Sterker Nederlands elftal miste productiviteit voor overwinning de goud-gele VIRGINIA! Nederlaag tegen Denen was voor zoveelste maal een les 1 Laconieke Deense defensie liet zich niet overspelen Fa. B. ENGELENBERG Denemarken bleef Nederland met 2-1 de baas Hoopvol begin van nieuwe Nederlandse voorhoedespelers Abe Lenstra bleek DE man als aanvoerder en binnenspeler Vijf minuten voor tijd 1-0 voor Schoten: eindstand 2-1 voor Volendam MAANDAG 9 MAART 1953 3 Oranje-offensief Èl Van der Kuil mist Het voorzitterschap van de K.N.V.B. Denen slaan toe Met frisse moed Inzinking Moed der wanhoop 200.000 gulden Scheidsrechter moest na rust het fluiten staken ÈÊÈm"-" OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN EDO vriendschappelijk tegen Volendam Hard gelag - (Van onze sportredacteur) Met twee doelpunten van de uiterst rappe linksbuiten van het nationale Deense voetbalelftal, Seebach, tegen slechts één doelpunt van de grote technicus van het Nederlands elftal, Abe Lenstra, leed Nederland Zater dagmiddag wederom een nederlaag in het tot de laatste plaats volgepropte Feyenoord-stadion in Rotterdam. Tweeéén.... de ruim zestigduizend mensen realiseerden het zich eigenlijk pas toen ze buiten de hekken waren en terugdachten aan de serie kansen die de Nederlandse voorwaartsen in de twee maal drie kwartier voetbal hadden gehad. Kansen, die tot stand kwamen door soms verrassend goed combinatiespel, door listige schijnbewegingen en goed tactisch inzicht, doch waarbij de productieve afwerking ontbrak en de Deense defensie uiteindelijk steeds weer de sterkste was. Tweeéén.... niet de uitslag die de verhouding tussen beide elftallen in het veld goed weergaf, maar wel een resultaat dat uit wees dat een elftal dat een beter team vormde en van schaarse kansen gebruik maakte, een wedstrijd kan winnen. En dat was het Deense elftal. Het elftal dat zich niet liet overspelen tijdens momenten dat captain Abe Lenstra met een laconiek gezicht drie tot vier tegenstanders in de luren legde, tijdens perioden dat Van der Kuil en Luyten de ene voorzet na de andere voor het Deense doel plaatsten, en tijdens ogenblikken dat de doelverdediger en de achterspelers zeker schijnende doelpunten met een grenzeloze zelfverzekerheid voorkwamen. En als we dat alles in aan merking nemen dan kwam de zege niet alleen aan de Denen toe omdai ze nu eenmaal een „twee" op het scoringbord hadden naast de „één" voor Nederland, maar ook omdat ze mentaal beter waren opgewassen tegen een wedstrijdverloop zoals Zaterdagmiddag het geval was. Die vastberadenheid van de Deense defensie bleek eigenlijk in de eerste helft wel het duidelijkst tijdens het eerste kwar tier van de wedstrijd. Want wat de Neder landers in die periode presteerden was waarlijk boven alle lof verheven. Nauwe lijks had de naar links gezwenkte Deense rechtsbinnen Pedersen een vervaarlijke diagonale schuiver op Landman's doel ge schoten of de voorhoede van de oranje hemden antwoordde met een serie aan vallen zoals rechtgeaarde voetballiefheb bers die zo gaarne ziet. Aanvallen, opge bouwd met afwisselend korte en lange parses, met switches in hoog tempo en uit stekend getimede schoten op het doel. Brocger De Denen kwamen er toen eenvoudig niet meer aan te pas. Niet bij een goed vlottende combinatie tussen Lenstra en Van der Kuil, die werd afgesloten met een schot van de Fries dat Johansen ternau wernood kon houden; niet bij de rushes van de kleine VSV'er Van der Kuil en de rappe Luyten van DOS en niet bij de daarop volgende voorzetten die toch eigenlijk te hoog waren voor de te kleine Clavan naast de ongeveer twee meter lange Deense spil Broeger. Er kwamen in die eerste tien minuten kansen, zeker, maar daar werd toen nog naar behoren gebruik van ge maakt. Later jammer genoeg niet meer. Debu tant Klaassens, die bij het Nederlandse offensief zich de vrijheid kon veroorloven mee naar voren te gaan, kreeg dicht bij het strafschopgebied kort achter elkaar drie „dotjes", zoals de Rotterdammers het