Burgemeester van Stellendam zag in de Haringhaven „zijn" dijkwerkershötel Vele IJmuidenaren bewezen Gerrit Visser de laatste eer Motordrijver F. Varkevisser was bij menige schipbreuk te vinden Visserij-varia Havenberichten Nieuwe Openbare School aan Gijzenveltplantsoen Gemeente Velsen plaatst wegwijzers Gemeentebureau in Cultureel Gebouw MAANDAG 9 MAART 1953 7 „Er kart een kater mee bezworen worden" OLD CLOTHES NEW Wethouder W. F. Visser weer P. v. d. A.-lijstaan- voerder Boksdemonstraties voor scholieren Oprichting van softball- afdeling „Rooswijk" opgeschort Velsen klopt GVO Redder met vervroegd pensioen „Geef mij de Neeltje maar" Later ging het wel" f Met aanduiding „Westerveld" en „Ruïne van Brederode" Zieke stuurman van boord gehaald DEM verslaat Kinheim De mannenmaatschappij van Stellendam, het vissersplaatsje op Goeree-Overflakkee heeft Zaterdagavond uit de mond van haar burgemeester J. Baron van Knobels- dorff kunnen horen, wat er in de Haringhaven van IJmuiden gereed ligt: een aak, die binnen de twee weken werd omgebouwd tot een drijvend „dükwerkershötel" en en die Dinsdag of Woensdag achter een sleepbootje de reis naar het verdronken dorp gaat aanvaarden om de dijkwerkers, die daar nu nog opgepropt liggen in de weinige bewoonbare huizen een sober maar gerieflijk onderkomen te verschaffen. Daarna gaat het schip naar andere oorden voor hetzelfde doel. Burgemeester Knobelsdorff is Zaterdagmiddag namelijk met zijn vrouw in IJmuiden wezen kijken, waar een ver genoegde Velsense ambtgenoot, vergezeld van zijn directeur van Openbare Werken, ir. D. N. Dammers, hem het schip heeft laten zien. Dat zal nog deze week zeventig tot tachtig werkers aan de dijk aan een kooi, een kleerkast, een warme douche en wat ontspanning gaan helpen. Dat was het cadeau van Velsen na de ramp, een geschenk, even spontaan ge geven als de vijftigduizend gulden, die de raad uittrok voor de hulp aan Stellendam ,:n al is de adoptie van deze plaats door Velsen niet gegaan, zoals men dat hier wel had gewenst, de aak komt er toch en ze zal naar het opgetogen gezicht van Stellendams burgemeester te oordelen meer dan welkom zijn- Weer kinderen en lammetjes In een gehuurde auto want de zijne is bij de stormvloed reddeloos ondergespoeld is de heer Van Knobelsdorff naar Vel sen gekomen, waar burgemeester mr. M. M. Kwint met zijn vrouw hem en zijn echtgenote het schip hebben laten zien. De grote, bijzonder geslaagde recreatiezaal in het voorschip, waarin een bibliotheek, een radio en diverse gezelschapsspelen worden meegenomen en waarvoor het meubilair al klaar staat, de slaapzalen in de achteruit niet voor iedere gast een eigen kleerkast en een gerieflijke slaapplaats en de op bouw aan dek met haar olie- en water tanks, waardoor het schip zo goed als on afhankelijk wordt van de wal, („Maar we hebben weer stroom", zei de burgemeester van Stellendam ter geruststelling) maken van deze aak, die de naam draagt „Thilant II" een volslagen hotel, al zal het wat moeite kosten de schoenen 's morgens bui ten de deur en gepoetst te krijgen. „U moest eens weten, hoe blij we er mee zijn", verzuchtte de burgemeestersvrouw, „want hieraan is wel het allermeest ge brek. Onze gemeente een eenheid vormend met Goederede, heeft ontzaglijk geleden van de ramp zoals uit het nog steeds niet definitief bekende dodencijfer wel is af te leiden en als ik de situatie van dit mo ment zou moeten omschrijven, dan zou ik baar haast een „kater" willen noemen '■en kater na het ontwaken uit de spanning .emidden van een hopeloze chaos". En dan vertelt deze jonge vrouw, die Het als geboren Voorburgse zeker niet ge makkelijk heeft op Goeree, hoe het water is gekomen over de dijken en hoe het drie meter boven de polderdijken stond. In de diepte lagen de huizen. „Er zijn nog geen vrouwen en kinderen in