Waterstaat bestelt caissons Zierikzee gebruikt bakken De 5000e komt! Uitvinders exposeren vreemde apparaten in Brussel r Wereldnieuws PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN Sluiting van stroomgaten Laatste stroomgat bij Goedereede gedicht In 1 dag retour Hij klopthij veegt hij zuigt De radio geeft Woensdag De winstverdeling bij de naamloze vennootschappen Toch ió het zo r~ J DINSDAG 10 MAART 1953 2 Mej. E. F. Mees verzorgster der prinsessen Drieduizend buitenlanders studeren in ons land Stoffelijk overschot van vermiste soldaat gevonden Nieuw hoofdbureau van politie in Den Haag Kerkelijk Nieuws Fabrieksbranden in Olst en Vroomshoop Eenogig zien in de diepte NI Gistermiddag om kwart voor vier is het laatste stroomgat van Goeree ten Zuid- Oosten van het dorp Goedereede (acht ki lometer van Ouddorp) gesloten. Zeven grote aannemingsmaatschappijen hebben van Rijkswaterstaat opdracht ont vangen een aantal caissons voor dijkherstel tot een lengte van voorlopig 1100 meter te bouwen. Deze caissons zullen worden gebruikt om de ernstigste stroomgaten in de dijken van Schouwen-Duiveland en Zuid-Beveland te dichten. Gisteren zijn aan de Merwehaven te Rotterdam de voorbereidende werkzaam heden voor gezamenlijke caissonbouw door vier maatschappijen, namelijk Christiani en Nielsen, Ba to, Boersma en Van Hattum en Blankeveort begonnen. De I.G.B. te Breda, de Hollandse Beton- maatschappij en de Amsterdamse Ballast- maatsahappij zullen de zaken eveneens grootscheeps aanpakken. Verwacht kan warden, dat de eerste caissons binnen een week of acht zullen kunnen worden afge leverd. In die tussentijd zal getracht worden de stroomgaten in verschillende gebroken dijken van verharde koppen op het dijk- iidhaam en zo hoog mogelijke drempels te voorzien. Daardoor zal kunnen worden be reikt, dat de caissons, die over water moe ten worden aangevoerd, zo spoedig moge lijk na aankomst zullen kunnen worden geplaatst. Na de oorlog waren reeds de dijkdidh- ting van Walcheren en de afsluiting van de Brielse Maas en de Braakman met be hulp van caissons geschied. Op Walcheren werd gebruik gemaakt van caissons, die van de tijdelijke geallieerde oorlogshaven Cherbourg beschikbaar kwamen. Het is niet zeker, of meer van die cais sons, die ongeveer 80 meter lang, twaalf meter hoog en vijftien meter breed zijn, nog in het buitenland beschikbaar zijn. Zo niet, dan zullen waarschijnlijk de op drachten aan Nederlandse maatschap pijen nog vrij aanzienlijk moeten worden uitgebreid. De in Nederland in aanbouw zijnde cais sons worden vervaardigd van gewapend beton. De Westhavendijk bij Zierikzee Pogingen om het gat in de Westhaven dijk te Zierikzee te dichten met zinkstok ken zijn mislukt, doordat een der stukken tengevolge van de sterk- stroming uit het gat werd geslagen. Hierdoor, had de opening zich verdiept tot ongeveer 16 m. Om de haven nu zo spoedig mogelijk veilig te stellen is men vanmorgen gaan proberen op het moment van doodtij het gat te dichten met behulp van bakken, die gevuld worden pnet klei en .loodrecht bo ven het gat tot zinken worden gebracht. Er lagen gisteren zes van deze bakken voor bet werk gereed. Drijvende bokken worden bij de werkzaamheden gebruikt. Voor dit werk is vandaag de haven geheel gesloten, zodat onder meer de toevoer van water en het personenvervoer is gestremd. Hedenmorgen is reeds tijdens het gunstige tij er was weinig stroom een bak met goed gevolg in het gat van de Wesihaven- dijk nabij Zierikzee tot zinken gebracht. Tot tweemaal toe knapten de stalen kabels. ADVERTENTIE UW MATRASSEN bijgevuld of vernieuwd. MAAKLOON 1 pers. 12.50, 2 pers. 15.