Miniatuur-trammetjes maken rondritten door binnenstad Haarlems busnet krijgt nieuw patroon VtafefX Spaarndam: trekpleister na Flora en Lichtstad HAARLEM EN OM6: Bello" weer van stal gehaald Route wlVeevt DONDERDAG 12 MAART 1953 Omgebouwde auto reeds jaren in Leiden in gebruik Jonge Moeders, 3-95 tot ƒ22.50 Bijbelkiosk tt Naar alle waarschijnlijkheid, zullen tijdens de Flora en Haarlem Lichtstad de twee miniatuur-trammetjes van de gebroeders Van der Meer uit Leiden dagelijks hun tochtjes door de binnenstad van Haarlem maken. Deze trammetjes, die een getrouwe copy van de vroegere „Bello" van de N.Z.H. zijn, worden al sinds twee jaar als excursie-tram in Leiden gebruikt en zijn ook in andere plaatsen van Zuidholland reeds bijzonder populair. Op het ogenblik rijden in Nederland behalve de wagentjes van de gebroeders Van der Meer nog twaalf van dergelijke treintjes tijdens het vreemdelingenbezoek. Verleden jaar moesten de trammetjes echter door de Rijks waterstaat en de Rijksverkeersinspectie gekeurd worden en de heer J. F. van der Meer, die een der eersten was, die op een dergelijke manier de touristen iets van de stad liet zien, verkeerde in de mening, dat zijn „Bello" niet gekeurd diende te worden, omdat reeds zo vele politieautoriteiten in zijn wagens gereden hadden en nog nooit een enkele aanmerking hadden gemaakt. De andere tram-eigenaars kregen hun vergunning en de heer Van der Meer bleef zonder het vereiste papiertje zijn tochtjes maken. Hij had echter buiten de waard, in dit geval de Rijkswaterstaat, gerekend en nu hij in het pas-begonnen seizoen met zijn miniatuurtreintjes naar Haarlem komt is het bewijs van de keuring meer dan ooit een dringende noodzaak geworden, want zonder de toestemming van de Rijkswaterstaat mag hij niet op de wegen verschijnen. Deze vergunning liet echter zeer lang op zich wachten en de heer J. F. van der Meer ging het hoe langer hoe meer betwijfelen of hij wel op 14 Maart met zijn trammetjes op de Dreef, waar immers de startplaats komt, zal ver schijnen. Op het allerlaatste moment echter, toen de heer Van der Meer de moed al had opgegeven, kreeg hij toch nog de vergunning en in allerijl werden de schilders en timmerlieden opgeroepen om de trammetjes een streekje verf te geven en waar nodig te repareren. Op 14 Maart zal nu een der beide trammetjes door de Spaarnestad gaan rijden, want de andere moet op last van de Rijkswaterstaat nog van nieuwe assen, remmen en banden worden voorzien en zal pas in het begin van de maand April in de straten van Haarlem verschijnen. Het „Glippertje", het miniatuurtrammetje, dat tijdens Flora en Haarlem-Lichtstad ook in de Spaarnestad zal rijden, heeft al heel wat kilometers in feestvreugde afgelegd Enkele jaren geleden was er in Leiden een groepje mensen, dat zich afvroeg of er nu niets aan die „dooie boel" daar ver anderd kon worden en na enkele vergade ringen met het V.V.V. had de heer Van der Meer het plan opgevat om net als in Am sterdam de vele grachten met een rond vaartboot te doorkruisen. De grachten van Leiden waren echter veel te smal en na zorgvuldige berekenin gen bleek het plan dan ook onuitvoerbaar. In 1950 kreeg de heer Van der Meer, na een bezoek aan de Ahoy-tentoonstelling in Rotterdam, een tweede idee om de toeris ten iets van Leiden te laten zien. Op deze scheepvaart-tentoonstelling zag hij name lijk een rondrit-trammetje en ogenblikke lijk-rijpte bij hem het plan om ook in zijn stad een dergelijk vervoermiddel te intro duceren. Hij liet naar een model van de oude „Bello" van de N.Z.H. een jeep om bouwen en de onderstellen van twee per sonenauto's vormden de aanhangwagens. Na enkele proefritten met de verkeers politie kreeg hij toestemming om in de straten van de Sleutelstad een route, die uiteraard langs de