Stellendam teruggekeerd en op onze reis naar Velsen was het haast een vreug de, weer kinderen te zien en lammetjes in de wei, ja zelfs om gewone, eerlijke klei te zien, klei, die bij ons diep onder het in vretende zout van de Noordzee ligt bedol ven. Ik heb nooit geweten, dat zout water ADVERTENTIE Uw kleding binnen één dag gereed Koningsplein 10 Tel 4086 De vraag, die velen heeft bezig gehou den of de heer W. F. Visser, ondanks vroe gere uitlatingen en mede naar aanleiding van zijn leeftijd, ophieuw lijstaanvoerder van de Partij van de Arbeid zou worden bij de komende gemeenteraadsverkiezin gen heeft een antwoord gekregen in de vorm van de voorlopige groslijst. Er mag worden verwacht, dat de hui dige wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting zijn plaats in de nieuwe Velsense raad voor de Romende zittings periode weer zal gaan innemen. Zeker is echter, dat twee thans zittende raadsleden na de verkiezingen niet zullen terugkeren: de heren A. Boersma en een nog onbekende. Ook de heer H. Andrea, die op de groslijst een zodanige plaats in neemt, dat zijn herverkiezing niet kan worden verwacht tenzij dat door voor keurstemming gebeurt zal waarschijn lijk niet in de raad terugkeren. De voorlopige groslijst is samengesteld uit: 1 W. F. Visser, 2 R. Verbeek, 3 A. J. van Leusen, 4 H. de Boer, 5 J. de Groot, 6 C. L. van Wielink-Klimp, 7 A. M. Dis- selköter, 8 J. van Os van den Abelen, 9 M. van Loo, 10 A. Tabernal, 11 J. J. Hart man, 12 K. H. Marks, 13 L. van Hameien, 14 W. D. Wiljouw, 15 W. Snoek-Gabel, 16 J. Visser, 17 H. Andrea, 18 G. Dekker, 19 E. Sanders, 20 J. Woltman, 21 H. G. Goossens, 22 J. Fontijn, 23 H. A. Hoefman, 24 J. van der Harst-Retz, 25 J. F. E. de Jong. Zaterdagmiddag hebben jeugdleden van de IJmuidense boksclub „de Ring" voor leerlingen van de middelbare scholen, de Nijverheidsschool en Rijks HBS in de Van Ossendorpschool aan de Lemairestraat een boksdemonstratie gegeven. Dit geschiedde op initiatief van de leraar in lichamelijke opvoeding van de Nijverheidsschool, de heer J. J. Roosenstein en de instructeur van „de Ring" de heer B. Böhm. Bij vol doende belangstelling zal voortaan iedere Zaterdagmiddag gelegenheid gegeven wor den aan scholieren om tegen een geringe vergoeding een partijtje te boksen, waarbij de heer Böhm dan zal toezien dat dit vol gens de regels geschiedt. Zaterdagmiddag heeft de wedstrijd Ne- derland-Denemarken de jeugd blijkbaar aan de radio gekluisterd, zódat het geringe aantal belangstellenden bij de demonstra tie opvallend was. „Mochten er nog ouders zijn die in bok sen niets anders zien dan „afslachten", dan móeten zij op een Zaterdagmiddag maar eens komen kijken", zei ons de heer Böhm. zo gemeen was. Het carter van mijn man's auto kon je tussen je handen verpulveren, nadat de restanten op het droge kwamen. En in het dorp was een paar weken gele den een nieuwe kruidenierswinkel ge opend. De baas is nu teruggekeerd. Wat al leen al in die zaak als een troosteloze chaos voor de dag kwam, is niet te beschrijven. We hebben de koelkast met vlees open zien gaan. Nog steeds staat het water over de lan den rond Stellendam en Ouddorp en al is de weg tussen deze beide plaatsjes droog gevallen, de toestand is nog verre van ple zierig en met elke hoge waterstand vreet het zout verder aan huis en hof. In de ruïnes proberen mensen de restanten van hun bezittingen te 'redden en daar moet dan tegen opgetreden worden, al is het met bloedend hart, want die halfver- woeste woningen zijn levensgevaarlijk. In die troosteloosheid werken de man nen aan de dijken en het lijkt soms een hopeloze strijd tegen het voortdurend ver der schurende water. Een thuis is er niet en op den duur kan het moreel van deze dijkwerkers daar beslist niet tegen. Daarom is dat schip van Velsen zo broodnodig. De dokter van