Niemand heeft belang bij een nieuwe oorlog" Maar herenmoet ik U V 1 ll 1 Begroting vastgesteld voor kolen- en staalgemeenschap Nieuwe, sterkere nooddijk bij Rilland Bath opgeworpen Welk: 5 0 0 Oe komt? f 1 I 1 E J 1 n DP cr ff i IEDERS Ll P! Wereldnieuws Eden in de UNO: PANDA EN DE GEHEIME DOCUMENTEN 9y Engelse minister van Buitenlandse Zaken maant tot „normale voorzichtigheid" De radio geeft Vrijdag Dalende werkloosheid in Februari Industrieel omgekomen bij auto-ongeluk nu vertellen wat de beste sigaret voor Uw gezondheid Natuurlijk m Moeilijkheden over fractie-bureaux Noord Beveland heeft primeur: mobiel gemaal xToc/t ió het zo r~ J DONDERDAG 12 MAART 1953 STOFZU IGERHUIS PpRITSA,?De speciaalzaak levert u STOFZUIGERS p2n2a/p w Gr. Hontstraat 132 - Tel. 16693 OOK ALLE REPARATIES Ontmoeting Britse en Nederlandse industriëlen KVP-raad behandelt het beroep van mr. Roolvink Geschiedenis herhaalt zich NEW YORK, (Reuter) „Het is een vergissing te denken, dat een nieuwe wereld oorlog onvermijdelijk is. Deze oorlog is niet gekomen en niemand heeft er belang bij dat hij alsnog uitbarst. Wanneer communistische en niet-communistische staten slechts de normale voorzichtigheid in acht nemen, bestaat er geen reden, waarom het ooit tot een derde wereldoorlog zou komen", verklaarde de Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, Woensdag in de Algemene Vergadering der UNO. De Algemene Vergadering was bijeen gekomen ter bespreking van een door haar politieke commissie aanvaarde resolutie, waarin een beroep op de staten-leden der UNO wordt gedaan meer steun te ver lenen bij de wederopbouw in Korea. Eden zeide voorts dat de UNO de plaats moet zijn „waar 's werelds landen bijeen kunnen komen ter bespreking hunner vraagstukken en voor het verzekeren van de vrede". Bij deze woorden werd luide geapplaudisseerd. Eden meende dat het, wat de onmiddel lijke 'toekomst betrof, moeilijk was enig vooruitzicht te bespeuren op het op korte termijn tot stand komen van een wapen stilstand in Korea. „Doch dit niet-bemoe- digende vooruitzicht moet niet maken, dat wij de 'zeer wezenlijke verrichtingen der UNO in Korea over het hoofd zien", ver klaarde hij. „Mogelijk zal later blijken dat de UNO, door de gewapenderhand ge pleegde aanval in Korea te weerstaan, de verschrikkingen van een derde wereld oorlog heeft voorkomen". Sprekend over de Indische bestandsvoor- stellen zeide Eden: Deze zijn op onhoffe lijke wijze door Wysjinski verworpen. In dien ze waren aanvaard, zou niet één krijgs gevangene tegen zijn wil zijn vastgehouden of teruggezonden naar zijn land van her komst. „Daar de Chinees-communistische en Noord-Koreaanse regeringen weinig an ders hebben gedaan dan na te zeggen het geen haar door de Sovjet-Unie is voorge zegd, kan hetniemand verwonderen dat het de politieke commissie onder deze om standigheden niet gegeven was een nieuw voorstel voor een beëindiging van de Ko reaanse oorlog op te stellen. Doch uit het debat is in elk geval gebleken, dat de vrije landen even eensgezind zijn gebleven als in December, toen zij de Indische resolutie aanvaardden". De Britse minister van Buitenlandse Za ken besloot als volgt: „Het is, uit menselijk oogpunt bezien, een taak van vitaal belang verlichting te brengen in het lijden van het Koreaanse volk. Ik acht het bijzonder te be treuren dat zelfs bij de behandeling van een vraagstuk als dit de communistische staten zich tegen alle andere landen-leden der UNO scharen". De Indonesische afgevaardigde Palar, die verleden week heeft voorgesteld dat pre sident Eisenhower en de nieuwe Russische regeringsleider Malenkov tezamen zullen beraadslagen om een oplossing te vinden voor het Koreaanse geschil, zeide dat hij, met het oog op de steun aan zijn denk- ADVERTENT1E HAARLEM HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.30 Schoolradio. 10.50 Orgel en zang. 11.20 Radio feuilleton. 11.40 Pianotrio. 12.00 Musette- orkest en soliste. 