stoop SfflU/M! Britten experimenteren met diepte-televisie Vlaamse radio draagt zeer veel bij tot vriendschap en begrip Agenda voor Haarlem 60& MZiW V* Klein*Wtceld Vrijheid Problemen der culturele uitwisseling Van linkse avances tot innig contact Geen wederkerigheid Wat wij kunnen doen Atoomproeven op auto's Socialistische conferentie in Bentveld gesloten Kerkelijk Nieuws Georgette Hagedoorn herdenkt Nijhoff Goed gezien U herkent dadelijk dat heerlijke aroma van Sterling Shag. De „extra" lekkere smaak, zo mild en toch pittig, die Sterling onderscheidt van gewone shag. Geen wonder dat de wêre shag-roker zegt: DONDERDAG 12 MAART 1953 «"I/Teer dan op lüel/c ander deel van het cultureel leven is de Vlaming zich op lit-tt- _LVl rair gebied bewust van een saamhorigheid en een wezensidentiteit met. Neder~ land. die een scheiding zowel logisch als ter wille van het gevoel doen verwerpen. Hoogstwaarschijnlijk zal in de toekomst een aparte behandeling van de Noord- en Zuidnederlandse litteratuur als iets artificieels en dor systematisch aandoen". Aldus schreef Marnix Gijsen (pseudoniem van prof. dr. J. A. Goris te New York, sedert de laatste wereldoorlog algemeen bekend geworden als de auteur van ..Het Boek van Joachim van Babyion' in het voorwoord tot zijn vele. keren herdrukte wordings geschiedenis van de Vlaamse letterkunde van 1830 tot 1950. Inderdaad: wie thans een lijst moest opstellen van de belangrijkste romanciers in het gemeenschappelijk taal gebied, zou vermoedelijk de helft of meer van de ereplaatsen voor Belgische schrij vers moeten reserveren - bij voorbeeld Herman Teirlinck, Raymond Brulez en Hugo Claus, om slechts van drie generaties elk één vertegenwoordiger te noemen. En toch is het nog maar een halve eeuw geleden, dat August Vermeylen opmerkte: „Over het algemeen moet de Vlaamse dichter nog zijn ambacht leren!" A LS de uitwisseling van letterkundige A betrekkingen tussen België en Ne derland nog niet op alle punten geheel naar wens verloopt dan dient men daarbij wel te bedenken dat de gelijkwaardigheid nog niet zo heel lang bestaat. In het boven geciteerde Opstel „Hollandse en Vlaamse Litteratuur" zei Vermeylen verder dat Hollandse critiek in België even gewenst was als Vlaamse inspiratie in het Holland se werk. Welnu, aan critiek heeft het in vroeger jaren niet ontbroken. In die tijd werd de toon evenwel bepaald door een duidelijke minachting. Zo komen in een beschouwing van Willem Kloos over een bundel van Pol de Mont de volgende zin sneden voor: „Een veelbelovend beginner met brede schetsen en holderdebolder hartstochtelijk doen, waaronder een hele boel Vlaams gerijmel lag. is hij thans aangeland bij een sentimentele boe- renverzameling, die haars gelijke op aarde niet heeft!" In het vorige artikel over de culturele uitwisseling heb ik een uitspraak aange haald van Julien Kuypers, die vond dat de nog te veel gebruikte term „toenadering" te zwak weergeeft, wat thans in feite een proces van versmelting is. Maar enige tien tallen jaren geleden moest Lodewijk van Deyssel nog constateren: „Het is abomina bel onheus om mensen, die zoveel avances doen, niet een beetje vriendelijk te ont vangen. Maar het kan niet, het is onmoge lijk. Er is geen beginnen aan. De hoofdzaak is die volkomen afwezigheid van enige fijnheid, hoe en waarin ook. Dit maakt, het ook ondoenlijk hun te beduiden wat hun ontbreekt. Je kon net zo goed proberen een boom te gaan uitleggen hoe hij een be weging moet maken. Dat het contact toch tot stand kwam, is voor een goed deel aan het naar een Euro pees peil strevende tijdschrift „Van Nu en Straks" te danken geweest. De Vlamingen voelen zich eigenlijk alleen op het gebied van het essay nog de minderen van de Nederlanders, hetgeen ook veroorzaakt wordt doordat dit genre in België minder