Bloemkwekers van „Flora" moeten 7 pet provisie betalen Binnenkort bouw van 143 nieuwe Castricumse huizen Havenberichten Vanmorgen zijn op Velsens scholen vele verkeersvragen opgelost Heemskerk Wijk aan Zee Castricum Aannemer Biesterbos wil in Delft „verschuiven" IJmuiden „Drie is te veel" door K.Z.O.S. Hoofdprijzen Staatsloterij Santpoort Dok derde in krachtmeting „De Heilige Vlam" door Tavenu K.A.B. besprak het leven van „dr. Schaepman" O WO ontnam Beverwijk de kans op de bovenste plaats Tweede rijwielstalling nabij het strand PWN-ers van Texel teruggekeerd Nu een dubbel huis aan de wandel Voor „De Hoop" en de K.N.Z.H.R.M. Haagse ambtenaren naar Stellendam Het diploma geldt voor je hele leven" Comfortabel „NRF-huis" wordt voor September 1953 verloot Twee kampioens-elftallen bij KHG „Strawberries" Vierde klasse, veertiende lijst Het vergaan van de „Luctor" en de „Spica" Concert voor Ramnenfonds in Hervormde Kapel DINSDAG 10 MAART 1953 Zaterdagmiddag heeft de bloemkwekers- Vereniging „Flora" in 't Centrum haar jaarvergadering gehouden. De voorzitter, de heer B. J. Hilbers, heeft er in zijn ope ningswoord voor deze 23e jaarvergadering aan herinnerd dat het jaar 1952 een lagere omzet gaf aan geveilde bloemen (van on geveer ƒ30.000), maar dat de veiling des ondanks betere resultaten behaalde dan het vorige jaar, daar men tijdig maatregelen genomen had de teruggang op te vangen. Veel dank komt toe aan de bedrijfsleider, de heer J. Verkade en de administrateur, de heer Chr. Belterman. Met een moment stilte werd het overleden lid, de heer H. Duin, herdacht. De vergadering heeft haar goedkeuring aan de balans met verlies- en winstreke ning, die wij reeds eerder publiceerden, ge geven. Zowel het verslag der contrólecommissie als het accountantsrapport waren gunstig. De secretaris, de heer C. Broeze, bracht een uitvoerig jaaroverzicht uit, dat behalve de omzetcijfers, enige jubilea onder de per soneelsleden vermeldde. Door opheffing van bedrijven, emigratie en overlijden is het ledental teruggelopen tot 300. In het bestuur werden de heren B. J. Hil bers en G. Twaalfhoven herkozen. Tot lid der kascommissie werd de heer Jb. Vrugt benoemd. Voor 1953 is de provisie, te betalen door de leden, vastgesteld op 7 procent en 9 procent voor niet-leden. Bij monde van de tweede voorzitter, de heer C. Schoone, werd de voorzitter, de De Krachtsportvereniging D.O.K. orga niseerde Zaterdagavond in het Centrum een wedstrijd in gewichtheffen. Behalve de organiserende vereniging namen hieraan deel LKV uit Leiden en HKV uit Haarlem. De publieke belangstelling was niet groot toen de heer C. Tabak een openingswoord sprak en hij hoopte dat er goede sport te genieten zou zijn. Na verrekening der lichaamsgewichten won HKV; 2. werd LKV en 3. DOK. De prestaties van de DOK-leden waren J. Tabak: 65 kg. drukken, 77Vi kg. trekken, 97Va kg. stoten; C. Tabak 80, 87)4, 112>/«; Keirsgieter: 80, 90, 120. Romeijn 67)4, 65, 95; Stockel: 90, 90, 125. Op Zondag 15 Maart zal de toneelvereni ging TAVENU in zaal Flora te Heemskerk een opvoering geven van het toneelspel „De Heilige Vlam" De regie is in handen van de heer H. Schipper. In de gezellenzaal van de K.S.A. hield de K.A.B. in samenwerking met de K.A.J. gisteravond een ledenbijeenkomst, waar de heer E. P. Clijnk uit Zaandam, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland, een causerie heeft gehouden over het leven van wijlen dr. H. Schaepman. Spreker begon er op te wijzen dat het leven van dr. Schaepman gebaseerd is ge weest op de pauselijke encycliek „Rerum- Novaruim" en dat deze figuur onschatbare diensten heeft bewezen aan het Katholieke volksdeel op staatskundig