Dorus Dropmann voerde lange jaren commando over „Noordelijke boot Zuid-Afrika 600.000 ton consumeert vis per jaar Agenda voor Velsen Visserij-varia J Snel groeiend bedrijf De heer E. Luikman verlaat Velsens raad 5 GOUDEN BRUILOFT VAN DE REDDINGBOOTS CHIPPER Openbare bijeenkomst van de „Nieuwe Koers" VVB had tegen ADO geen kans (3-0) Verkoop, verhuur en ruiling van grond Dr. P. G. Gugelot overleden „Jong Santpoort" heeft een nieuw bestuur Scheepvaart DINSDAG 10 MAART 1953 De gouden echtelieden Th. Dropmann en F. Dropmann-Kaan. afscheid genomen van de heren van de commissie onder meer J. Oud en er is toen ook nog even herinnerd aan de ramp met de Salento, die Dorus buiten heeft gezien in het spookachtigste weer aller tijden, dat de Novembermaand van '28 uitgoot over de Noordzee en dat zich wel leek samen THEODORUS DROPMANN Dorus van de reddingboot klinkt misschien bekender in IJmuiden werd goed tachtig jaar geleden in Alkmaar geboren als zoon van een eerzaam manufacturier en niemand zal van die boreling voorzegd hebben, dat hij nog eens een rank bootje door nacht en ontij de branding in zou commanderen om levens te redden van de Salento in November 1928 of van al die andere boten, die in de dikke dertig jaren van zijn verbintenis mp.t de N.Z.H.R.M. voor IJmuiden de strijd tegen storm en zee moesten opgeven en een flakkerende vuurpijl als een rode bede naar de lucht zonden. Dorus leek daarvoor niet in de wieg te zijn gelegd, maar wie hem nu, tachtig jaar na dato, opzoekt in het voormalige badhotel van Wijk aan Zee, waar hij met Frouwkje Kaan de levensavond slijt, kan het opperbest aan hem zien, van al dat zoute water in zijn leven en die stormen om zijn kop. Zesentwintig Maart zal het een beetje feest zijn voor de beide oude mensen in Wijk aan Zee, die daar toch eigenlijk niet thuis horen omdat Wijk aan Zee geen IJmuiden is. Op die dag wordt de gouden bruiloft gevierd van de zoon van de manufacturier en de dochter van IJmuidens eerste sluiswachter Dorus Dropmann en Frouwkje Kaan. Een Alkmaarder kwam naar IJmuiden, al heel jong, toen hij drie jaar telde en als peuter van een paar turven hoog heeft hij de sluis en het Noordzeekanaal zien openen door Koning Willem op de Rembrandt. Frouwkjes ouders woonden toen al langer aan het eind van het nieuwe kanaal, waar het allemaal zand was met hier en daar een keetje van het werkvolk er tussendoor en een schuchter begin van een plaats, die zo snel zou opgroeien tot een haven van formaat aan het eind van een kanaal van formaat. Dorus ging, toen het tijd van werken werd en het spel van de jeugd al vroeg vergeten moest worden, bij de vletterlui, want die zee en dat water, het avontuur en het zwerven zaten hem ondanks de wieg in Alkmaar en de lapjeswinkel van zijn vader diep in het bloed. Zo diep, dat hij sinds de eerste wankele schrede op de vlet meer water dan land heeft gezien water vaak in zijn ruigste en meest meedogen loze vorm, tijdens storm en noodgetij. Dorus ging bij de „koperen ploeg", de ploeg van vletterlui, die ook wel eens de opstappers leverden voor de reddingboot van de NZH. Dat was in die dagen nog een ranke zeilboot en Frouwkje zal zich toen het hart wel eens hebben vastgehouden, als haar kerel met dat kleine schip de branding tegemoet danste uit de pieren van IJmuiden, maar zelfs dat went voor een vrouw en Dorus liet zich er toch niet van weerhouden. „De worteleschuit" noemden ze die eer ste zeilreddingboot. Waarom? Zo maar. Ik weet het niet, want het was een best schip en we bedoelden er niks kwaads mee". Met de vlet Maar vaak ook is er met de vlet uitge varen naar schepen in nood, omdat de vletten immers altijd op de loer lagen naar een binnenkomend schip om de concurren ten van de andere ploeg een vlieg af te vangen? Het is een hard stuk bestaan geweest. Niet alleen met