beoefening vindt. Vandaar de geestdriftige toon van Raymond Brulez, toen hij in een Vlaams dagblad een beschouwing van Karei Jonckheere over het dichtwerk van Aafjes besprak: „Een dergelijke studie draagt er toe bij de schotten te doorbreken, die de cultuurwaarden in Noord en Zuid nog al te veel in gescheiden compartimen ten opsluiten. De onderlinge wisselwerking kan slechts bijdragen tot verrijking van het gemeenschappelijk geestelijk bezit. Hoe breder de grondslag van de pyramide on zer gezamenlijke litteraturen, hoe hoger haar spits zal reiken". RAYMOND BRULEZ de veelgepre zen schrijver van „Het Huis te Bor gen" en „De Haven" heeft er vooral in zijn kwaliteit van hoofd van de afdeling „gesproken woord" van het Vlaams pro gramma van de Belgische radio zeer veel gedaan om de vriendschap tussen letter kundigen en het wederzijds begrip voor elkanders werk te bevorderen. Direct na de bevrijding stuurde hij een reportage wagen vol met chocolade en sigaretten de grens over, met het doel Nederlandse schrijvers in vraaggesprekken met zijn verslaggevers hun ervaringen en inzichten voor de microfoon te laten vertellen. Eind 1946 stelde hij een plan op om eens per maand een geleerde of een litterator in de Belgische studio te laten spreken. Maar overigens was iedere Nederlander van betekenis, die toch in Brussel verbleef, bijzonder hartelijk welkom. Toen men ech ter na een tijdje vroeg, hoe het nu met de ■wederkerigheid gesteld was, bleek dat in Hilversum slechts sporadisch een Vlaming een spreekbeurt kreeg te vervullen. Op de eerste Conferentie der Nederlandse Lette ren in 1951 werd door de sectie radio voor de volgende maanden een soort accoord opgesteld. De lijst van Nederlandse letter kundigen, die de weg naar het kolossale gebouw van de N.I.R. op het Eugène Fla- geyplein vonden, is indrukwekkend. Om maar een paar namen in chronologische volgorde van hun optreden te noemen: Adriaan van der Veen, Louis de Bourbon, Jeanne van Schaik-Willing, Garmt Stuive ling, Pierre Dubois, An toon Coolen, Jan Greshoff, Ed. Hoornik, A. Roland Holst, Bertus Aafjes, Dirk Coster, Johan Fabri- cius en Victor E. van Vriesland, die allen voldeden aan het verzoek persoonlijke her inneringen of gedachten over Vlaanderen te vertellen. In vele gevallen maakten deze schrijvers een tournée voor kunstkringen of soortge lijke verenigingen. Indien dat echter niet het geval was, betaalde de Vlaamse radio de reiskosten. Bovendien wordt ieder Ne derlands boek. met dat doel naar Brussel gezonden, voor de microfoon besproken. Natuurlijk liggen in Nederland, met zijn verschillende omroepverenigingen, de ver houdingen minder eenvoudig. Maar op de tweede Conferentie bleek de oorzaak van het nog steeds voortdurende gebrek aan wederkerigheid ook ergens anders te schuilen. Er is blijkbaar een groot verschil in mentaliteit. Zo graag als de Hollanders naar Brussel komen, zo moeilijk zijn de Vlaamsche schrijvers van nature toch «1 bijzonder weinig reislustig ertoe te (>ewegen naar Hilversum te'gaan. DE heer Brulez meent dat het misschien nog iets anders zou zijn als de stu dio's niet in het Gooi, maar in Amsterdam af Den Haag gevestigd waren. Het is dan ook zijn vurige wens, dat de Nederlandse omroepverenigingen overeenkomsten zou den treffen met culturele verenigingen, teneinde op die manier voor Vlaamse schrijvers een tournée te organiseren. Men kan hen natuurlijk wel in Brussel laten spreken en dan de vervaardigde gramo- foonplaat opsturen, maar daarmede wordt het wezenlijke belang van de uitwisseling niet gediend. Het gaat er namelijk om het land te zien en de mensen in hun eigen omgeving te leren kennen. Deze suggestie leek mij belangrijk ge noeg om haar langs deze weg door te geven. Want als Hilversum het initiatief niet neemt, wellicht kan het ook andersom en wordt