en cultureel ge bied. Vervolgens besteedde spreker aan dacht aan öe geschiedenis van de katho lieke volkspartij, waarna hij de bewering weerlegde, dat de K.V.P. niet vooruitstre vend genoeg zou zijn. In zijn referaat wees hij er op dat de huidige regering de ar beiders op hoger niveau gebracht heeft. „En de bossen zingen hun lied" De Ned. Herv. jeugdraad van Heemskerk zal op Zaterdag 21 Maart in de zaal van Gebr. Dam een opvoering geven van het toneelspel van Rositoo Peters „En de bossen zingen hun lied". De medespelenden zijn: de dames W. van Wettum, A. Jongejans en J. v. d. Outenaar en de heren: P. Jansen, A. de Roode, A. de Koning, G. van Zanten, Sj. van Tuinen, T. Wentink, A. van Pelt, C. de Bie en G. v. d. Outenaar. Denken en zetten Bij de onderlinge wedstrijden van de damclub „Denk en Zet" te Wijk aan Zee werden de volgende resultaten geboekt. Onderlinge competitie: N. StruweN. Schaaper 0—2, F. van Son—W. van Kla veren 20, W. van ElzenJ. Langewis 2—0. Bekercompetitie: R. MahlbergB. Zui derduin 11, M. KleinN. de Boer 20. Om het kampioenschap bridgen De uitslagen van de tweede wedstrijd om het clubkampioenschap van de bridge club „Wijk aan Zee" zijn als volgt: Groep A: heer en mevr. Van der Aar IIV2 pt, HeynisDikkenberg 10 pt, mej. van Klaverende heer Groot 7 pt, heer en mevr. van Son 6 y2 pt., heer en mevr. Gpr- tenbach 5 pt. Groep B: Van KlaverenHandgraaf 26 pt., dames Schaaper:Handgraaf 21 pt., BolHandgraaf 20 y2 pt., Pirovano—Geu- deke 20 pt., heer en mevr. Bol I6V2 pt, SchoosKleyn 16 pt. Strandmeeuwen schudden de kaart De onderlinge wedstrijd van de klaver- jasclub „De Strandmeeeuwen" had het volgende resultaat: 1. S. Bol 4673 pt, 2. M. G. Seysener 4660 pt. en 1 mars; 3. B. Vrij burg 4658 pt. en 3 marsen; 4. A. v. d. Mey 4562 pt. en 3 marsen; 5. J. Paap 4547 pt. en 3 marsen, 6. N. Bol 4456 pt. en 4 mar sen, 7. L. Schelvis 4391 pt. en 1 mars, 8. H. Westra 4346 pt. en 4 marsen, 9. N. v. d. Mey 4162 pt. en 2 marsen, 10 mevr. Seyse ner 4130 pt. en 1 mars, 11. N. Aardenburg 4092 pt. en 1 mars, 12. P. de Boet 4012 pt, 13. C. Warmenhoven 3979 pt. en 1 mars, 14. J. Westra Sr. 3937 pt. en 1 mars, 15. mevr. Bol 3837 pt. en 1 mars, 16. N. de Boer 3956 pt. Jaarvergadering Stille Omgang De jaarvergadering van het genootschap „Stille Omgang" te Wijk aan Zee zal wor den gehouden op Woensdag 11 Maart in café „De Zon". heer B. J. Hilbers, een prachtige plant aan geboden en hij is hartelijk gefeliciteerd, daar hij twintig jaar als bestuurslid en tevens als voorzitter fungeerde. Tot besluit was er een verloting van een collectie planten. Beverwijkse renners boekten in Halfweg successen In Halfweg deden leden van de renners club Kennemerland mee aan een clubont moeting tussen de Bataaf, Alcmaria Vic- trix en Kennemerland. In de A-klasse we-den H. Kuitwaard van Kennemerland tweede en Ton Hofland vijfde. Door een goede samenwerking wer den de B-klassers A. Geldermans en J. Groot respectievelijk eerste en tweede. Tenslotte bezette Beentjes in de C- klasse de vierde plaats. De einduitslag luidde: 1. De Bataaf 28 p.; 2. Kennemer land 13 p.; 3. Alcmaria Victrix 4 punten. 