het reddingswerk, want poets het vletterwerk ook niet uit; dat ging door, wind of geen wind, mist of goed zicht: de vletterman was aan de riemen te vinden. Als er dan eens een schip met mooi weertje voor de kaai werd gelegd, dan hadden de mannen een makkie; briesde het een andere dag stevig met een kast van een schuit, die op de boeien moest, dan was het een zweetje met een nat pak en een schietgebedje of het goed wou gaan. De eerste „motor" van de kust De tijd van de zeilen raakte uitgediend en de roeireddingboot kwam bij de Noord- pier en daar Ping Dropmann ook mee naar zee, met die lange roeikast, die zo onmen selijk mooi over de krullers schoof. Daarna werd hij schipper op een motor reddingboot, ja meneer, de eerste motor reddingboot, die er langs de Nederlandse kust te vinden was en die ze uitgerekend iin IJmuiden aan Dorus Droomann toe wezen, de meneren van de Maatschappij in Amsterdam. Het was de „Barend van Spreekers" en het was een mooi scheepje, al kon 'ie natuurlijk lang niet tippen aan de Neeltje of de Insulinde van nu. Met mannen als Klaas Veldman, Jan Wester- wal, Garrit Stam en Leen Koper en niet te vergeten Hannes Kool om zich heen heeft sohinner Dropmann d(e jaren door gevaren, temidden van zijn kame raads uit de Koperen ploeg, want nog steeds was die ploeg een best stelletje men sen, waar je in tijden van nood als schip per je mannen uit kon betrekken in de we tenschap, dat het dik voor elkaar zou ko men buitengaats. Nee, er is niet zo heel veel gedaan met die mooie boot, die trouw zijn maandelijk se oefentochtjes ging maken, maar verder (gelukkig) niet al te veel leed heeft hoe ven lenigen. Als schipper werd Dorus gepension- neerd, zo'n vijftien jaar geleden, voor de tweede wereldoorlog. Met het eremetaal op de borst heeft hij Voor onze kwartaal-abonnês bestaat de gelegenheid, het abonne mentsgeld automatisch van hun giro rekening op de onze te laten over schrijven. De voordelen hiervan zijn: le Aanbieding van kwitantie komt te vervallen, dus geen incassokosten 2e. Giro-biljet behoeft niet meer ieder kwartaal te worden uitgeschreven 3e Geen kosten voor overschrijving Indien U hiervan gebruik wilt maken verzoeken wij U een machtigingsfor mulier bij onze administratie aan te vragen. te ballen op de krikkemik voor IJmuidens pieren. Italiaans bedankje Dat verhaal is bekend, nietwaar. Het ligt velen nog vers in het geheugen en als er storm komt over IJmuiden gaan veler gedachten nog terug naar die November- spanning. Het Italiaanse ministerie van Marine gaf Dorus een mooi getuigschrift voor zijn heldhaftig werk bij die redding en dat hangt nu nog, hoewel verblekend al, boven het bed. Een vriendenhand heeft er een tweede papier naast gemaakt met de vertaling van die zoetvloeiende woor den en ook dat is ingelijst, tegelijk met de Koninklijke waardering van het man nenwerk in die rampdagen: „Wij Wilhel- mina".... aan Dorus Dropmann uit IJmuiden. De jaren zijn voorbijgetrokken en schip per Dorus van de reddingboot woonde in zijn huis aan de Kanaalstraat 120. De Duit sers kwamen en joegen ook hem tenslotte weg, naar Friesland. En van Friesland schoof het lot dit echtpaar naar Wijk aan Zee, samen met vele bejaarden in het ver zorgingstehuis, dat in het voormalige Bad>- hötel werd ingericht. De bruiloft zullen ze beslist niet in IJmuiden kunnen vieren, ook al omdat de bruid bedlegerig is, maar toch blijft de hoop levend, dat er nog eens een dag zal komen, waarop een huis in IJmuiden beschikbaar komt voor Dorus en Frouwkje. Want al is er geen reddingboot meer bij de Noordpier, waar hij heen ge roepen kan worden, IJmuiden heeft toch zijn liefde en zijn hart en een mens wil nog wel eens een haventje rond lopen en eens kijken, hoe het jonge geslacht het voor elkaar spijkert. De Zuid Afrikaanse visindustrie breidt zich voortdurend