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Sport. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Voordracht en muziek. 15.10 Sopraan en piano. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.20 Voor de jeugd. 16.50 Pro menade-orkest. 17.00 Platen. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Voordracht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Het volle pond, causerie. 19.30 Vreugde en ver driet, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Inleiding tot het volgende programma. 20.15 Voordracht met muziek. 20.30 Benelux. 20.40 Aanpassing, causerie. 21.00 Cabaret. 21.30 Het hangt aan de muur en het tikt. 21.55 Buitenlands weekoverzicht. 22.10 Rhyth- misch strijkorkest. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15 In huwelijk en gezin, causerie. 23.3024.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Ochtendgym nastiek. 7.30 Instrumentaal octet. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 9.45 Schroolradio. 10.00 Amusementsmuziek. 10.35 Pianorecital. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Mannenkoor. Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Land- en tuin- bouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Piano. 13.45 Voor de vrouw. 14,00 Orkestvereniging en soliste. 15.00 Schoolradio. 15.30 Tenor, viool en orgel. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.35 Pianoduo. 18.00 Militaire reportage. 18.10 Jongenskoor. 18.30 Amusementsmuziek. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Ver klaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 Dé gewone man. 20.30 Politiekapel. 21.00 Met onze neus in de wolken?, causerie. 21.35 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 21.55 Metropole-orkest en solisten. 22.38 Cau serie over de Voorjaarsbeurs. 22.45 Ik geloof in epe, heilige Katholieke kerk, causerie. 23^00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. TELEVISIE (N.C.RV.) 20.1521.45 Journaal; Het dier en de sa menleving; Wetenschap op rrars, film; Weerbericht; In de straat van de sprekende pop, spel met muziek; Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.35 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 16.00 Voordracht en moderne muziek. 16.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Pianorecital. 17.45 Platen. 18.30 Voor. de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Platen. 20.15 Symphonie- orkest, koor en solisten. (In de pauze; Kunst overzicht). 21.45 Platen. 22.00 Nieuws. 22.10 Causerie. 22.15 Internationale Radio Univer siteit. 22.45 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws- Overzicht van de weekbladen. Geschiedenis en tradities-van .de"kroning. CO.p 224, 49.en 42"m.). beeld, overwoog dit in de vorm van een resolutie aan de politieke commissie voor te leggen. Hij achtte het echter thans nog niet de tijd een officieel voorstel voor een bespreking tussen beide staatslieden te doen. De vertegenwoordiger van de Sovjet- Unie, Andrei Gromyko, was van mening dat de oorlog in Korea het Koreaanse volk „op bedriegelijke wijze op de hals is ge schoven". „De krijg sleept zich nog steeds voort, omdat de Verenigde Staten zich hebben verzet tegen elk voorstel, dat be oogde de vrede te herstellen", zeide hij. De Sovjet-Russische vertegenwoordiger besloot met het indienen van een resolutie, strekkende tot ontbinding van de UNO- commissie voor het herstel en de weder opbouw van Korea. Vrees? De afgevaardigde der Verenigde Staten, Henry Cabot Lodge, verklaarde, na Gro myko sprekend: „Het Amerikaanse leger, dat u gepoogd hebt te besmeuren, is het zelfde dat in de jaren 1942, '43, '44 en '45 naast het rode leger streed Het was toen goed genoeg en hetzelfde zou thans het geval zijn, indien de Sovjet-regering hel roer niet zo radicaal had omgegooid". „Hoe meer ik de buitenlandse politiek der Sovjet-Unie bestudeer, des te gereder ge raak ik er van overtuigd dat vrees ten grondslag ligt aan de heftige woorden en