32 nederlaag in Amsterdam In deze laatste wedstrijd waarin de Be- verwijkers nog een kansje hadden op de bovenste plaats, moest Beverwijk de pun ten in de hoofdstad laten, al is dat dan op het nippertje geweest. Voor rust was het een gelijkopgaande strijd met voortdurend wisselende kansen en de rust zou dan ook bijna met een blan ke stand zijn ingegaan, als niet Nijhuis zorgde voor een doelpunt der Wijkers, dat hij kon scoren uit een scrimmage voor het OVVO-doel. Na deze hoopvolle goal kwam de desillusie in de tweede helft. Er was nauwelijks drie minuten in de tweede helft gespeeld, toen Beverwijk van een voor sprong naar een achterstand degradeerde. Kort na de aftrap kon Oudendijk de stand met een hard schot gelijk maken en enkele ogenblikken later was het dezelfde speler, die met een kopbal uit een corner er 21 voor OVVO van maakte. Beverwijk kreeg toen geen gelegenheid meer om gelijk te komen. Integendeel: de thuisclub zag zich nog een strafschop toegewezen, toen een der Beverwijkers onnodig hands maakte en Oudendijk deze strafschop inschoot (31). In de laatste ogenblikken van de wedstrijd verkleinde Van Zutphen de achterstand tot 3—2. Boeren gaan excursie bespreken De Boerenvakgroep van de L.T.B., afde ling Beverwijk, belegt op Vrijdag 13 Maart een ledenvergadering, waarin onder andere de excursie naar de Noord-Oostpolder be sproken zal worden. Romantisch Frankrijk Voor de leden der Nederlandse Reisver- eniging zal Maandag 16 Maart in het vei linggebouw ,,'t Centrum" de film „Dwars door Frankrijk" vertoond worden. Met de vertoning van deze film wil de N. R. V. be wijzen dat de romantiek in het hedendaagse Frankrijk nog allerminst verloren is gegaan. Inleiding en commentaar zal door de heer C. H. Groen gegeven worden. MARKTBERICHT Waspeen 1023; spruiten 2864; prei 1755; knollen 1834; Rabarber 21——62 boerenkool 2256; groene kool 818; rode kool 613; gele kool 512; uien 1848; sja lotten 74; witlof 3451; bieten 68; breek- peen 510. „Hercules"-dames derde in wimpelwedstrijd De afdeling gymnastiek van de Christe lijke sportvereniging „Hercules" heeft met dames- en herenleden deelgenomen aan de wimpelwedstrijden in Amsterdam. De dames bezetten in deze verenigingswed strijd de derde plaats en de heren de zesde. De persoonlijke uitslagen voor dames luidden: 1. B. de Ruiter 33)4 p.; L. v. d. Linden 32 p.; 3. G. Kraaieveld, 30)4 p.; 4. D. Kroon 30 p.; 5. J. Dorsman 23 p.; voor heien: 1. K. Donker 29)4 p.; 2. D. Zwitser 27)4 p.; 3. J. v. d. Scheer 25 p.; 4. B. Bak ker 24p.; 5. H. Lokhorst 24p. Het Castricumse strand krijgt in de zo mermaanden een steeds grotere drukte te verwerken. Verleden jaar kon de rijwiel stalling, vlak bij de toegang tot het strand, het aantal fietsen niet meer verwerken, zodat men in een open duinpan zijn kar retje kon stallen. Dit brengt tal van be zwaren met zich mee en daarom heeft de eigenaar van de bestaande fietsenstalling de heer J. Biesterbos uit Castricum, het plan opgevat de stallingaccommodatie met een tweede bergplaats uit te breiden. Even als de eerste, zal de tweede bergplaats een oppervlakte hebben van 15 bij 30 meter. De door de stormvloed veroorzaakte ramp, gevolgd door de droeve mare, dat vele van onze landgenoten in nood ver keerden, was voldoende voor enkele per soneelsleden van het P.W.N. te Castri cum, om de helpende hand te gaan bieden. Zij deden zulks op het eiland Texel waar de 13 P.W.N.'ers werden belast met het bij eenrijden van gedemonteerd smalspoor, het monteren van een nieuw traject, het maken van een nieuwe baan en het op nieuw leggen van het smalspoor. Toen deze werkzaamheden tot een goed einde werden gebracht kregen de werkers een overeenkomstige opdracht in de onder wa ter gelopen polder De Eendracht. Zater dag is de ploeg in Castricum teruggekeerd, na vijf weken hard werken. Verleden jaar werd onder overgrote be langstelling in Castricum de woning van de tuinder F. Schut over een afstand van circa 1000 meter verplaatst. Dit karwei, dat ongeveer twee weken in beslag nam, werd verricht door de ondernemer J. Biester bos die, alle sombere voorspellingen ten spijt, het werk tot een goed einde bracht. Thans zal hem zeer waarschijnlijk de verplaatsing van een dubbele