Stellendam heeft al aan geboden, films te draaien in de recreatie zaal en er gaan uit Velsen wollen sokken mee, gramofoonplaten werden niet verge ten en in de bovenbouw van de aak wach ten drie douche-cellen op hun klanten. Burgemeester Van Knobelsdorff heeft het thuis kunnen vertellen. Deze week kan de kater bezworen zijn. Het voornemen van de honkbalclub „Rooswijk" om Zaterdagavond in het sportpaviljoen „Watervliet" tot de oprich ting van een softball-afdeling voor dames te komen, moest warden opgeschort, hoe wel een aantal belangstellenden zijn in stemming hiermede had betuigd. Wegens onnaspeurlijke redenen was het getal aanwezigen, ondanks talrijke ver spreide circulaires onder verschillende sportverenigingen, zo gering, dat van de officiële oprichting voorlopig moest wor den afgezien en deze dus tot latere datum werd opgeschort. G.V.O. gaf Velsen goed partij maar was toch duidelijk de mindere. In de eerste helft kon de thuisclub slechts éénmaal tot scoren komen. Het was v. d. Ende die uit een voorzet van Bakkum Velsen de leiding gaf. Deze voorsprong bleef tot een kwartier voor het einde behouden. Toen werd het overwicht van Velsen voor G.V.O. te machtig en in korte tijd scoorde Timmer twee fraaie doelpunten, waardoor de stand op drienul kwam. Wel sloeg G.V.O. nog even terug maar niet krachtig genoeg en toen in de laatste ogenblikken Velsen er nog eens tussen uit trok was het Tromp die de viernul overwinning van zijn club tot 'een feit maakte. Burgemeester J. baron van Knobelsdorff, van Stellendam en Goederede, heeft een bezoek gebracht in IJmuiden aan de woonaak „Thillant II". Stellendams burgemeester in gezelschap van burgemeester Kwint van Velsen op de „Thillant II". Onder zeer grote belangstelling is het stoffelijk overschot van de matroos Gerrit Visser, een van de opvarenden van de Catharina Duyvis, Zaterdagmiddag ten grave gedragen. De roep van een eenzame meeuw was de enige klank die daar in de middag doordrong tot al die mensen op de met stille en natte bomen omgeven be graafplaats. Aan de Trawlerkade waren van enkele loggers en een kotter de vlag jes half van top gehesen, op het gebouw van de Centrale Bond hing het rood wit en blauw halfstok. IJmuiden bewees een van de mannen uit de vissersgemeenschap de laatste eer. Langzaam, heel langzaam was de stoet van vijf auto's en de lange rij van familie leden uit de Jan Hartogstraat door de plaats getrokken. Naast de lijkauto hepen matrozen van de visserij, die op de be graafplaats de kist naar de groeve droe gen, waar Gerrit Visser zijn laatste rust plaats zou vinden. Burgemeester mr. M. M. Kwint, ds. J. van de Berg, de wet houders H. de Boer en F. J. Strijbosch, directie van de VEM en vele afgevaar digden uit visserijkringen sloten zich aan bij de rij van familieleden. Als eerste sprak de heer J. Jimmink namens directie en medewerkers van de VEM. „Voor deze familie is de spanning thans geheel opgeheven omdat het stoffe lijk overschot van Gerrit Visser, die altijd opgewekt naar zee ging om voor het gezin het brood te verdienen, thans aan de aarde kan worden toevertrouwd. Het is een eer ste zichtbaar bewijs van de ramp. Hij was zeer gezien bij onze maatschappij en daar om is het met leedwezen dat wij hier staan om afscheid te nemen''. Na een laatste groet en woorden van troost tot de familie kwam de heer J. Ko ning als vertegenwoordiger van de O.V.B. naar voren. Het viel hem, als zo vele an deren, zwaar om hier aan het graf te staan HOEVEEL KEER DE HEER F. VARKEVISSER, Marconistraat 12 en motordrijver van de reddingboot „Neeltje Jacoba", de woedende zee is opgevaren weet hij echt nipt te vertellen. Hoeveel mensen hij met Jaap van der Meulen en die andere dapperen van de Neeltje uit schipbreuken heeft gered.... ach wat doet het er toe. Woensdag zullen de commissie van de