— HAARLEMS MATRASSENHUIS H. DE GRAAFF Gr. Houtstraat 103 - Tel. 11485 - Haarlem Een derde keer lukte het de bak op de juiste plaats boven het gat te brengen. Hierna bracht men de bak tot zinken. In de loop van deze dagen zal men trachten de andere bakken eveneens in het gat te laten verdwijnen, waarna de Waterstaat met het afwerken van de dichting kan beginnen. Bij Ellewoutsdijk op Zuid-Beveland is het tweede grote dijkgat gedicht. Het werd afgesloten door een binnendijk, ge vormd uit rijshout, zandzakken, klei en zware startsteen. Door deze dichting is de Everingepolder van de zee afgesloten. Het Water in deze polder kan nu afvloeien door een sluis in de haven van Ellewoutsdijk. Inwoners van Ellewoutsdijk en Baarland hebben aan dit werk deelgenomen en dui zenden zandzakken aangedragen. Het Le ger des Heils zorgde voor een warme maaltijd. Na dagenlang voorbereidend werk door Italiaanse werklieden zijn gisteravond in de gemeente Terheijden de pompen van de' Pellizarifabriek in werking gesteld, die de binnenpolder van Terheijden en Zwaluwe droog moeten malen. Er werden 2000 ha en 250 woningen in de gemeenté Terheijden overstroomd. Meer dan 1000 ha staan nu nog blank. Groot feestbetoon ging met de ingebruik stelling gepaard. Nederlandse en Italiaanse vlaggen wapperden boven de pompinstalla- tie. Door de Italiaanse pompen wordt 160 kubieke meter water per minuut de rivier de Mark ingestuurd. Daarbij komen nog 120 kubieke meter van het eigen gemaal en 110 van de tegelijkertijd in gebruik gestelde pompinstallatie van Werkspoor. In Nieuw- Vossemeer zullen de Italianen nu een soort gelijke pompinstallatie opstellen. ADVERTENTIE Tot verzorgster van de prinsessen is voorlopig benoemd mej. E. F. Mees. Zij volgt in deze functie jkvr. C. Sickinghe op, die in het huwelijk zal treden met jhr. mr. A. J. de Beaufort, burgemeester van Mar- kelo. Mej. Mees is na een academische op leiding werkzaam geweest als leidster en docente aan inrichtingen en jeugdkampen in Nederland en in de Verenigde Staten. Ook werkta zij enige tijd bij dr. Albert Schweitzer in Afrika. In ons land studeren thans ongeveer 3000 buitenlanders, verenigd in de Foreign Stu dent Service, de Dienst Buitenlandse Stu derenden in Nederland van het Nederlands Comité der World University Service. Van hen komen er 1800 uit Indonesië, 260 uit Amerika, 211 uit Suriname, 100 uit de Antillen en nog 500 uit alle overige lan den tezamen. De meesten van hen studeren aan de Amsterdamse universiteiten, na melijk 973. In Delft zijn er 338, in Leiden 300, in Den Haag en Utrecht ieder 200, in Rotterdam 130 en aan de Hogere Textiel school in Enschedé 100. In de omgeving van Fijnaart i£ thans gevonden het stoffelijk overschot van de soldaat J. E. Willemsen van het Korps Commandotroepen, afkomstig uit Didam, die tijdens het reddingswerk bij Fijnaart op Zondag 1 Februari door verdrinking om het leven kwam. De gemeenteraad van 's-Gravenhage heeft met algemene stemmen besloten over te gaan tot de bouw van een nieuw hoofd bureau van politie. Er werd een bedrag van 6 millioen beschikbaar gesteld voor de bouw van de Oostelijke vleugel. De kosten van het gehele gebouw worden ge raamd op 10 millioen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Orgel. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws en commentaar. 13.20 Omroeporkest. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Jeugdconcert. 15.00 Voor de kinderen. 15.30 Voor de jeugd. 15.50 Pianorecital. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Re geringsuitzending:. Jeugduitzending: Stenen bijl en bulldozer in Nieuw Guinea. 18.00 Nieuws. 18.20 Militaire causerie. 18.30 Actua liteiten. 18.35 Lichte muziek. 19.00 De Katho lieken en het socialisme, toespraak. 19.15 Platen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Dansmu ziek. 20.45 Het laatste recept, hoorspel. 21.55 Lichte muziek. 22.18 Tussen mens en nevel vlek: Moeten de zeegaten dicht?, causerie. 22.33 Sopraan en piano. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Radio Philharmonisch Orkest. 