een culturele vereniging erdoor op het idee gebracht de eerste stap te onder nemen. Overigens mag niet onvermeld blijven dat de Vara onlangs een reportage- wagen naar het Zuiden heeft gestuurd voor het laten vastleggen van gesprekken met Vlaamse schrijvers in hun woningen. De litteraire afdeling van de N.I.R. heeft inmiddels een grote lijst van in aanmer king komende letterkundigen opgesteld. DAVID KONING ADVERTENTIE DONDERDAG 12 MAART City: „Levend ingemetseld", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De ondergang van de Red Witch", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „De onzichtbare wreker", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Kon Tiki", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Ik heet Niki", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De vloot op stelten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Don Ca- millo", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „De Troubadour". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 13 MAART Bioscopen: Nieuw programma. Lange Veerstraat 16: Stichting Psycho- synthese, spreker B. van der Meer, 8 uur. Maarschalk Tito is op weg naar Engeland. Men.ziet hier de maarschalk aan boord van de Joegoslavische kruiser ,,Galeb". ADVERTENTIE (Reuter). Bij de atoomproefnemin gen van de Amerikaanse commissie j voor de atoomenergie in Las Vegas (Nevada) zullen op 17 Maart op het j proefterrein honderd of meer auto's wor- den blootgesteld aan de uitwerking van een at oom ontploffingteneinde na te gaan welke gevolgen dit zou hebben voor eventuele inzittenden. Aangezien niet genoeg gelden beschik- baar zijn voor het aanschaffen van auto's is een beroep gedaan op autofabrikan- ten en -handelaars in het gehele land i om autcs beschikbaar te stellen en op I het proefterrein af te leveren, De eigenaars zullen na afloop van de proeven hun wagen, of wat daar van over is, terug kunnen krijgen voor re- i cl am e-doeleinden. Ook kunnen zijals i zij dat willen, een gereserveerde plaats krijgen op een afstand van ongeveer 60 kilometer van het proefterrein om ge- tuige te zijn van de ontploffing. Voorts is officieel bekend gemaakt, dat deze lente bij de proefnemingen voor de eerste maal ten atoomgranaat zal worden afgevuurd door een atoomkanon. OJOOOCOCJOCOCOCOOOOOOOOCOOOCG oooooooooooocooooooooooooooo De speciale conferentie over „Totalisme en religie", die was bijeen geroepen door het Bureau van de Socialistische interna tionale bèsloot gisteren haar werkzaam heden. De conferentie werd bijgewoond door 32 afgevaardigden uit Frankrijk, Duitsland, Noorwegen, Groot-Brittannië, Oostenrijk, Zweden, Spanje, Saarland, Bel gië, Denemarken en Nederland. Dr. A. van Biemen, directeur van de „Woodbrookers" te Bentveld, trad op als voorzitter. De afgevaardigden behoorden tot verscheidene godsdienstige richtingen, waaronder de R.K. kerk, de Anglicaanse kerk en verscheidene Protestantse groepe ringen en tot humanistische en rationalis tische opvattingen. De conferentie begon met de besprèking van de godsdienstige en ethische bronnen van het socialisme, waarna de afgevaar digden verslag uitbrachten over de hou ding der kerken in de verschillende landen ten aanzien van het democratisch socialis me. De conferentie besloot een uitvoerig rapport van de besprekingen voor te leg gen aan het bureau van de socialistislhe internationale. «ed. Herv. kerk Beroepen te Bouveen (toez.), P. J. F. La- mens te Elspeet. Geref. kerken Drietal te Klazienaveen: D. Broer Jr. te Haulerwijk; J. van Eerden te Drachtster- Compagnie en H. Hazenberg te Siddeburen. Beroepen te Leeuwarden (vac. J. P. Prins), L. G. Fleysant te Stadskanaal. Beroepen te Portugaal, J. Dijk te Raams- donk. Bedankt voor Wijhe, P. B. Suurmond te Oppenhuizen. Het Haags Cultureel Centrum, de