uit en reeds vertegen woordigt het al een waarde van 13 milli- oen Pond Sterling, volgens een artikel in „Industry and Trade". De Unie consu meert of exporteert op het ogenblik on geveer 600.000 ton vis- en visproducten per jaar, vergeleken met een gemiddelde van 5000 ton, naar schatting 50.000 pond sterling waard, in he t begin van deze eeuw. Het geïnvesteerde kapitaal in de Zuid Afrikaanse visserij bedraagt onge veer 10 millioen pond sterling, hoewel de marktwaarde het dubbele is. Deze enorme waarde-vermeerdering Is voornamelijk te danken aan de snelle groei van fabrieken aan de Westkust, die de vis bewerken in blikken of visolie produceren. De Zuid Afrikaanse vissersvloot bestaat op het ogenblik uit 36 stoomtrawlers, 6 motortrawlers, 36 walvisvaarders, 721 mo torboten, 226 zeil- en roeiboten langer dan 40 meter en 1493 kleinere boten, korter dan 40 meter, een totaal van 2558 vaar tuigen. Meer dan 8000 vissers vinden werk in de visserij en een gelijk aantal werkt in blik- en visbereidingsfabrieken. Naar schatting zijn meer dan 50.000 mensen, vrouwen en kinderen inbegrepen, op een of andere wijze afhankelijk van de vis industrie. Een zeer merkwaardige ontwikkeling in de visindustrie volgde op het uitbreken van de laatste oorlog, toen men voor het eerst aandacht schonk aan grote scholen haringen (pilchards) aan de Westkust van de Unie en de kust van Zuid-West Afrika. Toen men tot de ontdekking kwam dat deze vissoort geschikt is voor inblikken en voor de winning van olie en vismeel werd dit de belangrijkste vissoort voor Zuid Afrika. Op het ogenblik wordt ongeveer 500.000 ton aan haringen en „maasban kers" per jaar gevangen, die in 14 fabrie ken tot 100.000 ton vismeel en plus minus 221/2 millioen liter visolie (5.000.000 gal lons) per jaar wordt verwerkt, terwijl de conservenfabrieken 30.000 ton vis inblik ken. Staart in Ijs Een ander belangrijk aspect van de Zuid Afrikaanse visindustrie wordt ge vormd door de verwerking van rotskreef ten. Deze worden in blik geëxporteerd, of alleen de staarten in bevroren toestand. Amerika is de grootste afnemer van de Zuid Afrikaanse kreeften-staarten. Onge veer 25 millioen pond rotskreeften (28 millioen Engelse Ponden) wordt jaarlijks aan de Westkust gevangen. De regering heeft zelfs een bepaalde limiet aan de jaarlijkse export van kreeft gesteld om uitputting van de visgronden te voorko men. En Hollandse expert in oesters, dr. Ko- ringa zal binnenkort de Unie bezoeken om advies te geven hoe oesterskweken te Knijsna (Oostkust Kaapprovincie) bevor derd kan worden, aldus vermeldt het jaar lijkse rapport van de visserij-ontwikke- lings-corporatie. Dr. Koringa zal ook on derzoeken of het mogelijk is oesters in andere centra te kweken. Uit de samenstelling van de voorlopige groslijst van de Partij van de Arbeid voor de komende gemeenteraadsverkiezingen blijkt, dat behalve de heren H. Andrea en A. Boersma ook de heer E. Luikman niet meer in Velsen's Raad zal terugkeren. De heer Luikman heeft ruim twintig jaar deel uitgemaakt van de Velsense vroedschap. Houtstofaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zo nen is Maandagmorgen aangekomen het Noorse s.s. „Berwik" dat vain de Noorse haven Gjeving een lading van 600 ton houtstof aanvoerde. De jongerenorganisatie van de Partij van de Arbeid „Nieuwe Koers" zal op Zaterdag 14 Maart in de voorm. Centrale Keuken aan de Abeelenstraat een bijeenkomst houden met politiek jongerencabaret, een inleiding met discussie door Joop de Voogd en een politiek jongerenforum, waarbij men als onderwerp heeft vastgesteld: „Is er voor de jongeren wat te doen in de politiek?" Alle mede jongerenverenigingen zijn voor deze bijeenkomst uitgenodigd. Het is de eerste maal dat in Velsen een politieke jongeren organisatie in het oepnbaar optreedt. Ledenvergadering