12.00 Mezzo sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Mandoline ensemble. 13,50 Lakmé, (2e acte), opera (gr.pl.). 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Concert. 15.45 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Viool, clave- cimbel en celo. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Verenigingsleven. 18.40 Een ramp door de ramp, vraaggesprek. 18.45 Psalmen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbe spreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Bidstond voor Gewas en Arbeid. 21.45 Pianorecital. 22.10 Platen. 22.30 Internatio naal Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 en 12.15 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Symphonie- orkest. 13.50 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Cau serie. 17.40 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Cellorecital. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Griekse volksliederen. 20.00 Maryse, opera. 22.00 Nieuws 22.15 Strijkkwartet. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Achter het IJzeren Gordijn. Vrijbuiters Radiodagboek. (Op 224, 49 en 42 m.). BRUSSEL (ANP). Hebt u ook wel eens een verjaardagstaart in negen of elf gelijke stukken moeten verdelen? Herinnert u zich nog hoe slecht u dat er afbracht? Toch had u gemakkelij-k in uw taak kunnen slagen indien u in het bezit was geweest van het eenvoudige hulpmiddel, dat een Belg thans exposeert op de tweede inter nationale tentoonstelling van uitvinders, die tot 15 Maart in het Egmondpaleis te Brussel wordt gehouden. Het is een eenvou dig kartonnetje waarop alle denkbare ver delingen van taarten zijn aangebracht en dat men vrijwel onzichtbaar onder het baksel kan aanbrengen. Het is kinderlijk eenvoudig en men moet alleen maar even op het idee komen. Aan zulke ideeën ontbreekt het trouwens de 350 uitvinders, uit niet minder dan twaalf landen afkomstig, die hier expose ren, geenszins. Sommige inzendingen zijn echter bepaald griezelig. Zo behoeft u, volgens een der uitvinders, zelfs niet meer bang te zijn dat u in uw eigen bad ver drinkt. Mocht u namelijk onverhoopt door de een of andere oorzaak het bewustzijn verliezen dan loopt de badkuip automa tisch leeg. Tegelijkertijd het leeglopen zou wel eens wat lang kunnen duren worden uw medebewoners attent gemaakt op de hachelijke toestand waarin u zich bevindt door een door merg en been drin gend alarmsignaal. Voor mensen die klein behuisd zijn, heeft een Duitser een combinatiemeubel uitgevonden, dat al naar wens dienst kan doen als kinderledikantje kinderbox, dien tafeltje, toilettafel, bar, rolkast, droogrek en kinderbadje. Natuurlijk is er ook weer de stofzuiger te zien, die van alles kan. Hij kan er zelfs op bogen in staat te zijn een keurige permanent aan te brengen in de lokken van zijn eigenaresse. Wielrij ders, die het stuur wensen te vervangen door een extra stel handpedalen en dus met handen en voeten tegelijk hun rijwiel in beweging willen brengen kunnen op deze tentoonstelling met een dergelijk ver voermiddel een proefje nemen. Het staat niet erg elegant, maar men komt heel snel vooruit. Een Brusselaar heeft het pro bleem van lekke banden op gedurfde wijze opgelost. Hij heeft de banden eenvoudig massief gelaten en de luchtband op vin dingrijke wijze in de as van het wiel aan gebracht. Wat er gebeurt indien .dit lucht kussen springt, vertelt de vernuftige ont werper niet. Het schoonmaken van garnalen is voort aan een waar genoegen met de uitvinding van een Luikenaar. De gekookte garnaal wordt in een uiterst eenvoudig apparaatje gestopt en na een lichte druk met vinger is het beestje keurig gepeld. de Wonder-dobbers Verder is er een kinderwagen, die niet meer alleen kan wegrijden omdat hij, wanneer men hem los laat, zich onmiddel lijk op vier pootjes van de grond verheft. Dit jaar is ook weer de befaamde dobber te zien waarbij de visser gerust