bezienswaardigheden heden moest leiden, uit te stippelen. Daar bij stuitte hij echter weer op de moeilijk heid, dat hij de drukke hoofdstraten moest vermijden. Na lang zoeken kwam er echter een tocht tot stand, die langs vrijwel alle historische plekjes leidde. Een historicus moest leiden, uit te stippelen. Daar- de huizen en gebouwen, die men passeerde en op deze manier kwam een uitermate boeiende en leerzame tocht tot stand. En dat de rondritten reeds in het begin van hun bestaan een groot succes waren, be wezen wel de vijftienduizend toeristen, die gedurende het eerste seizoen in de wagen tjes plaats namen. „Glippertje De naam, die het trammetje in Leiden heeft gekregen, ,,'t Glippertje", vindt zijn oorsprong in de tachtigjarige oorlog. Tijdens het beleg van Leiden waren er moedige lieden, die door de linies van de Spanjaarden heen „glipten" om op deze wijze Willem van Oranje te bereiken. De Sleutelstadbewoners hebben na het beleg deze naam, de „Glippers" als een ere-bij- naam gekozen en de heer Van der Meer achtte, als ras-Leidenaar, deze naam voor zijn imitatie-trammetje uitermate geschikt. De verbouwde auto's hebben gezamen lijk een lengte van vijftien meter en zijn zo geconstrueerd, dat zij geen gevaar voor de inzittenden opleveren: de ramen zijn van onbreekbaar glas vervaardigd en het open rijtuig wordt door een aantal stevige kettingen afgesloten. Daarbij komt nog, dat de bestuurders de wagens niet sneller laten rijden dan twaalf kilometer per uur, zodat de mogelijkheid van een ongeluk wel zeer onwaarschijnlijk mag heten. In 1952 liet de heer Van der Meer er een tweede „locomotief" met aanhangwagens bijmaken en ook deze tram had niet over belangstelling te klagen. „Bello" kreeg langzamerhand grotere bekendheid en spoedig kwamen bij de ge broeders Van der Meer de verzoeken bin nen om met het treintje naar andere plaat sen te komen. Jubilarissen en bruidsparen werden met de wagens rondgereden en tijdens de feestweken en Koninginnedagen hadden de bestuurders van de trammetjes handen vol werk en op deze wijze bezocht de heer Van der Meer met zijn excursie tram een groot, aantal plaatsen in Zuidhol- Op de dag dat de Flora voor het publiek opengaat voert de Noord-Zuid-Hollandsche Vervoermaatschappij haar zomer dienstregeling in. Zij is daarmee dit jaar de eerste in den lande, maar dat is alleen maar een gevolg van de internationale bloe mententoonstelling in Heemstede en de lichtweken in Haarlem. Voor Haarlem en omstreken is natuurlijk van belang dat, zoals wij reeds uitvoerig hebben behandeld, het stadsnet een enigszins gewijzigd patroon krijgt. Om onze lezers te gerieven en ook de vele vreemdelingen die in deze tijd Haarlem zullen bezoeken hebben wij in dit Flora nummer een kaart van het stadsnet gereproduceerd. De lijnindeling wordt op 14 Maart als volgt: Lijn 1: Haarlem-Noord (Vondelweg) via Jan Luijkenstraat, Rijksstraatweg, Frans Halsplein, Kennemerplein, Stationsplein, Grote Markt, Houtplein, Dreef, Den Hout, Middenlaan, Willem de Zwijgerlaan, naar Heemstede: Jan van Goyenstraat, Bron- steeweg, Binnenweg, Raadhuisplein, Wipperplein, Cruquiuswèg en Javalaan. Lijn 2: Zelfde route-als lijn 1 tussen Haarlem (Vondelweg) en Heemstede (Raadhuisplein), daarna tot Valkenburgerplein. Sommige diensten rijden via Valkenburgerlaan en Glipperweg naar De Glip. De lijnen 1 en 2 rijden overdag gecombineerd een zes- minutendienst. Op het traject van lijn 1 tussen Raadhuisplein en Javalaan dus een twaalfminutendienst. Voor de dienstregeling naar De Glip doet men het best een reisgids te raadplegen. In de avonduren wordt op lijn 1 een tienminutendienst uitge voerd, lijn 2 vervalt dan, evenals op Zondagmorgen. Lijn 3: Bloemendaal (Sterreboslaan, in de zomermaanden Zomerzorgerlaan) via