daden, waardoor het Kremlinbewind wordt gekenmerkt", vervolgde Cabot Lodge. „De heer Wysjinski heeft verleden week op een bijeenkomst der politieke commissie verklaard: „De Westerse mogendheden zullen Azië in elk geval verliezen". Doch wij pogen niet Azië te krijgen. Indien het Russische volk met ons zou willen samen werken in ons streven om Azië te helpen, zou er een grote stap zijn gedaan in het verzekeren van de vrede". Hierna werd de resolutie, waarin een beroep op de leden-staten der UNO wordt gedaan meer hulp te verlenen aan de we deropbouw in Korea, aanvaard met -55 tegen vijf (communistische) stemmen en zonder onthoudingen. De Sovjet-Russische resolutie, strekkend tot ontbinding van de „commissie der UNO voor de wederopbouw van Korea" werd verworpen met vijf (Sovjet-blok) stem men voor. Eind Februari bedroeg het aantal gere gistreerde werkloze mannen 120.670 tegen 140.535 op 31 Januari. In dit cijfer van 120.670 zijn 2636 geëvacueerden uit de noodgebieden begrepen. Daarenboven waren op 23 Februari 28.752 personen werkzaam op een der ob jecten van de rijksdienst uitvoering wer ken, tegen 30.504 op 31 Januari. Deze belangrijke daling van het werk loosheidscijfer moet aan verschillende oor zaken worden toegeschreven. Vooreerst werden, vooral in streken met grote werk loosheid, een aantal van rijkswege gesub- sidiëerde openbare werken in uitvoering genomen. Vervolgens werd de werkgelegenheid gunstig beïnvloed door het voortschrijdend seizoen en het bijzonder goede weer. In hoeverre daarnaast de gevolgen van de watersnood van invloed zijn geweest op de verruiming der werkgelegenheid, kan moeilijk nauwkeurig worden bepaald. Aangenomen wordt, dat het aantal arbeids krachten, werkloos geworden ten gevolge van de ramp, globaal genomen eind Fe bruari even groot was als het aantal ar beidskrachten, betrokken bij het herstel. Het aantal beschikbare bouwvakarbei ders bedroeg op 28 Februari 28.874, me taalarbeiders 12.187, landarbeiders 12.872 en ongeschoolde arbeiders 17.829. De Nederlandse filmer Max de Haas heeft de opnamen beëindigd van een documentaire „Dageraad in de Bataklanden", waarvoor hij ook het manuscript schreef. Max de Haas maakte deze film in opdracht van het Indo nesische ministerie van voorlichting met de staf van de Perusahan film negara in de ge bieden van de Karo- en de Toba-Bataks, waar hij ongeveer twee maanden vertoefde. Max de Haas zal op 10 Maart na een ver blijf van ruim vier maanden in Indonesië naar Nederland terugkeren. De verdere af werking van de documentaire is in handen van de staf der Perusahanfilm negara. De heer C. A. van Dongen uit Katwijk aan Zee, een der drie directeuren van de technische handelsonderneming „Berdob" te Gouda, is bij een auto-ongeluk om het leven gekomen. Woensdagmorgen omstreeks halfzeven vond een wielrijder uit Edam de auto van de heer Van Dongen langs de bermkant va:n de Hoornse Jaagweg ter hoogte van Warder in het water van de ringvaart lig gen. Hij sloeg de voorruit in en trof het stoffelijk overschot op de achterbank aan. De heer Van Dongen was aan het hoofd gewond. Nadat de auto uit het water was gehaald bleek de voorzijde te zijn bescha digd. De wagen moet de betonnen leuning van een brug ter plaatse hebben geraakt en is volgens de bandensporen 40 mèter doorgereden en via de berm in het water gegleden. De heer Van Dongen, die ge trouwd was en vier kinderen had, was Dinsdag voor zakenbezoek naar Leeuwar den geweest. Zaterdag 28 Maart komt de partijraad der Katholieke Volkspartij te Utrecht bij een, ter behandeling van het beroep van mr. E. G. M. Roolvink tegen het besluit van het partijbestuur van 7 Februari. Het besluit van het bestuur luidde: „de heer. Roolvink te doen mededelen, dat geest en opzet van de reglementen van de partij, alsmede de bepalingen van die reglemen ten, het partijbestuur tot de eenstemmige conclusie hebben geleid, dat in de vaca ture, ontstaan door de benoeming van mej. dr. A. de Waal tot staatssecretaris, mej. mr. dir. H. de Vink dient op te volgen, ter wijl het partijbestuur daarbij een ernstig beroep doet op de heer Roolvink, om dit eenstemmig besluit te willen eerbiedigen". ADVERTENTIE roe»cco co: V v->v i I Van onze speciale verslaggeverj STRAATSBURG, WOENSDAGAVOND. Na de vaststelling van het ontwetp-sta- tuut van de Europese Gemeenschap door de Assemblée ad hoc was het parlements- werk in het Huis van Europa nog niet afgelopen. Vandaag is namelijk de Assem blée van de Gemeenschap voor Kolen en Staal enige uren bijeen geweest. 