uit drukten, maar evenzovele malen miste de VVV'er grandioos. Het publiek achter het Deense doel schreeuwde zich de kelen hees. Niet omdat Klaassens telkens naast schoot en Van der Bogert enkele keren zijn passes wat te scherp gaf, neen, het publiek voelde even als de spelers dat een Nederlands doelpunt in de lucht hing. En er kwam een doelpunt, maar dat keurde de Belgische scheidsrech ter Bauwens terecht af voor buitenspel. Van der Kuil stond wel enkele meters ach ter Nielsen en Koeppen toen hij hoog op springend een voorzet van Abe Lenstra over Johansen kopte. Zeven minuten later kreeg de VSV'er een kans om het beter te doen toen de bal na een bliksemsnelle combinatie tussen Clavan en Luyten evenwijdig aan de achterlijn op hem toerolde en hij maar voor het intrappen had op enkele meters afstand van Johansen. Van der Kuil raakte de bal maar nauwelijksEen vrijwel zeker schijnend doelpunt was verkeken! Zo verliep het offensief langzaam maar zeker. Af en toe kwamen de Denen nu ook met tik-tak voetbal in het Nederlandse strafschopgebied, maar gevaarlijk waren ze geenszins. Abe Lenstra aan de andere kant wel. Die liet in de zeventiende minuut een staaltje baltechniek zien waarvan een vol leerde professional verlegen zou blozen. Uit het middenveld liep hij met de bal aan zijn voeten gekleefd dwars over het veld naar de cornervlag, wendde daarna plotseling met een snelle schijnbeweging en stormde recht op het Deense doel af, waarbij hij Broeger, Nielsen en Terkelsen voorbij liep De besprekingen tussen verschillende instanties en personen inzake een candida- tuur voor het voorzitterschap van de K.N. V.B. (vacature K. J. J. Lotsy) zijn nog steeds niet in een beslissend stadium ge komen. In dit verband vernemen wij, dat ir. H. F. Hopster het voornemen heeft per 1 April aanstaande het voorzitterschap ad interim van de Bond neer te leggen en dit over te dragen aan een ander bestuurslid, tenzij vóór die datum een beslissing is ge vallen met betrekking tot een candidaat- stejling in genoemde vacature. zonder dat deze er ook maar iets aan kon den doen. Maar ook deze aanval verliep, omdat de korte pass naar Clavan niet snel genoeg begrepen werd. In dezelfde minuut sloegen de Denen echter even onverwacht als afdoende toe. Linsbuiten Seebach, die van Klaassens en Tebak veel te veel vrijheid genoot, sprintte het tweetal voorbij en besloot zijn ren met een laag schot in de benedenhoek dat Land man te machtig was (01). Dit doelpunt kwam dubbel hard aan, omdat de Nederlanders al even plotseling de kluts kwijt waren. Het lukte ineens niet zo goed meer. Het jiÉÉiilÉife;. Seebach tempo zakte vervaar- lijk en van het aan- valsspel in de eerste periode was geen f vleugje meer over. Het tempo, dat in die j periode steeds hoger opgevoerd was, bleek ook tè hoog geweest S en alleen Abe bleef een voortdurend ge vaar. Een lust om te zien hoe hard de Fries voor een doelpunt werkte; een genot om te zien hoe hij zijn medespelers inspireerde met het goede voorbeeld. Jammer dat ook hij op het critieke moment acht minuten voor de rust faalde toen hij weer 'n drietal Denen met groot gemak passeerde, maar alleen vlak voor Johansen een zachte en slecht gerichte schuiver naast de paal schoot. Dit was te veel voor de Nederlanders, die tot de rust ook al door slecht dekken en positiekiezen in de achterhoede de Denen in het offensief lieten. Een somber perspectief voor de tweede helft. Voorbarig somber, zo bleek spoedig na de hervatting. Want met hetzelfde élan van het eerste kwartier trokken de Neder landers opnieuw in de aanval. Twee goede aanvallen over rechts werden gevolgd door een serie aanvallen over links en door het midden. Clavan schoot over, Van der Kuil naast evenals Luyten dat tot tweemaal toe deed. Weer voelde iedereen dat een doel punt in de lucht hing, maar weer kwam dat doelpunt aan de verkeerde kant. Een afwachtende houding van Klaassens en Tebak gaf Seebach gelegenheid tot de achterlijn door te lopen, Landman uit zijn doel te