Partij v. d. Arbeid De afdeling Velsen-Noord van de Partij van de Arbeid houdt Donderdagavond in gebouw „Kindervreugd" aan de Doodweg een ledenvergadering in verband met het aanstaande partijcongres. De verschillende voorstellen worden behandeld en een af gevaardigde benoemd. Daarna zal de groslijst voor de gemeen teraadsverkiezingen in bespreking worden gebracht.' Dinsdag 10 Maart Palvu, in samenwerking met de VARA to neelvoorstelling t.b.v. het Rampenfonds, opvoering van „Van ander ras", 20 uur, Rex Theater. Thalia, 20 uur: „Abbott en Costello in Alaska". Commissie van Natuurbescherming, 20 u., bijeenkomst in raadhuis te Velsen. Woensdag 11 Maart Thalia, buurt- en speeltuinvereniging DSS. Rex, 20 uur: „Verboden verhouding". De „Breesapers" die in het begin van de competitie bij de thuiswedstrijd tegen ADO een gelijk spel wisten af te dwingen het enige gelijke spel overigens van de Heemskerkers, die nog ongeslagen zijn hebben er in de returnwedstrijd zelfs niet in kunnen slagen, de eer te redden. Maar desondanks heeft het aan spanning niet ontbroken. Vooral in de eerste speelhelft wogen beide ploegen aardig tegen elkaar op. ADO echter hield het aanvalsspel meer open dan de bezoekers, die het korte spel in de voorhoede bleven handhaven. De strijd kreeg een levendig karakter met vele spannende momenten voor beide doe len, waarvan ADO het eerst profiteerde door verrassend werk van Groot (10), die daarna nog eens vlak naast de paal schoot. ADO begon na de hervatting direct al energieker met gevaarlijke aanvallen op te treden, die de VVB-verdediging op een zware proef stelden. De Breesapers kregen geen kans de ADO-achterhoede te door breken. Een niet verwacht doelpunt scoor de midvoor De Wit na 20 minuten, toen hij uit een schijnbaar ongevaarlijke aanval de bal over doelman v. Veelen in het net deponeerde (20). Even later kopte de zelfde speler de bal uit een hoekschop van Voorineer juist tussen doelman en ach terspeler opnieuw in (30). In IJmuiden en Velsen Noord Door de vaststelling van het Wederop- bouwplan A voor Velsen (Noord) is een nieuwe situatie ontstaan nabij de Meer- weidenlaan en de Ladderbeekstraat. Dit maakt het noodzakelijk, dat het terrein, behorende bij het staande hoogspannings gebouwtje, thans eigendom van de provin cie Noordholland, gedeeltelijk een gewij zigde bestemming verkrijgt. De in het ge noemde plan geprojecteerde bebouwing aan de Ladderbeekstraat snijdt namelijk de toegang tot het bovenbedoelde hoog spanningsgebouwtje af, zodat de mogelijk heid moet worden geopend om voor dit ge bouwtje een nieuwe uitweg te maken, uit komende op de Meerweidenlaan. Boven dien is deze bestemmingswijziging gewenst in verband met het toewijzen van bouw terrein ten behoeve van woningbouw aan de Wijkerstraatweg. Voor deze toewijzing is het van belang, dat de gemeente de eigendom verkrijgt van een gedeelte, ter grootte van 12 m2, van een aan de provin cie Noordholland toebehorend perceel. De eenvoudigste oplossing ter verkrijging van de beoogde wijzinging is het aangaan van een grondruiling met de provincie Noord holland. Hierbij staat de provincie Noord holland in onbezwaarde eigendom af aan de gemeente een perceel ter gezamenlijke oppervlakte van ongeveer 86 m2, alsmede haar volledige eigendomsrechten op een gedeelte, ter oppervlakte van 12 m2. Hiertegenover staat de gemeente in on bezwaarde eigendom af aan de provincie Noordholland de gedeelten, ter gezamen lijke oppervlakte van ongeveer 28 m2. De ruiling dient voorts te geschieden onder voorwaarde, dat de gemeente het verschil in oppervlakte tussen de door haar te ont vangen en de door haar af te stane grond bijbetaalt naar rato van 6.per m2. Inleggerü De firma Neervoort en Co., inleggerij te IJmuiden, heeft de gemeente verzocht, aan haar te verkopen, ten behoeve van de uit breiding van de bestaande inleggerij, het perceel grond ter oppervlakte van 253 m2, gelegen op de hoek van de Frogerstraat en de Visseringstraat te IJmuiden, voor een prijs, berekend naar 15.