Kon. N.Z.H.R.M. en zijn kameraden afscheid van hem nemen als motordrijver van de reddingboot. Dat zal gebeuren in hotel Augusta, 's middags om half vier, en dan zal meneer De Booy van de Reddingmaat schappij vast wel vertellen hoeveel tochten mensen en médaillles het zijn geweest. Daar in Amsterdam houden ze er een boekhouding van bij maar als redder begin je niet aan zo iets. Floor Varkevisser zal dat zeldzame bootje, zoals hij het noemt, moeten verlaten. Het ging niet langer meer in de bedompte en enge ruimte van de machinekamer van de Neeltje. De gezondheidstoestand hij liep bij de redding van de bemanning van de Lotte Skou een zenuwschok op noopte hem een besluit te nemen, een hard besluit, dat hem nog steeds een weinig spijt. „Maar als je je aan boord van een boot als de Neeltje niet voor de volle honderd procent kan geven moet je er mee op houden", is zijn mening. Van zijn negende jaar af heeft Varke visser, een geboren Katwijker, over kalme en boze zeeën gevaren. Eerst op de log gers en een jaartje op het hospitaal-kerk schip de Hoop „hij vaart nog steeds hè"'en toen ze hem kwamen vragen of hij iets voor de reddingboot voelde heeft hij toegehapt. Dat leek hem wel te liggen en zo kwam hij op 1 October 1929 voor de eerste maal voor in de rapporten van de N.Z.H.R.M. De Neeltje was toen nog in aanbouw en omdat na de ramp met de „Salento" wel was gebleken dat een mo tor-reddingboot in IJmuiden eerste eis was, kwam Mees Toxopeus met zijn boot de „Insulinde" naar de Vissershaven. Nesen maanden lang voer Varkevisser op het scheepje uit Oostmahorn en hierbij leerde hij de schipper van thans, Jaap van der Meulen, kennen. In Juli 1930 werd de Neeltje Jacoba in dienst gesteld met Schip per B. J. A. Kramer en stuurman J. van der Meulen op de brug en motordrijver F. Varkevisser beneden bij de twee moto ren. Als er nu toch een schip op de ban ken moest lopen, moest het maar bij IJmuiden zijn, want de Neeltje en haar wakkere bemanning zouden het nu wel kla ren. Mooiste en zwaarste Er kwamen vele schepen in nood voor IJmuiden maar telkens weer wisten zij de gretige zee haar prooi te ontrukken. De mooiste redding die Varkevisser heeft meegemaakt was die op 9 Februari 1948 van de Lotte Skou, een Deens stoomschip. Waarom is een redding nog mooi te noe men. „Wel", zei de vierenvijftig-jarige Varkevisser ons, „we waren precies op tijd toen het schip zonk. Met de Sandtoexg was dat ook zo". „De Sandberg, die coaster?" „Ja, net, negen van de tien haalden we er af. Op Sinterklaasdag in- 1949. Een sloeg er overboord. Als je geroepen wordt zie je eigenlijk geen gevaar, je hebt een doel voor ogen, maar het gebeurt zo veel dat je mot zoeken. Dat zijn de zwaarste tochten zij stormweer en als je er dan bij komt en die Italianen stappen over op een sleper, nou, geleuf me, dan zeg je ook wel es wat, heee". De gouden medaille van de reddingmaat schappij werd de bemanning van de Neel tje overhandigd voor de redding met de Metamorohoisis. Dertig man haalden ze er af en Varkevisser vond dat wel de zwaarste redding die hij heeft beleefd. Meer wordt er niet van verteld. Lees dan het journaal van de reddingboot er maar op na: „Om 0510 bericht van de kustwacht dat Grieks stoomschip achter de Noordpier was gestrand. Onmiddellijk vertrokken, oliestortend naar lager wal gegaan en daar gedraaid. Tussen 0600 en 0700 volk van boord gehaald en 0715 aan wal ge zet". Dat was die Griek, de Metamorphosis. Zeer sober verteld en toch de zwaarste. En als je dan vraagt of ze wel eens bang zijn geweest hoor je dat je daar geen tijd voor hebt in stormweer. Zij doen hun werk en daarmee uit. Mooi scheepje Al die jaren heeft Varkevisser als mo tordrijver gevaren en hij kreeg er na een bepaald aantal dienstjaren de grote zilve ren medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, voor. Het