lokken en door diens benen een rollertje in het doel te geven. De terugge- stormde Terlouw kwam een fractie van een srconde te laat.... (02). Na dit min of meer gelukkige doelpunt beet Nederland eindelijk door. Direct na de aftrap verschenen de Nederlanders voor het Deense doel, waar Van der Kuil eerst hard tegen de paal schoot, waarna Lenstra de terugspringende bal enorm hard via de onderkant van de lat in het net trapte (1—2). Twee doelpunten binnen anderhalve minuut.... Te veel van het goede. Wel bleven de oranjehemden de toon aangeven, mear het gevaarlijke moment ontbrak nu. Langzaam konden de Denen zich aan de druk onttrekken. Enerzijds door het steeds meer afzakkende tempo, anderzijds door een plotseling slecht plaatsen over de ge hele linie. De enige spelers die in constante vorm bleven, spelen waren Lenstra en Van der Kuil, die echter veel te weinig steun hadden van Luyten, Clavan en Van der Bogert om succes te kunnen boeken. De witte bal in de 23e minuut in het spel gebracht kon de inzinking van het Nederlandse team niet verhelpen. Het treu zelen, zowel in de voorhoede als in de achterhoede, deed het peil van de wedstrijd afzakken naar dat van een slechte eerste- klassewedstrijd, waarvan de Denen zonder veel moeite gebruik konden maken om een offensief te ontketenen. Een offensief, dat twee corners opleverde, maar verder zon der succes bleef, omdat het ene ogenblik de Deense voorwaartsen deelden in de algemene malaise, en het volgende moment Terlouw, Boskamp en Tebak weer even wat trapvaster waren en de aanvallers de baas konden blijven. Kansen kwamen er aan beide zijden wel, maar improductiviteit was opnieuw de oorzaak van het uitblijven van doelpunten. Johansen Aan de Nederlandse kant veranderde het feit dat Abe als ver vooruitgeschoven mid denvoor ging spelen daaraan niets, even min als aan de andere kant het feit dat Jensen en Holm af en toe van plaats ver wisselden om Terlouw zoals enkele malen voor de rust uit positie te spelen. Zo bleef de verhouding gelijk. Tot de laatste vijf minuten. Toen kwam Nederland met de moed der wanhoop zo vervaarlijk opzetten, dat de Denen de middenlinie en drie spelers uit de voorhoede terugtrokken om meester van het terrein te blijven. Uit gezonderd Landman in het doel en Tebak en Boskamp op de middenlijn waren alle Nederlanders in of om het Deense straf schopgebied te vinden. Van alle kanten werd daar de bal op het Deense doel geschoten. Tot drie maal toe stuitte de bal bij harde schoten af op het een of ander lichaamsdeel, waarna een nieuw schot volg de, dat dan door de uitstekende doelman Johansen werd ge houden. Een voorzet 1 van Luyten kopte N Terlouw zo hard -> jn [jat linksback Niel sen niet dan na de grootste moeite de bal nog van de doellijn kon werken. De hierna volgende corner kopte Clavan net over. Vlak daarop weer een aanval met uit eindelijk Van der Kuil als schutter. Weer geen succes. Daarna schoot Van der Bogert zwoegend als geen ander weer hard in. Wl ir ketste de bal weg. Toen Lenstra wilde schieten zaten drie Denen hem hard maar fair op de huid. Weer was de kans verkeken. Baten deed het offensief niet. De Deense defensie was en bleef de baas. Toen de uit stekend leidende scheidsrechter Bauwens hel einde aankondigde was Nederland weer een nederlaag rijker. Niettemin haastten alle Nederlanders zich hun faire tegenstan ders de hand te drukken. Niet het sterkste, wel het meest productieve elftal had ge wonnen ppOOOOOOOOOOCOCiOCOCXDOOOOCOCOOOOOOOOOOOOCXXDOOOCXOOOOOOOCX» Tijdens de rust van de wedstrijd Neder- j land-Denemarken vond in de bestuurs kamer van het Feijenoord-stadion een kleine plechtigheid plaats. De waarne- m.end voorzitter van de K.N.V.B.. de heer H. F. Hopster, overhandigde Prins Bernhard, de voorzitter van het Natio nale Rampenfonds, een chèque van tweehonderdduizend gulden als afge ronde recette van deze intcrlandwed- strijd. In zijn antwoord sprak de Prins woorden van dank tot de Koninklijke Nederlandse Voetbalbond, de Deense