Bloemendaalseweg, dr. D. Bakkerlaan, Iepenlaan, Kleverlaan, Molijnstraat, Santpoorterstraat, Ver- spronckweg, Staten Bolwerk, Kennemerplein, Stationsplein, Parklaan, Nassaulaan, Ged. Oudegracht (Postkantoor), Wilhel- minastraat, Koninginneweg, Leidsevaart naar Heemstede (Station), Zandvoortselaan en Laan van Bloemenhove. Op lijn 3 geldt als regel een twaalfminutendienst, van 13.00 20.00 uur echter een tienminutendienst. Lijn 4: Haarlem-Noord (Planetenlaan), Orionweg, Steenbok straat, Plataanstraat, Altenastraat, Duinoordstraat, Marnix- straat, Engelszstraat, Santpoorterstraat, Verspronckweg, Staten Bolwerk, Kennemerplein, Stationsplein, Parklaan, Nassaulaan, Postkantoor, Raaks, Zijlsingel, Zijlweg, Julianalaan, Over- veen, Bloemendaalseweg, Haarlem: Ramplaan en Rollandslaan. Op lijn 4 geldt ook een twaalfminutendienst, met uit zondering van 13.00 tot 20.00 uur wanneer iedere tien minuten een bus rijdt. Lijn 5: Haarlem-Noord (Eksterstraat/Vondelweg), Vondel weg, Spaarndamseweg, Spaarnhovenstraat, Rijksstraatweg, Frans Halsplein, Kennemerplein, Stationsplein, Grote Markt, Houtplein, Frederikspark, Rustenburgerlaan, Schalkwijkerweg, Slachthuisstraat, Kruisstochtstraat, Nagtzaamstraat, Schaep- manstraat. Voor lijn 5 werd een tienminutendienst ontworpen. Tussen 13.00 en 20.00 uur wordt deze dienst tot een zeven a achtmi- nutendienst uitgebreid. Lijn 6: Stationsplein, Grote Markt, Houtplein, Wagenweg, Bos en Vaart, Schouwtjeslaan, Pijlslaan, Thomsonlaan, Christi- aan Huijgensplein, Lorentzkade, De Ruijterplein. Op lijn 6 wordt gestreefd naar een twaalfminutendienst. De spoorwegovergang in de Pijlslaan kan echter grote vertragingen veroorzaken. Lijn 7: Stationsplein-Kennemerplein, Frans Halsplein, Rijks straatweg, Vergierdeweg, Slaperdijk, Spaarndam. Iedere drie kwartier verbinding tussen Haarlem en Spaarn dam, men raadplege de officiële gids. Lijn 8: Haarlem (Stationsplein), Staten Bolwerk, Verspronck weg, Santpoorterstraat, Molijnstraat, Kleverlaan, dr. D. Bakker laan, Bloemendaalseweg, Rustenburgerweg, Kennemerweg, Van Dalelaan, Duirilustparkweg, Brederodelaan en -weg, Willem de Zwijgerlaan, Middenduinerweg, Santpoort (Broekbergerplein). Op deze lijn wordt een half uursdienst gereden in aansluiting op de bussen van de interlocale dienst IJmuidenHaarlem. De aansluiting vindt plaats op het Broekbergerplein. Uit deze opsomming moge blijken, dat een aantal verbin dingen belangrijk verbeterd is: Haarlem-Noord een regelmatige zesminutendienst met Haarlem-Centrum en Heemstede nog aan gevuld met de tienminutendienst van lijn 5 waardoor ook de Indische buurt bij de Jan Gijzenkade uit het isolement wordt verlost. Op de drukke tijden hogere frequenties op de lijnen 3 en 4, waarbü het Kleverpark meer mogelijkheden naar het centrum krijgt door routeverlegging van lijn 4. Bovendien krijgt Bloemendaal nog een steuntje in de ver binding met Haarlem door de halfuursdienst van lijn 8. Haarlem-Zuid-West krijgt een kortere verbinding met cen trum en station. Santpoort (en daardoor de gehele gemeente Velsen) krijgt een locale verbinding met Santpoort-Station en Bloemendaal door middel van lijn 8. Verbindingen met de Flora Voor de verbindingen met de internationale bloemententoon stelling FLORA 1953 te Heemstede dienen in de eerste plaats de lünen 1 en 2. Bij grote drukte worden bovendien sneldiensten van Haarlem (Station) naar Heemstede (Valkenburgerplein) ingelegd via de Haarlemse en Heemsteedse Dreven. Ten dienste van hen die per trein reizen tot het station Heem stedeAerdenhout of met de bus van Noordwijk is een speciale buslijn Heemstede (Station)Zandvoortselaan, Lanckhorstlaan, Binnenweg, Raadhuisplein, Valkenburgerplein ingesteld. Deze lijn is echter niét aangegeven op de hiernaast afgedrukte overzichtskaart. De route van de