Haag- Se Kunstkring, de Jan Campertstichting en het genootschap „Oefening kweekt kennis" bereiden gezamenlijk een officiële herden king van Martinus Nijhoff in Den Haag voor. Deze zal in „Diligentia" op Zaterdag 25 April gehouden worden. Deze avond zal Georgette Hagedoorn een aantal nog nim mer uitgevoerde werken van deze in Ja nuari gestorven dichter, waarvoor Pierre Verdonck en Sas Bunge muziek gecom poneerd hebben, ten gehore brengen. Zij zal onder meer voordragen het eerste deel van een onvoltooid blijspel naar Menan- der en een aantal door Nijhoff vertaalde gedichten. Hiervan dient vooral genoemd te worden de herschepping van de Spoon River" van de Amerikaanse dichter Edgar Lee Masters. (Van onze correspondent in Londen) De film verweert zich tegen de bedrei ging door de televisie en tracht deze een slag voor te blijven door het in de derde dimensie te zoeken. Dieptefilms kan men reeds geregeld in Londens nationale film theater aan de South Bank de Zuide lijke Theemsoever zien. Daarbij wordt aan elke bezoeker een gekleurde stereos copische bril uitgereikt. Dit is het „nieu we", dat hel door de televisie gehypnoti seerde publiek uit de huiskamers moet weglokken. Maar- de televisie heeft reeds de stoot gepr/eerd. Een Engelsman heeft- namelijk het drie-dimensionale principe met succes toegepast op de televisie, zodat ook deze een diepte-effect kan teweeg brengen, waarmee het beeld de levende werkelijk heid dichter benadert. Bovendien behoe ven de kijkers er geen speciale bril bij op te zetten, zodat wat dit betreft de huiselijke atmosfeer tenminste bewaard kan worden! De dieptewerking wordt bereikt doordat de televisiecamera's door een speciaal ap paraat beelden in drie of viervoud kunnen doorgeven. De experimenten zijn nog in volle gang, maar de BBC is hoopvol ge stemd, dat de idee kan worden verwezen- Geld! Daar wordt van gezegd dat het de wereld regeert, dat het de mensen doet knielen en omhoogspringen al naar ge lang het beveelt. En dat het de wereld draaiend houdt met al wat er op en aan is. Als ge dat geloven wilt, zoudt ge moeten aannemen dat het geld ons doet leven en streven, dat wij liefhebben en haten om geld, dat wij ons over de aarde haasten omdat het geld voor ons uit rinkelt en gepakt moet worden. Als ge dat geloven wilt het kan zijn dat het soms lijkt of het waar is, maar nochtans geloof i'k het niet. Want als ge de mensen bezig ziet met hun moeiten om de guldens achter na te lopen en in te halen, dan ziet ge dat het niet te doen is om het geld zelve. Zij allen hebben er een andere bedoe ling mee. Zij proberen niet geld, doch geluk te vangen. Er moet eens, in de grijze ja ren die voorbij zijn, iemand aan de mensen een gruwelijk en giftig sprookje hebben ver teld, een leugen van de aller eerste rang, sluw verpakt in een goudpapiertje. Het sprookje dat ge aards ge luk per meter kopen kunt. De leugen dat ge zult stijgen tot de hoogste toppen der wereld se zaligheid, wanneer ge slechts geld genoeg hebt om het te betalen. Ik weet niet hoe de mensen hebben! geleefd vóór dat sprookje. Misschien was er voordien geen geld, en heeft de sprookj esvertellende leuge naar het zelve uitgevonden. Dat moet eeuwen geleden zijn. Hij zal misschien gezegd heb ben: Hoe zoudt ge het vinden om een geriefelijke nieuwe dierenhuid te kunnen aan schaffen inplaats van de mot tige die ge nu om uwe lenden draagt? Een dierenhuid waai de knopen en de knoopsgaten reeds zijn aangemaakt, zodat ge zelf niet hoeft te zitten wurmen met naald en draad? Denkt eens. wat uw buurman zeggen zal, als ge tegen Pasen met zo een prachtig costuum uit uw hol naar buiten komt str-ppen. Welnu, als ge geld hadt, zoudt ge er een kunnen kopen. Zorg' dat ge geld krijgt. Ik heb geld. Hier is „geld. Geld is ovèral, maar ge moet het zien te vangen. Werkt, haast