stenen wo ning in Delft worden opgedragen. Evenals jn Castricum staat dit complex de uit breiding van de stad in de weg. De opbrengst van de Woensdag te Sche- veningen gehouden verkoop bij opbod ten bate van het hospitaalkerkschip „De Hoop" en de NoordZuidhollandse Reddingmaat schappij bedraagt 6.390,15. Er werd een partij rederijgoederen verkocht. Afslager was de heer A. Zandbergen. De directeur van de Nutsspaarbank te Scheveningen, de heer W. Kuijper, sprak een inleidend en een slotwoord. BAKKER EN BRONBEMALING MOETEN WACHTEN Burgemeester en Wethouders van Velsen brengen ter kennis, dat de beslissing op de verzoeken van: W. Kromhout van der Meer en Zn., te IJmuiden, om vergunning tot het wijzigen en uitbreiden van een brood- koek- en ban ketbakkerij in het perceel Bloemstraat no. 32 te IJmuiden, C. J. Wigchert, te Santpoort, om vergun ning tot het oprichten van een bronbemaling op een terrein, gelegen aan het Hillegonds- wegje te Santpoort, door hen is verdaagd, op grond, dat het onderzoek nog niet zover is gevorderd, dat daaromtrent thans reeds een beslissing kan worden genomen. In het kader van de adoptie door de ge meente 's-Gravenhage zijn twee technische ambtenaren van gemeentewerken naar Stellendam vertrokken. Een derde ambte naar zal zich Woensdag daarheen begeven. Deze ambtenaren een bouwkundige en twee waterbouwkundigen zullen de schade aan bouwkundige en waterbouw kundige werken ter plaatse opnemen en in kaart brengen, alsmede nagaan waar nog herstelbare bouwwerken met betrek kelijk eenvoudige middelen tegen verder verval kunnen worden behoed en mede leiding geven aan de aldaar werkzame vak lieden. Maandag 9 Maart kwamen de haven van IJmuiden binnen: Admiraal Nelson van Portsmouth. Eemstroom van Grangemouth. Saparoea van Hamburg. Maas van Hamburg. Daphne van Caen. Bomma van Oslo. Male- vic van Aarhuus. Douro van Hamburg. Sandhoe van Almeria. Perwick van Oslo. Ulmbrueder III van Oslo. Melampus van Bremen. Columbus van Gothenburg. Schie van Hamburg. Grebbestroom van Liverpool. Alenquer van Algiers. Sinkep van Kopen hagen. Admiralengracht van Abö. Roelf van Kopenhagen. Nieuwehaven van Stockholm. Vertrokken zijn: Arbo naar Den Helder. American Justice naar Rotterdam. Westerdok naar Rotterdam. Serula naar Liverpool. Gri- bojedor naar Antwerpen. Frisian Coast naar Rotterdam. Negenhonderdzestien scholieren in Velsen hebben vanmorgen een paar spannende uren beleefd. Je mag dan nog zo goed geïnstrueerd zijn door de onderwijzer en de inspecteur van de verkeerspolitie, je mag een paar maal met de maquette „gespeeld" hebben, als je plotseling het geleerde zwart op wit moet zetten, kan het gebeuren dat er nog weieens wat hapert. Zo'n schrif telijk verkeersexamen valt niet mee en met hoofden rood van inspanning hebben Nelly Steutel, Addie van der Smissen, leerlingen van de Emma- school in IJmuiden-Oost en de vele anderen op de diverse scholen, zich bezig gehouden met het antwoord op de 24 vragen. Inspecteur A. Wijnstroom heeft, vergezeld van de inspectrice mej. A. E. Rosendahl en adjudant C. van der Jagt, de verzegelde enveloppe in handen van het hoofd der school de heer J. Bergsma gesteld en een gemoedelijk, maar niet van ernst versto ken praatje tot de examinandi gehouden. Geen pretje „Dit examen is niet zo maar een pretjé", aldus de inspecteur, „het diploma geldt voor heel je leven. Ik hoop dat je in de toekomst de verkeersregels goed zult toe passen. Jaarlijks wordt 90 100 millioen gulden schade toegebracht door „stommi teiten" van de jeugd, die zieh niet aan de regels houden en het aantal kinderen dat door verkeersongevallen invalide wordt schat inen op 5000 per jaar. Wie de