miniatuur-tramme tjes is als volgt: Heen: Dreef, Houtplein, Grote Hout straat, Grote Markt, Jansstraat, Jansweg, Kennemerplein, Frans Halsplein. Terug: Frans Halsplein, Kennemer plein, Kruisweg, Kruisstraat, Bar- teljorisstraat, Koningstraat, Gier- j straat, eerste gedeelte Grote Hout straat, Houtplein, Dreef. KXXDOOOCKXXXXXXXXXXXXXXXXXXXXJCXOOOCXXXXXXXXXXXXXXXXXXDCOOO land en daarbuiten: Oegstgeest, Maassluis, Middelharnis, Naarden en nu weer Haar lem kwamen achtereenvolgens aan de beurt en overal werd „Bello" enthousiast ontvangen. Toen de heer Van der Meer uit Haarlem het verzoek kreeg om met zijn beide wa gens naar de Lichtstad te komen was hij direct bereid en enkele weken geleden maakte de imitatie-N.Z.H.-tram dan ook luid bellend zijn eerste rit van de Dreef via de Grote Houtstraat naar het Frans Halsplein. De politie-autoriteiten, die deze tocht meemaakten waren echter niet allen even enthousiast en lange tijd heeft het er naar uitgezien, dat het plan geen doorgang zou kunnen vinden. Na enkele besprekin gen stemde de Haarlemse verkeerspolitie echter toe en nu zal dan op Zaterdag 14 Maart al vast één trammetje van de ge broeders Van der Meer door Haarlems versierde straten tuffen. Erg eenzaam zal dit trammetje zich overigens niet voelen, want naast dit wagenstel zullen op 14 Maart nóg twee namaak-treintjes in Haar lem verschijnen. Een dame uit Naarden, mevrouw A. J. C. van Drieman exploiteert namelijk uit liefhebberij enkele treintjes en toen zij het bestuur van Haarlems Licht stad aanbood om ook met haar wagentjes in Haarlem te verschijnen, heeft dit be stuur niet lang geaarzeld en de vereiste toestemming gegeven. Rijdende wachtkamer Maar niet alleen de treintjes komen, ook zal er uit Leiden een rijdend souvenirhuisje annex wachtlokaal naar de Spaarnestad getransporteerd worden. De heer J. F. van der Meer is namelijk een energiek man en toen hij bemerkte, dat vooral de buiten landers in de gelegenheid gesteld willen worden om niet te ver van de standplaats van het trammetje souvenirs van de ge bouwen, die zij pas hadden gezien, te kun nen kopen, heeft hij niet langer geaarzeld en schafte zich het rijdende huisje aan. Dit wachthuisje, dat door een architect in op dracht van de gebroeders Van der Meer is ontworpen, beantwoordt aan alle eisen, die aan een dergelijk bouwwerkje redelijker wijze gesteld kunnen worden. Klompen met bloemen versieren de kozijnen, vele vlaggen zullen op het dak wapperen, kortom, op en top een huisje om de toeristen te trekken. Dit wachthuisje zal een plaats krijgen vlak bij de startplaats van de vier trammetjes bij café-restaurant „Dreef - zicht". En van deze plaats uit zullen de vier trammetjes éen pendeldienst naar het Frans Halsplein onderhouden en het is zonder enig voorbehoud te verwachten, dat deze miniatuur-trammetjes zich tijdens de feestelijkheden een grote plaats zullen ver overen in de rij van attracties, die Haarlem gedurende enkele maanden tot een toeris ten-centrum zullen maken. ADVERTENTIE die een bezoek aan de Flora brengen, raden wij ten zeerste aan een kijkje te nemen in onze stand naast de Erehal, waar wij een unieke collectie kleuter goederen hebben geëxposeerd speciaal gefabriceerd voor de Flora. Bijzonder attractief en waarvan de prijzen toch niet hoog liggen. B.v. Zonnejurkje, sprookjes- - motief met bolero 3.BU Hacoma overgooier zeer fraai - geborduurd J r-iA Buitengewoon mooie collectie zomer jurkjes van 1 tot 5 jaar, prijzen VOOR DE BABy Grote Houtstraat 116 Anegang 46 Gedurende de Flora zal op het Valken burgerplein in Heemstede een kiosk van het Bijbelkiosk-Comité in Amsterdam wor den geplaatst, waarin de Bijbel en gedeel ten daaruit in verschillende talen en aller lei uitvoeringen voorhanden zijn. Het ge noemde comité, dat dergelijke