'Haar. leden zitten alleen in de Asgemblée .ad hoè en waren dus toch nog in Straatsburg aanwezig. Deze Assemblée had om te be ginnen haar begroting vast te stellen en aan een van de begrotingsposten zat een moeilijke kwestie vast. Deze post, onge veer f 330.000 moet dienen om de organi saties van de fracties van het Kolen en Staal parlement te bekostigen, waarbij dè vraag naar voren kwam wat hier in Straatsburg onder fracties moet worden verstaan. In September 195.2 zijn al min of meer officiële fracties gevormd, een Chris of men de in het verdrag van de K.G.S. voor de tweede Dinsdag in Mei voorge schreven zitting van de Assemblée ver plicht was te houden. Volgens een voor stel van de Duitse specialist Wehner zou die zitting tot Juni worden uitgesteld. Dit leek niet onredelijk omdat de Hoge Auto riteit de opening van de Gemeenschappe lijke Markt voor Staal van 10 April tot 1 Mei heeft uitgesteld. Over deze Gemeen schappelijke Markt zou de Hoge Autoriteit in Juni pas een volledig rapport kunnen uitbrengen. Maar verdrag is verdrag. Na lang discussiëren raakte men daarvan overtuigd. Er zal dus op 12 Mei worden vergaderd wat niet wegneemt dat men ook in Juni bijeen zou kunnen komen. Ziedaar enige bijzonderheden btereffende de rege ling van het parlementshuis. Het liep alle maal nog wat Stroef, maar in een jong huishouden en zelfs in een ouder brandt er nu eenmaal nog wel eens wat aan. Het is gisteren bij Rilland Bath op Zuid- Beveland gelukt een nieuwe nooddijk te tejijke, waarin alls conventionele partijen leggen na de vier die men achtereenvolgens zitten, Rooms Katholieke en Protestantse •(van dè Nederlanders zitten er !£.y.P,'èrsj Anti Revoliitionnair'en en Chr. Histori^chen broederlijk naast elkaar). Verder een socialistische, waarin alle socialistische partijleden, eenvoudig maar allerminst ho mogeen. Maar dan de rest: die wordt de „liberale" fractie genoemd en daar zit nu juist de moeilijkheid in. De Nederlandse K.V.P.'ers, de Belgische Liberalen, de Franse Radicaal Socialisten om nu maar een paar Voorbeelden te noemen passen wel ongeveer bij elkaar maar er zijn ook anderen, niet-conventionelen en niet-socialistische groepen. Is bijvoorbeeld de Deutsche Partei of de groep van gene raal De Gaulle liberaal? Menig principieel liberaal zal dat niet zo maar aanvaarden. Men kan dus zeggen dat de fractievorming nog niet volledig haar beslag heeft gekre gen. En als men dit aanneemt wordt het hachelijk nu al te grote bedragen voor de fractie-secretariaten te gaan uittrekken. Daar kwam dus enig verzet tegen, onder meer van de kant van de K.V.P.'er Kort hals. Er kwam een nog wat duister geble ven geschiedenis bij van een afspraak, die al of niet gemaakt zou zijn tussen de voor zitters van de socialistische en Christe lijke fracties, zulks al of niet met voorbij gaan voor de voorzitter van de „liberale" fractie. Het resultaat van een lang debat was dat de begrotingspost werd goedge keurd - de hele begroting moet nog nader worden goedgekeurd door de presidenten der verschillende organen van de G.K.S. en Sat men zich heeft voorgenomen een reglement voor de besteding van dat frac- tieeeld op te stellen. Nog langer is er gesproken over de vraag ADVERTENTIE TENNISSHORTS - SWEATERS had opgeworpen maar die weer waren weggeslagen. Men heeft goede moed dat deze nooddijk het zal houden. Van de duizend hectaren grote