u, loopt er ach ter, jaag het na, grijpt het en grijpt het voor dat uw buur man het grijpen kan. Toen is de grote jacht begon nen, waarin wij heden nog van dag tot dag tezamen ja gers zijn. En het geld is de prooi, maar het kan lopen als een haas met veertig poten. De leugenaar heeft er niet bij gezegd toentertijd, dat een gloednieuwe dierenhuid met Pasen enkel plezierig voor de drager is, wanneer zijn buur man er geen blijkt te hebben. Want als uit alle holen bij de eerste zonneschijn de mensen te voorschijn gekropen kwa men in een glanzend nieuw vel van een pasgevilde tijger, zouden zij allen even arm zijn als tevoren. Ge weet het toch uit uw jeugd? Als ge op school de enige waart die een duizend- schone stuiter van kristallen glas op zak had, dan waart ge haantje nummer één. Maar als alle jongens en meisjes er een hadden, was die schone kleurenbol met zijn onpeil bare spiralen geen knip meer waard. Dat heeft die sprookjeszegger verzwegen, ze vinden dat zelf wel uit mettertijd, zal hij ge dacht hebben. Wij -hébben het uitgevonden. Het geld dat ons wenkt met plezierig gerinkel en gouden glans, zingt een refrein over het geluk. En als ge het hoort en ziet, zoudt ge denken dat het zelf het geluk is. Het be looft ons poorten te openen die wij gesloten vinden, en waarachter wij de hemel op aarde vermoeden. Maar als de poorten open zwaaien, zien wij de hemel niet. Wij zien er het leven even kaal als voordien, met de heuvelen en de dalen van kleine vreugden en grote zor gen, waarover het geld zijn lokkende tocht voortzet en waarover wij ons moeten voorthaasten zoals immer. Dat kunt ge allemaal wel in schone krullen zo vertellen, zult ge zeggen, het kan wel zo zijn, maar geld. is gemakkelijk als ge het voldoende hebt. Dat wil ik u toegeven, maar wat is voldoende? Een man kan wel eens uit zijn slof schieten en er op uit trek ken om de bloemen buiten te zetten. Hij neemt het, geld dat hij zo zuinig heeft bijeen ge gaard in maanden van sober leven en zwoegend werken. Een dikke portefeuille met veel papier, waar de halve wereld voor te kopen is. Hij voelt zich rijk en machtig, het is een plezierige gewaarwor ding om eens links en rechts te kunnen kopen wat voor de neus komt. Hij loopt door de winkelstra ten de uitstalkasten te bezien, hij keurt, proeft met de ogen. Het is een bonte wemel van dingen die het leven plezieri ger kunnen maken, dingen die een man de voldaanheid van een paradijselijke Adam kun nen geven. Hij kan -dat alles kopen te naastenbij alles, tenminste. Hij kan kiezen wat hem bevalt en zijn dikke por tefeuille uittrekken om te be talen. Hij zou dit of dat wel gaarne hebben, maar verderop ziet hij hetzelfde nog mooier en duurder, en de keus wordt moeilijk. Als hij dit koopt, hoort dat er eveneens bij. En dan kan hij niet zonder weer wat anders. Hij kan met zijn geld niet de ganse wereld ko pen, doch een schoon stuk er van. En als hij dat stukje koopt, is zijn geld op en kan hij fluiten naar wat anderen nog boven dien kunnen aanschaffen. Hij trekt rimpels in zijn voor hoofd en zijn ziel. Hij wordt kribbig en ongerust, omdat hij niet weet wat hij kopen zal. Hij wil een scherf van de rijke wereld kopen, om het geluk te vinden dat de leugenaar hem beloofd heeft. En hij weel niet dat de be lofte van een leugenaar min der dan een zeepbel is. Maar er moet gekozen wor den, en tenslot staat hij on gelukkig in een winkel een besluit te nemen. Hij voelt reeds dat hét geen geluk is wat hij koopt, doch een zorg en een spiit wellicht. Maar hij koopt, omdat hij geld heeft, e:i omdat de wereld hem leert dat hij kopen moet om geluk kig te zijn. Maar als hij zijn portefeuille wil uittrekken, tast hij in een lege zak. Want hij heeft zijn geld thuis in een andere jas gelaten. Hij vindt geen halve cent. maar wel wat an ders, om