— per m2. Tegen inwilliging van dit verzoek hebben B. en W. van Velsen geen bezwaar. Verhuur opstallen Het voortgezette gebruik door de voor malige eigenaresse van het door de ge meente onteigende perceel aan de Palmen- straat te IJmuiden, is gerekend met ingang van 1 Januari 1953, geëindigd. In verband hiermede dienen de zich op dit perceel be vindende opstallen door de gemeente te worden verhuurd. In verband hiermede stellen B. en W. de raad voor, de bedoelde opstallen gerekend met ingang van 1 Januari 1953, tot weder opzegging te verhuren. Zaterdag is in Zurich dr. P. C. Gugelot, oud-geneesheer-directeur van het Neder lands Sanatorium te Davos, in de ouderdom van 62 jaar overleden. In 1951 nam hij af- seheid van het sanatorium, dat onder zijn leiding tijdens de oorlog was uitgebreid en gemoderniseerd. Gedurende de oorlogsjaren wist hij als censul der Nederlanden deze kleine vader landse enclave tot ee'n stukje vrij Neder land te maken, waarvoor hem in 1946 door de Koningin een onderscheiding werd ver leend. Na de bevrijding nam hij de uit voering op zich van de door de „Don Suisse" aan Nederland aangeboden hulp voor onze door de oorlog getroffen zieke landgenoten. Hij legde daarmee de grond slag voor de ook sindsdien te Davos ge handhaafde grotere verplegingsmogelijk- heden voor Nederlandse tuberculose patiënten in het hooggebergte. Tijdens de jaarvergadering van de speeltuinvereniging „Jong Santpoort", die werd geleid door de waarnemend voorzit ter, de heer L. Bakker, is bijna een geheel nieuw bestuur gevormd. De heer G. van Rooden werd gekozen als voorzitter. Het secretariaat is in handen gekomen van de heer P. Vermeer en als commissarissen zijn aan het bestuur toegevoegd de heren J. A. Hoogedoorn, N. Arts, J. Oosterling en mevrouw Bakker-Brederveld. Na afloop van het officieel gedeelte wist het cabaret gezelschap „De Vonk" uit Haarlem, de leden aangenaam bezig te houden. A al sum, 8 te Bremen. Aliphacca, 8 te Santos. Amor, 8 v. Amsterdam n. Middell. Zee. Argos, 8 v. Koppenhagen te Amsterdam. Abbedijk, 9 Antw. verwacht. Al'bireo, 8 te Bahia. Alblasserdijk, 8 v. Galveston te Rotterdam. Alchiba, 8 v. Buenos Aires te Rotterdam. Aalsum, 8 van Amsterdam te Bremen. Aardijk, 7 450 m. O.NO. Bermuda. Adinda, 7 130 m. W. Singapore. Alderamin, 8 85 m. Z.ZW. Findsterre. Algenib, 7 v. Rotterdam te Hamburg. Alma tl, 8 v. Hamburg n. Antwerpen. Alwaki, 8 220 m. N.NO. Cayenne. Ampenan, 8 v. Rangoon ten a-nker Beiawan. Amstelkroon, 8 v. Amsterdam te Southampton Arnedijk, 8 v. Bremen te Antwerpen. Axel-dijk, 8 200 m. NO. Azoren. Bonaire, 8 320 m. NO. Fayal. Ball, pass. 8 Brothers n. Suez. Barena.recht, 9 Murtok Banika. Batoela, 8 te Balikpapan. Baud, 9 te Semarang. Bloemfontein, 8 140 m. W.NV'. Freetown. B-lij dend ij k, 6 v. Philadelphia n. Boston. Bontekoe, 8 v. Tj. Priok te Soerabaja. Boskoop, pass. 8 Dungeness n. Barbados. Caltex The Hague, pass. 8 Ouessant. Caltex Utrecht, 7 v. Rotterdam naar Sldon. Castor, 7 v. Fort Liberte te Santiago de Cuba. Chama, pass. 7 Aden. Caltex Leiden, 8 1000 m. O. Kreta. Cronenburgh, pass. 8 Dungeness. Cirrus, 9 v. d Do-ggersbank n. Rotterdam. Clavella, 8 970 m. ZW. Galapagos edl. Danae, 7 v. Piraeus n. Megara. Delfsihaven, 8 180 m. Z. Rio de Janeiro. Douro, 9 te Amsterdam van Hamburg. Dui vend recht, 8 120 m. N. Flores. hendracht, pass. 9 Ouessant. Erinna, 7 v. Singapore n. Yokohama. Eos 8 te Malta. Edam, 8 950 m. O. Kp. Race n. Halifax. Fairsea, 8 630 m. W. ten Z. Cocos eil. Friesland (SSM), pass. 8 Findsterre. Friesland (KRL), 7 v. Balikpapan n. Nunukan. Gooiland, pass. 8 Kaap Verd. eil. n. Recife. Groote Beer, 7 240 m. Z. Kp. Race. Ga-roet, 9 ca. 13 u. Genua verwacht. Gaasterkerk, 8 v. Bremen naar Hamburg. Gad'ila, 8 140 m. N.NW. Perim. Gorddas, pass. 7 Kp. St. Vincent. Hera, 7 v. Cienfuegos n. Europa. Hestia. 