is daar wel benauwd werken bij de motoren. Dat je niets van het werk op zee ziet, vond hij niet zo erg. Wanneer ze bij een redding in actie waren kwam de mo tordrijver toch ook wel aan dek. Maar toen in Maart stuurman Koper over boord sloeg was het in de machinekamer ook even mis. De motor sloeg af. Het was een slechte zee en „Ik zat op de koppeling en we kwamen zo scheef en plat te liggen dat we tegen de huid werden geslingerd. Het water liep de carter uit. De uitlaat had een slok geno men en toen sloeg die motor af. Geef hem maar olie riep ik. Het was damp en stank beneden en de Neeltje was niet zo gauw op de zee te krijgen met een draaiende motor. Toen kwam die andere ook weer op gang na wat gepoer. We hadden 'm toen gauw te pakken, die stuur. Je hebt altijd wat anders met die Neel". Het is begrijpelijk dat de bemanning van de Neeltje een hecht team heeft gevormd. Dirk de Koning vaart nu zo lang in de plaats van Varkevisser want hij is met het stijve been, dat hij opliep toen een van de mensen van de Lotte Skou tussen de Neeltje en het eigen schip viel, een half jaartje thuis geweest. De zoon van Var kevisser, Jaap, vaart nu ook af en toe als plaatsvervanger mee. Wie weet. Varkevisser is van de Neeltje gaan hou den en hij had nog graag een paar jaartjes tot zijn zestigste aan boord willen zitten, ondanks het feit, dat je voor een redding boot alles moet laten. Wanneer er een ver jaardag was bij familie en er hing geen te lefoon in de buurt, dan konden ze er op rekenen dat hij niet kwam. En zelfs ging hij maar liever niet naar de bioscoop want heeft de directrice het laatst piet vertikt OOOOOOOOOOOCXXXXXXXXXXXXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOO. De echtgenote van de heer F. Varke- visser, de motordrijver van de redding- boot „Neeltje Jacoba", kwam er tijdens I het gesprek tussen ons en haar man maar heel eveii bij. staan. Zë moest een paar kopjes uit de kast hebben want j haar dochter zou voor een teugje koffie j zorgen. Wat zij er nu wel van vond toen haar j man van „de Hoop" overstapte naar de reddingboot? „Met jonge kinderen is het eerst wel een beetje angstig en niet zo plezierig, maar de heer Oud u weet wel van de commissie stelde ons altijd gerust en vertelde precies wat er buiten aan de hand was. Hij was een hele steun. Later dorst ik nooit naar de radio te luisteren. Je hoorde dan alles dadelijk en direct en ook wanneer het fout ging. En dat wilde ik liever niet. Nee, in het begin viel het niet mee, maar als de kinderen groter worden gaat het best". Eén keer is mevrouw Varkevisser naar de kant gegaan om de „Neeltje" na een tocht' te zien binnenkomen. Dat was i met de „Metamorphosis". Ze zag toen een neger, o zo dankbaar dat hij was gered. Die man kneep de handen steeds in elkaar. En hij zei: „Good luck", al maar Good luck". Toen begreep mevrouw Varkevisser nog beter, wat het wil zegen, dat je man op de reddingboot vaart. iemand uit de zaal te roepen die dringend moest komen bij bet loodswezen. Toen is de politie gekomen. Dag en nacht ben je in dienst van het bootie en dat kunnen velen niet begrijpen. Als er gevaren moet worden springt het hele gezin bij. Voor de vrouw is elke reddingtocht de zwaarste opgave maar wanneer vader werd gebeld hij zat dan meestal al in de kleren zette de zoon de fiets klaar, de anderen sneden gauw wat brood, pakten de pet van de kapstok en dan kon hij er op af. Slechts een keer is het gebeurd dat hij niet als eerste aan boord stapte. Het valt hem nu wel zwaar, dat ver vroegde pensioen. Wanneer hij wist dat 'ie voor de winter nog beter werd ging hij er niet af. Een als er iemand mankeert en hij moet inspringen, dan gaat Varkevisser mee. Want, en dat zijn eigen woorden van hem: „Geef mij de Neeltje maar, het is een aardig wijf, en je kunt gerust met haar