regels van het verkeer niet kent, kan niet veilig op straat lopen of rijden en is ook voor anderen een gevaar". Gor du Buy en Wil van Zoelen komen vandaag niet De demonstratie tafeltennis, die de ster ke Nederlandse spelers Cor du Buy en Wil van Zoelen hedenavond in het Cultureel Gebouw zouden geven voor de onlangs in IJmuiden opgerichte tafeltennisvereniging, zal wegens ziekte van Du Buy niet door gaan. De avond is een maand uitgesteld. Broekbergenlaan afgesloten B. en W. van Velsen maken bekend, dat de Broekbergenlaan te Santpoort met in gang van Donderdag 12 Maart 1953, tot nader order voor het doorgaand verkeer zal zijn afgesloten. Vier bruggen moesten open toen het 195 meter, lange schip Chicago werd gesleept. Marine Angel" naar Het ziet er naar uit dat Castricum nog dit jaar 143 woningen rijker zal zijn. Zoals reeds eerder is gemeld, gaf de raad van de gemeente op de laatste vergadering zijn fiat aan het voorstel van B. en W., om aan de Castricumse firma J. Biesterbos 4531 m2 grond te verkopen. Deze grond, liggende ten Zuiden en ten Noorden van de Prinses Beatrixstraat, zal binnenkort bouwrijp gemaakt worden. Er worden in totaal 120 woningen op gezet door deze bouwonder nemer. De R.K. Bouwvereniging St. Joseph ver kreeg reeds eerder vergunning om aan het Schoutenbos 23 arbeiderswoningen te plaatsen. Van het complex van 120 woningen ko men er 55 middenstandswoningen zoals in de nieuwe Oranjebuurt zijn verrezen en 25 met een grotere oppervlakte. Over de andere 40 krijgt de gemeente de beschik king, in zoverre dat zij er huurders voor mag aanwijzen. Dit zijn woningen voor de „smalle beurzen" waarvan de huur niet meer dan f 7 per week zal bedragen. Al lereerst zal men met de bouw van de 25 woningen met grote oppervlakte een aan vang maken. Naar wij vernemen zal dit binnen de komende 14 dagen zijn. Midden zomer hoopt de ondernemer met de 40 arbeiders- en de 55 middenstandswoningen te beginnen. Rampenfondshuis Eén van de 55 middenstandswoningen wordt luxueuzer ingericht dan de andere 54. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de heer J. Biesterbos deze woning door middel van een verloting ter beschikking stelde van het Nationaal Rampenfonds. De woning komt vrij op naam van de gelukkige winnaar of winnares. Het huis wordt voor zien van een Bruynzeel keuken en Konijn's parketvloeren en de Castricumse hovenier W. de Groot neemt de aanleg van de tuin voor zijn rekening. Technisch bureau Be- deke, eveneens uit Castricum, zal de zorg van de technische installatie op zich nemen. Het ligt niet in de bedoeling dat, even als bij de aanvang van de woningen in de Oranjebuurt, er een eerste steenlegging zal plaats vinden. De trekking van de verloting zal met een korte plechtigheid gepaard gaan, en deze trekking zal de eerste steen legging vervangen. De trekking geschiedt uiterlijk 1 September 1953 ten overstaan van notaris H. A. M. Cranenburgh uit Castricum. De ministeriële toestemming op de loterij wordt binnenkort verwacht. De heer Bergsma heeft daarna officieel het zegel verbroken en de 32 jongens en meisjes op het hart gedrukt „de naam van de school hoog te houden". Terwijl de jeugd werd geconfronteerd met voorrangsregels, stopstrepen, bochten naar rechts en verkeerszuilen, zoemde de politie-auto met een aantal andere ver- ;egelde enveloppen naar een volgend schoolgebouw waar de zesde-klassers in even grote spanning zaten te wachten. Ofschoon het eerste dames- en heren elftal van de K.H.C. Strawberries Zondag de zeker niet zware wedstrijden tegen Rood Wit II (2-1) en tegen H.B.S. (0-1) verloren hebben is het afgelopen week einde voor deze hockeyclub toch succes vol geweest. Zaterdag