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Hoogkerk, pass. 8 Minicoy n. Penang. Ino, 5 v. Andgua n. St.* Eustatlus. Juliana, 7 v. Curasao te Rotterdam. Japara (KRL), pass. 8 Algiers n. Halifax. Java, 7 v. Soerabaja naar Tj. Priok. Joh. v. Olden-bar nevelt, 9 rede Belawan. Japara (KPM), nacht 8-9 te Palembang. Jagersfontein, 9 v. Hamburg te Antw. Kota Agoeng, pass. 8 20 u. Ouessant. Koto Inten, 9 ca. 22 u. v. Djed-dah te Aden verwacht. Kertosono, 7 v. Port Swettenham n. Penamg. Kota Baroe, 7 v. New York te New York. Kieldrecht, 8 te Hongkong. Kzimana, 8 v. Soerabaja te Malakka. Karsdk, 8 v. Pare Pare n. Donggala. Kedoe, 8 v. Oslo te Frederikstad. Laagkerk, 9 te Aden. Laertes, 7 v. Belawan n. Port Swettenham. Lekhaven, pass. 8 Cuessant n. Marseille. Larenberg 7 v. IJmuiden te Amsterdam. Lemsterkerk, 7 te Damman. Leuvekerk, 8 v. Marseille n. Genua. Linde-kerk, pass. 8 Dover naar Hamburg. Lawak, 8 te Manilla. Lutterkerk, 8 te Khorramshar. Loenerkerk, 8 v. Marseille n. Barcelona. Lombok, 7 v. Los Angeles n. Trinidad. Lanckoeas, 7 v. Dieddaih naar Aden. Li seta, 7 v. Telamo-n naar Pladju. Luna, 8 v. Gibraltar. Linge, 9 v. Libreville naar Rotterdam. Leersum, 8 480 m. O.NO. Miami. La Maire, 8 v. Singapore n. Sunge Tmuturi. Lemsterkerk. 9 v. Damman te Rastanura. Maas, 9 v. Hamburg te Amsterdam. Mapia, 7 Kp. Bon gepass. Macuba, 8 v. Singapore n. Tokuyama. Malvina, 7 v. Yokohama naar Miri. Mariekerk. 8 te Port Soedan. Maasdam, 7 410 m. Z. ten O. Kp. Hatteras Mataram, 7 Findsterre gepass. Modiokerto, 8 v. Antwerpen te Rotterdam. Mirza. 7 v. Port Soedan te Ummsaid. Markelo. 7 van SPte te Liverpool. Muiderkerk. 8 te Madras. Manoeran, 8 nog te Pal em bang. Nieuw Amsterdam. 7 v. Santos n. Trinidad. Nigerstroom, 8 v. Lome te Lagos. Notos. 7 v. Messina n. Napels. Noordam, pass. 8 Scilly's. Noord-a m. pass. 8 Lizard Head. Oranjestad, 8 90 m. ZW. Fi nister re. Orion, 9 v. Gemlik te Izmir. Oraniefontein, 7 te Po-rt Elizabeth. Orestes. 7 v. Georgetown n. Philadelphia. Oohir, 9 te Belawan. Poelau Laut, 8 te Khormu^atta. Polyphemus. 9 v. Ti. Priok te Singapore. Parkhaven. 7 v. Rotterdam n. Buenz. Prins Joh. Willem Frisa 7 v. Halifax te St, Jo-hp Prins Alexander, 8 v. St. John te Antw. Prins Fred. Hendrik, 7 te Valencia. Prins Fred. Willem. 7 v. Napels n. Livortio. Plancius. 9 v. Bule-leng te Makassar. Prins Willem IV. pass. 8 Burllngs. Radia, 8 v. Belawan n. Djibouti. Pa'ki. 8 te Bombay. Rondo. 9 te Genua. Rj'ta. 8 v. Bangkok te Singapore. Rottl, 8 rede Baniuwangi. Ruys. 7 v. Montevideo n. Santos. Riinkerk, 8 te Antwerpen. Ridderkerk, 9 te Aden. Reael. 8 v. Soerabala n-aar Bali. Rod-as. 9 v. Guadeloupe. Reyniersz, 8 v. Makassar n. Soerabaja. Saparpea, 9 v. Hamburg te Amsterdam. Singkep, 9 ca. 22 u. v. Kopenhagen te IJmuiden verwacht. Salatiga. 9 te Tlo Tlo. Sihqiak. 8 400 m. 7. t<m O. Ceylon. Sint*"rdi;ik. 7 v. Rotterdam n. Golf v. Mexico. Stmtor. 7 v. Paramaribo n. Amsterdam. Sumatra, 6 v, Balikpapan te Soerabaja. Salawati. pass. .9 Gibraltar. ^-"marinda. 9 te Durban. Sal-land. p-ass. 8 Ouessant n. St. Vincent. Saparoea, 7 v. Hamburg naar Amsterdam. Sa-roma. 7 v. Singapore n-aar Miri. SH^drenht. 8 te Jarrow on Tyne. Slot°rdnk, 8 v. Antwerpen n. Havana. Sooctdrk. 8 v. New York te Tj. Priok. stad Maassluis. 7 v. Narvik te Newport Mon. Strait Malakka. 8 te Duban. Sunetta. 9 v. Port de Bouc te Colombo. Sebie. 9 ra. 15 u. v. Hamburg te Amsterdam verwacht. Stad Amsterdam. 