zo te zeggen. Hij vindt namelijk ziehzelve terug, als hij weer in vreug devolle vrijheid door de stra ten loopt. De zorgen om wat hij kopen zal en kopen kan zijn van hem weggevallen, gelijk naalden van een dorre denneboom. Hij hoeft niet meer de schone dingen achter glas te keuren en te waarde ren in hun opgepoetste schijn, want hij is vrij van te moeten kiezen. Hij is, als een appel van de boom, gevallen uit de ban van de kopende wereld, waarin de mepsen elkander bekijken om te zien wat zij tekort komen. Hij komt niets tekort, want hij kan niets kopen. Het zou een vreugde zijn, op deze wereld het geluk te kun nen vangen waarnaar wij al leen haken. Sommigen vangen het, maar kopen doen zij het niet. Zij krijgen het geschonken op een st.il uur, waarin de leu gens niet zijn kunnen binnen dringen. Het wordt hun toe gereikt van ergens uit de on eindigheid, die zich boven alle goud en goed der wereld welft. Het rolt en rinkelt niet, noch zingt het lokkende beloften. Het is niet te wisselen in klein, noch op een spaarbank te zetten. Het is niet te erven of te verdienen, of als divi dend te krijgen. Het is er nochtans, al is het zeldzamer dan goud. J.L, lijkt voor de normale uitzendingen. Het is daarom best mogelijk dat de stereos copische televisie er eerder zal zijn dan. de kleurentelevisie, die nog niet buiten het laboratorium is getreden, hoewel de resultaten reeds verbluffend zijn. Naar bed! De televisie in Engeland heeft overigens reeds tot een keuringsprobleem geleid. Alles is nief voor de huiskamer geschikt en zeker niet voor kinderogen. Daarom is er reeds aan gedacht om bepaalde uitzen dingen voor bepaalde leeftijdsgrenzen te ontraden. Het is dan de taak van de ouders om ervoor te zorgen, dat de kinderen wor den weggehouden van het televisiescherm. Dit geldt in de eerste plaats voor de uit zending van films, die ook voor hen ver boden zijn. De BBC zou er goed aan doen deze programma's te geven op een tijd stip, dat de kinderen naar bed zijn. Maar dat tijdstip is vaak zeer rekbaar. Het zal in de familiekring tot ongewenste strub belingen kunnen leiden en de paedagogi- sche kwaliteiten van de ouders op de uiterste proef stellen. De ouders hebben echter de BBC al te kennen gegeven dank baar te zijn voor enige leiding op dit ge bied. Op het ogenblik bevat het programma van de BBC een serie authentieke oorlogs films, die het sensationeelste zijn wat er op dit stuk is vertoond. Negen filmopera teurs vonden tijdens de opnamen de dood. De oorlog dringt in al zijn gruwelijkheid de huiskamers binnen, als men geconfron teerd wordt met Amerikaanse commando troepen, die twee eilanden bij de Philip- pijnen, welke nodig waren als luchthaven, bestormen. Men siddert bij het aanschouwen van het bruutste geweld, waartoe de mens in staat blijkt als hij gewikkeld is in een strijd op leven en dood. Sommigen zijn van oordeel dat elk kind boven de twaalf een dergelijke televisiefilm behoort te zien om hem het verschil te doen beseffen tus sen oorlogsspeelgoed en de werkelijkheid, teneinde op deze manier romantisering van de oorlog te voorkomen. Het laatste woord over televisie en de gemoedsrust van het gezin is nog lang niet gezegd. De eeuwenoude toren van de Nederlands Hervormde Kerk te Groenlo heeft in da oorlog zwaar te lijden gehad, zodat herstel dringend noodzakelijk werd. Thans heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen er in toegestemd, dat van rijkswege subsidie zal worden verleend tot restauratie van het bouwwerk, dat dateert uit de veertiende eeuw. FotoD» gehavende toren. LONDEN WINT VAN BERLIJN. In een op Highbury gespeelde lichtwedstrijd heeft een Londense selectieploeg met zes—een van een vertegenwoordigepd voetbalélftal uit Berlijn gewonne. De ruststand was vier— nul.

IJmuider Courant | 1953 | | pagina 21