een dutje kan doen daar de vis zich zelf wel aan de haak slaat. Dezelfde uitvinder stelt nog een dobber ten toon, die, zoals het in de brochure heet, „De vis meer zelfvertrou wen geeft als hij het aas nadert". Voor de huisvrouw is er verder een Uiterst practische dweilenwringer te zien, die op een gewone emmer geplaatst kan worden. Voortaan behoeft zij zelfs haar handen niet meer vochtig te maken. Natuurlijk is er ook op deze tentoon stelling weer iemand, die een motor laat lopen waarvoor de brandstof voor het grootste deel uit water zou bestaan. An dere uitvinders beloven bij het aanbrengen van hun toestel een besparing van 20 tot 30 procent op het benzineverbruik. Ver meldenswaard is nog een apparaatje het welk er voor zorgt, dat bij een autobotsing het electrische contact wordt verbroken waardoor wordt voorkomen dat uitstro mende benzinegassen in brand geraken. Scheren en masseren Verder zijn op deze expositie nog een injectiespuit te zien waarmee, als men de uitvinder mag geloven, het een genoegen moet zijn zich een inspuiting te laten ge ven, een electrisch scheerapparaat, dat ook voor massagedoeleinden gebruikt kan worden, een uitvinding tegen inbrekers waarbij zelfs pistoolschoten worden ge- imiteerd en een soort fiets waarmee men rivieren kan oversteken. Tenslotte kan men op deze tentoonstel ling nóg de bril bewonderen die u in staat stelt als een kat in het donker te zien, een uurwerk, dat ieder half en heel uur carillon- en cithermuziek ten gehore brengt, een apparaatje om uw tube tand pasta tot het laatste beetje uit te knijpen en een lucifer, die met succes de flits lamp kan vervangen. Deze opmerkelijke tentoonstelling trekt veel belangstelling in België, en de expo sitieruimte is dikwijls zo overvol, dat de mensen een ogenblik buiten moeten wachten. Niet iedere exposant onpopt zich op deze tentoonstelling ais een Edison, doch men verlaat haar toch met een ge voel van bewondering voor de vinding rijkheid die voor het merendeel zeer een voudige mensen hier tonen. De vraag hoe de winsten van onderne mingen behoren te worden verdeeld, wordt af en toe weer aan de orde gesteld en is ook van het grootste belang, omdat in het algemeen aandelen worden gekocht met de bedoeling daarvan een hoger rendement te maken dan met obligaties mogelijk is en omdat men daar recht op heeft, wijl het bedrijfsrisico in de eerste plaats door de aandeelhouders wordt gedragen en deze juridisch eigenaren van de onderneming zijn. Vooral ook in verband met de van verschillende kanten op de voorgrond ge stelde noodzaak om aan het bedrijfsleven risicodragend kapitaal beschikbaar te stel len, is het dividend, dat op de aandelen wordt uitgekeerd van de grootste betekenis. De voortdurende protesten tegen de rigou reuze belastingheffing, die in de meeste gevallen de helft of meer van de winst naar de fiscus doet verdwijnen, houden uiteraard ook verband met de betrekkelijk lage dividenden, welke de laatste jaren door de Nederlandse ondernemingen zijn uitgekeerd, ook al is hierin wel enige ver betering gekomen. Kort geleden heeft de Koninklijke Ne- derlandsche Stoomboot Maatschappij haar verslag over 1952 uitgebracht, waaruit bleek dat zij na aftrek van de belastingen, niet minder dan 17i/2 millioen had ver diend bij een kapitaal van c.a. 25 mil lioen, dat is meer dan 70 van dat kapi taal. Aandeelhouders hebben van die 17yz millioen slechts c.a. 2% millioen ontvan gen, zijnde 9 van het kapitaal, terwijl c.a. 12 millioen voor afschrijvingen en reserveringen werd aangewend en blijkens de winst- en verliesrekening 2.9 millioen voor personeelstantièmes werd afgezonderd. Vooral tegen dit bedrag en de verhouding daarvan tot het voor aandeelhouders be schikbaar gestelde bedrag heeft men be zwaar gemaakt. Dat ook het personeel in de baten van het bedrijf deelt, wordt wel toegejuicht, omdat het een middel is