een voor werp waarnemen op een af stand van 1000 of 1200 meter, verschillen zó weinig dat de netvliezen vrijwel eenvormige beelden ontvangen, waardoor het stereos copisch effect boven deze afstanden ver loren gaat. Het is duideijk, dat het zien met één oog een beperking van het gezichtsveld met zich brengt en dat daarbij ook het ver mogen om stereoscopisch waar te nemen verloren gaat. Door de ontvangst van slechts één beeld zijn de hersenen immers als we het zo mogen uitdrukken niet in het bezit van vergelijkingsmateriaal? Maar het te loor gaan van het stereos copisch effect wil nog geenszins zeggen dat de éénogige nu ook geen diepte kan zien! We zijn u daarvan nog steeds een verkla ring schuldig. Die komt morgen. foto's worden geplaatst. De hersenen zijn (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2