gasten, de stad. Rotterdam, de directie van het Feijcnoord-stadion en de spe lers van bci.de elftallen. De Deense voet balbond was hierbij vertegenwoordigd 8 door voorzitter Ebbe Schwarz. XDOOCOOOOOCOOCOOOOOOOOOOOOCOCOOCOOCOOOOOOCOCOCCOOOCCCOOOC Tijdens de pauze van de wedstrijd tus sen de eerste klasse clubs Enschede en Leeuwarden, welke ontmoeting Zondag in Enschede plaats vond en welke met een tweenul overwinning voor Enschede eindigde werd de scheidsrechter de heer Van Duin (Haren, Groningen) onwel. Een geneesheer constateerde een verstopping in de bloedvaten van het linker dijbeen. De heer Van Duin kon de wedstrijd niet verder leiden. Het duurde ongeveer een half uur voordat een andere scheidsrech ter, J. van der Geest (Enschede) beschik baar was. Tijdens de tweede helft van de wedstrijd was het rumoerig in het veld. Toen de heer Van der Geest een speler van Leeuwarden uit het veld stuurde, wilden vier andere spelers eveneens het veld verlaten, doch dit kon verhinderd worden door de bestuursleden van Leeuw arden. Na een hard schot van Van der Kuil tegen de paal kwam de bal bij Abe Lenstra, die met een fraai schot het enige Nederlandse doelpunt maakte. Van links naar rechts: Van der Kuil (in doel), Nilsen, nr. 3, ver volgens doelman Johansen, nr. 10, Jen sen, nr. 2, Koeppen, nr. 5, Brocger, Len stra, v. d. Bogert, Clavan en Terkelsen, nr. 4. ADVERTENTIE -■* z.% I j s 2 5 S Ij - i L* s g'-'ï-s TT et PUBLIEK IN HET FEI JEN OORD-STADION heeft Zaterdagmiddag Tl nog tijdens de voetbalwedstrijd de vinger op de wonde plek gelegd. Toen de tweede helft van de wedstrijd Nederland—Denemarken precies een half uur oud was, galmde een spreekkoor door het stadion. Tempo, tempo, tempo, zo klonk het uit duizenden kelen. Een schot in de roos. Met tempo hadden de Nederlanders in een groot gedeelte van de eerste helft de Denen met de rug tegen de muur gezet. Kansen bij legio ontstonden er toen. De rood-witten stoorden er zich toen eenvoudig niet aan. Evenmin als in het eerste gedeelte van de tweede helft. Doch had het Nederlands elftal ook daarna doorgebeten, had den de oranjehemden niet van wijken geweten, uan liad de Deense defensie haast wel móéten wijken. De Nederlanders hadden echter juist toen de vechtlust door alle tegenslag verloren en kwamen adem tekort om juist dat spel te spelen dat de Denen op den duur murw had moeten maken. Nu bleef het Deense team één geheel en wankelde niet. En als we dan daarbij antwoord moeten geven op de vraag of het nationale voetbalelftal in nieuwe formatie ook nieuwe perspectieven opende voor redelijke resultaten in de aanstaande interlandwedstrijden tegen dan kan dat antwoord ook jammer genoeg zeker niet Zwitserland, en België, bevestigend luiden. Helemaal geen lichtpunten dus na de wedstrijd tegen Denemarken? Natuurlijk wel. Het is namelijk overduidelijk gebleken dat Abe Lenstra dè man is in de Neder landse voorhoede als binnenspeler. Wat wij van hem als binnenspeler èn als aanvoer der zagen, was ongetwijfeld boven alle lof verheven. Geen perioden van nonchalant voetbal ditmaal bij alle tegenslag, maar wel hard zwoegen met een bewonderenswaar dige techniek. Wat stak het spel van de Fries af tegen zijn collega's uit de voorhoede. Wat een armzalige techniek hadden spelers als Clavan, Van der Bogert en Luyten verge leken bij Lenstra. Zonder hem had Nedev- fland dan ook onge- i twijfeld niets in te I brengen gehad tegen de steeds rustig spe- lende Broeger en de laconieke Koeppen en Nielsen. Met uitzon dering van de ook steeds gevaarlijke voorzetten en passes van Van der Kuil ont- i stonden nagenoeg alle scoringskansen door voorbereidend werk van Lenstra. Hij was overal. En waar hij was, daar was gevaar. Gebrek aan begrip, gebrek aan aanpassingsvermogen, gebrek aan stootkracht en later nog gebrek aan tempo waren tijdens sommige perioden oorzaak dat alle goede bedoelingen vrijwel steeds op niets uitliepen. En ook alle enthousiasme liep tenslotte in de aanvals- linie dood op stugheid