uitgaan". B. en W. van Velsen achten het gewenst tot de bouw van een tweede openbare lagere school op de daarvoor in het we- deropbouwplan aan het Gijzenveltplant soen te IJmuiden bestemde plaats over te gaan. In de bezettingstijd is de openbare la gere school aan de Hadleystraat te IJmui den, bestaande uit dertien leslokalen en een gymnastieklokaal, door de bezetter afgebroken. Op 4 December 1951 besloot de gemeenteraad over te gaan tot stich ting van een zevenklassige openbare la gere school aan het Moerbergplantsoen, met reservering van grond voor een gym nastieklokaal, welke school inmiddels in gebruik is genomen. Gezien de snel vorderende woningbouw ten Zuiden van de Kennemerlaan is in de naaste toekomst een grote toeneming van leerlingen te verwachten en is te voorzien, dat de bovenb doelde school geen vol doende ruimte zal bieden. van een vriend en broer. „Wij zeelieden weten dat de zee hard en ruw kan zijn. Hij kan een prooi nemen, zoals we nu hebben gezien, ook weer teruggeven. Gerrit Visser kreeg geen zeemansgraf maar kon aan de aarde worden toevertrouwd", aldus de heer Koning. Namens alle vissers, de organisatie en zijn broers bracht hij een „Rust zacht" als laatste groet. Pastoor C. F. Niewenhuyzen, de laatste spreker, wilde niet trachten in het menselijk woord te zoeken, wat er niet in kan worden ge vonden en wat weduwen, ouders en kin deren in de diepste droefheid behoefden. Het zouden woorden van troost en genade zijn geweest. „Daarom", aldus pastoor Nieuwenhuy- zen, „wenden we ons tot het Woord van Hem, in wie geen verandering is en die alleen barmhartigheid kan bewijzen". Hij las vervolgens de negentigste psalm en besloot met de woorden, in Uw hoede be velen wij de ziel van Gerrit Visser". Zoals bekend zal zijn, komen op ver scheidene wegwijzers van de A.N.W.B. in de gemeente Velsen verwijzingen voor naar de Ruïne van Brederode en naar de begraafplaats Westerveld. Het behoeft geen betoog, dat deze aanduidingen voor de weggebruikers, die ter plaatse niet be kend zijn, grote betekenis hebben. Hoewel ook de directie van de A.N.W.B. zelf van de waarde van dergelijke verwij zingen doordrongen is, heeft zij zich niet temin genoodzaakt gezien sedert kort een afwijzend standpunt in te nemen ten aan zien van alle aanvragen om in haar be wegwijzering nieuwe verwijzingen naar recreatiegelegenheden en bezienswaardig heden op te nemen. Het grote aantal ver zoeken noopte haar tot dit besluit. De A.N.W.B. is van oordeel, dat door uitbrei- dmg van het aantal bijzondere verwijzin gen de overige voor het verkeer bestemde aanduidingen te zeer in het gedrang ko men, waardoor de bewegwijzering niet meer zou beantwoorden aan haar eigen lijke doel. Aangezien handhaving van de reeds be staande speciale aanduidingen, gezien in het licht van het vorenstaande, een onbil lijke bevoorrechting zou betekenen, heeft de A.N.W.B. verder besloten, op korte termijn al deze verwijzingen (w.o. ook de aanduiding „Ruïne van Brederode" en „Westerveld") te doen verwijderen. Op enkele punten in de gemeente is hiermee reeds een begin gemaakt. B. en W. van Velsen hebben bij de di rectie van de A.N.W.B. hun bezwaren te gen haar opvatting bij herhaling kenbaar gemaakt. Zij meent echter haar een maal ingenomen standpunt te moeten handhaven, al ontveinst zij zich niet, dat het ontbreken van sommige aanduidingen een zeker ongerief zal veroorzaken. De A.N.W.B. geeft daarom in overweging, de nodige verwijzingen van gemeentewege te doen plaatsen. Uit het ingestelde onderzoek is B. en W. gebleken, dat het ter vervanging van de opschriften „Ruïne van Brederode" en „Westerveld" op de A.N.W.B.