tot stimulering van de activiteit, maar tegen over het aan aandeelhouders uitgekeerde bedrag, vinden sommigen die personeels- tantième toch wel wat hoog. Op de jaar vergadering heeft de voorzitter deze zaak toegelicht en medegedeeld dat reeds sinds 40 jaar aan het personeel tantièmes wor den uitgekeerd, die aanvangen nadat voor aandeelhouders een primair dividend is af gezonderd en daarna een gelijkblijvend percentage van het vaste salaris uitmaken voor elk procent, dat boven het primair dividend wordt uitgekeerd. Aldus bedraagt bij 9 dividend het totaal uit te keren bedrag aan tantième vijfmaal zoveel als bij 5 dividend. Voor elk procent dat door de K.N.S.M. meer dan 4 Vo wordt betaald en waarvoor c.a. 250.000 nodig is, moet dus blijkbaar aan personeelstantième rond 575.000 worden uitgekeerd, dus meer dan tweemaal zoveel. De directie van genoemde maatschappij heeft medegedeeld dat bij een totaalbedrag aan gages, lonen en tantièmes dat per jaar 10 millioen overschrijdt, de tantièmeregeling voor sommige groepen bijna twee maanden, voor andere drie maanden en voor een kleine groep een ho ger aantal maanden betekent en dat an dere scheepvaartmaatschappijen dergelijke tantièmeregelingen kennen. Men kan zich niet onttrekken aan de in druk dat een dergelijke regeling voor het personeel toch wel zeer gunstig is, ook al moet er rekening mee worden gehouden dat de K.N.S.M. in verhouding tot andere scheepvaartmaatschappijen een groot aan tal schepen en dus ook een grote staf van personeel nodig heeft. Niettemin is het ADVERTENTIE Ned. Herv. kerk Aangenomen de benoeming tot vicaris te Renkum A. Th. Rothfusz, cand. te Delft. Bedankt voor Rotterdam-Charlois S. G. J. Goverts te Katwijk aan den Rijn. Beroepen te Hardenberg (toez.) R. J. IJbema te Nieuw-Leusen. Aangenomen naar Middelburg dr. H. v. d. Linde te Utrecht, secretaris van de oecu menische raad, die bedankte voor Beunin- gen. Geref. kerken Beroepen te Hattem H. Veldkamp te Middelburg; te Nordhorn (Graafschap Bentheim), H. Baarlink, cand. te Laar (Graafschap Bentheim); te Thesinge, J. v. d. Zanden, cand. te Groningen. Tweetal te Delft (5e pred.pl.), J. Nawijn te Aalten en E. de Vries te Dwingelo. Beroepen te Delden, P. B. Suurmond te Oppenhuizen; te Grootegast (2e pred.pl.), Joh. P. Boer te Zwartebroek; te Wolvega (als Evang. pred. te Noordwolde) K. A. Schippers te Sibculo-Kloosterhaar. Chr. Geref. kerken Tweetal te Delft M. Baan te Dordrecht en W. F. Laman te Rotterdam. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Apeldoorn H. Postma te Nijverdal. 48. De neus van het stuurloos voortvlie- gende toestel vertoonde een griezelige nei ging om te zakken. Het duurde dan ook niet lang, of zij stoven weer in een weeë duikvlucht op de aarde af. „Als de piloot nu maar gauw bijkwam!", riep Panda, ze nuwachtig aan de handles trekkend en knopjes omdraaiend. Het enige, wat hij hiermee bereikte was, dat het licht in de aanwijzers af en toe uitklapten; maar de gevaarlijke duikvlucht ging ononderbro ken voort. Pat oefende intussen ernstige critiek uit op de vliegkunst van zijn assis tent en dit maakte Panda nog zenuwach tiger. In een wanhopige poging om het vliegtuig weer wat te doen stijgen, trok hij de stuurknuppel helemaal naar zich toe. Dit scheen te helpen; dadelijk bewoog maar deze beweging ging door, tot het vliegtuig zich geheel achterover op de rug had gegooid, zodat zij nu ondersteboven vlogen. Panda, die niet met riemen of tou wen aan een stoel bevestigd was, kwam met een smak op de koepel van de cabine ti zitten. Hier staarde hij omhoog in het misprijzende gezicht van Pat O'Nozel. Draai recht dat vliegtuig!", riep de grote cabine aan en uit ging en dat de richting- de neus van het toestel zich opwaartsdetective, „dit is geen tijd voor grapjes!" verklaarbaar dat de vraag opkomt of hier wel in voldoende mate met de belangen van