8 v. Vlissingen n, Narvik. Sarpedon, 7 180 rr. O. Kp. Hatteras. Si hi go. 7 v. Ti. Priok n. Belawan. Sigli, 9 te Tj. Priok. Sin-abang, 8 v. Tj. Priok n. Semarang. Stad Leiden, 8 100 m. N. Gr. Bahamas. Grillige markt. De kabeljauwprijs heeft gisteren vreemd geschommeld in de IJmui- dense afslag: nadat de dikkoppen, afkomstig van de trawlers in de eerste beurten f40 per regel hadden opgebracht bleek tegen elven dat de voorraad op was, waardoor de prijs opliep tot ongeveer f 50. Toen de mid dag twee uren oud was, verschenen er nog een paar loggers in de markt met een dui zendtal kabeljauwen en daarop zakten de prijzen weer lichtelijk in tot f48. Schelvis noteerde door de onvoldoende aanvoer geregeld f 62, tot f 60 en de braadjes deden f 50 terwijl de ruime aanvoer van schol de prijs deed dalen tot f 14 voor de tweeën en f 10 voor de drieën. De tong liep niet verder terug, ondanks de grote voor raad, dan tot het peil van het midden der vorige week. Dank zij het feit, dat de beste laptongen voor filetverwerking in aanmer king kwamen brachten ze f 2,10 tot f 1,80 op en de rest zat tussen de f 1,30 en f 1.50; de slips schommelden van f 1,05 op f 0,90. Restanten vandaag. Voor de markt van vanmorgen waren alleen maar een paar overgebleven loggers van de Maandagmarkt voorradig plus een stuk of wat dagvissers, zodat de aanvoeren beperkt bleven. Daar de handel zich gisteren voldoende heeft kunnen dekken, scheelden de prijzen niet al te veel met gisteren. Wind in de Noord. Door een depressie, die over het Noorden van de Noordzee trok, werden de trawlers daar verrast door een harde bries, die weldra tot storm aanwak kerde en het vissen onmogelijk maakte. De Mary, Vios en Medan zijn Zuidelijker aan getrokken om te proberen de resterende vis dagen nog vol te maken met wat Silverpitt- haring. Morgen al aardig omhandig. Voor ae Woensdagmarkt meldden zich gisterochtend al de Mary (400 kisten makreel, 270 Noord- haring, 120 wijting, 40 kabeljauw en gul, 40 schelvis en piepers, 25 radio, 5 varia en 230 stuks stijve kabeljauw). De Vios had 600 makreel, 210 Noordharing, 70 wijting,110 zwarte kool, 40 blanke kool en kabeljauw, 40 schelvis, 70 Silverpitten en 500 stuks stijve kabeljauwen en van de loggers wordt de Cornelia Maria verwacht, die met 1200 stuks stijve kabeljauwen ging strijken plus 100 kisten Silverpitt-haring en 50 kisten varia. Voorts worden verwacht de KW 76, 20 en de 85, die evenwel nog geen vangsten meldden. Medan Donderdag. De Medan, die dus Zondagavond in de Silverpitt aankwam, stuurt op de Donderdagmarkt aan en zal daar verschijnen met een totaal vangst aan verse vis van (Zondag-opgaaf) 75 kisten schelvis, 250 makreel, 140 gul, 100 Noordharing, 70 wijting, 50 radio, plus 40 diversen met een 25 dikkoppen. Waarschijnlijk zal de Medan de enige trawler worden voor de Donderdag- markt. De stroom vluchtelingen uit Oost-Duitsland houdt aan. In een fabriekshal vindt een duizendtal een onderkomen. Stad Maastricht, 8 60 m. NW. Algiers. Stad Vlaardlngen, 8 55 m. NW. Terschelling. Stanvac Benekat, 8 v. Sungeigerong te Port Swettenham. Stad Schiedam, 9 40 m. NW. Kp. Stadt. Tero, 10 ca. 11 u. v. Mobile te Aaihus verw. Tegelberg, 8 te Mauritius. Thalatta, pass. 8 Perim. Tawali, pass. 8 Saban-g n. Colombo. Tjisadane, 9 te Penang. Tomind, 7 v. Djibouti n. Suez. Trompenberg, 8 te La Pallice. Tankhaven III, nacht 8-9 rede Singapore. Tela-mon, 7 v. Bonaire n. Maracaibo. Ternate, 8 265 m. W. Sabang n. Belawan. Titus, pass. Kp. Sines. Tjiluwah, 8 v. Tj. Priok te Singapore. Unie, 8 v. New Orleans te Rotterdam. Utrecht, 7 v. Karachi n. Bahrein. Veendam, pass. 8 ten Zuiden Cp. Race. Van Outhoorn, 8 te Balikpapan. Van Riebeeck, 8 v. Singapore n. Tj. Priok. Westerdam, 7 v. New York n. Rotterdam. Willemstad, 8 te Curaqao. Waterman, 8 85 m. Z. Westpunt Kreta. Westland, 7 v. Montevideo. Waal, pass. 9 9 u. Kp. Bon n. Beirouth. Willem Ruys, pass. 8 7 u. Gibraltar n. Port Said Wonosari, 5 te Seattle. Wieldrecht 9 v. Rastanura n. Melbourne. Waingapoe, 