-wegwijzers nodig zal zijn, 15 palen met 20 borden te plaatsen. De daaraan verbonden kosten zullen naar raming f 900 bedragen. Op de gemeentebegroting van Velsen voor 1953 is een bedrag van f 1550 uitge trokken voor de verbouwing van het in het gebouw Abelenstraat no. 1 gevestigde kantoor van de gemeentelijke ambtenaren voor Culturele Zaken, Sport en Jeugd zaken. Bij nadere overweging zijn B. en W. echter tot het oordeel gekomen, dat door verbouwing geen afdoende verbetering zal worden verkregen. B. en W. hebben het bestuur van de Stichting voor Sociaal Cul tureel Werk-Velsen bereid gevonden om in het gebouw van deze Stichting een zaal te verhuren, waarin het kantoor van de bovengenoemde ambtenaren kan worden gehuisvest. De „Reuvehaven", die op weg was van Rotterdam naar Aalborg liep gistermiddag IJmuiden binnen omdat de stuurman ziek was geworden. Dokter Wuite stelde een on derzoek in en op zijn advies is de man naar zijn woning in Rotterdam vervoerd. In de plaatselijke strijd met Kinheim i D.E.M. er in geslaagd een alleszins ver diende vijftwee overwinning te behalen. Reeds in de eerste helft sloeg D.E.M. flink van zich af. De ploeg was doortasten der en schotvaardiger dan Kinheim en na dat Appel D.E.M. de leiding had bezorgd scoorde Bakker twee fraaie doelpunten zodat de rust een drienul voorsprong voor D.E.M. liet zien. In de tweede helft kwam Kinheim fel opzetten, maar verder dan een doelpunt van Prinssen bracht. Kinheim het niet, want toen nam D.E.M. het spel weer in handen. Appel scoorde uit een hoekschop nummer vier en Beentjes bracht D.E.M. volkomen in veilige haven (51). Toch gaf Kinheim de moed nog niet op en kon door Groeneveld nogmaals tegen- scoren. Bij deze vijftwee score bleef het. Vislawine. De Maandagmarkt is van morgen overstroomd door een ware stort vloed van vis in alle soorten en maten. Een vloot van liefst 30 loggers en 24 kot ters zorgde er voor, dat de handel te kust en te keur kon gaan en er waren in to taal meer dan 8000 kisten vis alleen van deze schepen in de afslag. De rondvis was niet zo ruim vertegenwoordigd, maar aan Noordharing was er meer dan voldoende keus. In de vroege beurten lagen de traw lers Eveline met 120 kisten schelvis, 480 makreel, 120 Noordharing, 70 varia, 220 wijting, 80 zwarte kool, 150 stuks stijve kabeljauwen; de Tzonne met 25 kisten schelvis en piepers, 300 makreel, 1000 Noordharing, 10 varia, 45 kisten ijskabel- jauw, "160 stuks stijve en de Gelria met 800 kisten Noordharinp, 50 diversen, 150 makreel, 25 zwarte kolen, plus 350 stuks stijve kabeljauwen. Van de loggers losten vroeg de RO 9, KW 175, VL 97, KW 38 en de HD 87 een gezamenlijke buit van 5500 kilo tong, 8 kisten tarbot, 540 schol, 525 Silverpitt- haring, 62 varia, 65 wijting, 10 diversen, 138 stuks stijve kabeljauwen en 1700 stuks i.iskabeljauwen. Laat losten 24 kotters met 13000 kilo tong, 1000 kisten schol, 100 wij ting en 300 schar plus 25 loggers, die 20.000 kilo tong voor hun rekening namen plus 15 kisten tarbot, 1800 schol, 400 schar, 170 wijting, 50 schelvis en piepers, 25 ma kreel, 16 wolf en 1800 stuks stijve kabel jauwen. Cornelia is wijs. Met het oog op de grote aanvoeren voor vandaag ën de sche pen, die wellicht van deze voorraad zullen overblijven voor de markt van morgen, heeft de rederij Vrolijk besloten, haar Cor nelia Maria (SCH 135) te laten wachten tot de markt van Woensdag. Het schip heeft volgens de opgaaf van Zondag 100 kisten haring 800 stuks stijve en 400 ijs- kabeljauwen en 40 kisten diversen onder de luiken. Nog niet veel zin. Tot Zondagavond was er overigens nog niets bekend van trawlers voor de Dinsdag- of Woensdag- markt. Het gaat er op liiken, dat het deze week niet zo druk wordt met de rondvis- aanvoer, want de volgende schepen waren gisteren op zee: Vios en Cornelia Maria (27 Febr.), Abraham (28), Eli (2 Maart), Polderman (3), Limburgia, Bloemendaal en Medan (4). Shamrock en Antje (5), Haarlem, Flamingo, Sumatra, Schoorl, Vi- kingbank en Post Boy (6 Maart). Hooguit