aandeelhouders wordt gerekend. Er is terecht aan herinnerd dat de K.N.S.M. ja ren geleden een drastische reorganisatie heeft ondergaan, waarbij de oorspronke lijke aandeelhouders de woestijn zijn inge stuurd en obligatiehouders aandeelhouders zijn geworden en dat dus de bedrijfsrisico's bij de scheepvaartondernemingen niet ge ring zijn. Tegenover deze risico's behoort ook de kans aanwezig te zijn dat in goede jaren hoge dividenden worden uitgekeerd. Deze aangelegenheid is niet alleen voor de aandeelhouders van de K.N.S.M. van belang, maar is in verband met de kapitaal voorziening van onze bedrijven van veel bredere strekking, omdat, gelijk we reeds deden opmerken, deze kapitaalvoorziening bij de ondernemingen als regel door de uit gifte van aandelen moet geschieden en aandeelhouders als eigenaren van de zaak er recht op hebben dat een redelijk deel van de winst aan hen wordt uitgekeerd. Nu is het moeilijk om voor de winstver delingen bij de ondernemingen vaste nor men te stellen. Wanneer men zien herin nert welke grote verliezen er tijdens de crisis van 1930/'36 door de scheepvaart- mpijen zijn geleden en welke offers deze aan aandeelhouders hebben gekost, mag men zich er over verheugen dat de direc ties de laatste jaren een zeer conservatie ve uitdelingspolitiek hebben gevolgd. We hebben een periode achter ons, waarin de prijzen van de schepen voortdurend stegen en fiscaal alleen op basis van de aanschaf fingswaarde, inplaats van op basis van de vervangingswaarde mocht worden afge schreven. Dat zeer grote bedragen werden in kas gehouden om daaruit de vloot te vernieuwen was ongetwijfeld in het be lang van aandeelhouders. Aan de andere kant kan niet worden ontkend dat er bij sommige directies een streven merkbaar is om zoals men dat noemt de dividenden te stabiliseren door in goede jaren minder uit te keren dan mogelijk is, waardoor in slechtere jaren dan meer kan worden uitgekeerd dan de winst toelaat. Hiervoor is zeker iets te zeg gen, evenals voor de politiek om de bedrij ven financieel zo sterk mogelijk te maken teneinde depressies en crises te kunnen weerstaan. Er dient echter voor te worden gewaakt dat men de aandeelhouders min of meer als crediteuren van het bedrijf beschouwt, die met een redelijke rente over hun kapi taal tevreden moeten zijn en met wie men overigens geen rekening meer houdt. Wan neer men ziet hoe onvolledig vele jaar verslagen zijn en hoe uiterst moeilijk of onmogelijk het is zelfs in betrekkelijk klei ne ondernemingen als aandeelhouder enig inzicht te krijgen, kan men zich niet ont trekken aan de gedachte dat vele directies hun aandeelhouders alleen als kapitaal schieters beschouwen en de juridische po sitie van aandeelhouders laten voor wat ze is. Ons kwam dezer dagen het verslag onder de ogen van een onderneming, die haar belangen voornamelijk in het buiten land heeft, maar die daaromtrent nagenoeg niets mededeeelt, zelfs niet in een jaar dat geen dividend heeft opgeleverd. Toegeven moet worden dat aandeelhouders hier zelf ook schuld hebben, omdat zij, ook als daar toe de gelegenheid bestaat, geen aandeel houdersvergadering bezoeken. Maar in zul ke gevallen hebben commissarissen, die door aandeelhouders ter behartiging van hun belangen worden benoemd, voor de belangen van hun lastgevers te waken en er op toe te zien dat de aandeelhouders niet als een „quantité negligeable" v/orden beschouwd en bij de winstverdeling rede lijke verhoudingen worden in acht geno men. En het is goed dat hieraan eens wordt herinnerd. Maandagmiddag heeft een felle brand gewoed in een asfaltfabriek te Olst. De brand, die ontstaan was in een distil leerketel voor teerproducten, werd be streden door de brandweren van Olst en Deventer. De gehele omgeving was in een dichte zwarte walm gehuld. Het vuur was na ongeveer anderhalf uur bedwongen. Volgens de directie is één van de