kiosken ook inrichtte op wereldtentoonstellingen vóór de oorlog, heeft er de bedoeling mee het Woord Gods onder de mensen te versprei den. Op Vrijdagmorgen 13 Maart om elf uur zal de kiosk worden geopend. Het comité hoopt op veel belangstelling en ook op veler steun voor de bestrijding van de kosten van zijn werk. Penningmeester er van is de heer H. W. Halenbeek, Alblas- straat 55, Amsterdam-Zuid, postrekening 231961. ADVERTENTIE Wagenweg 29 - Haarlem Telefoon 20518 HAUTE COIFFURE BIJOUX F RAN g AIS INSTITUT DE BEAUTé DEPOSIT AIRE OFFICIEL GUERLAIN JN HET VRIENDELIJKE DORPJE SPAARNDAAI, vlak voorbij het gezellige J- jeugdhuis aan de IJdijk, staat een groot beeld voorstellende een knielende jongeman, die zijn duim houdt in het gat van een dijk. „Opgedragen aan onze jeugd als een huldeblijk aan de knaap die het symbool werd van de eeuwig durende strijd van Nederland tegen het water", staal er op het grote voetstuk. Toen het op zeven Juni 1950 door Prinses Margriet werd onthuld kwamen vele honderden nieuwsgierigen er naar kijken. Mooi, hebben de mensen toen tegen elkaar gezegd en daarbij alleen gedacht aan het feit dat dat beeld nu door vele Amerikanen, die in hun kinderjaren het boekje van Mary Mapes Dodge lazen getiteld „Hans Brinker or the Silver Skates" of op latere leeftijd het gedicht „Peter, the little hero of Haarlem" door Poebe Cary of wel het toneelstuk zagen „The Hole in the Dyke" van Augusta Stevenson. Zelf keken de bewoners van Kennemerland er niet maar naar om. Alleen voor buitenlanders Zo gaat het altijd. Als Amsterdammers in Haarlem zijn gaan ze naar het Frans Halsmuseum om daar de collectie schilder stukken te bezichtigen, maar hun „eigen" Rijksmuseum met de Nachtwacht lopen ze voorbij; als Haarlemmers in Londen zijn moeten ze naar de National Gallery, maar waren ze al eens aan het Klein Heiligland geweest? De bezienswaardigheden in eigen omgeving doen weinig of niet ter zake in andere steden moet je zijn of in het bui tenland, want daar is alles mooier. Zeventien minuten Zo is het met vrijwel alle bezienswaar digheden in en om Haarlem. Ook met het beeld in het dorpje Spaarndam, dat nota bene een deel van de gemeente Haarlem is. 't Is toch immers zover weg? Ook al leert een kleine informatie dat de N.Z.H.V.M. elke drie kwartier een bus naar Spaarn dam stuurt van het station in Haarlem af, waarna men precies zeventien minuten la ter ter plaatse is. 't Is nu eenmaal zo en het zal wel nooit anders worden. F er lie lit En toch. tijdens de Flora, en dus tij dens de periode dat Haarlem lichtstad is, is ook in Spaarndam het beeld van het jonge tje met de duim in de dijk met schijnwer pers verlicht. Misschien is dat nu juist eens een gelegenheid om toch eens alle schroom te overwinnen en er eens te gaan kijken. En als wij dan nog een goede raad mogen geven, stapt dan wat vroeger op de fiets of in de bus om de omgeving van dat veraf gelegen deel van Haarlem ook eens te bekijken. Want daar is op een voor jaarsavond bij het vele water ook nog iets te zien waar andere minder bevoorrechte Nederlanders, tientallen kilometers voor willen afleggen. Spel en strijd Als namelijk de eerste zeilers met hun boten het Spaarne afzakken naar de Liede, het IJ en de Rietpol dan is dat niet alleen een genoegen voor de mensen in de ranke boten, maar ook voor hen die op het land naar dat spel van de mens met het water- staan te kijken, een schouwspel dat een be vrijdend gevoel geeft aan allen die eens een ogenblik buiten het dagelijks stadsge woel willen zijn. I n Spaarndam het symbool van de strijd tégen het water, buiten Spaarndam het vriendelijke spel met het water. En tezamen na het verlichte Haarlem en de geurende Flpra een trekpleister voor velen,

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 10