reeds werd het meisjes A-elftal kampioen in de jeugd- competitie door een overwinning van één nul op Kraaien. Zondag speelde het vierde herenteam, de vgteranenploeg, de laatste wedstrijd voor de competitie van de On derbond in dit seizoen. Zandvoort V werd na veel moeite met twee-nul verslagen, en door deze eervolle overwinning behaalden deze veteranen met een gemiddelde leef tijd van 35 jaar het kampioenschap. Bij de dames was het overigens alleen het derde elftal dat met een overwinning van zes-nul in de uitwedstrijd tegen A. M.V.J. III zegevierde. Op eigen terrein verloren het tweede elftal met vier-vijf van Eechtrop en het vierde van Rand- wijck I met 028(1); een gemiddelde van één doelpunt in elke twee-en-een-halve minuut. In Heemstede leed het tweede heren- team een nederlaag van zes-één tegen Alliance II, waardoor het nog vaster op de onderste plaats komt te staan. Ook de R.K. Toneelvereniging „Kunst Zij Ons Streven" te IJmuiden was in Fe bruari met alle voorbereidingen gereed, ten einde haar leden met een onvervalste klucht in de periodieke carnavalsstem ming te brengen, toen ons land door de tragische watersnood geteisterd werd en de voorstellingen dientengevolge moesten worden uitgesteld. Ditmaal kwam van uit stel geen afstel, zodat de donateurs Zon dag en Maandagavond alsnog in de ge legenheid werden gesteld hun schade in het Patronaatsgebouw in te halen. De keuze van het opgevoerdè stuk „Drie is te veel" kan dan ook alleen maar ge rechtvaardigd worden door de toenmalige vastenavond bestemming, waarvoor vrij wel alle middelen geoorloofd zijn om het publiek de lachtranen in de ogen te brengen. Want wat men overigens tegen dergelijke geesteloze producten meent te mogen opwerpen, geenszins kan worden ontkend dat de auteurs, de heren Blaaser sr. en jr., een volmaakte kennis bezitten van de methodes die dienen te worden aangewend, om de toeschouwer te laten brullen van plezier. De oorzaak van deze compacte vreugde is ditmaal de familie Gravesande, waar van de dochter Emmy een dinertje van haar ouders wil doen mislukken, om aldus de ontmoeting met Fred Oldenbach te ontgaan. Zij haalt de huisknecht over zich van de trap te laten „tjompen" zodat het bezoek dan wegens gebrek aan personeel moet worden afgezegd. Haar vader is hier evenwel onder geen voorwaarde toe be reid en hij ziet uit naar een geschikte plaatsvervanger, die hij gevonden meent te hebben in de toevallig aanwezige Drie kus, de stoker van de centrale verwar ming. En hiermede is dan vrijwel de ge hele intrige naverteld. Driekus ziet zich vervolgens met vereende krachten in een soort rok-costuum geperst, om aldus op de gasten te worden losgelaten en met de vrijheden die hij zich daarna tegenover hen veroorlooft, hebben de auteurs zo waar hun drie bedrijven vol gekregen. De geestigheden variëren van het uitstorten van een bord hete soep in de hals van een oude dame, die door Driekus fijntjes met „Opoe" wordt aangesproken, tot de mani pulaties met een voorraad sterke drank waardoor de zelfde dame door ziin toe doen boven haar theewater geraakt. De overige taferelen zijn aan deze opvatting van humor geh«rl navenant. Ik kan mij voorstellen, dat regisseur Frans Hesmerg deze opvoeringen nu niet bepaald met geestdrift heeft voorbereid, maar dit verhinderde hem toch geenszins zijn spelers van de waarde van tempo en vaart té doordringen. Daarbij wist hij blijkbaar voor zover mogelijk een storende overdrijving te voorkomen, zodat er in de opvoering als zodanig weer veel te waarderen viel. De rolverdeling telt niet minder dan vijftien namen, waardoor het bijna ondoenlijk wordt alle spelers af zonderlijk te vermelden. Toch