drie distilleerketels onbruikbaar gewor den. De fabriek, waarin ongeveer honderd arbeiders werken, zal de productie spoedig volledig kunnen hervatten. In de afgelopen nacht omstreeks halfeen is brand uitgebroken in de Eerste Neder landse Scharenfabriek N.V. te Vroomshoop. Het gehele fabriekscomplex, met de inven taris werd een prooi der vlammen. Slechts een klein gedeelte van het kantoormeubi lair kon worden gered. De brandweer van Vroomshoop heeft het vuur geblust. De brandweer uit Almelo kwam te hulp, maar behoefde geen assi stentie meer te verlenen. In het bedrijf, dat gevestigd was in een industriehal van de gemeente Vroomshoop, werken dertig personen. 3 Geloof. De Japanse premier Yosjida heeft in antwoord op een vraag in de Kamer verklaard: „Ik geloof, dat het gewapen de conflict in Korea weldra in feite een einde zal nemen, maar ik wil me niet uitlaten over de redenen, die me dit doen geloven." Energie. De Amerikaanse commissie voor de atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat het nationale laboratorium te Oak Ridge er in is geslaagd met een nieuw type atoomoven electriciteit op te wek ken. Zij deelde mede, dat hiermede een belangrijke mijlpaal is bereikt bij het streven om met behulp van atoom energie electriciteit op te wekken met een economisch verantwoord rendement. Botsing. Twintig Italianen, onder wie het neo-fascistische parlementslid Roberto Mieville, zijn Maandag gewond geraakt bij een botsing tussen neo-fascisten en communisten in Rome. De politie heeft twintig personen aangehouden. De ge vechten begonnen, toen ongeveer 3.000 neo-fascistische studenten, die betoog den tegen de „slappe" houding van de regering in de kwestie-Triëst, het ge bouw van het communistisch partij orgaan „Unita" passeerden. Vluchtelingen. Van één Maart af zijn on geveer twintigduizend Oost-Duitse vluchtelingen in West-Berlijn aange komen. In Februari weken veertig dui zend mensen uit, hetgeen een record voor één maand is. Maandag kwamen ongeveer 1600 Oost-Duitse vluchtelin gen West-Berlijn binnen en Zondag duizend, zodat er Maandag 2600 werden ingeschreven. Onder de uitgewekenen bevindt zich Alfred Naumann, die voor de Oost-Duitse liberaal-democratische partij zitting had in de Oost-Duitse Tweede Kamer. Vlucht. Het Birmese ministerie van Oor log heeft Maandag bekend gemaakt, dat 5.000 Chinese nationalistische verzets strijders in het Noord-Oosten van Birma op de vlucht zijn geslagen nadat Bir mese troepen twee dagen geleden de staat Monghsoe opnieuw hadden bezet. Meer dan 100 nationalisten zouden bij de strijd om de staat een nationalis tisch hoofdkwartier en oefengebied gesneuveld zijn. Volgens het Birmese ministerie is uit luchtverkenningen ge bleken, dat de nationalisten voor het Birmese leger uit vluchten, dat hen over de rivier de Salween naar Thailand wil verjagen. Ontdekking. De Amerikaanse senator Joseph McCarthy heeft Maandag medegedeeld, dat de commissie van onderzoek waarvan hij voorzitter is, er van op de hoogte is gesteld, dat 45 koopvaardijschepen, waarop de Ver enigde Staten een hypotheek hebben, onder Griekse, Italiaanse en Franse vlag op communistisch China varen; 51 andere schepen, waarop de Verenigde Staten rechten kunnen laten gelden, zouden voor de handel met communis tische landen gebruikt worden. De com. missie-McCarthy zal binnenkort deze gevallen aan een openbaar onder zoek onderwerpen. Schatgravers. Een expeditie maakt zich op om deze week uit Perth (Australië) te vertrekken naar een gebied ongeveer 150 km. ten Noorden van de stad, dicht bij het eiland Lanceiin. Volgens de overlevering zou een Nederlands- kar veel, „De Vergulde Draeck", Saar op 28 April 1656 schipbreuk geleden hebben. De overlevenden zouden 800.000 gul dens, die tegenwoordig bijna 3 millioen Australische ponden (25,5 millioen gul den) waard zijn, in het strand tegen over genoemd