8 v. Atapupu. Waiwerang, 9 te Pare Pare. Woensdrecht, 8 200 m. W. Bermuda. IJsel, 8 70 m. O. Algiers n. Rotterdam. Zeeland (SSM), 8 v. Rotterdam te Southshields Zeeland (KRL), 8 te Halifax. Zoonewijk, 7 v. Baltimore n. Kaapstad. Zijpenberg, pass 8 Finisterre. Zuiderkruis, 8 370 m O.NO. St. Helena. Zeeland, 8 van Rotterdam op de Tyne. KLEINE VAART Al-bergen, pass. 7 Vlissingen. Atlas, 7 v. Messina naar Triest. Annie, 7 v. Hamburg n. Londen. Arnhem, 8 v. Randers n. La Pallice. Bill, 8 v. Antwerpen te Avonmouth. Baltic, pass. 7 Texel. Bab-T, 6 Lissabon gepass. n. Dublin. Beekbergen, 9 v. Swansea te Bordeaux verw. Berend, pass. 7 Vlissin-gen. Born-rif, 8 v. Londen n. Wismar. Bernisse, 8 v. Algiers te Sfax Betty Anne, pass. 9 Holt€-n-au. Carpo, 8 v. Dublin te Waterford. Citadel, 7 v. Gothenburg te JBristol. Cornel is Houtman, 7 v. Boston te Gothenburg. Coolhaven, verm. 9 v. Rouaan n. Casablanca. Da je Bohmer, 7 Marseille n. Casablamca. Depa, 7 v. Kars-ham te Cardiff. Deo Duce, 7 v. Rouaan te Gothenburg. Ellewoutsdijk, 8 v. Portsmouth n. Roscoff. Emergo, 7 v. Oscarshamn te Stockholm. ELsenburgh, pass. 7 Finisterre n. Rouaan. Fra-nika, 8 v. Bayonme te Liverpool. Franka II, pass. 9 Holtenau. Fiducia, pass. 8 Vlissingen. Glory, pass. 7 Vlissingen. Goote, 7 v. Rouaan n. Casablanca. Gerry, 7 v. Halden te West Hartlepool. Glashaven, 10 v. Gothenburg te Rotterdam verw- Hartel, 8 te Hamburg- Heron, pass. 8 Vlissingen. Henrica, 7 v. Belfast te Manchester. Harold, 9 v. Alesun-d te Frederikstad verw. Hast I, verm. 7 v. Sil.loth n. Glasgow. Hast III, verm. 9 v. Middilesboro n. Goole. Hast V, verm. 7 v. Guernsey n. Londen. Import, 8 v. Opo-rto te Lissabon Ingeborg, 8 v. Kalmar te Bergen. Joost, 7 v. Sete n. Barcelona. Jacoba Catharina, 7 op de Schelde. Jan Kreumer, 7 v. Dieppe n. Fecamp. Jo, 9 v. Londen te Kopenhagen. Leemans, 8 v. Arendal n. Middlesboro. Leny, 8 v. Hamburg te Huil. Lydia, verm. 9 v. Goole n. Bordeaux. Larlx, 7 Kaap St. Vincent gepass. n. Huil. Ma-kkum, 7 v. Diep-pe te Vlissingen. Marcella, 9 v. Thameshaven te Ipswich verw. May Mere, 7 v. Moirana n. Oslo. May Star, 7 te Avonmouth. Merwehaven, pass. 9 Finisterre. Meteoor, pass. 7 Vlissingen. Michel Swenden, 5 v. Ard-rossan te Garston. Marne, 7 v. Stockholm n- Rotterdam. Meres, 7 v. Agadiir n. Nantes. Muphrid, pass. 9 Holtenau. Nero, 7 van Lissabon n. Barcelona. Neptunus, 8 v. Caen te Vlissingen. Noordland, 5 v. Rojne n. Bremen. Netta, 8 v. Gibraltar n. Savona. Noorderhaven, 7 v. Belfast n. Cardiff. Omlandia, pass. 9 Aliante. Olwe, pass. 8 Vlissingen. Oise, 8 v. Rouaan. Oleum. 7 v. Southampton. Olivier van Nooit, 7 v. Cardiff n. Tanger. Omlandia, 7 v. Marseille n. Casablanca. Palma, 9 v. Zwijndrecht te Drogheda verw. Pavo, 7 v. Lo-nd-en naar Nantes. President Roosevelt, 7 v. Bremen te Port Talbot Rapid, 7 v. Parijs naar Rotterdam. Rose Marie, pass. 7 Vlissingen, Rijnhaven, verm. 9 v. Algiers n. Oran. Sambre, 8 v. Rouaan. Spurt, pass. 9 Guernsey. Silvaplaoa, pass. 8 Kiel. Spora, 9 v. Avonmouth te Fowey. Strijpe, 8 v. Amsterdam te Hamburg. Silvre-tta, 7 v. Casablanca n. Valencia. Sobat, pass. 8 Vlissingen. Toos, 7 v. Drammen naar Hull. Ton, 8 v. Lissabon te Vianna. Vecht, 7 v. Den-dermonde te Svendborg. Waleniburgh, pass. 8 Ouessant. Westerschelde, pass. 7 Vlissingen. Wilpo, 7 Ceuta gepass. n. Avonmouth. Zwerver, 7 v. Horsens te Bristol. AJ SLEEPVAART Atlantis, 7 van Vlissingen. Ebro, met sleepb. 8 75 m. W. Kp. Tenez. Humber, met 2 bakken pass. 8 Lissabon. Loire, 7 v. Southampton n. Koewait. Noordholland, met s.s. Toledo n. Hamburg 7 50 m. NW. Terschelling. Oostzee, met 2 bakken 8 t.h.v. Kp. Tenez. Poolzee, pass. 7 Kp Pa-mas. Thames, met dok, 8 v. Singapore n. Engeland. Zwarte Zee, met dok 8 v. Singapore n. Engeland

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 7