Reigers- bergschepolder zijn 860 hectaren van het zeewater afgesloten. De grote slag begon des nachts om half clrie, omdat het weer bericht een strakke wind voorspelde. Toen men bovendien zag, dat er genoeg mate riaal in voorraad was, besloot men maar te beginnen. Bij het aanbreken van de dag staken de eerste zakken zand hun koppen al boven de golven uit. Daarna begon een strijd, die werd gewonnen. Toen de vloed om elf uur op zijn hoogst was, was de dijk hoog genoeg om haar te weerstaan. Niet minder dan 40.000 zakken zand zijn in het gat verdwenen. De avond tevoren had men reeds beide landingshoofden gereed ge kregen. Men zal nu beginnen met een zand zuiger, die inmiddels al gereed ligt, de dijk te bespuiten met zand. Bovendien heeft men de gehele nooddijk met behulp van graafmachines opgehoogd tot 3 meter boven A.P. De militairen van het regiment Oranje Gelderland, die hier gewerkt heb ben, zouden Donderdagochtend vertrekken. Er hebben ongeveer 800 militairen bij het werk hun hulp verleend. De dijk is thans bij het stroomgat 14 meter breed. Gisteravond is het stoffelijk overschot van de burgemeester van Rilland-Bath, de heer J. A. de Goffau, die op 1 Februari in de rampnacht is verdronken, gevonden. Gisteren is bij Krabbendijke, eveneens op Zuid-Beveland, de Nieuwlandepolder drooggevallen. Deze polder, die door het water, dat via de Oostdijk was overgesla gen, was overstroomd, is drooggemalen met behulp van pompen. Noord Beveland In het zwaar gehavende Noord-Beve- landse dorp Kortgene heerst enig optimis me over de drooglegging van het eiland. Aan het herstelwerk van de dijken, die bij Kats al dicht zijn, wordt gestaag ge werkt. Machtige pompen jagen het water- naar de zee terug. Het eiland Noord-Be veland profiteert hierbij van een pri meur, namelijk een splinternieuw rijdend c 50. „Wij zijn boven een vliegveld!", riep Panda, „ik zal proberen te landen!" On danks deze dappere woorden, klonk er enige twijfel in zijn stem. Het is dan ook wel moeilijk, om een vliegtuig, waarmee men niet vertrouwd is, te landen. Wan neer dat vliegtuig bovendien nog omge keerd vliegt en men zelf op het glas van de cockpit zit, wordt het geval nog inge wikkelder. Intussen was de Minister, van Geheime Zaken nog in gesprekmet de commandant van het vliegveld. .„Ik vermoed dus, Excellentie, dat uw geheime agenten door ons vliegtuig zijn opgeno men", zei de commandant. „Dat vliegtuig zal weldra hier zijn enhij-zweeg verschrikt toen hij. een daverend geronk achter zich hoorde. Zich omwendend, zag hij een ondersteboven vliegend toestel in pijlsnelle vaart op hen neerduiken. Slechts door zich bliksemsnel op de grond te wer pen konden beiden het vege lijf gaaf hou den; hun oren tuitten van het geraas, toen het vliegtuig over hen daverde. „Dat was het bewuste toestel!", hijgde de comman dant;-,-,er schijnt iets mis te zijn!" „In-der- daed!", zei de Minister. gemaal, in acht dagen tijds gebouwd door de fa. E. W. Smit uit Nijmegen. Dit ge maal, dat over de weg kan worden ver voerd, heeft een capaciteit van ongeveer honderdduizend kubieke meter per etmaal. Men kan het snel opstellen en afbreken, zodat de gehele installatie vrij gemakke lijk verplaatsbaar is. Door een breed bui zenstelsel pompt dit rijdende gemaal gro te hoeveelheden water op en jaagt het langs een uitlaatbuis in de richting, waar men hét hebben wil. Een voordeel is hier bij, dat, zonder graafwerk, over een rijweg of dijk kan worden heen gepompt omdat de machinerie krachtig genoeg is om het water door buizen op drie tot vier meter hoogte boven de eigen hoogte weg te wer ken. Van de twaalf op Noord BeVeland on dergelopen polders zijn er thans reeds drie droog. Half April kunnen er tien droog zijn en niet lang nadien zullen, indien de dijk bewesten Kortgene weer dicht zal zijn, de Westpolder en de Frederikspolder weer watervrij worden gemaakt. Daarmee zal dan het werk van de drooglegging van Noord Beveland weer tot het verleden be