en defensie-eenheid. De middenlinie En de middenlinie en achterhoede? Bies- brouck was niet slechter en niet beter dan anders. Zo lang Nielsen, Pedersen, Holm en Terkelsen met kort spel de achterhoede op de proef stelden, was de RCH'er zijn tegenstanders de baas. Maar zo gauw kwa men zij met lange passes en een snelle sprint, of hij moest het vele malen afleg gen. Wat echter niet wegnam dat het voor een belangrijk deel zijn werk was in het middenveld waaruit voor de rust met Lenstra als verbindingsspeler gevaar lijke aanvallen ontstonden. Lenstra Te meer daar debu tant Klaassens af en toe tegenviel. Onge twijfeld een verdien stelijk clubspeler, deze VVV'er. Maar in tem po en lichaamstech niek kwam hij toch dikwijls veel tekort. Mede daardoor had Tabak, die na een wis selvallige eerste helft na de rust veel beter werd, te veel werk met Jensen en Seebach. Twee doelpunten %88? I Klaassens van laatstgenoemde waren er gedeeltelijk het gevolg van. De achterhoede Boskamp wisselde zwakke met goede momenten af. Evenals Terlouw, die wel trapvast was, maar toch af en toe in de sprint zijn meerdere in de overigens wei nig indrukwekkende Holm moest erken nen. Landman tenslotte was betrouwbaar en had geen schuld aan beide doelpunten. En wat moet dus na het bovenstaande de conclusie zijn? Dat dit nieuwe elftal nog niet voldoende perspectief bood voor een reeks successen in de toekomst. Wat echter niet wegneemt dat na de volledige training wel degelijk iets goeds bereikt kan worden. Vooral voor de bezetting van de midden voorplaats zal een schutter gevonden moe ten worden. Vindt de Keuze-commissie daar een oplossing voor, dan zal het met de improductiviteit voortaan wel loslopen. Want als we dan nog een lichtpunt willen zien, dan verwijzen wij naar de perioden van volledig Nederlands overwicht, waarin toch voetbal van de bovenste plank ver toond werd. Voor de zoveelste maal was de nederlaag dus een les. Een les die over duidelijk heeft geleerd waar de schoen nog steeds wringt. ADVERTENTIE I)nc 1st raat -3i» - Haarlem» - fel. 1333$. Kwasten Planuiurmessen Abc Lenstra wordt door de waarnemend voorzitter van de K.N.V.B., ir. Hopster, aan prins Bernhard voorgesteld vóór de interland tegen Denemarken. De Zaterdag vóór de interlandwedstrijd NederlandZwitserland, Zaterdag 21 Maart, speelt E.D.O. in het Noorder Sport park in Haarlem een vriendschappelijke wedstrijd tegen Volendam. Deze wedstrijd zal om kwart voor vijf 's middags begin nen. Toen het vijf minuten voor het einde nog eennul voor Schoten stond in de wed strijd tegen Volendam, begonnen de Scho ten-supporters aan een onverwachte over winning te geloven. Hoe geheel anders is het tenslotte nog gelopen. Vijf minuten voor het einde scoorde Runderkamp uit een scrimmage de gelijkmaker en vrijwel op dezelfde wijze wist deze speler een mi nuut voor het eindsignaal doelman Kessens nogmaals te passeren en Schoten moest dus met een tweeeen nederlaag genoegen nemen. Een hard gelag voor de Haarlemse club die vooral in de eerste helft kranig partij gaf en zeer zeker de eennul voorsprong verdiende. Het enige Schoten-doelpunt kwam reeds na twee minuten tot stand toen Klooster een voorzet van links langs doelman Keizer schoot. Gesteund door dit succes bleef Schoten een volwaardige tegenstander van het alleen technisch betere Volendam. In de tweede helft kreeg Volendam de wind mee en in deze periode moest Scho ten zich volledig op de verdediging con centreren. De talrijke Volendamse aanval len bleven echter zonder resultaat omdat de Haarlemse achterhoede steeds, zij het dikwijls op het nippertje, redding kon brengen. En wat de Smitten, Koning, Tol en Runderkamp ook probeerden, de Scho- ten-verdediging stond pal. Tot vijf minu ten voor het einde! Toen werd de druk te groot en kwamen de beide Volendamse doelpunten. Alle illusies der Schotenaren waren plotseling vervlogen en de kostbare punten gingen toch nog naar de tegen partij.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 5