zouden dus logischerwijs alleen de schepen die voor de 4e Maart uitgingen, deze week nog aan de markt kunnen verschijnen. Der schepen wel en wee. De trawler Schoorl van de rederij Petten, die een hele poos wegens een grote revisie uit de vaart is geweest, koos aan het eind van de vorige week weer zee. De Herman van de VEM is Zaterdag op de helling gehesen om- een grondige schoonmaak onder de waterlijn te ondergaan knippen en scheren dus. De Flamingo, die eveneens bij de kapper is geweest, vertrok inmiddels alweer naar zee. Radiohulp. Een Deense kotter, de „Trevo" glipte even in IJmuiden binnen op weg naar Argentinië. Daar is het schip ■namelijk heen verkocht en in IJmuiden moest de radio-installatie nog even nage zien worden. Za'erdag is het scheepje on der schipper Folmer Christensen de grote oversteek begonnen. Krukken. De KW 168, die Zaterdag morgen zo mooi aan de afslag had kun nen zijn, kreeg tijdens de thuisstoom, op nauwelijks 10 mijl uit de pieren, een zwaar mankement aan de krukas en het schip moest gaan steken in afwachting van assistentie. Die daagde gelukkig nog al gauw op in de vorm van de HD 87 en samen zijn de schepen de veilige haven binnengelopen. Inmiddels moest de logger de Zaterdagmarkt voorbij laten gaan. In en uit. Zaterdag en Zondag kwa men de volgende schepen binnen: KW 75 38 168 26 166 125 17 108 10 64 169 24 114 155 162 104 91 89 37 78 175 69 22, IJM 53 204 116 221 1 21, RO 2, VL 97 en HD 87. De een zijn noodDit weekend zijn er weer enige garnalen vissers op uit getrokken om garnalen te vissen. De buit bedroeg per dag een 100 kilo, doch de prijs was uitstekend, omdat de Zeelandse concurrentie ontbrak en doordat er in we ken geen garnaal was aangevoerd. Vervalletje. In de afgelopen week is er veel lever en kuit door de trawlers en grote loggers aangevoerd. Daar de op brengst voor een groot deel aan de be manning toekomt, is dit weer een mee vallertje voor de vissers geweest. Beslag. De halbewaking heeft een persoon aangehouden die zeewolf op on rechtmatige wijze had verkregen. De po litie nam de vis in beslag. Marktprijzen. Heilbot 2,95-2,15, gr. tong 1,97-1,88, gr.m. tong 1,14-0,96, kl.m. tong 1,22-1,05, kl. tong I 1,23-1,12, kl. tong II 1,09-0,90, tarbot I 2,35-1,40 per 1 kg. Tarbot IV 68-42, tongschar 80-72, kl. tong schar 41-35 schartong 24, gr. schol 21-17, gr.m. schol 25-18, kl.m. schol 43-26, kl. schol I 30-18, kl. schol II 18-8, schar 24- 9,80, bot 9,50-8, v. haring 18-11, makreel 24,50-14, gr. schelvis 49-40, gr.m. schelvis 50-46, kl.m. schelvis 50-45, kl. schelvis I 46-42, kl. schelvis II 35-10, wijting 19-8, gr. gul 32-22, midd. gul 26, kl. gul 21-13, kl. wolf 42-35, poontjes 21, kl. koolvis zw. 25-22, kl. koolvis wit 27-26 per 50 kg. Gr. kabeljauw 86-49, gr. koolvis zw. 60-51, gr. koolvis wit 61, gr. leng 69-66, gr. wolf 88-72 per 125 kg. Marktaanvoer. 575 kisten tong en tarbot, 17 kisten tongschar en schartong, 2023 schol, 194 schar, 197 bot, 143 haring, 305 makreel, 249 schelvis, 530 wijting, 844 kabeljauw en gul, 10 leng, 22 wolf, 5 poon, 63 koolvis, 30 diversen, totaal 5210 kisten. Zondag 8 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Mirfrakn van Londen. Hondsbosch van Londen. City of Canberra van Glasgow. Aktinia van Cherbourg. Ame rican Jurist van Antwerpen. Maine van Hamburg. Abro van Londen. Mantulus van Le Havre. Lingestroom van Londen. Falcon van Londen. Westerdok van Londen. Se- rula van Liverpool. Leuvehaven van Ant werpen. Jans van Londen. Frisian Coast van Newcastle. Diana van Dublin. Lore Ottens van Bilbao. Boreas van Vigo. Argos van Oostzee. Wota van Halmstadt. Vertrokken zijn: Amstelstroom naar Southampton. Margaretha Nibbe naar Ham burg. Maarkap naar Esbjerg. Constantinos naar Amerika. Amor naar Algiers.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3