horen. Maar de schade aan dijken, woon huizen en opstallen zal, vooral in en om Kortgene, nog veel tijd, ijver en geld ver gen. Schouwen Het aantal slachtoffers op Schouwen- Duiveland is volgens thans beschikbare gegevens 500. Het zwaarst getroffen is de gemeente Nteuwerkerk, waar 274 van de 1859 inwoners zijn verdronken. Ook de materiële schade is in dit dorp groot: van de 525 woningen zijn er geen 100 meer over. Nog dagelijks blijft het water zijn ver nielend werk voortzetten. Met laag water blijft één straat droog, de rest van Nieu- werkerk staat dan van één tot anderhalve meter onder water. De bevolking is dan ook geheel geëvacueerd met uitzondering van enkelen, die de vorige week zijn te ruggekomen voor opruimingswerk. De overige bewoners krijgen vergunningen om voor enkele dagen terug te komen. 3 Afwezig. Te Tel Aviv is Woensdag officieel medegedeeld, dat de Bulgaarse gezant in Israel, Georgi Bogdanof, om een uit reisvergunning heeft verzocht en naar verwachting binnenkort naar Sofia zal vertrekken. Het is niet bekend, of zijn afwezigheid tijdelijk of permanent zal zijn. Eis. De democratische afgevaardigde Franklin D. Roosevelt heeft Woensdag bij het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden een resolutie ingediend, waarin hij het ontslag eist van de repu blikein Harold Velde als voorzitter van de huiscommissie van onderzoek inzake on-Amerikaanse activiteit. Het voor stel vindt zijn aanleiding in de heftige critiek, die op Velde is geleverd wegens diens voornemen om een onderzoek te gelasten naar de 'invloed van commu nisten in bepaalde Amerikaanse kerken. Amnestie. Ongeveer 400 Franse politici, onder wie de oud-premier Etienme Flan- din en de oud-minister van Buiten landse Zaken Georges Bonnet, die zich niet meer verkiesbaar mochten stellen voor het parlement omdat zij in 1940 maarschalk Pétain aan de macht heb ben gebracht, kunnen hun politieke ac tiviteit hervatten op grond van een wet, die thans door de Nationale Vergade ring is aangenomen. De wet werd goed gekeurd met 390 tegen 210 stemmen. Socialisten en communisten stemden tegen. De wet voorziet ook in amnestie voor ongeveer 23.000 personen, die tot gevangenisstraffen van vijf jaar of minder zijn veroordeeld wegens colla boratie met de Duitsers. Hulp. Canada zal zijn NAVO-bondgenoten in Europa de volgende militaire hulp verlenen: ongeveer driehonderd nieuwe verplaatsbare Radareenheden, die nog op de geheime lijst staan, zes nieuwe mijnenvegers, 10 motoren van „Wasp"- oefenvliegtuigen, andere onderdelen en een reusachtige hoeveelheid ammunitie. Alles zal nog dit jaar worden ver scheept. Het oorlogsmateriaal zal door het Atlantische hoofdkwartier te Fon- tainebleau onder de NAVO-staten wor den verdeeld. Maatregelen. Volgens het Joegoslavische persbureau „Joegopress", dat nauwe be trekkingen met de regering te Belgrado onderhoudt, wordt thans in de straten van Boedapest gepatrouilleerd door volledig bewapende Hongaarse mili tairen. „Joegopress" meldt dat dit „één der vele veiligheidsmaatregelen is, die in Albanië, Bulgarije, Roemenië en Hongarije na het overlijden van maar schalk Stalin zijn genomen. Voorts wordt gemeld, dat in Hongaarse fabrie ken en zaken geldinzamelingen worden gehouden voor kransen voor Stalins graftombe. Zij, die weigeren hieraan bij te dragen, worden door de politie onder vraagd. Vernedering. De democraat Humphrey heeft in de Amerikaanse Senaat voor gesteld, dat de commissie voor de bui tenlandse betrekkingen een volledig on derzoek instelt naar de gevolgen van de huidige Amerikaanse immigratiewet geving voor de buitenlandse politiek en de betrekkingen met andere landen. In een verklaring zegt Humphrey, dat, sinds vorig jaar de immigratiewet van McCarran en Walter van kracht is ge worden, die beoogt „ongewenste" vreemdelingen buiten de V.S. te hou den, vele misverstanden met andere landen zijn ontstaan. „Het is buiten.kijf, dat de communistische partij munt heeft geslagen