dient er een uitzondering te worden gemaakt voor J. van Baar als Driekus, omdat deze sto ker-huisknecht de voorstelling bijna ge dragen heeft. Hii bleek daarbij voor geen kleintje vervaard en bleef meester in elke situatie, hoe dol en onmogelijk deze ook mocht zijn. Het is daarom niet eenvoudig vast te stellen wie het meeste plezier van deze rol heeft gehad; het publiek, dat reeds begon te schateren wanpeer hii op het to neel verscheen, of hij zelf, omdat ziin ko mische talenten met Driekus volkomen konden worden uitgeleefd. En dan vereist de billijkheid, dat hier de nrestaties van A. Jonker ("Gravesande), mei. A. de Weers CEmmv). H. Zwanenburg CFred) en mevr. C. Vrijhoef-Zwanenburg (Oma) eveneens met ere worden vermeld. De voorstellingen. die het publiek zulk een daverend, zij het dan ook enigszins verlaat carnavals-olezier hebben bezorgd speelden zich af in een nieuw, fris Hëonr dat ongetwijfeld een aanwinst voor het Patronaatsgebouw mag worden eenoemd. JAN VAN DAM f 2000: 16849 f1500: 7664 7905 13146 f 1000: 2603 3063 3373 5657 19493 f 400: 1327 1328 4037 7608 8761 10827 12203 15427 15954 18556 20193 21230 f 200: 1849 2042 2670 2878 3535 3553 5390 5446 5713 6133 6657 7618 7627 7720 8934 9463 10973 11830 12067 12209 12815 13333 13711 14207 14678 14942 15323 16406 16815 17565 18340 18370 1866 18898 19125 19844 20184 20361 21365 Raad voor de Scheepvaart De Raad voor de Scheepvaart heeft zijn waardering uitgesproken over het flinke optreden van de kapitein van de kust vaarder „Luctor", die in de nacht van 1 op 2 October 1952 nabij Cherbourg is ver gaan. Het 385 ton metende schip was met een lading graniet van het eiland Guernsey op weg naar Dover. Tijdens ruw weer ging het schip zware slagzij maken doordat door een gat in een schot het achterverblijf vol water liep. Toen dit werd ontdekt lag het schip reeds zo diep dat men het gat niet meer kon dichten. Nadat de opvarenden in de reddingboot waren gegaan sloeg deze om, waardoor de stuurman, de tweede machinist en een matroos om het leven kwamen. De raad acht het een gebrek van het schip, dat het water in het achterverblijf niet kon worden weggepompt. De Raad spreekt zijn waardering uit voor het flinke optreden van de kapitein en de goede leiding, die hii heeft gegeven bij de pogingen om het schip te redden en later in de reddingboot, toen onder zeer moeilijke omstandigheden en grote ontberingen werd getracht dè wal te bereiken. De Raad spreekt verder zijn lof uit voor de Franse vissers, die de schipbreukelingen hebben gered en verzorgd, en betuigt zijn deelneming met de nabestaanden van de drie opvarenden, die bij het ongeluk zijn omgekomen. De kustvaarder „Spica" is op 16 De cember 1952 op de Noordzee, doordat wa ter van buiten af in het ruim is binnenge drongen. Dit moet in snel tempo zijn ge beurd, omdat de toestand drie uur tevoren bij het overgeven van de wacht aan de stuurman nog normaal was. Aldus luidt het oordeel van de Raad voor de Scheepvaart over de ramp die het 247 ton metende schip heeft getroffen toen het met 295 ton stalen platen van Middles- borough op weg was naar Gothenburg. De-lading had zo zegt de Raad beter gesjord of gestempeld kunnen zijn. Nu konden de bovenop gelegde strips schui ven en de platen te grote druk op het verhand van het schip uitoefenen. Niet met zekerheid kan worden gezegd of een lek is ontstaan, doordat de platen een gat in de huid hebben gesto*en dan wel of de lading door het sterke slingeren van het schip is gaan schuiven. Zalmverdrag West-Duitsland is voornemens aan Bel gië, Denemarken, Frankrijk, Groot-Brit- tannië en Nederland voor te stellen het Zalmverdrag weer in werking te stellen. Dit