eilandje verborgen heb ben. Men heeft daar de aanwezigheid van een kring van stenen opgemerkt, die een aanduiding zou kunnen zijn van de plaats waar de schat is verborgen. Droogte. In Noord-Oost-Brazilië heerst een grote droogte. In drie maanden is geen druppel regen gevallen. Dorpen worden door de bewoners verlaten, die een goed heenkomen in de steden zoe ken. Radio en pers roepen herhaalde lijk op tot hulp en door het gehele land worden inzamelingen van voedsel en kleding gehouden. Een Amerikaans na tuurkundige heeft zijn diensten als „regenmaker" aangeboden. Inmiddels heeft Peru als eerste land hulp aange boden. Verschillende soorten goederen zullen langs de waterwegen en door de lucht naar de getroffen gebieden ge zonden worden. In Brazilië zelf heeft zich al een grote hulpactie ontwikkeld. Iets. De secretaris van de NAVO, Lord Ismay, heeft Maandag te Montreal ver klaard, dat de Noord-Atlantische orga nisatie tegen het einde van dit jaar de beschikking zal hebben over meer dan 50 goeduitgeruste divisies en 4000 vlieg tuigen. „Dit is niet genoeg, maar het is iets," zo voegde Lord Ismay hieraan toe. OEGEGEVEN moet worden dat het zien van diepte, dus de bedoeling of het ene voorwerp in de ruimte zich vóór of achter het andere voorwerp bevindt, voor een belangrijk deel mogelijk wordt ge maakt door het stereoscopisch zien. Maar wanneer iemand één oog mist, vervalt voor hem weliswaar het stereoscopisch effect zodat het zien in de diepte bemoeilijkt wordt doch daarom wordt het voor hem nog geenszins onmogelijk. Want de diepte waarneming is afhankelijk van nog verschillende andere fac toren, die onbewust worden gerealiseerd en waardoor men met één oogopslag in staat is de relatieve afstand van verschillende voorwerpen te beoordelen. Tot deze factoren moet in de eerste plaats worden gerekend het perspectief, d.w.z. het verschijnsel waardoor alle evenwijdige lijnen in één punt aan de horizon schijnen samen te komen. De invloed van het per spectief is zelfs zó groot, dat we diepte zien waar deze eigenlijk in het geheel niet aan wezig is, t.w. in tekeningen waarin df kunstenaar perspectief heeft aangebracht. Voorts is bij het diepte-zien het lucht- perspectief van betekenis, d.w.z. de meet of minder heldere contouren die voorwer pen op verschillende afstanden vertonen. Ook de helderheid, de licht- en schaduw- werking en de gehele of gedeeltelijke over dekking van het ene voorwerp door hei andere, leveren ons onbewust evenzovele gegevens voor het automatisch realiseren van onderlinge afstanden. Tenslotte moet als laatste en zeer be langrijke factor worden genoemd, de para- lactische schijnbeweging van de voorwer pen ten opzichte van elkaar. Dit klinkt bijster geleerd en onbegrijpelijk, maar er wordt niets anders mee bedoeld dan dat bijvoorbeeld bij een zijdelingse beweging van het hoofd de nabij zijnde voorwerpen zich sneller schijnen te bewegen, dan die welke verderaf gelegen zijn. In een rijdende trein kun nen we dat het beste waar nemen. Dan ontstaat het verschijnsel der draaiende sloten, hetgeen een populaire zegswijze is voor de para- lactische schijnbeweging. Wel nu, wanneer u vanuit een trein een bepaald huisje sneller ziet draaien dan een ander, wéét u dat het snelst draaiende het meest nabij is. U be hoeft dat niet eerst met moeilijke wiskun dige formules uit te rekenen, neen, de her senen vertellen ons dat het zo is. Alle bo vengenoemde gegevens worden immers door de hersenen geregistreerd en tot een indruk opgebouwd, zodat we automatisch welen wat ver weg en wat dicht bij is. Zodoende kan één oog óók diepte zien, zelfs al vervalt het stereoscopisch effect. We mogen dit onderwerp echter niet laten rusten, alvorens u er op attent te maken dat u, ondanks uw vreedzaam ui terlijk, een „aanvalsoog" bezit. Het klinkt machtig! Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 2