uit de vernederingen, die vele Europeanen hebben ondergaan sinds de wet van kracht is geworden". Brand. Door het uitbreken van brand in een brouwerij te Newark, in de Ameri kaanse staat New Jersey, zijn veertien mannen om het leven gekomen. Er is voor twintig millioen dollar schade aan gericht. Staking. Het Italiaanse spoorwegpersoneel, aangesloten bij het grote door de -com munisten geleide algemeen vakverbond en de kleine sociaal-democratische vak bonden, zijn Donderdag te middernacht voor twee dagen in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun eisen tot loonsverhoging. Dit is de derde spoor wegstaking in acht maanden. Geïsoleerd. Het midden-Italiaanse dorpje Castelluccio is door acht meter hoog lig gende sneeuw geheel van de buiten wereld afgesneden. De 1600 inwoners krijgen hun levensmiddelen via hef- schroefvliegtuigen. De straten van het dorp zijn vervangen door gangen, die door de sneeuw zijn gegraven. Er bestaat nog slechts een telegrafische verbinding met de buitenwereld. Het zal wel tot Mei duren, voordat de sneeuw zover ge smolten is, dat een normaal contact met de buitenwereld weer mogelijk wordt. ADVERTENTIE ET een handvol mannen kon in vroe ger eeuwen op krijgskundig gebied een heleboel worden klaargespeeld. Moes ten de Duitsers bij de verrassing van Noor wegen in 1940 verscheidene duizenden mannen in de ruimen van de in Noorse havens gemeerde schepen verbergen, welke troepen op het gewenste tijdstip belang rijke strategische punten in handen moes- de geschiedenis van een iets Noordelijker gelegen stad in de gaten gehouden, dan zou Breda nimmer op deze wijze veroverd zijn geworden en indien toch op school zou c.r niet zo'n ophef van zijn ge maakt niet een gezicht van wat-zeg-je-me- daar-wel-van. Want Dordrecht viel, ruim een eeuw eerder, de eer te beurt door de Kabeljauw- ten zien te krijgen, ten tijde van Prins sen t* worden genomen op precies dezelfde Maurits kon met aanzienlijk geringer aantallen worden vol staan. Het turfschip, waarmede in 1590 Breda bij verrassing werd genomen, schijnt in het ruim niet meer dan 70 Staatse soldaten schuilplaats te heb ben verleend, een getal, vol- V doende om in die dagen de wachten overhoop te steken, de poorten voor de van ongeduld popelende mede strijders open te gooien en de zegevierende slachting een aanvang te laten nemen. Maar goed, dank zij deze krijgslist kwam Breda dan toch maar weer voor een tijdje in handen der Staatsen, en daar ging het maar om. Overigens was dit slimmigheidje met het turfschip reeds in de dagen van Prins Mau rits een vreselijk oudbakken grapje. En we weten eigenlijk niet, waarover we ons méér moeten verbazen: over de lobbcs- achtige goede trouw van de Spanjaarden, öf over het gewichtige gezicht van onze onderwijzer, die ons destijds met deze krijgslist bekend maakte met een geheim zinnigheid of hij ons de uitvinding van het zicarte garen openbaarde. Hadden zo- wei de Spanjaarden als deze onderwijzer wijze. We geven toe, dat het schip dat de Dordtse wallen binnenvoer, géén turf schip was. Neen, het was rijs hout waaronder de voor over val bestemde soldaten verbor gen lagen, maar dit is dan ook werkelijk de enige variant welke Maurits heeft aange bracht. Wil men desondanks Prins Mau rits de patentrechten voor de krijgslist met het turfschip laten, dan strekt zijn uitvin ding zich dus niet verder uit dan de turf en het is de vraag of er enig octrooibureau gevonden zal worden dat dit in historisch opzicht voldoende zwaarwegend acht om op die grond de uit 1481 daterende Dordtse rechten vervallen te verklaren. Uiteraard kan het bovenstaande het stra tegische genie, waarvan Maurits in de loop van zijn krijgskundige loopbaan herhaal delijk heeft blijk gegeven, in geen enkel opzicht aantasten. Wél zouden we willen aantasten de op vatting dat aether en benzine brandbare vloeistoffen zijn. Dat is n.l. niet het geval. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 18