verdrag, dat in de tachtiger jaren werd gesloten, hield een regeling in tot bescher ming van de zalmstand. Het verdrag was reeds enige tijd buiten werking. BESOMMINGEN VAN HEDENMORGEN Loggers: I.JM 221 f7100; KW 175 f5700; KW 22 f2200; KW 138 f 4500; KW 48 f6500; KW 85 f2700. Ook de Santpoortenaren hebben niet willen achterblijven met het organiseren van een actie ten bate van het Nationaal Rampenfonds en zo werd Maandagavond in de Nederlands Hervormde Kapel aan de Pastorieweg een avond van zang en mu ziek gegeven. De uitvoerenden waren Santpoorts Christelijk Vrouwenkoor, het Christelijk vrouwenkoor „Vox Jubilant", het Christelijk gemengd dubbelkwartet „Pro Musica", Lida Langerveld (viool), Albert de Groot (orgel) en de heer P. L. Wapenaar (declamatie). De heer J. C. Aschoff, wethouder van Onderwijs der ge meente Velsen, leidde de avond in met ge bed en een korte toespraak. De spreker wees op de bijzonderheid, dat er in Neder land nog nooit een collecte is gehouden op zo grote schaal, die zoveel heeft opge bracht en waar zo spontaan aan gege ven is. Het begrip naastenliefde is er levendiger door geworden en dit stemt tot grote dank baarheid. De door deze watersnood getrof fenen staan niet alleen. Dit is in deze da gen duidelijk gebleken. Het viel te betreuren, zeide de heer Aschoff, dat zo weinigen deze' zang- en muziekavond waren komen bezoeken. „Pro Musica", dat over welluidend ma teriaal beschikt, bereikte door enkele do minerende stemmen r og niet de ook voor kwartetzang vereiste homogeniteit. Men kon met waardering luisteren naar een verzorgde uitspraak en een streven naar zuivere accoordbouw. De liederen uit Va- lerius-Gedenckklank sorteerden het mees te effect. Het Santpoorts Vrouwenkoor, zoals, alle deze avond optredende ensem bles zingende onder aanvoering van me vrouw Jo de Koeyer, ontwikkelde tezamen met „Vox Jubilant" een gezonde koor klank dank zij een royale bezetting. Dit laatste kan een vrouwenkoor in fiet alge meen niet missen, daar anders de klank te ijl zou worden. De zang was keurig op toon en de nuancering verzorgd, maar toch nog niet contrastrijk genoeg, al vroegen de geestelijke liederen er nu niet bepaald om. Hoewel mevrouw Langerveld haar hart verpand heeft aan de Arietta van Hen- riëtte Bosmans, welk werk ik de afgelo pen jaren reeds dikwijls van haar heb ge hoord, bekoorde haar spel mij niettemin meer in Taptini's klassieke sonate in g- klein. De declamator sprak zijn poëzie veel te nadrukkelijk, zoals helaas declamatoren zo dikwijls doen, wanneer zij hun toe hoorders van de schoonheid van de Neder landse dichtkunst willen 'laten genieten. Albert de Groot, de consciëntieuze bege leider van de vioolsoliste, nam een te klei ne plaats in op dit programma van deze. avond van zang en muziek, die goed be doeld was. Als zodanig zal men het geheel ook dienen te beschouwen. A. J. v. d. W. Besommingen. IJM 116 Eveline f22.000; IJM 1 Tzonne f31.900; IJM 21 Gelria f25 000 RO 9 f3027; RO 2 f2173; VL 97 f4427- HD 87 f7170; IJM 53 f2440: IJM 204 f 1770-' KW 38 f6012; KW 168 f8595; KW 75 f8244' KW 117 f6777; KW 17 f2200; KW 26 f2110; KW 166 f 1750; KW 64 f1780; KW 125 f1760' KW 108 f2150; KW 162 f 2244; KW 155 f2195; KW 24 f3500; KW 169 f2370; KW 91 f2670; KW 104 f2516, KW 114 f 1560; KW 89 f3090' KW 97 f6080; KW 69 f 1970; KW 78 f6380; KW 57 f2280; KW 31 f926; KW 92 f972; KW 30 f1674; KW 94 f 1349; KW 77 f1241; KW 21 f 1300; KW 27 f 1390; KW 10 f2400; KW 34 f 2440; KW 133 f 1950: KW 53 f 730; KW 210 f 1080; IJM 7 f2200; IJM 228 f1310; IJM 316 f 820; WR 33 f 1774; AM 16 f2449; AM 17 f2209; AM 18 f2440; BU 33 f1660.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 3